Den l vi: gijzeling in impasse Schaefer: „wonen moet vrij zijn" 'NOS kan een stuk doelmatiger werken Onderhoudskosten niet aftrekbaar Buitenom Binnendoor Premier somber ZEKE ZATERDAG 13 DECEMBER 1975 BINNENLAND PAGINA 1 (ADVERTENTIE) f BRINK Luchtverwarming Uw Installateur: LUCOTHERM B.V.- ALPHEN a/d RIJN Kalkovenweg 58, Postbus 337, Telefoon (01720) 2 03 00 Gruijters verliest: DEN HAAG (SP) Minister Gruijters (Volkshuisvesting) heeft het in de ministerraad moeten af leggen tegen zijn collega Duisenberg (Financiën). Zijn voorstel om de on derhoudskosten van eigen woningen weer aftrekbaar te maken vooi; de belasting, is in de ministerraad van tafel geveegd. Zo resoluut zelfs, dat premier Den Uyl na afloop zei: „Voor de rest van deze kabinets periode is het een afgedane zaak". Gruijters had naar voren gebracht dat opnieuw invoeren van de aftrek post onderhoudskosten een bijdrage tot de bestrijding van de beunhazerij in de onderhoudssector van de bouw zou betekenen. Duisenberg en zijn staatssecx-etaris Van Rooijen bleken het daar volsteekt niet mee eena te zijn. Zij stellen onder andere dat beun hazen, die b.t.w. en sociale premie lasten ontduiken, tegen zulke lage „zwarte" prijzen kunnen werken minder dan de helft dat die zelfs aantrekkelijker zijn dan de „witte" Den Uyl liet blijken dat Gruijters zich bij dit standpunt heeft neer gelegd. Si Onder zeer grote belang stelling, zowel van Indonesi sche als van Nederlandse zijde, is gisteren de 52-jarige heer E. Abedy, lid van de staf van het Indonesische consulaat-ge neraal in Amsterdam, op de R.K. begraafplaats Buitenvel- dert in Amsterdam begraven. De heer Abedy bezweek aan de verwondingen, die hij opliejt bij een sprong van de tweede verdieping van het consulaat. Bij de uitvaartplechtigheid waren onder andere aanwezig de Indonesische ambassadeur luitenant-generaal Sutopo Yu- ivono Projohandoko en leden van zijn staf alsmede de con sul-generaal, die op het mo ment van de gijzeling niet op zijn kantoor ivas en derhalve op vrije voeten bleef, de heer Sudorma Martenagero. Van Nederlandse zijde waren aan wezig de Amsterdamse burge meester I. Samkalden en staatssecretaris Kooijmans van Buitenlandse Zaken namens de regering. DEN HAAG (SP) „Er bestaat op het ogenblik geen duidelijk uit- zich cp beëindiging van de acties in Wijster en Amsterdam. Dit leidt tot somberheid". Premier drs. J. den Uyl deelde dit gisteravond mee tijdens een onder breking van de ministerraad. Da re gering zal blijven zoeken naar nieu we mogelijkheden. Zij blijft echter vasthouden aan haar twee uitgangs punten: geen concessies aan de Molukse overvallers: het zo hardnekkig mogelijk po gen om het leven van de gegijzelden te sparen. Men zal geen gebruik maken van de vele aanbiedingen van mensen om zich te laten ruilen voor de gegijzel den in de trein of binnen het Indo nesisch consulaat in Amsterdam. De regering staat op het stand punt dat een uitwisseling niets op- Den Uyl verklaarde gisteravond OVPT* POT1 Til PtPïl zichtbaar vermoeid door de nacht e- AVJlliXXA/ lijke zittingen gedurende de laatste 10 dagen in het crisiscentrum dat de situatie elk dag en elk uur dwingt tot afweging. Van de toestand van de treinpassagiers heeft de regering geen duidelijk beeld, maar zij gaat er wel van uit dat er fysiek en psy chisch een zware druk op de gegijzel den ligt. Het is de regering nog niet duide lijk hoe het komt dat de verwar ming in de trein is uitgevallen. Men vermoedt dat een van de Molukse ter roristen met de beugel op de trein heeft gejongleerd. Op het ogenblik is het nog een punt van discussie of de verwarming weer via een monieur kan worden aangesloten. Premier Den Uyl voelde er niets voor om voor de ontstane situatie de schuld in de schoenen van vorige regeringen te schuiven. Hij haalde een uitspraak van dr. W. Drees sr. aan over de situatie „tot het onmo- g'elijke is niemand gehouden" „en dat is een waar woord", aldus de pre mier. Ongerustheid in college van Amsterdam 9? uitblijven daarvan zullen de uitga ven sterker stijgen dan nodig is en zullen sociale gevolgen in de zin van onzekerheid en een steeds minder ge motiveerd zijn van het personeel niet uitblijven. Dit stelt het raadgevend bureau Berenschot B.V. in het rapport „Be heersing van de groei" naar aanlei- prijzen na aftrek "van belasting. Ook ding van het doelmatigheidsonder- de doelmatigheid te verhogen. Bij het ondanks problemen bereid zijn zich in te spannen en goed werk te leve ren. Onzekerheden in het functione ren van de NOS en over de toekomst van de NOS ondermijnen deze posi tieve instelling echter. Berenschot doet in het rapport een groot aantal aanbevelingen voor het verhogen van de doelmatigheid bij de NOS. (ADVERTENTIE) onbillijkheid i sen die na de afschaffing oude regeling in 1970 een woning hebben gekocht. zoek bij de NOS, verricht dracht van het ministerie van CRM. Berenschot stelt in zijn bevindin gen dat de medewerkers bij de NOS. rfsWTi I (ook honden zijn welkomi wassenaar AMSTERDAM (SP) Het over legorgaan van de drie vakcentrales in Amsterdam heeft in een brief aan de gemeenteraad zijn ernstige ongerustheid uitgesproken over de herhaaldelijk optredende menings verschillen binnen het college van B en W. Er dreigt een onaanvaardbare stagnatie in de bestuurseffectiviteit, volgens het overlegorgaan, dat tege lijl: een aantal beleidspunten op noemt die een snelle aanpak ver eisen. Men noemt hierin ondermeer de bevordering van de ingezette stadsvernieuwing, de bouw van een muziektheater op de plaats van de oude RAI, de bouw van het nieuwe stadhuis en de bouw van bejaar denflats - en huizen. Ook moet het taxiverkeer gepopulariseerd worden, waartoe vrije tram- en busbanen toegankelijk voor taxi's gemaakt I moeten worden. Ook het bestuur van de afdeling Amsterdam van de NVV-onderwijs- bond ABOP wijst op het gevaar, dat de conflicten de besluitvorming van het college in de weg kunnen staan. Den Haag PvdA-staatssecretaris Jan (Johannes) Schaefer zit niet aan zijn stoel gebakken. De gemoedelijk ogende, maar uiterst ad-remme Amsterdammer roept dan ook onmiddellijk: „Ik heb altijd nog een vak geleerd" als wij hem er op wijzen dat de kans bestaat dat na vier jaar stadsvernieuwing in 1977 best eens voor hem de poort naar een eventueel tweede Kabinet-Den Uyl gesloten zou kunnen blijven. Waarmee hij maar gezegd wil hebben, dat hij altijd nog net als vroeger als banketbakker zijn brood kan verdienen. Jan Schaefer is een van de vijftien ondei'tekenaars van „Wonen staat vrij" ,een werkstukje dat voor de nodige opschudding heeft gezorgd in de rijen van de socialisten, omdat Wonen staat vrij" een compleet wijzigingsvoorstel (amendement) is op het hoofdstuk huisvesting in het nieuwe verkiezingsprogramma van de PvdA en de PPR. In dat verkiezingsprogramma wordt onder meer gepleit voor een gelijkwaardiger verdeling van de woonlasten in ons land, waarbij de voordeeltjes (zeker de financiële) ADVERTENTIE 7auto-inzittenden brand glas inbraak jwqpbmha ongevallen RWgE? htsbiistand ■■■m van de eigen woning uitgebannen moeten worden. Wonen staat vrij" (en daarmee ondertekenaai's Schae fer en collega-staatssecretaris Van Duidelijk Etam) denkt daar anders over. Enkele citaten om dat duidelijk te maken: „Modern socialisme betekent voor ons dat de mensen zelf mogen uitmaken hoe ze willen wonen, onder welke juridische hoed- dan ook". rechtsbijstand storm wettelijke aansprakelijkheid voor particulieren mKü&ltP" ziekte fCBSEWW ziektekosten ....omzékertezijnl vraag Inlichtingen aan uw assurantieman of eventueel a< verzekeringsmaatschappij \[s-Qravendljkwal 68 r'dam-3 tel. 010-368844^ Onderzoeksresultaten laten zien dat ook onder onze eigen (PvdA) kiezers een grote voorkeur bestaat voor het eigen-woningbezit. Dat hoeft niet doox-slaggevend te zijn voor het stelling nemen van onze- partij. Maar je moet wel heel sterk in je schoenen staan als je het beter wil weten". Een van de ontwerpers van het hoofdstuk Huisvesting in het verkiezingsprogramma, het Tweede- Kamerlid Hans Kombrink, sprak enige tijd terug in onze krant over een ïxodeloos misverstand". Jan Schaefer denkt daar anders over. „Er ls geen sprake van een misvers-tand", weerlegt hij de uitspraak van zijn mede-partijlid Kombrink. „Er werd zes maanden geleden al verschillend gedacht over het eigen-woningbezit. Dat kan ook best. Binnen een partij moeten meerdere meningen mogelijk zijn. Iedereen praat gelijk over crises en zo. Daar is geen sprake van. Er moet openlijk gediscussieerd kunnen worden binnen een partij. Die discussie is met „Wonen staat vrij" op gang gebracht", legt Jan Schaefer uit, terwijl hij ontspannen achter zijn bureau in zijn stoel Marktberichten 950, All 280—940. BI 3701100, B II 200360, Cl 320—570. CII 120—280; peen 200460; Andijvie 6391; re-nkoc" Radijs renkool 3445; Krulpeterselie 3443; „Wonen staat vrij" is geschreven in duidelijke taal. Daar houdt Schaefer van, want „de mensen moeten goed kunnen begrijpen waar het over gaat." Het oorspronkelijke hoofdstuk volkshuisvesting verwijt hij her en der vaag en onduidelijk te zijn. Een citaat uit „Wonen staat vrij": „Men zoekt bijvoorbeeld tevergeefs naar hoe het gaat met de huurverhogin gen. Misschien geen populaire, maar uit volkshuisvestingsoogpunt wel een noodzakelijke zaak". Schaefer: „Bin nen de doelstellingen van het volkshuisvestingsbeleid, is de PvdA voor eigen-woningbezit. Nergens staat dat we er tegen zijn". Schaefer haalt als voorbeeld aan, dat zijn collega Van Dam maandag met een stuk komt, waarin het eigen-woningbezit voor mensen met lagere inkomens wordt bevorderd. Het gaat daarbij om mensen die wel een eigen woning zouden willen, maar er zonder die maateegel niet aan toekomen. De maatregel houdt in dat er woningen worden gebouwd met extra steun. Aparte faciliteiten voor de financiering, subsidie naar inkomen en de mogelijkheid voor gezamenlijk onderhoud. Het is niet zo dat de mensen moeten, maar als ze willen is het mogelijk. Je zou dat selectieve begeleiding" kunnen noe- Schaefer over de discussie over het eigen-woningbezit binnen de PvdA: „er is geen verschil in aanpak wat betreft de middelen. Aan onterechte verschillen of uitwassen wat betreft de woonlasten willen wij ook wat doen. Het lijkt op de oude discussie binnen de socialistische partij. Troelstra vond dat de inkomensver schillen moesten verdwijnen. Daar naast moest iedereen gelijke kansen op onderwijs krijgen. Maar er is nooit in de SDAP gezegd: onderwijs geeft mensen meer kennis en daardoor neemt de kans op inkomensverschillen toe, dus dan maar geen onderwijs. Die vergelij king zal, als elke vergelijking, overigens best ergens mak gaan". Spijkerbroek Altijd en overal reageert Jan Schaefer recht voor zijn raap. Van omwegen en gezeur houdt hij niet. Ik zeg waar het op staat", beaamt de socialistische bewindsman, die overi gens niet alleen wat betreft spraakgebruik, maar ook in zijn kleding afwijkt van wat 'gebruik' is achter de regeringstafel door tijdens de begrotingsbehandeling zijh dage lijkse spijkerbroek te blijven dragen. Schaefer: „Misschien is er verschil tussen ouderwets optreden in de politiek en een nieuwe manier. Ik vind dat het zo moet. Dat is mijn eigen karakter-structuur. Ik houd er niet van om een enerzijds-ander- zijdsverhaal af te steken". Het partijbestuur van de PvdA is niet onverdeeld gelukkig met het werkstuk van de twee staatssecreta rissen en de dertien anderen. Het adviseerde Wonen staat vrij" maar te gebruiken als „bron voor amende menten" op het programma-hoofd stuk volkshuisvesting. Wonen staat vrij" als compleet amendement vond het hoofdbestuur procedureel lastig", omdat bij het aannemen ervan daar ook weer amendementen op inge diend zouden moeten kunnen worden. Wennen Verleden week heeft u mij op deze plaats gemist. Daar waren twee redenen voor. In de eerste plaats leek het me niet het mo ment om enigszins cursief en speels tegen de dingen aan te kij ken. Een ethisch trekje dus. In de tweede plaats was er het prak tische probleem dat er die vrij dagnacht, we dachten toen nog in bescheiden tijdseenheden, best eens een ontknoping van de bei de gijzelingsdrama's zou kunnen plaatsvinden en dan waren die twee kolommen op deze pagina wel beter te gebruiken geweest. Op zich is er in de week die volgde in de situatie niets gewij zigd. De argumenten van toen gelden nog precies zo op het mo ment dat ik dit schrijf. Waarom dus nu wél een rubriek? Concreet komt het omdat er bij ons alle maal een gewenningsproces aan de gang is. Het absurde van de eerste dagen, die trein in het veld, die smalle gele strook in de grij zigheid, of die man op dat balkon met een draad om z'n nek, is in geruild voor iets heel anders. Het gruwelijke ls vertrouwd gewor den. Men streeft er nog wel naar om op de hele uren de radio even aan te zetten, maar men betrapt zich erop dat men het ook wel eens vergeet. Beheerst Gelukkig reageert dit land over het algemeen zeer beheerst en houdt men het kruit der kritiek droog tot een tijd dat het zinniger is om schuldvragen op te wer pen. Ook de officiële oppositie in onze volksvertegenwoordiging ge draagt zich bijna zonder uitzon dering voorbeeldig. Men kent zijn verantwoordelijkheden en dat is een goede zaak voor wie de de mocratie lief heeft. Alleen bij ca tegorieën die er in het verleden al eens meer blijk van hebben ge geven dat ze de democratie niet zo innig omhelzen, wordt zelfs nu, terwijl er nog tientallen men sen in latent levensgevaar ver keren, met volle lepels geschept uit de beerput van onzindelijk denken en verdachtmaken. 't Zijn de lieden van „de harde hand", het onbezoedeld vaderland, het bloed, de heilige grond. Velen ope- rei-en al6 de wandluis, in het don ker dus en anoniem. Anderen tre den hetzerig in de openbaarheid en hopen door hun met vooroor delen gefermenteerde lulkoek on rust in de samenleving te injec teren. Die lieden hebben leermees ters gehad. In de na-dagen van de Weimarrepubliek waren de op komende nazi's zeer bedreven in verdachtmaken. Toen kregen de Joden van alles de schuld. De ingezonden-brievenrubrieken van de burgerlijke pers uit die dagen stonken de pan uit van de vuilig heid die gespuid werd aan anti semitisme. En toen de Führer eenmaal aan de macht was, stond het misleide volk deels nog te ap plaudisseren, toen het gelaarsde geboefte van de S.A. joodse win kels in elkaar sloegen en boeken van Heine, Kafka of Spinoza op de brandstapel wierpen. De leerlingen van toen zijn groot geworden en ze huizen ook on- Tragisch Eén van de sleutelstrategieën van deze fascistische lieden is de geschiedvervalsing. Eén van de ergerlijke voorbeelden is, als zou het zittende kabinet de oorzaak zijn van de ellende, waarin we nu verkeren met Beilen en Amster dam. Den Uyl krijgt van alles de schuld. Om dat de joden te doen is uit d'e mode. Da/t die treurige bevolkingsgroep van dat verre tropische eiland mede door die fascistoïde groepjes generaties lang permanent is opgejut wordt vanzelfsprekend verdonkere maand. In feite zal het die lieden ook een rotzorg zijn. wat er met de tragische Zuid-Molukkers hier te lande gebeurt. Primitieve im pulsen van blanke superioriteit, doordrenkt hun handelenroman tische spinsels van vroegere grootheid, van Jan Pieterszoon Koen, van Hollands vlag Je bent m'n glorie. De relatie met de om streden bevolkingsgroep uit Indo nesië hierneergestreken, zien de ze verontwaardigde heren van ul trarechts van meester (baaskap, zo men wil) tot knecht. De knech ten zijn dan de mensen uit de tro pen, van wie de voorouders zo vaak het vuile werk hebben moe ten opknappen, toen er nog "Ne- derlandsch Oost-Indie" op de postzegels stond. Zo en nu ferm de mond ge spoeld. Kok Vooralsnog kan ik niet beoorde len, of Koks bezoek aan Madrid voor de politieke verhoudingen al daar, zin heeft gehad. Ik vind wfel dat het antwoord op die vraag de hoogste prioriteit moet hebben, want ik neem aan dat die Span jaarden Kok niet hebben geïnvi teerd om, zeg maar wat, z'n ima go tegenover Van Veen op te vijzelen. Als echter het antwoord op die vraag naar de zin voor Spanje zelf, bevestigend is, dan is dat tenminste nog iets, want de oogst in Nederland lijkt mfj karig tot mislukt. Een autoritair systeem vol wil lekeur en rechteloosheid dat bij na veertig jaar met koele zeker heid en wurgpaal heeft geheerst, zet men niet in drie weken tijds om in een democratie. Ik zeg niet dat Juan Carlos op zich al van plan is om er op zijn schiereiland een democratie van te maken (ik heb er eigenlijk een hard hoofd dn), maar zelfs al wilde hij het uit de volheid des harten, dan nog is dat een kwestie van jaren. Als menige reporter hedentenda- ge in microfoon of krantenko lom uitroept dat er de afgelopen drie weken, eigenlijk niks veran derd is, dan verraadt hij opper vlakkigheid en weinig inzicht in politieke processen. De politiek en de partijen in Spanje bewe gen zich in een luchtledig. Dit vacuüm vullen V eerste vereiste voordat at' iets in dat verkalkte systeem in beweging kan komen. Als nu iemand van buiten af deelneemt aan een verboden demonstratie, nog eens extra ge waarschuwd wordt en dan zijn paspoort voor nog geen etmaal kwijtraakt, is de reactie thuis er één van 'nou, dat valt daar eigen lijk best mee in Spanje.' En dat is dan het averechtse van wat men beoogd had. Want het valt eigenlijk helemaal niet mee in Spanje. Tros De Tros ia verreweg de popu lairste omroep bij de Nederland se kijker. Ook bij de PvdA-stem- mers komt de club van Van Duin en Montagne stukken hoger uit dan bijvoorbeeld de Vara. Nu niet meteen elitair en neerbuigend doen, want diezelfde Tros maakt met het "Heilig Vuur" een gewel dig goed kunstpx-ogramma en die andere omroepen komen zoals dat heet ook hele straatlengten te gemoet aan de smaak van de mo dale teevee-kijker. Het verschil in recreatieve standing tussen het aanschouwen, van drie vrouwen die met ezelsoren op 'drie kleine kleutertjes' moeten zingen en het aanhoren van de laatste vo- kale scheet over een landbouwer in Katendrecht, een gastarbei der in de WW of een andere min derheidsgroep lijkt mij niet zo groot. Veel interessanter is, dunkt mij, dat bij die enquete de res pondenten niet zozeer hebben gedacht aan specifieke Tros-pro- gramma's. maar aan de Tros-ge- dachte. En dan kan in zo'n breintje van de ondervraagde het computertje als volgt werken: even snel nadenken over alle programma's die ik leuk vind, "Met de muziek mee", hè ja' de Tros dus. produceert de onder - viaagde dan als .output' Maar dat is toch van de Vara, zult u zeggen? Inderdaad, maar dat is op dat moment van onderge schikt belang. Het zal de onder vraagde een rotzorg zijn Het uit verkoren (dus ook voor de uitein delijke keus van meest geliefde omroep) programma voldoet aan de kei-nvoorwaarden van lekker onderuitzitten, geen gedonder aan m'n kop en geen geouwehoer, een liedje, een lach en een traan, Liesbeth List of Ramses Shaffy erin, dus het is ook nog verant woord voor iemand met de hoofd- acte. En dat is nou precies wat de Tros al jaren doet en met suc- Dat leidt tot de paradox (een schijnbare tegenstelling) dat de andere omroepen alleen maar nog meer aan populariteit zul len verliezen, wanneer ze hun assortiment Tros-achtige pro gramma's vergroten. De verbin ding tussen de appreciatie van het programma en de Tros als teendsetter zal nog sterker gelegd worden en het slot van het lied is dat we straks alleen nog de club van Landré (want die is daar nog altijd de baas) op de buis hebben en misschien één maal in de acht weken tien mi nuten voor de "Vrije Gedachte" met Anton Constandse al naar de tijd van het Jaar vermomd als Sinterklaas of als paashaas. Vreemd Wat bezielt zo'n Wim Kok van het NVV om naar Spanje te gaan, daar zich rond een verboden de monstratie op te houden om hét paspoort tijdelijk ontnomen te worden? Ik ga er van uit dat hij de zaak terdege heeft overwogen. Kok is een scherpzinnig man met een subtiel politiek gevoel als het moet. Hij was in Madrid op uit nodiging van de verboden socia listische vakbewegingdaar. Het was dus geen eigen initiatief. Bo vendien was hij niet haantje-de- voorste, want een half Jaar gele den (toen die oude ijzervreter nog overeind stond en de risico's dus groter waren) waren de Denen er al eens geweest. Het leidt geen twijfel dat het zedenbederf en het buitenechte lijk verkeer niet meer voor de kerkdeur stil houden. Het volgen de trof mijn oog in een christe lijk gei-eformeerde kerkbode: "op de vraag of op de gaanderij en kel diegenen zich een plaats ver schaffen die daar een plaats zijn toegewezen of dat er ook "vreemd" gezeten wordt, heeft de kerkeraad niet het goede ant woord kunnen vinden. Maar wij rekenen er wel op dat de ,.vreemd"-zitters dit probleem zeer spoedig de kerk zullen uit helpen". Ik vraag me af of dat laatste wel zo verstandig is. In de kerk houdt dominee tenminste nog een oogje in het zeil. HAN MULDER.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7