Kantoormarkt in Alphen voorlopig moeilijk haalbaar 'Actie tegen Oostblok-vloten' Kamers van Koophandel in rapport: Westerse reders eisen van hun regeringen: Nieuw vijfjarenplan in Sowjet-Unie: accent op kwaliteit MAANDAG 15 DECEMBER 1975 Kostbare parkieten weg uit Avifauna ALPHEN AAN DEN RIJN In de nacht van zaterdag op zondag zijn er uit de vogeikas van Avifauna in Alphen zes vo gels verdwenen. Omdat de bui- tenhokken van de dieren gefor ceerd waren, wordt vermoedt dat hier sprake is van diefstal. Het gaat om twee Princes of Wales parkieten en vier Rode Vleugel parkieten. De vogeltjes vertegenwoordigen bij elkaar een waarde van f 4500. V erdere verlaging van levens standaard Israël JERUZALEM (SP) Met de aan kondiging van nieuwe prijs- en belas tingverhogingen en een verdere ver laging van de levensstandaard heeft de Israëlische minister van Finan ciën, Rabinowitz, gisteren zijn nieuw ste economische plannen en zijn be groting voor het volgend jaar by de regering ingediend. De begrote uitgaven van de rege ring zullen in 1976 met"" 33 miljard bijna 9 miljard hoger liggen dan in het huidige begrotingsjaar. Maar in werkelijkheid een relatieve verlaging van de overheidsuitgaven met 5 pro- cent betekenen. Het nieuwe finan- cieel-econiomische programma is er op gericht de koopkracht onder an dere door invoering van een BTW van vijf procent af te romen, dte in voer te beperken en de uitvoer zoveel mogelijk te bevordei*en, teneindie het begrote tekort van 4 miljard dollar op de betalingsbedans weg te werken. De verlaging van de levensstan daard met drie procent zal voorna- ljjk tot stand moeten komen door een vermindering van de overheids uitgaven en door hogere belastingen. De Israëliërs zullen zich bovendien meer moeten inspannen, door verlen ging van de werktij d in de zomer zal het hele jaar door minimaal 45 uur per week gewerkt moeten worden. OUDE WETERING Massaal heeft Oude Wetering zaterdag zijn nieuwe pastoor P. C. M. Mus- sert begroet. De katholieke kerk ..Jacobus de Meerdere" was tot de laatste plaats bezet toen deken De Lange van het dekenaat Alke- made de nieuwe pastoor inleidde. Tijdens de receptie, in de aula van de technische school, merkte pastoor Mussert op: „Ik hoop op een goede samenwerking zoioel met de parochianen als het kerkbestuur. Wij zullen elkaar in deze parochie buiten de rumoe rige stad zeker nodig hebben. Na wat ik vanavond heb meegemaakt heb ik daar het volste vertrouwen in". Vóór pastoor Mussert naar Oude Wetering kwam was hij werk- zaam in het dekenaat Den Haag waar hij was belast met de zie ken- en bejaardenzorg. Het dorpsleven is hem overigens niet onbekend. Pastoor Mussert was enige tijd werkzaam in Warmond. Op de foto: Deken De Lange overhandigt pastoor Mussert het H. Schrift. ALPHEN AAN DEN RIJN „Gezien het huidige draagvlak, de relatief grote leegstand en het tamelijk grote industrieel aandeel in de Alphense kantorenmarkt, moet een kantoor-ont wikkeling voor Alphen op korte of middellange termijn als moeilijk haalbaar en ook als minder wenselijk worden be schouwd'. Aldus één van de slotopmerkingen in het rapport „de kantorenmarkt" dat de Kamers van Koophandel van Den Haag, Delft en Leiden vandaag hebben gepubliceerd. - Het betreft hier een gezamenlijke studie naar de leegstand van en be hoefte aan kantoorruimte in de dis tricten van de drie regio's. Ook Al phen e.o. is onder de loep genomen. Dit is gebeurd niet op grond van het huidige kantorenbestand in Al phen, maar op grond van de Alphen se taak om een "overloop" te bie den voor Leisde en Haagse bedrij ven. aldus de gezamenlijke Kamers. HAZERSWOUDE Op brutale wijze zii vinden dat Alphen danook ten ls b« sigarenwinkelier Borst ln Ha- onrechte buiten het streekplangebied serswoude atgelopen weekeinde v«f- Zuid-Holland-West is gebleven, tienhonderd gulden ontvreemd. Vier De toUrn' beschikbare hoeveelheid De kantoorbouw in Alphen (met name Prins Bernhardlaan/Tolstraat, Stadhoudersplein en De Aarhof) is van vrij recente datum. Alle dri® de flats zijn nog nauwelijks verhuurd, kantoorruimte in Alphen bedraagt 'olgens het rapport circa 17.000 vier- Hazerswoudse winkelier bestolen voegden zich in het sigaren magazijn. Terwijl drie van het viertal de heer Borst sr. aan de praat hiel den stapte de vierde de woonkamer in en ontvreemdde daar een bedrag van vijftienhonderd gulden. De rijkspolitie stelt momenteel onderzoek in. Het wordt niet uitge- kante meter bruto vloeroppervlak, sloten geacht, dat dit gezelschap al eerder in Hazerswoude en omgeving heeft geopereerd. De lokale behoefte aan dese kan toorruimte is gering, stellen de drie Kamers van Koophandel vast. en Eén van de kantoorflats in Alphen, die driekwart jaar leeg. aanwezig voor slechts 35 procent op huur gericht. "Uitbouw van de kantoorsector in Alphen zal danook, zeker wat de het Stadhoudersplein. Het gebouw staat nu al bijna Nieuwkopers exposeren in Regthuys buiten Alphen moeten zij: baseerd. En die is, althans voo betreft zelfstandige, niet aan i phen gevestigde groothandels, e dustriële bedrijven gekoppelde kan toren niet te t te kwantificeeren' ge~ en Harry Koster (beeldhouwer) heb- wac ben zaterdagmiddag over belang- stelling voor hun expositie in 't Regt huys niet te klagen gehad. Terecht merkte de journalist Rogier van achten, danwel Aerde, die de expositie opende, op, dat het werk van de Kosters "eerlijk. VN BLIJVEN OP CYPRUS Op langere termijn zien de Kamers simpel en grandioos" is. het conomische activiteiten in Alphen. wonderen den-Alphen-Utrecht) zijn gereali seerd. Dit is de eerste voorwaarde, aldus het rapport. Momenteel telt Alphen zo'n 75.000 vierkante meter bruto kantoorruimte, hebben de Ka mers becijferd. Meer over deze vandaag versche nen publikatie op de pagina "Lei den". rijksweg 11 (Lei- kenpartyen op de landschappen NEW YORK (AP) De Veilig heidsraad van de Verenigde Naties zeven- heeft de uit drieduizend man be te be- staande vredesmacht van de Ver- Regthuys. Zij heb- enigde Naties gemachtigd nog eens een half jaar op het eiland Cyprus te blijven. plassengezichten. De tekeningen be treffen meestal naaktmodellen. Het werk van Harry Koster be staat uit plastieken, die veelal een weergave zijn van dieren (honden, apen, paarden, padden) Tot 28 december (elke middag van twee tot vijf uur) zijn de kunstwer ken te bezichtigen. De raad besloot met 14 stemmen voor en 0 tegen het mandaat van de vredesmacht te verlengen. Het mandaat zou vanavond aflopen maar is nu tot 15 juni uitgebreid. China, dat principieel tegen het plaatsen van vredesmachten door de VN is, stemde zoals gebruikelijk niet ALPHEN AAN DEN RIJN Twee dagen later dan gepland v)as, is zaterdag in de loop van de middag de centrale antenne-in stallatie van „Sodea" dan toch op het dak van de Wederikstraat- flat gehesen. Het is deze antenne, die het komend jaar heel het ste delijk gebied van Alphen van zes tv-kanalen en acht FM-zenders zal kunnen gaan voorzien. De bewoners in Ridderveld die ten noorden van de Burg. Bruins Slotsingel wonen zullen als eer sten van de „kabel-tv" gebruik kunnen maken. Zij worden dins dagmiddag al aangesloten. Burge meester Gallas zal daar het sein toe geven door om half vijf in De Bron de centrale antenne officieel in gébruik te stéllen. Op veel plaatsen in Nederland hebben moslims zaterdag hun offerfeest gevierd met het ritueel slachten van geiten en schapen. Hier staan Marokkanen in de rij met hunbeesten bij het abattoir in Amsterdam. ROTTERDAM Westeuropese en Japanse reders hebben op een vergadering in Londen gepleit voor een gezamenlijke actie van de regeringen van hun landen tegen wat wordt genoemd „agressieve penetratie door de handelsvloten van de Oostblok-landen in het Westerse scheepvaartverkeer". Portugese boeren willen land terug RIO MAIOR (UPI) Duizenden Portugese boeren hebben gisteren op ,een terrein in de plattelandsgemeen te Rio Maior het „nationale secre tariaat van boeren" opgericht en geëist dat alle grond die krachtens de nieuwe landhervormingswet was afgenomen, aan de eigenaars wordt teruggegeven. Voor de bijeenkomst waren ruim 20.000 boeren naar Rio Maior geko men. Het is een plaats op ruim 80 kilometer ten noorden van Lissabon. Zo'n actie moet worden onderno men als Europa en Japan niet snel in het commerciële vlak met de Oost blok-landen tot overeenstemming ko men over wat in het Westen wordt beschouwd als concurrentieverval sende maatregelen die de Oostblok landen nemen om hun nationale koopvaardijvloot te beschermen. Op de vergadering in Londen noem de de voorzitter van de georgani seerde Europese en Japanse reders. W.R. Russel, een voorbeeld van dis criminerende praktijken door Oost blok-landen. Volgens hem wordt op het ogenblik 70 procent van de han del tussen de Sovjet-Unie en Euro pa vervoerd door Sovjet-schepen. Tussen 1970 en 1975 nam de capa citeit van de Sovjet koopvaardijvloot aanzienlijk meer toe (25 procent) dan de rest van de wereldhandels- vloten, aldus Russel (w.v.). Volgens de Koninklijke Nederland se'Redersvereniging (KNRV) hebben de reders van de EG-landen inmid dels besloten hun nationale regerin gen te vragen coördinerend op te treden ter bescherming van hun ge zamenlijke handelsvloten. De KNRV zegt verder in een reactie op de bijeenkomst te Londen dat de mees te-EG-landen zich kunnen baseren op reeds bestaande nationale wetgeving tegen discriminerende concurrentie vervalsende praktijken. "Nederland verkeert wat dat be treft dn een ongunstige positie omdat TREINBOTSING Tijdens een frontale botsing tussen twee expres- treinen die zondagavond plaatsvond in Fornos de Algodras in Noord- Portugal zyn tientallen passagiers om het leven gekomen of ernstig gewond. Oorzaak was de fout van een sein- wachter. ALPHEN AAN DEN RIJN Bij het oversteken van de Alphense Kalkovenweg is de 54-jarige H. T. uit Alphen door een fietser, de 41- jarige F. B. aangereden. Het onge luk gebeurde vanmorgen om half acht. De voetganger is met een hoofdwond en een gebroken been naar het Rijnoord-ziekenhuis in Al phen overgebracht. wetgeving die de nationale koopvaar dij kan beschermen niet tot stand is gekomen", aldus de KNRV. De vereniging wijst erop dat staats secretaris Van Huiten in zijn beleids nota "Nederlandse zeescheepvaart", zelfs heeft gesproken over" de agres sieve opbouw en het nog agressie vere gebruik van de vloten van de Oostblok-landen. De KNRV zal in een commentaar op de beleidsnota aandringen op snelle totstandkoming van een wet tegen discriminerende praktijken in de zeescheepvaart "op dat het in de beleidsnota wenselijk geachte behoud van de Nederlandse SPIONAGE-SATELLIET De Ver enigde Staten hebben zondag met een Titan III-C raket van de Amerikaan se luchtmacht een spionage-satelldet gelanceerd van de basis Cape Cana veral in Florida. De lancering w<s ge heim gehouden en werd pas na het vertrek van de raket bekendgemaakt. Volgens welingelichte kringen wordt de satelliet in omloop gebracht op 22.300 mijl van de aarde. Vanuit die baan moet de satelliet gegevens ver zamelen uit China en de Sowjet- Unie. Marktberichten RIJN, Groenteveiling, 93. boerenkool 39-51, breekpeen 180- peterselle 28. selderij 30-34. LEIDEN. Veemarkt Aanvoer: 2915. Slachtrunderen1625, varkens: 269, schapen of lammeren 1021. Prijsnote ringen siachftrunderen per kg gesl. gew.:- stieren le kw 7,00-7,50; 2e kw. 2e kW. 5,80-6,35; koeien le kw. 6,20- 6.80; 2e kW. 5.70-6.00; 3e kw. 5.25-5,50: worsükoeien: per kg lev. gew.extra kw. boven tering; le kw. 3,51-3,53; 3.51; 3e kw. 3.47-3, lammeren 200-285. Toelichting bij resp. biel; varkens: redelijk, flauw, minder; schapen en lammeren; ruim, vlug, sta. MOSKOU (Reuter) De Sow jet-Unie heeft gisteren de hoofdlij nen gepubliceerd van haar tiende vijfjarenplan, voor de periode '76— '80. Een ambitieus landbouwpro- gram, een hernieuwde accentver schuiving van consumptiegoederen naar de zware industrie, toenemen de nadruk op kwaliteit, e.fficiënter gebruik van bestaande hulpmidde len en verbetering van de indus triële technologie springen eruit De jaarlijkse graa nproduktie moet voigens het persbureau Tass omhoog naar 215 tot 220 miljoen ton. De afgelopen vijf jaar bedroeg het gemiddelde 180 miljoen ton. Voor wat betreft de industrie voorziet het plan in een stijging van de produkte van consumptie goederen met 30 tot 32 procent te gen een stijging van 38 tot 42 pro cent in de zware industrie een terugkeer naar de traditionele Rus sische planprioriteiten. Het lopende plan had als eerste voorrang gege ven aan de produktie van con sumptiegoederen, maar teleurstel lende resultaten in de eerste twee jaar noopten halverwege tot terug schakeling. De streefcijfers voor de periode 19711975 lagen echter veel hoger (46 procent voor de zware in dustrie en 49 procent voor con sumptiegoederen) dan de nieuwe, wat in overeenstemming is met het groeiend accent op kwaliteit i.p.v. kwantiteit. Het nationaal inkomen is volgens Tass de afgelopen vijf jaar met 28 procent gestegen, 10 procent minder dan oorspronkelijk nagestreefd. Men hoopt in de periode tot 1980 de gemiddelde lonen met 16 tot 18 pro cent omhoog te brengen, tot ten minste 170 roebel (600 gulden) per maand. De olieproduktie moet om hoog naar 630 miljoen ton een derde meer dan het huidige niveau, terwijl de, handel met het westen (in het plan op lange termijn be zien) eveneens met een derde zal moeten groeien. GEEN BEURS In verband met een technische storing zijn er vandaag geen beurs berichten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19