PUZZELKWARTET PRIJZEN Een grijze dame uit het Gooi Raadsels rond een massale familiereünie Dit is een zaak van vermenigvuldigen en weer opdelen Samenstelling P. Bok Kerstmis, jaarwisseling en dus een prijsvraag in Uw krant om een genoeglijke ontspanning te bieden in de over het algemeen veel vrije tijd in deze dagen. Het is een traditie, die wij niet alleen handhaven omdat we nu eenmaal ieder jaar zo'n prijsvraag plegen uit te schrijven, maar omdat de ervaring leert dat het aantal deelnemers groot is en dat een prijsvraag als deze wordt gewaardeerd. Ook ditmaal hebben wij ge probeerd, een gevarieerd puzzelmenu samen te stellen, zodat mensen met geheel uit eenlopende smaken hun hart kunnen ophalen. Alle puzzels zijn op één on derwerp geörienteerdna melijk de familie-reünie waarover elders meer) maar ze staan alle geheel on afhankelijk van elkaar. Men kan zonder enig bezwaar slechts één puzzel oplossen of twee, drie of vier. Daarom loven wij ook uitsluitend prijzen per puzzel uit en niet zoals in het verleden wel eens het geval was ook hoofdjprijzen voor dege nen, die zoveel mogelijk goede oplossingen inzonden. Daarmee zouden de bolle bozenhet meeste kans ma ken, en dat is bepaald niet onze bedoeling Er zijn vier puzzels. Een reken-opgave, een puzzel waar het gaat om logisch re deneren, een kruiswoord raadsel van forse omvang en een ,fotoDitmaal niet een fotopuzzel zoals de lezer ge wend was, maar een gete kend massaportret. Elders op deze pagina geven wij een opsomming van de prijzen, die wij uitloven: vijftien per puzzel tot een ge zamenlijk bedrag van f. 750.- of wel in totaal zestig winnaars die drieduizend gulden te verdelen hebben. Om voor een prijs in aan merking te komen, moet U aan de volgende voorwaar den voldoen: 1. In de eerste plaats moet de oplossing goed zijn. Dat wil zeggen dat U als oplossing inzendt dat gene wat wij vragen. Bij het kruiswoordraadsel is dat NIET de volledige op lossing maar het aantal letters F in de ingevulde figuur. Bij iedere puzzel staat, wat wij als oplos sing van U verwachten. 2. Op een brief of (liefst) briefkaart met oplossin gen moet aan de adres zijde vermeld staan kerst puzzel" en boven dien naam en adres van de inzender met de num mers van de puzzels waarvan de oplossing wordt ingezonden. 2. Uw oplossing moet uiter lijk donderdag 8 januari 1976 om 13 uur in het bezit zijn van de redactie van deze krant op een van de volgende adressen: Witte Singel 1 te Leiden, Bad- straat 9 te Katwijk aan Zee of Julianastraat 19 te Alphen a. d. Rijn. 4. Er mogen geen andere zaken in een enveloppe met oplossingen worden toegestuurd dan alleen die oplossingen en/of commentaren op de kerstprijsvraagDe enve loppen worden voor het grootste deel pas geopend na afloop van de inzen dingstermijn, waardoor ingesloten andere zaken meestal hun doel missen. Overigens nog een opmer king: U hoeft echt niet mee te dingen naar de prijzen om toch Uw genoegen te beleven aan deze puzzels, die wij met liefde hebben samengesteld in de wetenschap, dat tallo zen puzzelen een even plezie rige ontspanning vinden als de samensteller met het ont werpen van de opgave. Vermoedelijk omdat de mens nu eenmaal dagelijks zoveel problemen krijgt op te lossen dat puzzelen hem tot een tweede natuur is gewor den. En dan doet hij het pas met plezier als het helemaal niet hoeft maar wel mag. Veel succes er mee, veel ple zierden veel geluk FAMILIE REUN I E REÜNIE Een vermenigvuldig- en deelpuzzel past bijzonder goed in een prijsvraag, die ontleend is aan een famiiie-reunie. Wat is de groei van zo'n horde eigen lijk anders dan een kwestie van vermenigvuldigen en dan waar opdelen in gezinnen? In nevenstaande opgave zijn alle cijfers vervangen door punten en letters. De letters van FAMILIE en REÜNIE stellen dus cijfers voor, en wel gelijke letters gelijke en ongelijke letters ongelijke cijfers. Behalve het vermenigvuldigtal, de vermenigvuldiger, de deler en het quotiënt zijn in de berekening zelf alleen twee letters gegeven, namelijk de R van REÜNIE in de vermenigvuldiging en de F van FAMILIE in de de ling. De rest van de cijfers is vervangen door punten. U moet in de gaten houden, dat er slechts 9 verschil lende letters zijn, dus niet alle tien de cijfers zijn in de FAMILIE-REUNIE vertegenwoordigd. Kunt U de oorspronkelijke vermenigvuldiging en de ling in cijfers reconstrueren met de uiterst schaarste gegevens die U ter beschikking hebt? Het lijkt een ondoenlijke opgave, maar het kan echt wel. Er komt een heleboel redeneren aan te pas, maar op het laatst ook nogal wat "uitproberen" van de geleidelijk over gebleven eventuele mogelijkheden. Hoe luidt het woord "FAMILIE-REUNIE" in cijfers? FAMILIE ••«69 e p Een paar maanden geleden nam de ontwerper van deze prijsvraag deel aan een ongekend massale familie-reünie, waaraan ongeveer honderd lieden van zuigelingen tot grijsaards uit binnen- en buitenland deelnamen. Zij werden gedurende een weekeinde met elkaar geconfronteerd in een gedeeltelijk afge huurd bungalowpark. Het was een belevenis van de eerste orde, die aantoonde dat met wat goede wil mensen met hemelsbreed uiteenlopende opvattingen en geaardheid het best met elkaar kunnen vinden. Eigenlijk een voorbeeld, van hoe het in de hele wereld kan zijn, wanneer er maar naar gestreefd wordt om tegenstellingen niet toe te spitsen maar zoal niet weg te praten of overbruggen dan toch zonder wrok te accepteren. Deze familie-reünie is de inspiratie geworden voor bijgaande vier puzzels, die een gezellige ontspanning in familie-verband kunnen bieden tijdens de donkere dagen rond Kerstmis en de jaarwisseling. Tenslotte nog even: iedere gelijkenis van in deze puz zels optredende figuren met werkelijk bestaande mensen is puur toevallig Per puzzel hebben wij vijftien prijzen uitgeloofd, na melijk: Een eerste prijs van 250 gulden Een tweede prijs van 100 gulden Een derde prijs van 75 gulden Een vierde prijs van 50 gulden Elf prijzen van 25 gulden Dat is tezamen per puzzel 750 gulden en over de vier puzzels tezamen een bedrag van drieduizend gulden, waarvoor zestig winnaars in aanmerking komen. Er zijn géén prijzen voor hen, die de meeste puzzels goed oplossen. Niet meer dan één prijs wordt toege kend aan een deelnemer, dus ook niet bv. twee prijzen voor twee verschillende puzzels. Mocht dit bij de eer ste prijstoekenning wel het geval blijken te zijn, dan wordt alleen de hoogste prijs toegekend, terwijl de lagere vervalt en aan een ander wordt toegewezen. Het is geen geringe opgave, tijdens een reü nie van enkele dagen gezellig en nuttig te converseren met zo om en nabij de honderd nauwe en verre verwanten. Onvermijdelijk gevolg daarvan is, dat zich af en toe wat groepjes afscheiden. Dat was op een gegeven moment ook zo met een stel van zestien deelnemers aan het fami liefestijn, waaraan wij deze kerstprijsvraag hebben opgehangen. Hoewel het er bij dit onderonsje heel rustig en fatsoenlijk toeging, bleek het op een mer kwaardige wijze toch op een beestenbende uit te lopen. Een ingenieur uit Eindhoven die naar de naam Vos luisterde (en nog doet want hij overleefde het weekeinde) onthulde als eerste dit beestachtige karakter van het gezelschap. Hij had een tijdje fronsend en zwijgend voor zich uit zitten staren alvorens hij zich weer in het gesprek wierp met een onthulling: "He, zeg, da's gek, we zitten hier met vier Vossen, vier Bokken, vier Hanen en vier Kuikens". Inder daad. de aanwezigen droegen deze achternamen. De opmerking werd voor ken nisgeving aangenomen en het gesnater over en weer werd hervat. Daar deed een roodha rige onderwijzer in het gezel schap niet aan mee, want die begon op zijn beurt wat broeie rig rond te kijken, kennelijk worstelend met het probleem, hoe hij óók eens iets grappigs te berde kon brengen. Zelf woonde hij in Schagen, maar van alle andere aanwezi gen wist hij het eerst niet meer precies. Kan je gebeuren wan neer je ineens samengebracht wordt met zo'n honderdtal ver wanten, die je veelal in geen ja ren hebt gezien. Maar hij kwam er uit: "Weten jullie wat nog ge kker is? Vier van ons wonen in Zuid-Holland, vier in Noord- Holland, vier in Brabant en vier in Groningen". Nou, dat maakte wel enige in druk. Zeer diepe zelfs op een Groningse ingenieur, die zijn indrukwekkend zwarte wenk brauwen fronste onder een even nachtelijke haardos. Na wat snel rekenwerk onderbrak hij een beklemd algemeen zwij gen: Zeg lui, het wordt tijd dat we er papier, potlood en reken- lineaal bijhalen, want er is nog meer aan de knikker. Vier van ons zijn medicus, vier huis vrouw, vier ingenieur en vier onderwijzer. Kunnen we leuke raadseltjes van maken". Men sloeg aan het neuzen tel len, stiekum naar naamkaartjes op revers kijkend, diep in het geheugen graven naar allerlei personalia en voorzichtig elkaar ondervragen. Wel, dat leverde heel wat op. De chronologische volgorde van allerlei al of niet ter zake doende opmerkingen is niet historisch geboekstaafd, maar een willekeurige selectie willen wij U niet onthouden. Een vergrijsde onderwijzeres uit Loon op Zand, die in fla grante tegenspraak met haar haardos luisterde naar de naam Jannetje Kuiken, constateerde dat vier van de aanwezige fami lieleden een grijze haardos hadden, vier zo zwart waren als de nacht, vier stralend rood en vier blond getooid. De beeldschone stralend- blonde mevr. Bok uit Sapper- meer, die men het niet zou aan zien dat zij het beroep van huis vrouw uitoefende in een gezin van zeven kinderen, had on middellijk de volle aandacht met haar opmerking dat er ook vier tennis-enthousiasten in het gezelschap waren (en dat wist zij precies omdat zij er één van was) en vier favorieten voor wandelen vier enthousiaste zeilers en vier die geen gelegen heid tot een ski-vakantie kon den overslaan. Uiteraard - want ingenieurs zijn nu eenmaal professionele reke naars - kwam uit hun hoek een aantal bijzonder interessante opmerkingen. Ingenieur Vos, die zijn zeil kleren nog aan had, constateerde dat niemand met dezelfde naam hetzelfde beroep uitoefende. Ingenieur Kuiken uit Amsterdam wist daaraan toe te voegen, dat niemand met ge lijke naam dezelfde lievelings- sport had of in dezelfde provin cie woonde. Nou iets soortgelijks bleek uit de opmerking van de grijze in genieur die net terug was van een verkwikkende wandeling: „Geen van ons heeft dezelfde naam als een andere aanwezige en ook dezelfde kleur van haar." We laten nu maar even buiten beschouwing of in dit geval schijn bedriegt: het gaat om de getoonde kleur en niet om de kleur, die wellicht onder een haarstukje verborgen wordt gehouden. Bovendien bleek, zo merkte de skiënde onderwijzer Vos op, waren er in het gezelschap geen twee beoefenaren van één der vier beroepen, die dezelfde sport in hun hart hadden geslo ten. Bij het hele debat over deze merkwaardige coïncidenties waren de vier medici in het ge zelschap nogal zwijgzaam ge bleven. Dat lag in hun aard. Ze zijn over het algemeen niet scheutig met informaties wan neer niet lang en gedegen over een diagnose is gedacht, en tot bezinning gaf de bijeenkomst nu eenmaal niet veel gelegen-, heid. De Haagse arts Vos, nogal vermoeid van een langdurig partijtje tennis, schudde ver twijfeld zijn blonde haren en mompelde verontschuldigin gen zoiets als "zoek het maar uit" toen hij voortijdig het ge zelschap verliet. Zijn beroeps- genoot, de wandelaar Haan aan wiens grijze lokken men kon zien dat hij de leermeester van Vos had kunnen zijn, volgde hem op de voet, evenals zijn zwart gelokte en skiënde col- Alle deelnemers aan de familie reünie. waarover deze puzzels gaan. zijn nazaten (of uiteraard aangetrouwde lieden en hun na kroost) van deze acht personen op deze in 1905 genomen foto. We moch ten U.deze prent niet onthouden in een tijd dat nostalgie hoogtij viert. Vergelijk dat nu eens met de troep op de groepsfoto van dit jaar, d.wz. puzzel 3. lega uit Tilburg. Om een of an dere reden verlieten de twee respectievelijk zeilende en skiènde huisvrouwen even later ook het gezelschap. Toen bleven er nog elf over. Onder hen was een grijze huis vrouw uit het Gooi. die de hele familie-reunie had georgani seerd zo om en nabij haar tach tigste verjaardag. Onze vraag aan U. WELKE FAMILIENAAM HAD ZIJ EN WELKE SPORT LAG HAAR NA AAN HET HART? Als oplossing dus alleen inzen den een naam en een sport.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 29