Massage in Indonesië: een veel voorkomend gebruik U"WAT Toenemende twijfel over schuld van Rosenbergs WOENSDAG 17 DECEMBER 1975 Bijgaand artikel is van de hand van onze medewerkster Vera Gaikhorst (23), studente sociologie der niet-westerse volken aan de universiteit van Leiden. Zij heeft een jaar in Indonesië gewerkt als vrijwilliger. „Massage, in Indonesië een veel voorkomend gebruik" is de laatste van een viertal bijdragen. Massage is een verschijnsel in Indonesië, zeker op Java, waar men van jongs af aan mee ver trouwd is. Er doet een verhaal over een Indonesiër de ronde, die de kunst van massage goed beheerst. Deze man is voor een kleine overtre ding in de gevangenis beland, temidden van an dere gevangenen. Deze willen hem niet graag meer missen, want een massage van hun mede gevangenen werkt verzachtend en troostend na een marteling. Geregeld wordt de man ook ge roepen bij de militaire bewakers, die hem om een massage vragen. Zij zullen zich wel meer dan eens bedenken voor zij deze goede gevan gene vrijlaten. Opvallend in Indonesië is, dat de mensen vaak in grotere licha melijke intimiteit leven dan bij ons. Mannen en jongens, vrouwen en meisjes ziet men nogal eens ge armd lopen. Uit verhttlen van In donesiërs blijkt dat massage bin nen het gezin geregeld voorkomt. Opa of oma masseert het klein kind voor het slapen gaan, vader vraagt wel vrouw of kinderen hem te masseren door bijvoorbeeld over zijn rug te lopen. Het is ook niet ongewoon een paar mensen aan de kant van de weg te zien, van wie de één de ander het hoofd of de nek masseert. Maar het is niet al leen de man of de vrouw van de straat, die masseert of frunnikt aan de ander, het komt in alle lagen van de bevolking voor. Studenten onder elkaar doen het ook. De ken nis gaat meestal van generatie op generatie. In de Geneesheer van Nederlandsch-Indië uit 1887 wordt een middel tot genot, over het al gemeen uitgevoerd door reeds be jaarde inlandsche vrouwen". Ver gelijkbaar was mijn ervaring in Ja karta gedurende 1974/1975: veel andere vrouwen van eenvoudige af komst laten zich geregeld bij men sen thuis roepen om voor een be drag van plm. f 3,50 een massage behandeling te geven, die wel een paar uur duurt. een vorm van ont spanning en het heeft ook een ge neeskrachtige werking. Na afloop blijkt stijfheid, hoofdpijn of grie perigheid vaak een eind over te EfQfj$(|| zijn. Doordat ik in Jakarta een onderzoek heb gedaan onder masseurs en mensen, die zich ge regeld lieten masseren, kreeg ik rui me informatie over deze gewoon te. Niet zelden beweren Indonesiërs masseurs en cliënten, dat na één massage reeds verslaving op kan te.,ve. °gen massage worden gecorrigeerd, zegt men. Een aantal mensen beweert ook dat wanneer een baby licha melijk niet in orde is een dukun of een andere masseur door een enkele massage het kind kan ge nezen, terwijl dit een arts dan niet lukt. De moeder laat zich na de geboorte masseren om de baarmoe der weer in de oorspronkelijke vorm terug te duwen. Ze krijgt zo haar oude figuur spoedig terug en spataderen worden voorkomen. techniek geschreven: treden: de lichamelijke en geeste- „massage, of „pijat" is het met de u*ke behoefte keert regelmatig te- volle hand knijpen en met de dui- ^u£,„Er men wrijven, het laatste meestal op die plaatsen, waar een zenuw- tak op een harde onderlaag kan worden gedrukt. Het zogenaamde gevallen, dat „urut" is het wrijven van de spier- terse opleiding massa's in haren verloopEn vaak buigt en rekt een masseur de gewrichten ook, zodat ze een knap pend geluid voortbrengen", aldus C. L. van der Burg in 1887. gelijks lieten zo meent men, is staat zware ziekten te genezen in een arts met een wes- geen raad mee weet. Beroep Er is ook een groep mensen, die massage als beroep of als onder deel van hun beroep uitoefent. In de Geneesheer staat hierover te lezen: „Deze lichaamsbehandeling wordt beschouwd als een gewoonte door de inlanders gevolgd. Het is Er bleek een aantal categorieën masseurs te zijn. Daar is de „du- kun bayi" die te vergelijken is met onze kraamverpleegster. Door tij dens de zwangerschap te masseren kan ze een abortus opwekken bij haar cliënten, wat overigens niet zonder levensgevaar is. Vindt een normale geboorte plaats dan mas seert deze vrouw moeder en kind geregeld gedurende het eerste le vensjaar van de pasgeborene. Voor het kind werkt 'n massage na het baden onder andere slaapverwek kend, en als baby's hoofd niet de gewenste vorm heeft, kan deze door Algemeen is bij nuassage een ero tische ondertoon te bespeuren. Een masseur kent veel mensen en wil wel eens als koppelaar (ster) funge ren. Als de cliënt het tarief belooft ook wel op eigen initiatief zijn de masseurs ook be reid de gebruikelijke grenzen van het massageoppervlak een beetje te verleggen om de cliënt te bevredi gen. En er is de groep „buiten kant-binnenkant masseuses". Dit zijn vrouwen, die bij de massage vanzelfsprekend prostitutie bedrij ven. In een grote stad als Jakarta heeft dit zich ontwikkeld tot het ontstaan van de modernere „mas sage and steambath", waar „mas- sagegirls" werken. In een afgeslo ten ruimte speelt muziek en de be zoeker kan er consumpties nuttigen. Een aantrekkelijke „girl" geeft on der andere massage voor een basis tarief van plm. f 30, een bedrag, dat de cliënt naar believen ver hoogt, De „girl" op haar beurt breidt de behandeling dan uit. Mocht hierboven misschien die suggestie zijn gewekt, het mas- seursberoep is zeker niet beperkt tot het vrouwelijke geslacht. Een kapper geeft zijn cliënt, als deze dat wenst, een hoofdmassage na t knippen. Sommige masseurs (man nen èn vrouwen) zeggen over ma gische kracht te beschikken. Hun massage kan daardoor extra ge neeskrachtig zijn, omdat de mas seur meent te worden geïnspireerd door een hoger wezen. De mas seur is slechts het medium, dat de handeling verricht. Voor buiten staanders kan het dan lijken alsof de masseur onvermoeibaar is. Be halve de bovengenoemde catego rieën masseurs is er ook een groep blinde mannen en vrouwen, die massage beoefenen. We kunnen hierbij bedenken, dat volgens schat tingen op het ogenblik één miljoen blinden in Indonesië leven op een bevolking van 125 miljoen. Onder voeding (gebrek aan vitamine A), trachoma (het zoge naamde witte wormpje), ge slachtsziekten en ongelukken zijn de belangrijkste oorzaken van de handicap. Door blindheid worden deze masseurs wel geacht een gro tere gevoeligheid in hun handen te hebben dan ziende mensen. Vaak heeft de blinde masseur het vak van vrienden geleerd, 's Avonds is hij nogal eens op straat te vinden, waar hij meestal een eigen wijkje heeft en ook wel vaste klanten. Alleen of met een begeleider kon digt hij met een bel een bezoek aan de buurt aan. Vóór de behandeling wordt de meestal nogal lage prijs vastgesteld tussen diegene, die de masseur heeft binnengeroepen en de masseur. Maar, zoals een Indo nesiër met een ruime masseurser varing vertelt: het is ook voorgeko men, dat een masseur veinsde blind te zijn. Toen de masseur weer ver trokken was, bleek de cliënt, waar devolle huisraad kwijt te zijn. bedelend aan de kost moet ko men bestaan er sinds 1955 spe ciale masseursopleidingen voor de gehandicapten. Er zijn 22 centra in Indonesië waar de gebrekkigen worden opgevangen. De Duitse arts R. Thils heeft tot 1962 halfjaar lijkse opleidingen voor sportmas seur gegeven voor de blinden, die een lagere school achter de rug hebben. De cursus is overgenomen in andere opvangcentra en inmid dels zijn er naar schatting 1000 opgeleide blinde masseurs op Java, van wie de meeste mannen zijn. Regelmatig staan er nu adverten ties in de Jakartaanse kranten, aanmoedigingen voor een bezoek aan een blindenmassagehuis. Op verschillende plaatsen in de stad staan ook bordjes die wijzen naar een huis, waar een of meer masseurs werkzaam zijn. Een enkele keer wordt ook re clame gemaakt over de radio. Opgericht op voorstel van So ciale Zaken zijn er op het ogen blik vijftien huizen m Jakarta, waar opgeleide blinde masseurs werken; in totaal 50 mensen. De eigenaars betalen geen belasting en aanvan kelijk leverde Sociale Zaken opge leide masseurs tegen betaling van f 12 per masseur, een bedrag dat de betrokken ambtenaar vrolijk in zijn zak stak. Sinds 1965 toen de eerste huizen werden opgericht is er nogal een verloop geweest: een aantal huizen moest sluiten wegens gebrek aan belangstelling. beidsmarkt ook niet bepaald Er zijn wel enkele redelijk goed lopende huizen. Massagehuis Hara- pan IV in Jakarta bijvoorbeeld, dat strategisch ligt in een wijk,, die voor een groot deel uit luxe woningen bestaat. Er werken 9 mannen en drie vrouwen en hun salaris is plm. f 175 per maand, waarbij we kun nen bedenken, dat het prijspeil in Jakarta 60 a 70 procent is van dat in Amsterdam. De cliëntèle ver dient meestal ongeveer zeven keer zoveel als de masseurs. In tegen stelling tot de masseurs is hun be huizing goed en hebben ze één of meer bedienden en een auto. Bij de ingang van het massagehuis Ha- rapan IV ligt op de toonbank een rij pasfoto's met de afbeeldingen van de die dag aanwezige mas seurs. Vindt de cliënt het aan de hand van de foto's nog moeilijk een keuze te bepalen, dan loopt hij door naar achteren, waar de be schikbare masseurs in de kleine leefruimte bij elkaar zitten. Het is aan de cliënt een masseur aan te wijzen. Onderbroek den moet stellen met de helft van de f 6,50, die een cliënt aan de kas sa betaalt. De andere helft gaat naar de eigenaar van het massagehuis. Met deze gang van zaken zijn de blinde masseurs niet altijd ingenomen. Zo komt het voor dat de masseur 's a- vonds zegt naar vrienden te gaan, maar dan wordt er gemasseerd buiten werkverband; een extraatje voor de masseur. En wat extra's kan een masseur wel gebruiken, want hij is maar een „tukang" in de Indonesische samenleving, een ambachtsman. We kunnen hierbij bedenken dat de werkende, opgeleide blinde mas seurs nog in een gunstige finan ciële positie verkeren, vergeleken met veel van zijn blinde en ook wel ziende collega's. De „tukang" staat niet in hoog aanzien in Indonesië. Zoals er een .tukang' massage is, is er 'n heel leger op straat te vinden: de groen te tukang, de timmer-, de brood-, de tweedehands rommel- en de saté tukang. Gelukkig zijn de masseurs dan ook niet altijd met hun beroep. De op geleide blinden bijv. menen dat het massage-vak het enige voor hen ge schikte is. Platteland Opleiding Om de bestaanszekerheid voor de échte blinden te vergroten er is ook een grote groep blinden, die Op 't platteland is het nu erg moei lijk voor de masseurs aan de slag te komen. Een masseur vertelt hoe hij naar zijn geboortedorp terugging en daar in het hotelletje probeerde wat cüëntele te werven. Door de onbekendheid met de bestaande opleiding meende de bevolking en de al daar werkende masseurs dat zijn diploma's vals waren. Na een week op cliënten gewacht te hebben, is hij maar weggegaan en naar Jakarta gekomen, waar de ar In één van de negen afgeschei den ruimtes ontkleedt een cliënt zich op de onderbroek na. Op een bed wordt hij gemasseerd. Het klop pen en slaan op de cliënten klinkt in de ruimte. Er wordt ook ge praat: cliënten zijn nieuwsgierig naar het hoe en waarom van de blinde masseur. Meestal stellen ze een aantal standaardvragen: zo van hoe bent u blind geworden? Bent u getrouwd? Is uw vrouw ook blind? En uw kinderen? O, zijn ze niet blind? Het is aan de masseur te antwoorden, en als het vragen wat ver gaat, verzint de masseur wel antwoorden, die hem aardig lij ken. Na een uur is de massage af gelopen. De masseur trekt zich te rug, de cliënt kan in een douche ruimte nog een stoombad nemen. Vaak schiet er een fooi over voor r, die zich anders tevre Eenvoudig Hun behuizing is zeer eenvoudig. Ze wonen in wijken voor de over het algemeen minder welgestelden. Ongetrouwd of getrouwd, hebben ze vaak een onderkomen voor een jaar gecontracteerd (en vooruit be taald). Of ze zijn ondergebracht in een armoedig opvangcentrum. Meer dan een al dan niet afgescheiden slaapruimte in een grotere woning (gemaakt van gevlochten bamboe- matten) is het meestal niet. In zo'n woning staan een paar houten meu bels, de grond is er van aange stampte aarde. De verlichting is me behulp van olielampen, water wordt nog uit de put gehaald. Het is allemaal in schril con trast met de welstand van hun cliëntèle WASHINGTON Ruim 22 jaar geleden op 19 juni 1953 werd op de elektrische stoel in de Sing Sing-gevangenis bij New York het echtpaar Rosenberg geëxecuteerd. Julius en Ethel Rosenberg zouden het geheim van de atoombom aan de Sow jet-Unie hebben uitgeleverd. De Rosenbergs zijn ondanks een storm van protest, die in de Verenigde Staten opstak, terechtge steld, nadat president Eisenhower gratie had geweigerd. Zij hebben altijd hun schuld ontkend. Met hun dood is de twijfel aan de rechtvaardiging daarvan ook nu nog niet weggenomen. De twee zoons van de gevonnisten, die in 1953 nog kleine kinderen waren, hebben van de Justitie inzage in het dossier van hun ouders gevraagd en gekregen. En daarmee is van alle kanten de belangstelling voor de zaak-Rosen- berg opnieuw tot leven gekomen. Uit wat daarbij boven water komt blijkt, dat de Amerikaanse regering en de federale recherche FBI, en met name de toenmalige directeur J. Edgar Hoover geen middel hebben geschuwd om de Rosenbergs op het laatst nog een bekentenis te ontwringen. De altijd bijzonder goed geïnfor meerde journalist Jack Anderson onthutl in de Washington Post, dat J. Edgar Hoover zich bijzonder ongerust maakte over de twijfel, die bij het grote publiek bestond aan de schuld van de Rosenbergs. Hij wilde van die last af door te elfder ure nog een schuldbekentenis van Julius Rosenberg los te krijgen. Hoover bedacht daarvoor het macabere plan om er voor te zorgen, dat op 19 juni 1953 Ethel Rosenberg als eerste naar de elektrische stoel zou worden gevoerd. Hij hoopte dat haar executie Julius Rosenberg dermate zou schokken, dat hij de atoomspionage voor de Russen alsnog zou toegeven. Er zou dan een politieman moeten klaar staan met een open telefoonlijn naar Washing ton, waarover men de gestamelde bekentenis van Rosenberg zou kunnen vastleggen. Maar het schema van de terecht stelling in de Sing Sing stond al vast. Hoover kon hieraan niets meer veranderen. Julius Rosenberg werd als eerste geëlektrocuteerd, tien minuten later werd zijn vrouw ter dood gebracht. Ze hebben 'niet bekend. Anderson vertelt ook, dat Hoover ANTON PFEIFFER Michaël (links) en Robertde zonen van Ethel en Julius Rosenberg, tijdens een -protestactie voor het hooggerechtshof in Neio York waar hun ouders ruim 22 jaar geleden terecht stonden. in Washmg- an Justitie het joodse „te laten een FBI-agent als verklikker in de verhaal geen enkele waarde kon Jackson, een van de naaste cel van Julius Rosenberg had gezet, worden toegekend. medewerkers van president Eisenho- Tegenover deze zou Rosenberg een Eerder schreef de „Washington Post" wer. „Het klein krijgen van de bekentenis hebben afgelegd. Maar over een ander plan om de Rosenbergs is niet een kwestie van de reputatie van deze politie-spion Rosenbergs tot een bekentenis te een derdegraadsverhoor, maar een was zo onbetrouwbaar, dat aan zijn dwingen. Dat kwam van Charles D. zaak voor een psychiater", zo vond „C.D." zoals Jackson ton bekend stond. Hij stelde minister Herbert Brownell voor echtpaar Rosenberg bewerken door een werkelijk gehaai de Joodse psychiater, die in staat zou zijn hun vertrouwen te winnen". Als de Rosenbergs met deze man wilden samenwerken, dan zou het er volgens Jackson niet veel toe doen als de executie een of twee maanden zou worden uitgesteld omwille van de goede zaak. Jackson liet de minister duidelijx weten dat hij dit uitstel niet uit medelijden wilde, maar alleen-om de Rosenbergs er onder te krijgen. „Ze verdienen honderd keer te branden voor wat ze dit land hebben aangedaan", zo vond Jackson, „maar als we hun verzet kunnen breken kan hun verhaal voor de toekomst het leven van honderden Amerika nen redden". FBI-directeur Hoover voelde echter niets voor uitstel vkn de executie, omdat hij bang was dat hieruit pro-communistische propaganda zou voortvloeien. „En daarin zou men wel eens kunnen gaan beweren dat de regering probeert de Rosenbergs tot een valse bekentenis te brengen", zei Hoover heel vroom. Hoover had ook bezwaar tegen de psychiater, die Jackson voor dit vuile werk wilde uitkiezen. Dat was dr. Carl A. Binger, dezelfde deskundige, die als getuige voor de verdediging was opgetreden in hei proces tegen Alger Hiss, een ander slachtoffer van de heksenjacht op communisten uit die tijd. Vier dagen voor de terechtstelling van het echtpaar Rosenberg werd de Amerikaanse regering opgeschrikt door liet bericht, dat de kroongetui ge in hun zaak zijn verklaring had herroepen. Die getuige was Davld Greenglass, de broer van mevr. Rosenberg, die zelf voor deze spionage-zaak tot een zware gevan genisstraf was veroordeeld. In zijn cel zou hij hebben uitgeschreeuwd, dat de Rosenbergs onschuldig waren. De procureur-generaal Robert L Stern liet een onderzoek naar dil verhaal instellen. Hij kreeg van d« directeur van het gevangeniswezen te horen dat er niets van waar was Vier dagen later wees Eisenhowei het gratie-verzoek af en stierven d« Rosenbergs op de electrische stoel.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 25