Verpauperd Maredorp likt zijn verwondingen BURCHTCOMPLEX MOET BETER TOEGANKELUK WORDEN Elly den Haan-Groen Buurt maakt zelf verbeteringsplannen ZATERDAG 13 DECEMBER 1975 LEIDEN huis te verbeteren. Verder proberen we panden, die nu als pakhuis in. gebruik zijn in de woonsfeer terug te brengen. De pakhuizen willen we zoveel mogelijk concentreren aan,, de zuidkant van de Van der Werf- straat, waardoor je een minimum aan transport krijgt". Volgend jaar. zal er al een eerste stukje zicht baar worden van wat rehabilitatie kan betekenen. Op de hoek Lege Werfsteeg-Van der Werf straat (na bij het Pelikaanhof) komt een nieuwe bebouwing. "In het algé- meen vind ik dat je in de binnen stad zo min mogelijk moet slopen", zegt Rarkema. "Maar in Mare dorp heb je situaties waar je de buurt verrijkt door er een open plek te maken. Of soms zijn de wo ningen gewoon te vervallen". Op de hoek Lege Werfsteeg-Van der Werfstraat komen negen nleuw£ woningen; de huiidige bebouwing gaat plat. Het plan is door Barke- ma ontworpen ten behoeve van de firma De Bolster, die de grond in handen heeft en de nieuwbouw vol gend jaar zal uitvoeren. Hij is oqk bezig met een plannetje voor het gebied Koddesteeg, Clarensteeg, Mirakelsteeg. Het is zijn bedoeling dat een rijtje woningen in de CI9- rensteeg wordt afgebroken en iets naar achteren wordt herbouwd. Achter de Marekerk zou een plein tje moeten komen. "Daarop voor uitlopend worden er groenvoorzie ningen aangebracht. Dat wordt al in het" komend voorjaar aange plant". Zo zijn er meer plekken fn de buurt waar behoefte is aan een nieuwe bebouwing en meer ruimte. De Schagensteeg is er een voorbeeld van. Een ander probleem: een te groot aantal bedrijven. "Er zijner een heleboel", zegt Barkema. "Een aantal daarvan bepaalt mede de ge zellige sfeer. Maar er zijn ook over last gevende bedrijven, die eigenlijk niet in de binnenstad thuishorenen een nadelig stempel op de wijk drukken. Die moeten we verzoeken zich elders te vestigen. Je hebt er nu weinig vat op. In de toekomst heeft de gemeente misschien de mogelijkheid om die panden op te kopen". Optimisme Het zal nog wel even duren, alvo rens Maredorp een wijk geworden is waarop de sombere karakterisering "verpauperd" niet meer van toepas sing is. De plannen van Barkema en de buurtvereniging zijn een voorzich tig begin. Er is enige reden voor opti misme. De overlegsituatie tussen buurt en gemeente noemt hij "op timaal" en ook de bewoners gaan zich meer bij de ontwikkeling van de wijk betrokken voelen. Maredorp is door de projectgroep opgedeeld in negen kleine sectoren, waarin de mensen met hele concrete proble men worden geconfronteerd. Een aardig idee van een buurtbewoner is bijv. om in het water van de Oude Singel een steiger aan te leg gen, voor de visliefhebbers. Vroeger kon je aan de kant zitten keuvelen met je buurman en tegelijkertijd turen naar Je dobber. De geparkeer de auto's maken dergelijke contacten tegenwoordig onmogelijk. Maredorp is een wijk. waar de mensen zelf het initiatief genomen hebben. Een voorbeeld ter navolging: Barkema: "Eigenlijk zou er voor ieder deel van de binnenstad iemand met mijn functie moeten zijn". LEIDEN Het Burohtcomplex dient beter toegankelijk te worden gemaakt voor het publiek, en de oude hotelfunctie van het voorma lige Heerenlogement zal wanneer dat mogelijk is hersteld moeten worden. Dat zyn de hoofdpunten van een ongevraagd advies, dat de Adviesraad voor de Binnenstad gis- teren heeft uitgebracht aan het Leidse college van B. en W. In de brief wordt geconstateerd, dat de hoofdpoort van het Burcht complex niet geopend is op de tij den zoals die contractueel zyn vast gelegd. Volgens de Adviesraad ia het hek aan de voet van de Burchtheu vel vrijwel steeds gesloten. Als men de arena en het park wil bezoeken is men gedwongen via het restau rant te lopen. De Adviesraad noemt dat laatste een ernstige belemme ring voor bezoekers, die niet van deze regeling op de hoogte zijn. Gewezen wordt op het feit dat de Burcht als historisch monu ment eigendom is van de gemeen schap. "Het park als stadstuin dient voor de Leidse burger zonder meer toegankelijk te zijn, zeker in een aan openbaar groen zo arme binnenstad" zo staat in de brief. Geadviseerd wordt de hoofdpoort te openen van een half uur vóór zonsopkomst tot een half uur na zonsondergang, of tenminste van 10 tot 17 uur. Als verdere ontslui tingsmogelijkheden worden voorge steld: a. een toegang aan de Oude Rijn tussen de percelen 33 en 33a (uitgeverij Brill), b. tussen "The Way Inn" en het gebouw van de Baptistengemeente, c. en een toe gang aan de Hooglandse Kerk- gracht tussen de percelen 23 en 25. Voor deze toegangen zouden de zelfde openings- en Sluitingstijden moeten gelden. Verder zou de Adviesraad het toejuichen wanneer het plan van wethouder Waal om het Burcht complex op te nemen in een door gaande wandelroute tussen Haar lemmei-straat; en Breestraat door gang zou vinden. Met betrekking tot het Heerenlo gement spreekt de Adviesraad zijn blijdschap erover uit, dat nog dit jaar een begin wordt gemaakt met de restauratiewerkzaamheden. Men vindt dat onderzocht moet worden of dit monument zijn functie van oudsher hotelaccommodatie weer zal kunnen vervullen. Blijkt dat een onmogelijke zaak, dan zou het Heerenlogement bestemd kun- vnen worden als nieuwe huisvesting voor de Openbare Bibliotheek in Leiden. Door John Kroon LEIDEN Op de hoek van de Voldersgracht en de Noord Runder- steeg ligt het afval treurig te getui gen. Een micro-vuilnisbelt, signaal van de verpaupering. "Dat vind ik nou vreselijk", zegt Meindert Bar kema. "Dat is haast nergens zo erg als in Leiden: de vervuiling van de straat". "Kijk, hier, dit moet verkeersvrij worden". We lopen inmiddels op het Havenplein. "Dat is toch een prach tige plaats voor een klein marktje of iets dergelijks?" Terug in het huis aan de Oude Rijn zegt hij"Of ficieel ben ik aangetrokken voor twintig uur per week. In de praktijk blijkt dat je er het dubbele aan werkt. Er is heel weinig ervaring in. Voor iedereen is het een experi ment". De Leidse architect Meindert Bar kema maakt sedert 1 augustus op legale wijze het pad van zijn buren "Onveilik". Hij is aangetrokken door de buurtvereniging van de wijk waarin hij woont: Maredorp. Zijn activiteiten moeten de aanzet vor men tot een eerherstel van een stuk je Leidse binnenstad: het gebied tussen Oude Vest. Lange Mare, Stil le Mare, Oude Rijn en Havenplein. Het gebied van de kleine Werk manswoningen in de Druckerstraat en Grevenstraat, de pakhuizen in de Van der Werfstraat, het gebied van die Dullebakkersteeg, Ma ria Gijzensteeg en de Klimmende Leeuwsteeg. Het gebied ten slotte, dat doorsneden wordt door de dyna mische Haarlemmerstraat, het ner veuze koopcentrum van Leiden. Kort om: je kan in Maredorp wonen, wer ken en winkelen. Drie componenten waarvan de belangen nogal eens te genstrijdig met elkaar willen zijn. Maredorp is een wijk met een gave verpakking; wie de inhoud wat nauwkeuriger bestudeert stuit op een grauwe, wegkwijnende substan tie. Maredorp is een typisch onder deel van een oude verwaai-loosde Ne derlandse binnenstad. En daar moet maar eens iets aan gedaan worden. Buurtvereniging Waar het de afgelopen jaren in Leiden om wij kverbe tering ging, stond Maredorp niet bovenaan op de urgentielijst. De aandacht van de gemeente ging allereerst uit naar de vooroorlogse delen die direct grenzen aan de binnenstad: Noorderkwartier De Kooi, Haagwegkwartier. Maar anno de jaren zeventig heeft zich een nieuw verschijnsel in binnensteden gemanifesteerd: het fenomeen van de buurtvereniging. Maredorp is zich daardoor weer bewust van zijn bestaan geworden. De buurtvereni ging schreef boze, vriendelijke, moe deloze en vastberaden brieven naar de gemeente, naar de krant. En nam tenslotte zelf het initiatief om zogeheten rehabilitatieplan voor de wijk te doen opstellen. De reac tie van de gemeente was aanvan kelijk lauw, maar het enthousiasme steeg. naarmate het ministerie van CRM m'eer in de kosten wilde bij dragen. De situatie nu: Meindert Barkema is voorlopig voor twee jaar aangetrokken, wordt betaald door de buurtvereniging, die daarvoor subsidie krijgt van het ministerie van CRM en de gemeente. Het komt er in de praktijk op neer dat het mi nisterie negentig procent voor zijn rekening neemt en de gemeente tien procent. Daarnaast verleent de gemeentelijke ambtelijke, zij het kwantitatief geringe, bijstand. Barkema is een geboren en geto gen Leidenaar, heeft enige jaren in Amersfoort gewoond en gewerkt (in welke periode hij een alterna tief plan ontwierp voor het gebied Herengracht/Zijlsingel) en is sinds ruim een jaar teruggekeerd in zijn geboortestad. De twee jaar, waarin hij voorlopig voor Maredorp werk zaam zal zijn, ziet hij als een voor bereidingsfase. "Na twee jaar moe ten de uitgangspunten er zijn voor een bestemmingsplan dat moet groeien uit een rehabilitatieplan. De opzet is om dit zoveel mogelijk te laten ontstaan via inspraak vanuit de bevolking. Er is een projectgroep samengesteld, die bestaat uit leden van de buurtvereniging, gemeente ambtenaren en vertegenwoordigers ambtenaren en vertegenwoordigers van de Welzijnsraad. In principe is de groep voor iedereen toegankelijk. We vergaderen tweemaal in de maand (gewoonlijk op het adres Oude Rijn 40)". Beetje triest "Maredorp is een enigszins tries te wijk, die zich kenmerkt door een chronisch gebrek aan groen, open ruimten en veiligheid. Klachten trou wens die niet ophouden bij de grenzen van Maredorpde hele bin nenstad vergrauwt". De afgelopen op het trottoir en bijna tegen de gevel aan. In de Van der Werf straat moeten de parkeermogelijk- heden duidelijk worden aange geven, zodat er daarnaast ruimte overblijft om te lopen en te spelen. Het aardige is dat er volgens ons plan bijna net zo voel auto's in kunnen als nu, uitgezonderd de fout-parkeerders natuurlijk. Het doel van het plan is dat alleen die mensen in de buurt komen, die er ook moeten zijn. "Daartegenover staat het voornemen om de aan looproutes naar de wijk aantrekke lijker te maken. Van de Mare, de Pelikaanstraat, de Haven, de Jan- vossensteeg (verkeersvrij) en de Voldersgracht. "Daar heb je nu de situatie dat voetgangers op ver keersgebied lopen. Dat moet je om draaien", zegt Meindert Barkema. Bijvoorbeeld door de bestrating van de Haarlemmerstraat over de Pelikaanstraat te verlengen. Maredorp is een wijk waar het wonen de laatste jaren een minder plezierige bezigheid is geworden. Een cijfer: in de periode 1967—'73 is het inwoneraantal van deze wijk met 21 procent teruggelopen. Bar kema is bezig om straat voor straat te inventariseren hoe groot de be hoefte is aan woningverbetering. Wat de Werkmanswoningen be treft is dat geen probleem: in 1978 komt er een plan in uitvoering. "Het grote probleem vormen de particuliere, verhuurde woningen. Je 'kan niemand dwingen om zijn maanden zijn door Barkema vooral besteed aan het opstellen en schrij ven van rapporten. Vervelend werk natuurlijk, maar wel nodig. "Het rappot gaan we straks verstrekken aan het ministerie, waarna Ma redorp een registratienummer krijgt. Dan is het pas officieel een rehabllicatiegebied en kan de subsi diekraan draaien. Dan kunnen de mensen met steun van het rijk hun huizen gaan verbeteren. Het rap port bevat voornamelijk een inven tarisatie, maar (gr worden ook een aantal plannen in aangetipt". Mare dorp zal wel nooit een leefbare wijk kunnen worden als er geen halt wordt geroepen aan het ruimtebeslag van de auto. De Van der Werfstraat bijv. zit vaak tot stikkens toe vol met blik. Eén van de eerste initia tieven van Barkema c.s. was daar om het opstellen van een alternatief verkeersplan, dat inmiddels de ge- tneente ter kennis is gebracht. "Het is een plan met twee belang rijke kenmerken: een streng éénrich tingsverkeer en een gefixeerd aan tal parkeerplaatsen. Er kan een x-aanta-1 auto's in de wijk en meer niet. Van dat aantal moet je uitgaan. Nu staan ze vaak' door Paul Wolfswinkel Elly Den Haan-Groen (57) zegt, tijdens de naargeestige herfstdag onder de tonen van muziek van Handel: "Ik ben een doe-mens". Ik op mijn beurt: "Dat heeft u ook tegen Hans Melkert verteld, vorig jaar. Zeg nu maar eens iets an ders". Dan: "Nou ja, de eerste perio de in de raad, als wethouder van ondermeer verkeer en wonen, was een doe-tijd. De tweede en laat ste periode, als wethouder van CRM is het moeilijkste geweest. Dat praten leverde soms zo weinig re sultaten op. Is frustrerend, hoor. Ja, die acht Jaar zijn over de hele linie best moeilijk geweest, wat dacht je. Maar ook geweldig fijn. Sommigen zagen me als een schooljuf of als een mevroi. Och, ze vinden maar". "Of ik nu in de raad zou willen zitten? Wat een moeilijke vraag. In het begin had ik er moeite mee, dat ik weg was. Dan zag je een foto in de krant en dan zei Je: "Kijk, daar staat mijn stoel en daar heb je mijn plant". Weg is weg en op is op. Ik ben en wil geen "bad lo ser" zijn. Nog één keer bén ik in de raad geweest en toen heb ik, stil letjes, ergens achteraan bij jullie op de perstribune, gezeten. Ik ben toen vreselijk geschrokken van het dubbelzinnig taalgebruik. En ik kan heel goed tegen een vies mop je. Ik ben toen heel erg geschrok ken, echt waar. Vis was toen ook geen voorzitter". Enig aandringen om het te weten te komen, levert alleen maar een neegeknik op. "Ik zeg het niet". Onwillekeurig heb Je het over haar stadhuisperiode. Maar de hoofdmoot moet haar huidige func tie zijn: voorzitter van de Stichting Leidse Binnenstad. In de Doelein dennota staat over de stichting: "De Stichting is opgericht met als doelstelling het bevorderen van de economische functie van de Leidse binnenstad in evenwichtige samen hang met haar sociaal-culturele en ruimtelijke aspecten, waarbij onder de binnenstad wordt verstaan het gebied binnen de singels van Lei den". "Dat is duidelijk, hè? Ik begrijp dan ook niet waarom de bewoners van de binnenstad boos zijn niet .te zijn uitgenodigd. Als ik iets lees over het wijkcomité Pieterswijk, dan denk ik: "Ben ik om mijn me ning gevraagd? Ik woon er toch ook? Ik weet nooit wanneer er een vergadering is, ben er dus niet bij betrokken. Ik heb e'en beetje de in druk dat het een clubje onder el kaar is. Uit wiens naam spreken ze?" Maar dat wil niet zeggen dat ik vind dat ze geen goede dingen doen. Kijk maar naar het speelter- reintje, dat ze op de Pieterskerk gracht hebben aangelegd. Hardstik- ke leuk, hoor". "Maar als de binnenstadsbewoper met de Stichting willen praten, dan zien we geen enkel argument om "nee" tegen ze te zeggen. Integen deel. En dat weten ze". De vergadering van de Stichting, die 's morgens plaatsvindt, leidt ze met vaste hand en de haar beroemd gevreesd en geliefd gemaakte char me. "Sommige mensen denken dat ik aan het vernaggelen ben, maar dat is helemaal niet zo. Dan den ken ze: "Ze kijkt je op zo'n ma nier aan; er zal wel wat achter zit ten". Nou, dat denken ze dan maar". Wanneer ze tijdens de vergadering een vergissing maakt en wordt ge corrigeerd door de vertegenwoordi ger van de Kamer van Koophandel, slaat ze d'r arm om zijn nek. "Ja joch, je hebt helemaal gelijk". Te kent het luciferdoosje en de notu len van de vorige vergadering vol met poppetjes, zit kaarsrecht. Wan neer ze een sigaret in de mond steekt, heeft ze meteen in de gaten dat iemand haar een vuurtje wil geven. Ze draait de sigaret tussen de lippen en wacht af. De rest van de dag zie ik het haar niet doen. Ze rookt veel. Ze is vreselijk trots (wever) als ze vertelt dat ze op bezoek is geweest bij het girokantoor, waar een "apart" nummer moest worden los gepeuterd. Het is 1574 geworden. "Dat ging meteen. We werden zeer hoffelijk ontvangen daar". Maar ja, die hele hoge meneer van de giro heette dan ook Groen. Dat scheelt, ook al is het geen fa milie. Ze hebben wel over de naam gepraat. De sleutels van de postbus wor den verdeeld, er wordt gesproken over het briefpapier. Er liggen twee onderwerpen op tafel: één met de twee sleutels, één met één sleutel, waarvan de baard een voorstelling geeft van De Burcht. Er zal nog aan iemand anders worden gevraagd, de creativiteit te botvieren op een derde ontwerp. En dan komt er een discussie los over een verhaal in deze krant, waarvan de strekking was dat de Adviesraad voor de bin nenstad initiatiefnemer was tot het vormen van actiegroepen tegen de vestiging van C en A in de Bree straat. De Adviesraad zit in de Raad van Toezicht van de Stichting en men vraagt zich af wat de gevol gen voor de Stichting zouden kun nen zijn. De Stichting moet niet in politiek vaarwater komen, zegt een van de vergaderaars. Dat is eigenlijk een beetje ge vaarlijk ook, want een jonge stich ting, die nog een eigen gezicht moet krijgen (naar buiten toe) moet op passen om een bepaald politiek stempel te krijgen. Men zal nagaan wat de Adviesraad verder van plan is. Thuis op het Pieterskerkhof. Een huis dat jaloezie opwekt. Een mo numentale hall en een huiskamer, waar je je voelt als zat je in je eigen woonruimte: behaaglijk. Don kere meubels, ribfluweel, warme schilderijen, een om aandacht schreeuwende poes, die een schrij vende ballpoint belangrijker vindt dan vermaningen om te gaan sla pen. Wordt resoluut in de badka mer opgesloten. Citroenthee en la ter sherry uit een karaf. Muziek. "Ik houd van muziek. Ik heb vroeger ook zanglessen gegeven, maar dat kon op e'en bepaald mo ment niet meer om de kinderen. Ik rook nu maar". Vertelt over wat ze deed. wat ze doet. "Ik ben jarenlang landelijk presidente geweest van het Neder landse Padvindsters Gilde. Maar daar ben ik mee opgehouden toen ik grijze haren kreeg. Iemand in het jeugdwerk met grijze haren kan niet, vind ik. Vind Je ook niet?" "Ze vroegen me op een gegeven ogenblik voor de gemeenteraad. Ik heb toen gezegd dat ik het thuis moest bepraten met het gezin en met de hulp. Het werd "ja" en van af dat moment ben ik veranderd. Ik zeg nooit meer direct "ja" of "nee" er komt altijd een "maar" achter aan. Ik hoor het vaak: 'Doe niet zo politiek" of: "Je zit niet op het stadhuis". Zeg, schrijf je dat op? Nou, daar krijg ik dan wel weer wat van te horen. Ik realiseerde me dat ik al tijd weg was van huis, de deur uit. En wanneer je dan ook nog oma wordt, voel Je je meteen iets ouder. Op een dag kwam ik thuis, het was hartje zomer, en de hele kluit zat in de tuin. Ik drink een borreltje mee en moest weer naar het stad huis. Toen ik om half twaalf terug kwam, zaten ze er nog steeds. Heerlijk rustig, glaasje wijn. Op dat moment dacht- ik: "Wat doe ik nou in hemelsnaam? Nu is het genoeg". En ik ben er toen ook mee gestopt". "Nou Joh, heerlijk. Ik heb nau welijks meer avondwerk, 's Avonds ben ik thuis. Je kan weer aandacht besteden aan je gasten. Je kan eens op een kleinkind passen. Je kan weer golfen. Oh, is dat elitair? Nou ik doe het stiekem af en toe. Ik heb bij mijn schoondochter in Afrika nagebakerd. En het werk in Pro vinciale Staten is veel en veel rusti- dger. De materie is er veel uitgebrei der. Ik doe volksgezondheid, sociale zaken, molens en monumenten. Ja, we hebben een leuke fractie. Ik zou er nu, hier, best een paar in de stoe len willen hebben. In de ge meenteraad hadden we ook een leuke fractie. Nee, verder zeg ik niks. Weg is weg en op is op, heb ik toch al gezegd? Als er iets is gebeurd, is het gebeurd. Punt". Wanneer er een foto wordt ge maakt zegt ze: "Niet van die tut- foto's. Laatst hadden jullie een fo to gebruikt van jaren terug. Mijn man wilde erover bellen, dat dat niet kon. Maar dat wilde ik weer niet. Vond ik overdreven". Ze kijkt angstvallig niet in de lens. De problemen, nu, in Leiden. En degeest bijvoorbeeld. "In mijn twee de jaar zijn we begonnen met een nieuwe bestuursstructuur. Dat is toen getorpedeerd. Teleur stelend. Maar moeten we daar nou over praten, over die dingen? Weg is weg, je weet het nu, hè?" Wan neer ze de tijd hoeft-, werpt ze zich met volle energie op de zaken en de mensen in haar buurt. Het komt bij me over als een heel onbevan gen, persoonlijk gebeuren, met een vleugje bedillerigheid, maar ook een gebeuren met een soort "natte hondenneus". "Ik wind me niet op als ik ergens niets mee heb te maken. Dat doe ik niet. Ik wind me wèl op als ik zie dat hier voor de deur iemand wordt afgetuigd. Dan ren ik naar buiten in mijn nachthemd. Dat is gebeurd. Ik had toen een overwicht op die kerels. Maar mijn man riep me binnen en die knaap werd vrolijk verder in elkaar getimmerd. En als ze dan in de brievenbus plassen, wind ik me op. En dat lawaai 's nachts. Gelukkig slapen we achter. Tien voor zes. "Ik moet nog naar de slager, want anders heeft miln man straks niks te eten. Vond je het een goed gesprek? Ik lees het wel". Een dag later belt ze op om te zeggen dat ze het 'n goede dag had gevonden. En dat sterkt me, wanneer ik achter het toetsenkla- vier ga zitten.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3