9Mijn verhaal een stadje, zo erg niet speelt in waarin het goed gaat' dy)va™Nsr.. ...en gisteren ...toegelicht Mgjl programma bender# Watse Tiesema schrijft musical voor cle Leidse schouwburg Sajiki: waardevol of waardeloos OP DERTIG TOP DERTIG TOP DERTI' DONDERDAG 18 DECEMBER PAGINA 5 LEIDEN „Mijn verhaal speelt in een stadje, waarin het niet zo erg goed gaat. Bestuurlijk en financieel- Het staat al onder curatele van het rijk. Burgemeester en wethouders willen er graag wat aan doen en nemen op aanraden van een koffiejuf frouw een reclame- en publiciteitsbureau in de arm. Die komen met een plan om het gedrag en de mentaliteit van de bevolking te veranderen, maar doen dat alleen aan de buitenkant. Het gaat er namelijk niet om dat het beleid wordt veranderd, maar dat de presentatie ervan anders wordt aangepakt. De manier waarop je de dingen brengt, dat is belangrijk. Het wordt geen psychologisch verhaal het blijft allemaal wat vrolijk". Praten met Watse Tiesema (31), free-lance dramaturg bij de VARA, in afwachting van een benoeming in de Culturele Raad en werkend aan een opdracht om een musical te schrijven voor de heropening van de Leidse schouwburg Door Ton van Brussel "Voorop staat dat h'et stuk voor een groot publiek geschikt moet zijn. Ze hebben me eerst wat vrij blijvend gevraagd of ilk belangstel ling had. Er waren nog andere ge gadigden, Jan Staal en Kees Ho- lierthoek. De -schouwburgcommissie voelde erg veel voor een spectacle coupé, Leiden door de eeuwen, wat spélen met historische gegevens. Daar was ik erg op tegen. Ik ben intellectueel genoeg om zo'n op dracht aan te durven, bovendien zou ik dan steun krijgen van een werkgroep van studenten. Je moet je, vind ik. wel bewust zijn dat zo'n voorstelling maar voor een heel klein publiek interessant is. Als jij allerlei aardige trucs uit gaat halen met historische feiten, zijn er maar zo weinig mensen, die werkelijk dóórhebben waar het om gaat en er ook de lol van kunnen in zien! Toen is dus gekozen voor een musi cal, die voor een breder publiek aantrekkelijk zou zijn. Opzet is om een soort auditie te gaan houden, maar het zal er wel op uitdraaien dat het spelersmateriaal afkomstig is van Leidse amateurgezelschap pen. Een regisseur hebben we nog niet, zeker is wel dat Marjolein Briër met leden van haar eigen groep de choreografie en het ballet gaat doen. Aan spelers hebben we ongeveer vijftien mensen nodig. Mijn stuk is bijna klaar, maar moet formeel natuurlijk nog wor den goedgekeurd". -Ik heb vroeger een cabaretgroep gehad, we hebben een paar jaar pro fessioneel gewerkt. Intussen studeer de ik Nederlands, met de weten schap dat ik nooit klaar zou komen, omdat ik HBS had gedaan en je toen ik begon, nog gymnasium moest hebben om examens te kunnen doen. Op het moment dat die regeling werd herzien, heb ik direct voor mijn studie gekozen. Ik deed als bij vak dramaturgie. Na mijn kandidaats ben ik het in Amsterdam als hoofd vak gaan doen, bij Hunningher en Pos. Zo ben ik ook weer bij de tele visie terechtgekomen". "Ik heb een stage gelopen bij de VARA. Mijn doctoraalscriptie was gewijd aan het televisiedrama. Ik onderzocht het maatschappijbeeld in het televisietoneel. Je stelde vra genschema's op en keek naar ka rakters in die produkties. Waren ze getrouwd, hadden ze kinderen, welke gezindte, wat voor werk, welke leef tijd, welk maatschappelijk gedrag. Ik ben uitgegaan van '57 en heb dat jaar vergeleken met '72. Opval lend wa-3 de belangrijke rol van het gezin. Ik heb me trouwens ook erg verbaasd over het einde van de jaren vijftig. Er is toen nauwelijks iets aan Nederlands toneel gedaan. Ver wonderlijk was wel de rol van de NCRV. Geen enkele andere omroep deed zoveel aan drama als zij "Na afloop van mijn studie ben ik weer bij de VARA terecht gekomen. Er zijn nu zo n twintig dramatur gen in Nederland met de opleiding die ik heb gehad, maar er bestaat een grote angst, zowel bij tv als bij de gezelschappen voor ons vak. Bij televisie is een schreeuwend tekort aan deskundigheid. Belgeleiding gaat veel te veel op de bonnefooi. Bij de VARA werd een coproduktie met de BRT voorbereid en op een gegeven moment stuurden de Belgen een dra maturg voor overleg. Toen zaten ze hier een beetje omhoog, zo van: wat moeten we nou, er komt een dra maturg praten en wij hebben zo ie mand niet. Toen ben ik gekomen om het project te begeleiden. Het wordt een serie van acht afleverin gen over binnenschippers. Centraal staat een echtpaar, half Nederlands half Belgisch. Twee schrijvers zijn aan het werk. Samen met de Bel gische dramaturg bewerk ik die scripten en bepalen we de belang rijkste peilers waarop het verhaal moet rusten. Voorjaar '77 gaat de se rie lopen. Zeker is dat Dora van der Groen de vrouwelijke hoofdrol speelt, ze zit in de spelerskern van de BRT. Voor de mannelijke hoofd rol zijn we nog opzoek, het moet GELD "De positie van het Nederlands te levisietoneel is natuurlijk moei lijk. Je moet concurreren met de •hele wereldliteratuur, met produc ties uit landen, die in negen van de tien gevallen met veel meer geld kunnen werken dan wij. Als je on ze serie over de scheepvaart néémt. Een soortgelijk iets is ook in Duits land gaande, een ander gegeven, maar qua formaat hetzelfde. Die lui werken daar met acht, negen keer zoveel geld als wij. Die co- produkties met België, je kunt zeg gen, het wordt gedaan om een beet je contact te houden, maar in we zen is het toch een kwestie van geld". "Natuurlijk, je hebt gelijk als je zegt dat er veel nadelen aan ver bonden zijn. Je hebt het bij "Cen traal Station" kunnen zien. Die se rie is ook samen met de Belgen ge maakt 'en uitgangspunt moet dan al tijd zijn, dat het verhaal ook daar speelt. Nou er wordt dan op de meest mogelijke en onmogelijke manieren geprobeerd een link met België toe stand te brengen, wat meestal he lemaal niet geloofwaardig is. Vreemd is dat natuurlijk niet. De BRT zégt ook, als het niets met ons land te maken heeft zijn we niet geïnteres seerd. In ons verhaal is de over eenkomst gelukkig wat duidelijker. Binnenschippers varen veel op Bel gië. Maar je moet toch ontzettend uitkijken dat je aannemelijk blijft. Ik sprak laatst Bob Löwestein, die voor WiJlly van Hemert "Sil, de strandjutter" gaat doen. Dat speelt op Terschelling, in een gesloten ge meenschap. Hij vertelde me dat ie het helemaal gaat bezetten met Bel gische acteurs. Dat is natuurlijk onvoorstelbaar. Hij zei ook wel dat ie de kritieken al kon voorzien, ik heb hem veel sterkte gewenst, maar het is zo ongeloofwaardig. Der gelijke fouten kun je Je eenvoudig niet permiteren". "Natuurlijk is het niveau van de VARA-produkties ook nog niet wat het zijn moet. Ik ben er gaan wer ken omdat ik hun politiek kan onder schrijven en omdat ze erg veel doen aan Nederlands toneel. Ik vind het zeer positief dat ze Nederlandse schrijvers de kans geven het vak te leren. Het Wilhelmina was natuur lijk vreselijk. Klaverweide, waar ik overigens geen bemoeienis mee heb gehad, is goed ontvangen. Hoge kijk en waarderingscijfers". "Helaas spelen oijfers een waanzin nige rol. Er wordt vreselijk veel naar gekeken. Bijvoorbeeld in Kla verweide. Er was een aflevering, •die er uit sprong, door de lage waar dering. Direct gaat iedereen kijken, hoe dat komt. Later bleek dat dat de enige was waarin de hoofdfiguur van de serie, die wethouder, niet voorkwam. De aflevering was ge wijd aan een Surinaams gezin. Nou, men had daar geen bezwa ren tegen, maar ergerde zich er aan dat Leo Beyers er niet in voorkwam omdat ze graag wilde weten hoe het verder met hem afliep. Zo'n "fout" mag dus nooit meer gemaakt worden". "Ik vind dat ze bij de VARA nu ook moeten beginnen met inciden teel drama. Behalve series ook losse stukken. Dat gaat er waarschijnlijk ook van komen. Kees van Iersel is voor ons bezig". "Ik ben overigens blij dat ik dat stuk voor de Leidse schouwburg kon schrijven. In het verleden heb ik wel eens meer aan De Duitse filmster Romy Schneider (37) trouwt vandaag in West-Berlijn met haar secreta ris Daniel Biasini. Voor Romy Schneider, die een half jaar geleden in West-Berlijn scheidde van de regisseur en acteur Harry Meyern, is dit het tweede huwelijk. Uit haar eerste heeft ze een zoon van acht. Het lijkt een 'drama der duister nis', maar is het niet. Het lijkt op een seksueel symbool, doch is slechts een hamer, die op onverklaarbare wijze in de mond van een Japanse actrice achterblijft. Het lijkt op die renmishandeling, doch 't zijn slechts een aantal Japanse actrices, die le vende vissen verorberen en ver volgens de schubben vrij demonstra tief uitspuwen. Het lijkt indrukwek kend, wanneer een aantal Japanse acteurs, met hamers gewapend, uit alle macht op de grond gaat slaan, om een bepaalde symboliek over te dragen. Het lijkt de overtreffen de trap van het totaaltheater Het „lijkt" slechts. Het is geen dra ma en ,er is geen sprake van die renmishandeling. Maar het is wel zinvol, wanneer je als toeschouwer op de harde, houten vloer zit, zcals gisteravond het geval was in het, LAK-theater, je af te vragen, wat TENJO SAJIKI uit Tokio heeft be doeld met 'A Journal Of The Pla gue Year". Je kunt over een derge lijke manifestatie even goed in su perlatieven schrijven dan wel er geheel aan voorbijgaan. Het schouw burgbezoekend publiek is er zeer zeker niet aan voorbijgegaan. Wel- 1(1) Mississippy, Pussycat 2(2) Calypso, John Denver 3 2) That's the way I like, K.C. -f Sunshine Band 4 4) Space Oddity, David Bowie 5 (11) Zing went the string, Tramps 6 6) Lady Bump, Penny Mc Lean 7 9) Sausolito, Rosie en Andres 8 8) When you're gone, Maggie Mc Neal 9 7) I'm on fire, 5000 Volts 10 (10 Nights on Broadway, BeeGees 11 (15) Fly Robin fly, Silver Conven tion 12 (21) Mamma Mia, Abba 13 (14) Aggessus, Alexander Curly 14 Bohemian rhapsody, Queen 15 5) Do it anyway you want. Peo ple's Choice 16 (12) Gone girl, Jack Jersey 17 (23) My little town, Simon and Garfunkel 18 (24) Same old story, Chip Taylor 19 You sexy thing, Hot Choco late 20 (22) Vliegen als een vogel, Peter Schaap ADVERTENTIE les 13 (TELEAC) Toeristische tips (NOS) Journaal (NOS) Laurel en Hardy (VPRO) Landgenoten (VPRO) All in the family, tv-serie (VPRO) Zendtijd Simplisties Verbond (VPRO) 20 20 De Amerikaanse pers tussen waken en slapen (VPRO) 21.00 Herenleed, zeldzaam programma (VPRO) 21.35 Journaal (NOS) 21.50 'Vredp door geweld', programma over de Zuidmolukse zaak '(EO) ±22.45 Tenslotte, dagsluiting (EO) 22.50 Journaal (NOS) NEDERLAND II 18.45 Brigadier Dog (NOS) Journaal (NOS) De eilanden van de rode vogels (VARA) Oorlogswinter, tv-serie (VARA) Journaal (NOS) Achter het Nieuws (VARA) De I'alissers, tv-serie (VARA) Koning Klant (VARA) Man over de vloer, tv-serie (VARA) Aehtei het Nieuws (VARA) Verdriet, gedicht van J. C. van Schagen (VARA) Den Haag vandaag (NOS) Journaal (NOS) 18.45 1855 19.05 19 25 19.40 18.55 19.30 20.40 21.35 22.00 22 25 23.00 23.01 23.16 Dr. Sicco L. Mainsholt is zo'n geleerde bol, van wie ik het idee heb dat hij minimaal eens per maand de gelegenheid krijgt om via de televisie uitvoerig het woord te voeren. Statistieken zullen wel uitwijzen dat ik ongelijk heb, maar wat ik alleen maar wil zeggen is: Mansholt is niet het type, dat je naar de punt van je stoel jaagt. Mijn reactie is meer van: alweer? Woensdag was dr. Sicco aan de beurt bij de VARA. Veertig minuten in gesprek met Ischa Meyer. Het eerste half uur daarvan was zoals Mansholt gewoonlijk is: babbel-de-babbel, keuvel-de-keuvel. Het waren „fragmenten" van een lang gesprek, zei de omroepster bij het begin. Nou, dat was wel te merken aan de manier waarop d'e boel gemonteerd was, om logische overgangen had men zich deze keer maar niet bekommerd. Mansholt vertelde weer eens dat hij „met zorg beladen is" voor de toekomst, hetgeen al enige tijd bekend is. Minister Vredeling vertelde over Mansholt een zogenaamde „anecdote" (dié Mansholt zich trouwens in het geheel niet herinnerde) en de doctor spuide nog eens zijn mening, dat de invloed van biologen, natuurkundi gen, medici en psychiaters (Freud met name) op de politiek niet groot genoeg is. En hij droomde ook nog wel eens, dat de tarwe in de Wieringermeer niet wilde groeien. Toen, plotseling, laste interviewer Meyer een pauze in. Volgens de studio-klok moet die een krap half uur hebben geduurd. Ik vermoed, dat Meyer deze tijd heeft gebruikt, om in de spiegel te kijken, tegen zichzelf te roepen, dat het zo niet langer kon, om vervolgens een paar borrels door het keelgat te gieten. Het is maar een veronderstelling, maar feit is dat een geheel andere Meyer aan tafel terugkeerde. De beuk ging er meteen in: „Laten we mekaar nou maar geen mietje noemen was de inleiding tot een pittig stukje tv-journalistiek. De strekking was: jarenlang is Mansholt een bedaagd politicus geweest, sociaal-democraat, en dan ineens ziet hij, in het begin van dé jaren zeventig het licht, en ruimt volledig om, zoals dat heet. Collega's, zouden hem in dit verband een „warhoofd" en „een overjarige provo" hebben genoemd. Hoe zit het ni dit verband met het gevoelsleven van Mansholt, wilde Meyer weten. Toen de doctor zich liet ontvallen dat hij die nooit over zichzelf nadenkt, kan reageerde de interviewer met: „Ik vind het krankzinnig dat iemand die nooit over zichzelf nadenkt, kun zeggen dat Freud meer invloed op de politiek moet hebben." Het werd op deze manier e'en heel leuk laatste' kwartiertje. Op het andere ner was eerder op de avond „Liefde en lange vingers" te zien. Een door Gerben Hellinga in opdracht van de NOS geschreven en geregisseerde tv-film. Het was natuurlijk een tref, dat een van de' twee hoofdrollen door een 18-jarig Ambonees m'eisje werd gespeeld. Dat is mooi actueel, al kan het voor de Zuidmolukse gemeenschap in ons" land nauwelijks een voordeel zijn geweest, dat het bewuste meisje met" een vriendje samenwoont, en door winkeldiefstallen aan de kost komt. Aan het eind van de film gaat het" duo zelfs naar sociale zaken om een bijstandsuitkering aan te vragen. Een film die lang in het geheugen zal blijven hangen was het overigens niet. GERARD PACQUES Watse Tiesema: vrolijke musical over een arme stad musical gedaan en uiteraard schreef "Ik heb op die advertentie van de theater. Er moet in Leiden nog zo- ik in mijn cabarettijd ook. Nu ik aan Culturele Raad gereageerd, omdat veel gebeuren en ik dacht, ik voelde zo'n serie over de binnenvaart werk. ik hier woon en de situatie een beet- het niet echt als een verplichting, denk ik toch: bij het volgende pro- je ken. Als ik benoemd word, ga maar waarom zou ik me daar eens ject, wil ik ook een deel schrijven", ik me bezig houden met de sectie niet was meer mee bemoeien". licht aangemoedigd door de intro ductie van het Japanse spektakel in deze krant waarbij visueel het één en ander in het vooruitzicht werd gesteld, wist men gisteravond zon der moeite het LAK-theater té vin den Het percentage bezoekers, dat de Japanse taal machtig is, is hoogstwaarschijnlijk gering. Dat was gisteravond echter beslist niet nodig. Er viel zo ook nog wel genoeg te bewonderen. En te genieten. Want al is men theaterganger, daarnaast blijft men mens. In die volgorde, of omgekeerd? A.C. KOEKEBAKKER JR. De VPRO vervolgt vanavond om 20.20 uur via Nederland I haar Amerika-cyclus met „Onthullingen als koopwaar De Amerikaanse pers tussen waken en slapen". Het betreft hier een eigen produktie, waarin wordt aangetoond dat het Ame rikaanse systeem ondanks de zogeheten alerte Amerikaanse pers hetzelfde bleef. De EO heeft voor vanavond haar programma totaal gewij zigd. Zo zal deze omroep van 21.50 uur af op Nederland I on der de titel „Vrede door geweld" een programma uitzenden ivaarin vanuit de achtergronden van de samenleving ivordt ingegaan op de oorzaken van het Molukse geweldzoals Ne derland dat de afgelopen dagen heeft meegemaakt. In het programma zal onder meer de heer Timmer uit Assen (de dominee) zijn ervaringen vertellen. VARA's actualiteitenrubriek Achter het Nieuivs" spreekt vanavond met de heer H. J. Hofstra die in de jaren vijftig minister van Financiën ivas in het kabinet Drees. Ook ivordt aandacht besteed aan de uitreiking van de zilveren camera voor fotojournalistieken en de daaraan verbonden fototen toonstelling een jaar te kijk". Verder volgt Achter het Nieuws" de gijzelingsactualiteiten van de dag. 21 It might as well have. Tum- bleweeds 22 Silent night, The Cats 23 (19) Johanna, Rijk de Gooijer 24 White Christmas. Kamahl 25 (27) You set my heart on fire, Tina Charles 26 (26) Show me you're a woman, Mud 27 Ik wil niet trouwen, Corry 28 (13) Als de dag van toen, Rein- hard Mey 29 Girlg girls, girls Sailor 30 (20) Little darling, Rubetts DONDERDAG 18 DECEMBEH 18.51 Zojuist verschenen. VRIJDAG 19 DECEMBER KRO: 7.00 Nieuws. 7.02 Het levende woord. 7.07 (S) Badinerie. (7.30 Nws. 7.41 Echo). 8.24 Overweging. 8.30 i Blik op Europa. KRO: 12.00 (S) Van i gewijde muziek. 7.00 (S) Muziek, platenprogram- twaalf tot twee. (12.26 Med. 12.30 Nieuws. 12.41 Echo). 14 00 De eredienst poort naar de toekomst. 14.15 School radio. 14.25 Schoolradio. 14.45 (S) In- irlokaal op vrijdag. (15.30-15.32 Nws.) 18.00 Nieuws. 18.11 Radiojournaal PP: 18.20 Politieke Partij Radikalen. IKOR Radiojournaal 8.3 19.30 De zorg 20.05 Radiojournaal 20.10 Inleiding t 2 20 (S) Jazzspectrum- live. 23.05 (S) Vanavond laat cultu reel. 23.50 Radiojournaal. 23.55-24.00 >3 De Vakaturebank. 18.10 ïag niet eten. TROS: 19.02 de geschiedenis van do Kwlswijs. 23.02 (S) Jazz-: ïighitcap. 0.02 (S) De F uutrtje 3.20 Wat heeft i Uitz. IS) De Johac.. Radiojournaal. VPRO: 13.00 Nws. 13 11 Vandaag dit, morgen dat. 13.25 Proer. overzicht.13.30 Interview. 14.00 Muz. 30 Permanet Wave. 16.00 Nwsl 6.03Va 15 30 Permanent Wave 16.00 Ns 16.C3 Vandaag dit. morgen dat. 16.05 Nova Zembla, 17.30 Welingelichte kringen 10.03 (S) Pep op drie. 11,03 draalt op verz. NCRV. 12.03 tussen de middag. 13.03 (S) Beginnertje 'n Kordate kleuter uit Bergen Binnen die wilde met pianoles beginnen. Zij kreeg 'n piano op proef* 't begin ging wat stroef nu speelt zij al 'ik zal u eeuwig beminnen'. kettnerStduwaer Al 125 jaar deskundig in klank, (1S50-1975) •Vraag Bender naar de mogelijkheid een piano op proef te krijgen (tegen Buur) om uw kind ccn muzikale proeftijd te geven. Leiden, Hogewoerd 90.TCI. 071-120097.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 5