Felle kritiek VS sluiting van de VN-debatten NAAST HET NIEUWS ABN Plan-Krediet. I Algemene Bank Nederland Amerikanen ongerust over Sow jet-invloed in Afrika Lenen. En steeds weer kunnen opnemen wat u hebt afgelost. Vogelvangst in Italië verboden Dat is nu een Sowjet-blok loopt weg LEVENSLANG VOOR FROMME Binnen het jaar vrije verkiezingen in Spanje Weer bomfabriek IRA ontdekt DERDAG 18 DECEMBER De Amerikaanse Lynette squeakyFromme is in Sacramento tot een levenslange gevangenisstraf veroordeeld voor 'poging tot moord op president Ford. De rechter sprak de maximumstraf uit na een verzoek van haar verdediger om een nieuw proces te hebben verworpen. Hij verklaarde vergeefs naar verzachtende omstandigheden te hebben gezocht, op grond waarvan hij de straf had kun nen verlichten. „Ik ben ervan overtuigd dat u zou moorden of anderen tot moord\aanzetten vanuit uw onjuiste en ver wrongen geloof dat geipeld de maatschappij kan redden", gl- dus de rechter. „John Kennedy, Robert Kennedy en Martin Luther King hadden meer voor de maatschappij en de mens kunnen doen dan enige terroristenbende, met inbegrip van u en Charles Manson". Lynette Fromme, een hartstochtelijk aanhangster van de in de gevangenis zittende massamoordenaar Charles Manson, is de eerste persoon die is veroordeeld onder een federale ivet uit 1965 tegen aanslagen op een Amerikaanse president. De 27-jarige vrouw kan ten vroegste over 15 jaar voor vrijlating in aanmerking komen. Voor de uitspraak schreeuwde Fromme onder meer tegen de rechter „Ik wil Manson vrij en ik wil mijn wereld in vrede en ik weet dat niemand van jullie dat kan bereiken". Op een gegeven moment sloeg zij de openbare aanklager in het ge zicht. Lynette Fromme had op 5 september in Sacramento een ge laden pistool op president Ford gericht, maar niet geschoten. De afgelopen maand had een jury haar schuldig bevonden. Op de foto Squaeky Fromme bij het verlaten van de rechts zaal na aanhoren van het vonnis. NEW "YORK (Reuter/UPi) De Algemene Vergadering der Verenigde Naties heeft gisteravond haar dertigste zitting ge sloten- De volgende zitting wordt in september volgend jaar geopend. De laatste zittingsdag werd gekenmerkt door felle kritiek van de Amerikaanse gedelegeerde en het weglopen van de Oost- blokdelegatie. De Amerikaan Patrick Moynihan zei dat de Algemene Verga dering in de afgelopen zittingsperiode resultaten heeft bereikt die door zijn land als „gruwels" worden beschouwd. "Het zal niemand -verbazen om te der Verenigde Naties worden niet horen dat de dertigste Algemene Vergadering voor de Verenigde Sta ten een diepe, zelfs alarmerende, teleurstelling is geweest. Deze prachtige zaal was, sinds het begin van de zitting, herhaaldelijk het toneel van daden die wij als gru wels beschouwen. Wij hebben niet getracht dit te verhullen. Het is ook niet alleen onze mening. Over de hele wereld hebben perso nen en regeringen deze Algemene Vergadering met afkeuring ge volgd", zo verklaarde Moynihan. De Amerikaan merkte verder op dat de vergadering trachtte te "pretenderen dat zij een parlement was, wat zij niet is". "Dit is een conferentie van afgevaardigden die zijn gestuurd door soevereine rege ringen die zich bereid hebben ver klaard naar haar aanbevelingen te luisteren, aanbevelingen die echter op geen enkele wijze bindend zijn". "Volgens ling zijn democratisch geregeerd. Thuis rege ren zij per decreet en het schijnt volkomen natuurlijk om te probe ren dezelfde praktijk ook in de Al gemene Vergadering te volgen". Bij deze aanval op niet-democra- tisch geregeerde landen liepen de afgevaardigden van het Sow Jet- blok de zaal uit. Cyprus, Zenon geraakt". Rossides, verklaarde tegenover journalisten dat dit de eerste zit ting was die geen enkel resultaat van betekenis heeft bereikt. Sommige afgevaardigden kri tiseerden de rede van Moynihan. Die van Koeweit spraJk van een "in fantiele zwanenzang". De gedele geerde van Sri Lanka, Shirley Amerasinghe, die de voorzitter van de volgende Algemene Vergadering zal zijn, zei dat Moynihan zich aJls "een ezel" had aangesteld. De vertegenwoordiger van Oos tenrijk was het wel eens met de op merkingen van de Amerikaan, maar hij vond dat het niiet Juist is het VN-forum te gebruiken voor een "kruistocht voor de democra tie". In zijn slotrede noemde de voor zitter, de Luxemburgse premier Gaston Thorn, het een belangrijk resultaat van deze zitting dat men erin is geslaagd niet te vergaan op de zandbanken waarop men was betrouwbare tel- PARIJS/MADRID De Spaanse thans 28, mogelijk 29, minister van Buitenlandse Zaken, functionerende representatieve de- José Maria de Areilza, heeft giste- mocratieën op de wereld, daarvan is geen lid van de Verenig de Naties". „Maar", aldus Moyni han, "de meeste van de lidstaten LONDEN (UPI) Scotland Yard leeft gisteren bekendgemaakt dat ij weer een bomfabriek in Londen leeft ontdekt die vermoedelijk van et Ierse Republikeinse leger (IRA) Nog geen vier dagen geleden was a Londen ook een bomfabriek ge- onden. De Britse politie heeft in een van de twee bomfabrieken een lijst ge vonden met de namen van vooraan staande Britse politici en officieren die uit de weg moesten worden ge ruimd. Op de met de hand geschre ven lijst komen ook ministers voor en veel officieren die in Noord-Ier - land dienen. Amerikanen van Ierse afkomst heb ben sinds 1971 meer dan een mil joen dollar aan Ierland gegeven en daarmee, waarschijnlijk zonder het te beseffen, de gewelddaden van het Ierse republikeinse leger helpen financieren. Dit heeft premier Ha rold: Wilson gisteren gezegd op een diner in Londen van de vereniging van Amerikaanse correspondenten. Er werden ook wapens en munitie uit de VS naar Ierland gesmokkeld. "voorspeld" dat eind volgend jaar verkiezingen zullen worden ge houden in Spanje. Areilza, sprekend voor de Franse televisie, zei verder dat deze verkiezingen "het begin" zouden vormen "van een volledig representatief parlement waarbij het volk via afgevaardigden aan de re gering en de wetgeving deelneemt, volgens een eerlijk, vrij en direct kiessysteem voor alle burgers boven 18 jaar". Voor het eerst in haast 40 Jaren worden er in Spanje weer vreedzame demonstraties gehouden met goed keuring der regering, alhoewel die toestemming stilzwijgend is gegeven. Een woordvoerder der rege ring heeft hierover gezegd dat hij deze verandering in beleid kon be- Hij beschreef haar als "in wezen experimenteel" en dege ne die er verantwoordelijk voor was, was de nieuwe chef van de bin- nelandse veiligheidsdienst, minis ter van Binnenlandse Zaken Manuel Fraga Iribarne. „ZUINIGE" C0:'U< De Belgische parlementsleden die op het punt staan te stommen over een regeringsvoorstel tot soberheid dat nagenoeg alle burgers zal treffen, hebben zichzelf een oudej aarsbon us toegekend van on geveer 2100 gulden. Dit is gisteren bekendgemaakt in het blad „Pan" dat om zijn be trouwbare voorlichting bekend staat, en het is naderhand van offi ciële zijde bevestigd. Een lid van het Belgische parlement verdient per jaar bijna 95.000 gulden. De ministers hebben al eens voorgesteld hun salarissen te doen be vriezen. De geachte afgevaardigden zijn zover nog niet gekomen. Zij hebben wel geweigerd extra-betalingen toe te staan aan het personeel van het parlement wiens werk dit jaar, mede als gevolg van de vele nachtszittingen, enorm is toegenomen. WRAAK Ergernis over de eeuwige aanmaningen van de belastingen deed een neringdoende in het noord-Franse departement Pas de Calais zin nen op wraak. Hij stortte zijn schuld van 9.000 frank ten bélastingkantore in 320 kilo pasmunt. De ambtenaar heeft drie dagen nodig gehad om te tellen of het tot op de centiem klopte. GOUDVONDST Een arbeider heeft in de ladingruimte van een door de luchtmacht gehuurde DC-8 118 staven goud van een kilo elk gevonden. De waarde is ongeveer anderhalf miljoen gulden. Volgens de Amerikaanse douane zijn de staven clandestien de V.S. binnengebracht. Het vliegtuig behoort aan de Amerikaanse maatschappij „Overseas National Airlines". Volgens een factuur die zich in een van de kisten bevond, moest de partij goed van Zürich via Frankfort naar Saoedi-Arabië wor den vervoerd. Er is geen aanwijzing dat de bemanning van het vliegtuig iets met de zaak te maken heeft. Er is geen melding van diefstal bekend en het lijkt erop, dat iemand de zending gewoon vergeten heeft. De douane heeft er zich voorlopig over ontfermd. EMANCIPATIE, MAAR NIET TE VEEL Drie vrouwelijke officieren van de gemeentepolitie van Cambridge in Engeland hebben hun ontslag genomen omdat ze krachtens een nieuwe wet tegen discriminatie naar sekte, geen in alle opzichten gelyke behandeling als hun mannelijke collega's wilden. „De vrouwen die hun ontslag genomen hebben, hebben dat gedaan omdat ze niet hetzelfde werk op dezelfde uren als hun mannelijke collega's wilden doen", zei hoofdcommissaris Frederick Porter. Ex-agente Pat Pooley zei over haar weggaan: „Ik ben indertijd agente geworden om me te specialiseren als vrouw in het korps. Ik wilde niet zonodig geëmancipeerd worden". De nieuwe wet die de drie vrouwen in het politiekorps van Cam bridge de nek omdraait, treedt op 29 dececmber in werking en schaft niet alleen de aanduiding „agente" af, maar rekent pro blemen met moeders, kinderen en gezinnen dan ook niet meer spe ciaal tot de taak van vrouwelijke agenten Dat kan. Met een ABN Plan-Krediet, 't Werkt namelijk zo: u spreekt met de ABN een bedrag af, dat u kunt opnemen wanneer u maar wilt. In z'n geheel of jedeeltelijk. Rente betaalt u alleen over opgenomen bedragen. Aflossen gebeurt maandelijks, met een van tevoren afgesproken bedrag. Maar als dat zo uitkomt mag dat ook méér zijn. En 't afgeloste geld mag u ook weer opnemen. Is dat geen individuele, flexibele manier van lenen? Coupon: Ik wil graag meer weten over het ABN Plan-Krediet Dhr./Mevr./Mej.:_ Adres: Woonplaats:. Tel.: Heeft reeds rekening bij de ABN: ja/neen. Zo ja, ABN-kantoor in: In ongefrankeerde envelop zenden aan: Algemene Bank Nederland, Antwoordnummer 3502, Amsterdam. AMSTERDAM (ANP) De se naatscommissie van landbouw in Italië heeft met algemene stemmen het nieuwe ontwerp jachtwet aange nomen waarvan de twee, voor de wereld buiten Italië voornaamste punten zijn: het totale verbod in het hele land van de vangst van wilde voornamelijk trekvogels en de handel daarin en het totale verbod van het gebruik van levende lokvogels. De strikte nakoming van deze ver boden zal betekenen dat er 100 200 miljoens vogels minder vernie tigd zullen worden in het volgende seizoen, aldus de stichting mondiaal alternatief, een der internationale ac tiegroepen die zich inzetten voor de redding van de trekvogels, waarop tn Italië op grote schaal jacht wordt gemaakt. Naar de mening van de stichting is de aanneming van het wetsontwerp door de senaat sterk beïnvloed, door de druk vanuit de actiegroepen. Deze druk mag volgens de stichting dan ook in geen geval verslappen, zolang het Italiaanse parlement het ontwerp nog niet heeft aangenomen. Toch vindt zij deze doorbraak in de senaat al een bewijs van een gewel dig stuk mentaliteitsverandering in Italië. DOODGESCHOTEN Gisteren is in Buenos Aires de peronistische vakbondsleider Alberto Campos door stadsguerrillastrijders in zijn auto doodgeschoten. Zijn chauffeur en een secretaris kwamen bij de beschieting eveneens om het leven. Campos was persoonlijk vertegenwoordiger van Juan Peron tijdens de ballingschap van de voormalige president in Span je. Hij vervulde een leidende rol bij de oprichting van de 62 peronisti sche vakbonden. Een Boeing-747 van de Ja pan Airlines kwam dwars over een iveg op het vlieg veld van Anchorage rn Alaska terecht toen het toestel door een harde windstoot van de beijzelde spiegelgladde start baan werd g eb azen tijdens het taxiën naar de start plaats. Tioee inzittenden moesten met verwondingen naar een ziekenhuis roorden vervoerd. Er bevonden zich radioactie ve materialen aan boord, maar de bescherming daar van liep geen schade op. ONTSLAGEN De voormalige Portugese premier, generaal Vacco Goncalves, is ontheven van zijn functie als directeur van de hogere krijgsschool, zo heeft het Portugese avondblad Diario de Lisboa' giste ren bericht. Goncalves heeft de tweede, derde, vierde en vijfde voor lopige regering geleid. BEVRIJD Veiligheidspolitie heeft een vorige week vrijdag ont voerde Argentijnse zakenman bevrijd voor wie een losgeld van tien mi joen dollar was geëist. De Zaken man, Demetrio Vazquez, bevond zich in een huis in Moreno, een voor stadje van Buenos Aires. Zeven personen werden ter plaatse gearres teerd. WASHINGTON (UPI) Washing- ion beziet argwanend de pogingen fan de Sowjet-Unie voet aan de grond te krijgen in Afrika en daar militair foordeel van te trekken. De Rus sische steun aan de MPLA in An- ?ola heeft het optreden van de Sow- iet-Unie in Afrika opnieuw in de aandacht gebracht. Functionarissen >'an het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken verklaarden de- se week dat de Sowjet-Unie haar militaire aanwezigheid in Afrika be langrijk uitbreidt en kennelijk streeft baar het verkrijgen van luchtmacht en marinebases op het Afrikaanse Continent ten zuiden van de Sahara. Als de Sowjet-Unie daarin slaagt zou het haar enorme voordelen kun nen op leveret op de Indische Oce aan en het zuidelijk deel van de Atlantische Oceaan. De zegsman van het ministerie zei dat nog aller minst duidelijk is waar de Sowjet- Unie op aanstuurt. "Maar het is wel wat ironisch dat in een perio de waarin alle westerse landen hun militaire bases in Afrika moeten opgeven, de Russen daar huil intrek gaan nemen". Buiten Angola is het Oostafrikaan- se Somali waarschijnlijk de groot ste ontvanger van Russische militai re hulp. Somali is belangrijk van wege de strategische ligging die de toegang van de Indische Oceaan naar de Rode Zee beheerst. Volgens de zegsman in Washington heeft So mali tot dusver drie Iljoesjin bom menwerpers, helicopters en trans portvliegtuigen ontvangen, voorts 250 tanks, pantservoertuigen, lan dingsvaartuigen en patrouillevaar tuigen, die raketten kunnen vervoe ren. Bij de havenstad Berbera heb ben de Russen een bases met raket- voorraden aangelegd voor de bevoor rading van de schepen. We vragen ons af waar dat al lemaal goed voor Is", aldus de zegs man. We denken ook dat de buur landen Ethiopië en Kenia dat wel zou willen weten". Ethiopië en Ke nia hebben reden tot ongerustheid, want in deze landen woont een So- mali-minderheid. Somali, aldus de zegsman, gaat er vanuit dat alle Somaliërs eens verenigd zullen wor den onder één vlag. Tot dusver zijn er echter geen aanwijzingen dat Somali agressieve bedoelingen heeft. De voorwaarden van de Russische wapenleveranties aan Somali zijn niet bekend. Maar omdat Somali een arm land is neemt men aan dat de wapens gratis of tegen lage rente met lange aflossingstermijnen zijn geleverd. Als tegenprestatie heeft de Sowjet-Unie zich kennelijk weten te verzekeren van een basis bij Ber bera en van naburige vliegvelden met landingsbanen die veel uitge strekter zijn dan Somali nodig kan hebben. In totaal krijgen, volgens Washing ton 13 Afrikaanse landen militaire hulp van de Sowjet-Unie. Alleen van Nigeria is bekend dat het contant heeft betaald voor alle Russische leveranties, evenals trouwens voor andere landen ontvangen uitrusting. De Russische leveranties gaan voorts naar: Oeganda, dat het afgelopen jaar 42 migs, 15 tanks en ongeveer hon derd pantservoertuigen ontving, Nigeria: een onbekend aantal Migs, Guinee: 15 Migs 17s, Twee Mig opleidingstoestellen en verscheide ne transporttoestellen, Q Mali: een Mig-15 en zes Migs 17-s en twee M-14 helicopters. Voor de meeste landen, Oeganda en Somali uitgezonderd, geldt dat de Russische wapenleveranties voor zien in hun normale defensiebehoef ten. In Guinee heeft de Sowjet-Unie min of meer permanent twee marine schepen gestationeerd. Oorspronke lijk was hun aanwezigheid kenne lijk bedoeld om Guinee te bescher men tegen een mogelijke Portuge se invasie vanuit het aangrenzende Portugees Guinee-Bissau. Maar Por tugal is nu uit Afrika vertrokken en de schepen zijn er nog steeds. De Russen gebruiken ook Guinese vliegvelden voor verkenningsvluch ten. "Dit waagstuk in Afrika kost Mos kou duidelijk een hoop geld, Hoewel Moskou het kennelijk de moe te waard vindt leveren die investerin gen, uitgezonderd Somali, tot dus ver niet veel op. Welk voordeel Mos kou trekt of hoopt te trekken r;t de hulp aan Oeganda blijft een raad sel. Maar de toestand baart ons zor gen en we houden de zaak nauwlet tend in het oog", aldus de zess man van het Amerikaanse ministe rie van Buitenlandse Zaken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13