Suikerdamstrijd: "Tem de Russische beer" OVERLEG DEN HAAG-VVCS Nu uw spaarpremie aanvragen, Faase pas vlak voor tijd langs De Tegelhandel Grimmige stemming bij opening mu-v.um w Vakbond gekend in begroting van volgend seizoen Si Premie Spaarplan PAGINA 19 NOORD WIJK FC Faase, Beach Club, v. d. Plas en Zwaan vogels hebben zich gisteravond in de Noordwijkse Northgo- hal geplaatst voor de achtste finales van het toernooi om de Northgo Cup. FC Faase had met De Tegelhandel veel moeite- Pas één minuut voor tijd kon Jan Vieveen de 43 winst voor FC Faase veilig stellen. DONDERDAG 18 DECEMBER AMSTERDAM Het zevende Suikerdamtoernooi werd gisteren in een grimmige stemming geopend- Reden van de ontevredenheid van de organisatoren, die in' drs. Wiebe Visser, de se cretaris van de Werelddambond, een welbespraakt woordvoerder vonden, was het niet verschij nen op de openingsplechtigheid van de Russische deelnemers. Daaronder bevindt zich ir. Iser Koeperman, die onlangs na allerlei gehakketak in de kringen van de dambestuurders tot wereld kampioen in deze denksport werd verklaard. Wiersma: nog steeds gepikeerd. Door Alexander Münnhoff Maar deze zesde wereldtitel van Koeperman wordt hem fel betwist, onder andere door Nederlands dam- tmts, Harm Wiersma, die ook aan dit Suikertoernooi deelneemt en vast van plan schijnt om in de vcorlaaste ronde, wanneer hü j Koeperman met zwart zal ont moeten, de rekening met zijn ri vaal in een eerlijk gevecht te ver effenen. Want Wiersma is nog steeds ge pikeerd, over wat er maanden ge leden gebeurde in het kandidaten toernooi in Tiflis, waar de uitdager i van de toen nog regerende wereldkampioen Sijbrands moest worden bepaald. Samen met Koe- i perman en Gantwarg eindigde de 22-jarige Friese grootmeester toen bovenaan, maar in plaats dat er 'n driekamp kwam, riepen de Russen toen op grond van tamelijk duiste- Door Wim Schild Het gesprek ging overigens be paald niet uitsluitend over de be groting "sec". Karei Jansen: "FC Den Haag zal binnenkort met een beleidsnota verschijnen, een rapport waarvan psycholoog drs. H. Strem- melaar een van de geestelijke va- i ders is, naar ik heb begrepen. De heren van FC Den Haag hadden voor ons gesprek alvast een praatstuk i vervaardigd. Het gaat over de be staanszekerheid, de continuïteit van 't beaalde voetbal in Den Haag Wij als VVCS willen het beschouwen als een leidraad voor het bedrijven van betaald voetbal in een van de j grote gemeenten van ons land. re reglementen dat Koeperman via het systeem van weerstandspunten Een beslissing, waar later door de Werelddambond omwille van de lie ve vrede in het damwereldje fiat is aan gegeven, terwijl Wiersma nau welijks geconsulteerd er ook geen response meer op gaf. En omdat Sijbrands al lang van tevoren had laten weten zijn titel niet meer te zullen verdedigen, komt Koeper- Vrij spel Boeiend daarom omdat het de ver antwoordelijkheid van clubs en spe lers betreft. Het past geheel in on ze al jarenlang uitgedragen fyloso- fie. Wat FC Den Haag nu doet is met ons zoeken naar een vormge ving van die inbreng". Tussen "partijen", zoals Karei Jansen dat altijd weer zo treffend weet uit te drukken, is de afspraak gemaakt dat de VVCS na bestude ring van het concept-rapport schrif telijk commentaar zal leveren. De vakbondsleider: "Laat ik zeggen dat wij deze eerste keer wat hebben gebrainstormed. Daarbij hebben wij uiteraard al voor een kritische benadering gezorgd. Dat is nu een maal onze plicht. Welke rol kunnen de spelers van FC Den Haag plus dè VVCS hebben bij de ontwikkeling van FC Den Haag- en Een ontwikke- man nu als wereldkampioen (zon der ooit een matdh met Sijbrands gespeeld te hebben) naar Amster dam. Dat wil zeggen, als hij wil spelen onder de omstandigheden die het in de wiek geschoten organisatie-co mité hem heeft opgelegd. Want omdat de Russen schandelijk laat hebben laten weten dat ze op de opening van het jaarlijkse damfes- tijn niet aanwezig zouden zijn (om dat Goeperman net eergisteren in Moskou officieel gekroond is, zegt de een. Nee, omdat de Russen pas vandaag met een goedkoop Rus sisch vliegtuig kunnen komen, zegt de ander), heeft de toernooi-leiding beslist dat ze (dat zijn Koeperman en Agafonof) vandaag tegen elkaar moeten uitkomen. Om kwart voor elf, wel te verstaan, als de eerste ronde van het Suikertoernooi vol gens plan begint. Maar de SU 229 uit Moskou komt pas omstreeks half twaalf op Schiphol aan. Dat wordt dus Jachten en jagen voor de Russen, want als ze twee ling overigens die parallel loopt met het eveneens over niet al te lange tijd uit te brengen landelijke rap port van de sectie betaald voetbal van de KNVB. Raad voor het Be taalde Voetbal. Daarom ook prij zen wij het bestuur van FC Den Haag, dat weer voorop loopt. Het voorbeeld van een club die een o- pen beleid voert". Gesproken zal bijvoorbeeld worden over de begeleiding en opvang van de spelers. Over de sociale kant, aldus Karei Jansen. "Maar ook over de inkomenspositie van de spelers, met name die 'van hét C-elftal. En kunnen er bepaalde veranderingen plaats vinden in het transfergebeu- ren", zo wil Karei Jansen aan kaarten. Voor wat de eerste kri tische noot betreft wil Jansen er geen geheim van maken dat FC Den Haag "een zeer zuinig beleid" voert. "Een te zuinig beleid", zo zegt hij niet met zoveel woorden maar zo bedoelt hij het wel, al er kent hij ook: "Het uitgaven niveau bij FC Den Haag is veel te laag, maar er is nauwelijks meer ruim te om op welke post dan ook te drukken. Toch kan ik er niet om heen op te merken dat het gemid delde spelerssalaris vrij laag is". Met andere woorden: het bestuur van FC Den Haag heeft de VVCS weliswaar uitgenodigd over het be leid mee te praten, maar dan zal het dat weten ook. Overigens toon de Karei Jansen zich zeer verheugd over de strekking van het betoog, zoals gemeenteraadslid Wim du Cha- tinier dat in een interview met de Haagse Courant van afgelopen dins dag hield. Jansen: "Zijn woorden om een instelling als een betalende voetbalclub zoals hier in Den Haag op één lijn te stellen met bij voor beeld het Residentie Orkest en de Haagsche Comedie, en op gelijke basis te subsidiëren, waren me uit het hart gegrepen. Als vakorgani satie vinden wij het onbegrijpelijk, dat elitare gebeurens als toneel en concertmuziek de meeste subsidie krijgen en het gewone volk het bezoek aan een voetbalwedstrijd uit eigen zak moet betalen. Ons re- regelmatige overleg met de diver se politieke partijen begint langza merhand resultaten af te werpen. Ik ben er blij om, dat de volksver tegenwoordigers zich nadrukkelijker met de sport gaan bemoeien, in het bijzonder met zo'n kwestbaar bedrijf als het betaalde voetbal". BOKSEN De Venezolaan Luis Estaba heeft gisteren in Maha (Jap.) zijn wereldtitel in het lichtvliegge- wicht behouden. In de tiende ronde staakte zijn Japanse uitdager Shima- uur te laat komen, dan ikrijgen ze allebei een reglementaire nul, zo hebben die organisatoren beslist. "De Russische beer heeft weer eens door de porseleinkast van het orga nisatie-comité gedenderd", aldus formuleerde drs. Wiebe Visser het. "En dan kun je drie dingen doen: hem afschieten, hem laten lopen, of hem temmen. Wij hebben voor het laatste besloten: de Russen moeten weten dat ze ons niet op deze ma nier kunnen behandelen". Vanaf vandaag is het da/mge- vedht, .dat twee weken zal duren, te zien in het Amsterdamse Krasna- poléky-hotel. VOETBAL Mario Zagalo, voorma lig coach van het Braziliaans natio naal elftal, gaat Koeweit trainen. Hij heeft een uitnodiging van de voetbalbond aldaar geaccepteerd om het nationaal team voor te bereiden op de WK '78. Z«n maandinkomen wordt geschat op f30.000.—. ZWEMMEN De KNZB heeft de Amerikaanse Ka thy Kretschmer ge contracteerd als trainster van de na tionale kunstzwemploeg. Piet Roozen had Tegelhandel in de eerste helft met 10 de leiding gegeven, waarna Jan Vieveen de gelijkmaker liet noteren. In de twee de helft kwam De Tegelhandel sterk opzetten en scoorde via Koos van Es en Cees Montagne achtereenvolgens 1—2 en 1—3. Daarna was het weer de beurt aan Faase, dat door twee goals van Ruud Bröring (waarvan één uit een strafschop) en het doel punt van Jan Vieveen de strijd be sliste. Zwaanvogels haalde met 6—1 fors uit tegen FC De Lange, maar kwam er in de eerste helft nauwelijks aan te pas. Jan Hens bergen scoorde dan ook een verdiend doelpunt namens De Lange. Na rust hielpen Pim v. a. Meer, Ad Vermin, Gijs Collé (2x) en Kees v. d. Voort (2x) Zwaanvo gels aan de ruime zege. Zwaanvo gels is de eerste Leidse ploeg die de eindronden van het toernooi heeft gehaald. De meest aantrekkelijke wedstrijd was die tussen Van Zeist en V. d. Plas. Piet Haasnoot opende voor V. d. Plas de score, maar door goals van Fred van Zeist en Jan Lambooy stond Van Zeist bij rust met 21 voor. Na de doelwisseling beslisten Jan v. d. Plas (2x), Wim v. d. Plas (twee goals in één minuut) en Gerrit Zwaan het pleit in het voordeel van V. d. Plas: 6—2. In de tweede helft werd het duel tussen Beach Club en Digros Stars nog even spannend. Voor rust was Beach Club gemakkelijk uitgelopen naar een 6—2 voorsprong door doel punten van Cees v. d. Niet en Piet Albers die ieder drie keer scoorden. Piet Hoek en Hans van Duyn ver zorgden de tegendoelpunten. Kees Guyt bracht in de tweede helft de achterstand al spoedig tot 64 te rug, waarna Hans van Duyn voor Digros een penalty onbenut liet. Uit die meevaller putte Beach Club weer moed en Jaap Plug en Piet Al bers bepaalden de eindstand tenslot te op 84. Schotten gelijk met Roemenen GLASGOW In de laatste wedstrijd van groep vier van het toernooi om het Europees kampioenschap voor landenteams heeft Schotland gisteren in Glasgow gelijk gespeeld met 1—1 tegen Roemenië. Met de rust leidde Schotland door een doelpunt van Rioch. Crisan maakte de gelijkmaker. Er waren 11.500 toeschouwers. Spanje was al zeker van de eerste plaats in deze groep. Van der Plas: ook ten, in de zaal Weer zege voor ijshockeyteam op Bulgaren: 3-2 UTRECHT De Nederlandse ijs- hockeyploeg heeft gisteravond zijn tweede overwinning op Bulgarije, toe komstig tegenstander in de B-groep van het wereldkampioenschap, be haald. De score viel wat zuiniger uit dan dinsdagavond in Assen, het werd 3—2 in Utrecht, de score van Assen was 6—2. De publieke belangstelling was ook minder. Om de Utrechtse baan zaten een goede 700 kijkers. Opnieuw was Nederland in de eerste periode veel sterker, er werd wel veel geschoten op het doel van Radev, maar gescoord werd er niet tegen de verdedigende Bulgaren, die ook in de perioden van numerieke meerderheid zelden aanvallend speelden. In de tweede periode scoorde Nederland drie keer. Hagendoorn opende de pro ductie met een man meer op het ijs. De Heer voltooide een actie van Lie ren en Bakker toen De Graauw op de strafbank zat en onmiddellijk daar na maakte Klaas van de Broek het mooiste doelpunt. Bulgarije kwam m de laatste twintig minuten terug door Dinov, die de afwezigheid van De Graauw (strafbank) uitbuitte. Mi- chailov profiteerde van een misver stand tussen Christiaan, Van Dun en doelman Gobel om de stand op 3-2 te brengen. DEN HAAG „Boeiend"- Zo noemde Karei Jansen, de secretaris-penningmeester van de Vereniging Van Contract Spelers, het overleg dat hij en voetbalvakbond-voorzitter drs. Martin Snoeck met enkele vertegenwoordigers van FC Den Haag heeft gevoerd- Aanleiding, zoals wij al eerder meldden, was het verlangen van het bestuur van de FC om de vakorganisatie te ken nen in de begroting voor het volgende seizoen. Aan het gesprek namen van FC Den Haag-zijde deel voorzitter Herman Choufoer en penningmeester De Bruijn. Bovendien was namens de gemeente als waarnemer aanwezig de heer Van der Spek. Karei Jansen: Boeiend gesprek". ADVERTENTIE ADVERTENTIE U kunt nog tot het eind van deze maand uw spaarpremie aanvragen over het bedrag dat u in 1970 hebt gespaard volgens de voorwaarden van het Premie Spaarplan. Dat sparen kon gebeuren door middel van spaarbewijzen, effecten+effectenbewijzen, levensverzekering, spaarkasinschrijving, via aflossing op hypotheek of garantiekrediet of via een hedrijfsspaarregeling. U weet dat die 20% spaarpremie belastingvrij is en dat u die alleen kunt aanvragen bij de instelling waar u in 1970 hebt gespaard. Niet vergeten.Want't is geld waar u recht op hebt! En na 31 december is het te laat! Tussen haakjes: Opnieuw deelnemen aan het Premie Spaarplan gaat niet meer. Maar er zijn wel andere spaarvormen waarvoor de overheid een premie geeft. Vraag een folder aan bij: „Sparen", Postbus 51, Den Haag. Publikatie van het Ministerie van Sociale Zaken. bukuro de strijd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19