Kreisky wijst kritiek van Israël af „ANTWOORD" In meeste landen geen persvrijheid Een uniek en magistraal boek over de levende godsdiensten. nam "Cuba heeft niets van dë VS nodig" Aan eisen terroristen te vlot voldaan" INSDAG 23 DECEMBER 1975 PAGINA I 99 JERUZALEM De actie tegen het hoofdkwartier van de „Organisatie van olieproducerende en -exporterende lan den" (OPEC) in Wenen is aanleiding geworden tot vele verwijten. Het felst waren die in Israël, waar men Oostenrijk er van be schuldigde zonder meer aan de eisen van de terroristen te heb ben voldaan. Dit gebeurde in een commentaar van het officieu ze radiostation Jeruzalem, uitgesproken door een functionaris van de regeringsvoorlichtingsdienst. Een Boeing 707 van de Amerikaanse luchtvaart -maatschappij Trans World Airlines (TWA) raakte gisteren hij een landing in zioare mist op het Milanese vliegveld Malpensa van de landingshaan en hrak in tweeën. Van de 122 inzittenden van het uit New York komende vliegtuig werden 33 ge wond. De piloot, co-piloot en een stewardess moesten zwaargewond naar het ziekenhuis worden ge bracht. Geen van de 113 passagiers, voor het merendeel in Amerika wonende Italianen die voor Kerstmis naarhun vaderland terugkeerden, werd ernstig gewond. De foto geeft een heeld van de ravage. Fidel Castro MIAMI, FLORIDA Premier Fi del Castro van Cuba heeft gisteren verkaard dat zijn land bevrijdings- bewegingen op Fortorico en in Ango la zal blijven steunen en dat Cuba "niets vande Verenigde Staten no- dig heeft". Castro sprak op de slotbijeenkomst van het eerste congres van de Cu baanse communistische partij. In een rede van twee uur ging hij in op opmerkingen van president Ford over de Cubaanse interventie in Angola. "De vlaggen van Cuba en Porto- rico zijn een en dezelfde", zei Castro. :Wat Afrika aangaat, wij zijn niet VNIndonesië moet uit Timor NEW YORK De veiligheidsraad heeft gisteren met algemene stem men een ontwerpresolutie aangeno men waarin Indonesië dringend wordt verzocht zich terug te trekken uit Qost-Timor. De raad deed voorts een beroep op secretaris-generaal Waldheim een onderhandelaar naar het gebied te sturen. Tijdens de langdurige debatten wees Indonesië de beschuldiging van militaire agressie van de hand met de verklaring dat vier politieke groe peringen op Oost-Tmor, .die voor stander zijn van aansluiting met Indonesië, de hulp van Jakarta had den ingeroepen. Een afgevaardigde van de onafhankelijkheidsbeweging "Fretelin" zei dat het gebied auto noom moet worden. Een aansluiting met Indonesië noemde hij een vorm van economische en politieke kolo- I nisatie. In de ontwerp-resolutie wordt zo wel de Indonesische interventie als de politieke aaiïpak van Portugal be treurd. Alle betrokken partijen wor den gemaand het zelfbeschikkings recht en de territoriale integriteit van Oost-Timor te respecteren. langer Latijnsamerikanen, wij zijn Latijnsafrikanen. Door onze aders stroomt overvloedig Afrikaans bloed. Wij zijn die broeders van het Afri kaanse volk en wy zijn bereid met al onze kracht voor hen te vechten. Wij zullen Angola en Afrika ver dedigen met ons bloed als dat van ons gevraagd zou worden". Castro's rede op het revolutieplein in Havanna tot een gehoor van on geveer 1 miljoen mensen volgens radio- Havanna, werd beluisterd in Miami, Florida. Rechtstreeks verwijzend naar pre sident Fords verklaring van zaterdag dat Cuba alle kansen op dooi in zijn betrekkingen met de Verenigde Sta- tenverspeelde door zich daadwerke lijk met Angola in te laten, zie Cas tro: "De Ver. Staten kunnen jegens on niets opzeggen want ze hebben jegens ons al alles opgezegd (een ver wijzing naar de economische bolk- kade). Wij hebben niets van de V.S. nodig. Laat Ford liever zijn veront schuldigingen aanbieden voor de reeks (mioord)aanslagen en misdaden die de CIA op Cuba op haar geweten heeft". Materiaal proees-Agnew openbaar WASHINGTON Een Amerikaanse federale rech ter heeft gisteren de Ameri kaanse regering gelast haar bewijsmateriaal dat leidde tot het aftreden van vice-presi dent Agnew in 1973, af te staan opdat hij kan beoorde len of het materiaal kan wor- dem gepubliceerd. Twee studenten van de George Washington-universi- teit hebben de zaak aanhangig gemaakt op grond van de wet op de vrijheid van informatie. Jervis Finney die destijds Ag new in Maryland vervolg de, had gesteld dat openbaar making van de stukken on schuldige mensen leed zou ver oorzaken en inbreuk zou ma ken op de rechten van mensen die mogelijk nog in staat van beschuldiging worden ge steld. Agnew die gouverneur is geweest van de staat Mary land, verklaarde zich destijds schuldig aan belastingont duiking om vervolging wegens corruptie te ontgaan. Vo rige maand zorgde Finney en zijn medewerkers er voor dat de huidige gouverneur van Maryland, Marvin Handel, in staat van beschuldiging werd gesteld wegens corruptie. Ook in hoofdartikelen in de Is raëlische pers werd het optreden van de autoriteiten in Wenen gekritiseerd In de reactie van radio-Jeruzalem werd gezegd dat men in wenen ken nelijk nog niet heeft geleerd, dat toe geven aan de eisen van terroristen leidt tot nieuwe terreurdaden. In dit verband werd gezegd dat de houding van de Nederlandse rege ring in de gijzelingszaken in Wijs ter en Amsterdam en die van de Londense politie tegenover terroris ten van het IRA hebben bewezen, dat het ook anders kan. Het linkse blad, 'Al-Hamisjmar' noemde het optreden van de rege- ring-Kreisky "bijzonder walgelijk", omdat zij er mee had ingestemd dat voor alle Oostenrijkse radiosta tions een zeer lange verklaring van de kapers was voorgelezen, waarin werd afgegeven op het zionisme, E- gypte, de Verenigde Staten en Per- zië. "Op deze manier verspeelde de regering-Kreisky niet alleen haar zelfrespect, maar ook haar soeverei niteit", aldus 't blad. Andere Israëli sche bladen lieten zich in soortge lijke bewoordingen uit. Ministers In Wenen verdedigde intussen Kreis ky zijn besluit om de terroristen on gehinderd met hun gijzelaars te la ten vertrekken met een hun ter be schikking gesteld Oostenrijks vlieg tuig. Volgens hem moest men elk kapingsgeval op zichztölf beoorelen. In dit geval moest men zich reali seren dat er zich onder de gijze laars buitenlandse ministers bevon den. 1 Een ander probleem was dat de OPEC als extra-territoriale organi satie verantwoordelijk was voor ei gen veiligheid. Van die zijde van die gegijzelde ministers en van hun am bassadeurs was er bij hem voor ge- pleit dat hij zou streven naar een oplossing waarbij geen slachtoffers zouden vallen. Als een pluspunt voor zijn aanpak noemde Kreisky het feit dat Oosten rijk de terroristen geen amnestie had gegarandeerd en ook niet had afgezien van het recht om hun uit levering te vragen. Verwijten als zou Oiostemrijk onvoldoende voor zorgsmaatregelen nemen tegenover aanslagen als die van zondag, wees hij van de hand. De OPEC had geen actie verwacht en had slechts om as sistentie van vier_ Oostenrijkse poli tiemannen in burger gevraagd. Aan dit verzoek was voldaan. "Wij zul len Oostenrijk niet maken tot een politiestaat. Als wij al dte strenge grenscontroles invoeren, dan zouden van alle kanten de klachten komen", aldus de Oostenrijkse regeringslei der. In de Arabische landen heeft men over het algemeen geen goed woord over voor de actie in Wenen. Ook de vertegenwoordiger van de Pales tijnse bevrijdingsbeweging (PLO) in Bonn sprak zich uiit voor 'stren ge maatregelen' tegen de terroris ten. Wie? De Arabische geheime diensten proberen er achter te komen, wie er achter de tot dusver onbekende organisatie zitten. Men is het er o- ver eens dat d'e politieke eisen van de terroristen van de Arm van de Arabische revolutie' bijzonder na- ief zijn. Men ziet in deze uitspraken een zekere verwantschap met de denkbeelden van de Libische leider Gaddafi. Ook wordt gedacht aan anarchistische kringen rondom de leider van iiet Volksfront voor de be vrijding van Palestina' George HabasJ of de beweging van de radicale lei der van het "Democratische volks front voor de bevrijding van Pales tina', Naef Hawatmeh, die banden onderhoudt met het regime in Irak. Uit Algerijnse brem is vernamen dat de overvallers in 'elk geval geen Palestijnen zijn. Over hun ware i- dentiteit wordt evenwel het stilzwij gen bewaard. De presidenten van Venezuela en Columbia die elkaar in Caracas heb- ontmraet, hebben zich maandag uit sproken voor een speciale bijeen komst van de algemene vergadering van de VN om een internationaal akkoord tegen het terrorisme te slui ten. Zij wijzen er op dat een soort gelijke overeenkomst tegen vliegtuig kapingen een eind heeft gemaakt aan kapingen in de internationale sfeer. Secretaris-generaal Waldheim van de VN noemde de gebeurtenis in Wenen een "Onverantwoordelijke daad van geweld". Hij sprak de hoop uit de gijzelaars op korte termijn ongedeerd vrij zullen worden gela ten. Kaper gedood MEDELLIN (COLUMBIA) 'Een 29-jarige telefoonmonteur is van ochtend door scherpschutters van de Columbiaanse politie doodgeschoten kort nadat hij een klein tweemoto- rig vliegtuig van de binnenlandse maatschappij Sam had' gekaapt. Het toestel, dat acht personen vervoerde, was op weg van centraal-Oolumbia naar de Caraibisohe kust. De kaper dwong de vliegenier te landen in Me- dellin. Bij de onderhandelingen op het vliegveld (de kaper vroeg een groot losgeld) schoot de politie hem in de nek. De inzittenden van het toestel kwamen met de schrik vrij. De mens zoekt in de godsdienst het ant woord op zijn levensvragen. Dat is het centrale thema van dit zeer bijzondere Boek van de Maand. Overzichtelijk naast elkaar vindt u de inhoud en achtergronden van de grote wereldreligies: het Hindoeïsme, het Boeddhisme, het Jodendom, het Christendom en de Islam. Daarnaast worden ook de gods diensten behandeld van die volken die wij 'primitief'noemen, de zogenaamde schriftloze godsdiensten. U ontdekt de verschillen tussen de religies, maar meer nog de treffende over eenkomsten. Een zeer deskundige redactie onder voor zitterschap van prof. dr. J. Sperna Weiland is verantwoordelijk voor de bijzonder heldere opzet van dit werk. In feite twee boeken in één: een boek om in te lezen en een kijkboek met meer dan 200 illustraties en 80 pagina's in kleur. De Commissie voor de Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek vindt 'Antwoord' zo'n uitzonderlijke uitgave, dat het als Boek van de Maand voor. een speciale, heel lage prijs wordt aangeboden. Zodat het binnen het bereik komt van iedereen, die geïnteresseerd is in de mens en zijn religie. „ANTWOORD."Gestalten van geloof in de wereld van nu. In speciale Boek van de Maand oplage: f22,50 Daarna f42,50. De aanbieding is geldig t/m 10 januari. Echter zolang de voorraad strekt So w j et-dissident „zwaar ziek" ZURICH - Mustafa Dzhemilew, I een 32-jarige strijder voor de men senrechten, verblijft in zeer kri tieke toestand in een Russische ge vangenis na een hongerstaking van vijf maanden. "Geloof in de tweede wereld", een 1 groep christenen in Ziirich, die zich bezighoudt met Oosteuropese aan gelegenheden, maakte gisteren be kend dat zij berichten omtrent Dzhe- milews toestand heeft vernomen uit dissidente kringen in Moskou. Hij zou in een gevangenis in Omsk in -acuut levensgevaar verkeren Dzhemilew heeft zich vooral in gezet voor de belangen van de Krim- Tartaren. Hi zat al verscheidene I malen straffen uit voor wat de Rus- sische autoriteiten „anti-sowjet Agi- I tatie" noemen. GENEVE In zijn jaarlijks overzicht van de persvrijheid zegt Peter Galliner, directeur van het in Zwitserland gevestigde Internatio nale Pers Instituut (IPI), dat meer dan de helft van de wereld geen vrije pers heeft. "In voorgaande jaren hebben wij gezegd dat de pers onder druk stond of openlijk werd aangevallen. Dat was juist en dat is het nog. Maar dit jaar is er een verschil en de veranderingen in de situatie van de pers zijn een directe afspiegeling van de toestand v^n de wereld een droeve toestand van een onze kere wereld die nergens nog enige bestendigheid schijnt te kennen. In deze deprimerende onbesten digheid kan een straaltje hoop voor de pers, voor alle communicatieme dia, worden waargenomen. Omdat de gemeenschap zo vormloos is ge worden de vertrouwde instellin gen verdwijnen langzamerhand en nieuwe filosofieën, goed of slecht, verkeren nog in een zachte en kneedbare vorm ligt hier een kans voor een kloeke pers. Niet om de wereld te vormen, want dat is niet alleen haar zaak, maar in het smeden van een patroon van vrije communicatie, zodat iedereen kan helpen bij het gestalte geven van dat gedeelte, van de wereld dat hij bewoont. In vroegere jaren was deze mo gelijkheid niet zo duidelijk. Bij het afsluiten van 1975 wel", adus Pe ter Galliner. India De IPI-direoteur schrijft verder dat het afgelopen jaar talrijke en belangrijke veranderingen op het toneel van de pers hebben plaatsge vonden. Als belangrijkste noemt hij het ten grave dragen van de persvrijheid in India. "India is, of was, numeriek de grootste democratie. Tegelijk was het een proef democrat ie. De plotse linge greep naar de macht van premier Gandhi heeft de toekomst van haar land en haar pers terug geworpen in de smeltkroes". Galliner maakt zich zorgen over de betrekkelijke onverschilligheid van de westerse en de Indiase pers. De reacties waren verdeeld en de Indiase journalisten zijn niet vol doende eensgezind om de komende gebeurtenissen te beïnvloeden. Sommigen hebben de censuur ver oordeeld', maar anderen zijn er, al thans in het openbaar, mee ak koord gegaan. En tevelen hebben helemaal niets gezegd". Mevrouw Gandhi heeft gezegd dat ar tijdelijk is. Maar nu deze is toegepast zonder een tumult te ontketenen dat over het hele subcontinent gehoord had moe ten worden, zal zij opnieuw worden toegepast, tenzij de Indiase pers het volk ervan kan overtuigen dat het er recht op heeft te horen wat er gaande is. De premier noemde haar persrestricties "bepaalde beteugelin gen van de vrijheid van expressie". Maar censuur, onverschillig hoe die wordt toegepast, is een alles-of-niets reactie. Zij is er, of zij is er niet. Er bestaat geen tussenweg", schrijft, Galliner. Hij kritiseert het feit dat de pers in de westerse democratieën op de gebeurtenissen in India heeft gerea geerd als betrof het een vulkaan uitbarsting op de Maladiven, belang stellend, maar onpersoonlijk. 'Maar de weerslag ervan zou weieens hun eigen toekomst kunnen beinvloeden'. Andere nieuwe gebieden waar de vrije pers dit jaar is verdwenen of bezig is te verdwijnen zjn volgens het I.P.I. Bangla Desj, Nigeria, Por tugal, Zambia, Zuid-Korea en de grotere Latijnsamerikaanse staten. 'De pers zou als eerder opgemerkt, voordeel moeten trekken uit de be roering en onzekerheid in de wereld en het publiek de noodzaak van een vrije loop van informatie moeten voorhouden. Maar, ongelukkigerwijs, is de pers bijna overal in de wereld 'blut', zij beschikt niet meer over de financiële kracht om regeringen uit te dagen. zy heeft al haar kracht nodig om overeind te blijven'. West-Duitsland Dat dit leidt tot het opheffen van bladen of tot persconcentraties is bekend. Galliner waarschuwt dat de mogeiykheden van de lezer zijn opi nie te vormen daardoor in gevaar komen. Hij noemt als voorbeeld West-Duitsland, waar deze gamg van zaken zich steeds sneelier ontwikkelt. Zo werden dit jaar daar de West- faelische Rundschau en de West- deutsche Allgemeine Zeitung samen- gevoedg en in oktober kwam een sa menwerking tussen de Westdeutsche Allgemeine Zeitung en de Neue R/uhr-Zeitung tot stand. Enige hoop mag worden geput uit het feit dat er wettelijke maatregelen in voor bereiding zijn, die, als zij worden aangenomen, de regering de moge- ïykheid geeft toekomstige fusies in de perswereld zonodig te verbieden. Hoewel in Italië de pers politiek gezien betrekkelijk vrij is mag dat in financieel opzicht niet gezegd worden. Prominente kranten zijn finan cieel afhankelijk, vaak zelfs eigen dom, van handel en nijverheid. Wat dit voor gevolgen kan hebben moge blijken uit het ontslag van de hoofd redacteur van IL Mess agger o. De berichtgeving over de verkiezingen had het misnoegen opgewekt van de leider van de Christen-Democra ten. Het grote chemische concern Montedison bezit de meerderheid van de aandelen van II Messaggero. De directeur is een goede vriend van de partijleider. Gezegd wordt dat momenteel de helft van de totale oplage van on geveer vier miljoen in Italië af komstig is van kranten die worden beheerst door de chemische en de olie-industrie. En dat is niet alles, zegt de IPI-directeur. Autofabrikan ten, scheepsmagnaten en anderen hebben een flinke vinger in de pap bij de kranten van Turijn in het noorden tot Napels in het zuiden. Fiat, dat La Stampa volledig be zit, heeft gezegd bereid te zijn af stand van dit blad te doen. Overzicht In het IPI-overzicht wordt ver der nog een overzicht gegeven van de situatie in tal van Westeuropese Oosteuropese, Aziatische, Afrikaanse en Latijnsamerikaanse landen. Wij noemen er enkele. Portugal: geen pers in Europa is meer in beweging dan hier. Het is daarom niet mogelijk te voorspel len of en hoe lang de huidige pers vrijheid zal voortduren. Sowjet Unie: Niettegenstaande de verzekeringen van partijleider Brezj- njev dat zijn land de in het kader van de Europese veiligheidsconferen tie overeengekomen vrijheid van in formatie zal toepassen hebben late re gebeurtenissen laten zien dat Mos kou niet bekeerd is. Buitenlandse cor respondenten werken nog steeds on der uiterst moeilijke omstandighe den. Spanje: de belangrijkste gebeur tenis was hier de totstandkoming van de wet op de bestrijding van het terrorisme, waarbij ook de rech ten van de journalist werden be knot. Het effect was al direct merk baar. Binnen 24 uur nadat de wet van kracht was geworden nam de regering vijf weekbladen in beslag. Argentinië: de pers wordt hier met terreur bedreigd. Bomaansla gen komen veelvuldig voor. De pers heeft het zeer moeilijk. Berichten die ongunstig voor de regering zijn hebben dreigementen met moord aanslag van de kant van regerings aanhangers tot gevolg. Chili: in februari verklaarde pre sident Pinochet op een vergadering met journalisten dat in zijn land persvrijheid heerst. Doch het feit blijft dat in werkelijkheid alle kran ten van de oppositie sinds de mili taire staatsgreep van 1973, waarbij de marxistische president Salvadore Allende ten val werd gebracht, niet meer zijn verschenen. Meer dan veertig toen gearresteerde journa listen zitten nog steeds gevangen. Elf zijn verdwenen, vermoedelijk vermoord. Zuid-Afrika: De situatie is hier onveranderd. Zij is niet vers^ch- terd, maar het wederzijdse wan trouwen tussen pers en regering over eikaars bedoelingen bestaat nog altijd. Indonesië: de hoop op en tekenen van. een liberale houding van de re gering tegenover de pers zijn tot dusver niet gerealiseerd. De nog o- vergebleven pers biyft onderdanig en kleurloos. Vietnam: de wittebroodsweken tussen de Noordvietnamese strijd- krachten en de buitenlandse pera in de eerste week na de overga ve van Saigon op 30 april zijn voor bij. In een klein half jaar is het circa honderd man sterke corps van buitenlandse correspondenten tot een handvol verminderd. De Verenig de Staten die het meest bij de ge beurtenissen in de voorgaande ja- jaren betrokken waren, zagen hun laatste full-time persbureaucorres pondent bevel krijgen het land te verlaten. Sindsdien hebben regerings functionarissen laten doorscheme ren dat het de bedoeling is dat uit eindelijk alle buitenlandse journa listen Saigon zullen moeten verlaten. Tenslotte China: de stille wateren van de pers van de Chinese Volks republiek zijn ook in 1975 rimpel loos gebleven. Het moet echter ge zegd worden dat voor een uitver koren groep de wateren van de in formatie kennelijk rijker zijn dan in sommige andere autoritaire sta ten. Alle plaatseiyke propoganda staat nog steeds in het volksdagblad Maar het nieuws over de buiten wereld, ongetwijfeld geselecteerd, valt te lezen in 'naslagnieuws', een blad voor de elite. Het is niet be schikbaar voor buitenlanders, maar ook niet voor de doorsnee Chinese burger, tenzy hy een party- of rege ringsfunctie heeft.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9