Bouw van het huis laat te weinig ruimte voor andere opzet '50-75 Van de knusse woon kamer naarde doel matige woon keuken De doorsnee Nederlander woont niet veel anders dan die van 25 jaar geleden. Dat is de wat teleurstellende conclusie van binnenhuis-architect Premsela als we hem vragen een vergelijking te maken tussen wonen in 1950 en wonen in 1975. Premsela: „Er zijn ontzettend veel conservatieve mensen, zeker als het om woninginrichting gaat. Denk niet dat ik alleen over ouderen spreek, nee er zijn erg veel jongeren die kiezen voor een keurig bankstel en een mooie eethoek". Toch vindt Premsela dat er veel is gebeurd. „De mensen denken minder streng over alles en hebben moed geschept om eens van het voorgeschre ven denkpatroon af te wijkan. De jaren zestig hebben voor de grootste veranderingen gezorgd. De menta- lateit veranderde, men stond meer open voor nieuwe dingen. Het nieuwe was in die tijd niet nieuw genoeg. Dat heeft natuurlijk ook invloed gehad op de woninginrichting. De mens kreeg behoefte aan een vrije opstelling van de meubels, dus moesten er meubels komen die gemakkelijk te ver plaatsen waren." Ook de functie van de woonkamer/eetkamer onderging een verandering. Een open keuken werd het credo voor het modern gezin. Die eetkeuken brak door omdat moeder aan het werk ging en dus geen tijd had om tijd te verspillen met heen en weer geloop tussen keuken en woonkamer. De eetbar ging de eethoek vervangen. Dat kon omdat de meubels niet langer meer als statussymbool golden, de nadruk kwam te liggen op het prak tisch en leefbaar zijn van het huis en de dingen die er in stonden. Maar lang niet in ieder huis was een experiment als eetkeuken te verwe zenlijken. De na-oorlogse woningbouw was nog geënt op een klein bank stel en een eethoek. Had je andere ideeën dan moest je een huis laten bouwen en in de na-oorlogse opbouwperiode was daar zeker geen geld voor. De laatste jaren komt er ook wat meer ruimte voor nieuwe opvattin gen over wonen. Ondanks dat de zware crapeaus, de kolosale banken de eettafel met de grote lamp daar recht boven tot het verleden behoren, het terra cotta, de leverkleur en het bruin zijn vervangen zijn dat sprekender en wat meer op elkaar afgestemde kleuren, zegt Premsela. „Er is in de afgelopen 25 jaar niet voldoende veranderd om tot uitdrukking te kunnen brengen wat er in de mens van 1975 leeft". Het interieur uit de jaren vijftig waarin de staande schemerlamp de radio en de ficus "vaste prik" waren. Vlakbij het kookgedeelte staat de grote tafel en ergens om een hoek nog meer klapstoeltjes 2odat iedereen die binnenkomt een stoel kan krijgen Lezen deed je onder de laag mogelijk te houdei beperkt om de kosten van electriciteit Een modern leef-interieur .waarin keuken,eetkamer .zithoeken speelruimte voor de kinderen in elkaar overgaan dat er wat hoekjes blijven om je terug te trekken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 23