hoger Eén onderwijs op komst beeld van een bontjasje 1095.- NORIT Rol van dominee Metiari aan discussie onderhevig over Westerterp denkt Warmond se Sehiphollijn Raadsel rond twee gevonden dode vrouwen opgelost Uit in de Randstad Rode Kruis mocht de gegijzelden niet helperi 1395. 1795. DONDERDAG 18 DECEMBER WASSENAAR (ANP) Een schuld van ruim dertigduizend gulden en een grote angst voor de gevange- nis zijn de motieven geweest van de 43-jarige E. A. P. om vorige week woensdagavond in het Wassenaarse park Clingedael haar oudere vrien din, de 69-jarige M. J. A. Buitendijk, door slagen op het hoofd om het le- ven te brengen. Het slachtoffer heeft zich daarbij dusdanig geweerd dat beide Haagse vrouwen in een nabij gelegen tankgracht raakten en ver dronken. Dit heeft de hoofdinspecteur Rijken van de Wassenaarse politie gistermiddag meegedeeld. De daderes had bij haar oudere vriendin in de afgelopen drie jaar een bedrag van ruim dertigduizend gulden geleend. Zij kon dit echter niet terugbetalen. Na talloze malen aangedrongen te hebben op aflossing van de schuld, dreigde mevrouw Bui tendijk de politie in te schakelen. Mevrouw P. raakte hierdoor in pa niek omdat zij al eerder wegens op lichting en flessetrekkerij was ver oordeeld en een panische angst voor de gevangenis had overgehouden, al om hoofdinspecteur Rijken. Zoge naamd om een wandeling te maken nam zij haar vriendin toen mee naar het park, waar het drama zich af speelde. "De toedracht van het gebeuren Is na een uitgebreid onderzoek ko men vast te staan. Helemaal zeker kunnen we er natuurlijk nooit van zijn omdat de twee enige getuigen van het drama beiden dood zijn", al dus de heer Rijken. Hij acht het uit gesloten dat een derde persoon be trokken is geweest bij wat zich af speelde in het park. Ook de verloof de van mevrouw P., die de vrouw als vermist had opgegeven, stagt buiten elke verdenking. Behalve van haar vriendin had mevrouw Parjevliet ook van andere mensen geleend tot een bedrag van twintigduizend gulden. Waar al dat geld gebleven is, is voor de politie een raadsel. "De vrouw was wel spilziek, maar gebruikte voor zichzelf toch bijna niets. Met wat zij van de een leende betaalde zij de ander terug. Ze was typiste op een kantoor van haar salaris voorzag zij in sober onderhoud", aldus heer Rijken. DEN HAAG <SP> Binnen een maand zal minister Wester- terp de Tweede Kamer vertellen wat hij denkt over de nota die het actiecomité uit Warmond heeft uitgebracht over het alter natieve tracé van de Sehiphol lijn. Tot die tijd, zo besloot de Tweede Kamer gisteren, zal een motie over de Sehiphollijn van de PPR in portefeuille worden gehouden. Het tweede-kamerlid Van Kuyen, die de motie indien de, zei dat de minister tot na het kerstreces, dat eind januari is afgelopen, de tijd krijgt om de nota door te nemen. Daarna zou het tot een gedachtenwisseling kunnen komen met Westerterp. Van de reactie van de minis ter zal voor een zeer belangrijk deel afhangen of de motie, waar in om een vergelijkend onder zoek tussen het door minister Westerterp gekozen tracé en het alternatieve tracé van de War- mondse groep wordt gevraagd, een meerderheid zal halen in de Tweede Kamer. In de nota wordt betoogd dat de meerkosten van het alterna tieve tracé niet ruim vijfhon derd miljoeoi gulden bedragen zoals minister Westerterp de Tweede Kamer had verteld, maar slechts honderd miljoen. Ook zou de door minister Wes terterp genoemd'e tijd die een onderzoek naar de planologische en financiële kosten-baten ana lyse) verschillen tussen de twee tracé's niet twee jaar, maar een half Jaar vergen. Naast de PPR (indiener van de motie) wordt de motie in ie der geval gesteund door d'e PvdA-fractie. De steun van de KVP (en misschien zelfs de VVD) zal afhangen van het ant woord van de minister. Op dit moment gelooft de KVP-fractie dat aanvaarding van de motie een te aanzienlijk tijdverlies bij de aanleg van de Sehiphollijn zal opleveren. Als de KVP de motie zou steunen, zou er daar mee een meerderheid in de Ka mer voor zijn. Eis negentien maanden voor dienstweigering ARNHEM (ANP) De auditeur militair bij de krijgsraad in Arn hem H. J. A. M. Beaumont, heeft gisteren tegen de 21-jarige dienst weigeraar Gert Pouw uit Sassen- heim 19 maanden gevangenisstraf geëist. Pouw heeft geweigerd een beroep te doen op de wet gewetens bezwaren zulks in tegenstelling tot de principiële dienstweigeraar Kees Vellekoop. Gert Pouw weigerde op 9 oktober in de kazerne te Breda zijn militai re dienstkleding op te halen toen een meerdere hem dat beval. Het enige wat hij zei was: "Ik weiger dienst". De secretaris-generaal van het ministerie van Defensie heeft Ir. een brief laten weten dat het tijdstip van indiening van een ver ruiming van de dienstplichtwet nog niet gegeven kon worden. De auditeur-militair te Arnhem was van mening dat een dergelijke zaak beter voor een burgelijke rechtbank had kunnen dienen. Dat was ook de raadsman mr. H. Droes- sen uit Den Haag van mening. De uitspraak in deze zaak is op 29 december om 11.00 uur. DEN HAAG (SP) Het wetenschappelijk onderwijs en het hoger beroepsonderwijs staan voor grote veranderingen. Tenminste als de bewindslieden van onderwijs en weten schappen Van Kemenade en Klein en van landbouw Van der Stee hun zin krijgen. In hun gisteren aan de Tweede Kamer aangeboden nota Hoger onderwijs in de toekomst (een mogelijke ontwik keling op lange termijn en aanzetten in de komende jaren) bepleiten zij één stelsel van hoger onderwijs, waarin geen onderscheid is tussen de diverse instellingen. Wèl zal een grote verscheidenheid bestaan in (veelal nog te ontwik- haar kelen) onderwijsprogramma's, die zo de wel de studenten als docenten grote mogelijkheden bieden In 1966 is P. veroordeeld tot een Jaar gevangenisstraf met aftrek we gens oplichting en flessetrekkerij. Zij had toen voor ongeveer een ton aan geld en goederen verduisterd. Haar verblijf in de gevangenis was voor haar een hel, aldus de Wassenaar se recherche-chef"Zij wilde ten kos te van alles voorkomen daar nog een keer in te belanden. Toen haar schuldeiseres dan ook met de politie dreigde stond er voor haar geen andere weg meer open dan de oudere vrouw om het leven te bren gen". Vorige week donderdagmorgen von den plantsoen werkers twee tassen langs de tankgracht in het park Clingedael. Even later zagen zij ook een lichaam in het water. Uit de sectie bleek dat de gevonden hoofdletsel had, pen. meenschappen samengaan. Dit als voorbereiding op de toekomstige ont wikkeling. De huidige hogescholen (Delft, Twente, Eindhoven, Tilburg, te stap- Wageningen) worden universiteiten. Verdere uitbreiding van het weten schappelijk onderwys achten de be windslieden, mede gezien de nu al pelijk onderwijs veel verzet valt te onevenredig grote toeloop. ploma's brengen tot uitdrukking wel- ieid, bij ke studie is verricht en aan welke vakken de meeste nadruk is gege- Een uitzondering maken de sa menstellers van de nota vor de doc torstitel wgens de inhoudelijk erken de plaats in de internationale we tenschappelijke wereld. antwoord. In een financiële bijlage berekend dat, bü ongewijzigd be- n deelneming van 40 pro cent van de 18-24-jarigen in 1955 roepen (thans, 17,1 procent) de uitgaven voor het hoger onderwijs 3,03 (nu 2.01) procent bedragen to nationaal produkt. Bovendien ver- Beeld van de enorme ravage na de uitslaande brand gister avond in het voormalige pand van de Westindische Compagnie aan de Amsterdamse Herenmarkt. De schade bedraagt onge veer tien miljoen gulden. de arbeidsmarkt. Zij kiezen in de nota dan ook vooi extra financiën voor het hoger be roepsonderwijs ten koste van he Op middelkorte termijn streven de wetenschappelijk onnderwijs. wetenschappelijke vorming is vereist: 3. Voorbereiding voor specifie- het bru- ke, meer op toepassing van weten schappelijke kennis gerichte beroe- wachten zij ernstige spanningen op pen, Nieuwe stijl bewindslieden naar de vorming "hogescholen nieuwe stijl", die het huidige hogere beroepsonderwijs (hts en dergelijke) gaan vervangen. Deze instellingen bestaan uit combi naties van scholen voor hoger be- schijnlijk veroorzaakt door slagen roepsonderwijs, zoveel mogelijk i het land verspreid en plaats bie dend aan minimaal 1000 tot 1500 stu- de tankgracht den ten. Op korte termijn kunnen de Om aan de gestelde nen voldoen wordt een nieuwe struc tuur voorgesteld waarbij niet meer de aard van de instellingen bepalend is voor het onderwijs doch de af zonderlijke onderwijsprogramma's, die worden onderscheiden in vier der onderzoek vond de politie ook het tweede lijk. scholenge- 2. Voorbereiding De typen 1 en 2 blijven voorlopig behoren tot de taken van de universi- te kun- teiten (hogescholen inbegrepen), de overige zijn in eerste instantie het werkterrein van de hogesoholen nieu we stijl. De indeling van de onderwijspro gramma's willen de bewindslieden richten naar een aantal maatschap pelijke factoren. Zij komen tot de volgende sectoren: techniek en toe gepaste wetenschappen, andere be- bestuur, Kamer achter Instituut voor Hersenonderzoek DEN HAAG (ANP) Het lang durige, jaarlijkse onderwijsdebat in de Tweede Kamer over de begro ting van het departement van On derwijs en Wetenschappen voor het volgend jaar is gistermiddag ge ëindigd. Tijdens de eindstemming bleek, AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 19 dec. 20.15 uur, Amsterdams Philhar- monisch orkest o.l.v. Anton Kersjes; 21 dec. 20.15 uur, Amster dams Gemengd Koor en het Amsterdams Promenade Orkest o.l.v. Willem Wiesehahan; 23 dec. 19.30 uur, de Nederlandse Handelver. en het Nederlands Kamerorkest o.l.v. Jack P. Loory; 24 dec. 20.15 uur, Amsterdams Oratorium Koor o.l.v. Piet van Egmond. Kleine zaal: 20 dec. 20.15 uur, Eric Henderson, gitaar. Stadsschouwburg: 19 dec. 20.15 uur, Publlekstheater met "Majoor Barbara": 20 dec. 20.15 uur, Publiekstheater met "Electra"; 21 dec. 13.30 uur, Ned. Operastichting met "Katja Kabanova"; 22 en 23 dec. 20.15 uur, Fons Jansen 5. Brakke Grond: 19, 20, 22 en 23 dec. 20.30 uur, Toneelgroep Theater met "De andere dodendans". Carré: 19, 20, 21 en 23 dec. 20.15 uur, musical 'De engel van Am sterdam. Centrum-Bellevue: 19 t/m 23 dec. (beh. 22 dec.) 20.30 uur, Ned. Operastichting met "Der Kaiser von Atlantis": 19 dec. 12.30 uur, Toneelgroep Centrum met "Hartsgeheimen". Klein Bellevue: 19, 20, 21, 23 en 24 dec. 20.30 uur, Kabaret Tekst pierement met "Ja we zijn daar gek". Nieuwe de la Mar: 19, 20, 21 en 23 dec. 20.15 uur, Paul van Vliet. ROTTERDAM Rotterdamse Schouwburg: 19 en 20 dec. 20.15 uur, optreden van het Nationaal Ballet; 21, 22 en 23 dec. 20.15 uur, Alles over liefde en ontrouw" van Arthur Schnitzler. De Doelen: Grote zaal: 19 dec. 20.15 uur, Bach's Weihnachtsora- torium; 20 dec. 15.00 uur, Orgelconcert door Arie J. Ke ijzer; 20 dec. 20.15 uur. Promenadeconcert door het Rott. Philh. Orkest o.l.v. Hans Vink; 21 dec. 19.00 uur cn 24 dec. 19.00 en 21.00 uur. Volkskerstzang o.l.v. Frits Heuvelink; 22 en 23 dec. 20.15 uur, Kerstconcert door Deo Cantemus, de Young Credo Singers; 24 dec. 12.45 uur, Koffieconcert. Kleine zaal: 19 dec. 20.30 uur, Knaakconcert door het Rondom Ensemble; 21 dec. 11.00 uur, Gustav Leonhardt en Bob van Asperen, klavecimbel, Sigiswals en Wieland Kuyken, barokstrijkinstrumenten en Anthony Woodrow, contrabas. Hof pleintheater: 19 t/m 23 dec. 20.15 uur, "Een vuile egoïst", blijspel van Francois Dorin. Piccolo Theater: 19 en 20 dec. 20.15 uur, het Ka-Theater met "He- liogabalus"; 21 dec. 13.00 uur en 15.15 uur. Kindertheater Wie dus met de jeugdmusical "Tsjonge, tpjonge". Luxor-Theater: 19, 20, 21 en 23 dec. 20.15 uur, André van Duins Lachcaroussel. Sportpaleis Ahoy: 19 t/m 24 dec (beh. 23 dec.), Pretstad Ahoy, Kerstcircus en Lunapark. Museum Boymans-Van Beuningen: 21 dec. 11.30 uur, prof. J. J. M. Aerts spreekt over "Het Symbolisme in de Franse en Nederland se literatuur". DEN HAAG Koninklyke Schouwburg: 19 dec. 20.15 uur en 21 dec. 14.00 uur, Haagse Comedie met 'De arrestatie" van Jean Anoulih; 20 dec. 20.15 uur, Haagse Comedie met 'De jongste dag" van Odön von Horvath; 21 dec. 20.15 uur, Haagse Comedie met "Al wie met ons mee wil gaan", blijspel van Noël Coward; 22 dec. 20.15 uur. Galas Karsenty-Herbert "Bichon" van Jean de Letraz; 23 dec. 20.15 uur, Publiekstheater met "Majoor Barbara". HOT-theater: 19 en 20 dec. 20.30 uur. Nieuwe Komedie met 'De komedie over de knecht van twee meesters" van Goldoni; 21 dec. 14.00 uur, Kindertheater Pssstt met "Piccolo en de metromaan". Congresgebouw: 19 t/m 23 dec. 20.15 uur, Theater van de Lach met "Kom van het dak af" van Michael Pertwee; 20 dec. 20.30 uur. Residentie-Orkest o.l.v. Willem van Otterloo; 21 dec. 14.30 uur, optreden van de Little Angels of Korea; 23 en 23 dec. 20.15 uur. Kerstconcert door het Chr. Residentie-Mannekoor. Theater aan de Haven: 19, 20 23 en 24 dec. 20.30 uur. Toneelgroep De Appel met "Agamemnoon" van Aischyloa. Diligentia: 12 dec. 14.30 uur, Hans Richter-Haaser, piano; 23 dec. 20.15 uur, "Het Zeepaard", met Kitty Jansen en André v. d. Heuvel; 24 dec. 12. 45 uur, Kerstliederen door het Matrozenkoor o.l.v. Sipke de Jong. Theater in de Steeg: 19 en 20 dec. 20.30 uur, Cabaret Sof-O-Klets met "Uit ben je...."; 21 dec. 20.30 uur, Café-chantant met het Balkan-orkest Calgija. Theater Pepijn: 19 dec. 20.30 uur en 20 dec. 20.30 en 23.15 uur, Cabaret Gerrit met "Jumping Gerrit '76". LEIDEN Stadsgehoorzaal: 19 dec. 19.00 uur, Kerstavond van het Leger des Heils; 19 dec. 20.15 uur, concert door het Residentie-Orkest; 20 dec. 20.15 uur, uitvoering door het Rynlands Mannenkoor"; 21 dec. 11.30 uur. Koffieconcert met Thomas Hartman, gitaar; 22 dec. 20.15 uur, Kerstconcert door het Gewestelijk Orkest o.l.v. Frits Kox, m.m.v. London Choral Society o.l.v. Leon Lovett. LAK-Theater: 20 dec. 20.15 uur, Rob van Reijn met "Exegese". Dorpskerk Leiderdorp: 19 dec. 20.15 uur, Kerstconcert door Thea Ekker-v. d. Pas, sopraan en Rudolf Jansen, piano. 't betrouw dat slechts grootste klem ontkend, dat zyn i het Uit een onweerstaanbare collectie koos Lambert de Jong dit joyeuze jasje in kidskin, afgezet met streelzacht suède. Model Desiree in bruin en grijs. Ook in Yemen bont te passen Kleuren saroc en donkerbruin Of in roodvosbont maatschappelijke dienst- Voorschotten verlening, gezondheidszorg, land bouw, onderwijs en kunsten. In 1978 al willen Van Kemenade, Klein en Van der Stee komen tot al gemene opleidingen (in scholenge meenschappen hbo), die van belang zijn voor een breed beroepenveld. Zij denken aan kernprogramma's voor li teraire wetenschappen, maatschap pijwetenschappen en toegepaste na- tuui*wetenschappen (3-Jarige cursus vooropleiding havo) Aandacht wordt tenslotte besteed aan part-time onderwijs, beginnend reeds in '77 en ondermeer van be lang voor de mo-opleidingen en ho ger onderwijs voor ouderen (ieder een van 25 of ouder kan studeren, mits hij daartoe geschikt wordt be vonden) meerderheid te vinden beperken van de marge in de sala- het onderwij zend personeel (CDA-voorstel), voor lopige handhaving van het voorbe reidend jaar bij het hoger technisch onderwijs (VVD-voorstel) en voor lopige voortzetting van de werk zaamheden van het Nederlands cen traal instituut voor hersenonderzoek (voorstel van PvdA, PPR en D'66). Een groot strijdpunt was vorige week reeds beslist. Allerwege was er aangedrongen op het achterwege laten van de verhoging groepsgrootte drie verlangens de werkers in de kapingszaak in Bei- len enigerlei handelen of nalaten getuigen-gijzeiaars in de trein zal verweten kan worden ten nadele nog maanden duren. Dat heeft over- van de gegijzelden in de trein. In ste L.P. Bergsma hoofd van de rijks- i verklaring distancieerde 't hoofd bestuur van de hulporganisatie zich gisteravond van suggesties die mi nister Van Agt en kranten in richting zou hebben gedaan. politie in het district Assen gister middag tijdens een persconferentie ui- in Beiden meegedeeld. De kapers die hebben volgens hem een heleboel te vertellen ook over de voorbereiding van de kaping. Het technische onderzoek van de trein is afgerond. Er konden diver- len geprobeerd de omstandigheden se waardevolle waarnemingen wor- middelbaar kreeg daarvoor geen toestemming ministratie de Zuidmolukkers t ook amendementen ingediend, het uitgangspunt bij het optreden steld. Er zijn totaal 580 stuks Maar omdat staatssecretaris De Jong v*n het Rode Kruis in situaties als toezegde de verhoging achterwege in Beilen hulpverlening op verzoek wijzigings- - - - - tie gevonden. We hebben de druk dat deze kaping tot in de fi nesses is voorbereid, aldus overste Bergsma. AMSTERDAM (SP) Met de be- dat ook de dominee zelf en de Zuid- pende Zuidmolukker tegen het i zetters van het Indonesische consu- molukkers op het consultaat zich en zwaaide met een portefeuille. De gelijk bij te daan om de 25 gegijzelden zoveel i laat in Amsterdam is gisteren geen hierover een mening proberen te politieman vroeg wat er contact geweest over het beleid in zake de gijzeling. Ook met onderhan delaar ds. Metiari is niet overlegd. De dominee heeft zich niet in het beleidscentrum op het hoofdbureau Aan alle Het kwam voor ons niet als een verrassing dat gisteren niet onderhandeld". politie laten 'Deze i Wil Je hem even aan •zijn i geven", antwoordde de bezetter. Bij de deur van het consulaat werd de domino-spellen, schoon ondergoed, telefonisch met portefeuille overhandigd. De bezet- damesverband, theezakjes. kof- heeft ook de bezetters gesproken. Rond tien tes hadden de overdracht goedge- fiemelk, suiker en de hand vanuit het consulaat wordt zoveel boven, mogelijk voldaan. De afgelopen tijd behalve de geregelde voedsel pakketten ook onder meer kaarten, Slechts eenmaal geen telefonisch contact opgenomen. Vanuit het beleidscentrum zijn geen pogingen gedaan de dominee dat zij gisteren eten bestelden. half zes gisteravond vroegen de keurd. omdat de Zuidmolukkers pakketten. Het Donkersteeg 3, Leiden. Tel. 071-121406. te bereiken. Volgens politiewoord- Tijdens de aflevering voerder E. Jagerman is sinds dins- pakketten, omstreeks dagavond sprake van een overlegsi tuatie. "Wij bekijken in hoeverre de veertig lunch- zeiaar dringend geld nodig had. de eerste maal Duidelijk is, dat er nog geen en- de lunch- kei uitzicht is op een spoedige ont knoping van het Amsterdamse gij- shag be de gij- zorgd. Verder is aannemelijk dat de bezetters en hun slachtoffers in het consulaat de nodige spullen heb ben gevonden. Er is in het consu laat ondermeer een kantine waarin nogal wat drank en etenswaren zul- bezetter gesproken. Toen onderhandelingen door dominee Me- politieman de dozen met eten neer- tjari door moeten gaan. Ik neem aan zette, tikte een gemaskerde en bewa- het eerst bij het consulaat met ze lings drama. De bezetters hebben len hebben gelegen. Het feit dat de nog steeds niet gereageerd op de af loop van de treinkaping. Voorlopig wordt er al Zuidmolukkers wel om koffiemelk, maar niet om koffie hebben vraagd wijst daar al op.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7