LEIDSCH DAGBLAD Niets veranderd rond consulaat zeevissers De hebben sein op rood gezet vandaag DE HUILENDE MOORDENAARS Ontspannen indruk gegijzelden Goedkeuring binnen voor verpleegtehuis Alphen aan den Rijn Dubbele moord: 15 jaar en tbr DINSDAG 16 DECEMBER 1975 OPGERICHT I MAART I860 34810 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Morgen in uw krant: het unieke journalistieke do- cument van een gegijzelde uit de trein hij Wijster. Ger Vaders, hoofdredacteur van het Nieuwsblad van het Noorden, schreef in de gekaapte trein een aangr ijpend dagboek, waarvan wij morgen de eerste aflevering publiceren. DEN HAAG De Nederlandse zee vissers hebben het sein op rood ge zet. Zij hebben de overheid laten weten, dat de vissersvloot zonder redelijke financiële steun haar ste vige concurrentiepositie zal verlie zen en in korte tijd zal vervallen tot een onbelangrijke vloot. De Stichting De Nederlandse Visserij en Het Visserijschap hebben daar om een notöatje van wensen opge steld. Dit „verlanglijstje" is voor gelegd aan de minister en het par lement. Morgen wordt namelijk de begroting van het ministerie van Landbouw en Visserij beharïdeld. Conflict over BTW dreigt in de senaat DEN HAAG (SP) In de Eerste Kamer dreigt een politiek conflict tussen de regering en de fracties van KVP, ARP en CHU over de verho ging van de btw per 1 oktober 1976. Prof. dr. J. H. Christiaanse zei van morgen namens de drie fracties dat "vele leden" niet overtuigd zijn van de noodzaak het gewone tarief van de btw op te trekken van zestien tot achttien procent. Beter vond Christiaanse het om in de loop van volgend jaar over een btw-verhoging te beslissen. In de loop van vandaag zou minister van Fi nanciën dr. W. F. Duisenberg zich krachtig tegen dit uitstel Vannacht lichte vorst Tijdelijk veel bewolking neerslag. Matige ruimend naar i Minimunitcmper; nin 5 graden in het zuid- krachtige wind grade li van het. land. Ma aden. (Opgemaakt te 11.15 uur) 17 DECEMBER Zon op Maan HOOgW! Maan op: 15.53 uu onder: 16.2 7.20 geveer tachtig miljoen gulden kos ten en moeten ervoor zorgen, dat na een periode van drie tot vijf jaar als de visstand weer op peil is met een redelijke Nederlandse vissersvloot kan worden gevist. Vol gens drs. Langstraat zouden de kos ten veel hoger uitvallen als er he lemaal geen steun wordt verleend. Hij denkt dan in de orde van groot te aan enkele honderden miljoenen guldens, „Als de overheid nu niet investeert," aldus drs. Langstraat, die adjunct secretaris is van het Visserijschap, „verliezen we een nationale bron van welvaart voor de toekomst. Er is in Nederland geen enkele be drijfstak, die, indirect, voor zoveel werkgelegenheid zorgt." De zeevissers hebben dit Jaar al meer dan negentig miljoen gulden verlies geleden. Drs. Langstraat vreest, dat zonder overheidssteun veel meer dan twintig procent van de vis sersvloot gedoemd zal zijn te ver dwijnen. Volgens de adjunct-secretaris van Het Visserijschap zou er, keihard econo misch beredeneerd, op dit moment meer dan twintig procent van de vloot moeten worden gesaneerd. „Maar we weten niet wat de vis- prijzen straks gaan doen. Als we in een grotere sanering toestemmen en de quota worden weer verruimd, worden er door enkele alleen maar superwinsten gemaakt. Bovendien is het doodzonde om zo'n moderne vloot als de Nederlandse te slopen of voor een lachwekkende prijs van de hand te doen." De vissers willen ln elk geval, zo blijkt uit de nota, een vergoeding van de brandstofkosten. Dit kostte ongeveer vijfentwintig miljoen gul den. Ondanks dat de Europese Ge meenschap het verstrekken van die vergoeding heeft verboden, stelt drs. Langstraat, dat de vissers niet alle klappen tegelijk kunnen opvangen. „De quotering is al hard genoeg aangekomen." Op het lijstje van wensen staat ook hoog genoteerd een zogenaamde „stilligregeling" van een maand voor de hele vloot. De kosten, die hiermee gemoeid zijn bedragen on geveer dertig miljoen gulden. Een andere wens is onder andere de garantie om met buitenlanders sa men ondernemingen op te zetten. AMSTERDAM (ANP) In de situatie rond de gijzeling in het Indonesische consulaat in Amsterdam is de afgelopen nacht en ochtend geen verandering gekomen. Dominee Me- tiary, de Molukse bemiddelaar, is vanmiddag om half twee na beraad van een uur in het beleidscentrum het con sulaat binnengegaan. Hij had zich dus toch weer laten over halen als bemiddelaar op te treden. 20 PAGINA'S Schrijnend beeld uit Amsterdamterwijl de bezetting vau het Indonesische consulaat de 13de dag is ingegaanen Kerstmis met rasse schreden nadert, hebben omwonenden alvast een kerstboom crp straat gezet, een schril contrast met de pantser wagen op de achtergrond. Vrijdagmiddag had ds Metiary vanuit het beleidscentrum voor het laatst telefonisch contact gehad met de bezetters. Hij had hun toen aan raden hun actie te staken en de ge gijzelden vrij te laten. In dat ge sprek deelde hij de zeven bezetters tevens mede dat hij geen bemidde laar meer wilde zijn. Nadien hebben de bezetters aan het beleids centrum bij herhaling laten weten dat zij toch weer een gesprek wilden hebben met de Zuidmolukse predi- AMSTERDAM (ANP) De recht bank in A'dam heeft vanochtend een jeugdige Indonesische machine bankwerker veroordeeld tot een ge- vangenissstraf van vijftien jaar en terbeschikkingstelling van de rege ring. De eis was 20 jaar en tbr ge weest. De jongeman kreeg deze straf voor de moord op de 42-jarige filiaalhou der E. van Dijk en diens 8-jarige dochtertje Patricia, een poging tot moord op de 32-jarige mevrouw Van Dijk en haar 6-jarig zoontje Richard en diefstal van f 15.000 uit het filiaal van Simon in de Bijlmermeer. Op zaterdag 17 juni was verdachte die in het filiaal had gewerkt, met een smoes de woning van de filiaal houder binnengekomen om hem de sleutels van de kluis afhandig te ma ken. Hij wilde herkenning voorkomen en had daarom het plan opgevat het gehele gezin uit te moorden. Met een groot aantal messteken bracht hij de heer Van Dyk en zijn dochtertje om het leven. Mevrouw Van Dijk en het jongetje konden met ernstige steekwonden het leven redden door de vlucht te nemen. kant. Vanmorgen bestelde de bezet ters weer veertig lunchpakketten die ook werden bezorgd. Hoewel de gijzeling in het consu laat vandaag de dertiende dag is ingegaan lijken de 25 gegijzelden in het gebouw er goed aan toe te zijn. De foto's die dagelijks worden ge maakt bij de aflevering van het voedsel geven de indruk dat de situa tie in het gebouw min of meer ont spannen moet zijn. De vrouwelijke gegijzelden nemen de pakketten voed sel glimlachend in ontvangst. De zes Zuidmolukkers van de trein kaping bij Wijster die zich zondag hebben overgegeven bevinden zich op zes verschillende plaatsen in het noorden des lands. Het openbaar ministerie in het district Assen is met hen belast. Eén der officieren van justitie zei dat het een ingewik kelde zaak was gezien alles wat er gebeurd is en dat dit de nodige tijd in beslag zou nemen. De rijkspolitie heeft een recherche team van óngeveer 22 man gevormd dat het vooronderzoek is begonnen tegen de treinkapers. Volgens hun opgave worden thans ondervraagd C.H (23), E.J.H. '23). J.M. (20), A.S. (22), C.T. (18). J.T. (251 en de kaper die gewond uit de trein kwam P.S. (25), allen uit Smilde. De laatste is nog onder medische behandeling. 0 Staatssecretaris Marcel van Dam van Volkshuisvesting heeft de ge meenten een rijksregeling voorge legd, waardoor „de kleine man" in staat wordt gesteld een eigen wo ning te kopen. Mensen met een belastbaar inkomen, dat dit jaar niet hoger was dan 25.000 gulden, zullen gebruik kunnen gaan ma ken van een bijzondere rykshypo- theek, terwyl personen met een belastbaar inkomen beneden de 17.000 gulden (in 1974) bovendien nog in aanmerking komen voor extra bydragen. Deze regeling wordt 1 januari van kracht. Vol gend jaar zullen de eerste vijfdui zend koopwoningen worden ge bouwd, die met zo'n goedkope rijkshypotheek (maandelykse las ten ongeveer 200 gulden) kunnen worden bemachtigd. PAGINA 7 „Protest" Armand meent, dat zijn publiek hem nog niet heeft ver geten. PAGINA 5 Volleyballer Frank Constandse: „Jammer, dat voor ons de weg naar de Olympische Spelen Is af gesneden". PAGINA 9 0 De Spaanse regering wil best een beetje hervormen. PAGINA 13 0 „De vele leegstaande kantoren in Leiden zyn niet verontrustend". PAGINA 12 0 Kerstmis, een feest boordevol frus tratie. En andere boekbesprekin gen. PAGINA 15 STAAT DER NEDERLANDEN 15-JARIGE LENING - 19-7511 18 december 1975 van 9 tot 15 uur door tussenkomst van bank of commissionair in effecten, onder opgave van het bedrag en van de koers waartegen men wil deelnemen ADVERTENTIE ALPHEN AAN DEN RIJN Staats secretaris Hendriks (Volksgezond heid) heeft toestemming gegeven voor de bouw van een verpleegtehuis nabij het ziekenhuis Rijnoord in Al phen aan den Rijn. De eerste paal voor dit complex zal worden geslagen op 28 januarj a.s. Het tehuis zal vier bouwlagen gaan tellen, waarvan de bovenste laag voorlopig onbezet blijft. In totaal komen er in het verpleeg tehuis om te beginnen 136 bedden, de ene helft bestemd voor bedlegerige, geestelijk gestoorde bejaarden en de andere helft voor langdurig zieken. ag» Dit heeft voorzitter F H. Nauta van l|j het Rijnoordbestuur vanochtend mee- gedeeld tijdens een persconferentie. Hij zei dat de totale bouwsom waar- goedkeuring is verkregen, bere- J op f 22 miljoen. De bouw zal Dode na enorme kettingbotsing HEDEL (ANP) Een enorme ket tingbotsing vanmorgen op de rijks weg Utrecht-Den Bosch ter hoogte van Hedel heeft aan één automobi list het leven gekost terwijl zeven mensen gewond raakten. Bij de bot sing waren ongeveer veertig perso nenauto's en tien vrachtauto's be trokken. Volgens de rijkspolitie zijn de oorzaken mist en gladheid van de weg. Het verkeer was op beide rijba nen geruime tijd gestremd. De eerste botsing deed zich omstreeks half ne- kend ongeveer twee Ja Het verpleegtehuis komt te staan tussen de lom-school en Rijnoord achter de Oudshoornse kerk. Met het ziekenhuis zal een vorm van samen werking ontstaan, o.m. voor wat be treft de centrale keuken. Over de be stemming van de vierde bouwlaag bestaan nog geen concrete gedachten, al waren er wel suggesties out er zus- sterwoningen in onder te brengen, andere vormen van gezondheidszorg of kantoorruimte. Volgens de heer Nauta zou dit dan echter om een tij delijke bestemming gaan, omdat de vierde, bouwlaag bijvoorbeeld over vijf Jaar nodig zou kunnen zijn voor het verpleegtehuis zelf. Overigens ls de vierde bouwlaag op verzoek van het ministerie in de planning opgenomen, waarmee een totaal van 207 bedden wordt bereikt. Het ziekenhuis zelf ging uit van 125 bedden. Overschaduwd door de droefheid om de dood van de drie slachtoffers uiten wij onze vreugde en dankbaarheid nu de treinkaping zonder verder bloedvergieten is beëindigd. Wij hopen van harte dat de bevrijde reizigers het ondergane lichamelijke en geestelijke lijden te boven mogen komen. Onze dank gaat uit naar allen in Beilen en daarbuiten, die vrijwillig of in dienstverband zich hebben ingespannen om bij te dragen aan de bevrijding en verzorging van onze reizigers. Wij denken daarbij ook aan diegenen uit de Zuidmolukse gemeenschap, die hierbij hun invloed ten goede hebben aangewend. Moge in onze gehele samenleving het besef doordringen, dat de weg van het geweld een heilloze is. N.V. Nederlandse Spoorwegen De Bruin president-directeur

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 1