ANKER OVER EEN JAAR KLAAR PROTEST AAN MINISTERS Toch nog kans op Abraham show in Alkemade Afbraak chr. school gaat (nog) niet door Na 5 jaar 'praten" krijgt Hazerswoude modern centrmn PAGINA 4 WOENSDAG 17 DECEMBER 1975 HAZERSWOUDE Het multi functioneel centrum 'Het Anker" gaai een automatische verbinding vormen tussen het "oude" Rhy- nenburoh en de nieuwe wijk Rhy- nenburoh-oost. De heer M. C L. van Kasteren. voorzitter van de bouwcommissie, is van mening dat men dat rustig mag en kan zeggen. "Stel: je komt vanuit de Vondel laan in "oud" Rhynenburch en je wilt oostwaarts. naar Rhynen- buróh-oost. Wel, dan kun je dwars door hei centrum om in die nieu we wijk te komen"! Voor de oost-west-verbinding geldt, uiteraard, hetzelfde. En wanneer men dan de route via "Het Anker" neemt, dan komt men au tomatisch in de ontmoetingsruimte: bar, "zitje", biljart-ruimte, jeugd- accommodatie. de bibliotheek en de wachtkamer van de kruisverenigin gen. Van Kasteren meent zelfs te mogen stellen dat de "aankleding" van dit gedeelte van het gebouw zodanig is dat men kan praten over het dóór lopen van de bestrating Duizend vierkante meter groot is het multifunctioneel centrum, waarvan het overgrote deel "op ni veau" is gelegen. De jeugdkelder vormt de enige uitzondering. De grote zaal biedt een accommo datie van dri?honder dvijfenzeveniig zitplaatsen. "Daar kunnen alle mo gelijke activiteiten worden ont plooid". weet Van Kasteren. Ge pland zijn een verhoogd deel. uiter mate geschikt als Bühne voor to neelspelen en een ander verhoogd gedeelt'e voor het altaar ("katholie ke kerkdiensten). Mocht het zo ver komen, dat in het centrum modern toneel op de planken zou moeten worden gezet, dan is de amfithea tervorm een mogelijkheid. Door "De zaal is overigens geen platte doos", aldus de voorzitter van de bouwcommissie van "Het Anker". "Want het dak is hellend, met een lichtdoorvail door het dak". Hij noemt het "ruimtelijke beleving1'. Omdat in deze zaal luohtverwar- ming zal worden geïnstalleerd, moet het mogelijk zijn dat wis seling van gebruik ervan op korte termijn mogelijk is. Een voorbeeld: in de avonduren feest en enkele ,uren daarna een devote ruimte voor de kerkgangers, zonder dat ze op enigerlei wijze geconfronteerd worden met de "resten" van dat, Juist als voorbeeld aangehaalde festijn. In de kringen van het stichtingsbestuur wordt nog ge praat over de eventuele aanschaf fing van een verduisteringsinstalla tie (filmvoorstellingen». De keuken (5x5 meter) is gesi tueerd tussen de grote zaal en de bai. Er bestaat de mogelijkheid om daar van elders aangevoerd warm eten op temperatuur te houden en la ter dus in het centrum uit te serve- De jeugdkelder. grenzend onder de grote zaal, is 12 x 5 meter. Deze ruimte staat min of meer in open ver binding met de ontmoetings ruimte. En de kelder kan, aldus Van Kasteren, worden gekenschetst als een "niet-af-ruimte". "Waar dus van alles kan gebeuren". En de overlast van eventueel ge luid? Het raadgevend ingenieursbu reau in akoestiek Melzer uit Amster dam heeft er een diepgaande studie van gemaakt. En heeft bij dat onder zoek rekening gehouden met de di recte nabijheid van de rijks weg (Rijndijk), mét de verkeerslich teninstallatie op de kruising met de Bruggestraat (denkt u aan het rem men en optrekken van de auto's). Daarnaast is men er bij dit akoes tisch adviesbureau van uitgegaan dat in "Het Anker" verschillende acti viteiten op het zelfde tijdstip moeten kunnen worden ontplooid. Van Kas teren: "Ons is verzekerd dat wan neer de adviezen worden opgevolgd, er geen geluidsoverlast zal zijn". Waarbij hij opmerkte dat het dak van de jeugdkelder voorzien zal zijn van speciale "akoestische toestan den". Overigens: de buitenwanden zullen voldoen aan hoge thermische eisen. Jeugd De jeugd kan over nog twee ruim ten beschikken: een van 4' x 94 en We keren nog even terug naar de grote zaal. waar sprake zal zijn van viei vloerniveaus. Van Kaste ren noemt deze: de "kuip", het po dium. een balkon en een "Iets" ver hoogd deel. Met schermen en wat dies meer zij is deze accommodatie ook bruikbaar voor kleine groepen. Met pakweg twintig personen is er, aldus de vooritter van de bouwcom missie. heel gezellig te vergaderen op het balkon. Maarvergaderen kan men ook elders in het centrum. Op twee plaatsen: in een ruimte van 6x7 meter en in een kamer van 6 x5 meter (die "normaal" gebruikt zal worden als wachtruimte voor de kruisverenigingen en eventueel kan worden ingeschakeld wanneer de ou deren de "bejaarden-gymnastiek" willen beoefenen». De kruisverenigingen zullen kun nen beschikken over een artsen-ka mer. een 'boxen'-ruimte, plus een kamer voor de wijkverpleegster. Een oppervlakte van 34 x 6 me ter is gecreerd voor een bibliotheek. De boeken zullen hier worden op geslagen. Via een loket naar de ont moetingsruimte kunnen deze worden geleend respectievelijk worden te ruggebracht. In het mortuarium is plaats voor twee overledenen. Bij de toiletgroep is er een gepland, die speciaal voor de mindervaüde is bestemd. De dagkerk biedt ruimte aan on geveer vijfendertig personen (zit plaatsen). Sacristie en kantoortje, waar de parochieadministratie kan worden ondergebracht, staan de pa rochie van de H. Michael H. Ber- nardus eveneens ter beschikking. Plein De oostelijke zijde van "Het An ker". dus aan de kant van Rhynen- burch-oost: de bedoeling is dat daar een plein wordt aangelegd. '"Dat zal uiteindelijk het "dorpsplein" moeten worden", aldus Van Kasteren. Een plein, dat overigens in eerste instan tie niet is bestemd voor het parke ren van auto's. Want accommodatie voor het stallen van dit blik tracht men te vinden tussen het gebouw en de rijksweg (RUndyk). De ande re, dus westelijke, zijde van het cen trum komt nabij het „kikkerslootje", dat evenwijdig loopt met de Rhy- nenburcherlaan. "Bedoeling is dat het water tegen de westelijke kant van het gebouw komt. Dan moet er uiteraard wel wat verbreed worden aan dat slootje!" Bepaalde kunstvoorwerpen uit de Michael (Zwaantjes)kerk zullen on tegenzeglijk worden "verhuisd" naar "Het Anker nu de parochie niet meer van het kerkgebouw ge bruik zal maken zodra het multi- funtioneel centrum gereed is. Vast staat al dat het orgel, dat van monumentale waarde is. een plek in het nieuwe gebouw zal krij gen. Wat er met de klokken gaat gebeuren? Een vraag die nu nog niet valt te beantwoorden. Wel zou er eventueel een klok kunnen worden opgehangen in de nok van het cen- Eén jaar De bouwtijd van het multifunc tionele centrum 'Het Anker" is één jaar. Nu, bij het slaan van de eerste heipaal op zaterdag 20 decern ber. is het wellicht goed te reali- sereit dat hieraan enorm veel wv>r- bereidingen zijn voorafgegaan. En dat men in diverse kringen van de Hazerswoudse gemeenschap al vijf jaar over dit project praat. Bouwcommissievoorzitter Van Kas teren: "Er is voortvarend gewerkt". En hij meent ook te kunnen en mo gen stellen dat 't stichtingsbestuur getracht heeft om rekening te houden met de wensen die er onder de bur gerij leefden. De bestuursleden en de leden van de bouwcommissie zijn er, vindt hij, niet vanuit gegaan dat ze een monument voor henzelf wil den gaan bouwen. "Mijn persoon lijke mening is dat je dan meer gebaat bent met meer dan minder inspraak". Het multifunctioneel centrum "Het Anker" met de bouw waar van op zaterdag 20 december wordt gestart wordt gebouwd naar een ontwerp van de Amsterdamse architect Alberts. Hij kon voor de verfraaiing van het gebouw rekenen op de adviezen van de hoofdstedelijke kunstenaar Ha melberg. Alberts geniet in de bouwwereld de faam van „man met geavanceerde ideeën". Hij was/is betrokken bij diver se experimentele woningbouwpro jecten en bij het stadscentrum - project in Zoetermeer, stad ook waar momenteel een multifunctio neel centrum (zij het groter dan in Hazerswoude) van zijn hand verrijst. Leeuwarden kent een soortgelijk bouwwerk als dat nu hier gebouwd gaat worden. Het ontwerp van architect Al berts zal worden uitgevoerd door aannemingsbedrijf EGBO BA', uit Hazerswoude. Na de door het bestuur van de stichting "Het An ker" uitgeschreven officiële aan besteding werd dit bedrijf dat Al ders in Hazerswoude andere pro jecten onderhanden heeft (wo ningbouw, winkelcentrum)ver zocht het plan te realiseren. De stichtingskosten van het cen trum worden geraamd op 1,8 mil - joen gulden. Een bedrag, dat de grandarchitect, -bouw- en inrich tingskosten beslaat. Het ministerie van Cultuur, Re creatie en Maatschappelijk Werk heeft een subsidie toegezegd. De juiste grootte hiervan is nog niet bekend. Maar in de kringen van het stichtingsbestuur wordt een bedrag in de grootte van één mil joen gulden verwacht. In de Stichting "Het Anker" participeren: de gemeente Hazers woude. de R.K. parochie H. Mi- chael/lL Bernardus te Hazerswou- de-Rijndijk/Koudekerk aan den Rijn, de Gereform. Kerk Kou dekerk aan den Rijn/Hazerswou- de-Rijndijk, de Nederlands Her vormde Gemeente Koudekerk aan den Rljn/Hazerswoude-Rijndijk en de gezamenlijke kruisverenigin gen (Wit Gele Kruis en Groene Kruis, afdelingen Hazerswoude- Rijndijk/Koudekerk aan den Rijn, sedert kort opererend als stich ting Interkruis). Deelnemers in de financiering van het project zün de gemeente Hazerswoude, de RK parochie en de kruisver enigingen. ROELOFARENDSVEEN De gemeente Roelofarendsveen heeft gistermiddag van drie per soneelsleden afscheid genomen: het echtpaar Van Hameren en mevrouw Kins. Van Hameren was bijna 25 jaar gemeentebod1? en hield ook. samen met zijn vroüw, het gemeentehuis schoon. Het afscheid van Van Hameren kwam hij voor de pensioenge rechtigde leeftijd had bereikt. Om gezondheidsredenen achtten doktoren het beter dat hij er nu mee stopte. Drie burgemeesters, of beter ge zegd. 2 nog in het ambt zijnde en één gepensioneerde (Wage naar van Zevenhoven. Bolten van Alkemade en oud-burge meester Smolders) waren bij dit afscheid aanwezig. Drs. Bolten merkte op het jam mer te vinden, dat hij niet heeft samengewerkt met v. Ha meren. Wethouder Rietbroek 'Ik heb destijds moeten medebe- slissen of u zou worden aange steld. Ik kende u al van het voetbalveld. En omdat u daar altijd zo onbe rispelijk gekleed ging was dit voor ons de doorslag u in ge meentedienst te nemen. We hebben er nooit spijt van ge had." Oud-burgemeester Smolders sprak een dankwoord aan het adres van v. Hameren voor de goede zorgen. "En mevrouw Van Hameren wil ik bedanken, om dat ik van haar altijd de nieuw tjes uit het orp hoorde." Mevrouw Smolders: "Je echte vrienden leer Je kennen in een lach en een traan. Die dingen waren voor mij en tante Truus een begrip Maar daar praten we hier niet over...." Opmerking van de heer Koot van de woningadviescommissie: "Ik bied u een druppel aan voor het vat koffie, dat u in al die jaren voor ons heeft gezet...." Cadeaus werden er natuurlijk eveneens overhandigd. Secreta ris Bra ma deed dit namens het gemeente personeelHij over handigde v. Hameren 'n klok, zijn vrouw een weegschaal en mevrouw Kins kreeg een kande laar. Mevrouw Elsgeest-Vesseur. van de CDA-fractie, bood een zonnewijzer aan. Op de foto: rechts secretaris Brama, het echtpaar Van Ha meren (in het midden) en me vrouw Kins. NIEUWVEEN Gedeputeerde Staten hebben (voorlopig) geen goedkeuring gegeven aan de ge meente Nieuwveen om over te gaan tot aankoop van de oude christelij ke basisschool. Zij hebben hun beslissing in deze zaak verdaagd tot het moment de financiëring voor de aankoop rond is. De gemeenteraad besloot gister avond zowel een geldlening aan te gaan voor het aankopen van het gebouw alsmede het beschikbaar stellen van een krediet voor het slo pen van de school. Pijlman (Gemeentebelangen) vond de hele zaak wat vreemd aan doen. Burgemeester Breen stelde, d*t »1« dp fmanciëriner h> arde komt Gedeputeerde Staten auto matisch goedkeuring verlenen "Daarom", aldus de burgemeester, "achten B. en W. zich bevoegd nu al een krediet te vragen om straks te kunnen slopen". Goedgekeurd werd ook de sloop van enkele panden, noodzakelijk om de Dorpsstraat te kunnen ver breden. Van Dijk (Gemeentebe langen) kwam in de rondvraag nog even terug op deze "sloopzaak". Hij merkte op, dat er grote gaten in de Dorpsstraat zullen verschij nen als er straks zal worden ge sloopt. Panden aan de Kerkstraat, Dorpsstraat en een deel van het complex van de Johamnesstichting eaaifc fcearen de grond. HH stelde bur gemeester en wethouders voor om snel met plannen op tafel te ko men "waarmee de gaten kun nen worden gevuld". B. en W. be loofde hieraan gehoor te zullen geven. Voor de renovatieplannen voor gebouw Kwiek zal een werkgroep worden ingesteld, die de verbouwing zal gaan begeleiden. Namens de ge meente zullen hierin plaats nemen wethouder Fransen en de raadsle den Pulleman en Pijlman. Er gingen stemmen op om de muziekvereniging na de renovatie uit het gebouw te weren. De men sen, die hiervoor pleitten kregen echter geen steun van de overige raadsleden. Reinigings recht omhoog HAZERSWOUDE De raad van Hazerswoude gaat de tweede begro ting morgen (donderdag)avond, van af 19 uur afwerken. Daarnaast zul len B en W voorstellen om de rei nigingsrechten met ingang van 1 januari te brengen op f50 per per ceel. Tot nu toe betaalt men in Ha zerswoude aan reinigingsrechten f40 Ook wordt door het college onder meer geadviseerd om f695.000 be schikbaar te stellen voor de aanleg van de persleiding van de zuiverings installatie in Zuid naar het aan- sluitpunt op het hoofdriool bij de Johannes Postschool. Boodschappen niet gratis HAZERSWOUDE Raadslid Verweij (CDF) adviseerde het col lege tijdens de algemene beschou wingen over de begroting '76, een protestbrief te sturen naar de mi nisters. Volgens de heer Ver weij zou in die brief gewezen moe ten worden op het onzorgvuldig be leid van de provincie ten aanzien van de reconstructieplannen van het kruispunt GemenewegDorps straat. De ministers zouden, aldus de heer Verweij, verzocht moeten wor den alsnog maatregelen te nemen ter beveiliging van dit kruispunt. Een en ander naar aanleiding van d? constatering van B. en W., dat weinig tot stand is gekomen ten aanzien van deze reconstructie plannen. De provincie heeft de ze reconstructie wel op de lijst van uit te voeren werken geplaatst, en daarvoor een bedrag van tweehon derdduizend gulden beschikbaar gesteld. De heer Verweij stelde, dat van dit beschikbaar gestelde bedrag ook de aankopen van grond en wo ningen gefinancieërd moeten wor den. Honderden schoolkinderen zul len in de toekomst dagelijks dit ger vaarlijke kruispunt moeten passe- Ook wat de activiteiten van het IGOR betreft fronsen de fracties hun wenkbrauwen, aldus de spre ker, die daarbij wijst op de tracé bepaling van rijksweg 11. waarbij geen rekening wordt gehouden met de belangen van Hazerswoude. De heer Verweij drong aan op een ge richter grondbeleid tussen het col lege, vooral ten aanzien van de gronden, gelegen tussen rijksweg 11 en de spoorlijn. De PPR-fractie staat aldus raadslid Nieuwendijk, wat dit betreft achter het college. De heren Verweij en Berlemon (WD) zeiden namens de beide fracties, verheugd te zijn, dat de begroting sluitend is. Wel betreur den beiden het. dat door het colle ge geen beleidsnota is gemaakt. De heer Oosterhof (PvdA) had als kop boven zijn inleiding "De afgang van een zo hoopvol begonnen jaar" gekozen, waarbij hij een opsom ming gaf van de vele plannen die voor het nog lopende jaar zijn ge maakt en waarvan niet veel terecht is gekomen, zo meende de spreker. "Wij hebben voor de kat zijn staart vergadert over een beleidsplan en verbeterde beleids- en begrotings- presenatie", aldus de spreker, die erop wijst dit als dank te zien van het door de raad in het college ge stelde vertrouwen. De heer Ooster hof vroeg met klem, een werk plan voor 1976 vast te stellen en deze aan de raad voor te leggen. De voorzitter betreurde het, dat de PPR de algemene beschouwin gen begint met tal van vaagheden, die niet nader worden geconcreti seerd. Tal van posten zouden te laag zijn geraamd, maar ze worden niet bij name genoemd, aldus de voorzit ter. Het maken van een begro tingsfolder acht het college voor Hazerswoude niet gewenst. De heren Verweij (CDF) en Ber leman (WD) vroegen beiden aan dacht voor een snelle aanpak van de sportvelden voor voetbalvereni ging 'Bernardus. Deze vereniging heeft van de KNVB slechts voor één Jaar toestemming gekregen, op het bestaande terrein te spelen. De voor zitter wees er op, dat in ieder geval de kleedaccomodaties op de sportvel den niet door de gemeente kunnen worden gefinancieerd. Met de WD is ook het college van mening, dat een meerjarenplan gewenst is. Daarbij een raming ma ken lijkt het college echter zinloos. In antwoord op een vraag van de PvdA-fractie dat het college de ca paciteit zou ontbreken zei de voor zitter, dat nog nooit ee beleidsno ta is toegezegd. De heer Berlemon wees op de noodzaak zo snel mogelijk plannen te maken voor een begraafplaats omdat de katholieke begraafplaatsen al in 1980 aan de Rijndijk gesloten zullen worden. De voorzitter zei. dat in 1976 een voorstel zal worden ge daan ten aanzien van het bestem mingsplan voor een begraafplaats. De heer Verweij hekelde de verneil- zucht door de Hazerswoudse jeugd. Als voorbeelden noemde hij het zwembad De Hazelaar, het gymnas tieklokaal en kleuterschool Het Kwet- ternest. De spreker vond het een schandalige zaak en vroeg zich af, waar de verantwoordelijkheid van de burger bleef. Het college wees er op, dat mentaliteitsverande ring zal moeten plaatsvinden, voor dat hierin verbetering komt. De bouw van een twintigtal be jaardenwoningen in Rhynenburch- oost kan, aldus de heer Berlemon, al leen worden toegejuicht. Ook vroeg de spreker aandacht voor aansluiting van woningen aan het centraal an tenne-systeem. "U weet best, dat hier de bood schappen niet cadeau worden gege ven" constateerde hij. Hierop hadden de verdachten geen antwoord. Het tweetal had zich verdacht in de su permarkt opgehouden, en daarom door 't personeel in de gaten gehou den. Terwijl de ene vrouw een deel van de boodschappen betaalde, wilde de ander er m<et een flink aantal van door gaan. Dat betrof vooral dure boodschappen. De officier wilde niet meteen tot gevangenisstraf over gaan. "Maar de verdachten verdie nen wel een lesje" meende hij. Naast een geldboete van ieder twee honderd gulden, eiste hij een week voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De rechter veroordeelde conform die eis. ROELOFARENDSVEEN Er bestaat, ondanks alle negatieve berichten, een reële kans, dat Roelofarendsveen toch de „Vader Abraham-show" krijgt. Niet op maandag 22 december maar mogelijk op 16 of 17 januari van het volgend jaar. Op deze data organiseert de mu ziekvereniging "Liefde voor de Har monie" feestavonden in de veiling hal van EMM. Het Tilburgse tfrea- terbureau Frijters zal alle pogingen in het werk stellen er veel geld bij moet. Want dat kan de "Liefde" beslist niet opbrengen". Ongeveer een week geleden be gonnen de "onderhandelingen" voor een "televisie-uitzending" voor de TROS vanuit de veilinghal. Ondanks kwikkelijke toestanden", die de de kerstdrukte besloot het bestuur show voor volgende week maandag in de mist deden gaan. alsnog 'goed* te maken. EMM toch medewerking te lenen aan de opnamen. Toen later bleek, dat de TROS helemaal niets René Frijters: "Ik moet zeggen, met de zaak te maken had en ae dat ik die hele zaak verschrikkelijk "onderhandelaar" de uitzending uit jammer vind voor de Roelofarendsveen. Gelukkig heb ik teur Meima in z'n duim had gezogen, besloot direc- de veiling de hal niet beschikbaar te stellen. Daarom stelt: "We hebben ons teruggetrok ken, omdat het een privé-aangele- goede contacten met de plaat selijke muziekvereniging, zal ik proberen de show toch nog het dorp te brengen. Dezer dagen genheid was. Ik heb gezegd zal ik contact zoeken met het be- huren de hal wel als er iets stuur van Liefde voor de Harmo nie". Voorzitter Brama van de muziek vereniging was verrast over deze ont wikkeling: "Wij weten nog niets", zei hij gisteravond. ke". En aangezien er in Alkemade geen vervangende ruimte is, die vol- "Met doet aan de eisen om een dergelijk aldus Brama. "valt natuurlijk evenement in te laten plaatsvinden, altijd te praten. Als de vereniging weigerde de gemeente een vergun- er maar niet slechter op wordt valt ning. Het dorpshuis de Alketourcht er te allen tijde te onderhandelen, is te klein voor zo'n show. vertelde Het moet natuurlijk niet zo zijn, dat de heer Van Elk van de gemeente. "Er is nog wel gesprokfen om de show te houden in een garage. Maar daar voelen we niets voor. Want als daar iets gebeurt kan het wel eens goed uit de hand lopen". In ieder geval waren er inmiddels wel kaarten aan de man gebracht. Die waren al afgegeven aan de di verse voorverkoopadressen vóór dfe eventuele vergunning was afgege ven. Bovendien waren er ook aan plakbiljetten her en der verspreid, waarop stond vermeld, dat de TROS televisie-opnamen zou maken van de Vader Abraham-show. Een TROS-woordvcterder hier over: 'We hebben al meer ellende met die man gehad. Hij heeft name lijk kans gezien om de Vader Abra ham-show ook te laten opdraven in Naaldwijk. Daar is ook de naam van de TROS genoemd. Het geld heeft die kerel echter nooit overge maakt". Volgens de omroep heeft de TROS geen enkele band met deze man. "Hij heeft op eigen beweging ook die raambiljetten laten drukken. Maar onze naam hoort er absoluut niet tussen. We overwegen dkn ook zeer sterk om de politie maar eens t?e gaan inlichten over zijn activitei ten. We willen nu wel eens worden verlost van deze hinderlijke figuur". DEN HAAG/BOSKOOP De twee Surinaamse zusjes uit Boskoop, die zich bij de Haagse politierechter voor winkeldiefstal moesten verant woorden verklaarden, met de beste bedoelingen in de supermarkt te hebben gewinkeld. Ze woonden nog niet zo lang in Nederland, en kenden de gang van zaken hier dus niet zo goed, zo wilden zij de rechter doen geloven. Die deed dat echter niet. ALPHEN AAN DEN RIJN Met de vorst van de afgelopen dagen konden ook de schaatsen weer uit de kast worden ge haald. Gisteren in alle vroegte al werden in Alphen de eerste schaatsenrijders op het natuurijs gesignaleerd. Op de Burge meester Bruins Slatsingel, waar fotograaf Wim Dijkman de ijspret vastlegde, amuseerde de schooljeugd zich kostelijk Lang zal die schaatspret mogelijk niet meer duren, gezien de onzekere berichten uit De Bilt.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4