Berius Quaars wordt winnaar op alle fronten Vijfde plaats Evert Bronstring NORIT 'Met vrijspraak Poortvliet is het hek wel van de dam Getuigen „Kopstoot is door Griek uitgedeeld" Dubbele Nederlandse triomf bij het jeugddammen Vrij DINSDAG 30 DECEMBER 1975 A. F. A. van Velzen (vl.n.r.) -plegen ZEIST Een vermoeide man, de Gerrit Griek, zoals hij gisteravond laat naar zijn auto wankel de. Neerlands meest besproken grensrechter van de laatste tijd werd vrijwel gelijktijdig met de vrijspraak van PSV'er Bertus Quaars zelf in staat van beschuldiging gesteld door de tucht- commissie. Ruim twee uur hadden de KNVB-rechters nodig om de Gordiaanse knoop te ont warren. Toen wist Quaars zich ontsmet van alle blaam en hoorde grensrechter Griek zich be schuldigd van het uitdelen van een ordinaire kopstoot tijdens Feyenoord-PSV. x ZEIST Guus Brox en Ben van Gelder hebben elkaar weer de hand geschud, al ging het niet van harte. Vooral van PSV-zijcte was imen ge belgd over de houding van Feyen- oord om niemand van de clulb voor Quaars dan wel Jan Poortvliet te la ten getuigen. Van Gelder hoorde gis teravond tijdens de zitting van de tuchtcommissie pas van het besluit van Feyenoord, maar Brox verklaar de dat hij het een 'en ander al schrif telijk aan de KNVB had meegedeeld en bovendien, zo stelde de Feyen- oord-manager, had hij KNVB's Ad van Zon al van het een en ander mondeling op de hoogte gesteld. Van Gelder: "Vraysen heeft Quaars gebeld en hem aangeboden om te getuigen, maar pas vanavond hoor den we dat hij niet zou komen. En Van Hanegem heeft me onmiddel lijk na afloop van de wedstrijd in het stadion gezegd diat er met hem kon worden gesproken, wanneer we getuigen nodig hadden". Guus Brox: "Het is precies an dersom. Quaars heeft Vreysen ge beld. Martin heeft mij toen ge vraagd wat hij moest doen. Toen ik hem erop wees dat hij tachtig me ter van de plaats van het voorval was verwijderd begon hij te twijfe len en nam het besluit om niet te ge tuigen. In d'a zaak Poortvliet heeft Van Gelder ons in het openbaar ver weten dat we geen schriftelijke ver klaring hebben afgelegd. Maar Treytel had al in zijn rapport gezegd dat hij niets had gezi'en. Moeten wij dan ook nog verklaren dat we niets hebben gezien? Volgens mij is ove rigens met de vrijspraak van Poort vliet het hek van de dam. Tenslotte is het zo dat Willy van de Kerkhof heeft toegegeven dat iemand de scheidsrechter heeft vastgehouden. Omdat niemand bij PSV wilde zeg gen wie dat dan wel was geweest, had de tuchtcommissie Poortvliet Griek zal daarnaast in de schoe- I nen worden geschoven dat hij on juiste inlichtingen aan scheidsrechter Boosten heeft gegeven tijdens ge- noemde wedstrijd, waardoor Quaars ten onrechte uit' het veld» werd ge- I zonden. Acht getuigen draafden gisteren in Zeist op voor mr. J. W. Jansen, J. van der Gijp en J. G. Wille. Het geven van een kopstoot aan neutrale grensrechter G. Griek, subsidiair ernstig wangedrag plegen tegenover Griek, luidde de officiële telasteleg- ging tegen Quaars. Nadat de PSV'er het psychologisch zwaar wegende op alle fronten. Tegen de verwarde, onsamenhangende verklaringen van Griek stak zijn formulering helder af. Quaars kon het zich zelfs per mitteren uit te roepen dat de ge luidsinstallatie in het KNVB-centrum niet van Philips was, toen die in het ongerede raakte. Griek daaren tegen sprak zichzelf vaak tegen, ver klaarde nadat hij onmiddellijk na afloop van FeyenoordPSV op een wondje aan het voorhoofd had ge wezen nu, dat met name zijn neus had geleden onder de agressie van Quaars. Van der Gijp van de tucht- „Waar ben u geraakt?" van de tuchtcommissie het recht schriftelijk dan wel mondeling ver weer in te dienen tegen de aan het eind van de avond aan hem gerichte beschuldigingen. Maakt hij daarvan voor 9 januari geen gebruik, dan wordt hij geacht af te hebben gezien van het recht. Grensrechter Gerrit Griek (links) met zijn collega's P Moos en Theo Boosten (rechts) moeten straffen. Straks wordt in dit soort situaties eenzelfde voorval?etje gecreëerd. Je hebt dan alleen maar spelers nodig die komen getuigen dat iemand anders de scheidsrechter vastgreep en je ontspringt de dans. Ik wil best g'eloven dat Poortvliet het niet is geweest. Maar omdat nie mand de ware schuldige bij PSV noemde, hadden ze Poortvliet toch moeten straffen". Ben van Gelder, die niet wilde zeggen of PSV nog iets aan het overspelen van de laatste ne gen minuten gaat doen nu Quaars is vrijgesproken, kwam gisteren tevens met de onthulling dat hij in het be zit is van filmbeelden waaruit valt te concluderen dat het doelpunt van Bertus Quaars géén buitenspeltref fer was. Van Gelder: "Schneider stond vlak bij de doellijn". Wat de tuchtcommissie in de zaak Poortvliet betrof, wegens "'gebrek aan bewijs" kwam de Eindhovense verdediger onder zijn straf uit. Aanklacht bij burgerrechter ingetrokken ZEIST Na samenspraak m>t VVCS-raadsman, mr. Van Velzen heeft Bertus Quaars gisteravond laat besloten zijn aanklacht tegen grens rechter Gerrit Griek bij de burger rechter in te trekken. De aanklacht die Quaars bij de KNVB tegen Griek h'eeft ingediend blijft, aldus de PSV'er, voorlopig echter gehand haafd. Het een en ander betekent overigens niet automatisch dat er nu géén rechtszaak tegen Griek komt. Mr. Van Velzen "Het doorgaan van een zaak tegen Griek han't nu af van de offici'er van Justitie. Indien die bijvoorbeeld oordeelt dat het tijd wordt om iets aan het ge weld op de voetbalvelden te gaan doen wordt de zaak Quaars niet ge seponeerd". Op Nieuwjaarsdag wordt aan de Kempenaerstraat een wedstrijd ge speeld tussen een elftal van oud- ASC-spelers en het huidige eerste team van de roodzwarten. De ont moeting begint om 2 uur. Door Ger Stolk aanbod had gedaan om zijn verkla ringen onder ede af te leggen, kwa men de getuigen zonder uitzondering tot de mening dat ze Griek een kop stoot of een beweging met het hoofd naar Quaars hadden zien maken. Quaars' raadsman, mr. A. F. A. van Velzen, had er in zijn pleidooi in wezen nog maar weinig aan toe te voegen. Bladerde ogenschijnlijk ach teloos in een stapel brieven van lie den, afkomstig uit alle geledingen van het kijkersvolk dat bij Feyenoord PSV op de tribune had gezeten. Ver ontwaardigde brieven van de leden der Staten Generaal en wethouders tot mensen van voetbalclubs. Die al len met eigen ogen hadden aan schouwd welk een brok onrecht Ber tus Quaars op 21 december werd Bertus Quaars triomfeerde in feite Voetbal River Plate is gisteren voetbalkampioen van Argentinië ge worden. De ploeg uit Buenos Aires won in haar laatste wedstrijd voor de finalegroep met 31 van Rosario Central. IJshockey In het toernooi om de Spengler-cup te Davos won het Fin se ijshockeyteam gisteren met "7—2 van Noorwegen. De tussenstanden waren 2—1, 4—1 en 1—0. Wielrennen De Belg Eddy Merckx zal in 1976 zowel aan de Ronde van Italië als aan de Tour de France deelnemen. Volgens zijn ploegledder Albani wil Merckx zich wreken op Thevenet voor zijn ver lies in de Tour de France. Griek: „Boven aan de neus". Van der Gijp: „Waar geraakt?" Griek: „Aan de neus". Van der Gijp: „In uw rapport stond het anders, was hetniet uw voorhoofd?" Griek: „Mijn neus". Van der Gijp: „Ik heb hier een krantefoto waarop Feyenoord- verzorger Gerard Meyer u behan delt, hij is knap hoog voor uw neus bezig". Getuige-deskundige, dokter Frits Kessel, zag verder het verband niet tussen de stijve nek die Griek op de dag na FeyenoordPSV aan het bed hield gekluisterd en de ontvangen kopstoot. Na genoemde wedstrijd zijn ook tal van publicaties verschenen waarin werd gesteld dat hij die een kopstoot geeft verwondingen aan het voorhoofd heeft waar de 'ontvanger' letsel aan de neus oploopt. Niettemin verklaarde Kessel voor de tuchtcom missie dat het in de bokssport door gaans de 'ontvanger' ia die een scheur aan de wenkbrauw oploopt. Kessel verder op een vraag van Quaars: „Degene die de kopstoot geeft kan eveneens letsel aan de neus oplopen". Dat alles was na de getuigenver klaring van zowel een aantal door de KNVB gedagvaarden, alsmede drie door PSV als getuigen a décharge opgeroepen mensen in feite al niet belangrijk meer. Ex-Xerxes-admini- strateur Frana Aten, scheidsrechters Van der Putte en Van Dongen als mede KNVB-rapporteur Van de Toorn waren enkele details daarge laten, gelijkluidend in hun mening: Griek was de boosdoener. De getui gen List, Van de Vlist en Van Dijk beaamden het een en ander, een on gelukkige samenloop van omstandig heden werd unaniem afgewezen, volgens alle getuigen was er sprake van het bewust toebrengen van een kopstoot van Griek aan het adres van de protesterende Quaars na het afkeuren van het PSV-doelpunt". Gerrit Griek was gisteravond de grote verliezer. Hij kreeg overigens AMSTERDAM In de laatste ronde van het Suikerdamtoernooi te Amsterdam is het wereld kampioen Iser Koeperman gelukt alleen beslag te leggen op de tweede plaats achter Harm Wiersma- De Rus won zelf van Nimbi, terwijl N'Diaye tegen Bronstring niet verder kwam dan remise. Koeperman had aanvankelijk veel moeite met de aanvallend ingestel de Nimbi. Dankzij zijn grotere rou tine besliste hij de partij uiteindelijk toch in zijn voordeel. Evert Bron string zorgde er voor, da/t de Mali- nees N'Diaye alsnog genoegen moest nem'en met de derde plaats. De A- frikaan mocht met de remise tevre den zijn, want Bronstring verkeerde voortdurend in een 'betere positie, maar buitte de mogelijkheden niet uit. Ook de "Bronzen" plaats in het eindklassement moet voor N'Diaye reden zijn met voldoening op het toernooi terug te kijken. Als debu tant heeft zich in één keer bij 's we relds beste dammers gevoegd. De Amerikaan Smith, die in de slotronde m'et winnaar. Wiersma re mise overeenkwam, werd vierde. In eerste instantie zag het er voor de Fries veelbelovend uit, maar de stel ling van Smith zat in defensief op zicht hecht in elkaar. Vier spelers, Hermelink, de Ruiter, Agafonov en Bronstring de'elden de vijfde plaats. Uitslagen grootmeestergroepN'Dia ye - Bronstring 1-1, De Ruiter - Mi- ADVERTENTIE een miljoen gulden aan prijzen Irisette laat dons en mo de Harmonisch samen gaan. Voor 1,- per week te win nen in onze puzzelactie o.a. een Irisette-pakket, bestaande uit een eerste klas donsdeken (goedge keurd door de Ned. Ver. v. Huisvrouwen) en een lakenovertrek ter waarde van 295,-. Beschikbaar gesteld door Irisette Ne derland B.V. te Voorthui- Te winnen In de Nationale Puzzelaktle tb.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. chel 1-1, Wiersma - Smith 1-1, Nimbi - Koeperman 0-2, Agafonov - Ba 1-1, Sy - Hermelink 1-1. Eindstand: 1. Wiersma 17 punten, 2. Koeperman 14, 3. N'Diaye 13, 4. Smith 12, 5. Hermelink, de Rui ter, Agafonov en Bronstring 11 9. Ba 10, 10. Sy en Niimtoi 9, 12. Mi chel 4. Het jeugdwereldkampioenschap werd een triomf voor de zeventien jarige Geert van Aalten uit Huis- sen. Hij won op regelmatige wijze van de Fransman Guinard. Van Aalten neemt de titel over van de Haïtiaan Robillard. De nieuwe jeugdwereldkampioen speelt in het eerste tiental van ereklasser Huis- sen Toine Brouwers (17) moest in de slotronde winnen van Letsjinski om zijn landgenoot bij te blijven. Hij slaagde er niet in tijdens de partij op voordeel te komen. Dankzij een fout van Letsjinki in de slotfase kon Brouwers nog remi se maken en als tweede eindigen. Rob Schippers behaalde een ver rassende overwinning op Andrejev, die een ernstige fout maakte en onmiiddelijk de partij kon inleveren. Jeugdwereldkampioenschap RobillardMartens 20, Schip persAndrejev 20, Van Aalten Guinard 2—0, Sedlacek—Reimann 02, BrouwersLetsjinski 11. Eindstand: 1. Van Aalten 15 pnt. 2. Brouwers 14, 3. Letsjinski 13, 4. Andrejev en Schippers 12. 6. Robil lard 10, 7. Sedlaok en Guinard 5, 9. Reimann en Martens 2. Bij de dames prolongeerde Mi- chalovskaja haar wereldtitiel. Zij sloot het toernooi af met een pun tenverdeling tegen Lenie Geurts en dat was voldoende voor de eind- triomf. Dames wereldkampioenschap: KaderabekovaBarras 02, GeurtsMichalovskaja 11, Heit- meierTravina 0—2, Graas Reimann 20. Eindstand 1. Michalovskaja 17, 2. Travina 16, 3. Graas 13, 4. Heitmeier 12, 5. Geuts 11, 6. Barras 8, 7. Claes 6. 8. Nizic 5, 9. Reimann 2, 10. Kadera bekova 0. (ADVERTENTIE) 't hetrouwi UA-MQ D/KKE DW VEEL VOELPUMTEL MAKEN VOETJEBAL BA?- KETBAUEK STELT- N/ET VEEL 1/OOfZ

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11