Anna-kliniek zal jaar worden gesloten Postduif de vliegende topsporter DINSDAG 30 DECEMBER 1975 OR THOPEDISCHE AFDELING OP TERREIN VAN ACADEMISCH ZIEKENHUIS LEIDEN De Anna-kliniek zal )g voor het eind van volgend jaar orden gesloten. Ervoor in de plaats ;omt een geheel nieuwe orthopedi- ;che afdeling met 48 bedden op het van het Leidse academisch liekenhuis. Deze afdeling zal uiter- december volgend jaar in ge- iruik kunnen worden genomen. Het personeel van de Anna-kliniek, adat gisteren van de plannen op de is gesteld, zal zoveel mogelijk jnaar de nieuwe afdeling overgaan, al zal het er voor enkele leidinggevende kaderleden niet gemakkelijker op ontworden, zo liet een bestuurslid gis- ^jteren weten. Op het ogenblik telt reide Anna-Kliniek 110 man personeel 75 bedden. De nieuwe orthopedische afdeling, fldie geheel en al bij de organisatie uk-an het AZL zal worden ingepast, pal in een nieuw te bouwen complex kan 4 lagen worden ondergebracht; i In de onderste laag van dit gebouw i [komt de polikliniek. Het nieuwe com plex zal aan de bestaande afdeling heelkunde worden vastgebouwd, zo dat o.m. gebruik zal kunnen worden rd^emaakt van de operatiekamers van (deze afdeling. De nieuwe orthopedische afdeling Iwordt volgens het bestuur van de eiijAnna-Kliniek een uniek c entrum ^oor orthopedie in Nederland, met naliitgebreide opleidingsmogelijkheden toekomstige orthopeden. Er wordt dan ook gesproken van 48 on- derwijsbedden in plaats varrzoals dat nu nog bij de Anna-Kliniek het geval is volksgezondheidsbedden. Zodra de nieuwe afdeling gereed is, zullen de bestaande bedden van de Anna-Kliniek door het AZL worden overgenomen. Daarna zullen er ge leidelijk 27 bedden worden overge heveld naar het nieuw te bouwen, regionale revalidatiecentrum dat te zijner tijd zal verrijzen in de nabij heid van het AZL. Dit centrum, dat over twee jaar gereed kan zyn, wordt, zoals bekend, opgezet door het Rot- terdamsch Zeehospitium in Katwijk (revalidatie) Sole Mio in Noordwijk (rheumatologie) en de Anna-Kliniek. Met de nieuwe orthopedische afde ling op het AZL-terrein zal er een einde komen aan de grote onzeker heid idie alweer een aantal jaren be staat over de toekomst van de ortho pedie in de Leidse regio. Begin deze maand werden daarover nog vragen gesteld in de Tweede Kamer nadat de Anna-Kliniek al sinds 1968 tevergeefs geprobeerd had verbetering te krij gen in de deplorabele toestand van de uit 1929 daterende gebouwen. In augustus van dit jaar kwam de kli niek met plannen op tafel om op het eigen terrein een nieuw gebouw neer te zetten. Aanleiding daarvoor was de groeiende onzekerheid over de toekomstige bestemming van het aca demisch ziekenhuis. Aanvankelijk was er sprake van dat er in de nieuwbouw van het AZL een ortho pedische afdeling zou worden gecre- eerd, maar dit kwam weer op losse schroeven te staan toen staatssecre taris Klein (Onderwijs en Weten schappen) liet weten dat er een al ternatief rhoest worden gezocht voor de nieuwbouw. In zijn antwoord op de kamervra gen deelde staatssecretaris Klein op 4 december jl. mee dat er een mo gelijkheid was om op het bestaande terrein van het AZL een geheel nieu we orthopedische afdeling te reali seren ter vervanging van de be staande gebouwen van de Anna-Kli niek. Volgens de staatssecretaris is deze oplossing f 4 k 5 miljoen goed koper dan het nieuwbouwplan van de Anna-Kliniek, dat begroot werd op f 9 miljoen. Wat er overigens met het terrein (groot 2% hectare) en de gebouwen van de Anna-Kliniek gaat gebeuren is nog niet bekend. In elk geval zal de werkplaats voor orthopedische hulpmiddelen, die eveneens op het terrein aan de Mezenstraat staat, worden gehandhaafd. Daarom zal ook de Vereniging voor Orthopaedie "De Anna-Kliniek" blijven bestaan. De orthopedische werkplaats, die o.m. filialen heeft in Assen en in Den Haag en die uit het gehele land or ders ontvangt, aal in de naaste toe komst worden uitgebreid. LEIDEN Met de belofte dat het college van B. en W. er de nodige aandacht aan zou besteden, heeft burgemeester Vis gisterochtend de open brief van de woonwagenbewoners in ontvangst genomen waarover ivij gisteren al berichtten. Het woonwagenkamp langs de Haarlemmertrekvaart is voortdu- dj rend overbezetnu eisen de woonwagenbewoners en overbezettersdat de gemeente Leiden een at aanpalend braakliggend terreintje overdraagt aan het woonwagenkamp zodat er nieuwe staan- ac plaatsen met sanitaire voorzieningen kunnen komen. Voorts wordt van de gemeente verlangd dat zij grotere druk uitoefent op de andere gemeenten die deelnemen in het regionale woonwagenkamp om tot meer staanplaatsen te komen. De grootste grief van de ivoonwagenbewoners is dat de ge meente kortgeleden de normen voor een leenbij stand, een renteloos voorschot voor de aanschaf van Q een woonwagen, heeft veranderd: men komt nu pas in aanmerking voor zo'n voorschot als men k\ over een officiële staanplaats beschikt. Gezien het tekort aan staanplaatsen zouden velen nu niet meer in aanmerking komen. (ADVERTENTIE) Directie en medewerkers wensen U een voorspoedig 1976 diner dansant voorgerechten) Ie consommé madrilène (heldere tomatensoep) les filets de. poison polignac (gekookte filets van vis truffel, champignons en garnalen) Ie tournedos rossini (gebraden biefstuk van de haas met ganzeleverpastei, diverse groenten en aardappelen) Ie parfait de nouval an (luchtig ijsgerecht geparfumeerd met likeur) met de volgende evenementen elke vrijdag, zaterdag en zondag ons intiem gezellige diner dansant in onze bar-restaurant discotheek MIRAMAR menu f.35.- p.p. paling op toast heldere tomatensoep originele biefstuk van de haas met champignons, diverse groenten fameuze originele de zonen van Tata Mirando diner-dansant (op maandag 5 januari te beluisteren in het TROS-TV programma rond theo orlof) aanvang vanaf 19.00 uur menu f.50.- p.p. gerookte zalm crèmesoep kalfsbiefstuk met zingarasaus flensjes parisienne Tijdige tafelreservering dringend aanbevolen, Jffik tel. <01719)1 92 31, b.g g. 1 47 95. Onze aparte zalen met disco-installatie en dansgelegenheid zijn bij uitstek geschikt voor (personeels)feesten, recepties en diners. Speciale tarieven worden verstrekt op aanvraag. Voorzetramen tegen geluids hinder op school LEIDEN Indien de gemeenteraad ermee akkoord gaat, zullen er aan de buitenkant van het gebouw van de Marnix van St. Aldegondeschool voor zetramen met dik glas worden aan gebracht. Op die manier hoopt men de geluidshinder waarmee de school te kampen heeft te verminderen. De school ondervindt met name veel last van het verkeer op de Maresingel. Ter hoogte van de school maakt deze weg een scherpe bocht waardoor vol gens B. en W. extra verkeerslawaai ontstaat door het remmen en weer optrekken van auto's. Met het aan brengen van de voorzetramen en een mechanische luchttoevoer (de oude ramen kunnen dan immers niet meer geopend worden), is een bedrag ge moeid van f 85.500. De raad wordt gevraagd dit krediet beschikbaar te stellen. LEIDEN In de maand Januari promoveren aan de Leidse universi teit tot doctor in de geneeskunde R. A. P. Krom (34) te Voorschoten en A. Th. van Oostrom (35) te Leiden resp. op 14 en 21 Januari, tot doctor in de wiskunde en natuurwetenschap pen L. A. G. van Minderhout (34) te Leiderdorp en B. R. Velthuys (28) te Leiden resp. op 14 en 21 Januari Dc^or Bram van Leeuwen LEIDEN „De duiven van de af deling West zijn vanochtend om acht uur bij een kalme noord-oos- ten wind in Bergerac gelost". De ze en andere stereotype medede lingen via de radio vormen voor de doorsnee-luisteraar een portie geheimtaal vergelijkbaar met de codes, die Radio Oranje in de oor logsjaren naar het bezette vader land uitzond. Niet echter voor de echte postduivenliefhebbers. Voor hun betekent het bericht het startsein voor een paar uur inge spannen afwachten. Ongeveer be cijferen hoe laat de duiven „op het hok" verwacht kunnen wor den. En al ruim voor die tijd met de voerbus in de hand ongerust in de lucht turen, of ze al in aan tocht zijn. Leiden en omgeving telt een kleine duizend van die wel eens on eerbiedig duivenmelkers genoemde fervente wedstrijdvliegers. Ze zijn lid van verenigingen met fraaie namen als „Blauwkras", „Rijnklievers", „Reisduif" of „Wit kop". En die zijn weer aangesloten bü de Leidse Concours Commissie, die in de periode van april tot en met september de vluchten orga niseert. Een van de oprichters van de LCC is de heer R. P. de Graaf: „Dat was in september 1945. We be staan dus nu 30 jaar.. Ik weet het nog goed: met vijf Leidse vereni gingen hebben we in café „Oud Hortuszicht" aan de Witte Singel de oprichtingsvergadering gehou den. Voor de oorlog was er van die samenwerking nooit iets te recht gekomen. Maar de oorlogs jaren hadden het saamhorigheids gevoel versterkt. De heer De Graaf vertelt over het bescheiden begin van de Leidse Concours Commissie. „Ja, want in de oorlogsjaren waren er veel dui ven afgeschoten. Er was niet meer dan 5 procent in leven. Al op 15 mei 1940 gaven de Duitse bezetters opdracht om alle duiven te doden. Een delegatie duivenliefhebbers heeft tegen die maatregel fel pro test aangetekend. En het had re sultaat: de duiven mochten blij ven leven, maar ze moesten op- gehokt blijven. Ze mochten niet uitvliegen. Toen de wijziging be kend gemaakt werd1, was al ruim negentig procent van de duiven doodgeschoten De vijf lange oorlogsjaren slaagde de heer De Graaf erin 25 duiven te laten „onderduiken". Geen sim pele zaak. Dat blijkt wanneer hij verhaalt over het geheime trans port van de dieren: „Ze moesten naar Delft gebracht worden, maar in een mand zou dat direct in de gaten lopen. Ik heb ze toen één voor één met de trein naar het adres gebracht. In een krant ge rold in mijn binnenzak. Het dui venhok werd gecamoufleerd met bonestaken." De grote teleurstelling kwam voor hem na de bevrijding. De Jonge duiven, die nog nooit uitgevlogen waren, kregen voor het eerst de vrijheid, vlogen de lucht in en kwamen nooit meer terug. De Graaf: „Heel jammer, maar be grijpelijk, die dieren hadden iets gemist in hun ontwikkeling". Dat de Duitsers in de oorlogsjaren graag zo min mogelijk duiven in bezet gebied hadden, moet worden toegeschreven, aan de rol die deze vogels in de krijgsgeschiedenis hebben gespeeld. Bijvoorbeeld bij het beleg van Leiden in 1574. Er leefde toen een zekere Willem Speelman, die voor zijn liefheb berij duiven hield. Tijdens het be leg smokkelde hij zijn duiven bui ten de stadwallen, zodat ze later weer konden terugkeren met be langrijke informatie. In 1578 werd hij daarvoor door het Leids ge meentebestuur beloond: hij kreeg een eigen familiewapen en mocht zijn naam veranderen in Willem van Duijvenbode. Tot in de 20ste eeuw heeft de duif die rol van „berichtoverbrenger" vervuld. „Zelfs in de Tweede We reldoorlog hebben de duiven aan het front nog belangrijke diensten vervult", verzekert de heer De Graaf. Zijn duiven werden in de mobilisatietijd in '39 tot „rijksbe zit" verklaard, en van rijkswege gevoerd. Ze werden op diverse plaatsen in het land in hokken gezet om wanneer dat nodig mocht zijn berichten door te spelen. Direct na de capitulatie werden ze allemaal vrijgelaten en kwamen regelrecht naar Lelden terugvliegen. Al kort na de bevrijding werd het tekort aan duiven in ons land W. V. d. Nieumendijk met zijn zoon bij het dui venhok achter zijn i Hij werd dit jaar „kampioen generaal" van de Leidse Concours Commissie Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhou ders. Leidse Concours Commissie bestaat dertig jaar per trein. Maar toen de NS in 1966 de prijzen fors verhoogde gin gen vele postduivenorgandsaties over op vrachtauto's, Zo beschikt de Leidse Concours Commissie over twee speciaal geconstrueerde vrachtwagens en een aanhanger. Tezamen een investering van zo'n slordige kwart miljoen gulden. Om dat te bekostigen werd een stich ting in het leven geroepen, die obligaties heeft uitgegeven. De duiven, die aan een vlucht deelnemen, worden enkele dagen tevoren afgeleverd in het vereni gingslokaal. Leiden zelf telt zes verenigingen van zondagvliegers. Daarnaast zijn er nog twee clubs van zaterdagvliegers. In het verenigingslokaal worden ze ingekorfd. Met 25 tot 30 soortge noten krijgen ze een plaatsje in daarvoor ontworpen boxen. De auto's brengen de duiven in deze boxen naar de plaats waar ze ge lost worden. Om te registreren hoe lang een duif over een bepaalde vlucht heeft gedaan wordt een duivenklok of constateur gebruikt. By elke vlucht worden alle klok ken met behulp van een zoge naamde „moederklok" precies af gesteld. Keert de duif na een vlucht in het hok terug dan wordt het ringetje van zijn poot gehaald en dn de klok gestopt. Op dat moment wordt de tijd afgedrukt. Hoe hard de duiven vliegen? „Met een flinke tegenwind halen ze soms toch nog de 50 kilometer per uur, en met een gunstige wind be reiken ze snelheden van 120 tot 125 kilometer. Hoe ze na 'n tocht van vele honderden kilometers toch steeds hun eigen hok weten terug te vinden is nog altijd een raadsel", aldus de heer De Graaf. „Men vermoedt dat het iets met het aardmagnetisme te maken heeft. Alleen met mist gaat alles mis. Dan raken de duiven hun richtingsgevoel kwijt. Het afgelo pen Jaar hebben we dat gemerkt. Bij een vlucht kwam twintig pro cent van de duiven niet terug. Onder normale weersomstandig heden kan het sóms gebeuren, dat een duif met een ander koppel meevliegt en in een verkeerd hok tereent komt. Via een centraal meldingssysteem in Utrecht weet de duivenhouder binnen enkele dagen van wie de duif is en kan hij (of zij) teruggestuurd worden. Dat het verlies van een of meer duiven soms een flinke schadepost kan betekenen wordt duidelijk wanneer men weet, dat de prijzen per duif variëren tussen de 20 en 1000 gulden. Voor de werkelijke kampioensduiven worden door Ja panners en Duitsers soms bedra gen tot 10.000 gulden betaald. Daar staat dan tegenover dat via het „poulen" weer het een en an der kan worden teruggewonnen. Op plaatselijk en regionaal niveau kan dat per vlucht oplopen van een paar tot een paar honderd gulden. En wie landelijk hoge ogen gooit in de competitie kan soms wel eens een auto in de wacht sle pen. Dergelijke grote prijzen heb ben ervoor gezorgd dat ook de commercie haar stempel heeft ge drukt op de duivensport. Het \s wel eens gebeurd dat een duif die niet snel genoeg kwam met een buks werd neergeschoten, om zo snel mogelijk het ringetje te be machtigen. „Maar dat zijn geluk kig excessen" zegt de heer De Graaf. Voor de meeste wedstrijdvliegers gaat het om de sport: het genoe gen om 'n koppeltje zelf gekweek te duiven Juist een paar seconden eerder te zien „vallen" dan de buurman (lees: concurrent). Wie de duivensport nog meer wil weten kan zaterdag en zondag op de „Duif-Expo" in de Stadsge hoorzaal terecht. Daar kan de De speciaal geconstrueerde vrachtwagen en aanhanger waarmee de duiven van de Leidse Concours bezoeker meer dan 1500 postdui- Commissie naar de lossingsplaatsen worden vervoerd. ven bewonderen. aangevuld vanuit België, de ba kermat van de duivensport. Op dit ogenblik zijn er In Leiden en omgeving zo'n 30.000 tot 35.000 duiven, die al dan niet regelmatig meedoen aan wedvluchten. Ze worden gehouden op afgeschoten gedeelten van zolders, in tuinhok- ken. Vooral dat laatste geeft nogal eens problemen. De Graaf: „We zouden graag wat meer medewer king hebben van bouw- en wo ningtoezicht en de welstandcom missie. Datzelfde geldt voor de woningbouwverenigingen, waarvan er verschillende- het houden van duiven verbieden. De overlast die postduiven de buren bezorgen is zeer gering. Postduiven worden immers afgericht om zo snel mo gelijk terug te keren in het hok. Die zitten echt geen uren in de dakgoot. Wat dat betreft zijn sier- duiven veel grotere boosdoeners. Al die beperkingen en de bouw van steeds meer flatwoningen hebben ertoe bijgedragen, dat het ledental van de verenigingen geen spectaculaire groei te zien geeft. Maar wie eenmaal geboeid is ge raakt door de spanning rondom de vluchten komt er moeilijk meer los van. Dat verklaart ook waar om het houden van postduiven vaak een „familie-aangelegenheid" is. De uitslagenlijsten in de krant bevestigen dat. Is de duivensport een dure lief hebberij? De heer De Graaf, zon der aarzelen: „Ja. Dat is eigenlijk vreemd, omdat Je de duivenlief hebbers meestal in de lagere inko mensgroepen terugvindt. Neem bijvoorbeeld eens een duivenklok; die kost op het ogenblik f 560,—. En een draagmand 80 grilden. Voer kost al 80 cent per kilo. En één duif eet per maand ongeveer één kilo voer. Dus reken maar uit, wanneer je 30 tot 35 duiven hebt. Verder betaalt de wedstrijd vlieg er een bedrag voor elke duif, die meedoet aan 'n vlucht. Dat bedrag varieert met de afstand, die de duiven getransporteerd moeten worden. Om een voorbeeld te ge ven: een duif overbrengen naar Orleans kostte het afgelopen Jaar 64 cent. Heel vroeger ging dat transport met handkarren, later ging alles

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3