Gas op de plank of hard remmen? Kwart eeuw vooruitgang: televisie, ruimtevaart transplantaties en pil De eerste voetstap op de maan Terwijl wetenschap en techniek in de afgelopen kwart eeuw een zeer kritische evaluatie ondergingen en daar niet altijd even gun stig uit tevoorschijn kwamen hebben ze toch historische successen geboekt. Zelf het meest historische moment uit de miljoenen jaren oude geschiedenis van de mensheid viel in deze periode! De mens ging namelijk de ruimte in, en verliet zijn wieg, de aarde. Op 4 oktober 1954 lanceerde Rusland de eerste kunstmaan, de Spoetnik-1. Op 12 april 1961 stuurden de Russen de eerste mens de ruimte in, Joeri Gagarin. De Amerikanen hadden de primeur van de eerste mensen op de maan op 21 juli 1969. Zij werden door noglO Amerikanen gevolgd, die hun voetstappen in het maanstof drukten om daar nog miljoe nen jaren te getuigen van deze fantastische sprong van de mens heid in de afgelopen kwart eeuw. Deze historische stappen van de mens op een ander hemellichaam dan de aarde konden zelfs door een groot deel van de mensheid in een luie stoel in hun huiskamer worden gadegeslagen. Ook dat was een winstpunt voor de wetenschap in de afgelopen kwart eeuw. Door de ruimtevaart werd de wereld van de mens Cter maar aan de andere kant ook veel kleiner. In de huiskamer hij kennis nemen van wat zich elders op aarde afspeelde maar werd hij ook geconfronteerd met alle frustaties en problemen van zijn medemens. Een triest voorbeeld van het achterlopen van de menselijke geest bij de ontwikkeling van zijn technische kunnen is evenwel, dat de televisie-programma's van vandaag een ontstellende onmacht to nen om nieuwe mogelijkheden op verantwoorde wijze op een rede- lnk niveau te gebruiken Nederland kende in 1950 nog geen televisie. Die begon pas officieel op 2 oktober 1951 met de uitzending van een voetbalwedstrijd. Nu is het dankzij kunstmanen mogelijk in de huiskamer kennis te nemen van wat zich waar ook ter wereld afspeelt. Orgaantransplantatie Wij willen nog enkele hoogtepunten noemen van de ontwikkeling van wetenschap en techniek in de afgelopen kwart eeuw. In 1950 werden al iarenlang weefseltransplantaties toegepast: bloedtransfusies en hoornvliestransplantaties en bijzondere geval len ook overplantingen van stukjes huid. Pas in 1954 vond de eerste succesvolle orgaantransplantatie plaats, namelijk van een nier. Hoewel de eerste resultaten nauwelijks het noemen waard waren, leven er thans duizenden mensen over een lange reeks van jaren die ze anders hadden moeten ontberen. In december 1967 volgde de eerste harttransplantatie. Een overweldi gend succes was dat niet, maar er leven nu, acht jaar later, vele mensen al zes jaar met een tweede hart. Een maatschappelijk uitermate belangrijke ontwikkeling was de introductie van de zeer omstreden "pil". Ómstreeksl960 bood deze pil een nieuwe en eenvoudige mogelijkheid tot geboorteregeling. Voorts is de ontrafelijng van de genetische code een sensationele vondst van de wetenschap geweest, maar echter met het bijzonder gevaarlijke aspect dat genetische manipulatie mogelijk wordt. Op technologisch gebied nog enkele hoogtepunten van de ontwik keling in de laatste kwart eeuw. De transistor maakte de miniaturi sering van heel veel elektronische apparatuur mogelijk. Mede daardoor konden de computers ook een hoge vlucht nemen. Computers en automatisering Door die computers en de daardoor gestimuleerde automatisering van het productie-proces kan ook de menselijke arbeid aanzienlijk worden beperkt. Dat kan dan in veler ogen op dit moment niet zijn aan te bevelen maar op den duur worden ook kortere werkweken, eerdere pensionering en langduriger verplichte opleiding niet door de vakbonden afgewezen, in tegendeel. In de afgelopen kwart eeuw zijn voorts de overlevings-technieken voor vroeger ten dode opgeschreven zieken enorm toegenomen, bijvoorbeeld door beademingstechniek, kunstmatige nieren, transfusies etcetera. Dit alles heeft echter ook vraagstukken over euthanasie, reanimatie en dergelijke meegebracht. Op-zuiver wetenschappelijk gebied moet de enorme expansie van de astronomie worden gesignaleerd, vooral als gevolg van de radio-astronomie en waarnemingen via kunstmanen. 3lfo)o Door P. Bok Natuurwetenschap en tech niek bevinden zich op het ogenblik in de hachelijke si tuatie van een snelle auto mobilist, die zich tijdens een inhaalmanoeuvre plotseling bewust wordt van minstens even snel naderende tegen liggers op zijn rijstrook. Hij heeft de keus tussen twee mogelijkheden; gas-op-de- plank en proberen door snijden van de auto die hij passeert tijdig op de rechter rijbaan te komen, maar dan ook veel heviger frontale botsing te veroorzaken wanneer de manoeuvre niet slaagt, öf krachtig remmen om zich achter de auto die hij voorbij wilde gaan weer in de rechter rij te voegen, waarbij hij echter wel het ri sico loopt de koploper van een forse kettingbotsing te worden. Beide manoeuvres kunnen hem in veiligheid brengen maar gaan evenzeer beide met grote gevaren gepaard. De steeds hogere versnel ling, waarin wetenschap en techniek de toekomst tege moet racen, heeft hem in deze penibele situatie ge bracht door het veel lang zamer verkeer voorbij te streven: dat van mens- en maatschappijwetenschap pen en de filosofie die een veel lager ontwikkelings tempo tonen. Was dat tem poverschil er niet geweest, dan was de inhaalmanoeu vre overbodig en dan waren de gevaren van vandaag niet ontstaan. Explosie van een waterstofbom boven Bikini. De wetenschap is al ruim een eeuw aan het inhalen.Ongeveer een kwart eeuw geleden kwamen de eerste tegenliggers in het verschiet. Vandaag is het moment om te kie- zen tussen de twee manieren om een ramp te voorkomen, en uiter lijk over een kwart eeuw, het magi sche jaar tweeduizend, moet de reddende manoeuvre zijn voltooid. De alternatieve gevaren voor we tenschap en techniek, geprojec teerd op het verkeersbeeld, zijn ten eerste bij gas-op-de-plank een fron tale botsing met zelfvernietiging door geperfectioneerde bewape ning, een volkomen onleefbaar mi lieu en een uitputting van de be staansmogelijkheden, en ten tweede bij afremmen een ketting botsing met de ontwikkelingslan den, de explosief groeiende we reldbevolking en een tekort aan energie, grondstoffen en voedsel door stagnatie. Al veel langer dan een kwart eeuw is door velen gewaarschuwd voor het te hoge tempo van de weten schappelijke vooruitgang. Maar die waarschuwingen kwamen niet van de bestuurder (om maar even in de terminologie van de vergelijking te blijven) maar van de meerijders voor wie het bekende bordje RIJ- JIJOFRIJIK niet ten onrechte uit- evonden werd: er werd niet naar ie stemmen geluisterd. Maar sinds een kwart eeuw zijn ook de bestuurders zich van de gevaren bewust geworden. Ruim een kwart eeuw geleden be gon de wetenschap zelf zich onge rust te voelen: direct na de ontplof fing van de eerste atoombom als oorlogswapen op 6 augustus 1945 boven Hirosjima. De mens had wapens in bezit gekregen die hem in staat stelden, de gehele mens heid en alle dierlijke leven te ver nietigen of op z'n minst terug te zet ten op het samenlevingsniveau van duizenden jaren geleden. De openlijke waarschuwing werd tot een fel protest precies een kwart eeuw geleden, in 1950, toen geleer den van naam zich verzetten tegen plannen tot vervaardiging van een nog veel afschuwelijker wapen, de waterstofbom. Onder hen bevon den zich ook mensen, die tot de "vaders" van de eerste atoombom gerekend kunnen worden. Zij re belleerden en zetten hun roem, car rière en zelfs integriteit op 't spel door medewerking te weigeren. Men hoeft slechts te denken aan een man als Oppenheimer om te weten tot welke menselijke trage dies dergelijke gewetenskwesties hebben geleid. En ondanks de diepte van de protesten: op 1 no vember 1952 explodeerde de eerste Amerikaanse waterstofbom. HQfi geen jaar later, op 12 augustus 1953, gevolgd door de eerste Russische. Dat was ruwweg een kwart eeuw geleden. Merkwaardig genoeg volgde precies halfweg dat moment en de dag van nu een nieuwe groot scheepse aanval op de "verderfelij ke" wetenschap en techniek uiteen geneel andere hoek, ook weer tegen een ontwikkeling die haar wortels had in de tweede wereld oorlog. In 1962 lanceerde Rachel Louise Carson haar alarmerende boek "Silent Spring" (in Neder landse vertaling later verschenen onder de titel "Dode Lente") waarin zij wees op de dodelijke ge varen voor alle menselijke en dier lijke leven op aarde van het scheu tig toegepaste insecticide DDT, dat eerst de panacee had geleken voor een c&eks kwalen. Zij startte daarmee een wereld wijde activiteit van duizenden voor bescherming van het milieu tegen de kwalijke invloeden van weten schap, techniek en industrialisatie. Enige jaren later, weer ongeveer halfweg het alarm van Rachel Car son en de dag van vandaag, kwam er een derde soort waarschuwing van de zijde van de bestuurders van de wetenschappelijke auto. onge veer gelijktijdig met de politiek geïnspireerde maar al eerder mani feste energiecrisis. De "Club van Rome" stuurde een alarmerend rapport de wereld in over de roof bouw op de begrensde hoeveelheid grondstoffen die de mensheid op aarde ter beschikking staan, welk wangebruik op zeer korte termijn, vóór het jaar 2000, tot een volledige ineenstorting zou kunnen leiden van de steeds meer eisende indus triële samenleving, die bovendien in vervuiling dreigt te zullen verstikken. drie tegenliggers dus, waarop de mensheid, voortgedreven door de wetenschap en techniek, te pletter dreigt te lopen: geperfectioneerde bewapening met een duizendvou dige "over-kill" voor alle leven, on leefbaarheid van het milieu en uit putting van de bestaansmiddelen. TWEË oplossingen voorhanden: gas op de plank of fors remmen., EEN moment om een keuze te doen: NU. Op het eerste gezicht lijkt afrem men de aangewezen procedure, maar is dat wel zo? Ironisch genoeg is het een van de zegenrijkste we- tenschapstakken geweest, die als belangrijkste schuldige" kan worden aangewezen voor het hui dige dilemma: de medische weten schap. Aan haar is het te danken dat de inhalende auto met de geïndus trialiseerde wereld aan boord thans een reeks auto's met erg ongedul dige bestuurders achter zich heeft die remmen tot een gevaarlijke be zigheid maakt: de ontwikkelings landen met hun schijnbaar niet te stuiten bevolkingsexplosie. Men vergete niet, dat het bevolkings vraagstuk niet is ontstaan door een verhoging vaan het geboortecijfer maar door een drastische verlaging van het sterftecijfer, in de eerste plaats een gevolg van de vooruit gang der medisch wetenschap en medische en hygiënische zorg. Vele honderden miljoenen mensen zijn in leven gebleven door het vrijwel geheel uitroeien van de pokken, de strijd tegen de malaria (met DDThet voortijdig signa leren en daardoor indammen van de tuberculose in grote\delen van de wereld, het succesrijke gevecht tegen vele tropische ziekten. Het zijn juist deze onstuitbaar groeiende bevolkingsgroepen bui ten de geïndustrialiseerde landen (waar het geboortecijfer voldoende is teruggedrongen om de sterke verlaging van het sterftecijfer te compenseren) die nu terecht ook willen "inhalen" en elders verwor ven welvaart delen, vooral nu zij door min of meer toevallige om standigheden de politieke en eco nomische wind mee schijnen te hebben. Stel dat we door tijdig remmen van de technologische en wetenschap pelijke ontwikkeling de zaak in het gareel zouden willen krijgen, dan betekent dit het opdelen van de huidige welvaart op één gelijk ni veau over de gehele wereldbevol kingvan straks, niet van nu. Al snel na het jaar 2000 (vermoedelijk royaal voor 2050) zal de wereldbe volking zevenmiljard zielen tellen, waarbij dan nog rekening is gehon- aen met een nog niet ingetreden teruggang in het groeitempo. Onder die omstandigheden zou een "opdelen" van welvaart leiden tot een bestaansniveau dat ligt ver be neden dat van de huidige ontwik kelingslanden. Een achteruitgang derhalve voor die landen in plaats van een vooruitgang waarnaar zij streven en een desastreuze terugval voor de geïndustrialiseerde landen van vandaag. Een ramp voorkomen op deze manier betekent dat de in halende colonne niet langzamer moet rijden maar onmiddellijk in het hoogste tempo achteruit zou moeten gaan. Ondoenlijke zaak op een snelweg. Toch staat dat onherroepelijk voor de deur wanneer wetenschap en techniek niet binnen een kwart eeuw nieuwe energiebronnen ope nen, nieuwe grondstoffen aanbo ren op de aarde, in de oceanen en in de ruimte, en de voedselproduktie niet minstens vervijfvoudigen. De merkwaardige paradox ontstaat dan, dat wij ons een afremmen van de wetenschappelijke en technolo- gische ontwikkeling alleen alleen kunnen veroorloven juist door een enorme expansie daarvan Daarmee is eigenlijk al het ant woord gegeven op het dilemma van de passerende automobilist gas- op-de-plank. Maar dat stelt aan we tenschap en techniek enorme ei sen. In de eerste plaats wel een onge kende ontwikkeling en verdieping van de meiis-en-maatschappy- wetenschappen, die het mogelijk moeten maken interne conflicten te voorkomen, die nu nog een eensge zinde samenwerking tot oplos sing van de problemen in de weg staan. Bovendien zou een omsme den van zwaarden tot ploegscharen dank zij een beter in ter-menselijk begrip een onvoorstelbare hoe veelheid kennis, vernuft, materiaal en energie die nu in dienst staan van vernietiging vrij maken voor welvaart, althans behoud van wat wij hebben. Voorts moet een crash-programma worden ontwikkeld voor de milieu-zorg, welke programma dan niet gericht moet zijn tegen weten schap en techniek als "vervuilers" maar uitsluitend op de strijd tegen de negatieve effecten met behoud en zelfs groei van de positieve ba ten. Een derde belangrijke opdracht is het èan boren van nieuwe energie bronnen: zonne-energie, al of niet via ruimtestations, geothermische energie, kracht uit kernfusie (het temmen van de waterstofbom) en nu nog science-fictionachtige sys temen als het gebruik van het "mo- nopole", een onlangs gesignaleerd eenpolig magnetisch elementair deeltje. Aan de ontwikkeling van waterstof als energiedrager zal een hoge prioriteit moeten worden ge geven. Van essentieel belang is op de vierde plaats verhoging van de voedselproduktie in de wereld, aanvankelijk via intensivering van landbouw en veeteelt in de ontwik kelingslanden maar later met in<- middels ontwikkelde technieken door het "in cultuur brengen" van de oceanenT verhoging van de kunstmestproduktie enproduk- tie van voedingsmiddelen in de ruimte om de aarde en op de maan. Bij dat alles moet dan ook nog een enorme stijging worden verwezen lijkt van de^rondstoffenproduktie^ voornamelijk kunststoffen omdat de natuurlijke bronnen uitgeput raken. Iets kan worden verwacht van recycling, veel meer van grondstof-import vanuit andere hemellichamen, vooral de maan. Zeer geavanceerde ruimtetechrne- ken zijn daarvoor nodig, maar op de tekentafels zijn de voornaamste problemen al opgelost. Dit alles brengt onvoorstelbaar omvangrijke en complexe proble men met zich mee, maar in de op lossing daarvan ligt de enige kans de wereld te behoeden voor een ca tastrofale "finale".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 25