Geen aanbevelingen universitaire steun voor Derde Wereld Na conferentie in Leiden Molukse Evangelische Kerk keurt uitspraak van ds. Tanamal af Postkantoren met kerst en nieuwjaar gesloten een miljoen gulden aan prijzen Leidse raad is voor tariefsverhogingen Prof. dr.B voelt zich bedreigd Hogere uitkeringen van AOW en AWW Sjef van Oekel weer nummer 1 DONDERDAG 18 DECEMBER Afscheid van Du Gardijn LEIDEN In de gemeente raad werd de afgelopen nacht afscheid genomen van het raads lid Kees du Gardijn, fractielei der van PPR/PSP D'66, die zijn functie neerlegt omdat hij in En schede gaat werken. Hij zal wor den opgevolgd door Frits van Oos ten. Du Gardijn kreeg van 'burge meester Vis vriendelijke woorden mee: "Ik heb de indruk dat U bepaald niet zonder emoties bent, maar u voelt er niet veel voor om ze in raadsvergaderingen ten toon te spreiden. Dat is één van uw persoonlijke kenmerken, die steeds weer opvalt. In de rij van fractievoorzitter heeft u uw taak op volwassen wijze vervuld. Er zyn niet velen in de raad die u niet vriendelijk gezind zijn". Na de zeer langdurige vergadering van gisteravond wilde Du Gardijn de overige raadsleden deze bood schap meegeven: „Ik heb aan den lijve kunnen ondervinden wat het betekent om met een programcol lege te werken. De vergadering van vanavond was daarvoor een extra typering". ADVERTENTIE De interuniversitaire conferentie over "Wetenschap en techniek voor de ontwikkelingslanden", die de af gelopen 3 dagen in Leiden werd ge houden, heeft niet tot concrete be- leids aanbevelingen geleid. Op het allerlaatste moment werden de con ferentiedeelnemers het erover eens dat er nog meer onderzoek zal moe ten worden gedaan. Dit zou moeten gebeuren aan de hand van de re sultaten van de groepsdiscussie, die dinsdag werden gehouden en waaraan door ongeveer 250 vertegenwoordigers van alle universiteiten en hogescho len in Nederland werd deelgeno- Afgelopen dinsdagnacht werden er overigens nog wel enkele slotaan- bevelingen geformuleerd nadat de resultaten vn de groepsdiscussies op papier waren gezet. Maar de confe rentie vond deze aanbevelingesn te algemeen en teveel compromis om ze te kunnen aanvaarden als uitein delijk resultaat van het driedaagse congres. Er zal nu worden volstaan met de gedachten en ideëen die uit de groepsdiscussies oaaar boven zijn gekomen. Het enige waar de conferentiedeel nemers het wel over eens werden, was dat het tot de taak van de uni versiteiten en hogescholen behoort om wetenschappelijk speurwerk te verrichten ten behoeve van de Der de Wereld. Een dergelijk uitgangs punt was evenwel al in 1967 naar buiten gekomen als resultaat van een soortgelijke coferentie in Utrecht waar de instellingen van wetenschap- UTRECHT De Molukse Evan gelische Kerk in ons land betreurt de uitspraken van ds. P. Tanamal en keurt deze af. Ds. Tanamal is secre taris van de synode van de Molukse Protestantse Kerk, de grootste kerk in de Molukken. Maandag had hij voor de radio het standpunt van zijn kerk herhaald: geen zelfstan digheid van de Molukken, meewer ken aan de vooruitgang van Indone sië en de terugkeer van zoveel mo gelijk Molukkers naar hun vader land. Volgens een verklaring van het dagelijks bestuur van de Molukse Evangelische Kerk getuigen deze uit spraken van de predikant van een opportunistische houding. Het herin nert eraan dat de Molukse Protes tantse Kerk wel degelijk een aan deel heeft gehad bij het uitroepen van de republiek der Zuid-Milukken. en wijst erop dat het Molukse volk gebukt gaat onder vreemde bezetting en dat onrecht en politionele acties er hoogtij vieren. Volgens de Molukse Evangelische Kerk, met 19000 leden de grootste Molukse kerk in ons land, zijn de woorden van ds. Tanamal eenzijdig en verdoezelt hy de realiteit. De zaak van het Zuidmolukse volk is - aldus het moderamen - geen ker kelijke maar een politieke zaakhet recht op zelfbeschikking. Ds. Tanamal wenste nu niet te reageren. Na afloop van de gijzeling in Amsterdam hoopt hij kontakt op te nemen met de Molukse groepe ringen, ook met de Molukse Evan gelische Kerk. LEIDEN De postinrichtingen Leiden en omgeving zullen op de beide Kerstdagen en Nieuwjaarsdag gesloten zijn. Op woensdag 24 december sluiten de loketten te 16.00 uur en op 31 de cember te 15.00 uur. De lichting van de brievenbussen zal op 24 en 31 de cember in plaats van 18.00 uur reeds om plm 16.00 uur worden uitgevoerd terwijl de late avondlichting op die dagen vervalt. De zelfbedieningsruimten kantoren Gerestraat en Bevrijdings plein zullen van 31 december 18.00 uur tot 1 januari 09.00 uur worden gesloten. Heeft men spoedeisende drukwer ken (zoals rouwcirculaires, geboor- en dergelijke) te verzenden, dan kan men deze met toelichting aan éen der loketten van de postkantoren af geven. Hiertegen wordt voorkomen, dat ze tussen Kerst- en Nieuwjaars wensen raken. Bezorgdheid kamer over de zeevisserij DEN HAAG <SP» De Tweede Kamer heeft minister Van der Stee gisteren gesuggereerd, dat er wel eens meer maatregelen nodig kunnen blijken om de zeevisserij in leven te houden. Uit alle politieke rich tingen klonk bU de behandeling van de begroting voor landbouw en vis serij flink wat bezorgdheid over de naaste toekomst van de Nederlandse zeevisserij. De kersverse ARP-voorzitter H.A de Boer, die in de Kamer ook na mens de KVP sprak, bleek van me ning dat de overheid tot nu toe po sitief op de situatie heeft gerea geerd. "Maar het is de vraag of de getroffen maatregelen wel juist en voldoende zijn, nu we wat verder in de tijd zijn geraakt", zei hij. Het WD-kamerlid H.P.H. Waal- kens vroeg zich af "hoe eeen visser zijn exploitatie rond moet krijgen met sterk verhoogde energiekosten en met een stuk vangstbeperking, waaruit zijn levensonderhoud en zijn aflossingen en rente moeten worden betaald". Verbaasd toonde deze liberale spre ker zich over de snelheid waarmee bepaalde maatregelen worden her roepen. "De ene week zegt de be windsman géén bijvangst van tong toe te staan, de volgende week blijkt hij 200 kg wel door de vingers te willen zien". De vissers hebben zich in de ja ren zestig letterlijk in de boot laten nemen, oordeelde kamerlid H. Hart- meijer namens de PvdA. Hij ver wees naar de goede tongvangstjaren, gekoppeld aan geweldige investerin gen in nieuwe kotters, zo omstreeks 1963 tot 1967. Naar zyn inzicht pleeg den toen de banken met het gemak kelijk verstrekken van miljoenenkre dieten in feite een soort roofbouw op de vangstcapaciteit. Mèt zijn liberale kamercollega Waalkens wil hij van de minister ho ren, wat deze voor 1976 nog in petto heeft als de visserij verder in de moeilijkheden raakt. Derde Wereld bezig, zoals de voeding en gezondheidszorg, onderwijs, land bouw, energie, tal van economische en sociale problemen, internationale samenhangen en niet te vergeten de organisatorische en financiële mo gelijkheden om het wetenschappelijk onderzoek voor de ontwikkelingslan- Een Polo N.. Extra ter waarde van 10.567,60 van Pon s Automobielhandel B.V., Leusden. Te winnen In de Nationale Puzzelaktle t.b.v. Nationaal Fonds Sport Gehandicapten. den te maken. Uit de door de conferentie niet over genomen aanbevelingen vallen overi gens wel enige ideëen te halen di® kennelijk bij de besloten groepsdis cussies een rol hebben gespeeld. Zo is het in elk geval duidelyk gewor den dat de bijdrage van de Neder landse universitaire wereld zich zal gaan richten op het bevorderen van de zelfstandigheid van de ontwik kelingslanden. Alleen is nog niet dui- delijk op welke manier dat zal moe- ten gebeuren. Verder te ook uiige- üravo^d met 16^14. CDAc, dle de verhoging tot tien procent LEIDEN De tariefsverhogingen van de reinigingsdienst blijven, zo als ze door B en W waren voorge steld, zo besloot de gemeenteraad gis- Bleijie breid gesproken en of de wetenscfatppeiljke steun ïïJÏS pelijk onderwijs uitvoerig hun ver antwoordelijkheid ten opzichte van de ontwiikkelingslanden hadden be leden. Bij de groepsdiscussies van dins dag j.l. hielden de deelnemers zich met alle mogelijke aspecten van het wetenschappelijk onderzode voor de worden ingepast in het totaal pakket van de ontwikkelingssamen werking. Een vraag die trouwens ook werd opgeroepen door dr. mr. G.J. Leib- brandt, directeur-generaal voor het wetenschappelyke onderwys, die gisteren aan het slot van de confe rentie namens staatssecretaris Klein (Onderwijs en Wetenschappen) een toespraak hield over de inzet van het Nederlands universitair poten tieel ten behoeve van de ontwikke lingslanden. Leibbrandt betoogde dat Onderwijs en Wetenschappen zich al lange tijd mede verantwoordelijk voelt voor de ontwikkelingsssamen- werking, gezien de wetenschappelij ke vrij gerichte projekten die in de loop der jaren van Nederlandse zijde voor de ontwikkelingslanden I zijn opgezet. Hij wees er verder op i de VVD, CPN en zyn eigen frac tie. Volgens wethouder Van Dam steekt Leiden in vergelijking met de wijl het daar in het algemeen gebrui kelijk is om het huisvuil maar één maal per week op te halen (in Lei den twee maal). Overigens wordt, al dus wethouder Van Aken, overwogen om de frequentie ook in Leiden te rug te brengen. De raad ging akkoord met een voorstel van Bleijie om de mogelijkheden van besparingen bij de reinigingsdienst na te gaan. omliggende gemeenten met de ta- Dezelfde stemverhouding van 16—14 rieven bepaald niet ongunstig af, ter- deed zich voor by de verhoding van de hondenbelasting. Wethouder Van Dam deelde mee dat er in januari weer een controle zal worden gehou den, waarbij zal worden nagegaan of hondenbezitters wel hun belasting Nederlaag college 4 1,11 of hondenbezitters wel hun belas Achterbebouwins; betalen. VVD en CPN stemden gen nog een aantal verhogingen van gemeentelijke tarieven; eerstge noemde fractie omdat B en W nog niet duidelijk hebben gemaakt (door middel van een begroting) wat zij met het geld willen gaan doen; CPN-er Hoeven achtte de verhoging LEIDEN De achterbebouwing niet verantwoord gezien de prijsstij- Oranjegracht 83 niet gesloopt het pand Oranjegracht 83 mag - J - gesloopt worden, zo besloot de dat er m dit Jerband ook aj^ het gemeenteraad gisteravond op initia- tief van vVD'ers kuyers en Elzen- ga, alsmede PvdA'er Peters gister avond met 20—13. Het college van B en W leed daarmee een nederlaag want dat toonde zich bij monde van wethouder Waal voorstander van de sloop, om het aantel toekomstige wo ningen langs de Waardgracht niet te behoeven verminderen. Ondanks het verzet van de PPR/PSP/D'66- fraotie, inclusief wethouder Oos terman, besloot de raad dat de ach- terbebouwing van de panden Oranje gracht 81 en 85 wel tegen de grond nodige op de begroting W. drukt, zoals NUFFIC. (Stichting der Nederlandse Universi teiten en Hogescholen voor Interna tionale Samenwerking, en met de Leidse universiteit organisator van de conferentie) voor een bedrag van 11 miljoen, het Institute of Social Studies in Den Haag voor 9 mil joen etc. Leibbrandt zei verder ondermeer "Ik (d.w.z. de staatsecretaris red.) onderschrijf de gedachte dat het wetenschappelijk onderzoek derwijs een afgeleide is schappelijke verantwoordelijkheid. Daarom moet het onderzoek voor de ontwikkelingslanden ook worcen ingebouwd in alle vormen van we tenschappelijk onderwijs. Wil daar echter sprake van kunnen zijn, dan is een wetenschappelijke heroriën tatie noodzakelijk en moet het on derzoek voor de ontwikkelingslan den als prioriteit in het takenpak- de universiteiten en hoge- gingen en de zijns inziens geringe looncompensatie die daar tegenover staat. Geen gezeur LEIDEN Zoals wel verwach kon worden is de gemeenteraad gisteravond nog niet toegekomei aan de kwestie rond de geschorst te Groenoordhal-directeur 'Daej Ouwens. Evenmin kwam de brie] van de dienstcommissie van di brandweer, waarin op personeels- uitbreiding werd aangedrongen aan de orde. Tot teleurstelling vat de vele brandweerlieden, die, ixj uniform, evenals maandagavond naar het stadhuis gekomen waren Met een brandweerauto. Dj VVD deed tevergeefs een pogini om de brief eerder te behande len. Wessels: „Ik word helemaal zenuwachtig van die kerels bol Trouwens: ook het personeej Van Endegeest was duidelijk verl tegenwoordigd. Twee spandoeken: „Gemeenteraad opgelet, we will len dokter Mojet" en „geen ge zeur, geef ons een geneesheer-di-j recteur", welk laatste veelbeteke nend omhoog werd gehouden toen PvdA-raadslid Höppener aan een diepgaand, maar vooral langdurig betoog bezig was. scholen worden opgenomen". de maat- mag, omdat deze geen monumenta le waarde zouden bezitten, in te genstelling tot nummer 83. De ge meenteraad koos verder voor plaat sing van de panden Oranjegracht 87 tot en met 93 op de monumenten lyst, zodat zij niet kunnen worden af gebroken, zoals in het verleden altijd de bedoeling was. In het kader van het bestemmingsplan Herengracht- Zijlsingel zouden ter plekke een aan tal eengezinswoningen terug komen. UTRECHT (SP) De Leidse adviseur psychiater prof. dr. J. Bastiaans vindt .dat 'ANP' - Me» items van 1 januari 1976 gaan de uit- AO W- e" A W W. omhoog. In de verhoging Is naast de wettelijk voorgeschreven halfjaarlijkse aanpassing aan de loonontwikkeling een extra optrekking van de uitkeringen begre pen. Deze extra-verhoging Is nodig om de reeds geruime tijd be staande praktische gelijkheid van het netto A.O.W.-pensioen voor gehuwden aan het netto minimumloon per 1 januari 1976 te hand haven. zo deelt het ministerie van Sociale Zaken mede De verho- ging van de uitkeringen is als volgt: A O W- per maand voor gehuwde bejaarden van ƒ977.50 tot ƒ1.068 voor ongehuwde bejaarden van „690,50 tot 741,50 A.W.W. voor weduwen met kinderen van 977,50 tot 1.068.— voor weduwen zonder kinderen van 690.50 tot 74L50 voor wezen van 10 tot 16 jaar van 328.— tot 353!— voor wezen van 10 tot 16 jaar van238,— tot 353,— voor wezen van 16 tot 27 Jaar van427,50 tot 460,— Hierby wordt opgemerkt, dat van 1 Januari as. af op het ouder- doms- en het weduwenpensioen loonbelasting zal worden ingehou den. De kinderbyslagen zullen per 1 Januari a.s. met 7.1 procent worden verhoogd. Het betreft hier de wetteiyk voorgeschreven halfjaarlykse aanpassing aan de loonontwikkeling. per kwartaal voor een 2e en 3e kind van 269,10 tot 288,60 voor een 4e en 5e kind van358.80 tot 384,54 voor een 6e en 7e kind van397.80 tot 425.88 voor een 8e en elk daarop volgend kind van „439,92 tot 471,12 Als gevolg van deze bevriezing van de kinderbyslag voor het eerste kind biyft deze byslag gehandhaafd op f 164,58 per kwartaal. De uitkeringen krachtens de W.A.O., die zyn ingegaan voor 1 Ja nuari 1976 zullen per deze datum worden verhoogd met 7,1 procent. mej. Kok optreed! groot onrecht is g( voelt "zich bedreigd door geschriften beurd. Hy eist vergoeding van c van de Werkgroep Ambtenaren Wet schade die de vrouw volgens hem i (WAW-), die volgens hem worden toegebracht. Tydens het kort gt verspreid door dr. T. de Booy uit ding ontkende hy iets met de be Baarn. In een van die pamfletten dreigingen aan het adres van prol zou een oproep aan de lezers staan Bastiaans te maken te hebben. H) om het leven van Bastiaans zó on- gaf toe een sleutel van de postbil veilig te maken, dat hy op de eisen van de W.A.W. in zyn bezit te het van de W.A.W. moet ingaan, wil het ben. Maar volgens hem zyn er meel gezin Bastiaans niet het risico lopen dere sleutels in omloop, om uitgeschakeld te worden. Gistermiddag diende in Utrecht het kort geding, dat prof. Bastiaans had aangespannen tegen dr. De Booy. De eis was dat De Booy zyn on rechtmatig gedrag staakt op straffe van een dwangsom van 50.000 gul den. Dr. De Booy probeert al Jaren rechtsherstel te krygen voor mej. R. J. Kok. een 58-jarige ryksambtenaar uit Den Haag De vrouw werd zon Oud-premier P. de Jong heel 25 rr£Ïde^S gestuurd a, vc_ va De uitspraak is op 24 december} Dat gebeurde op grond chiatrisch onderzoek, waarby zy voor meer dan tachtig procent in valide werd verklaard. Prof. Basti aans was indertyd als adviseur de Centrale Raad de conclusie gekomen dat de Haagse rouw ernstig gestoord is. Dr. De Booy, die als raadskundig de rk Centrale voor bemiddeling b, medefinanciering van Ontwikké lingsprogrammas (Cebemo), omdf hij het er niet mee eens is. dat Lx.icn-cxx centrale en de twee medefinancie Beroep tot ringsorganisaties Novib en Icco «t DEN HAAG (ANP) De Twee de Kamer is gisteren lijnrecht inge gaan tegen het standpunt van minis ter Westerterp van verkeer en water staat, door geen geld beschikbaar te opgeroepen stellen voor de aanleg van de ver lengde Landscheidingsweg bij Den Haag (Rijksweg 18). Bij de stemmingen over het rijks- wegenfonds aanvaardde de Kamer met 65 stemmen voor en 63 tegen een wijzigingsvoorstel van de PvdA- er Van der Doef om rijksweg 14 niet gen of gijzelen aan te leggen op dit moment, van wege de geluidshinder. Het wijzigings voorstel werd gesteund door de frac-| ties van PvdA, PPR, PSP, D'66, DS '70 en ARP, behalve de anti-revolu tionairen Roolvink, Van Leeuwen, Schakel en Veerman en de D'66-er Nooteboom. Minister Westerterp had het wij zigingsvoorstel sterk ontraden. Vol- Bergsma Wieringermeer, ^te gens hem is de aanleg van de weg schot dr. noodzakelijk als onderdeel van het "hoefijzer" rond Den Haag. De weg verbindt Wassenaar met rijksweg 4 (Amsterdam - Leiderdorp - Den Haag) en zou Den Haag moeten ont lasten van het doorgaande en regio nale verkeer. Daardoor zou het leef milieu en de verkeersveiligheid in Den Haag aanzienlijk worden verbe terd, aldus de minister. regering het leveren van kernreacto ren aan Zuid-Afrika hebben ontradei Ac heer De Jong is niet tegen deJ levering, mits de Zuidafrikaanse r« gering garandeert dat er geen mi litaire doeleinden mee worden na gestreefd. 0 De kerkeraad van de Evange lische-Lutherse Gemeente in Zaan sue heeft alle kerken van ons laö door gebed, gf schrift en gesprek zich in te zette» voor stopzetting van geweld aj middel om politieke doeleinden l> verwezenlijken. "Dit moet gebeure! met aandacht voor ieders opvattiij gen en geloofsovertuiging en in hd besef dat het doodschieten, bedret onschuldige! nooit een oplossing kan geven". De Geref. Kerk in Den Burg ol Texel heeft een gemeenteiyke subsi die voor de bouw van een gemeen te-centrum geweigerd, omdat hj geld uit de zogenaamde "kermispot bleek te komen. Beroepingswerk: Herv. Kerk beroepen te Hcutryk en Polanen Oiri LEIDEN De Leidse Breestraat heeft er weer een nieuwe winkelgevel bij. Vanochtend ogende Hunkemöller op de hoek van de Pieterskerkkoor steeg het ingrijpend verbouwde pand. Tijdens de verbouwing die geruime tijd heeft gevergd, werd door Hunkemöller elders in de Breestraat een noodwinkel geopend. Voor de lezers van het muziek- maandblad „Muziek Expres" is Sjef van Oekel nog altyd „de" top-tv- persoonlykheid. Evenals vorig Jaar won hy de race met disc-jockey Ad Visser. André van Duin was de der de keus. Van de Nederlandse popgroepen kreeg Golden Earring de meeste er kenning. Tweede en derde waren respectieveiyk Alquin en Kayak. lend in de poll van dit blad is het grote aantal VPRO-programma's dat het goed bleek te doen. Zo scoorden Heer Bie en Heer Kooten de op één na hoogste cyfers in de categorie Roldanus, laatstelij zendingspredikant, wonende in La ren, te Amstelveen-Buitenveldel M. M. de Jong Amsterdam-Sloten aangenomen naar Zandvoort (parij time) mevr. H. E. Biezeveld. kand) daat aldaar;, bedankt voor RotteP dam-Delfshaven G. J. Tysseliri Sliedrecht. voor Giessen-Ryswyl R. Heusinkveld Maassluis, vort Westbroek J. den Dikken Benthui zen, voor Boven-Hardinxveld B Vreekamp Oosterwolde. Geref. Ker ken Vrijgemaakt: beroepen te Spa kenburg P. Schelling Middelburg bedankt voor Rijns burg H. E. Nieü wenhuis Zuidwolde. Chr. Gere' Kerken: beroepen te Rotterdam OostCapelle aan de IJssel G. Bit kerk Enschede. Geref. Gemeenten beroepen te Utrecht J. Karens Op heusden. te Nieuwerkerk (Z.) I Bregman Rijssen, te Leerdam en t Zwijndrecht G. Mouw Genemuiden. j

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 22