Onderzoek autoresten OOGKLINIEKEN ZIJN PARAAT AutoVhkantieReizen ossen en wilde zwijnen plagen de Veluwe Het nieuwe reisprogramma is verschenen! „Ik geef die lummel gelijk" DINSDAG 23 DECEMBER 1975 PAGINA 1 Laat december een feestmaand blijven Vrouw (82) zit 39 uur vast in toilet V&D DEN HAAG Do 82-jarige mevrouw Snoek-Lumkeman uit Scheveningen heeft het afgelo pen weekeinde van zaterdag avond zes uur tot maandagmor gen negen uur opgesloten geze ten in een toilet bij Vroom en Dreesmann in de binnenstad. Schoonmakers maakten gister- morgen een eind aan haar 39 uur durende opsluiting. Nadat de vrouw eerst voor onderzoek naar het Westeinde- ziekenhuis is vervoerd, is zij ge bracht naar de Ramaerkliniek, waar zij is opgenomen. Volgens een zuster van de afdeling is haar toestand redelijk, alleen is de bejaarde vrouw door het ge beurde wat "verward". De heer H. J. Seesink, manager operating van het warenhuis, zegt het onbegrijpelijk te vinden dat dit heeft kunnen voorvallen. "De toiletjuffrouw kijkt, als zij weggaat, altijd of alle wc's leeg zijn. Dat is ook nu gebeurd. Na verloop van enige tijd komt dan het personeel om alle lichten uit te draaien en de deuren te sluiten. Zij hebben wel in de toi letruimte gekeken, maar waar schijnlijk niet achter elke deur". "We hebben het vermoeden", zegt manager Seesink, "dat de vrouw rond sluitingstijd onwel is geworden op het toilet. Zodoen de hebben degenen, die afsluiten, haar niet gehoord. We hebben in ieder geval direct maatre gelen genomea Voortaan zullen na sluitingstijd alle toiletdeu ren worden opengezet". ARNHE M(ANP) Reintje de vos plaagt de Veluwe. Boeren en jagers hebben de strijd aangebonden tegen het sluwe dier, dat het meer en meer blijkt te hebben voorzien op de loslopende "scharrelkippen" en een den van de boerenerven. Boeren van de Veluwezoom klagen steen en been ovetr de steeds brutaler wor dende wilde zwijnen, die weilanden, aardappel- en maisvelden omwoelen en zich zelfs al in de buurt van woonwijken wagen. Natuurbeheerders op de Veluwe kijken echter wat anders tegen de problemen aan. Zij vinden dat het best meevalt met de overlast van het nog talrijkie "schadelijke wild!". In plaats van het zondier meer afschie ten van de dieren .zouden de boeren hun kippen en eenden beter moeten beschermen tegen de vraatzucht van Reinaard. De overlast van de zwij nen zo belangrijk kunnen worden teruggebracht, als voor een goede afrastering zou worden gezorgd. Dit zegt dr. J. L. van Haaften, di recteur van het Rijksinstituut voor Natuurbeheer in Arnhem. Het aan tal vossen in ons land wijkt niet UTRECHT (ANP) "Het ge bruik van gespierde taal is in het legfer heel gewoon. Bovendien zou het wat merkwaardig zijn twee re dacteuren van een soldateniblad, die de termen idioot en lummel bezig den te veroordelen wegens beledi ging, terwijl notabene minister Vredeling, hun hoogste baas on langs nog in Vrij Nederland min stens zo krachtige taal gebruikte en onder andere zijn collega Pronk een corpspik noemde". Meten met twee maten. Dat vond de Haagse advocaat mr. R. M. Schutte van het feit dat officier van justitie mr. B. Palkena giste ren voor de politierechter in Ut recht wegens belediging f150 boete eiste tegen twee redacteuren van "Twintig", het blad van de Vereni ging van Dienstplichtige Militairen cVVDM). Het tweetal, de 25-jarige Derk S. en 23-jarige Fons B. be kleedt het hoofdredacteurschap van "Twintig". In april van dit Jaar stond er in het soidatenblad een weinig lovend artikel over sergeant majoor W. Vreugdenhil die "een idioot" en een "lummel" werd ge noemd omdat hij nogal gauw zou klaar staan met rode kaarten en straffen. Vreugdenhil liet het er niet bij zitten en diende een klacht in we gens belediging. Derk en Fons moesten zioh voor de gewone rechter verantwoorden en niet voor de militaire omdat ze allebei bur ger zijn. Mr. Falkena achtte bewezen dat Derk en Fons de majoor met opzet hebben beledigid en dat ze als hoofdredacteuren voor die beledi ging volledig aansprakelijk zijn. Maar mr. Schutte was het met de officiër volstrekt oneens. Termen als "idioot" en "lummel" liggen on ze landsverdedigers voor in de mond, maar daar wordt niets bele digends mee bedoeld. Derk zei in zijn laatste woord tot politierechter mr. C. L. Harinxma dat het bezigen van ferme taal eenvoudig noodzakldjk is om bij de soldaten de problemen duidelijk over te laten komen. "Kort en krachtig moet dat. In matentaal. Zo gebeurt dat al jaren. Als ik voor De Groene schrijf gebruik ik die woorden niet omdat ze in dat blad wel als beledigend zouden kunnen worden ervaren, wij hebben «echt niet de bedoeling gehad de majoor te beledigen. Een veroordeling zou werkelijk idioot zijn". Fons: "Ik heb niets aan het ver haal van Derk toe te voegen. Ik geef die lummel helemaal gelijk". De politierechter doet maandag 29 december uitspraak. Den Haag De eerste slachtoffers van de komende feestdagen zijn er al: twee Jongens die verwondingen opliepen, toen ze zelfgemaakt vuurwerk lieten ontploffen. De voorspelling is somber: voor en tijdens de jaarwisseling zal er stellig nog een groot aantal in ziekenhui zen terechtkomen met verwon dingen aan een of beide ogen, soms ook gedeeltelijk of totaal gezichts verlies. Sinds een aantal jaren worden de slachtoffers, die in de acht grote oogklinieken in ons land worden behandeld, centraal geregistreerd De som van alle ongelukken met vuurwerk is een minimum-cijfer, omdat naar andere ziekenhuizen ook mensen met oogbeschadigingen wor den gebracht, die niet centraal worden gemeld. De cijfers van verleden jaar: 46 ernstige verwondingen aan een oog (verlies aan gezichtsvermogen), der tien verwondingen aan beide ogen, eveneens gevallen waarin sprake was van gehele of bij na-blindheid. De slachtoffers waren voornamelijk veel af van dat van vorige jaren- De angst bij de boeren voor de ver spreiding van rabies (hondsdolheid) zegt hij wel te kunnen begrijpen maar in ons land zijn er nog geen aanwij zingen dat vee of wild door besmette vossen is aangetast. Vanaf augustus 1974 zijn er ongeveer vijftien mel dingen geweest van hondsdolle vos sen, vooral voorkomend langs de Duitse grens. Hondsdolheid Woensdag hebben drie jachtop zieners in de bossen bij Ede tever geefs jacht gemaakt op een vos, die verschijnselen van hondsdolheid zou vertonen. Automobilisten die reden op de rijksweg 12 hadden een vos gezien, die zich vreemd gedroeg. "Ons is daarvan niets bekend. Ook bij de Veterinaire Inspectie in Gel derland is geen melding van een hondsdolle vos binnen gekomen. Het kan gaan om een tamme vos, die door de eigenaar is los gelaten. Dat komt wel meer voor", aldus dr. Van Haaften. Hiertoe zullen van 15.000 auto wrakken de schadegegevens wor den verzameld, evenals gegevens, over het ongeval en het eventueel opgelopen letsel bij inzittenden. Voor het verzamelen van deze gegevens is anderhalf jaar uitgetrokken. Bij het onderzoek wordt ondermeer gezocht naar de invloed van veilig- heidsstuurkolommen, hoofdsteunen automatische gordels, kindergordels en -zitjes. Over de gunstige werking van deze beveiligingsmiddelen zijn uit labo ratoriumexperimenten en proefbot- jongens; de anderen waren een paar meisjes en een klein aantal mannen. Een vaag lichtpuntje is dat het aantal gewonden door vuurwerk elk jaar een geringe daling te zien geeft. „Daar mogen we best blij mee zijn, maar we mogen niet verslap pen. Elk ongeluk is er een teveel". De waarschuwing komt uit de mond van mevrouw dr. J. ten Doesschate, secretaresse van de Algemene Nederlandse Vereniging ter Voorko ming van Blindheid, waarbij bijna alle oogartsen (circa vijfhonderd) zijn aangesloten. Voor het afnemende aantal ongeluk ken zijn twee redenen aan te wijzen: de voorschriften die in vele gemeenten gelden voor de verkoop en het afsteken van vuurwerk, en de keuring van de kwaliteit. Mevrouw Ten Doesschate, als oogarts verbonden aan het Acade-- misch Ziekenhuis in Groningen en aan het Oogziekenhuis in Den Haag, is reeel genoeg om vast te stellen dat waarschuwingen praktisch niet helpen. „Ze doen het toch, daar zijn het kinderen voor, en daarom is het De instanties houden de vos wel goed in de gaten. In Duitsland is al sprake van besmetting van koei en, paarden, schapen en reeën door hondsdolle vossen. In Nederland ech ter nog niet hoewel duidelijk is, dat rabies steeds verder naar het wes ten oprukt. Daarom werkt het Rijksinstituut voor Natuurbeheer aan een rapport voor de jachtraad, waar in maatregelen worden aangegeven die moeten worden genomen in door rabies bedreigde gebieden. Jaarlijks woeden nu 1.400 tot 1.500 vossehuiden aangeboden bij de provinciale afdelingen van Faunabe heer. Dit getal geeft niet het wer kelijke aantal gedode vossen weer, omdat veel boeren en jagers die voor een velletje f 15 ontvangen, de hui den inleveren bü preparateurs, die veel meer betalen. Soms tot f50 voor een fraai exemplaar. Drs. E. Broekhuis van de Gelderse CBTB vraagt zich daarom af of die ver goeding van f 15 niet eens moet worden herzien om een goed beeld te krijgen van de juiste aantallen Hij heeft de instanties- attent ge maakt op de ongerustheid die leeft singen belangrijke gegevens verkre gen, maar het werkelijke effect moet in de praktijk worden vastgesteld. Uit een soortgelijk onderzoek van de SWOV is gebleken dat de effecti viteit van gordels bijzonder hoog is: 75 procent minder kans om gedood te worden wanneer men een heup- of driepuntsgordel draagt. Deze onderzoek-uitkomst heeft in ternationaal veel opzien gebaard en is thans een van de onderwerpen van voorschriften van toekomstige per sonenauto's. een illusie te hopen dat je ongelukken kimt voorkomen". De praktijk leert dat dikwijls kinderen maar ook volwassenen die er naar staan te kijken of voorbijlopen door uiteenspattend vuurwerk worden gewond. Illustra tief is het voorbeeld van een rotje dat ontploft op een balkon waar een moeder met een kind op haar arm staat. De kleuter wordt gewond; de aansteker van het vuurwerk ver dwijnt in de anonimiteit. Schrikachtig „Juist in deze dagen wagen vele blinden zich niet op straat", zegt mevrouw Ten Doesschate. „Ze kunnen niet zien wat er rondom hen gebeurt en ze schrikken ontzettend, als er vlakbij een stukje vuurwerk ontploft. Trouwens, ook hun honden worden schrikachtig en verliezen hun concentratie". Verleden jaar werd er voor negen miljoen gulden aan vuurwerk gekocht; wellicht dat er in de laatste weken van 1975 voor meer dan tien miljoen aan vuurpijlen, gillende keukenmeiden, rotjes en bij boeren rond Barneveld. In enke le maanden tijds hebben ze enkele honderden vossen afgeschoten. Bioloog drs. G. Niewold van het RIN is daar niet zo blij mee. Vos sen zijn naar zijn mening wel de gelijk nuttige dieren. Ze voeden zich onder meer met muizen en ko nijnen. Afrastering De niet altijd goede afrastering en het meer en meer verbouwen van mais hebben er toe gefleiid dat de klachten over de wilde zwijnen elk jaar weer terugkomen. Het ver schijnsel van de wroetende en woe lende wilde "varkens", zoals de zwijnen door kenners worden ge noemd, doet zioh dit jaar wederom sterk voor in de landerijen die grenzen aan het nationale park Veluwezoom (Riheden, de Steeg). De zwijnen doen zich vooral tegoed in de maïsvelden. Mais is een lieve lingskostje voor dfe beesten, die er 's nachts in groepsverband op uit trekken om aan hun dagelijkse portie voedsel te komen. De eikels f Brandweerlieden zijn druk bezig met het blussen van de brand in het gebouw van J. de Ruyter bv, handel in rub ber en leer te Waalwijk. De brand brak gisteravond uit en was pas vanmorgen vroeg geheel bedwongen. Er werd voor zeker een miljoen scha de aangericht. De brand is de vijfde zware brand die in de laatste zes weken in Waal wijk heeft gewoed. De eigenaar van het bedrijf, de heer J. de Ruyter, hield gisteravond juist een feestje met zijn dertien personeels leden. Toen hij van de brand hoorde, werd hij onwel en moest naar een ziekenhuis worden gébracht. Juwelenhraak buit f72.000 NIJMEGEN (ANP) Bij een juwelierszaak in de Nijmeegse binnenstad is gisteren voor de vier de keer binnen een jaar een in braak gepleegd. Ditmaal gebeurde de kraak op klaarlichte dag. De buit heeft een waarde van f72.000 en bestaat uit bril janten, ringen, robijnen etc. De dader is vermoe delijk een 17-jarige jongeman die de etalageruit van de winkel met 'n ijzerstaaf stuksloeg en leeghaalde. Hij verdween in een wagen die vol gens getuigen met een draaiende motor gereed stond. donderbussen wordt ontstoken om het oude jaar te besluiten en het nieuwe te begroeten. Het meeste vuurwerk dat de komende dagen de lucht in gaat,, is afkomstig uit communistisch China. Het is goedkoper dan de vuurwerk- produkten die in ons land worden gemaakt. De verkopers beweren dat het bovendien „minder gevaarlijk" is, omdat de omhulsels van papier zijn; dat versnippert bij de ontploffing. Mevrouw Ten Doesschate zet echter een vraagteken achter het „minder gevaarlijk". Zij zegt: „Ik vind Chinees vuurwerk wel gevaarlijk. Er zit een giftige stof in die zich in de oigbol vreet, als het vlakbij een oog knalt De statistieken zijn bemoedigend. Er is een dalende lijn in het aantal ongelukken. Hopelijk is dat ook de komende dagen opnieuw vost te stellen. Dat neemt niet weg dat de oogklinieken in ons land paraat zijn, want zeker is dat er weer slachtoffers zullen vallen. Ondanks voorschriften, ondanks waarschu wingen! in de bossen zijn nu langzamer hand op, beuikenootjes zijn er dat jaar niet. De koppels wurmen zich door de afrastering en stropen de aardappel- en madsvekten af. Ze halen de weilanden overhoop op zoek naar insecten en larven. Vol gens boeren in de streek is dit Jaar weer voor tienduizenden guldens schade aangericht. Omgeploegde weilanden moeten bijvoorbeeld op nieuw worden ingezaaid. De scha devergoeding van het jachtfonds ds niet toereikend, zo menen ze. Over deze en andere vormen van overlast en schade door het wild buigt zich de laa'tste maanden de Vereniging Wildbeheer Veluwe in Apeldoorn. In deze vereniging zijn Veluwe Jagers vertegenwoordigd, de Koninklijke Nederlandse Jagersver eniging en instanties die zioh be zighouden met het jadhtbeheer. Ja gers zullen beginnen met het doen van tellingen in de leefgebieden van de wilde zwijnen om op die mander de nodige afschot te kam men bepalen. Minister Van der Stee van Landbouw zal na het advies zijn beleid kunnen bepalen bij de AMSTERDAM (SP) Decem berlaait het een feestmaand blij ven. Onder dit motto houdt het Vei ligheidsinstituut in Amsterdam in sa menwerking met het rijk en het Na tionaal Brandpreventie Instituut een landelijke actie om de typische de- cember-ongelukken zoveel mogelijk tegen te gaan. Vooral het afsteken van vuurwerk kost jaarlijks een paar doden, ter wijl volgens het Veiligheidsinstituut honderden mensen gewond raken. Het instituut heeft 200.000 folders verspreid waarin tips worden gege ven om de feestdagen veilig door te komen. Enkele raadgevingen gebruik geen echte kaarsen in de kerstboom als u kleine kinderen nodig geachte vermindering van de zwijnenstand. De koppels zeugen, keilers, fris- lingen en overlopers hebben zich door het zachte klimaat van de laatste jaren enthousiast kunnen vermenigvuldigen. Het kamt voor dat zeugen twee maal per jaar wer pen. De leefomstandigheden voor de "varkens" waren door overvloe dige voorraden eikels en beuikenoot jes in vorige jaren zeer gunstig. De zwijnenpopulatie kon ook toenemen door een wijziging van de jachtwet., waardoor het wilde zwiijn werd be schouwd als zogenaamd grof wild in plaats van schadelijk wild. Door die wijziging van de jachtwet in '72 mag in de zogenaamde schoontijd niet worden gejaagd van 1 februari tot 1 augustus. Ook mag in de jachttijd niet worden geschoten op zeugen met jonge biggen. De nood aan de Veluwezoom is dit jaar nu zo hoog gestegen, dat 'n boer in e'en plaatselijke 'krant ver zuchtte: "als het aan mij ligt eet heel de Steeg met kerstmis zwijn". Heft is voor hem nu bij de wilde zwijnen af. heeft; controleer of de elektrische be drading van de kerstboomverlichting niet beschadigd is; leg het snoer zo dat u er niet over kunt struikelen; zet kaarsen nooit in een plas tic kandelaar; plaats kaarsen niet te dicht bij de verwarming; anders trekken ze krom; laat de olie voor het bakken van oliebollen niet te heet worden; Wanneer de vlam toch in de pan slaat moet u snel de deksel erop doen. Nooit met water blussen; steek vuurwerk aan met branden de sigaar of sigaret. Beroepingswerk Hervormde Kerk beroepen t© Stellendam J. M. de Raad Stolwijk, te Sommelsdijk B. M. MeiJndertT Lunteren, te Veenendaal J. Maas land Middelharnis, aangenomen naar Haastrecht H. E. Sten-inga Klooster Ter Apel, bedankt voor Dei! en Enspijk G. D. Vossers Vaas- sen, voor Opheusden A. Vlietstra Doornspijk, voor Bennekom J. den Hoed Sliedrecht. .Geref. Kerken: beroepen te Noordeloos kand. B. J. G. Roolvink Kollum, te Leens J. S, R. Lanser Metslawier, te Zuidwol- de (Gr.) G. de Jong Werkendam, Geref. Kerken Vrijgemaakt: beroe pen te Bruchterveld H. Knigge, wo nende te Hooghalen; bedankt voor Assen D. van Zuijlekom Groningen. Chr. Geref. Kerken: beroepen te Siegerswoude kand. G. v.d. Groep' Bunschoten-Spakenburg; bedankt voor Zwaagwesteinde A. Bijkerk Aalten, voor Aalsmeer J. Jonkman Drogeham. Geref. Gemeenten: be roepen te Beekbergen J Koster Barneveld. die bedankte voor Bros- sele en voor Mijdrecht, te Poortu- gaal A. Hofman Scheveningen, te Hoogeveen H. Ligtenberg Terwolde, te Meliskerke J. van Haaren Amersfoort, die bedankte voor ba- roepen uit Canada en de Ver. Sta ten Man in Helmond neergeschoten HELMOND (ANP) Een 30-Jari- ge inwoner van Helmond is gister middag door een nog onbeken de man vanuit een rijdende auto neergeschoten. De man is met een hals wond opgenomen in het zieken huis. De politie tast ten aanzien van het motief volledig in het duister. Ze acht het niet uitgesloten dat er meer dere kogels werden afgevuurd, even min dat de schoten voor iemand an ders bedoeld waren. Er zijn de laat ste maanden in Helmond al vaker schietpartijen geweest zonder duide lijk motief. Ongelukken door vuurwerkelk jaar wèèr teveel (ADVERTENTIE); Alle vrije vogels die komende zomer met de auto op vakantie kunnen, gaan haast-je-rep-je het nieuwe Vrij Uit reisprogramma halen. Waar? Bij de organisaties die er met hun vertrouwde naam achter staan. Dus bij de grote Shell-stations, bij de Rabobank of bij het ANWB- kantoor. Ook de tussenpersoon van Nationale-Nederiaoden geeft het graag. Gratis. Dc grootste keus aan vakantieadressen *n binnen- en buitenland. Hotels, appartementen en bungalows in elf landen. 1 /g| g g I -SK/ - Prijzen van f 22,50 (appartement) tot Vrij W/l^. f471,- (hotel- vol pension) p.p,/p.w. De Delftse Hennie Bekkers sluit overgelukkig haar kater Maukie in de armen. Anderhalf jaar geleden in de zomer van 1974 ver dween de kat in Bolsward van de boot van de familie Bekkers. Twee dagen werd op hem gewacht maar Maukie was en bleef weg. Dezer dagen zat hij echter iveer voor de deur van de woning van de familie Bekkers in Delft. De kat heeft van zijn zo'n 200 kilometer lange tocht naar huis niet geleden. Hij is nog steeds dezelfde welvarende kater die anderhalf jaar geleden in Fries land verdween, verzekert Hennie. VOORBURG (ANP) De Stichting Wetenschappelijk Onderzoek Verkeersveiligheid (SWOV) in Voorburg gaat een onderzoek instellen naar de invloed van de autocon structie en de beveiligingsmiddelen op de afloop van auto ongevallen. Met het inzamelen van de gegevens voor dit onderzoek zal in februari worden begonnen.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7