Vinke Noordiers probleem vereist veel geduld IERSE MINISTER INLEIDEN: Molukse Protestantse Kerk verklaart zich tegen zelfstandigheid Kcrstcochfail LEIDSCH DAGBLAD Administratief Medewerkster WOENSDAG 17 DECEMBER 1975 Voorlopig ruim honderd wisselwoningen LEIDEN "De oplossing van hei Noordieerse probleem vereist een on metelijk geduld. Geduld dat nodig is omdat de geschiedenis het pro bleem erg ingewikkeld heeft ge maakt". Woorden van deze strekking sprak gistermiddag de Iers'e minis- terr van Buitenlandse Zaken dr. Garret Fitzgerald tijdens een in- leding die hij hield in het Groot- Audicorium van het Leidse acade miegebouw. De Ierse minister sprak daar op uitnodiging van de juridi sche faculteit van de Leidse univer siteit. De bijeenkomst, die door een opvallend scherpe politiebewaking werd omlijst, werd o.a. bijgewoond door minister van Buitenlandse Za ken mr. M. van der Stoel en staats secretaris Brinkhorst. Dr. FitzGerald benadrukte dat het vraagstuk van Noord-rerland en de mensen die het aangaat Iers zijn en dat de oplossing derhalve binnen Ier land en vooral binnen de Noordier- se context gevonden moet worden. De oplossing is niet, zo zei hij. een herverdeling van het gebied of een verhuizing van bevolkingsgroepen. Nog los van het feit dat dan zeker een half miljoen mensen zouden moeten verhuizen, zou de vorming van een geheel protestantse staat in het noorden en een volstrekt ka tholieke staat in het overige ge bied een onweenlijk beeld scheppen in Noord-West Europa. Volgens de Ierse minister moet bij elke oplossing niet vergeten wor den hoe groot het gemeenschappe lijk belang is dat Noord- en Zuid- Ierland hebben in de Europese Ge meenschappen. Hij zei verder dat elke oplossing zekerheden moet bieden om de diepgewortelde angsten van beide bevolkingsgroepen weg te nemen. "De nationalisten moeten gerustgesteld worden dat de discri minatie en onderdrukking niet terug keren 'en de unionisten dat zij niet tegen hun wil in een verenigd Ier land worden geduwd of getrokken", aldus de Ierse minister, die vandaag zijn bezoek aan Nederland zou be ëindigen. Amerikanen weg bij Mereasol LEIDEN Mercasol/Leiden zal het voor de rest van de competitie zon der zijn beide Amerikanen Williams en Banks moeten stellen. Williams, momenteel in zijn geboorteland ver toevend voor een korte rustperio de, liet gisteren per telefoon weten geen interesse meer te hebben voor het Nederlandse basketbal, in casu Mereasol. Hij vond, dat er door ds Leidse eredivisieclub teveel van hem geëist werd. Walter Banks, na van dit bericht op de hoogte te zijn ge steld, besloot daarop eveneens zijn koffers te pakken. Zonder zijn land genoot Williams zag hij het niet zo zitten. De stuurgroep van Mereasol komt vanavond bijeen om te pro beren op korte termijn een oplos sing voor de acuut ontstane proble men te vinden. Vermoedelijk zullen er geen nieuwe Amerikanen worden aangetrokken. Van mr. K. J. Cath, voorzitter van het college van bestuur van de Leidse universiteit, kreeg dr. Fitzgerald (l.) het boek gei den University in the seventeenth century, An exchange of learning", dat speciaal ter gelegenheid van het 400-jarig be staan van de universiteit werd uitgegeven. Een op de drie auto's heeft slechte banden DEN HAAG (SP) Een op de drie personenauto's in ons land heeft een of meerdere afwijkingen aan banden en of wielen. Daarbij is de reserve band wel inbegrepen. Veruit de grootste fout (in 76 procent van de gevallen) is te hoge of te lage ban denspanning. Dit z\jn de eerste resultaten van de nationale veiligheidsactie "Er man keert toch niets aan je banden?" van de Vereniging van bandenspe cialisten in Nederland (VACO), die tot eind deze maand duurt- Enkele andere afwijkingen zijn: de onbalans van band-wiel-combinaties (31 procent): foute sporing en wiel- stand <26 procent) en slytage-ver- schijnselen door defecten aan schok dempers (22 procent). De reserve band was in veel gevallen in slechte staat. P£ BÊZOfcGiÊR. LEIDEN In Leiden zullen voorlopig een dikke honderd wisselwoningen worden gebouwd, zo deelde wethouder Verboom gisteren in de vergadering van de raadscommissie voor volks huisvesting mee. Zij zullen als volgt verdeeld worden24 op een terrein bij de Hoflaan in het Haagwegkwartier (waar de bouw al bezig is), 25 op het Spoortje in Leiden-Noord, 25 op een terrein in het Morskwartier nabij het winkelcentrum, 15 op het terrein van de gas- en lichtfabrieken aan de Lan- gegracht; gepoogd wordt om op dit laatste terrein nog eens tien wissel woningen onder te brengen. „Als we er honderd hebben, kunnen we eens verder kijken", aldus Ver boom. Van bouw in De Waard, waar tegen wethouder Van Aken en de raadscommissie voor economische aangelegenheden bezwaar hadden ge maakt, wordt voorlopig afgezien. Ver boom: „Ik heb tegen Van Aken ge zegd: Jullie hebben nog een Jaar de tijd om dat industrieterrein vol te krijgen. Is dat niet gebeurd, dan doen we misschien toch weer een beroep op De Waard". Nieuwe luchtpostbrieven DEN HAAG (SP) De PTT zal een nieuwe internationale briefkaart van 50 cent en een luchtpostblad van 75 cent in omloop brengen. Dit ge beurt in verband met de verhoging van de nternationale posttarieven op 12 Januari. Ook zal een inter nationale antwoordcoupon van 1,35 gulden verschijnen. De internatio nale briefkaart van 40 cent en het luchtpostblad van 60 cent worden buiten gebruik gesteld. Eredoctoraat prof. Goslings in Edinburgh LEIDEN Prof. dr. W. R. O. Gos lings, oud-hoogleraar in de interne geneeskunde aan de Leidse universi teit, zal op 25 juni volgend Jaar een eredoctoraat ontvangen van de uni versiteit van Edinburgh (Schotland) Dit ter gelegenheid van het 250-jarig bestaan van de medische faculteit van deze universiteit. Prof. Goslings (68) was eerst ge ruime tijd als arts werkzaam in het toenmalige Nederlands Oost-Indië en werd in de jaren vijftig hoofd van de afdeling microbiële ziekten (te genwoordig: infectieziekten) in het Leidse academisch ziekenhuis. In 1956 werd hij lector in de leer der infectieziekten en antimicrobiële the rapie, vtff jaar later werd hy buiten gewoon hoogleraar in de microbiële ziekten en antibiotica en in 1965 kreeg hy een gewoon professoraat. Vorig jaar nam hij afscheid als hoog leraar. Prof. Goslings was in 1971 1972 rector magnificus van de Leid se universiteit. OEGSTGEES Twee verte genwoordigers van de Molukse Pro testantse Kerk zijn momenteel in ons land. Het bezoek, dat reeds in de zomer werd afgesproken, is al lereerst bedoeld voor kentakt met de Hervormde Kerk, waarmee zij nauw verwant is. Ds. P. Tanamal, se- kretaris van de synode van zijn kerk, die de grootste van de Molukken is, en de heer F.P. Litaay, lid van het dagelijks bestuur komen uit Nairobi, waar zij deelnamen aan de assem blee van de Wereldraad van Ker ken. Ds. Tanamal heteft het standpunt van zijn kerk herhaald: geen zelf standigheid van de Molukken, mee werken aan de vooruitgang van In donesië en de terugkeer van zoveel mogelijk Molukkers uit Nederland naar hun vaderland. Beide verte genwoordigers menen recht van spre ken te hebben, omdat volgens hen in Nederland een paar duizend men sen praten over een zaak, waarmee op de Molukken meer dan een mil joen mensen te maken hebben. Organisatorisch hebben zij offi cieel geen kontakt met de Molukse christenen in Nederland. De Moluk se Protestantse Kerk is lid van de Wereldraad van Kereken, terwijl de Molukse Evangelische Kerk in ons land, die 19000 leden telt, is aange sloten bij de behoudende Internatio nale Raad van Christelijke Kerken. 'Maar dat wil niet zeggen dat men geen banden heeft vanwege het ge zamenlijke verled'en. Men laat el kaar niet los, aldus ds. P. Bons, se- kretaris van het Hervormd Zendings bureau te Oegstgeest, dat het be zoek van de twee molukkers orga niseerde. Ds. Tanamal heeft gisteravond een gesprek gehad met prof. dr. J. Verkuyl, die zich reeds jaren inten sief met Indonesië en de Zuid-Mo- lukkers bezig houdt. Dat ging over de vraag welke wegen na de gijze ling bewandeld kunnen worden. Aan de Indonesische voorzitter van de gemeenschappelijke werkgroep in zake de Molukken van de Indone- siche en de Nederlandse Raad van Kerken, de Zuidmolukse professor dr. P. Latuihamallo, heeft de Neder- PAGINA 13 S. J. ANES OVERLEDEN LEIDEN Tamelijk onverwacht L onlangs J. Anes overleden. De heei Anes, die vroeger een bekend brand- stoffenhandelaar was. en de laatst* jaren werkzaam was op het bureai huisvesting van de gemeente Leiden was zeer °ctief in verschillend* schoolverenigingen. Meer dan vijftieï Jaar is hij bestuurslid geweest van d« Gereformeerde Schoolvereniging waarvan vele Jaren als voorzitter Van het begin af aan is hij teven: voorzitter geweest van de prot.-chr Schoolvereniging voor Mavo. Na d« fusie van de gereformeerde en prot chr. verenigingen is hij vanaf 197: tweede voorzitter geweest van d( prot.-chr. Schoolvereniging voor he basisonderwijs. Ook op kerkelijk ge bied is de heer Anes. die de leeftyt van zesenzestig Jaar heeft ber-eikt. ac tlef geweest. landse Raad van Kerken en brie gezonden met het verzoek om eei spoedig advies. Maandag bespreek het dagelijks bestuur van de Raat van Kereken de situatie. Het moderam'en van de Hervormd Synode treft voorbereidingen voo een breed beraad over het vraag stuk van de Zuid-Molukkers in on land. Bij dit beraad zullen ook Mo lukse groeperingen betrekken wor den. Het moderamen heeft dit be sloten naar aanleiding van ebn ver zoek van een groep gelovigen in Am sterdam. De abonnementenafdeling van ons snel groeiend dagblad wordt geautomatiseerd. In verband hiermede zoeken wij een (tijdelijk dienstverband). De werkzaamheden zullen vermoedelijk 4 maanden in beslag nemen. Mavo-niveau en enige kantoorervaring zijn ver eisten voor deze functie. Sollicitaties gaarne telefonisch onder nummer 071144941, toestel 14 of schriftelijk aan de Di rectie van Leidsch Dagblad, Witte Singel 1 te Leiden.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13