WVO is bezorgd over Russische rol in Angola Reagan royaal voor op Ford 11t/m17december Britse gijzeling ten einde, IRA-leden geven zich over Gierek (62) herkozen Terugkeer naar civiel bestuur in Portugal in vogelvlucht in vogelvlucht Russische dissident gestraft ZATERDAG 13 DECEMBER 1975 Probleem moet Afrikaans blijven BRUSSELDe NAVO-raad is van mening dat „pogingen om voordeel te trekken uit ^gespannen situaties, waar ook ter wereld, een negatieve invloed zouden kunnen hebben op de ontspanning". Dat staat in het slotcommuniqué van de tweedaagse NAVO-raad die hier gistermiddag eindigde. De geciteerde zinsnede is een duidelijke verwijzing naar de Russische inmenging in Angola, die de Amerikaanse minister Kissinger in de raad ter sprake heeft gebracht. Groei Kissinger zelf wees er i op zijn persconferentie nog drukkelijk op dat Angola geen Het communiqué zegt ook dat de NAVO-gebied is. De kwestie had voortdurende groei van de strijd- volgens hem in de NAVO-raad ook krachten van het Warschau-pact niet zo'n grote rol gespeeld. Des te ver uitgaat boven datgene wat voor opmerkelijker is het dat in het com- een afdoende verdediging nodig lijkt, muniqué toch een waarschuwing aan Onder die omstandigheden moet het adres van Moskou terecht is ge- de defensieve kracht van de NAVO komen. Volgens betrouwbare bron behouden blijven, niet alleen als werd over deze zin bij het opstellen afschrikking tegen militaire gres- van het communiqué ook langdurig sie, maar ook tegen politieke druk. gepraat. Over de militaire ontwikkelingen in Op de persconferentie herhaalde het Warschau-pact werd deze week Kissinger nog eens dat de VS zich Bij opiniepeiling pas met de situatie in Angola zijn gaan bemoeien nadat gebleken was dat de Sowjet-Unie één van de strijdende partijen (het MPLA) ac tief steunde. „De VS kunnen niet onverschillig blijven voor wat in Angola gebeurt", aldus Kissinger. Hel maakt volgens hem verschil of pening,met do Russen een land van wapens het vermogen voorzien dan wel een bepaalde par tij bewapenen, evenals het verschil maakt of zij dicht bij huis opereren dan wel proberen „een nieuw pa troon van overheersing" te vestigen. Angola moet een Afrikaans pro bleem blijven, waarvoor de organi satie voor Afrikaanse eenheid (OAE) een oplossing moet proberen te vin den. Aanpassing Edward Gierek WARSCHAU Edward Gierek (62) is gisteren herkozen als eerste se cretaris van de Poolse communisti sche partij. Dit gebeurde tijdens het zevende partijcongres, dat in War schau plaatsvindt. Ook in de leiding van de Poolse com munistische partij is bijna niets ver anderd. Van de zittende leden van het politieke bureau werd slechts de voormalige minister van binnen- i landse zaken, Franciszek Szlachcic, rikaanse voorstel" tot "gevolg niet herkozen. Zijn aftreden werd verwacht. Het aantal leden van het politieke bureau werd van elf op veertien ge bracht. Volgens Westerse deskundigen sug gereert Giereks herverkiezing de voortzetting van de Poolse pragma- Over de SALT-besprekingen zei Kissinger dat hij in de loop van januari naar Moskou hoopt te gaan „in de veronderstelling dat beide partijen bereid zijn hun standpun ten enigszins aan te passen". Tot nu toe was het Amerikaanse stand punt dat de Russen eerst maar eens over de brug moesten komen, omdat zij er blijkbaar op rekenden dat een verwerping zonder meer van de Amerikaanse voorstellen tot be perking van de strategische bewa pening automatisch een nieuw Ame- heb- zoals gebruikelijk verslag uitgebracht door de voorzitter van het militaire comité van de NAVO, de Britse ad miraal sir Peter Hill-Norton. Het oostblok werkt volgens hem aaneen „gestage en voortdurende verbete ring. zowel wat de kwaliteit als de hoeveelheid betreft, van de bewa- groeiende nadruk op m aan te vallen". In de afgelopen jaren hebben de pact-landen hun tactische luchtvlo ten in de centrale sector van Euro pa aanzienlijk versterkt. In de ja ren zestig waren de NAVO-vliegtui- gen beter, maar op technologisch ge bied hebben de Russen nu hun ach terstand ingehaald en in sommige den, hebben zich gistermiddag opzichten hebben zij zelfs een voor- gegeven, sprong. Wat de situatie ter 5 Hill-Norton nog eeru culaire ontwikkeling van de Russi sche vloot en zijn luchtcomponent in de afgelopen 15 Jaar. Hij vroeg aan dacht voor het indrukwekkende Voor de IRA-leden zich. in Londen overgaven, ueien zij etmc mevr. Sheila Matthews, een der gegijzelden, gaan. De foto geeft dat moment weer. Haar man, Harry Matthews, bleef tot het laatste ogenblik in hun handen. NEW YORK Oud-gouverneur Reagan van Californië heeft in een opiniepeiling voor het eerst meer stemmen gekregen dan president Ford als kandidaat van de Republi keinse partij voor het presidentschap. De rondvraag is verricht onder zowel Republikeinen als onafhankelijken. De uitslag is gepubliceerd in de New York Times. Er blijkt uit dat Reagan 40 procent en Ford slechts 32 pro cent stemmen van de ondervraagden Republikeinen kreeg. Van de onaf hankelijken gaf 27 procent zijn stem aan Reagan en 25 procent aan Ford. Oud-gouverneur Reagan heeft zich op 20 november opgegeven voor kan didaatstelling. De peiling is tussen 21 en 24 november verricht. Andere namen op de lijst met het percentage steun van Republikeinen zijn: senator Goldwater 10 procent, vice-president Rockefeller 6 procent, senator Percy 2 procent, senator Ba ker 2 procent, minister van handel Richardson 2 procent, senator Hat field 2 procent, oud-minister van Fi nanciën Connally één procent en se nator Buckley één procent. Van de ondervraagden had één procent geen mening. LONDEN I het „Ierse Republikeinse Leger" (IRA) die sinds zaterdag in Lon- echtpaar in gijzeling hiel- leden van gaven zich tenslotte zonder slag of stoot over. Sinds zaterdag zaten de vier IRA- overvallers met hun twee slachtof fers opgesloten in een van de kamers de kleine flat van de familie groot deel van het etmaal donker, terwijl er ook niet naar de televisie kon worden gekeken. Gisterochtend slaagde de politie er in, gedurende ruim 20 minuten met de IRA-mannen te praten. Naar aan- bouwprogramma Kort tevoren hadden zij één van de e betreft wees gijzelaars, de 53-jarige Sheila Mat- op de specta- thews, vrijgelaten. De gijzelingsactie was begonnen toen de IRA-leden na een mislukte aanslag op het restaurant Scott bij achtervolging door de politie het Matthews. De politie die versterkt leiding hiervan aceepteerden de ter- was met talrijke scherpschutters, veerde van meet af een beleid waarin geen plaats was voor enig toegeven aan de eisen van de ERA-mannen. In haar zenuwoorlog oogstte de politie werd vrijgelaten. Met hulp boten met ballistische projectielen. Volgens hem is er maar één conclu sie mogelijk: de Russen hechten be lang aan het afsnijden van de le venslijn tussen de VS en Europa en tussen Europa en de olieproduce rende landen. kernonderzee- appartement van het echtpaar Mat thews waren binnengevlucht. De vier IRA-mannen die werden gezocht in verband met een reeks bomaanslagen in en bij Londen, waarbij in anderhalf jaar tijd 27 per sonen werden gedood en 540 gewond, aanvankelijk geen Gisteren bleek de politie die via eén megafoon contact met de terro risten had, de IRA-mannen toch ge leidelijk murw gekregen te hebben. Dit proces was verhaast doordat de elektriciteitsvoorziening in de flat was afgesneden. Daardoor zaten de overvallers en hun gijzelaars een 1 in het begin van de middag een veldtelefoon. Onderhandelingen via deze verbinding leidden er toe 53-jarige Sheila Matthews de (ADVERTENTIE) tische politiek van krachtige handel den op 1 In het slotcommuniqué van de NA VO wordt verder opgemerkt dat, in de politieke sfeer, ontspanning verdraagzaamheid en wederzijds be grip vereist. De natuurlijke wedijver tussen politieke en sociale denk beelden moet daarom gevoerd met het westen tegelijk met hechte politieke vriendschap met de Sowjet-Unie. De uitbreiding van het politieke bureau is in ogen van politieke waarnemers een handige zet van Gierek. waardoor Jongeren een plaats krijgen zonder dat de conservatievere communisten de hun ne verliezen. Deskundigen menen dat Polen nu vermoedelijk de activiteit voor een toeneming van de export, met name naar het westen zal versterken. manier die niet indruist tegen de letter en de geest slotverklaring van Helsinki. De ministers spreken de hoop uit dat in de komende maanden wezenlijke vooruitgang zal worden geboekt met de volledige oplossing van deze slot verklaring door alle ondertekenaars. Van de leden van het pact van War schau wordt in het bijzonder „ver wacht" dat zij in de toekomst ook hun militaire oefeningen zullen aan melden, zoals inmiddels door de NAVO-landen wel is gebeurd. caravan ral Geopend 10-17 en 19-22 uur, zondag 10-17 uur. Toegang 15,-, kinderen tot 14 jaar f3,-. Voordelige trein-toegangsbiljetten bij NS-stations. een caravan voor 't (goeie) leven Militaire raad neemt besluit LISSABON De hoge militai re raad van de revolutie in Portu gal heeft gisteren twee belangrijke besluit genomen die de rol van de strijdkrachten in de politiek verklei nen en terugkeer naar civiel bestuur inluiden. De raad maakte bekend dat hij binnenkort besprekingen met de po litieke partijen opent over herzie ning van het pact dat op het ogen blik voor de komende drie tot vijf jaar militair toezicht op de regering mogelijk maakt. Verder is een amendement op de grondwet opgesteld dat de strijd krachten maakt tot de behoeders van de democratie en het socialisme in plaats van de „drijvende kracht achter de revolutie", zoals tot nu toe. Het pact waartoe de belangrijkste politieke partijen in april door link se militairen werden gedwongen, staat de revolutionaire militaire raad toe wetten uit te vaardigen die wet ten die door de civiele regering zijn opgesteld, vernietigen. Verder voor zag het pact in het aan militairen voorbehouden van het president schap, het premierschap en de sleu-. telministeries. De druk om het pact te herzien is sterker geworden na het smoren van de linkse militaire rebellie van vorige maand. Het amendement dat de paterna listische rol van de strijdkrachten verandert, voorziet ook in herstel van de oude militaire tucht in de krijgs macht, die door linkse insubordina tie, met haar eindeloze vergaderin gen over de vraag of bevelen moes ten worden opgevolgd, was onder mijnd. In het amendement staat dat de commandant de man is die comman deert en dat zijn commando's niet mogen worden aangevochten twee beginselen waarmee in de laatste maanden door veel onderdelen een loopje genomen was. Waarnemers zijn van mening dat de militairen in Portugal nu zijn afgestapt van een rol die „elitair" was genoemd omdat de schijn werd gewekt dat men het volk te dom achttte om aan politiek te doen en dat maar aan het leger moest over laten. ADVERTENTIE Tien jaar lang heeft er een "ge heime oorlog" g'ewoed in Dhofar, de zuidelijke provincie van Oman. Dat sultanaat ligt aan de zuidoost kust van het Arabische schiereiland, bespoeld door de Arabische Zee, onderdeel van de Indische Oceaan. Oman heette vroeger Maskat en Oman (in het Engels .Muscat and Oman), maar kreeg e'en kortere naam in augustus 1970 bij besluit van sultan Kaboes, die kort tevoren zijn vader, Said bin Taimoer, had af gezet. De thans 35-jarige Kaboes, die in Engeland (Sandhurst) een mili taire opleiding kreeg, is een totaal andere figuur dan zijn vader. Laatst genoemde was een feodaal heerser, die vrijwel niets deed voor de ont wikkeling van zijn volk van 750.000 zielen. Kaboes begrijpt zijn tijd be ter, maar zag zich, toen hij de rege ring overnam, geplaatst voor de moeilijkheid eerst een eindt? te ma ken aan de guerrilla in de provincie Dhofar. Hij lijkt daar nu in geslaagd te zijn, door de hulp van Britten en Perzen, die, samen met de Omane- se troepen, een einde hebben kun nen maken aan de guërrilla-actte van het Volksfront voor de bevrij ding van Oman (PFLO). Dat Volks front genoot de steun van de aan grenzende volksrepubliek Jemen, een voorpost van de Sowjet-Unie, die voor militaire adviseurs en zware wa pens zorgde. De jonge sultan slaag de erin zijn leger, geleid door Brit se officieren, uit te breiden tot zo'n vijftienduizend man. Ete Britse steun bestaat uit manschappen van de SAS, de Special Air Service, een groep technische adviseurs en ver scheidene honderden militairen, die in persoonlijke dienst van de sultan zijn getreden. Tal van Omanese offi cieren doorlopen militaire cursussen in Engeland om in staat te zijn de leiding der Britten over te nemen. Die zullen in 1978 vertrekken; de chef van het Omanese leger, gene raal Kenneth Perkins, zal vermoede lijk in 1981 afscheid nemen. In fei te is er dus in de afgelopen jaren een stille oorlog gevoerd tussen de Sow jet-Unie, met haar steun aan het Volksfront aan de ene kant, en de Britten en Perzen aan de andere kant. Want ook de hulp der Perzen moet niet onderschat worden. De Sjah stuurde enkele jaren geleden, op verzoek van Kaboes, een brigade van 3500 man. Die slaagden erin, samen met de Omanezen, enkele linies aan te leggen, van de kust het binnenland in, steeds verder westelijk, zodat thans bijna de grens met Jemen be reikt is. Het aantal guerrillastrijders is daardoor verminderd tot vermoe delijk niet meer dan honderd. Op 1 december, aldus de Londense "Ti mes", heroverden de strijdkrachten van Oman het laatste door de rebel len bezette dorp van Dhofar. Van "dorp" kan men nauwelijks spreken want het plaatsje Dhalqut is niet meer dan een verzameling lemen hutten en een mosk-ee, in gebruik bij de plaatselijke vissers en gelegen aan de voet van de bergen die zich, zoals vrijwel overal in Oman, tot aan de Arabische Zee uitstrekken. Het Volksfront heeft dus zijn laat ste post verloren zien gaan, de Jeme- nieten zijn naar hun eigen grondge bied teruggetrokken en de sultan heeft ook in Dhofar weer de macht in handen. De "geheime oorlog" in Oman heeft eigenlijk niet veel om het lijf gehad: het aantal slachtoffers was gering. Maar de strategisch belangrijke po sitie van het land speelde een grote rol, vooral omdat de Sowjet-Unie aanzienlijke invloed in het aangren zende Jemen bezit. Oman is een bergachtig gebied, hier en daar tot 3000 meter hoog, met slechts twee vruchtbare gebieden: El-Batnah ten westen kat (6000 pacificeerde provincie Dhofar. Het land wordt bewoond door Arabieren, met kleine groepen Indiërs, Pakis- tanen en wegers, de godsdienst ia mohammedaans. In het verleden hebben de Portugezen er een tijd lang macht gehad (1500-1650), later de Engelsen (de laatste honderd jaar), maar sinds 1750 wordt het ge bied beheerst door de dynastie van de Aboe Saids, waartoe ook de tegen woordige sultan Kaboes behoort Aangenomen dat de strijd ten einde is, kan nu krachtig begonnen wor den met de ontwikkeling van land de de 'Times", dat het Engelse mi nisterie van Overzeese Ontwikkeling een groep deskundigen naar Oman zal zenden om de sultan van advies te dienen, vooral ten aanzien van de en volk. Enkele weken geleden meld- provincie Dhofar. De Engelse mi nister van Buitenlandse Zaken, Cal- laghan, bracht kortgeleden, tijdens een rondreis langs de staten aan de Perzische Golf, één dag in Oman door: Londen heeft plannen voor sa menwerking, enerzijds met de on derontwikkelde staten in dat gebied, zoals Oman, anderzijds met de rij ke landen, zoals Saoedi-Arabië en Perzië. De Arabische "petrodollars" (de enorme opbrengsten uit de olie) komen dan, onder industriële lei ding van Engeland, ten goede aan de arme landen. Omans vooruitzich ten zijn dus niet ongunstig. Het land exporteert olie, het bezit mine ralen, zoals koper, en het voert o» 't ogenblik dadels, gedroogde vruch ten, vis en huiden uit. Tot de im porterende landen behoren, naast Engeland, ook Japan, Nederland, Amerika en West-Duitsland. Intus sen is er nog heel wat te doen in Oman: aanleg van wegen, het slaan van bronnen, de bouw van scholen en ziekenhuizen. De Oma nese militairen kunnen, aangeon- men dat zij de handen verder vrij zullen hebben, daarbij belangrij ke steun verlenen. Overigens heeft de Jonge sultan in de afgelopen Ja ren allerminst stil gezeten. Belang rijk is de terugkeer van het vertrou wen: tal van geschoolde Omanis, die tijdens het regime van sultan Said het land hadden verlaten, vooral cïoor gebrek aan werk, zijn nu, on der het bewind van zijn zoon Kaboes, teruggekeerd en nemen reeds be langrijke plaatsen in. In 1970, bij de machtswisseling, had het land niet meer dan tien km asfaltweg, thans zijn er 500. Vijf Jaren gele den waren er drie scholen, met 900 mannelijke leerlingen en 30 onder wijskrachten, nu zijn er 176 scholen, meer dan 2000 leerkrachten en 37.000 mannelijke en bijna 13.000 vrouwelijke leerlingen. Ook de vrou wen komen dus aan bod. Her aantal ziekenhuizen bedroeg voorheen twee (van de Dutch Reformed Church in Amerika), nu zijn er, over het gehe te land verspreid, 13 ziekenhuizen, 12 gezondheidscentra en 39 apothe ken. Voeg daarbij de aanleg van ha vens, een internationale luchthaven en voorzieningen op het gebied van waterleiding, elektriciteit en behui zing, Ja zelfs radio- en t.v.-stations, dan is het duidelijk dat ook Oman meer en meer wordt "opgestoten in de vaart der volkeren". BI. Ronald Reagan politie kon zij overstappen op het balkon van een aangrenzende flat. Thee Vervolgens accepteerden de over vallers een warme maaltijd, de eer ste die zij ook werkelijk gebruikten met hun enig overgebleven gijzelaar, de 54-jarige Harry Matthews. Daar op begonnen via de veldtelefoon op nieuw onderhandelingen. Nog geen twee uur later verschenen de IRA- mannen zonder wapens en met him handen in de lucht op het balkon om zich over te geven. Als laatste verliet Harry Matthews de flat langs dezelfde weg. Hij werd over gebracht naar het ziekenhuis waarin zijn vrouw was opgenomen. Naar goed Brits gebruik vierden zij daar de goede afloop met een kop thee. De vier IRA-mannen weigerden tegenover de politie hun identiteit te onthullen. Tijdens het beleg had de politie liet vermoeden uitgesproken dat er zich onder de vier overvallers een Jonge Ier, Michael Wilson, be vond die beschouwd wordt als de meest gezochte misdadiger in Enge land. Deze wordt van tenminste twee moorden verdacht, op resp. een po litieman en op de schrijver Ross McWhirter. MOSKOU Sergei Kowaliev, lid van de Russische af.'eling van "Am nesty International", is gisteren voor het opperste gerechtshof van Lii:ru wen veroordeeld tot zeven jaar kamp met streng regime en drie Jaar ver banning. Volgens Tass werd het vonnis d:or de publieke tribune met applaus begroet. Tass meent dat de schuld van Kowaliev onomstotelijk is vastgesteld. Hij heeft gedurende ge ruime tijd stelselmatig materiaal met een ondermijnend karakter sa mengesteld en verspreid in Litau- wen en in andere gebieden van de Sowjet-Unie. Het materiaal bevit verzinsels en laster over het politie ke en maatschappelijke Russische stelsel, aldus Tass. Kowaliev is lid van de Russische afdeling van Amnesty Internatio nal, en een goede vriend van No belprijswinnaar Sacharow. Tijdens het proces verbleef SaCharow in Wilna, maar hij werd ntet toegela ten in de rechtszaal. Volgens de aanklacht heeft Kowa- liew onder meer exemplaren ver spreid van Solzjnetsins boek "Goe- lag archipel" en heeft hij meege werkt bij het samenstellen en ver spreiden van een ondergrondse kro niek over vervolging van katholie ken. Kowaliev heeft zijn eigen verdedi ging gevoerd omdat de advocaat die hij aanwees niet werd toegelaten. Toen bleek dat zfjn medestanders, onder wie Sacharow, niet werden toegelaten tot de rechtszaal boycot te Kowaliev het proces. Amnesty International noemt het vonnis voor iemand die voor Itet eerst wordt veroordeeld "wegens an ti-Russische agiatie en propagan da" een van de zwaarste straffen waar Amnesty ooit van heeft ge hoord. Drie meisjes slaan man dood NEW YORK Drie meisjes (al len beneden de 16 Jaar) hebben een werknemer van de metro van New York met knuppels doodgeslagen. Het 54-Jarige slachtoffer had gepro beerd de meisjes die met elkaar aan het vechten waren, te scheiden. Door deze inmenging weer verzoend, wierpen ze zich alle drie op de func tionaris. B'e man overleed in het ziekenhuis aan zijn verwondingen. Sneeuwval Als gevolg van sneeuw val zijn 15 bergpassen in Zwitser land gesloten, waaronder de Furka, de Grimsel en de St. Gotthard pas sen in Midden-Zwitserland en de grote St. Bernard (?n de San Ber nardino passen in het zuiden. Fortuin De fabelachtige nalaten schap van Picasso, een fortuin dat geschat wordt op vijf miljard franc (drie miljard gulden), zal binnen enkele weken worden verdeeld. Er zijn zes erfgenamen: zijn weduwe Jaqueline, twee kinderen van zijn in Juni overleden zoon Paul en zijn natuurlijke kinderen, Claude Palo ma 'en Maya. ti-Russische agitatie en propagan- Huisvuil De Newyorkse parti culiere vuilophalers hebben gisteren een loonovereenkomst met ongeveer 450 vervoersondernemingen goedge keurd en daarmee -een twaalf dagen geleden begonnen staking beëindicd, die heeft geresulteerd in tonnen af val, opgestapeld voor restaurants cn andere gebouwen. Straffen Een marine-krijgsraad in Piraeus bij Athene heeft drie ge pensioneerde marine-officieren drie onderofficieren veroordeeld tot gevangenisstraffen van een half iaar tot acht Jaar wegens het martelen van politieke gevangenen tijdens het kolo netoh»**-

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9