Reinigingsdienst doet elke dag liet vuile werk AANPAK VAN ONGEDIERTE Woonwagenbewoners stellen eisen Hypotheken van de boel in de fik... mossel ^versteege MAANDAG 29 DECEMBER 1975 LEI DÉN Open brief aan gemeente voor meer plaatsen LEIDEN In een open brief aan de gemeenteraad en het college van B. en W. van Leiden hebben de bewo ners en „overbezetters" van het regio nale woonwagenkamp bij de Haar lemmertrekvaart laten weten dat zij „met grote ontsteltenis" kennis heb ben genomen van het besluit van de gemeente om de leenbijstand, bedoeld voor de aanschaf van een woonwa gen, te koppelen aan het bezit van een legale standplaats. In hun brief stellen de bewoners drie eisen: ten eerste moet de leenbijstand, net als voorheen, niet gekoppeld zijn aan het hebben van een legale standplaats; ten tweede moet het braakliggende terreintje bij het woonwagenkamp waar vroeger een school stond, door de gemeente worden afgestaan aan het regionale kamp, zodat daar be gonnen kan worden met de bouw van noodvoorzieningen voor de „overbe zetters"; en op de derde plaats wordt er van de gemeente Leiden geëist dat zij de andere regionale gemeenten (Wassenaar, Katwijk, Noordwijk, Noordwijkerhout, Voorhout, Lisse, Sassenheim, Rijnsburg, Oegstgeest, Leiderdorp, Zoeterwoude, Warmond, Valkenburg en Voorschoten) onder grotere druk zet. zodat er meer plaat- woonwagens worden aange- De woonwagenbewoners stellen dat sinds 1967 geen uitbreiding van het aantal plaatsen heeft plaatsgevonden. Op het regionale kamp zijn 68 staan plaatsen en daarnaast staan er tien „overbezetters"; één overbezetter heeft een „illegale" plaats elders. Voor de overbezetters landelijk ge zien zijn dat er meer dan duizend zijn er geen sanitaire voorzieningen. „Het leven is zo gewoon onmenselijk", wordt er gezegd. De herhaalde ge sprekken met de gemeente en het da gelijks bestuur van de regio hebben nog niets opgeleverd. Door het verlenen van bijstand te koppelen aan het bezit van een „le gale" standplaats wordt het voor vele woonwagenbewoners onmogelijk een nieuwe wagen aan te schaffen, bij voorbeeld bij een huwelijk of als de oude wagen is afgekeurd. „Je moet het nu een geluk noemen als iemand doodgaat, want dan komt er weer een plaats vrij. Door zoiets worden woonwagenbewoners gedwongen in een huis te gaan wonen terwijl zij dat De leenbijstand is een renteloos voor schot en werd vroeger gegeven aan ieder paar woonwagenbewoners. Af gelopen week heeft de gemeente Lei den besloten geen leenbijstand uit te keren aan een aanvrager, (hoewel het ministerie van CRM positief ge adviseerd had) omdat deze aanvrager niet in het bezit was van een legale standplaats. „Om daarop te wachten is onmogelijk, er is een eindeloze wachtlijst voor standplaatsen", zeg gen de woonwagenbewoners. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor LEIDSE SPAARBANK Een eenvoudig schema, naar 'n tekening van de firma Von Roll, van de vuilverbrandingsinstalla tie. Bij de cijfers: 1. vuilbunker, 2. grijper, 3. schudder, 4. oven met roosters, 5. ventilator, 6. ventila tor, 7. slakkenkanaal8. slakken- bunker, 9. koelinstallatie, 10. elec tro stof af scheider, 11. zuig-trek- ventilator, 12. schoorsteen en 13. bedieningskamer Tekst Tom Maas Foto's Jan Holvast BEHALVE OPHALEN VAN VUIL OOK SCHEPPEN EN BEZE MEN LEIDEN Als B. en W. de rei nigingsrechten met dertig pro cent willen verhogen, staan som mige mensen op hun achterste benen. Het gemiddelde Leidse ge zin van vier personen zet per week ongeveer 2 plastic zakken met zeven kilo huisvuil langs de stoep. Twee keer per week komen alle straten bij de ophaaldienst aan de beurt. Een kostbare zaak. Een kijkje bij de reinigingsdienst leert trouwens dat er in een stad als Leiden onnoemelijk veel rom mel valt op te ruimen. Behalve dat de 87 man van de buitendienst per jaar bijna 30.000 ton huisvuil ver sjouwen, wat de gemeente 2.9 mil joen gulden kost, halen ze ook nog meer dan 200 ton grofvuil op, en dat kost zo'n 900.000 gulden. Overigens doet de reinigings dienst nog veel meer om te zorgen dat elke dag de stad schoon blijft. Daar hebben ze drie boten voor, twee kolkenwagens, drieënder tig wagens van allerlei maten en soorten en vier bakfietsen. De drie motorvls vletten scheppen jaarlijks bijna 2000 kubieke meter afval uit het water op, waaronder kadavers, fietsen, een enkele roeiboot, en rond de jaarwisseling steeds weer honderden kerstbomen. De straten worden aangeveegd met bezem - auto's, zelf opnemende veegma- chines (een soort grote stofzuigers) en bezemshet ouderwetse maar onmisbare "handveegwerk". Tot 1959 werd al het vuil met gro te schuiten naar de Nieuwkoopse plassen gebracht: da'ar waren grote moerasgebieden waar de bodem ja renlang os blijven zakken onder de aangevoerde hoeveelheden huisvuil. Daarna werd er vuil gestort in de Zwetterpolder in Noordwijk. Deze vuilstortplaats' is nu helemaal be groeid en vam drie meter hoogte langzaamaan ingezakt tot ongeveer 1 meter boven maaiveldhoogte. De stortplaats Roomburg is van Gemeentewerken en in 1965 aange legd door de Heidemij. De reini gingsdienst betaalt aan Gemeente werken voor het storten van vuil op Roomburg. Oorspronkelijk was daar een met water gevulde kuil van dertig meter diepte: deze was uitge graven om zand te verkrijgen voor de aanleg van Rijksweg 4. Het veen dat men niet kon gebruiken bij de Rijksweg werd in de ontstane kuil gestort. En nu wordt de vuilstort plaats volgestort met puin en grof vuil; althans dat grofvuil dat niet verbrand kan worden. Er wordt ge zocht naar een nieuwe puinstort- plaats; het huisvuil en verbrandba- re grofvuil wordt naar de vuilver branding achter de Groenoordhal gebracht. De twee kolkwagens vervangen al enige tijd de vanouds bekends putjesscheppers. Opmerkelijk is dat het personeel van de reinigingsdienst, voor wie men vroeger zijn neus wel eens optrok, steeds meer in aa stijgt. Niet allen begrijpen de sen dat de reinigingsdienst onmis baar is, maar door het gebruik van allerlei "schone" machines zoals de kolkwagens verdwijnt steeds meer het "vuile" karakter van het werk. Steeds meer geschoolde krach ten komen in dienst van de reini gingsdienst. Begrijpelijk, want het is prettiger om bijvoorbeeld straat- kolken machinaal te reinigen dan met een schep. Niet alleen het opruimen van huisvuil, straatvuil, grofvuil, en rommel dn het water behoort tot de taken van de reinigingsdienst, ook worden ratten, muizen, kak kerlakken en andere insecten van kant gemaakt. Als u last hebt van dergelijk ongedierte, helpt de ontsmettingsdienst u er gratis vanaf. Alleen het oprui men van muizen kost vijfen twintig gulden. De ontsmettings dienst is een onderdeel van de reinigingsdienst waar twee man bij werken die regelmatig op pad zijn om ongedierte te bestrijden. In de gebouwen van de reini gingsdienst aan de Noorder- straat bevindt zich ook een ont smettingsketel waar "bed- en lijfgoed" en "overige goederen" ontsmet worden in stoom en for maline, zoals het in het jaarver slag staat. Daaruit blijkt ook dat dat een langzaam aflopen de zaak is: in 1969 56 ontsmet tingen, in 1973 nog maar 29. Met de wandluizen, kakkerlak ken, wespen, vlooien, muizen en ratten os dat anders gesteld. De cijfers schommelen wel een beetje, maar steeds opnieuw toch moet de ontsmettingsdienst er op uit met de spuit en het vergiftig de haver. Als een huis ontsmet wordt komt de dienst in een smetteloos witte wagen voorrij den. De bewoners moeten vijf uren naar elders, terwijl de man van de dienst met gasmaker en verstuivingsapparaat bezig is. Het meeste werk gaat zitten in het bestrijden van ratten. Eerste klas haver wordt gemengd met het gif cumarine en slaolie. Met enkele trommels van dit voor ratten verleidelijke vergif gaat de reinigingsdienst op allerlei ob jecten af: slootkanten, huizen en vuilnisbelten. Ook worden re gelmatig na-aontroles gehouden. De ratten zijn meestal 's nachts te zien. Maar overdag kun je de ronde gaten zien in de aarde waar de rat zijn gangen maakt. In deze gaten worden enkele schepjes giftige haver ge daan. Daar gaat dan weer aarde overheen om te voorkomen dat er vogels bij kunnen komen. Als er ergens regelmatig ratten be streden moeten worden, dan worden er bakken neergezet: lange houten kokers, aan een zij de gesloten, waarin in het mid den giftige haver wordt gelegd: De rat kruipt de koker in om de haver op te eten, de andere die ren kunnen er niet bij. Frustre rend voor de ontsmettingsdienst is wel dat veel bakken keer op keer verdwijnen. Achter ie grote klapdeuren van de bunker van de vuilverbranding verdwijnt elke dag het huisvuil dat door tientallen wagens in Leiden en ivijde omgeving wordt opgehaald fW vleugels*piano's»orgels vicuycio - ^IUI vj ui sjivraag katalogus met L.P./7,90, giro 56631, Den Haag Was een stad vroeger vanuit de verte te herkennen aan zijn kerkto rens, Leiden is tegenwoordig van grote afstand al aan de horizon te ontwaren door de hoge schoor steen van de vuilverbranding. De in 1966 geopende vuilverbranding wordt beheerd door acht gemeenten: Al kemade, Leiden, Leiderdorp Oegst geest, Sassenheim, Warmond, Voorscheten en Zoeterwoude. Ook het vudl van de gemeente Ter Aar wordt er verbrand. Al is de vuilverbranding onafhanke lijk van de gemeente Leiden, de twintig mensen die er werken zijn wel in dienst van de gemeente; ze worden als het ware gehuurd door de vuilverbranding. Op het ogenblik lo pen er ook een aantal mensen rond die in dienst zijn bij de firma Von Roll. Onder hun vera ntwo or din g draait de nieuwe derde oven,** die kort geledendoor wethouder Van Aken werd aangestoken, drie maan den op proef. Het verbranden van vuil is in we zen een simpele zaak: steek de boel in de fik, de rook gaat de lucht in en de slakken die overblijven kun je gebruiken om bijvoorbeeld sloten te dempen. Tegelijk met de bouw van de nieu we derde oven is er een installatie gebouwd waar het grofvuil in ge kraakt kan worden. Het wordt in een aparte vuilbunker en door enor me grijpers in een pers gestort. In de pers, die een druk uit kan oefe nen van 250 kg per vierkante centi meter, kunnen moeiteloos grote driezitsbanken gekraakt en in stuk jes gehakt worden. Automatisch ko men deze resten terecht in een andere vuilbunker, naast de bunker waarin het huisvuil gestort wordt door de vuilnisauto's. Twee gx-ijpers die gelijk wegen hoeveel vuil zij op nemen zijn ex- om het vuil in een schudder te goclen. Deze schudder schudt het vuil via een vrij nauwe buis in de oven. Het vuil in de buis fungeert als een deur in een kachel: het houdt deze opening gesloten zo dat er geen valse trek ontstaat. Het vuilt valtin de oven op een aan tal schuin aflopende roostersdaar wordt het vuil, net als de kolen in een kachel, regelmatig "opge pord". De oven bestaat van binnen uit dertig centimeter dik metsel werk. Daar zitten stenen tussen van dertig gulden per stuk. Deze stenen moeten dan ook temperaturen van 800 tot 1000 graden kunnen door staan. De resten die na verbranding over blijven, vallen in het "slakkenka naal": een bak water die de oven van onderen afsluit en waar de slak ken afkoelen: via een lopende band worden de slakken naar containers buiten het gebouw gevoerd. De gassen en rook worden, net als de oven zelf, met water afgekoeld. Daarna wordt electro-statisch het stof uit de rook gehaald. Deze 'electi-o-stofafscheider bestaat uit een aantal platen waartussen een electrisdh spanningsveld heersthet stof wordt zo door de platen aange trokken. Deze platen worden regel matig schoongeklopt: het verza meld stof valt in de vorm van schilfers naar beneden. Uiteindelijk komt uit cte tachtig meter hoge schoorsteen een x*ook- pluim van waterdamp en een mini mum aan stof en schadelijke gassen. Want de gassen zijn er bij de koe ling grotendeels uitgewassen. Aan water wordt er 130 kubieke meter per uur verbruikt, waai-bij elk van de drie ovens ongeveer vijf ton vuil per uur kan verbranden. Werd vroeger overal leidingwater voor gebruikt, op het ogenblik is dertig procent leidingwater en is de rest afkomstig uit de Haarlem mertrekvaart. Het is de bedoeling om bezinkbakken te bouw'en, zodat het water herhaalde malen gebruikt kan worden. Wat nog verteld moet worden is dat er in de ovens steeds lucht aangevoerd wordt: anders zou het vuur vanzelf doven. Deze lucht wordt afgezogen uit de bunkers waar het vuil ligt opgeslagen: 30.000 kubie ke meter lucht per uur per oven. Dat zorgt voor een lichte onderdruk in de bunkers, zodat de stank en het stof niet naar buiten kunnen ont snappen. Niet alleen de grijpers die het vuil in de oven storten wegen de hoeveelheid, ook de vuilnisauto's die het vuil aanvoeren komen bij bin nenkomst op een grote weegschaal weegvermogen tot 20 ton). Trou wens, particulieren die. wi'lïen weten hoe zwaar hun wagen is kumien voor een luttel bedrag hier ook te recht. Uit al het wegen blijkt dat in 1974 56.650 ton vuil is aangevoerd. Verdere berekeningen leren dat in 261,7 kg vuil leverde, terwijl dat in 1971/1972 een inwoner gemiddeld 1973/1974 gestegen is tot 288 kg. Doordat de ovens, in 1974 waren het er nog twee pas kort geleden is er een derde bij gekomen, in in 1974 respectievelijk 6673 en 8545 uren maakten kon bijna al het vuil verwerkt worden, slechts e'en klein gedeelte moest naar elders. Nu er een derde oven bijgekomen is, kan men weer tot de Jaren tachtig voor uit. Worden de kosten per ton verbrand vuil overigens uitgerekend, dan blij ken die bijna vijftig gulden ter ton te zijn. Tennis Na de eerste dag van de Davis Cupwedstrijd tussen Ar gentinië en Brazilië hebben de Ar gentijnen met 20 de leiding. Ri- cardo Cano won on drie sets van Louis Taveres en Elio Tavarez bleef de meerdere van Carlos Kirmayr. Elke keer weer staan de straten gen; de mannen van de dienst vol grofvuil dat gestaag vermalen proberen dag in dag uit de stad wordt door de noeste kraakwa- schoon te houden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3