Gezin ai jaren in de kou Ruim 1500 duiven op Duif-Expo in Leiden P. v. d. A. Leiden LEIDSE KANTONRECHTER Ik zag haar staan en langzaam vallen LEZERS SCHRIJVEN Markt, melkwinkels en kruideniers open koPyman Bonaventura is weer kampioen Z.-Hollancl Voor de laatste zitting van het kantongerecht dit jaar had de griffie wel het meest uitgebreide en bonte gezelschap aller tijden laten opdraven. Pas tegen vijf uur gistermiddag kon de laatste ver dachte, een beetje tevergeefs oreren dat de gele stoeprand bij de Stadsgehoorzaal in de Breestraat helemaal niet te zien als je voor het eerst in Leiden bent. De rij was 's morgens om tien uur geopend door een Engelsman die verklaarde dat zijn hele kerstfeest bedorven was: al meer dan een jaar wachtte hij op schadevergoeding terwijl hij de "no-claim bonus" van de verzekering ook al hierdoor had gemist. Hij noemde het theatraal: "Absolutely disgusting", uiterst walgelijk. Daarna kwam een inventief advocate de "target-fixation" intro duceren: een soort verkeersblindheid waarbij je zó schrikt van een onverwachte tegenligger, dat je niet anders kunt doen dan er, ja, pardoes tegenaan rijden. Staartje van de laatste preutse zomer: een naaktloper op het Noordwijkse strand kreeg alsnog, en bij verstek, vijftig gulden boete. Een snel geklede, zelfingenomen jongeman (een afschuwelijk mo dieus kwalletje dus) tergde officier en kantonrechter tot het uiter ste met zijn hautaine optreden. De verbalisant had hem indertijd al "ernstig agressief" genoemd nadat verbalisant zelf als volgt be jegend was: "Ach, ach, jongen wat stel je je aan. uitslover. Daar moet je voor bij de politie zijn, strepenjager." Dit, en nog veel meer. kwam de lummel op 150 gulden boete en 6 maanden voor waardelijke ontzegging van de rijbevoegdheid te staan. De jongen had geluk dat hij 's morgens nog de lankmoedige mr. Van Dijke als kantom-echter trof; s middags zou mr. De Ruyter de Wildt, die af en toe de plaats van een kantonrechter inneemt, ge nadeloos de zweep gehanteerd hebben. Gistermiddag kon hij zich tenminste danig opwinden bij al te erge misstanden. Bij het op lezen van zo'n proces-verbaal werd hij dan al boos. draaide hij rus teloos op zijn stoel, fixeerde met zijn scherpe blik de verdachte, praatte druk, soms onverstaanbaar, voor de verdachte beslist on begrijpelijk; met de pen steeds draaiend in zijn hand, de bril op en afzettend, had hij eigenlijk al een vonnis geveld voor de officier een woond had kunnen zeggen- En de verdachte was meteen mond dood gemaakt. Officier van Justitie, mr. De Wit kwam er dan wat beduusd achteraan, dat het allemaal wel naar was, maar toch weer niet zo erg en zo meer, terwijl mr. De Ruyter de Wildt hem onaf gebroken aanblikte. Gelukkig werd het strenge aangezicht van deze kantom-echter heel menselijk door zo nu en dan een onverwachte, gulle lach. Maar ik zou liever mijn eigen hand afhakken dan be trapt te worden op een smoesje door deze scherprechter. Alleen meneer P. uit Zoeterwoude was sterker dan mr. De Ruyter de Wildt. Deze hardhorende, maar zeer bijdehandte baas was al achtentachtig jaar en reed nog "alledag" in zijn auto rond. In april was hij betrokken geweest, althans dat vermoedde men, bij een ongeval: hij zou een oude dame van tachtig op een zebra van de sokken gereden hebben. Indertijd wist hij niet meer hoe het gebeurd was. Nu verklaarde hij plechtig, nadat hij op zeer luide toon hiertoe was aangespoord: "Ik zag een mevrouw staanEn die ging langzaam achterovervallen. Ik zag haar ogen wegtrekken. Toen zat flc nog in de auto; ik ben snel uitgestapt om te proberen haar op te vangen, maar ze was al gevallen." "Zonder haar met de auto te raken?" Met vaste stem: "Ik heb haar niet aangereden.' De oude, demente dame kon niet gehoord worden, en verder wa ren er geen duidelijke getuigen. De oude automobilist klonk heel overtuigend. De zeer verbaasde kantom-echter: "Hebt u nog een rijbewijs, rijdt u nog steeds?" "Ja, alledag.' "Vindt u dat niet gevaarlijk?" "Bij het rijden heb je met hardhorendheid geen last." De bejaarde man werd vrijgesproken maar kreeg de raad op het hart gedrukt vooral voorzichtig te rijden, nee niet zachter, wel voor- Van 2 tot en met 4 januari in Stadsgehoorzaal LEIDEN Het nieuwe jaar zal in de Leidse Stadsgehoorzaal inge luid worden met het gekoer van meer dan vijftienhonderd postdui ven. Van vrijdag 2 tot en met zon dag 4 januari wordt in alle zalen een duivententoonstelling gehouden onder de titel "Duif-Expo". De or ganisatie van deze groots opgezette expositie berust bij de afdeling West van de Nederlandse Algemene Bond van Postduivenhouders. Naast de dui ven zal op tal van manieren aan dacht worden besteed aan de dui vensport. Voorzitter van de afdeling West, de heer R.P. de Graaf vertelde gis teren, dat voor de tentoonstelling alle duiven ingezonden mogen worden van leden van verenigingen, die aan gesloten zijn bij de overkoepelende NPO. Dat betekent dat naast een groot aantalduiven uit Ledden en omgeving ook inzendingen uit Haar lem, Brabant en Akersloot te bewon deren zijn. "Duif Expo" is voor het publiek ge opend op zaterdag 3 januari van 10 tot 19 uur en zondag 4 januari van 10 tot 16 uur. De toegangsprijs be draagt twee gulden voor volwasse nen. Kinderen tot 12 Jaar hebben gratis toegang. Een catalogus waar in alle prijswinnaars vermeld staan zal ook twee gulden kosten. De of ficiële opening van de expositie wordt zaterdagmiddags om 2 urn- verricht door burgemeester Vis. Een dag later zal presentatrice Alice Oppenheim van half vijf tot zes uur de prijzen uitreiken. Tijdens de tentoonstelling zullen in een filmzaal speciale films over de dui vensport worden vertoond. Daarin zal ondermeer aandacht worden be steed aan de lossingen voor de wed- strijdvluchten. In een van de stands zal een computer te zien zyn, waar in de uitslagen van de wedstrijden supersnel verwex-kt worden. In de Stadsgehoorzaal vinden ook duivenverkopingen plaats. Op zater dag v.a. 4 uur en zondag de gehele dag. Er is op de "Duif-Expo" boven dien een aantal zeer bijzondere in zendingen. Bijvoorbeeld van mara thon- winnaar Maarten van der Wiel uit Noordwijk, die met zes duiven komt die uitstekende resultaten heb ben behaald tijdens vluchten van 1050 tot 1200 kilometer (o.a. Barce lona en St. Vincent.) Ook komen er een paar buitenlandse inzendingen. Op donderdag 1 januari zullen alle tentoongestelde duiven naar de Stadsgehoorzaal worden gebracht. Om ongeveer 10 uur de volgende dag zullen de duiven gekeurd wor den door een zestal erkende keur meesters. De avonduren van de 2de januari zijn gereserveerd voor de huldiging van de kampioenen van de Afdeling West en de Leidse Con cours Commissie van de Ned. Alg. Bond van Postduivenhouders. Tege- gelijk met de tentoonstelling zal het dertig-Jarig bestaan van de Leidse Concours Commissie worden her dacht. Zaterdag 3 januari zal van af drie uur 's middags het LCC- bestuur in de Stadsgehoorzaal reci piëren. Zoeterwouds echtpaar en dochtertje in kraakpand LEIDEN/ZOETERWOUDE „Zij zijn toevallig naar de krant gestapt, maar er zijn er meer die zo'n verhaal zouden kunnen vertellen", aldus de gemeenteambtenaar van Zoeterwoude over de familie Stoof. Het gezin woont nu al drie jaar in een ge kraakt huisje aan Laan de Goede Herder dat erg vervallen, vochtig en koud is. Al die jaren stonden ze op de urgentielijst van de gemeente Zoeterwoude, maar de afdeling huisvesting had maar zes woningen te verdelen en er waren naar hun zeg gen, urgentere gevallen. Het ziet er voor Toon (24) en Greet (19) en hun driejarig dochtertje Janneke niet best uit- Na de geboorte van Janneke heb ben ze, met wisselende moeilijkhe den, ingewoond bij de moeder van Greet in de Leidse Merenwijk en bij de ouders van Toon in Zoeterwoude. In deze gemeente ten zij zich in schrijven als woningzoekenden. Na enkele ruzies kwamen ze daar op straat l staan. - Een paar nachten hebben ze gesla pen bij het Leger des Heils in Lei den en op het politiebureau. Toen kraakten ze, met medeweten van het Zoeterwoudse gemeentebestuur, het huisje aan de Laan de Goede Her der dat bij het leegstaande klooster hoort. Van de twee huisjes onder een kap was het ene al 'bewoond maar het slechtste huisje stond nog le'eg. In de loop van .de tijd hebben ze het huisje provisorisch wat opgeknapt van binnen. Maar nu, na drie jaar, lekt het dak op verschillende plaat sen; op de onbewoonde zolder staan twee emmers vol regenwater. De keuken is zo vochtig, dat er geen elektriciteit meer gebruikt kan wor den: er is geen licht meer. In de vloer van de kleine huiskamer zitten grote kieren die tevergeefs gestopt zijn met stopverf. De vloer van het kleine slaapkamertje ernaast, waar ze met z'n drieën slapen, is op ver schillende plaatsen verrot. De af voer van de gootsteen in de keuken is regelmatig verstopt. Ondanks het feit dat de kolenkachel in 't huika mertje hoog opgestookt wordt, is het tochtige huisje niet warm te krijgen. Anderhalf jaar geleden kreeg Jan neke zo'n last van bronchitis dat de dokter een verklaring uitschreef dat Janneke beter niet in zo'n vochtig huis kon wonen. Daarna zijn er nog drie van die verklaringen geschreven door verschillende doktoren, maar het hielp allemaal weinig. Het ge zin Stoof staat al drie jaar op de ur gentielijst, maar kon nog geen ande re woning krijgen. Regelmatig zijn zij op het gemeen tehuis geweest en hebben zij met de burgemeester gepraat, maar ze kla gen dat ze van de gemeente "geen cent medewerking" krijgen. Greet houdt het niet meer uit en wil terug naar haar moeder. Maar haar moeder wil liever niet dat zij met haar kind op haar flat komt: ze kan dat niet aan, het zou te druk Het gezinnetje voor het huisje dat ze drie jaar geleden kraakten; het lekt en is tochtig. Van binnen hebben ze het een klein beetje opgeknapt, maarhet blijft een bouwval. voor haar worden terwijl zij al onder behandeling staat van een zenuw arts. Greet: "Je schaamt je voor je huis. Je durft geen visite te ontvan gen. Ik kwam wel bij andere vrou wen en die zeiden, waarom nodig je ons niet eens uit? Maar ik durf niet, ik zeg, ik durf jullie niet te ontvan gen". Ze wil zo snel mogelijk weg met haar kind. Toon durft zijn vrouw niet meer alleen thuis achter te laten: hij is bang dat zij weg zal lopen als hij er even niet is. "Als we een beter huisje hadden, zou dit niet gebeurd zijn. Mijn hele huwelijk gaat hier door kapot, voortdurend hebben we ruzie. Als zij wegloopt, zal ik het bij de gemeente wel goed laten weten". Vei-bitterd vertellen ze hoe ze een flat in Leiden op het laatste moment misliepen. Het zou een ruil zijn tus sen Zoeterwoude en Leiden. Op een ochtend zouden ze de sleutel van hun nieuwe woning kunnen komen halen, maar toen bleek deze net daarvoor aan een ander te zijn gege ven. Het echtpaar Stoof heeft het ge voel dat de gemeente Zoeterwoude hen niet serieus neemt, dat ze met praatjes worden zoet gehouden. Commissie Bij de gemeente wordt gezegd dat ze de laatste drie jaar de beschikking over slechts zes woningen hadden. "Laast kwam er wel een tweekamer- flat vrij, maar Stoof had eerst ge zegd dat hij geen tweekamerflat wil de; nu wil hij ineens wel. We zullen daar voortaan aan denken. Hij is ook nooit bij de woonruimte-adviescom missie geweest. Die kan verklaren dat 'n gezin extra urgent ia. We heb ben hem dat meerdere malen aange raden, maar hij is er nooit geweest. Ja. dat van die flat in Leiden was wel triest". Voor de woningen die vrij kwa men, kwamen gezinnen in aanmer king die urgenter waren. Er is geen vaststaande volgorde op de urgentie- lijst, wie op het moment dat er woonruimte beschikbaar is, het meest urgent is, krijgt de ruimte toe gewezen. De woonruimte-adviescom missie kan bepaalde gevallen aan merken als het meest urgent. Het ziet er niet best uit voor het gezin Stoof. En er zullen meer men sen zijn die dergelijke rotte ervarin gen hebben, er staan meer gezinnen op urgentielijsten. Niet iedereen weet zich even goed te redden. Wiens schuld dat is? "Ze hadden best wat meer aan het huisje kunnen opknappen", wordt er gezegd. "Ze zullen het nu wel koud hebben". TOM MAAS Vervolg ledenvergaderingen. Besluitvorming verkiezingsprogramma. Nieuwe kabinet Den Uyl. Op 23 december en 9 januari in De Burcht om 8 uur. In het Rijksmuseum voor Vol kenkunde speelden talloze kinde spelletjes in het kader van het kerstprogramma dat het museum 'ren gistermiddagallerlei tafel- dezer dagen voor de jeugd geor ganiseerd heeft. En Volkenkunde zou Volkenkunde niet zijn als dat niet voornamelijk Aziatische spel letjes waren. Opnemen van brieven in deze rubriek behoeft niet te betekenen dat de redactie het met de inhoud eens is. De redactie behoudt zich daarenboven het recht voor om bijdragen te weigeren dan wei in te korten. LEIDEN In tegenstelling tot eerdere berichten zal er zaterdag in Leiden toch een warenmarkt worden gehouden. Dat deelde de dieiist Reinigings, Havens en Wa renmarkten vanochtend desge vraagd mee. Op de markt zal ook de groentehandel aanwezig zijn. Wel wordt aangenomen dat de Leidse markt iets kleiner van om vang zal zijn dan gebruikelijk. De Melkhandelarenorganisatie Leiden en omstreken en de Leidse Kruidenierscentrale hebben beslo ten dat de melkhandel aren en de kiuideniers a.s. zaterdag normaal geopend zullen zijn. De melkbezor- ging gaat eveneens normaal door. Beide oi'ganisaties willen hiermee zowel de consument als de melkfa brieken van dienst zijn. Overigens betekent het besluit niet dat winke liers niet van de regeling mogen afwijken. Het 'is heel goed mogelijk dat enkele zaken eerder dan nor maal in de namiddag zullen slui ten. ADVERTENTIE AUTOMOBILIST! 4.296 hotels, pensions, appartementen en bungalows, in 11 landen, staan te uwer beschikking, in het VRIJ UIT Autovakantiepr ogramm a U kunt dit overmorgen in huis heb ben. Als u ons vandaag nog belt. a-assurantieadviseur financiële diensten HOGE RIJNDIJK 264, LEIDEN TELEFOON 071—134052 Huisvesting Ondergetekende is nu al maan den bezig om een gezin waarvan de man een hersenoperatie heeft ondergaan, aan een passende bene denwoning te helpen. Doch tot nu toe tevergeefs, hoewel deze persoon 'n medische urgentieverklaring heeft en van het ziekenhuis geen trappen mag lopen, niet tillen en zijn werk nog steeds niet mag hervatten. De ze man die vierhoog woont en 64 treden moet lopen is zwaar gehandi capt omdat hij de acht trappen die hij op en neer moet om zich op straat te kunnen begeven niet meer op kan brengen. Steeds moet hij, als hij twee trappen heeft gelopen eerst een tijdje rusten wil hij weer ver der kunnen. Men begrijpt dat dit ondoenlijk is en zijn herstel in de weg staat. Ik heb nu een paar benedenwonin gen opgegeven bij Bureau Huisves ting, doch daar komt hij niet voor in aamnerking, de eerste is aan een ander verhuurd, de tweede is Aca ciastraat 17. Ik ben naar het be stuur van de woningbouwvereniging Tuinstadwijk geweest om te vragen of deze familie dat huis kon krijgen. Nee, dat 'had men nodig voor reno vatie. Ik ben tot nu toe drie maal naar wethouder Verboom geweest om alsnog dat huis aan deze fami lie te verhuren, maar nee, ook de ze man berijdt èen stokpaardje: re noveren. Dat daar invaliden en min der validen de dupe van worden, lapt hij aan zijn laars. Men laat deze huizen klakkeloos leeg staan, men stuurt mij van het kastje naar de muur (doch ook mijn geduld raakt op). Eei-st naar Verboom dan naar Amptmeijer van Bureau Huisvesting. Daarmee gepraat, ja zegt hij, die man moet geholpen worden, ik zal alle woningbouwverenigingen een schrijven sturen om deze familie te helpen aan een passende woonruim te. Dat heeft hij inderdaad gedaan, maar tot nu toe hebben we van nog geen een woningbouwvereniging (behalve Tuinstadwijk) bericht ge had. Men denkt daar barst maar, want door heb ik mijn vrienden en kennissen wel voor. Weer terug naar Verboom, om dat inmiddels dat huis Acasiastraat 17 leegkwam. Ik vertelde dat ik bang was dat dat huis wel eens gekraakt kon worden, als dat leeg bleef staan. Ja als dat huis lang leeg blijft staan moet hij maar verhuurd wor den, ik zal contact opnemen met Amptmeijer. U hoort er nog wel meer van, zei Verboom. Ik na een week Amptmeijer bellen, hoe het nu zat. Ja zegt hij, ik zal de zaak nog eens onderzoeken, u krijgt zo spoedig mogelijk bericht. Na drie weken nog geen bericht. Weer naar Verboom, of hij nu eindelijk eens wil begrijpen (hij is tenslotte wet houder). Ja ik ben gek, zei hij, dat doe ik niet, we hebben huizen nodig (u weet het al) voor de renovatie. Als Amptmeijer zegt dat ze leeg moeten blijven staan, doe ik er niks aan. Nu na ruim vier weken nog steeds geen bericht van Amptmeijer gehad. Wie denken de heren wel dat ze voor zich hebben? Heer Ver boom, zet voorlopig 125 wisselwonin gen neer. Dan kan je maar 25 fa milies met urgentieverklaringen in de lege huizen laten wonen- Ik doe bij deze een oproep aan alle mensen die een medische urgen tieverklaring hebben om zich met mij in contact te stellen, zodat wij deze schandelijke toestanden uit do wereld kunnen helpen. J. Kromwijk Acaciastraat 25 Baldadigheid Afgelopen weekend werd ik weer verrast door een staalte baldadig heid in de Leidse binnenstad. Toen ik namelijk zaterdagochtend op wilde bellen vond ik een min of meer geblokkeerde telefooncel op mijn weg. Enkele figuren hebben 't waarschijn lijk nodig gevonden om de telefoon cel te omwikkelen met papier en hier nog eens touw omheen te binden zodat de telefooncel geheel onbruik baar gemaakt werd. Bij een volgende was het weer van hetzelfde laken en pak; weer een geheel ontoegankelijke telefooncel. Gelukkig was mijn telefoongesprek niet dringend maar ik hoop dat de daders zich er van bewust zijn dat dergelijke nutteloze grapjes mensen levens kunnen kosten wanneer er wel iemand met een dringende bood schap voor een geblokkeerde tele fooncel komt te staan. Mevrouw Huiberts Lange Mare 87a Leiden Milieubelasting Volgend jaar gaat de milieube lasting per vervuilingseenhèid van f 17,90 naar f 23,50 omhoog. Een stijging van maar liefst 31 Het hoogheemraadschap gaat voorbij aan de duizenden mensen die weigeren de milieubelasting te betalen om een goed milieubeleid af te dwin gen. Overal worden de bedrijven (de ware vervuilei-s) beschermd, en de gewone mensen (de slachtoffers van de vervuiling) moeten maar be talen. Bedrijven kunnen subsidie krijgen als ze de milieubelasting te hoog vinden. Lozingsverboden wor den overal overtreden, zoals laatst weer bleek ten aanzien van de zout- lozingen in de Rijn. Baron von Knobelsdorf heeft ons dan ook niet van zijn gelijk kun nen overtuigen,- alhoewel hij meent van wel. Nogmaals stellen wij daarom voor om een openbaar debat tussen het M.A.N. en het Hoogheemraadschap Rijnland te houden. Onze akties voor een schoon milieu gaan onverminderd door. Milieu Aktiecentrum Nedei'land, aid. Leiden e.o. Kor Vergeer Groenesteeg 31 Leiden. ROTTERDAM Bij het gisteren gehouden Zuidihollandse basketbal- kampioensoliap 1976 voor scholen is de Leidse scholengemeenschap Bo naventura Kijckenborg voor de vijfde achtereenvolgende keer als eerste ge ëindigd. De Leidenaars prolongeer den daarmee de titels van 1972, '73, '74 en '75 en behaalden het kam pioenschap voor de vierde achtereen- volgend'e maal zonder een wedstrijd te verliezen. Bonaventura behaalde vanaf 1973 ook de naionale titel. Het kampioenschap, dat in de Rot terdamse Alexandei-polder werd ge houden, was voor de Leidenaars in houdsloos. De tegenstand was te verwaarlozen en achtei^eenvolgens (er was geen rust tussen de wedstrijden die ieder veertig minuten duurden) werden Barendrecht, Prof. Casimir, Hugo de Groot Rotterdam, HSG Gouda en sg Westland Zuid versla gen. De nationale titelstrijd is gepland op 16 april 1976 in Woerden. Dat komt Bonaventure slecht uit want in dezelfde periode (van 14 tot en met 18 april) spelen drie kern-spe lers (Hans van Rooden, Eric-Jan Berendsen en Peter- Paul Maassen) met het Nederlands Jeugdteam in Bulgarije. De kansen van de Leide naars om ook de Nederlandse titel andermaal te pi\>longeren zijn daar door aanzienlijk gedaald. LEIDEN VOP'74 hield een kerstviswedstrijd in de Apothekers- dijk. De uitslag luidde: 1. H. van Houten 150 stuks, 2. A. Dubbelde- man 85, 3. R. v.d. Zeeuw 76, 4. A. Segijn 74, 5. A. v.d. Meij 67, 6. H. van Tongeren 54, 7. J. van Kam pen 53, 8. M. Kerkvliet 47, 9. A. Roe lof fs 44, 10. F. Veltman 43.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3