LEIDSCH DAGBLAD Zes terroristen laten gegijzelden Algiers vrij in vandaag Zuidmolukkers voor officier justitie geleid Onder twaalf niet op voorbank LEIDSCH DAGCLAD DINSDAG 23 DECEMBER 1975 OPGERICHT I MAART I860 34816 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Vang jij hem of doe ik het? Zomaar een stemmig beeld langs een van de Haagse grachten. Twee vissers elk met hetzelfde doel: vis vangen. De een om in leven te blijven, de ander voor de sport. Geen verdere slachtoffers in Weens drama 32 PAGINA'S ALGIERS/WENEN (DPA) De bliksemactie van een zestal terroristen die zondag het OPEC-gebouw in Wenen overvielen en daarbij aanvankelijk 70 personen gijzelden, is vanochtend zonder verder bloedvergieten geëindigd. In Algiers lieten de terroristen de laatste vijftien gijzelaars vrij en gaven zich over aan de Algerijnse autoriteiten. Deze aanslag van de tot dusver onbekende organisatie ,,Arm van de Arabische revolutie heeft drie mensenlevens geëist. Van de elf olieministers die in We nen waren gegijzeld, bevonden in Al giers niog die van Saoedie-Arabië, Irak en Koeweit zich aan boord van het Oostenrijkse vliegtuig waarmee de terrorisitenbende met de gijzelaars Sippie haalt Schaatsbond voor rechter AMSTERDAM Sippie Tigchelaar gaat alsnog via een kort geding tegen de KNSB proberen een plaats te ver overen in het veld dames, dat op 10 en 11 Januari in Groningen om de Nederlandse schaatstitel gaat strij den. Het kort geding dient op 30 de cember om 10.30 uur voor de presi dent van de rechtbank in Amster dam. De Friese schaatsenrijdster, die dit jaar na haar weigering om onder Ge rard Maarse deel uit te maken van de kernploeg door de KNSB werd uit gesloten van de selectiewedstrijden in dit seizoen en het nationale kam pioenschap, behaalde het vorige sei zoen de titel. Volgens de dagvaarding wordt de president gevraagd de KNSB te ver oordelen „datgene te doen en alles na te laten wat daarop belemmerend zou kunnen werken dat eiseresse (Sip pie Tigchelaar) zal kunnen deelne men aan in het seizoen 1975/76 nog te houden gewestelijke of nationale .se lectiewedstrijden en aan de nationale kampioenschappen op verbeurte van een dwangsom van 50.000 gulden voor het geval de KNSB in gebreke mocht blijven onverwijld de bevolen maat regel te nemen". Re«en Een toegeschoten hei-per draagt de 15-jarige Shirley Yackwach gewond weg uit een volgesneeuw- de steeg in het Amerikaanse stadje Middletown. Op de grond zit nog de 16-jarige Donna Zhradnïk. Zij schreeuwt om hulp om haar zeven maanden oude zoontje te vinden. Met zijn drieën waren zij van de derde verdieping gesprongen om aan een brand te ontkomen. De baby overleed in het ziekenhuis. De politie arresteerde later een man ivegens brandstichting en moord. wolking en enige tijd regen, in (le kust tijdelijk krachtige zuidwest tot west. Tempera - i 4 tot 7 graden (Opgemaakt om 11.15 uur) In verband met de beide Kerstdagen zullen onze kan toren woensdag 24 decem ber om 16.00 uur GESLOTEN zijn. Advertenties voor de krant van zaterdag 27 december ontvangen wij graag voor woensdag 24 december 10.00 De Direktie. Ter kennismaking 4 weken voor de halve prijs Ik word abonnee per 6 jan. 1976 en ontvang de krant reeds vanaf heden. Stuur mij 4 weken het Leidsch Dagblad voor half geld en noteer mij aansluitend als abonnee. a dros: plaats: gironummer: Hokje zwart maken, bon Invullen, In open envelop (zonder postzegel) sturen aan Leidsch Dagblad, antwoordnummer 214, Leiden. AMSTERDAM (ANP) De Zuid- Abspoel. Het zevental is voorlopig molukkers, die vijftien dagen lang wederrechtelijke vrijheidsberoving- een groep Indonesiërs en Nederlan- van een aantal volwassenen en kin- ders in het Indonesische consulaat in deren, bedreiging met doodslag van Amsterdam hebben gegijzeld, zijn verschillende personen op diverse vanochtend op het Amsterdamse tijdstippen en overtreding van de vuurwapenwet ten laste gelegd. Mr. Abspoel achtte het mogelijk, dat zijn vordering nog wordt uitge breid als hij het reeds 500 bladzijden tellende dossier heeft bestudeerd. Hij kon nog niet zeggen waar de ver dachten gedurende hun voorlopige hechtenis zullen worden onderge bracht. Zij zullen echter niet in Am sterdam blijven. China laat alle nationalistische officieren vrij PEKING (ANP) China heeft vandaag de vrijlating aangekondigd van alle hooggeplaatste nationalis- tisch-Chinese gevangenen, die wer den vastgehouden sinds de commu nistische machtsovername van het land 26 jaar geleden. De vrijlating is geschied in opdracht van partij leider Mao Tse-toeng. Dit heeft het persbureau Nieuw China bekendge maakt. Het is de derde amnestie-maatre gel voor vroegere Kwomintang func tionarissen en spionage-agenten die Peking dit jaar neemt. was vertrokken uit Wenen. Bij eerdere landingen in Algiers en Tripoli waren de olieministers van Algerije, Ecuador, Indonesië, Gabon, Libië, Nigerië en Venezuela vrijgela ten. WEGGEVOERD Een regeringswoordvoerder in We nen, die bekendmaakte dat de gijze ling was afgelopen, deelde mee dat alle gijzelaars en de bemanning van het Oostenrijkse vliegtuig het goed maken. De vijf terroristen zijn vol gens hem door dc Algerijnse autori teiten met onbekende bestemming van Algiers weggevoerd. De overval begon zondag even voor het middaguur in Wenen. De zes terroristen, onder wie een vrouw, drongen het OPEC-gebouw binnen en baanden zich schietend een weg naar de conferentiezaal van de olie- Beschonken Leidenaar „leent' twee auto's in Katwijk en Rijnsburg KATWIJK/LEIDEN De zeven entwintig jarige Leidenaar AJMK maakte het gisteravond wel erg bont. Eerst was hij met twee an dere automobilisten op de Sandt- laan in Katwijk betrokken bij 'n aanrijding. De politie constateer de, dat hij had gedronken en nam hem mee naar het bureau aan de Voorstraat. Na verhoor mocht hij weer naar huis. Tien minuten nadat de Leidenaar was "vrijgelaten", meldde een in woner van Katwijk, dat zijn auto weg was. De politie vermoedde dat K. wel eens de dader zou kunnen zijn en bezette enkele be langrijke uitvalswegen in het dorp. Tot er melding vanuit Rijnetourg binnenkwam, dat de vermiste au to totaal vernield op de Sandt- laan was aangetroffen. De man was tegen een lichtmast tot stil stand gekomen. Hij mankeerde niets. Nadat K. met twee honden was uitgestapt zei hij tegen en kele omstanders, dait hij "even" naar een familielid ging om op te bellen. Dat "bellen" bleek echter een smoes te zijn. De Leidenaar ver dween in een straatje en stapte die avond voor de tweede maal in een andermans auto. Nu werd ministers. Daarbij werd een Oosten rijkse politieman, een Libische en een Irakse veiligheicfeagent gedood IN HET FRANS De bende eiste van de Oostenrijkse autoriteiten dat een politieke ver klaring in het Frans voor de radio zou worden voorgelezen. Daarin ver oordeelden zij de politiek van Dresi- dent Sadat van Egypte ten aanzien van Israël. De woordvoerder van de terroristen, een Zuidamerikaan, zou Carlos opgegeven hebben als z\jn naam, wat tot geruchten leidde dat hij een berucht en gezocht misdadi ger die zijn. Na onderhandelingen met de Oos tenrijkse autoriteiten werd de eis van de terroristen ingewilligd!. Daarop vertrok de bende met een dertigtal gijzelaars met een Oostenrijks vlieg tuig naar Algiers. Voor het vertrek waren volgens afspraak alle Oosten rijkse en in dat land wonende gijze laars vrijgelaten. TRIPOLI Na de landing in Algiers mocht nog een aantal gijzelaars van boord gaan voordat de terroristen opnieuw Onderzoek lieten opstijgen en naar Tripoli vlo gen. Daar gingen opnieuw twee oliemi nisters van boord. De terroristen eis ten van de Libische autoriteiten een ander vliegtuig .waarmee zij blijk baar naai- Bagdad wilden. De Libiërs zeiden daartoe bereid te zijn, maar om onduidelijke redenen besloot de bende toch met het Oostenrijkse vliegtuig verder te gaan. Deze DC-9 zette eerst koers naar Tunis. Daar werd echter geen toe stemming tot landen gegeven. Ten slotte landde het vliegtuig weer in Algiers, waar aan het drama een eind kwam. i Jan Terlouw heeft naam gemaakt als politicus (fractieleider van D'66 in de Tweede Kamer) en als schrijver. Voor onze kerstbülage schreef hij een verhaal, dat dan wel voor kinderen bestemd heet te zijn, maar toch heel sterk knipoogt naar volwassenen. Het staat voorin op de zestien extra's tekstpagina's, waarop getracht wordt een vergelijking te maken met het begin en het einde van het nu afgesloten derde kwart van deze eeuw. Op een aantal gebieden wordt een lijn tussen 1950 en nu doortrokken: op ge bied van het gezin, van de woning, van de wetenschap, van de po litiek. van de sport, op geestelijk terrein enzovoorts. Daarnaast worden er flink wat herinneringen opgehaald. En natuurlijk ontbreken onze kerstpuzzels niet. Drie pagina's, waarover men in de komende feestdagen danig het hoofd zal kunnen breken. PAGINA'S 17-32 i De kopstoot dreunt nog stevig na in de voetbalwereld. PAGINA 16 Ongeluk bij kerstconcert De musicus Kees Kranen burg is in een ziekenhuis in Hil- de Leidse politie ingeschakeld, die versum overleden. Kranenburg, K. later zijn woning die 73 jaar is geworden, was 38 zich hield en hem direct terugbracht jaar lang (tot 1974) slagwerker r het bureau in Katwijk. van het dansorkest The Ramblers, laten opnemen WICHITA (AP) Tijdens een kerst concert van een kerkkoor in Wichi ta is een man gedood en zijn ten minste 33 personen gewond. Het koor zong op een uit zes ge deelten opgebouwd podium, dat de vorm had van een kerstboom. Toen de zangers na afloop van het zingen bogen voor het applaus van het publiek stortte het hele bouwsel plotseling in. Negen maanden voor Leidse drughandelaar DEN HAAG (SP) De Haagse recht bank heeft vanmorgen een 23-Jari- ge Leidse drughandelaar veroordeeld tot een gevangenisstraf van negen maanden, waarvan drie voorwaar delijk. De man had een handel in hasjiesj met rond 200 vaste afnemers per week. Zelf was hij heroïnegebruiker. Verder vorderde de president van de rechtbank, dat de drughandelaar onder psychiatrische behande ling zou stellen en zich zonodig zou ien inrichting. Aangekondigde maatregel officieel 1 januari van kracht DEN HAAG (ANP) De reeds nisterie van verkeer en waterstaat, het CBS blijkt verder dat onder kin- aangekondigde maatregel, dat kin deren beneden de twaalf Jaar niet meer op de voorbank van de auto mogen zitten (met uitzondering van kinderen tussen 6 en 12 die een heupgordel dragen), is nu verwerkt in het reglement verkeersregels en verkeerstekens. Het is voortaan ook In de nota van toelichting bij de wijziging van het RVV zegt minister Westerterp (Verkeer en Waterstaat) dat het vervoer van kinderen op de voorste zitplaatsen uit een oogpunt van veiligheid ongewenst is. Uit on derzoek van de Stichting Weten schappelijk Onderzoek Verkeersvel- dus een bekendmaking van het mi- veiliger is dan i deren in auto's in de Jaren 1972, 1973 en 1974 vele honderden doden en gewonden vielen. De keuze van de leeftijd van 12 Jaar sluit aan op de regeling die voor het vervoer van kinderen in auto's al van kracht is in België en Frank rijk. Minister Weeterterp heeft zich ook beraden over de vraag hoe kin- Uit cijfers van dere op de achterste zitplaatsen goed mogelijk kunnen worden be veiligd. Hij vindt het zeer gewenst, dat kinderen ook daar beveiligings middelen gebruiken. De gestelde ei sen zullen te zijner tijd in een wet telijke regeling kunnen worden opge nomen. Een wettelijke regeling voor kin derzitjes zal wel niet voor begin 1977 tot stand kunnen komen, aldus het ministerie.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1