Zware neder laag voor schaatsers ez-eh Conditie Noren is enorm WIERSMA AL OP FLUWEEL LOTTO SCORES IN BETAALD VOETBAL Valentijn verslaat Bj Uiftenbogaart orang ZWEDEN WINT DAYIS-BEKER In Suikerdamtoernooi Hermens schittert opnieuw MAANDAG 22 DECEMBER 1975 PAGINA 15 SPORT SPORT 5? Twente-Ajax Eindhoven-Sparta MVV-Excelsior NEC-Den Haag GA Eagles-Roda JC Feyenoord-PSV A'dam-De Graafschap Utrecht-AZ '67 Heerenveen-Vitesse Wageningen-Cambuur Willem II-PEC VW-Haarlem DOKKA „Een groot verschil in trainings opbouw". Dat was de eerste en enige verkla ring die Leen Pfrommer kon geven voor de enorme en roemloze nederlaag van de Neder landse schaatsploeg tegen Noorwegen. Uitslag: 284,5169,5). De nationale coach pre ciseerde nog: „Wij hebben al tijdens de oefeningen op het land, van de zomer, alles toe gespitst op de schaatsbewegingen. En zij hebben een enorme conditie gekweekt". Door Fred Racké NEDERLAND l 6 - 8 - 25 - 34 - 35 - 39 Reservegetal: 15. Het aantal deelnemers aan lotto no. 51 bedroeg 900.642, die voor een inleg zorgden van 3.541.638 gulden. Het pryzenbedrag is 1.682.278 gulden. DUITSLAND SUPERTRIO Mon Poulot-prys te Hilversum: 1. Nr. 7 Kameraad (S. van Leeu wen). 2. Nr. 3 Kiry van Ursem (C. Im- ming). 3. Nr. 10 Jheronimus (M. C. Ver gay) en nr. 11 King Hollandia (M. Vergay) (dead heat). Daarnaast, zo had Pfrommer ge constateerd, heerste in de afgelo pen weken een enorme rivaliteit in de Noorse selectie. "Iedereen wilde zich graag in de ploeg rijden en er onder geen beding meer uit ver dwijnen". Vandaar dan ook de gre tigheid waarmee iedere Noor er za terdag en zondag op uitging om zijn Nederlandse opponent niet al leen te verslaan, maar liefst ook nog te verpletteren. En dat lukte maar al te gemakkelijk, omdat de Nederlanders 'eenvoudig de macht (de topconditie is er nog lang niet) en de motivatie (de wal om terug te vechten was ver te zoeken) niet hadden omdat te verhinderen. Pfrommer was er eerst knap door aangeslagen, maar wilde toch nog wel wat kanttekeningen plaats'en: "Het is natuurlijk de vraag of de Noren dit volhouden, een heel sei- WIELRENNEN Albert Scheffer heeft zaterdag in Zwolle 'een cycle- cross over 22 kilometer gewonnen. Aan deze rit was het provinciaal kampioenschap van Overijssel ver bonden. De titel ging naar Herman Snoeyink die tweede werd. Scheffer deed, als Gelderlander, buiten me dedinging mee. zoen lang. Maar ik geef toe: ze heb ben me overtroefd met hun nieuwe systeem en als het zo blijft dan zullen we voor volgend seizoen naar nieuwe methoden moeten uitkij ken". Op het stuk van vechtlust wikte de coach zijn door de neder laag wit-weggetrokken pupillen nog wel bescherming ka voor de rest van het seizoen nog wel eens gevolgen zou kunnen heb ben, wilde Pfrommer evenmin ver helen. "Als het zó doorgaat met de Noren en Russen en dat zullen we op de Europese kampioenschap pen kunnen metep dan zie ik héél kleine ploeg "Ik Olympische Spelen gaan. Twee hoog- kijken of de Noren niet te hard van stapel zijn gelopen". De successen van Storholt, Sjö- Noor meteen na de start wegspuit enkele dame. Maar nogmaals, eerst, en je gaat daar achteraan, dan kom je op een geweldige manier in de knoop. Mijn jongens gaan weg op een schema, dat ze in deze tijd brend, stenshjemmet, Andersen het seizoen kunnen rijdem Als hun magers moeten voor een deel ook worden toegeschreven aan het feit, dat men in Noorwegen nu einde lijk is overgegaan op het systeem van een vroeg in het jaar samenge- niet"tegenop steIde kernploeg. Men heeft Noor een schema van tien conden sneller heeft, dan is daar niets meer aan te doen". Pfrommer vergat daarbij, dat de Noorse rijders, tot en met zelfs de ervaren Stensen, ei zagen om zelfs hun eig'en, scher pe schema's nog verder aan te val len. Er was geen Noorse rijder, die niet wankelend over de streep kwam, nadat hij zich tijdens de ra ce toch al lang een winnende posi tie had verworven. Van "inhouden" en "sparen" was geen sprake: er werd van de eerste tot de laatste meter geknokt en de Scandinaviërs bezaten zulk een be nijdenswaardige conditie, dat ze dat ook kónden. Al ging dat nogal eens ten koste van de techniek. "Maar dit is toch", bekende Pfrommer tenslot te. "schaatsenrijden naar mijn hart". Dat de Nederlandse afgang in Dok- FeyenoordPSV T—0. Scheids rechter Boosten. Toeschouwers 56.000. Scoreverloop: 45. N. Jan sen 10. 0 FC AmsterdamDe Graafsch. 10. Scheidsrechter: Gans. Toe schouwers: 3500. Scoreverloop25. Pedersen 10. TelstarNAC 20. Scheids rechter: Pijper. Toeschouwers: 4500. Scoreverloop: 53. De Goey 1—0; 78. Kramer 2—0. MVVExcelsior 10. Scheids rechter: Mulder. Toeschouwers: 4500. Scoreverloop: 34. Dijkstra 1—0. 0 NEC—FC Den Haag 2—1. Scheidsrechter: De Bruin. Toe schouwers 10.000. Scoreverloop 42. Zuldema 1—0; 52. Hoogen- doorn 20; 74. v. Leeuwen 21. 0 EindhovenSparta 11. Sch.- rechter: Van der Kroft. Toe schouwers: 7000. Scoreverloop: 46. Michielsen 01; 77. Bleyenberg 1—1. EERSTE DIVISIE 0 VolendamSVV 51. Score verloop: 6. Jonk 10; 11. Plat 2—0; 25. Plat 3—0; 61. Bond (strafschop) 40; 76. Meerhof 41; 81. Karsten 51. Scheids rechter Oetelmans. Toeschou wers: 3000. 0 FC GroningenSC Amersfoort 20. Scoreverloop: 83 Heskamp 10; 86. Schippers (strafschop) 2—0. Scheidsrechter: Van Ette- koven. Toeschouwers: 5000. 0 Helmond SportFC Dordrecht 11. Scoreverloop: 19. Opschoor 0—1; 38. Burhenne 1—1. Scheids rechter: Van Dijken. Toeschou wers: 2500. 0 HeerenveenVitesse 20. Sco reverloop: 27. Bosman 10; 72. Bosman 20. Scheidsrechter Ram. Toeschouwers: 5000. 0 Willem II—PEC Zwolle 2—2. Scoreverloop: 28. Banhoffer 01: 55. Brokken 1—1; 75. Schutter 2—1; 83. Van Vlooten 2—2. Sch.- rechter: Jonker. Toeschouwers: 3500. 0 FC Vlaarding.—Veendam 20. Score verloop40. Bouman 10; 76. Roodbol 20. Scheidsrechter: Klopper. Toeschouwers: 1500. 0 FC VVV—Haarlem 2—3. Score verloop: 25, 27 en 30. Van den Berg 0—1, 0—2 en 0—3: 55. Van Dinter 1—3: 70. Jovanovic 23. Scheidsrechter: Berrevoets. Toe schouwers: 14.000. selectie intensief gewerkt en dat gebeurde dan onder leiding van Josh Tenmann, de trainer uit Ha- mar, die met hetzelfde systeem van oefeningen en krachttraining Dag Fornaess indertijd naar grote hoog te stuwde en als individueel trainer twee seizoenen geleden Amund Sjö- brend naar voren schoof. Volledige zekerheid omtrent het sla gen van hun nieuwe aanpak hebben de Noren overigens ook niet. "Ik ben in een geweldige vorm, maar ik hoop dat het zo blijft", zei zaterdag avond nog Jan Egil Storholt. En Sten Stensen: "Ik heb nog niet vaak zo hard gewerkt, maar ik ben toch ook wel opgezwiept door de jongeren, die mij van mijn plaats willen verdrin gen". Het blijft evenwel recht over eind, dat het niet alleen de nieuwe trainingsmethode en het nieuwe sy steem kunnen zijn die de Noren zo hebben opgestuwd. Men moet ook over rijders van klasse beschikken om het zover te krijgen en een ver gelijking op dat punt valt voor Ne derland naar de verkeerde kant uit. Nog daargelaten of Pfrommers trainings-technische aanpak de juis te is geweest (hij werkte overigens voort op het Huiskes-stramien, dat toentertijd als uiterst modern gold) moet worden vastgesteld dat de kwa liteit van de kernploeg is teruggelo pen. en dat het merendeel van de leden in de afgelopen drie seizoe nen te weinig progressie heeft ge toond. Pfrommer bestrijdt dat (nog) maar geeft wel toe: "De onder bouw bij de Noren is breder en be ter". En hij stelt ook vast: "Ik wil de dat wij zulke jongens als Storholt. Sjöbrend, Stenshjemmet en Ander sen hadden. Geweldig als je zó kunt Sten Stensen: vierde plaats. sprinten en er meteen zó'n lange afstand achteraan kunt gooien" Wat nu? Zaterdagavond, na de eer ste, ernstige klappen zei Pfrommer al: "Er kan nu, tijdens dit seizoen, niet meer veranderd worden. Dat is nu eenmaal onmogelijk in onze aan pak. De slag verkorten of verlen gen, overschakelen op een soort krachtrijden, dat gaat allemaal niet meer. We moeten er het beste van hopen. Er zit ondanks alles voor uitgang in de tijden van een aantal jongens. Als dat zich doorzet, kan ik niet anders dan toch tevreden zijn. Verder heb ik alles nauwlettend gevolgd en genoteerd wat er bij de Noren is gebeurd. Om er voor vol gend jaar gebruik van te kunnen ma ken als hun methode de beste blijkt te zijn". Individueel eindklassement all rounders: (officieus: Nederland: 169.5 punt; Noorwegen 284.5 punt. 1. Storholt (Noo> 171.770 pt„ 2. Stensh jemmet (Noo) 173.098, 3. Sjöbrend (Noo) 173.291, 4. Stensen (Noo) 173.924, 5. Andersen (Noo) 174.967, Door onze graveerinrichting en een grote voorraad SPORTBEKERS STANDAARDS EN MEDAILLES kunnen wij vlot leveren. Brugstraat 4 - Zwammerdam Telefoon 01718—2583. Ook het adres voor uw RECLAMEARTIKELEN 6. Van Helden (Ned) 176.351. 7. Rekstad (Noo) 178.251, 8. Derksen (Ned) 179.456. 9. Woudenberg (Ned) 179.799, 10. Van der Kant (Ned) 181.004, 11. Kleine (Ned) 203.876. STOCKHOLM Zweden heeft het afgelopen weekeinde voor de eerste maal de Davis-beker gewonnen door In de finale in Stockholm Tsjecho Slowakije met 32 te ver slaan. De grote man in de Zweedse ploeg was Björn Borg, die voor drie punten zorgde. Hij won zijn beide enkelspelen en droeg zijn portie bij in het dubbelspel dat beslissend bleek. Met Ove Bengtsson vormde Björn een veel betere combinatie dan Kodes en Zednik aan de Tsje chische kant van het net: 64, 6 4. 64. De zwakke schakel In de Tsjechische ploeg was Zednik, die in deze partij van de eerste tot de laatste slag nerveus was. Een twee de sleutelfiguur in de Zweedse ploeg was Ilie Nastase. De Roemeen trad als trainer en sparring-par ener op voor de Zweden. Als beloning kreeg hij 5000 dollar, een kleine 13.000 gulden. Bovendien kreeg hij alle onkosten vergoed. "Hij is het geld tot de laatste ore waard geweest", zei Lennart Bergelin, de Zweedse aan voerder. DOKKA Tijdens de schaatsin- terland NoorwegenNederland voor sprinters is Jos Valentijn duidelijk de sterkste gebleken- Alleen zaterdag meest Jos op de 1000 meter de eer ste plaats delen met de Noor Per BJörang. Beiden lieten een tijd van 1.22.5 min. afdrukken. Valentijn had eerder al de 500 meter gewonnen in 39.60 vóór Björang, die 39.64 nodig had. Gisteren eiste Valentyn zowel de winst op de 500 als de 1000 me ter op. Zyn tijden: 41 72 (tegen Bjö rang 42.03) en 1.26.28. Tweede op de 1000 meter werd de Noor Di- driksen, die 1.26-69 liet noteren. In het eindklassement werd Valentijn onbedreigd eerste met een totaal van 165.710 punten. Tweede werd BJö rang met 166.395 punten en derde Eppie Bleeker met 169.640 punten. O De 20-jarige Joop Pasman uit Deventer heeft zich het afgelopen weekeinde op de b-kampioenschap- pen in Assen als enige in de kijker gereden van schaatscoach Leen Pfrommer. Met een eerste plaats op de 1500 in 2.09 6 en een eerste plaats op de 3000 meter in 7.50.9 voerde hij op de tweede dag van deze kam pioenschappen zyn voorsprong in het klassement op outsider Ron Nootl- gedagt tot bijna twee punten op. De Jong-Oranje pupil van coach Egbert van 't Oever heeft zich aan gediend als een ernstige bedreiging voor de kernploegleden van Leen Pfrommer. De Deventenaar was in wezen de eniige openbaring op deze b-kampioenschappen. Technisch rijdt hij bijna volmaakt. De eindstand is (de eerste zeven plaatsen zich voor de a-kampioen schappen) 1. Joop Pasman 178-55 punten, 2. Ron Nooitgedagt 180.457 3. Jappie van Dijk 180.553; 4. Bert de Jong 182.796: 5. Albert Ananias 183 130 6. Harmannus Moek 183.376; 7. Rien de Roon 183.413; 8. Jan Boere 183 560. Bij de sprinters won John Olof (to taal 168550 punten) voor Van der Kreeke (168.700) en bij de dames Sijt- je v. d. Lende met 193.117 punten. Tweede werd hier Sophie Westen broek met 195.450 punten. 0 De Friese sprinter Marten Hoek stra heeft zaterdagavond op de kunstijsbaan van Eindhoven die ma rathonwedstrijd om de Lichtstadtro fee op zijn naam gebracht. Hij ver sloeg in de eindsprint Wout List en Henk Portengen. In deze wedstrijd werden wel vele uitlooppogingen ge waagd, maar geen van alle had suc ces. Hoekstra die steeds zeer zuinig had gereden greep daarop in die eind sprint zyn kans. Jan v. d. Hoorn uit Ter Aar werd negende. stond een Kerstboom in aarde. En toen begon de wedstrijd Na de veldslag tussen de Brzezanczyk-bengels en de rakkers van Ryvers voelde Voetbal Extra zich een soort kruising tussen een politieverslaggever en een oorlogs correspondent. 0 Allereerst een notitie van de politionele actie. Bertus Quaars, toen hij de Kuip verliet om grensrechter Griek op een Rotterdams politiebu reau aan de schandpaal te nagelen: „Ik rijd er als de weerlicht heen en neem daarmee een beslissende voorsprong op die Griek". 0 In het Eindhovense kamp was men er heilig van overtuigd dat Quaars zijn handen in onschuld kon wassen en dat daarentegen Gerrit Griek zijn hoofd had verloren. Petra van Beveren, de wederhelft van Jan, namens allen van de FC Gloeilamp: „Een kopstoot geven? Iedereen bij PSV zou misschien zoiets kunnen flikken. Alleen Bertus niet. Die doet dat niet. Daar durf ik mijn hand voor in het vuur te steken. Sterker, mijn hand eraf als Bertus het gedaan heeft". Wimpie Jansen, met een pretblik in d'ogen: „De volgende thuiswed strijd van Feyenoord wordt op het politiebureau gehouden". 0 Bertus Quaars deed na de wedstrijd in de koffiekamer hard nekkige pogingen om Wim van Hanegem bij zijn zaak als kroongetuige te strikken. De heer W.v.H. tot Voetbal Extra: „Als ik, met mijn straflijst, voor Bertus ga getuigen, krijgt hij ongezien een drie keer zo zware straf". Maar daarna werd de heer W.v.H. onthutsend ernstig en mompelde: „Ik heb medelijden met. Bertus. Dat heb ik trouwens met elke voetballer die eruit wordt gestuurd. Want dat is het ergste wat je als speler kan overkomen". 0 Oorlog dus in de Kuip. Nadat de kruitdamp was opgetrokken, klamp te Voetbal Extra enkele van 't front teruggekeerde slachtoffers aan en schreef hun oorlogservaringen op. Cees Krijgh, die wazig uit een heel dik oog een souvenirtje van Nico Jansen tuurde: „Wat ik van Nico Jansen vind? Voor de boksring is het een hele goeie". Razende Rene had een fikse schram over de wang. De broer van Willy: „Dit is de eerste keer dat ik in de Kuip verlies. Maar ja, met zo'n scheidsrechter kon het ook niet anders. Die Boosten kunnen ze voortaan beter naar de onderafde ling sturen. Daar hoort-ie thuis". Pleun Strik was na afloop de enige die geen schrammetje had. Hij was reserve geweest. Pleun: „En vanuit de dug out heb ik nog geen twee tellen achter elkaar behoorlijk voetbal gezien. Het was een aanfluiting". 0 Jörgen Kristensen over- het geweld: „Soms dacht ik tijdens het voetballen wel eens: Waar zijn we nu eigenlijk mee bezig?". De Deense dreumes over Nico Jansen: „Die kerel deed voor de wedstrijd zoveel bandages om zijn benen, dat ik tegen hem zei: „Ga je dadelijk een partijtje American football spelen? Je weet wel, dat soort rugby waarbij alles mag". Feyenoord-bestuurslid Fred Blan- kemeijer over het Amsterdamse lieverdje: „Weet je waar Nico Jansen me tijdens de wedstrijd aan doet denken? Aan een dragline. Ik zweer het, hy is er eentje". O Nog eentje van Razende René: „PSV moet die grensrechter Griek maar snel kopen. Krijgen we in onze voorhoede tenminste weer een echte kopspecialist". 0 Toen de Brzezanczyk-bengels en de rakkers van Rijvers zich zo meedogenloos op elkaar uitleefden, vreesde Voetbal Extra even dat Theo Boosten al zijn gele en rode kaarten als Kerstkaarten had verstuurd. Maar gelukkig, hij bleek er tenslotte twee nog niet te hebben weggedaan. 0 Iets heel anders. Voetbal Extra zat de afgelopen week in een jury. Met 'n aantal andere briljante gees ten, die warempel allen beweerden ook 'n perskaart op zak te hebben, maakte het in de AVRO-studio uit wie dit jaar tot sportman van 't jaar wordt gebombardeerd. Dick van Rijn, die zich zo'n beetje de baas van deze verkiezing voelt, fluisterde Voetbal Extra na de bijeenkomst in 't oor waarom tegenwoordig journalis ten bepalen welke sportievelingen er in de prijzen vallen en niet meer, zoals in het verleden, Jan Publiek via een briefkaartje. „Want als je er vroeger 500 gulden tegenaan wilde smijten, werd je de sportman van net jaar", zei Dick. Waarop Van Rijn haarfijn uitlegde wat hij eigenlijk met deze mysterieuze woorden bedoelde. AVRO's Dick: „Jan Stender, de zwemtrainer, zorgde er in 1955 bijvoorbeeld voor dat zijn pupil Mary Kok eerste werd. Hij schakelde er in Bussum hele scholen voor in, liet de leerlingen allemaal de naam Mary Kok op een briefkaartje schrijven en plakte daarna zelf de postzegels erop. In '56 verliep de vei-kiezing ook merkwaar dig. Toen meende het gymnastiek- verbond dat Klaas Boot het maar eens moest worden en alle leden ervan werden opgeroepen om op Klaas te stemmen. Ze deden het, dus werd hij het. Maar ik heb er daarna bij de AVRO doorgekregen dat louter journalisten het voor het zeggen kregen. Dus heb je tegenwoordig een goudeerlijke ver kiezing". Op dinsdagavond 6 januari brengt de AVRO de verkiezing van de sportman van het jaar in de huiskamer. In een programma dat 1 uur en 35 minuten duurt. „Er zit onder meer een terugblik in op de 25 jaar dat we de sportman nu al kiezen. En verder allerlei verrassin gen", vertelde Bob> Bremer. En die kan het weten, want hij is hoofd sport en dokumentaires van de AVRO. 0 Bij Excelsior snuffelt op het ogenblik Jacob Shanee rond, een Israëliër, die vloeiend Engels spreekt. Bob Janse: „Nu heb ik onze masseur Toon IJzendoorn voor zijn Kerstmis vlug een woordenboek Engels gegeven. Was hard nodig. Als Shanee op de training „au" riep, begreep Toon hem zelfs niet". 0 Nog even de Kuip. Na de wedstrijd feliciteerden in de be stuurskamer alle PSV-officials de Feyenoord-leiders. Alleen Ben van Gelder weigerde om collega Guus Brox geluk te wensen. „Dat verdom ik", zei de manager van PSV. AMSTERDAM In de tydens het afgelopen weekeinde gespeelde derde en vierde ronde van het Suikerdam toernooi te Amsterdam, heeft de Ne derlandse kampioen Harm Wiersma met vier overwinningen een fraaie voorsprong van drie punten opge bouwd. Hij versloeg respectievelijk De Ruiter en Bronstring, maar gemak kelijk is dit niet gegaan. Vooral niet tegen De Ruiter, die op een bepaald moment een zeer gunstige positie had. In de overgang naar het eind spel tastte hij echter mis. Ook op Bronstring, die een opsluiting aan de lange vleugel had aanvaard, kon Wiersma aanvankelijk geen vat krij gen en de Nederlandse kampioen moest wederom lang wachten alvo rens de Leidenaar minder goed voort zette. De wijze, waarop Wiersma deze kans benutte was zonder meer vak- LONDEN Werelduurrecordhcu- d'er Jos Hermens heeft zaterdag in Crystal Palace een veldloop over 8500 meter op zijn naam gebracht. De 25-jarige Nederlandse atleet legde de afstand af in 26 minuten en 30 sec- conden. Hij had een voorsprong van 80 meter op nummer twee, de Brit Tony Simmons, de ziveren medaille winnaar van de Europese kampioen schappen op de 10.000 meter. Derde werd Dave Black. De Europese kam pioen op de 5000 meter, Brendan Foster, eindigde als vierde. Geen rol van betekenis speelde de Olympi sche marathonkampioen Frank Shorter, die als 14e over de eind streep ging. De Fin Lasse Viren, tweevoudig Olympisch kampioen van München klasseerde zich slechts als 2J*- Jos Hermens was erg ingenomen met zijn overwinning. "Vooral omdat ik enkele dagen geleden niet erg lek ker was, misschien een griepje, en ik er niet zo erg in geloofde. Maar het ging gewoon erg goed. De eerste twee rondjes (het parkoers bestónd uit zes ronden) ben ik in het peloton gebleven, maar in de derde ronde heb ik het geprobeerd", vertelde hy na afloop. "We gingen van een heu vel af, ik schat zo'n 500 a 600 me ter en toen heb ik een meter of tien gepakt. Bij de volgende heuveltjes heb ik deze voorsprong langzamer hand uitgebouwd. Het parkoers was moeilijk, erg modderig, bepaald zwaar. Je kunt dan niet het risico nemen dat je het op een eindsprint laat aankomen. Vergeet niet dat de beste vyf- en tienkilometerlopers van dit seizoen aan de start stonden. Neem Brendan Foster, zio'n man mag je geen kans geven", vertelde hij glunderend. Hermens die met ruim 80 meter voorsprong finishte zei nog: "In de eindsprint zyn Simmons en Black wat dichterbij gekomen. Maar ik was toch niet meer in te halen. Ik ben er geweldig mee in mijn schik", zei hy, zich afvragend wat er met Lasse Viren aan de hand is. "Als je die man ziet lopen, verschrikkelijk gewoon. Hij schudt en stampt, niet om aan te zien. Die zie ik niet meer terugkomen op het niveau waarop hij gelopen heeft", aldus Jos Her mens die opnieuw de sportwereld verraste met een meer dan voor treffelijke prestatie. werk. De Russische kampioen 1974 Agafonov, had een bijzonder .«aecht weekeinde. Zaterdag kwam hij tegen de toch zwakkere Michel niet verder dan een puntendeling. In de zondagronde leed hij ver rassend een nederlaag. Reeds na de opening bracht M. N'Diaye de stel ling van Agafonov nadeel toe. 't Werd een spectaculaire partij, waarin de Rus tevergeefs trachtte het even wicht te herstellen. In een verloren stand speelde hij nog apderhalf uur door maar het baatte niet. Hiermee klom de man uit Mali naar de ge deelde tweede plaats. Koeperman kon in een interessante party tegen Her- melink remise bereiken en kwam in een tamme vertoning tegen Bassirou Ba eerst in een vijf om vyf in het voordeel toen de Senegalees fouten ging maken. Koeperman sleepte toen uit het verkregen voordeel de volle winst. Baba Sy's terreinvoordeel te gen Smith bleek niet als zovele an deren niet genoeg om de Amerikaan een nederlaag toe te brengen. Ook tegen Michel stond hy beter, maar de Haitiaan verdedigde zich goed en liet min of meer verrassend remise aantekenen. De stand in de grootmeestergroep na vier ronden is: 1. Wiersma 8 pun ten, 2. Koeperman, Sy, N'daye 5 pnt., 5. Smith, D,e Ruiter, Hermelink 4 pnt. 8. Agafonov, Nimbi en Bronstring 3 pnt., 11. Ba, Michel 2 pnt. In de strijd om het Jeugdwereld kampioenschap gaat de 17-jarige Geert van Aalten uit Huissen met één punt voorsprong aan de leiding. Ook Toine Brouwers uit Roosendaal speelt heel goed getuige zyn achter stand van slechts één punt. Titelhou der Robillard uit Haiti heeft momen teel een achterstand van drie punten. Bij de dames verdedigt Michailow- skaja met vier overwinningen haar titel met furore.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15