'Alternatief voor Schiphollijn 100 miljoen duurder' OPMERKINGEN GEGIJZELDEN TE BEGRIJPEN' Senaat geeft verzet op: verhoging BTW gaat door ,Ik pest geen auto's' Vakbonden verontrust over illegalen Volgens minister 500 miljoen Roemeen eist een half miljoen van Nederland WOENSDAG 17 DECEMBER 1975 BINNENLAND PAGINA Premier Den Uyl belooft minitieus verslag treinkaping DEN HAAG <SP) „Doorgaan met ademhalen". Dat was gister avond het antwoord van minister Van Agt op de vraag hoe de si tuatie in de Amsterdamse gijze lingszaak was. Hij gaf het tydens een persconferentie in het mini sterie van Justitie waarop hy en minister-president Den Uyl rea geerden op kritiek en verwyten die, na de beëindiging van de treinkaping in Wijster, van de kant van een aantar gegijzelden is gekomen. Den Uyl beloofde dat, zodra ook de bezetting van het Indo nesische consulaat in Amsterdam is afgelopen, een „minitieus" ver slag aan de Tweede Kamer zal worden uitgebracht, „van uur tot uur, zo niet van minuut tot mi nuut". Het was zijn excuus voor de grote somberheid die afgelo pen zondag na „Beilen" aan de dag was gelegd en nu nog dient te worden voortgezet. „Er is een aantal merkwaardi ge opmerkingen van de gegijzel den gekomen," zei Den Uyl. „We hebben daar begrip voor, ze lig gen voor de hand en we nemen er bepaald geen aanstoot aan. Maar de gegijzelden hebben van uit hun positie in de trein din- Den Uyl zei ook dat er al gis termiddag een begin is gemaakt met de begeleiding van de bevrij de gegijzelden. Staatssecretaris van Justitie Zeevalking heeft daar toe in Assen gesprekken gevoerd met alle gegijzelden die daarvoor belangstelling hadden. Overigens weigerde de minister-president in te gaan op gerichte vragen om trent het in Beilen gevolgde en in Amsterdam nog te volgen beleid om elke kans op mislukking van het gaande overleg en eventuele plannen te voorkomen. Wel wilde hij ook al ten ant woord op geuite kritiek laten weten dat het een vaste wet is dat regeringspersonen geen recht streeks contact met kapers mo gen hebben omdat op onaan vaardbare eisen de gegijzelden in gevaar zouden kunnen brengen. Hij zei: „Wij hebben de verant woordelijkheid voor het beleid en wij alleen hebben ook de verant woordelijkheid op ons genomen om de eisen af te wijzen". Op i het merkte minister Van Agt op dat dit stelling van voldoende kwali teit was geweest, maar dat deze gijzeling de regering had geleerd dat er dient te worden voorzien in strakkere schema's van vervan ging, m.a.w. dat het niet verant woord is bij een zo langdurige gij zeling dezelfde figuren vrijwel dag en nacht in touw te laten blijven. Den Uyl zei tenslotte nog dat het voor de hand lag dat er, na afloop van de Amsterdamse gijzelings- gesprekken met de Zuidmolukse voormannen zouden volgen om herhaling van dit soort incidenten te voorkomen. 3EN HAAG (SP) De aanleg van de Schiphollijn volgens het plan van het actiecomité armond (het zogenaamde trace 7) zou maar 100 miljoen gulden duurder uitkomen, lan het plan van minister Westerterp voor deze lijn (tracé 2). Het actiecomité Schiphol- ipoorlijn Warmond heeft dat gisteren in een nota aan leden van de Tweede Kamer, die 'ich op dat moment bezighielden met de begroting voor verkeer en waterstaat, méege- leeld. In aanwezigheid van koningin Juliana vond gisteren Jaar van de Vrouw plaats. V.l.nr. koningin Juliana, Comité Internationaal Jaar van de Vrouw), mevrouu van Utrecht, de heer Pot. in Utrecht de afsluitbijeenkomst van het mevrouw Corver vice-voorzitter Nationaal De Ruiter voorzitteren loco-burgemeester II esterterp: DEN HAAG (SP) "Ik wil het lutogebruik alleen beperken, als au tootjes mensen pesten". Minister Vesterterp van Verkeer en Water baar, heeft dat gisteren in de Twee- ie Kamer gezegd tijdens de behan- leling van zijn begroting. Hij be- itreed daarmee dat zijn beleid be- itaat uit "autootje pesten", zoals ïem onder meer door het VVD-ka- nerlid mevr. Smit-Kroes was ver veten. Minister Westerterp: "Het ;aat niet om pro of contra de auto, naar om het beheersen van het erkeer. Wij bewandelen daarbij de niddenweg. Geen enkele vervoerstak vordt verwaarloosd". 'Maar af en toe moet er wel een jeslissing worden genomen", aldus ninister Westerterp. als voorbeeld ïoemde hij rijksweg 14, de zogehe en Verlengde Landscheidingsweg, :en onderdeel van de Haagse ver keersruit. "Deze weg is aangepast aan de vensen van de omwonenden. Ten slotte zal je hem toch moeten aan eggen. want het is niet reeël te 'erwachten dat de verkeersopstop- >ingen vanzelf wel zullen verdwij- len", zo zei de minister gisteren in ie Tweede Kamer, die overigens vel kwijt wilde dat Nederland voor n deel zal moeten leren leven met jpstoppingen op rijkswegen. Wester- ,erp: "Mijn beleid is gericht op ie beheersing van verkeer. Op het >eperk'en van behoeften aan ver- )laatsing. Aan de wens tot verplaat- ien wil ik uitsluitend tegemoet ko nen als het welzijn daarmee gediend Minister Westerterp liet weten in ie gevallen waar de auto een posi- ieve bijdrage aan het welzijn kan everen, het gebruik er van te er kennen. Maar in ieder geval wilde lij het rijden met de auto tijdens ie spitsuren afremmen. Volgens minister Westerterp is een edelijke uitvoering van het open jaar vervoer met het huidige geld nogelijk. VEILIGER DEN HAAG (SP) In de eer ste acht maanden van dit Jaar zijn de rijkswegen aanzienlijk veiliger geworden. Minister Wes terterp heeft dat gisteren in de Tweede Kamer laten blijken. Westerterp: „Van januari tot augustus van dit jaar vielen er 140 doden minder op de rijks wegen dan in de vergelijkbare periode van 1973 toen er nog geen maximum-snelheid gold". „Ten opzichte van deze pe riode in 1974 toen er wel een maximum-snelheid gold, kwa men er op de rijkswegen 47 mensen minder om het leven dan in de eerste acht maanden van dit jaar", aldus de minister van Verkeer en Waterstaat. De nota kwam zo op het nipper tje dat het KVP-kamerlid Van Zeil juist voor het sluiten van de be raadslagingen door Kamervoorzit ter Vondeling daarover in discussie kon gaan. Minister Westerterp voerde tegen het tracé, zoals dat door het Warmondse comité is voorgesteld (en dat loopt van Schiphol via Rijksweg 4 naar Den Haag CS en vandaar via de Hofpleinlijn naar Rotterdam) gisteren in eerste in stantie drie argumenten aan: het kost ruim vyfhonderd mil joen gulden meer dan het door hem gekozen tracé langs Rijksweg 44, dat bij Warmond aansluit op de spoorweg HaarlemLeiden (een argument, dat volgens de nota van het comité nu dus zou zijn ont kracht) onderzoek naar tracé 7 ver traagt de aanleg met vijf jaar; het alternatieve tracé trekt minder reizigers aan dan het door hem gekozen tracé. "Mij is het openbaar vervoer te lief om dat risico te lopen", aldus WesterterD. Onvergelijkbaar In de nota van het actiecomité Schiphollijn Warmond (die werd opgesteld in samenwerking met de werkgroep milieubeheer van de Rijksuniversiteit Leiden, de Vereni ging tot behoud van het Open Ka rakter van de Meerlanden en de Koninklijke Watersportvereniging De Kaag) staat: "Wat betreft de aanzienlijk hogere kosten van tracé 7 (het al ternatief. red.) ten opzichte van tracé 2 (het door Westerterp geko zen tracé) dient te worden opge merkt dat hier sprake is van een vergelijking van onvergelijkbare zaken. De minister vergelijkt namelijk de aanlegkosten Schiphol Leiden met SchipholRotter dam". "Tussen Leiden en Rotterdam zal echter bij keuze van tracé 2 baan- verdubbeling nodig zijn, in ver band met het toevoegen van een aantal treinen komende van Am sterdam via Schiphol aan het reeds nu zo storingsgevoelige verkeer op de oude lijn (Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem, Am sterdam). Het actiecomité schat in de nota dat de verdubbeling van het baan vak Leiden- Den Haag over een af stand van vyftien kilometer 75 mil joen gulden kost. Daarnaast heeft minister Wester terp bij zijn kostenvergelijking van de twee tracé's niet meegerekend dat Gedeputeerde Staten van Noord- Holland hebben gevraagd de Pro vinciale Weg bij Hoofddorp te ont- dertunnelen (kosten vijftig miljoen gulden) Ook heeft minister Westerterp bij zijn tracé 2 verzuimd een bedrag van 25 miljoen gulden in rekening te brengen voor voorzieningen tegen geluidshinder. De kruising van tracé 7 met de Ringvaart becijferde minister Wes terterp met een aquaduct. In de nota staat dat het best met een brug kan. Besparing: 125 miljoen gulden. Tracé 2 zal volgens de gemeente Warmond ter plekke ondertunneld moeten worden, waar de berekening - van Westerterp geen rekening mee hield. Extra kosten: 75 miljoen gul den. Daarentegen kan by tracé 7 in Lei derdorp 50 miljoen gulden worden bespaard, omdat een aantal wonin gen daar niet hoeft te worden "ge- amoveerd" (afgebroken) gezien de breeedte van de lijn van vijftien me ter. gen gehoord en gededuceerd ter- wyl ze niet konden weten wat er van onze kant gedaan werd. Wy hebben van het begin af de eisen om een bus en een vliegtuig af gewezen, ook per veldtelefoon, dat is de kapers duidelijk kenbaar gemaakt. We kunnen begrijpen dat die afwyzing uiterst frustrerend heeft moeten werken, ook al om dat de gegyzelden geen nauwkeu rige kennis van de eisen hadden, zoals het verzoek om 60 paar handboeien. wat ons duidelyk maakte dat het cte bedoeling was geweest dat de gegyzelden ge- Als slotopmerking by de vergeiy- king van de kosten tussen de twee tracé's merkt de nota op dat de baanvoorzieningen die aan de Hof pleinlijn worden toegerekend (dertig miljoen gulden) ook voor tracé 2 moeten worden uitgegeven in ver band met de capaciteit van het baan vak tussen Rotterdam en Den Haag. Conclusie van de nota: "Kortom tracé 7 zou slechts honderd mil joen gulden duurder zijn dan tracé 2" In de nota wordt ook bestreden dat een studie van het alternatief (pla nologisch, verkeerskundig en wat be treft de kosten en baten) een uit stel van vijf jaar zou betekenen: "In opdracht kan deze studie binnen een half jaar gereed zijn". "Juist omdat het hier gaat om een project van circa een miljard gul den en blijvende consequenties voor het vervoer en milieu in de Rand stad, menen wij dat een vergelij kende studie Uw aller steun ver dient", zo besluit het oomité de nota aan de Tweede Kamerleden. Vandaag zal de Tweede Kamer stemmen over een motie van de PPR waarin om een dergelijk vergelijkend onderzoek wordt gevraagd. Het zag er gisteravond overigens niet naar uit dat een meerderheid van de Ka mer deze zou steunen. Wijziging wet DEN HAAG (SP) Er is een wy- ziging van de wet bescherming leer lingen tegen besmettingsgevaar in voorbereiding. Daarbij wordt ook de ouderparticipatie de hulp van ou ders. bijvoorbeeld les geven of toe zicht houden betrokekn. Dit heeft minister Van Kenienade (onderwys) gisteren meegedeeld op schriftelyke vragen van het Tweede Kamerlid Beekmans <D'66>. Reeds nu bestaat voor bepaalde categorieën ouders de verplichting in het bezit te zyn van een tbc-verklaring. Den Haag/Utrecht De Neder landse vakbeweging is verontrust over de gang van zaken met de „illegale" buitenlandse werknemers. „In veel gevallen worden de betrokken buitenlandse werknemers niet rechtvaardig en niet menswaar dig behandeld" De drie vakcentrales NVV, NKV en CNV zeggen dit in een brief aan premier Den Uyl, de ministers Van Agt (justitie) en Boersma (sociale zaken) en staatssecretaris Zeeval king (justitie). „HeJ komt voor" aldus de vakbewe ging. „dat buitenlanders na Jaren in ons land te hebben gewerkt, in grote moeilijkheden komen te verkeren omdat werkgevers, die extra profijt van hen hebben getrokken door geen sociale verzekeringspremies en dergelijke te betalen, weigeren te verklaren dat zij voor 1 november J.l. illegalen in dienst hadden." De regularisatiemaatregelen van de regering houden in dat buitenlandse werknemers moeten bewijzen dat zij voor 1 november al in ons land werkten. Daarvoor moesten voor 15 december de bewijzen op tafel komen bij de vreemdelingendiensten. DEN HAAG (SP) De verho ging van de BTW per 1 oktober 1976 gaat door. Na een dag van tegen stribbelen gingen de fracties van ARP, CHU en KVP in de Eerste Kamer uiteindelyk akkoord met het Onderzoek naar mogelijkheid van misdrijf ROERMOND (ANP) De politie van Roermond is een uitgebreid buurtonderzoek begonnen om uit te zoeken wat voor figuur de 68-jarige L. Spreeuwenberg uit Hegelsom- Horst (gemeente Roermond) is ge- weegt. Het stoffelyk overschot van de man werd zondag in ddens wo ning gevonden. Dit vertelde gisteren luitenant Pinkaers van de gemeente politie van Roermond. Al eercjer sloot de politie misdrijf niet uit. De contacten van het slachtoffer met de buitenwereld bly- ken uiterst gering geweest te zijn. De politie probeert nu de feiten op een rijtje te zetten om daaruit de conclusie te kunnen trekken of ei- sprake geweest is van een natuurlyke d'ood of een misdryf. Zeevalking In hun brief eisen de vakcentrales: grotere duidelijkheid over de voorschriften en de uitvoering van voorstel het gewone tarief met in gang van die datum te verhogen van 16 tot 18 procent. De christen-democratische frac ties deden dit niet, omdat zij waren overtuigd door de argumenten van minister van Financiën dr. W. F. Duisenberg. Maar wel, omdat de minister onderhands zou hebben gedreigd met het "onaanvaard baar", wat een kabinetscrisis tot gevolg had kunnen hebben. Woordvoerder prof. dr. J. H. Christiaanse van de christen-demo cratische fracties zei: "Gelet op het feit, dat de minister het onaan vaardbaar zou hebben uitgespro ken, stemmen wy vóór, met uitzon dering van myzelf". Prof. Christiaanse hield staande dat nu reeds het besluit te nemen de BTW te verhogen onnodig is en dat dat bovendien in strijd is met het strakke prijsbeleid, dat de re gering wil voeren in 1976. Heel uitdrukkelijk bracht hij naar voren, dat de christen-demo craten het eigenlijk beter vinden pas in de loop van 1977 over een BTW-verhoging te beslissen, om dat dan ook bekend kan zijn welke bezuinigingen de regering wil aan brengen in de rijksuitgaven voor een periode tot aan 1980. Minister Duisenberg had betoogd, dat uitstel van de beslissing aan al le onzekerheden die er al zijn over de economische ontwikkeling er nog een toevoegde. Hij zei dat de rege ring er zeer aan hecht, dat nu de aangekondigde „versoepeling" van de maatregelen; bij voorrang een verscherpte strafbaarstelling van werkgevers, die „illegalen" in dienst hebben. Bijzonder pijnlijk is het volgens de vakcentrales dat sommige buitenlan ders, die naar hun land worden teruggestuurd, daar in de gevange nis terecht dreigen te komen. Dit kan gebeuren als buitenlanders in ons land hebben meegedaan aan acties als hongerstakingen of het bezetten van kerkgebouwen wat door het regiem in het land van herkomst vaak als een ongeoorloofde politieke activiteit wordt gesteld. De vakcentrales menen dat het volstrekt onmogelijk moet zijn dat buitenlanders in stryd met alle Nederlandse tradities en rechtsop vattingen tegen hun wil aan het gevaar van politieke represailles in hun land worden blootgesteld. De buitenlandse werknemers in ons land zullen - veel scherper dan nu al het geval is, „het sluitstuk van de arbeidsmarkt'- worden. Dit zeggen reeds tot een BTW-verhoging wordt besloten. Na afloop van de vergadering er kende de minister desgevraagd, dat hij met een kabinetscrisis had zul len dreigen als de christen-demo craten het voorstel hadden gedaan oni de beslissing over de BTW-ver- hoging uit te stellen. "Maar dat voorstel is niet gekomen", zei Dui senberg lachend in zijn vuistje. DEN HAAG «ANP) In een kort geding tegen de Staat der Nederlan den heeft de 30-jarige Roemeen Dio- nisiade Popescu by de president van de rechtbank in Den Haag rnr. J. H. Blaauw gisteren geëist dat zyn uitzetting uit ons land ongedaan wordt gemaakt. Hy wil bovendien een vergoeding van een half miljoen voor „aangedaan leed". 50.000 gulden daarvan wilde hy als voorschot heb ben. Op 25 december 1974 kwam hij met een visum in ons land. Twee jaar eerder had hy een meisje uit Voor burg leren kennen waarmee hy wil de trouwen Vlak voor de trouwdag, op 23 januari 1975 verbrak het meis- Aanvaring in dichte mist KRUININGEN (SP) De dub beldeks veerpont Willem Alexander heeft gisteravond in dichte mist op de Westerschelde een aanvaring ge had met de kleine Engelse coaster Helena. De veerpont, die was volge laden met passagiers en auto's liep evenals de coaster lichte schade op. Niemand werd gewond. De schepen zyn direct na de aanvaring voor an ker gegaan. Gisteravond is het 5.990 bruto ton metende vrachtschip Stefan Drecher eveneens op de Westerschelde aan do grond gelopen. Het met stukgoed ge laden schip liep in de mist by de kcp van Bath buiten het vaarwater aan de grond. Sport vliegtuig neergestort: twee doden WILLEMSTAD (ANP) Twee mensen zyn op Curacao omgekomen toen hun Cessna-sportvliegtuig ver ongelukte tydens een vlucht boven het Antillen-eiland. Het zyn de 32- jarige gezagvoerder Roel Vos van de Antilliaanse Luchtvaartmaatschappij, die het toestel bestuurde, en de 34- jarige röntgenoloog Johannes van der Hoeven. Deze laatste maakte luchtfotn'6 van races, die op een plantage wer den gehouden. De toeschouwers bij de wedstryden zagen de laagvliegen- de Cessna plotseling recht omhoog schieten, waarna het toestel naar be neden dook en zich in de grond boor de. Eis vier jaar voor hel doden van een vriend ALKMAAR «ANP) De officier van Justitie bij de rechtbank in Alk maar heeft gisteren tegen de 32-ja- rige Indonesiër Arthur Bernhard S. uit Beverwyk vier Jaar gevangenis straf met aftrek geëist. De officier achtte bewezen dat S. 14 september in Castricum 's avonds op dc 25-ja- rige Theofilles G had geschoten, waardoor deze korte tyd later over leed. De mannen waren voorheen vrien den en stondert bekend als karate- beoefenaren. In mei had G. zonder enige aanleiding S. met een klewang op het hoofd geslagen. Hy werd ern stig gewond en voelde zich sindsdien bedreigd. Daarom droeg hy ook een pistool by zich. Op 14 september liep hy met zyn vrouw in Castricum en kwam daar G. tegen. S. meende dat deze een greep in zyn broekzak deed, waarop hij hem een slag voor wilde zyn en direct begon te schieten. By G. werd geen wapen aangetroffen. De raadsman vroeg vrijspraak, sub sidiair ontslag van rechtsvervolging. Hij deed een beroep op noodweer c.q. noodweer exces en veerde aan dat de opzet om G. te doden niet was bewe- Uitspraak 30 december je de relatie. Op 11 december heeft de Voorburgse politie de inmiddels illegaal in ons land verblyvende Roe meen gearresteerd. Hy zou op 15 de cember uit ons land worden gezet. Die termyn is met een maand ver lengd en de Roemeen is tydelyk uit hechtenis ontslagen. Zyn raadsman, mr. P. W. Ploeg »it Den Haag, vroeg de rechtbankpresi dent geen beslissing te nemen zolang de Europese commissie voor de rech ten van de mens geen uitspraak heeft gedaan. Popescu loopt volgens zyn raadsman de kans in eigen land een gevangenisstraf van een tot twee jaar te krygen wegens het laten ver lopen van zyn uitreisvisum. NVV, NKV en CNV stellen eisen aan regering het Nederlands Centrum Buitenlan ders en de 17 regionale stichtingen welzijn buitenlandse werknemers in een commentaar op de hoofdpunten van het ontwerp „Wet arbeid buitenlandse werknemers". Deze organisaties hebben felle kritiek op dit wetsontwerp, waarmee de regering een terughoudend toelatingsbeleid wil realiseren via het stellen van een maximum aan het aantal gastarbeiders per bedrijf en het voorschrijven van een „tewerkstellingsvergunning" voor de werkgever. Gevolgen van het voorgenomen beleid zijn volgens deze organistaties aantasting van bestaande rechten en vrijheden van de buitenlandse werknemer en een toenemende discriminatie ten opzichte van zijn Wetsontwerp gekraakt Het Christelyk Nationaal Vakver bond en het Nederlands Centrum Buitenlanders hebben verder nog ge reageerd op het wetsontwerp van de ministers Boersma en Van Agt rdt beoogd de tewerk stelling van buitenlandse werkne mers te regelen. In (afzonderlijke) reacties aan de Tweede Kamer noemen CNV en NCB het ontwerp "wet arbeid bui tenlandse werknemers" in hoge ma te discriminerend. In het ontwerp wordt voor ondernemingen met meer dan 20 buitenlanders in dienst een vergunningslimiet vastgesteld. Af hankelijk van de situatie op de arbeidsmarkt krygt de werkgever die buitenlanders in dienst wil ne men dan een tewerkstellingsvergun ning. Zijn er voor bepaalde banen voldoende Nederlandse werknemers kandidaat dan wprdt de tewerkstel lingsvergunning in principe niet ver leend. Deze regeling, aldus het ont werp, zou var kracht moeten wor den voor buitenlanders die korter dan vijf Jaar in Nederland verblij- NCB en CNV vinden de regeling disoriminerend omdat het recht van een buitenlander om naar aan an dere werkgever te gaan sterk wordt beknot. Het wordt hem moeilijk, zo niet onmogelijk gemaakt om een relatief beter betaalde functie te aanvaarden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7