Vrijwilligers worden onvoldoende begeleid tmmtmsMB ZLC organiseert nu ook halve marathon Schalke-spelers bekennen schuld Record Schutter niet erkend „Ik betaal nu alles via m'n Privérekening hier bij de Amro. Al m'n rekeningen. [NSDAG 23 DECEMBER 1973 Morgenavond (woensdag) om 10 wordt in hangar 6 (een gewei- ge ruimte) van het vliegkamp Val- nburg een kerstnachtviering on- leiding van de beide vlootgees- ijken gehouden. Allen, als mili- of als burger werkzaam op het igkamp, worden met hun familie- len verwacht, alsmede de marine zinnen die in de omgeving wonen, edewerking verlenen het Chr. Ge- d Koor en het Tienerkoor De fstem uit Rijnsburg en een her- ;uwde MLD-kapel. De bezoekers eten een toegangskaart hebben. De Hartebrug-parochie in Deiden ïurde ons dit bericht: "De plechti- heilige nachtmis zal worden opge- agen op woensdag 24 december om 's avonds. Op het hoog- an kerstmis is de plechtige ogmis om 10.45 uur. TiJ- beide missen zingt het gemengd onder leiding van Jan hmitz de Messe in g grote terts n Franz Schubert. Aan de nacht- wordt medewerking verleend leden van het Toomkunstorkest iden. Voorts zingt het gemengd >r kerstliederen van G. F. Han- F. Gruber en F. A. Gevaert" Hartebrugkerk staat aan de .arlemmerstraat. 9 De Evangelische Broederge- ente in Den Haag heeft een eigen imte in gebruik genomen. ;t medewerking van de her- mi de gemeente kreeg zij de be uk king over het al geruime tijd igstaande wijkcentrum "Uw ko- nkrijk kome" aan de Chasséstraat Emmakade. Vijftien jaar heeft Broedergemeente haar kerkdien- bn gehouden in de kapel van de [akonesseninrdchting Bronovo. por het groeiende aantal Surina- jers werd de behoefte, aan een gen onderkomen steeds groter. [Tien jaar heeft het Müller-orgel de Oude Kerk te Amsterdam ge degen in verband met de restaura- van de kerk. Maar op tweede [rstdag is het imposante orgel eer te beluisteren; dan geeft Her- jan van Vliet er een kerstconcert, fet programma vermeldt ook sa- lenzang. De deuren van de kerk lan om half 3 open zodat men te ns in de gelegenheid is het kerk bouw te bezichtigen. Herman van liet opent met "Komt allen teza- en" van Jan Zwart. Daarna is er [menzang. Op het orgelprogram- ja staan werken van J. S. Bach. J. Walther, Mendelssohn, L. Boël- ann, A. Guilmant, M. Dupré en, jt besluit, een kerstsuite van Jan wart. Herman van Vliet concerteert» op Januari om half 4 in de Lutherse jerk in Den Haag. Gereformeerd predikant in proefschrift Beschamend DS. W. B. van Halsema (gerefer eerd) illustreert in het Groninger prkblad met een sprekend voor- ield da,t het met de oecumenische tzindheid in de eigen omgeving nog schamel gesteld is. "Onlangs belde een ouderling", zo schrijft hij, "een van de opvang centra in Groningen voor Surina- mers. De bedoeling was, te infor meren naar contact-mogelijkheden. De kapitein van het Leger des Heils die hem te woord stond, zei: U bent de eerste van heel kerkelijk Gronin gen die een poging tot contact onder neemt, terwijl hier al een half jaar een groot aantal mensen uit Surina me, onder wie nogal wat kerkleden, verblijf houdt. Ik aarzel niet", zo vervolgt ds. Van Halsema, "dit een beschamende zaak te vinden voor mezelf en voor heel kerkelijk Groningen. Er kunnen de nodige excuses bedacht worden, maar on dertussen heeft de oecumene hier op een ontstellende wijze gefaald. En dat maakt duidelijk, hoezeer wij als kerken grote woorden over oecume ne kunnen spreken maar aan het ABC van wat dit werkelijk zou moeten zijn, niet of nauwelijks toe zijn". Een prediker moet weten wat er in het leven te koop is, ivil zijn ivoord niet in het luchtle dig blijven hangen. Het is heel goed denkbaar, dat deze over weging de Amerikaanse evan gelist dfs Billy Graham ertoe bracht, een vissersgezin op te zoeken dat hem alles van dit boeiende maar ook harde be roep ivilde laten zien. Graham, die niets anders wil zijn dan "visser van mensen" en wiens preken doorspekt zijn met beelden uit het gewone leven, was op een vijfdaagse "kruis tocht voor Christus" in Hong Kong, aan de zuidkust van China. Hij nam er de tijd voor, erachter te komen wat het vis- sersberoep nu zo bijzonder maakt. De evangelist zou Gra ham niet geweest zijn, als hij het gezin dat hem zo gastvrij ontving, niet had verteld van de frappante overeenkomsten met zijn eigen werk. DEN HAAG De recordcommis- je van de Koninklijke Nederland- t Atletiek Unie heeft het totaal Sn 7651 punten, dat Eltjo Schut- jr Mi de nationale meerkampkam- toenschappen in Amsterdam be- èikte niet als record erkend. De restatie van de Nijmegenaar wam, volgens de commissie, niet por erkenning in aanmerking, om- at de sintelbaan Ookmeer in Am- jerdam voor wat de vlakteligging ptreft niet is goedgekeurd. Eltjo phutter is het slachtoffer gewor- ln van onachtzaamheid vai^, de emeente Amsterdam en van de INAU. Ookmeer is een gemeente- Ccommodatie en de gemeente Am- Wam draagt de verantwoorde- Skheid voor de baan. De techni- [he commissie van de KNAU had p nationale titelstrijd tienkamp boit op Ookmeer mogen laten ver- jerken, omdat de baan in 1974 ook niet over een certificaat van pedkeuring beschikte, j Het wereldrecord op de mijl, at de Nieuwzeelander John Wal- pr in augustus in Götenburg ves- jgde zal door de IAAF toch erkend (orden. De erkenning van dit re- prd was onzeker, omdat Walker por een Zweedse loper, Savemark, etrokken zou zijn. »j s Js- ■M Eltjo Schutter Samen met AV Holland op 28 december LEIDEN Op zondag 28 december r|rgani3eert de voetbalvereniging ZLC laar jaarlijkse stratenloop door Lei- tjen. Behalve een prestatieloop en en wedstrydloop staat, dit jaar voor eerst ,een halve marathon op het jrogramma. In samenwerking met Holland wil ZLC hier een tra- litioneel gebeuren van maken. In te- tot de stratenloop is de Ialve marathon vooral bedoeld voor pNAU-leden. De prestatieloop, over een afstand (an 6300 meter, start 's morgens om 1 uur op veld 7 van de Boshuizer- jale, het ZLC-terrein. De loop is voor dames en heren van alle leeftijden. Iedere deelnemer (ster) ontvangt bij de finish, eveneens op de Boshuizerkade, een leuke herin nering. Het inschrijfgeld bedraagt f 2,50. Om 12.30 uur gaan de wed strijdlopers van start. Zij zullen strij den om de grote prijs van het Leidsch Dagblad of om de verenigingsprijs, beschikbaar gesteld door de organi serende club. Om deze wedstrijd een open karakter te geven zijn atletiek- clubs van deelname uitgesloten. De prestaties van de eerste aankomen den tellen mee. Lopers, die meedin gen naar de verenigingsprijs, worden verzocht hun clubkleuren te dragen. Om 14.00 uur start de halve mara- "De moeilijkheid dat weinig ge meenteleden bereid zijn om "vrij williger in het individuele pas toraat" te worden, hangt onder meer samen met het ontbreken van een duidelijke taakomschrijving en met een onvoldoende begeleiding van deze vrijwilliger. In de oplei ding van beroepspastors dient dan ook systematisch aandacht geschon- Bittere pil voor missionarissen zonder de AOW Er zijn ruim 800 missionarissen van Nederlandse afkomst die om wille van hun werk een andere na tionaliteit moesten aannemen en daardoor geen uitzicht op AOW hebben. Van hen zijn ongeveer 200 de 65-jarige leeftijd al gepasseerd. Het is voor deze groep dat de "Week voor de Nederlandse missionaris" via kerstakties geld probeert in te za melen. Deze missionarissen stellen hun orden en congregaties voor grote problemen. Maar het is ook vaak een bittere pil voor de oud-werkers zelf. Temeer omdat zij vaak, soms da gelijks, in aanraking komen met collega's die wel AOW genieten. De kerstakties brengen steeds meer op. In 1972 f450.000, irn 1973 f 550.000 en vorig jaar ruim 1 mil joen gulden. Om voorzieningen voor de toekomst mogelijk te maken, wordt van deze opbrengsten steeds ongeveer de helft gereserveerd. De andere helft wordt uitgekeerd. Zo werden uit de opbrengst van 1972 en 1973 bedragen van f 500 tot f 2000 verstrekt, naargelang de leefsitua tie en behoeften van de pensioenlo- ze missionarissen. In 1974 konden de ze bedragen stijgen tot tussen de f 700 en f 2200 en dit jaar staat, dank zij het resultaat van de laatstgehou den aktie, het dubbele bedrag voor uitkering ter beschikking. Het re servefonds is nu ongeveer 1 miljoen gulden groot. De brieven met het verzoek om steun zijn alweer op de post. Het Centraal Missie Commissariaat Van Alkemadelaan 1 Den Haag, ver trouwt op een klinkend antwoord. Dit is een van de stellingen die ds. G. L. Goedhart (36), gereformeerd predikant in Nijmegen, heeft toege voegd aan het proefschrift waarop hij aan de Vrije Universiteit in Amster dam is gepromoveerd tot doctor in de godgeleerdheid. Dit proefschrift han delt over de begeleiding van de vrij williger in het individuele pastoraat. Ieder jaar worden binnen de ker ken honderdduizenden huisbezoeken afgelegd door vrijwilligers. Zij proberen met medegemeenteleden tot een persoonlijk gesprek te ko men. Of zij daarin slagen, hangt voor een belangrijk deel af van de manier waarop deze vrijwilligers begeleid worden in hun pastorale werk. Ds. Goedhart, die in 1939 in Eindho ven werd geboren, en die eerst pre dikant in Valkenswaard was, pro beert al jaren kerkelijke vrijwilli gers, zoals ouderlingen in reforma torische kerken en bezoekgroepen in de rooms-katholieke kerk, te begelei den en te trainen. Dat werk be schrijft en verantwoordt hij nu in zyn proefschrift. Hij verwacht dat deze studie niet alleen illustratief maar ook instructief zal zijn voor anderen die in hun situatie vrijwilligers trach ten te begeleiden. Mini-training Dr. Goedhart geeft in zijn studie eerst een "persoonsbeschrijving" van de vrijwilliger in het individuele pas toraat, die hij voor het gemak "vip" noemt, niet te verwarren met de afkorting "vip" die staat voor "very important persons" die op luchthavens de beschikking- hebben over een eigen ontvangstruimte. Op de verbinding tussen beide beteke nissen gaat de predikant overigens wel even in als hij in zijn eerste stel ling poneert dat de afkorting "vip" voor een kerkelijke vrijwilliger ten onrechte suggereert dat hij een vip (in de'zin-van very important per son) is, maar dat het binnen de ge meente zeker mogelijk Is, dat ande ren hem terecht als een vip be schouwen. Over de praktijk van de begeleiding is dr. Goedhart zeer uitvoerig. Daarin worden drie methoden ge hanteerd: de instructie, de mini- training en individuele gesprekken. Verreweg de meeste aandacht krijgt de mini-training. Het doel daarvan is de vip toe te rusten om zijn pas torale rol in relatie tot gemeente leden zo goed mogelijk te vervul len. Het is een training van drie avon den voor ongeveer twaalf huisbezoe kers. Inhoudelijk ligt het accent de eerste avond op twee punten: de identiteit van de huisbezoeker (wie is hij, wat gaat hij doen, wat ziet hij als de zin en het doel van het huisbezoek?) en het omgaan met de gevoelens van de bezochte. De twee de avond geeft inzicht in wat er tus sen de gesprekspartners tijdens een huisbezoek kan gebeuren. Een of meer centrale problemen van de deelnemers betreffende hun bezoek- werk worden op de derde avond zo veel mogelijk levensecht benaderd, door ze de vorm van een rollenspel te geven. Zodoende worden de deel- Besloten beraad Geref. Kerken Het dagelijks bestuur (modera- men) van de gereformeerde syno de is teruggekomen van zijn voor nemen om van het "breed gerefor meerd beraad" van 6 tot 8 januari in De Blije Werelt te Lunteren een openbare conferentie te maken. Het vreest dat de vereiste onderlinge openheid-naar-buiten wordt belem merd. Het beraad zal de verschillen in theologisch en geestelijk opzicht bin nen de Geref. Kerken aan de orde stellen. Aan het beraad nemen deel de leden van de synode, de syno dale adviseurs en een aantal geno digden. De deelnemers krijgen van- tevoren verscheidene geschriften toegezonden, die handelen over het kerkelijke en geestelijke leven in het algemeen. Prof. dr. H. N. Ridderbos te Kampen en prof. dr. H. M. Kui- tert te Amstelveen zullen het beraad met een inleiding openen. Woensdag 7 januari is uitgetrokken voor groepsgewijze besprekingen. De bedoeling van het beraad is, tot een zo groot mogelijke openheid tegenover elkaar te komen, zonder de druk van besluitvorming van een mogelijke tuchtprocedure en van de publiciteit. Wel wordt verwacht, dat na het beraad verslag van de be sprekinigen zal worden gedaan. nemers gevoeliger voor wat zich af speelt in hun relatie tot de ander. Het leren in de mini-training is een leren door doen, een leren door het opdoen van ervaringen, en dat met deskundige begeleiding. De trainer roept de werkelijkheid op of benadert die zo dicht mogelijk. Dr. Goedhart meent, dat "onder ling pastoraat" in de zin van het niet-georganiseerde pastoraat van gemeenteleden onderling nog""al- cijd de belangrijkste vorm van pas toraat is. Wie dit opvat als een "vro me wens", getuigt niet van realis me maar van een vastzitten in een bepaalde structuur en van een ge brek aan hoop. Liedboek Zoals altijd, zijn er ook bij dit proef schrift een paai* stellingen die geen direct verband met het onderwerp houden. Zo meent dr. Goedhart dat de samenstelling van het Liedboek voor de Kerken symptomatisch is voor het verwaarlozen van de aan wezigheid van kinderen in de kerk dienst. En dat de betekenis van het woord "zegenen" in het gebed "Here zegen deze spijze amen" voor velen onbegrijpelijk is gebleven en men daarom in een gebed voor het eten beter kan aansluiten bij het Joodse tafelgebed dat God niet om iets vraagt maar Hem looft. Dr. Goedhart traint „vips" Van der Sterren breekt partij af GRONINGEN De vierde ronde in het toernooi om het Europees kampioenschap schaken in Gro ningen bracht de beide koplopers Twardon en Van der Sterren tegen over elkaar. De Pool en de Neder lander braken hun party af. Paul van der Sterren heeft een pion meer maar geen uitgesproken winstkansen.' De Bulgaar Inkiov gaat, na zijn over winning op de Deen Kristensen, nu alleen aan de leiding met 3M- punt. Paul van der Sterren en Twardon volgen met ieder drie punten en een afgebroken party. De andere Neder landse deelnemer, Bruno Carlier, boekte opnieuw winst. Hij versloeg' de Portugees Santos. Carlier staat op een gedeelde twaalfde plaats. Basketbalteam afgehouden van toernooiwinst PRAAG Het is het Nederland se basketbalteam net niet gelukt het internationale Kersttoernooi van Tsjechoslowakije te winnen. In een uitermate spannende en harde fina- lestrijd tegen de Tsjechoslowaakse A-selectie kwam de ploeg van bonds coach Sheridan net iets tekort. Twee seconden voor tijd was het de Tsje chische spelverdeler Hraska, die met een afstandsschot 71—70 op het scorebord bracht en daarmee de Ne derlandse ploeg van een sensationele toernooizege afhield. Bondscoach Sheridan verzuchtte daarna: "Ik wou dat ik met deze ploeg wekelijks kon trainen en dan in juni naar de Olympische Spelen kon gaan". Topscorers: Cramer 20, Ten Hoe ve 13, Woudstra 11, Van Vliet 7, Har rewijn en Kip 6. (ADVERTENTIE) Dus ook acceptgirokaarten. Van de telefoon en zo. En ook de krant,'t gas en elektra, Fh"| Ik geef ze gewoon af bij m'n Amro en IQ/ dan regelen zij't verder. Dik voor mekaar, hè?" thon, een wedstrijd voor KNAU-leden onder auspiciën van AV Holland. Het vertreksein wordt gegeven op het ZLC-terrein. Via Zuid-West en Voor schoten gaan de lopers naar Leid- schendam en vervolgens langs de Vliet weer terug naar Leiden. Het in schrijfgeld voor de halve marathon bedraagt f 7,50. De AV Holland is al in onderhandeling met een aantal prominente Nederlandse atleten. Wie het startschot zal geven is nog niet bekend. Organisator Joop Riethoven is nog op zoek naar een vaderlandse beroemdheid. Inschrijven voor de stratenloop kan men bij: C. Scheffer, Raamsteeg 2b Leiden - tel. 143844. Handbal De zaalhandbalploe- Rtn van Spanje en Denemarken heb- ber-, gisteren in Vigo, in een wed strijd voor het Olympisch kwalifica tietoernooi, gelijkgespeeld: 15—15. Nederland, dat samen met Spanje en Denemarken in groep zeven speelt is door twee nederlagen uitgescha keld. Boksen Wereldkampioen zwaar gewicht, Muhammed Ali, zal op 20 februari in Puerto Rico zijn titel ver dedigen tegen zijn Belgische uitda ger Jean Pierre Coopman. BONN Sensatie in de West- duitse voetbalwereld: gisteren heb ben na vier jaar ontkenning vier spelers van Schalke '04 bij monde van een van hen, Wittkampf, voor de rechtbank in Essen verklaard dat zij ruim vier jaar geleden steekpennin gen hebben aangenomen. Voor het moedwillig verliezen van de wed strijd tegen Arminia Bielefeld op 7 april 1971 hadden de toenmalige Schal'ke-spelers elk een bedrag van 2300 DM ontvangen. Deze late bekentenis houdt in dat de rechtbank de betrokken spelers wegens ht afleggen van meineed zal moeten veroordelen. Met hun bekentenissen hebben Wittkampf cs. kennelijk willen wachten totdat de Essener rechtban k een beslissing had genomen over een namens de verdediging door de jurist prof. In- go von Munch uitgebracht 'rapport. Darin deed de hoogleraar de recht bank aanbeveling de terechtstaan de voetballers niet wegens meineed te vervolgen, omdat zij tot het af leggen van 'n eed niet verplicht had den mogen worden. De rechtbank wees deze gedachte af en toen za gen de Schalke-spelers kennelijk geen mogelijkheid meer de omkoping van 1971 nog langer te ontkennen. Wittkampf verklaarde dat als tie spelers dadelijk in 1971 hadden be kend, dat hun einde als voetbalüro- fessional zou hebben betekend. Dat is stellig juist: de Duitse voetbalbond DFB. zou geen ogenblik geaarzeld hebben de spelers levenslang hun licentie te ontnemen. In ieder geval hebben de betrok ken spelers, zij het uiteraard dik wijls onder zware mentale druk, hun broodwinning op het voetbal veld verder kunnen uitoefenen. Daar aan zal nu vermoedelijk binnen af zienbare tijd een einde komen als de rechtbank het schuldig heeft uit gesproken en dit vonnis in cassa tie niet ongedaan wordt gemaakt. De DFB zal dan ook zeker maat regelen moeten nemen. Voorzitter Hermann Neu berger in Frankfurt toonde zich verheugd, dat de ere raad van de bond de zaak vier jaar geleden al juist had beoordeeld. "Er bestaat overigens geen aanleiding nu te triomferen - wel is het goed dat er eindelijk een definitieve streep wordt gezet onder wat als het voet balschandaal in West-Duitsland be kend is geworden".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15