Renault 30 met lichtere motor Renault 20 De tijd voor deel- drie bijna voorbij Datsun 200 L fikse auto voor een fikse prijs Klassieke eend is weer terug ZATERDAG 13 DECEMBER Alle 3 Ji miljoen eigenaars van geregistreerde auto's in ons land hadden nu in het bezit kunnen zijn van het vereiste deel-dne voor 1976. Want bij de Rijksdienst voor het wegverkeer in Veendam zijn alle girokaaten al ge ruime tijd de deur uit. Dat hebben wij te horen gekregen, toen wij dezer dagen op bezoek waren in wat wellicht het le lijkste gebouw van dat Gro ningse stadje is. Ze hebben de buitenkant van het gloed nieuwe complex namelijk op ongelooflijk schreeuwerige wijze "versierd'' met knal harde verkeersborden. Men kan het niet missenDat is een voordeel. Maar voor de omwo nenden moet deze huisvesting van de slagader van de ver- keersregistratie een pijnlijk kleurige doom in het oog zijn. Binnen merken ze dat na tuurlijk niet meer. Daar zitten ze zielsgelukkig te zijn met het feit, dat na het debacle van vo rig jaar de operatie-deel-drie voor dit jaar gelukt is. Ze hebben het bij deze dienst de laatste jaren ook wel erg moeilijk gehad. In 1971 kregen ze te horen, dat de "afdeling voertuig documentatie en cen trale registratie" (zoals dat heel soepeitjes officiéél heet) in het kader van de spreiding van de rijksdiensten naar het noorden moest verhuizen. Veendam werd de keus en men is daar nog steeds erg gelukkig Maar datzelfde jaar kwam de toenmalige verkeersminis ter Bakker ook met de medede ling dat de kentekenregistra tie moest worden geautomati seerd. Dat alles heeft in 1973 en '74 zijn beslag gekregen. Met gehuurde krachten werd overgeschakeld op de au tomaat en - uiteraard ook met gehuurde krachten - in augus tus 1974 werd de verhuizing voltooid. En alsof dat alles niet genoeg was om een normaal functionerend ambtelijk ap paraat uit het lood te slaan kwam daar nog eens de intro ductie van het nieuwe deeltje drie bij. Het schaam rood stijgt in Veendam nog steeds naar de kaken als men aan die beginperiode wordt herinnerd, hoewel men ook daar geen ijzer met handen kon breken. "Maar het systeem functio neert nu beter, al is het nog niet vlekkeloos"zegt men nu. In derdaad, alle girokaarten zijn de deur uit. Zo'n drie miljoen waren al betaald op het mo ment, dat wij in Veendam op bezoek waren. Zo'n dikke 300.000 behoort toe aan handel in gebruikte voertuigen die natuurlijk geen haast maakt. Maar er waren nog altijd zo'n 400.000 autobezitters, die niets van zich hadden laten horenMen moet - zegt men in Veendam met nadruk - nu niet meer te lang wachten. Want als begin januari het geld niet binnen is kan men het deei- drie vóór 1 februari wel verge- ten. En dat betekent derhalve: NIET RIJDEN EN NERGENS STAAN. Want men kan er van opaan, dat komend jaar de controle van de politie veel in tensiever zal worden. Overigens heeft men in Veendam ook zonder de be slommeringen rond dat deeltje-drie heel wat om han den. Want per dag moeten er zo'n tienduizend mutaties worden verwerkt. Auto's, die van eigenaar verwisselen of naar de sloop gaan. En per dag wordt ook een evengroot aantal malen om inlichtingen gevraagd. Vooral door de poli tie. Tot op heden is het nog niei mogelijk deze gegevens door middel van de computer te verstrekken. Derhalve wordt naast de geautomatiseerde ken teken reg istratie nog een volledig kaartsysteem bijge houden. Wie het grote aantal mensen temidden van aie ein deloze rijen kaartenbakken aan het werk heeft gezien be grijpt wat een bergen werk moeten worden verzet om alle gegevens bij de tijd te houden. Daar tussendoor komen dan die duizend telefoontjes per dag van politiemensendie meteen antwoord willen heb ben. En de negenduizend schriftelijke aanvraqen om in lichtingen. Om tureluurs van te worden, zo lijkt het. Maar eenmaal komt de tijd, dat de computer ook dit werk kan overnemenDan is men in Veendam helemaal gelukkig. Met Renault zijn we naar „la douce France" geweest. In en om Parijs konden we kennis maken met ae Renault 20. Het feit, dat de "dertig" nog maar nauwelijks in Nederlandse show rooms staat kon geen hinderpaal vormen. De 20 is immers een recht streekse afstammeling van die grote Renault. In feite is de carros serie op een enkele dwarsbalk na krek hetzelfde. We zijn geneigd te zeggen: dus even mooi. Sierlijk van lijn en op haast alle fronten royaal ruimte biedend aan de inzittenden. We zeggen met opzet „op haast alle fronten,want bil de Renault 30 werd de beenruimte voor de achter- inzittende nogal krapjes bevon den. Merkwaardig genoeg is dat by de Renault 20 iets beter. Althans merkwaardig op het eerste gezicht, maar minder vreemd als men weet, dat niet de zetels uit Renault vlag- geschip zijn overgeplaatst, maar de stoelen uit de Renault 16. Die zijn iets minder imposant en laten der halve wat meer ruimte over voor de onderdanen. Het is niet het enige scheutje-16, dat deze Renault 20 heeft meege kregen. Want onder de motorkap heeft de machtige zes-cilinder krachtbron, die in de Renault 30 is gehuisvest, plaats moeten maken voor de motor, die de berijders van de Renault 16 TX al kennen: een vier cilinder met een inhoud van 1647 cc en een vermogen van 90 DIN-pk bij 5750 toeren per minuut. En dat betekent natuurlijk iets minder fel, iets minder snel en iets meer geluid. Maar het zijn allemaal fracties van echte verschillen. Natuurlijk zou een 2-liter motor in deze 1175 kilo wegende wagen alle toch al uit stekende eigenschappen wat na drukkelijker accentueren, maar voor ons zijn acceleratietijden als 'n kleine 19 seconden van 0 tot 400 meter en topsnelheden in de omge ving van 165 kilometer per uur echt voldoende. Dat zijn gegevens, die vrijwel identiek zijn piet die van de Re nault 16 TS. Men kan dan ook rustig concluderen, dat deze Renault 20 is geschapen om te zijner tijd "de zes tien" te gaan vervangen. Dit model heeft een flink aantal jaren met succes op de automarkt geopereerd en is derhalve wel aan vervanging toe. In deze gedachtengang past ook wel de prijsindicatie. Want bij Re nault Nederland wist men nog niet precies, wat deze Renault 20 zou gaan kosten als hij in maart in ons land verschijnt. Maar in elk geval beneden de twintig mille, aanslui tend op de 16-lijn. Dat is dan wel een beduidend verschil met de Re nault 30, die op 25 mille staat ge prijsd. Voor Renault hebben die ver schillende motoren in één en de- Vierduizend Mitsubishi's Een formidabele prestatie. Dat mag men wel zeggen van wat Hart Nibbrig en Greeve in Sassenheim heeft gepresteerd. Nauwelijks an derhalf jaar geleden zat men daar nog in zak en as. Het importeur- schap van Audi viel weg. Van de ene dag op de andere zonder au tomerk. Toen werd Mitsibishi "ontdekt". Het contract met de ko lossale Japanse firma kwam rond, koortsachtige activiteiten werden ontplooid en half januari kon Sassenheim de eerste Mitsu bishi aan een dealer afleveren. De verkoop van een nieuw automerk was begonnen. Tien maanden la ter had de feestelijke aflevering piaats van de 4000ste wagen.... En dat, terwijl men was begonnen op een (optimistisch) schema van 2.000 wagens in het eerste jaar. Derhalve dik het dubbele. Een gouden plak voor H.N.G. Op de foto directeur L.A.Ladage, die de heer en mevrouw Berendsen uit Zaandam veel plezier toewenst met hun Galant 1600 (de 4000ste dus). zelfde carrosserie natuurlijk pro- duktievoordelen. Voor de koper van de 20 betekent het, dat hij ook het gemak en comfort van de 30 ter beschikking krijgt. We denken aan de vele veiligheidsaspecten, die zijn overgenomen uit de veiligheid sauto van Renault. En voorts aan de soepele versnellingsbak, de vier onafhankelijk geveerde wielen (en daardoor goede wegligging), de schijfremmen voor en trommel- remmen achter, de gemakkelijk vijfde deur achter en de grote baga gemogelijkheden (van 400 tot zelfs 1400 liter). We hebben in Frankrijk een wa gen met stuurbekrachtiging gere den, wat uiteraard een plezierig, maar ook kostbaar accessoire vormt. In Nederland zal men het in de Renault 20 zonder moeten stel len. De fabriek heeft besloten die bekrachtiging in Frankrijk achter te laten. Het zou de prijs teveel op jagen. Maar we geloven wel, dat men ook zonder deze bekrachtiging een tevreden rijder zal kunnen zfjn. Want het is een machtige wagen, waarin het goed toeven en pro bleemloos rijden is. Maar wel een drinkebroer. Want met onze 1 op 9 vormden we een gunstige uitzon dering. En dat vonden we al niet zuinig. De klassieke lelijke eend is terug in de vorm van de Citroen 2 CV Spé cial. In Frankrijk was dit type al enige tijd leverbaar, nu ook in ons land. Aan de buitenzijde herkent men de auto aan de ronde koplam pen en door de afwezigheid van de derde zijruit. Sierstrips zijn hele maal achterwege gebleven en ook het interieur is eenvoudiger van uitvoering. Zo vindt men bijvoor beeld het oude model 2 CV banken weer terug, waar menige vakantie ganger vroeger een complete tent onder kon wegbergen. Ook de prijs is vereenvoudigd: f. 6.888. net als vroeger is ook, dat de wagen maar in één kleur zal worden geleverd. Alleen is dat nu geen moddergrijs, maar zonnig geel. Dat is de enige MITSUBISHI Ook Datsun Nederland sluit eind van deze maand een recordjaar af. Nooit tevoren werd in één jaar een aantal van 20.000 verkochte auto's bereikt. En ditmaal ging die twintigduizendste al half ok tober de deur van het Lissese hoofdkwartier uit. Men rekent daar dan ook in de buurt van de 25.000 terecht te komen. Dat enorme verkoopsucces (overi gens niet uniek, vele merken melden recordcijfers) is voor het overgrote deel te danken aan de kleinere typen. De twee kleine modellen (de 100 en de 120) ne men zo'n 85 procent van de totale Datsun-verkoop in Nederland voor hun rekening. En dat zal hetzelfde blijven als er volgend jaar een nieuwe Cherry aan de markt is gekomen. Die grotere en veel duurdere mo dellen zijn natuurlijk heel wat minder in trek. Zet bijvoorbeeld twee 1000-modellen (twee- deurs) naast elkaar en in prijs heeft men een nauwelijks groter bedrag dan voor die éne 200 L, waarin wij een week hebben rondgereden. Die kost namelijk 16.700 gulden. Dat is een fiks bedrag. Maar men krijgt er ook een fikse auto voor terug. Vierenhalve meter lang en met een gewicht van bijna 1200 kilo. Ook om te zien een indruk wekkende kolos. Helaas om te rijden al evenzeer. Knap zwaar in het stuur. Hij smeekt als het ware om een stuurbekrachtiging. Maar ja, dan wordt hij nog duur der en de attractie nog kleiner. Want we vinden het model wat te klassiek uitgevallen. En dan be doelen we niet in eerste instantie de vormgeving. We hebben al eens meer als bezwaar tegen de Japanse auto-industrie in haar algemeenheid aangevoerd, dat er zo weinig originaliteit in de styling te vinden is. Vrijwel alle Japanse "wagens lijken op elkaar. Men moet al heel veel van auto 's weten om meteen te kunnen zien, wat voor merk het precies is. En deze grote Datsun lydt ook aan die kwaal. De grote ponton met de wat hoge rug (met be perkt zicht naar achteren en een flinke dode hoek). Maarzit- vormgeving ^aat het ons niet direct om. Die neemt men voor lief als men een Japanner kiest. Dat hoort erbij. Neen, we hebben het meer over besturing, vering en ophanging. Die zware besturing noemden we al. En de vering is bepaald aan de stugge kant. Voor de ophanging voor is voor een MacPherson-systeem mef stabilisatorstang gebruikt, maar achter heeft men vastge houden aan de starre as met langsliggende bladveren. De gevolgen laten zich vooral bij hogere snelheden duidelijk voe len. Dan heeft de wagen een le vendigheid, die zelfs in het stuur doordringt. Natuurlijk, we mo gen op onze snelwegen niet har der dan honderd. Maar over de grenzen mag het wel en een auto van dit kaliber is nu eenmaal ge bouwd voor het wat langere au- towerk. Dat blijkt ook wel uit de zes cilinder motor, die men er nu in gehan gen heeft. Een krachtbron met een inhoud van 1998 cc en een vermogen van 100 DIN-pk by 5600 toeren per minuut. Verge leken met de vier cilinder, die vroeger onder de motorkap van dit model was te vinden, is dat natuurlijk een flinke verbete ring. De motor van nu loopt mooier, soe peler. Maar is niet sterker. Het blyft een vrij slome starter. De acceleratie is voor een kracht bron van dit vermogen beslist aan de matige kant. De trekkracht is echter dik vol doende en eenmaal op snelheid is er voldoende pit over. We hebben inmiddels onze bezwa ren en bezwaartjes tegen deze Datsun wat sterker naar voren gehaald. Niet omdat we het een slechte auto zouden vinden. In tegendeel. het is een uiterst so lide ogende en goed afgewerkte kolos, die een stevig brok ruimte herbergt, goede stoelen heeft, een fikse krachtbron en een re delijke soepel functionerend in strumentarium. Maar als men zo'n zeventien mille voor een auto wil neertellen komt terecht in een klasse, waarin talrijke concurrenten aan de markt zijn. En in een klasse, waarin wat meer dan alleen een leuke wagen mag worden ver langd. Daar komt nog bij, dat deze Datsun ook niet goedkoop in gebruik is. Misschien, dat men met veel hangen en wurgen in de buurt van de 1 op 9 zou kunnen komen, maar ons is het niet gelukt. Wij zijn er beduidend boven geble ven met een uitschieter zelfs naar de 1 op 7. Wat natuurlijk kan in deze donkere natte en kille dagen met veel stadswerk. Maar dan moet er op de langere af standen wat tegenover staan. En dat hebben we niet kunnen ont dekken. Alles bij elkaar vormt deze Datsun een uiterst volledige en redelijk comfortabele reiswagen met een goede zit en flink wat ruimte. Daar staat tegenover, dat hij wat zwaar stuurt, wat star veert en bij hogere snelheden wat te leven dig wordt. En niet ongevoelig is voor zijwind. Maar als het niet te hard gaat vallen de meeste van die bezwaren vrijwel weg.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 19