NAVO eventueel bereid tot vermindering kernwapens Angola wordt steeds meer een Afrikaans Vietnam' NAAST HET NIEUWS Voor plant en dier NOODKREET VAN KOERDEN TOT HET WESTEN Britse mannen lopen er belabberd bij Gevechten in Spaanse Sahara Libanon vreest een Israëlische aanval WOENSDAG 17 DECEMBER 1975 PAGINA LONDEN (UPI) De Britse bond tannië doet er de Amerikaanse film- aan kleding en reiniging", aldus de sterling t herenkledingmakers zegt dat de Britten tot 's werelds slechtst geklede mannen behoren. Men kan ze volgens hem zonder meer sloddervossen noemen wat hun uiter lijke verschijning aangaat. De gemiddelde Britse man. zo be klaagt de bond zich in een modeblad, loopt rond in een vies Jasje, een pan talon die zo vol vouwen zit dat hij een trekharmonica lykt en een over jas waarop de vetvlekken niet meer te tellen zijn. „De gemiddelde man in Groot-Brit rechercheur Colombo uitzien als een dandy", aldus de bond. Hij wijt de onzorgvuldige verschijning van de Britse mannen aan het verlies van persoonlijke trots. „Een paar Jaar geleden was de Britse man nog een fraai geklede „Beau Brummell", met serieuze kandidatuur voor de titel „pauw van Europa". Maar het is al lang niet meer zo. Pantalon met scherpe snede heeft pla°tsgemaakt voor vieze werkbroek. De gemiddelde Brit besteedt nu nog maar gemiddeld 74 pence per week bond. Het geld dat de Britse man op deze manier bespaart gaat volgens de bond niet naar zijn vrouw, zodat zij er kle ren voor kan kopen, maar wordt be steedt aan auto, drank en tabak. Een enquete die onder mannen op straat werd uitgevoerd, wees uit dat maar één op twintig mannen goed gekleed is dat zes op elke twintig „niet om aan te zien zijn en hun kle ren lijken te hebben gekocht by een 1 ie f d ad i gh el dsinstelling Als de Britse man maar 111 pond i willen uitge- Als de Britse zijn huidige De bond stelt de Britse deeltelijk voor de slordigheid van de mannen aansprakelijk. Hij vindt het „verbazingwekkend" dat echtgenotes en vriendinnen dulden dat hun man nen er by lopen als sloddervossen. „Misschien", luidt zyn veronderstel ling, „zyn ze zo bezig met hun „be vrijding" dat ze niet zien hoe vrese- lUk het manvolk er by is gaan lo pen". slordigheid blijft vasthouden, naar de mening van de bond geen verbazing mogen wekken als zyn echtgenote vandaag of morgen van hem verlangt dat hy achter haar biyft lopen. Het spreekt vanzelf dat de bond geen goed woord heeft voor het dragen van een en hetzelfde kostuum twee weken achter elkaar en het gebruiken van zakken om er „gereedschap' niet ge poetste pyken en pennen met afge schroefde dop in rond te dragen". WENEN/MOSKOU (Reuter/AP) De onderhandelaars van de NAVO-landen bij de besprekingen in Wenen over de troe pensterkte in Europa hebben aangeboden de Amerikaanse voorraden atoomkoppen die in West-Duitsland liggen opge slagen, te verminderen in het kader van een breder akkoord voor troepenvermindering in Centraal-Europa. De NAVO-mi- nisterraad besloot in Brussel dit voorstel te doen om de impas se in het overleg te doorbreken. Bijzonderheden van het voor stel zijn nauwelijks bekendgemaakt Volgens een NAVO-woordvoer- der zullen nadere gegevens pas be kend worden gemaakt als de lan den van het Pact van Warschau het voorstel hebben bestudeerd. De NAVO wilde tot dusver de bespre kingen beperkt houden tot grond strijdkrachten en tanks, en stond afwijzend tegenover de voorstellen van het Warschaupact om ook de luchtmacht en de kernwapens bij het overleg te betrekken. De koers- wMziging van de NAVO-landen zou vooral op aandrang van de VS tot ri^nd zijn gekomen. Een voorlopi ge reactie van de communistische landen wordt morgen verwacht, op de laatste zitting voor het kerst reces. Het gesprek wordt in Janua ri voortgezet. - Westerse zegslieden in Wenen wil den geen commentaar geven op be richten uit Brussel dat de NAVO bereid zou zijn tot het terugtrekken van 1300 van de ongeveer 7200 Ame rikaanse atoomkoppen. Een groot deel daarvan zou verouderd zijn, In ruil daarvoor zou de Sowjet-Unie zo'n 3500 atoomkoppen uit Centraal- Europa moeten terughalen. De NAVO houdt overigens onver minderd vast aan haar uitgangs punt dat de Sowjet-Unie 68.000 man schappen en 1700 tanks moeten terug trekken uit Centraal-Europa in ruil vooi het vertrek van 29.000 Ameri kaanse militairen. Uiteindelyk zou er eenzelfde plafond voor de troepen macht van de twee bondgenootschap pen moeten komen. Het Warschaupact wil dat beide blokken in de eerste fase elk 20.000 man terughalen. De Weense besprekingen over wederzijdse troepenverminderingen en de politieke ontwikkeling in Eu ropa sinds de Europese veiligheids conferentie in Helsinki hebben cen traal gestaan tijdens een tweedaag se bijeenkomst van ministers van Buitenlandse Zaken van de landen var het Warschau-pact, die gisteren in Moskou is afgesloten. Dit is ver nomen uit Oostblokkringen. Voorts zou de situatie in het Midden-Oosten zijn besproken door de ministers van de Sowjet-Unie, Polen, Roeme nië. Hongarije, Bulgarije, Oost-Duits- land en Tsjechoslowakije. Bijzonderheden over het verloop van het overleg en de resultaten ervan zijn niet bekend. Vermoede lijk diende de niet aangekondigde ontmoeting ertoe een gemeenschap pelijke lijn uit te werken voor de gesprekken in Wenen, aldus Wester se zegslieden in Moskou. Westerse waarnemers in Moskou achten het mogelyk dat in Moskou is gesproken over een initiatief van het Warschau-pact tot het bijeen roepen van 'n nieuw Europese confe rentie. De Russische partijleider Brezjnew heeft in zijn rede voor de Poolse partijdag dergelijke conferen ties over milieuzaken, transport en energievraagstukken voorgesteld. De ministers van Buitenlandse Za ken van de landen van het War schau-pact hebben ln een communi que opgeroepen tot een voortzetting van de politiek van ontspanning met het Westen. Verder verklaarden zij dinsdag 'zich onvermoeibaar te wil- ien inspannen' voor 'tastbare voor uitgang' bij het overleg in Wenen over wederzijdse troepenverminde ringen zo heeft het Russische pers bureau Tass gemeld. WASHINGTON LOEANDA KAMPALA (Reuter/UPI) De subcommissie van de Amerikaanse Senaat voor de buitenlandse betrek kingen heeft gisteren de argumen ten van de regering voor bedekte mi litaire hulpverlening aan be vrijdingsbewegingen in Angola ver worpen en zich eenstemmig uitge sproken voor algehele stopzetting von die hulp. Volgens persberichten had de Ame rikaanse regering 50 miljoen dollar beschikbaar gesteld voor militaire hulp aan FNLA en Unita, die strijd leveren met de door Rusland en Cu ba gesteunde MP LA. President Gerald Ford is over de si tuatie in Angola en vooral over de omvangrijke hulp van Russen en Cu banen aan de linkse MPLA diep be zorgd. Dit heeft een woordvoerder van het Witte Huis verklaard in een commentaar op het verzet van een aantal Congresleden tegen de Ameri kaanse hulp aan westersgezinde be wegingen in de voormalige Portugese kolonie. Senator Frank Churoh, verklaarde dat de Amerikaanse inmenging in Angola door 't congres tot staan moet worden gebracht. "Het is dezelfde soort aangelegenheid die ons in Viet nam bracht", zei hij. "De president heeft te kennen gege ven dat hij ernstig bezorgd is over de situatie ïn Angola, in het byzonder met betrekking tot de handelwijze van de Sowjet-Unie en Cuba Angola grote aantallen mensen en uitrustin gen te verschaffen, aldus woordvoer der William Greener. Hij antwoordde bevestigend op een MADRID RABAT ALGIERS (Reuter/AP) Mauretanische ar tillerie heeft een stadje in het zuiden van de Spaanse Sahara beschoten dat in handen is van het bevrijdings front Polisario, zo heeft het Spaanse persbureau Cifra vanuit de hoofd stad van het gebied. El Ajoen, mee gedeeld. De woest ij nstad La Guera was door het Polisario bezet nadat het Spaanse garnizoen er zich uit had teruggetrokken. De 800 strijders van 'het front voor de onafhankelijkheid van de Sahara hebben zich verschanst in een fa brieksgebouw in La Guera. Het Polisario wordt gesteund door Tien jaar Alain Thomasson, alias Albert Messhen, een 30-jarige Fransman, is gisteren door een fechtbank in Londen veroordeeld |ot tien jaar gevangenisstraf we gens een poging een automatisch pistool te gebruiken om aan zijn arrestatie te ontkomen. Thomasson werd in juli in een hotel ge arresteerd. Volgens inspecteur Croft van de Londense recherche wordt Thomasson in Frankrijk gezocht wegens moord op een politieman en poging tot moord op een andere politieman. Bovendien zoeken de justitiële autoriteiten van Frankrijk, België en Nederland hem voor gewapende 'oankroverval len. Vernielzucht Uit een over- heidsstudie blijkt dat gewelddadig heid en vernielzucht in Amerikaan se 6cholen de staat 600 miljoen dol lar per jaar kost. Om dit te be perken zijn van overheidswege ruim 130 landelijke projecten ont worpen, zo verklaarde Michael Marvin, onder wiens leiding de stu die van "Researcl for better Algerije, terwijl Marokko en Maure- tanie de opdeling van de Sahara be ogen. Volgens Cifra leek het erop dat Mauretamie bij zijn aanval op de stad groter verliezen had geleden dan Polisario. Slachtoffers aan Maure tanische zijde zouden door middel van een luchtbrug naar ziekenhuizen in Nouakchott worden gebracht. Spanje trekt zich eind februari ko mend Jaar uit de Sahara terug. Het officiële Algerijnse persbu reau APS heeft een Marokkaans be richt tegengesproken dat zei dat Algerijnse troepen met uitrusting waren geland in de westelijke Saha ra aan de grens met Mauretanie. Opnieuw zijn 403 Marokkanen de laatste twee dagen uit Algerije uit gewezen, zo is in Rabat vernomen. Tweehonderd waren al eerder over de grens gezet. Naar de Marokkaanse pers mee deelde woonde een aantal van de uit geweken Marokkanen al vijftig Jaar in Algerije. De uitgewezen Marok kanen zijn beroofd van al hun bezit tingen en "gedurende enkele dagen gemarteld". De Marokkaanse kranten schrijven ook dat enkele grote Marokkaanse zakenlieden in Oran zijn ontvoerd omdat ze hadden geweigerd een fi nanciële bijdrage aan de regering te leveren voor steunverlening aan het Frente Polisario in de Spaanse Sa hara. [BRINK Luchtverwarming <aarasssaaï^®ffiaiE!a® Uw Installateur: LUCOTHERM B.V.-ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 vraag of Ford de Sowjet-interventie in Angola als een "bedreiging" ziet voor de Amerikaans-Sowjetrussische ontspanning. De president was het volgens Gree ner eens met de verklaring van zijn VN-ambassadeur Daniel Moynihan dat de Russische wapen hulp aan Angola de westerse olie routes bedreigt. Zuidafrikaanse troepen zijn vol gens Jonas Savimbi, leider van de Angolese onafhankelijkheidsbewe ging Unita, al 150 kilometer binnen gedrongen op Angolees grondgebied. Savimbi, die werd geciteerd door Radio Oeganda, zei verder dat de Unita goed' op de hoogte is van de Zuidafrikaanse penetratie maar 'aangezien de Zuidafrikanen beschik ken over ultra moderne wapens kun nen wij ze niet bestrijden", aldus Savimbi. Zuid-Afrika heeft onlangs toegege ven dat het troepen naar Angola heeft gestuurd maar zegt dat zij slechts een strook van 40 kilometer bezet hebben. De leider van de Unita, die in Oeganda aangekomen is, gelooft dat Zuid-Afrika een bufferzone wil creëren zodat de Swapo, een guer rillaorganisatie uit Namibië, die ook opereert vanuit Angola, niet meer naar Zuid-Afrika kan. Savimbi herhaalde nog eens dat de Unita geen gebruik maakt van de diensten van de Zuidafrikaanse troe pen. De volksbeweging voor de bevrij ding van Angola MPLA heeft in een persconferentie in Loeanda vier krijgsgevangenen getoond die solda ten van het geregelde Zuidafrikaan se leger werden genoemd, zo meldt Radio-Loeanda. De vier krijgsgevangenen werden ondervraagd in het bijzijn van Jour nalisten. Eén van hen identificeer de zich als een korporaal van het Zuidafrikaanse leger. De andere drie waren gewoon soldaat. De korporaal had gezegd dat zij hun identiteits papieren niet uit Zuid-Afrika hadden mogen meenemen toen zij Angola binnentrokken. Ook hadden zij hun uniformen voor andere moeten ver wisselen. Amerika's .first lady" Betty Ford ontving gisteren in het Witte Huis ongeveer 500 kinderen van, diplomaten in Washington uit 84 landen voor een kerstfeestje. De Amerikaanse evenknie van onze Sinterklaas, de kerst man Santa Claus maakte daar zijn opwachting. Van zelfsprekend stroomden de cadeautjes en de lekkernijen er rijkelijk. Het werd een feest van ontspanning op het kleinste niveau en dat is ook wel eens goed in een tijd dat op het hoogste niveau alleen maar over ontspanning wordt gebakkeleid. BEROOFD EN BEZWENDELD Michael Fry en Kenneth Harris die het grote benzinepompstation 'South Side' by Chicago bemannen zullen de nacht van vrydag 12 november nooit vergeten. Het begon allemaal met een overval van drie bandieten die hen vastbonden en daarna 5000 dollar uit de kassa gristen. Kennelyk ontevreden met de buit, ging een van de rovers by de pomp staan en begon yverig klanten te helpen. Na in een uur kennelyk voldoende geld te hebben opgestreken gingen de bandieten aan de haal, Michael en Kenneth gebonden achterlatend. De jongens waanden hun penibele toestand voorby, toen er weer een auto stopte. „Help" brulden ze, „we zyn overvallen maak ons los". Maar de chauffeur liet zich zyn buitenkansje niet ontgaan. Hy liet Michael en Kenneth rustig gillen, tankte zUn wagen vol en reed weg. Een tweede flikte hetzelfde kunstje. Even later zagen Michael en Kenneth machteloos toe hoe alle negen pompen van hun station op 'zelfbediening' waren overgegaan. Eindeiyk, na uren wachten en roepen, kwam de barmhartige Samaritaan die de onfor- tuiniyke pompbedienden bevrijdde. Op dat moment draaide, mosterd na de maaltyd een politiewagen het emplacement op DISTRICT I, SEXY I Uit de mutaties van de surveillance en bewakingsdienst van de Eindhovense gemeentepolitie blykt dat er agenten zyn ingedeeld by "district 1, sexy 1". In het korpsblad dat gisteren verscheen is een bloemlezing uit die mutaties opgenomen die al dan niet be doeld blyk geeft van een opvallend soort humor. Volgena de mutaties heeft er in Eindhoven een "gele kever met zwarte strepen tussen de bloembakken gereden". Ook met honden heeft de surveillance en bewakingsdienst overigens vaak te maken. "Normaal is de hond een Duitse herder maar overdag blaft hy in de schuur". Dat de Eind hovense Jeugd over onverwachte mogelykeheden beschikt moge blyken uit de opmerking "baldadige Jeugd verwijdert mavo-school". Voor eerzame dames valt het kennelyk in Eindhoven ook niet altijd mee getuige de zinsnede "man valt dame lastig met snor en baard je". Ook op het rosse vlak zyn er slippertjes "er ligt een Juffrouw voor myn deur te tippelen" en "hy had zyn huwelyksaandelen aan het meisje getoond". Dat ook de Eindhovense dames van lichte ze den hun moeilykheden hebben is duidelyk "man rijdt de prostitutie in puin". OOIEVAAR OVER TIJD Rondom de chemische fabriek Naarden International in Naarden houdt zich nu reeds enkele weken een ooievaar op. De vogel die al lang in zyn overwinteringskwartier in Afrika had moeten vertoeven, zoekt zyn voedsel op de weilanden rondom het bedrijf en komt 's avonds naar het gebouwencomplex om op een van de daken en soms ook op een schoorsteen, de nacht door te brengen. De ooievaar die in het geheel niet schuw is, i9 vermoedelijk hetzelfde dier dat enige weken geleden ook al geruime tyd werd gesignaleerd in de omgeving van een nest. Daar liet zich de vogel by voeren door een inwoonster van deze gemeente. De gangen van de ooievaar zyn vry goed na te gaan dankzy de aluminium ring die de steltloper om zyn linkerpoot draagt. De heer D. A. Jonkers van het instituut voor natuurbeheer te Leersum, die Jaarlyks een overzicht samenstelt van het verloop van de broed- vogelstand van de ooievaar in Nederland, vermoedt dat het om dezelfde vogel gaat die zich in februari van dit jaar in Epe liet zien. ZERMATT WEERT BUSSEN De bewoners van de Zwitserse wintersportplaats Zermatt hebben in het afgelopen weekeinde in een referendum bepaald dat er geen autobussen in de gemeente mogen rijden. Met 781 tegen 340 stem men besloot men een eind te maken aan 'n dienst die met dieselbus sen in een deel van demeente werd onderhouden. Vorig jaar waren deze bussen herhaaldelijk aangevallen door demonstranten die be toogden dat de bussen hoofdzakelyk toeristen vervoerden en dat zy de zuivere berglucht verpestten. In Zermatt mogen geen auto's komen. De stemgerechtigden verwierpen met 682 tegen 363 stemmen ook een voorstel om elektrische auto's te gebruiken voor het vervoer van de tienduizenden toeristen die Jaarlyks Zermatt bezoeken. Toepolew Het Sowjetrussische supersonische passagiersvliegtuig Toepolew-144 wordt op 25 decem ber opgenomen in de geregelde dienst, vóór zijn Brits-Franse con current de Concorde. De Toe-144 wordt gebruikt op de route Moskou Alma Ata, hoofdstad van de Sow jetrussische centraal-Aziatische re publiek Kachstan. BEROET JERUZALEM (DPA) Premier Rasjid Karami heeft be kendgemaakt, dat Libanon de grote ogendheden en de leden van de Vei ligheidsraad van de Verenigde Naties heeft gewezen op het gevaar van een Israëlische aanval op Libanon. Deze aanval zou bedoeld zijn om de Joodse wijk van Beiroet te bescher men. Deze wijk ligt in het centrum van de burgeroorlog van de laatste we ken. Volgens Karami had een com mentator van de Israëlische radio gesproken over een plan om "de Jo den in Libanon te hulp te komen" Hieruit leidde hij af dat Israël dé hand heeft in de gebeurtenissen in Libanon. Van militaire zijde in Jeruzalem is gisteren de door de Libanese pre mier Rasjied Karami gedane mede deling tegengesproken en gezegd dat Israël geen invasie van Libanon aan het voorbereiden was. "Wij zijn niets van plan. Wat Ka rami zei slaat nergens op". Van diplomatieke zijde in Beiroet is vernomen dat de paar honderd Libanese Joden die nog m Libanon vertoeven, goed worden behandeld. In Beiroet was tot voor enkele ja ren en vrij grote Joodse gemeente die er in volle vrijheid leefde. Sinds de oorlog van 1976 waren velen dier mensen al dan niet officeel het land uitgegaan. HAMBURG/MORGES (DPA) Westduitse biologen vrezen dat in de komende 25 jaar 50.000 plan tensoorten uitgeroeid dan wel ern stig bedreigd zullen zijn. Dat is on geveer een kwart van de totale flo ra op aarde. De universiteit van Hamburg zegt in een rapport dat er dagelijks 5.000 hectare tropische regenwoud gekapt worden. Het hout wordt onder an dere gebruikt als brandstof voor hoogovens. Het tempo van de ver woesting neemt volgens de geleer den voordurend toe. De Hamburgse biologen willen door middel van onderzoeken een bijdra ge leveren tot het behoud van de verscheidenheid van planten. Zij me nen dat daarvoor in de eerste plaats een nauwe samenwerking tussen de botanische tuinen op het noordelijk halfrond noodzakelijk is. In de bo tanische tuin van Hamburg is het onderzoek in het bijzonder gericht op een Zuidafrikaanse plantenfami- lie die in haar bestaan bedreigd Als president van het wereldna- tuurfonds heeft Prins Bernhard gis teren vanuit het Zwitserse plaatsje Morges een schriftelijk beroep ge daan op de negen EG-staats-of-rege- ringshoofden, toe te treden tot de op een juli van kracht geworden con ventie tot bescherming van dieren die met uitsterven bedreigd worden. De EG-staten zouden tenminste de bepalingen van de conventie moe ten toepassen alsof zij de overeen komst al ondertekend hebben, vindt de Prins, die er verder op wees dat elke dag vertraging het einde voor vele diersoorten naderbij brengt. Tot nu toe hebben slechts 22 lan den de conventie getekend. Zy om vat onder meer strenge regels en scherpe controle voor de handel in dieren die tot de bedreigde soor ten horen zoals het luipaard, de tijger, de orang-oetan, de gorilla en vijf grote soorten walvis Chinese kunstmaan China heeft gisteren zijn derde kunst maan in een half Jaar tijd en zijn vijfde in totaal gelanceerd, zo meldt het Chinese persbureau Nieuw Chi na. De voorlaatste Chinese aardsa- telliet is 26 november gelanceerd, kort voor het bezoek van president Ford. Die satelliet werd na zes da gen, toen Ford in Peking was, naar de aarde teruggebracht: Schuldig Sara Jane Moore is gisteren schuldig bevonden aan 'n poging tot moord op president Ford. De federale rechter aan vaardde de bekentenis van Moore en zei dat hij op 15 januari vonnis zal wijzen. Mevrouw Moore kan tot levenslang veroordeeld worden voor het afvuren van een schot op Ford op 22 september. GENEVE (DPA) Uit naam van het Koerdische volk heeft de in Zwit serland wonende advocaat Ismet SJe- rif Vanly in Genève een noodkreet gericht tot het westen. Sinds Irak en Iran op 6 maart van dit Jaar in Al giers him conflict rond de Koerden hebben by gelegd, is het lot van het Koerdenvolk volgens SJeriff Vanly beklagenswaardig geworden. gesteunde verzet van de Koerden te gen de regering in Bagdad, stortte na de totstandkoming van het pact vrij- wel meteen ineen. Een kwart miljoen Koerden vluchtte naar Iran. Op grond van amnestie keerden 150.000 vrijwillig naar Irak terug, waar ze echter meteen aan de Iraakse kant van de grens in vracht auto's werden caln-den or> nvom». Volgens Ismet SJeriff Vanly werden nog eens 50.000 Koerden met geweld van wapenen door Iraanse troepen over de grens naar Irak teruggedre ven. Het verging deze groep al even slecht als de vrywillig teruggekeer den. De resterende Koerdische vluchtelin gen in Iran zullen naar de mening van SJeriff Vanly binnen afzienbare alleen de politieke leiders van de Koerdenopstand, maar ook de Koer dische intelligentia, onder wie onge veer 1.300 leraren, artsen en inge nieurs. Ismet SJeriff Vanly vindt dat zy asiel moeten krygen in het Westen. De hoge commissaris voor de vluchtelin gen van de Verenigde Naties in Ge- weliswaar beloofd dat hy daarby zyn medewerking zou verlenen, maar het is by deze belofte gebleven en de tyd dringt. SJeriff Vanly heeft er overigens be grip voor dat Saddroeddin Khan meer aan zyn hoofd heeft dan alleen dit probleem. SJeriff Vanly zei dat veel Europese regeringen aarzelden by het toelaten vrezen dat Bagdad en Teheran er niet gesticht over zullen zfjn en hun be langen zullen worden geschaad. Volgens Ismet SJeriff Vanly zyn de Koerden in Irak het slachtoffer van „gedwongen arabisering", zy worden in het puur Arabische zuiden onder gebracht en hun eeuwenoude dorpen

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11