(56) manager van in Grand Rapids Dirk Bakhuyzen medisch centrum Bemanning struikelblok voor oprichten artotheek Surinamers vieren feest in College Leeuwenhorst Katwijks Jubilate zong in Rijnsburg Oud-Leidenaar en Katwijker wil niet meer terug DINSDAG 23 DECEMBER 1975 ALPHEN AAN DEN RIJN De kulturele raad heeft zich gister avond opnieuw bezig gehouden met de oprichting v. 'n artotheek (Kunst uitleen). Dit keer lag er een nog ge detailleerder nota op tafel, waarmee de kulturele raad zich in principe kon verenigen. Struikelblok echter, vormt de bemanning van zo'n Kunst uitleen. Weliswaar sprak de nota van het aantrekken van een part-ti me kracht, maar wanneer die kracht niet aanwezig is zal het (gemeente lijk) bureau jeugd- en culturele za ken moeten bijspringen. En daar zag wethouder H. Donker van onder meer cultuiele zaken, onoverkomen- lijke problemen. "Binnen het bureau is daarvoor absoluut geen ruimte, en van uitbreiding van het bureau kan geen sprake zijn". Zij vertelde dat het college van B en W momenteel bezig is de werk zaamheden van het bureau op een rijtje te zetten. Zij vond het daarom nu niet het juiste moment om een voorstel in te dienen waarbij het bu reau voor jeugd- en culturele zaken er nog eens een portie extra werk bijkrijgt. Met name voorzitter Figee van de kulturele raad vond dit juist wel een geschikt moment. Er kan nu al reke ning gehouden worden met deze werkzaamheden en desnoods moet er straks gekozen worden. We moe ten B en W laten weten dat we de ze Kunstuitleen zo graag willen. En als het op deze manier niet kan, dan moeten we andere middelen vinden om dat mogelijk te maken". De gehele raad was het erover eens dat de herziene nota reëlere bedra gen op de begroting toonde. Aan uit gaven is een bedrag geraamd van ruim f 18.000, waarin de post "huur kunstwerken" f 10.000 opslokt. Voor het aantrekken van een part-time sluitend te maken. kracht is f 4.500 geraamd. De reste- Volgens deze opzet zou gestart wor- rende f 3500 gaan op aan verzekering den met ongeveer 250 kunstwerken, transport, propaganda etc. Daartegenover zou een subsidie van hetm inisterie van CRM staan van f 10.000, plus f 380 aan abonnements geld van de deelnemers en f 320 aan die kunnen worden uitgeleend. Ver wacht wordt dat zich het eerste jaar zo'n honderd abonnees opgeven. Abonnees mogen voor drie tot ma ximaal zes maanden een kunstwerk provisie bij verkoop van kunstwer- huren. Dat kost in principe f 15 per ken. De gemeente Alphen zou dan maand (voor CJP-ers en houders het resterende tekort van f 7500 moe- van een Pas '65 zou dat f 11 zijn, be ten dragen om de begroting drijven zouden f 20 per maand beta len). Van dat maandelijkse abonne mentsgeld wordt driekwart door de Kunstuitleen voor de abonnee ge spaard, waarvan hij of zij op den duur een kunstwerk kan kopen. De artotheek (Kunstuitleen) zou volgens de plannen gevestigd kunnen worden in het bureau voor jeugd en culturele zaken aan de Rijnkade, dat daarvoor wel aangepast moet wor den. RIJNSBURG Het kerstcon cert, dat het Katwijkse mannen koor "Jubilate" in de (volle) Immanuëlkerk gaf, was op twee uitzonderingen na, een her haling van het Katwijkse, vori ge week donderdag. Koos Bona (van de Maassluise Immanuël kerk) speelde orgel en piano, de alt Hannelore Pemnink zong de soli. Verder gebeurde alles onder andere, zeker niet slech tere, ruimtelijke omstandighe den. En de naam "Immanuël" ("God met ons') had deze avond wel een bijzondere symboli sche betekenis. Het is dus niet nodig, op aller lei onderdelen nog weer eens in te gaan. Sander van Marion heeft zijn koor goed getraind; de mannen begrijpen hem en zingen op zijn wenken. Met de ze akoustiek hoorde ik nog be ter de ruigheid van het forte, schei-per in het madden dan in het hoge tonen-gebied. De klank is, naar mijn smaak het mooist, dus het meest beheerst en ge nuanceerd, in de lagere inten siteiten. Hoogtepunten waren voor mij "Bethlehem" (Jan van der Waart) en het "Tjechisch Kerst lied" (door Van Marion ge schikt gemaakt). Het laatstge noemde lied kreeg ook het eer ste applaus tot dan toe. Ook "Nu zijt wellekome" werd mooi gezongen. Maar nog eens: het uitgerekte refrein met de tegen stem maakte 'een vreemde in druk. Over de technische en artistie ke vermogens van de altzange res zou ik geen kwaad woord kunnen zeggen. Alleen vind ik het karakter van de, op zich, mooie stem vanwege de iets dra matische inslag niet zo goed bij de onbevangenheid van kerst zangen passen. Formeel slaagde de samenzang met het koor goed, maar de mannen troffen de sfeer duidelijk beter dan de Koos Bons toonde zich ln de begeleidingen, in de obligaat- melodie van "Wohl mir dass ich Jesum habe", in zijn solis tisch optreden op orgel en vleu gel, een meester in de techniek en muzikale uitdrukkingskunst. Het publiek zong uit volle borst enkele kerstgezangen. JOHAN VAN WOLFWINKEL Dirk Bakhuyzen op de orgel- bank van het „koninklijk instru ment" in de Chr. Ref. Church aan de Grand Ville Avenue in Grand Rapids (Michigan-USA) men: de helaas overleden Leidse mu sicus Chris Hanegraaff, Feike Asma, Willem Hendrik Zwart, Bernard Bartelink, Piet Kee en Jan van Weelden. Ze hebben allemaal "zijn" orgel bespeeld. Ook heeft hij talrij ke koren voor een trip naar Michi gan gecontracteerd. Het Chr. Resi dentie Mannenkoor, de Willem Hen drik Zwart-koren uit Kampen en Heerde en het Nederlands Kamer koor onder leiding van Felix de No bel. "Weet u wat ik zo fijn vond? Chris Hanegraaff heeft hier in deze kerk een orgel-programma van een uur gemaakt over het nieuwe liedboek. Hij gaf een toelichting op de lie deren, die hij daarna speelde. Dat programma werd door Case Deven ter opgenomen voor zijn Hollands radio-uurtje. Toen ik hoorde, dat Hanegraaff plotseling overleden was hebben we een kopie laten maken van deze bandopname en aangebo den aan mevrouw Hanegraaff. Het was de enige keer, dat een concert van deze Leidse organist op de band was opgenomen- Mevr. Hanegraaff was erg blij met de attentie uit Grand Rapids", zegt Bakhyzen. Jubilate Wanneer we het tenslotte nog even hebben over de concerttoernee van 't Katwijks Christelijk Mannenkoor "Jubilate" door Canada en Amerika constateert Dirk Bakhuyzen: "Ik heb achteraf géhoord, dat iedereen het toch. ondanks wat oneffenheden in de organisatie, naar de zin heeft ge had. Jammer, dat "Jubilate" zich niet in verbinding heeft gesteld met de D.I.S. Dat zou kostenbesparend voor de leden hebben gewerkt. Wij zouden de mensen hier in Michigan ondergebracht hebben in Nederland se gezinnen en die zouden voor ver voer hebben gezorgd naar de plaat sen waar zou worden opgetreden. Bovendien zouden de Katwijkers veel van de omgeving hebben kunnen zien en gesprekken hebben kunnen voeren met landgenoten in het nieu we vaderjand. De hele toernee hiér zouden we als D.I.S. - een niet winst verlangende organisatie - voor "Ju bilate" hebben georganiseerd. Dat hebben we onder andere ook gedaan voor het Chr. Residentie Mannen koor. Nakaarten heeft echter geen LISSE Spartaan-atleet Leo Wal raven heeft zaterdag 20 december j.l. de 18e Goudacnoss gewonnen bij de Jongens-B over een afstand van 2700 m. Zijn tijd bedroeg 8.34.4 min. Op de 5e plaats finishte Dirkjan Veeger in,8.49.0 min. en op de 6e plaats John Duivenvoorden in dezelf de tijd, terwijl Jaap van Amsterdam 9e werd in 9-34.0 min. Bij de A-Jon gens leverde Paul Grimbergen zeer verdienstelijk werd met z'n 2e plaats over 4500 m in een tijd van 14.29.6, waarmede hij winnaar Ooen Gijs- bers (Bataven) 19 sekonden moest prijsgeven. C-Jongen Martin van Rijssel werd 4e in 5.48.0 min. over een afstand van 1800 m. De heren liepen een afstand van 7200 m. De prestaties van de Spartanen waren hier als volgt: 10e Hans Langeveld in 20.52.0 min; 25e Aad Kortekaas in 21.52.0 min Aanrijding SASSENHEIM Een verkeers controle, die de Rijkspolitie giste ren in Sassenheim hield nabij het kruispunt Noord, moest voortijdig beëindigd worden vanwege een ernstige aanrijding. Op het met verkeerslichten be veiligde kruispunt raakte een meis je, dat op een bromfiets reed, on der een vrachtwagencombinatie. Met bijzonder ernstig schedelletsel meest zij worden opgenomen in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. zin. Misschien dioet er zich nog eens een gelegenheid voor. We hadden "Jubilate" met Sander van Marion en Klaas Jan Mulder (zeer bekwame organisten) hier graag gehad. Jam mer, dat die t.v.-uitzending niet is doorgegaan. Vooral voor de Hollan ders in Michigan. Ze hadden er zo op gerekend. Het was overal aan gekondigd". GRAND RAPIDS/LEIDEN/KATWIJK Wanneer we met radio- en tv-presentator Case Deventer de Christian Reformed Church aan de Grand Ville Avenue in het hartje van Grand Rapids (Michigan) in de Verenigde Staten binnenstappen wor den we begroet door welluidend orgelspel. Het kost niet veel moeite om te constateren, dat de organist een compositie van Jan Zwart speelt. Fantasie-Toccatine over Psalm 33 „Zingt vrp- lijk, heft de stem naar Boven". Deventer: „Dirk Bakhuyzen is aan het studeren. Laten we maar even naar het orgel gaan". Even later staan we oog in oog met Bakhuyzen. Het overgrote deel van zijn jeugd heeft deze nu 56-jarige „Amerikaan* door gebracht in Leiden en Katwijk aan Zee- In 1953 emigreerde hij naar Amerika. Na enige zeer moeilijke beginjaren heeft Dirk Bakhuyzen zich daar nu een zeer goed bestaan opgebouwd. Hij is manager van een medisch centrum in het 250.000 inwoners tellende Grand Rapids. Daarvan zijn er ruim 30-000 van Neder landse afkomst. Door Cees Combee Bakhuyzen speelt rustig door als we in zijn muzikale "heiligdom" verschijnen. Als de laatste klanken van de Fantasie-Toccatine over Psalm 33 zijn weggeëbt drukt hij ons sfevig de hand. Z'n gezicht be gint te stralen als hij hoort, dat we uit Leiden komen. "Daar ben ik op gegroeid en heb ik een groot deel van mijn jeugd gewoond. M'n vader had in- de sleutelstad een koekfabriek. "De Bij" was de naam. Het bedrijf stond op 't Laantje, dat liep van het perceel Hoge Rijndijk 47 naar het kanaal", zegt Dirk. Leidse jeugdjaren i Hven is het stil. Bakhuyzen blijkt zi.jn in Leiden doorgebrachte jeugd- jaren nog niet te zijn vergeten. Dan konen de verhalen los. Over de 3 oktoberfeesten en over zijn school- Jaren. Hij weet zich nog heel goed te herinneren, dat hij de Chrtstelij- ke School aan het Noordeinde be- 1 zocht. Hoofd was de heer Gabhier. iedere dag weer legde hij lopend de 1 afstand van de Hoge Rijndijk naar het Noordeinde en terug af. Een fiets was toen nog een luxe. "Als kind besef je dat niet, maar ik ben nu nog dankbaar voor het onderwijs dat ik in de school van meneer Ga- tliier heb ontvangen", constateert Dirk. Bakhuyzen heeft ook heel wat 3 ok- tober-optochten gezien. Vader Simon Bakhuyzen reed in die optocht vaak met een praalwagen mee. Een bij voorstellende. Om op die mamier een beetje reclame te maken voor zijn koekfabriek. Dirk: "Op die 3 okto berfeesten hebben we als kinderen wat plezier gehad. Je kreeg dan een paar stuivers om wat te kopen als we met vader en moeder naar de op tocht gingen kijken. En... natuurlijk bestond de warme maaitijd uit hutspot met klapstuk. Toen we wat ouder werd engingen we 's avonds ook nog naar het vuurwerk" Toen Dirk Bakhuyzen tegen de veertien Jaar liep verhuisde het ge zin naar Katwijk aan Zee, Daar had vader Simon aan de Varkevisser- straat een woning weten to bemach tigen. Vader zelf reisde iedere dag op en neer naar Leiden. Naar de fabriek. In de zomermaanden ver huurde moeder Bakhuyzen een deel van het huis aan badgasten, die bijna altijd uit Rotterdam of uit U- trecht en omgeving kwamen. Dood gewoon voor een extraatje in de huishoudpot, want het vied in die tijd niet mee zes kinderen te moe ten voeden en kleden. Die koekfa briek leverde aardig wat op, maar toch niet voldoende om wat bijzon ders te kunnen doen. Dirk doorliep in zijn Katwijkse jaren de Chr. Mu lo, waarvan de heer Hofman hoofd was. Toen hij negentien jaar was verhuisde hij naar Zaandam. Dirks vader had zijn bedrijfje overgedaan aan een groot bedrijf in deze stad. Emigratie Rond 1950 emigreerden successie velijk alle broers en de zusters van Dirk naar Amerika. Zelf wild ehy niet achterblijven. Zijn zwager Jaap Hoogendijk, die met zijn oudste zus ter Rie was getrouwd en in Kala mazoo (Michigan) woonde, was be reid als sponsor op te treden. Na veel wekken en wegen werd die stap in 1953 gemaakt. Dirk en zijn gezin kwamen terecht in Kenoska (Wisconsin). Daar pakte hij alles aan wat er maar aan te pakken was. Financieel was het vaak heel erg moeilijk. Het viel niet mee om vaste grond onder de voeten to krij gen. Veel moeilijkheden moest het gezin Bakhuyzen overwinnen. Voor al toen kort na elkaar twee kin deren overleden. Dat was ook de oorzaak, dat de Bakhuyzens na zes maanden naar Grand Papids ver trokken om te proberen daar een nieuw bestaan op te bouwen. In die stad woonde ook zijn broer Jan, die met een Van Tongeren uit Katwijk is getrouwd. Nadrukkelijk zegt Dirk: "Het was wat toen we met een paar dollar op zak met de "Maasdam" in New York arriveerden. Je stond in een geheel andere wereld. In Kenoska hebben we ervaren wat gemeen schap der heiligen betekent. De ge reformeerde kerk daar telde negen tig gezinnep. Zonder uitzondering hebben ze alles gedaan om ons op te vangen. Vooral toen die droeve en donkere dagen over ons gezin kwamen. Ze hielpen met voedsel en 'kleding, zorgden dat ik zo nu en dan wat te doen had en betaalden zelfs de rekening van de begrafenis ondernemer. Ondanks die gemeen schapszin leek het ons beter naar Grand Rapids te verhuizen. Om te trachten het leed te vergeten - dat doe je echter nooit, ook nu nog niet - en om een nieuw begin te maken". In Grand Rapids heeft Dirk Bak huyzen van alles gedaan om in het onderhoud van zijn gezin te voorzien. Hij was vijf jaar verzekeringsagent, maar gaf deze baan op vanwege het onzekere inkomen. Daarna wa§ hij enige jaren vertegenwoordiger in schoonmaakartikelen en nu is hij al weer negen Jaar manager van een m'adisch centrum. Hij verzorgt de boekhouding en staat aan het hoofd van de huis houdelijke dienst, zoals het schoon maken en het onderhouden van het gebouw. Dirk heeft het er best naar zijn zin. Hij zou niet meer naar Holland terug willen. Zeker niet voorgoed. "Iedereen, die naar de "nieuwe wereld" emigreert moet ver geten wat hij in Holland is geweest. Het is een opnieuw beginnen met luttele dollars op zak. Keihard wer ken, van de vroege morgen tot de late avond. Je moet zelf de bewijzen van je kunnen op tafel leggen. Om diploma's bekommeren ze zich niet" zegt hij. Culturele sector Bakhuyzen speelt een belangrijke rol in The Dutch Immigrant Socie-' ty. Er zijn veertienduizend gezinnen in Amerika en een deel van Cana da lid van. Als bestuurslid is hij ver antwoordelijk voor de culturele sec tor. Begrijpelijk, want hij is een enthousiast musicus. In het bijzon der wat het orgelspel betreft. Toen hij nog in Holland woonde studeer de hij onder meer bij Evert Koning in Hoorn en bij Meindert Boekei. In Grand: Rapids is hij de vaste or ganist van de Chr. Ref. Church aan de Grand Ville Avenue. Hij geeft orgellessen en heeft met zijn gezin een kwartet gevormd dat vaak in kerken zingt. Wanneer je het met Bakhuyzen hebt over muziek raakt hij niet uit gepraat. Hij is er trots op, dat hij voor het D.I.S. befaamde Nederland se organisten naar Grand Rapids heeft weten te halen. Enkele na- NOORDWIJKERHOUT De kan tine van het College Leeuwen horst (school voor VWO en HAVO) in Noordwijkerhout was gisteravond omgetoverd tot een stukje Surina me Een grote klapperboom in het midden van de zaal fungeerde als vrijheidssymbool, het podium was gemaakt in de vorm van een Suri naams huis op palen, terwijl op de wanden natuurgetrouwe afbeel- dingen van een/straat in Paramari bo aangebracht waren. Ook voor de inwendige mens werd op een Suri naamse wijze gezorgd: iedereen die trek had kon een bord rijst met kip halen. En dat werd op grote schaal gedaan. Evenals trouwens het drin- t ken van gemberbier. Desgevraagd vertelt rector 1 J. van Boeckel welk idee ten grond- slag ligt aan het Surinaamse feest. 1 dat zich gisteren od het College Leeu- wenhorst afspeelde. 1 "We beschouwen Kerstmis als het feest van de gastvrijheid", zegt hij, 1 "en daarom willen we graag ande- ren hier op school uitnodigen. Vorig 1 jaai hebben we een groep Turkse 1 gastarbeiders uitgenodigd. Die heb ben hier 'n Turkse maaltijd bereid, en er was Turkse muziek en 'n buik danseres. Dit jaar hebben we met het oog op de onafhankelijkheid van Su- 1 riname een aantal Surinamers uitge- 1 nodigd om samen met de leerlingen hier feest te komen vieren". Pas vorige week ontmoette de heer Van Boeckel mevrouw Nieuwendam uit Alphen aan den Rijn, die zich in zet om tot een beter contact tussen 1 Surinamers en Hollanders te komen. Het idee was snel geboren, en bin nen een week was het hele feest ge organiseerd. Inclusief de muziek van "Ritmico Especial" uit Leiden, en de Surinaamse dansgroep Faya Lob by uit Amsterdam. Plus de bus. die aan het begin en na afloop van het feest Surinamers uit Amsterdam en Alphen ophaalde en weer thuis bracht. "Bijna altyd ontstaat er een zeke re weerstand tegen andere rassen of volken, die een minderheid vormen in een samenleving", zegt rector Van Boeckel. "Voor een belangrijk deel komt dat doordat men eikaars cul tuur niet begrijpt. Ik vind het erg be langrijk dat de leerlingen ook de Su rinaamse cultuur beter leren kennen. En zo'n feest is daarvoor de beste gelegenheid.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4