'De norm die wij stellen, is echt 't minimum' SroodenburgS Methode Haltewordt bij penalty's nooit toegepast Schakers Alphen na nederlaag in hoger beroep TT IF. NASTASE NAAR WTT BLAUWWIT Sportarts Dalhuisen over conditietest tennisser Theo Gorter: ZATERDAG 13 DECEMBER 1975 SPORT PAGINA 11 LEIDEN "Het derde tiental van LSG speelt een klasse sterker dan Philidor III", aldus de teamleider van Alphen I na het felle gevecht tussen de nog ongeslagen teams van LSG en Alphen. LSG-speler Noordijk bestreed deze uitspraak. Hij vond, dat Philidor bij Alphen ge woon een "off-day" had en wel de gelijk sterker is dan LSG's derde. Wie het bij het rechte eind heeft zal pas in de voorlaatste ronde dui delijk worden wanneer Philidor III en LSG III elkaar ontmoeten. LSG III heeft voorlopig alleen de leiding genomen in de eerste klasse van de Leidse Schaakbond: Alphen verloor het duel met 5%-4%. Voor lopig, want Alphen heeft gister avond tegen de vonnissen van de ^Leidse arbiters in twee partijen ho ger beroep aangetekend. .Overigens begon dit duel weinig 'spectaculair. Van Rijssel maakte met zijn "eeuwige" Caro-Kann de zoveelste remise voor LSG. Ook Heemskerk bediende zich tegen Hey- nens van deze solide verdediging. •Heynens reageerde te agressief en Werd van het bord gezet: IV»-*A. Al phen kwam zelfs met 2%-% achter, toen De Jong in een levendige en combinatoire partij het loodje leg de. Net voor het einde van de eerste speelavond maakte Alphen er 2%- I'i' van: De Kleijnen had reeds in de opening een toren gewonnen, maar Serdijn wist van geen ophouden. Na de tijdnoodfase zag Serdijn einde lijk het nutteloze van zijn doorspe len in. Van de resterende zes hang- partijen zijn er vier uitgespeeld en twee ter arbitrage opgestuurd. Verburg stond positioneel iets slech ter, maar hij slaagde erin in twee de zitting remise te maken: 3-2. Donker en Roose begonnen hun tweede zittting nog meteen bord vol stukken. Deze party werd zelfs voor de tweede maal afgebroken en later „remise" gearbitreerd: 3^-214. Lambooy en Van Rongen besloten na de hervatting al snel tot remise: 4-3 Piet Piket had LSG aan 5-3 kunnen helpen, want Buysert gaf al in de opening een stuk weg. In de tijdnoodfase blunderde Pjjcet. Hij had echter in tweede zitting zijn eindspel met een kwaliteit minder nog kunnen redden, maar hij vond de weg naar remise niet: 4-4. De Leidse arbiters deden in de beide overige partijen de volgende uitspraken: Het eindspel waarin De Wit een pion achterstaat, is voor Alphen verloren. De partij aan het eerste bord is remise. Tegen beide uitspraken gaat Alphen in hoger beroep. In het eindspel van De Wit meent Alphen goede remise-kansen te hebben, maar LSG zegt deze par tij op de lange duur toch te kun nen winnen. In de andere partij heeft de loper van Alphen inder daad veel meer bewegingsvrijheid dan het paard van LSG. zodat dit hoger beroep, ook volgens LSG, een grote kans maakt. De wedstrijd zou dan in een 5-5 gelijkspel eindigen, hetgeen voor de achtervolgende teams van Philidor III en Lisse I de meest ongunstige uitslag zou zijn. SEPP MAIER Ha, penalty's roept iedere voet balliefhebber altijd handenwrij vend, want een serie van twee maal vijf penalty's om een ge- hjkspel in een bekerwedstrijd op te heffen, is de mooiste happe ning en het pakkendste slot dat je je van een wedstrijd kunt voor stellen. Alleen bij Studio Sport denken ze er blijkbaar anders over. Daar heeft men geen bood schap aan die penalty's. Toen de bekerwedstrijd Go A- head Eagles - Feyenoord ook na de verlenging geiyk bleef, moes ten strafschoppen beslissen. Maar wat deed Studio Sport, in plaats van ons de hele serie van twee maal vijf penalty's te gunnen, als climax van het wedstrijdver slag? Ze begon pas toen de stand bij het strafschopnemen al 2-2 was, blijkbaar ervan uitgaand dat het toen nog niet interes sant was. Ze weten zeker weinig van voetbal af, want datzelfde kunstje flikten ze ons ook weer op woensdagavond in de samen vatting van Levski—Ajax, ook daar werd de strafschoppenserie pas begonnen bij de 2-2-stand, dus vier strafschoppen werden ons door de neus geboord. Waar slaat zoiets nu eigenlyk op? Van de negen strafschoppen bij Levski-Ajax werd er niet eentje door de keepers gestopt. Een en kele keer vielen ze net te laat uit, maar lagen wel in de goede hoek. maar de meeste keren lie ten zij zich toch verlakken door de schijnbeweging. Onlangs stop te Sepp Maier in de wedstrijd Hertha BSC - Bayern München een strafschop van topscorer Er- win Beer. Hoe kreeg hy dat voor elkaar? Hy had zich geheel op Beers bewegingen en op de bal gericht (zonder dus een gok je te wagen), nadat hij zich eerst met de rug naar Beer toe had staan concentreren. Een grote naam als penalty stopper heeft ook Rudi Kargus, de keeper van de Hamburger SV, die momenteel Duitslands tweede keeper is. Hij baseert zijn reac ties voornamelijk op wat hij dank zij de televisie, kranten en foto's van de strafschopnemers weet. Bovendien trekt hij profijt van zijn inmiddels gevestigde reputa tie van strafschoppenstopper, om dat dit de man tegenover hem on zeker maakt. En hoe onzekerder de penalty-expert is, hoe meer de ze geneigd zal zijn de bal extra ver buiten het bereik van de keeper te plaatsen, met het risi co dat hij tegen de paal schiet of zelfs naast het doel mikt. Ik heb overigens nog nooit een keeper horen zeggen, dat hij de methode toepast die Leo Halle, "de Leeuw van Deventer", in staat stelde tegen Frankrijk een penalty te stoppen. Dat moet in 1936 zijn geweest, toen Neder land in Parijs met 1—6 van de Fransen won (Halle, Weber Cal- denhove, Paauwe, Andriesen, Van Heel, Wels, Drok, Bakhuys, Smit en Van Nellen). Ik heb de bal, toen die op de penalty-stip lag. zo sterk gefixeerd, heeft Leo Halle toen na afloop verklaard dat hij almaar groter en groter werd, zodat het bijna onmoge lijk was dat hij nog langs me heen kon gaan, met andere woor den: hij zag voor zijn gevoel zo'n soort strandbal op zich af komen en daar had hij natuur lijk geen moeite mee. De nemer van de penalty kan daar maar één ding tegenover stellen: de bal, als die op de penalty-stip ligt, zoveel vernederende din gen toevoegen dat deze in zijn schulp kruipt en zo klein wordt als een tennisbal, zodat de keeper er absoluut geen kijk meer op heeft. NICO SCHEEPMAKER WmBKÊÊÊÊÊÊÊÊk LEO HALLE Er isitortgeleden in tenniskringen nogal wat te doen geweest rond het annuleren van een reis van de jeugdige tennisser Theo Gorter naar Zuid-Afrika. De Amsterdammer kon niet voldoen aan de minimale conditietest, die men van een (top)sporter mag verwachten en die zeker nodig is als men een serie interna tionale toernooien gaat spelen. Door Piet Kienhuis Duyndam/Ritter aan de leiding HERNING Na de tweede nacht van de zesdaagse in Herning «Den» hadden Leo Duyndam en zijn Deen se koppelgenoot Ole Ritter nog steeds de leiding. De tweede plaais was voor de W'estduitsers Bugdahl Schultze in dezelfde ronde als de leiders, maar met 23 punten achter stand. Gerry Knetemann bezet met Her mann uit Lichtenstein de negende plaats op vier ronden. De stand was: 1. Ritter/Duyndam (Den/N'ed) 116 punten, 2. Bugdahl Schultze (Wdl). Op één ronde: 3. Kemper/Gilmore (Wdl/Aus), 4. Van Linden/Haritz (Bel/Wdl) 77. In oktober meldde Gorter zich in het medische centrum te Zoetermeer bij de sportartsen Wesseling en Dalhuisen en bij fysiotherapeut Eü van Breukelen, begeleider o.m. van Feyenoord en tevens non playing captain van de Daviscupploeg. Gor ter meest zich op bevel van de tennisbond onderwerpen aan een eenvoudige conditietest. waarbij de bloeddruk, vetgehalte en het zuur stofgehalte worden gemeten. Daar voor wordt de man gedurende zes minuten op de fietsergometer getest waarbij hij 50 milimeter zuurstof per kilogram lichaamsgewicht moet ha len. Theo Gorter trapte het maar tot 44 en was dus gezakt, waarna de tennisbond besloot de uitzending van bondswege naar Zuid-Afrika niet te laten doorgaan. In het verleden waren tennissers als Jan Hordijk en Rene Heffels in Zoetermeer ook al te „licht" bevonden. Gorter liet zich vier weken later aan de universiteit in Amsterdam nogmaals uitgebreid testen en daar zou al een stuk betere conditie zijn gemeten. In Amsterdam wordt een maximale conditietest gehouden die ongeveer anderhalf uur in beslag neemt en in Zoetermeer wordt een sub-maximale proef genomen die slechts een kwartier duurt. De uitvoerige test in Amsterdam zou betrouwbaar zijn tot op 5% en die in Zoetermeer heeft een marge van 10 tot 15%. Wesseling: „Een ongetrainde reikt gemiddeld tot 44 ml en dan mag je van een toptennisser toch wel verwachten dat hij tot 50 komt. Dat getal is ontzettend laag, het minimum vereiste en daarom is het een trieste zaak dat hij het nog in discussie durft te brengen." Ed van Breukelen: „Gorter heeft zelf toegegeven dat hij niets aan zijn conditie had gedaan. Voor oktober was hij de laatste keer hier geweest elf maanden eerder, in november 1974. Hij was zijn zware bromfietsongeluk gelukkig te boven gekomen en het lag voor de hand cat zijn conditie toen niet daverend meer was. Daarna bleef hij echter bijna een jaar weg en toen bleek dat zijn conditie er slechts 5 ml op vooruit was gegaan. Daaruit blijkt duidelijk het gebrek aan motivatie bij de Jongen. Dan durft-ie ook nog te zeggen dat hij niet weet hoe hij zijn conditie moet opvoeren. En dat voor iemand uit een individuele sport. In de tennisbond- heeft hij bovendien allerlei mensen naast zich die hem kunnen begeleiden.' Wesseling: „We zijn met deze testen bezig sinds 1973 en iedereen weet wat hij er voor moet doen. Zij zijn een soort begeleiding, waarbij men eigenlijk iedere drie maanden terug moet komen. Pas toen Zuid-Afrika in zicht kwam, meldde Gorter zich weer omdat hij nu eenmaal wist dat hij dit „examen" moest afleggen. Dalhuisen: „Onze norm is werkelijk Vijftig is net iets a ongetrainde kracht, maar als iemand byvoorbeeld zou zakken naar 48 zou dat nog niet betekenen, dat hij meteen zou afvallen. Het spelen en trainen van tennis alleen is te weinig om die conditie naar een goed niveau te brengen. Voor die basisconditie moet Je minstens drie keer per week een half uur hardlopen, of drie keer per week een half uur fietsen. Maar wel in een tempo waarbij je rond een pols van 135 zit. En dan praten we nog niet eens over een echte topsporter, want die moet er nog wel andere dingen voor doen en De sportartsen Dalhuisen (links) NEW YORK Ilie Nastase, het afgelopen weekeinde winnaar van het Masterstoernooi te Stockholm en zonder twijfel de meest besproken tennisser van de laatste tien jaar, heeft een contract getekend voor WTT-tennis, de Amerikaanse ste- dencompetitie. Nastase zal gaan spe len voor Hawai, een van de zwakke re ploegen uit de competitie. Nasta se neemt de plaats in van John New- combe, die in het afgelopen seizoen door blessures vrijwel niet heeft kun nen spelen op topniveau. Nastase krijgt voor de 44 wedstrij der in de competitie een handgeld van meer dan 100.000 dollar (ruim een kwart miljoen gulden) en zal kunnen uitkomen voor de wedstryden die Roemenië moet spelen in het toernooi om de Davis-beker. Het contracteren van Nastase was de enige "uitschieter" tijdens de bijeenkomst van de organisatoren van WTT, die in New York is ge houden. Op de "beurs" kregen alle ploegen het recht van onderhande len met bepaalde spelers, Cleveland verwierf voor deze competitie byvoor beeld de rechten op Borg, Connors en Ashe maar geen van de drie heeft belangstelling getoond voor de reeks wedstrijden van 1976, die tussen 27 april en 16 augustus wordt gehouden. Larry King, de directeur van WTT maakte bekend dat de belangstelling voor WTT-tennis in het afgelopen seizoen met ruim veertig procent is gestegen en dat het gemiddel de aantal toeschouwers per wedstrijd van iets meer dan 2000 was geste gen tot ruim 3000. laten: vroeg naar bed, geen alcohol, niet roken." Van Breukelen: „Zelfs een topscha- ker of een topdammer doet aan conditietraining. Conditie is nu eenmaal een voorwaarde voor het leveren van prestaties. Je wordt er beter door, dat zie je over de hele linie. Bij de tennisbond is de conditietest de laatste jhren een eis om in de selectie te kunnen komen. En ik moet zeggen, dat de jeugd de voordelen er ook wel van inziet. Toen Tom Okker jaren geleden uit militaire dienst kwam, heb ik dagelijks met hem getraind. Daarna kon hij pas gemakkelijk vijf-setters spelen en winnen. Al die tennisprofs doen aan conditietrainen, of het nu Newcombe, Borg of Riessen is. Elke sportbond is trouwens de tennisbond al voorgegaan." Dalhuisen: „Als je eenmaal een gedegen conditie hebt. hoef je er niet zo erg veel aan te doen om die op peil te houden. Ik bedoel niet als je slechts de m"|iimumeis van 50 ml haalt. Als je dan vier weken niks doet, is die conditie weer tot een bedenkelijk niveau gezakt. Maar als Je bijvoorbeeld op 60 zit, zoals de meeste hockeyers of profvoetballers, roeiers en schaatsers. Een jongen als Ties Kruize zat de laatste tyd zelfs in de buurt van de 70, welk niveau Zondag a.s. LFC-LUGDUNUM Aanvang 2 uur. Kapsalon Bart. Genestetstraat 44, Leiden. wielrenners in het algemeen halen. Als Ties eenmaal op de been is, zal hij ongetwijfeld weer gauw op niveau zitten." Van Breukelen: „Ook een Tom Okker zit uiteraard ver boven het minimum van 50. En die doet ook wel degelyk aan hardlopen. Vooral als hij enige weken niets heeft gedaan, dan komt hij altijd bij me en lopen we samen. En neem een Ard Schenk, die kwam pas na jaren tot zijn topprestaties, in hoofdzaak omdat zijn basisconditie aanvanke- lyk te laag was." Wesseling: „We kunnen het hier allemaal nazien. Wanneer was de conditie van Wim van Hanegem het beste? Vorig Jaar tijdens het wereldkampioenschap. Daarna is het minder geworden. Een tijd geleden kwam Xerxes met de hele ploeg hier (voor een conditietest. Trainer Hans Dor jee noemde vooraf van alle spelers bijna feilloos de getallen op die zij zouden halen. Hij wist immers erg goed wat zij presteerden. Daarom, een speler als Gorter moet niet met het Yvonne V ringer bronzen medaille MUNCHEN De Nederlandse Yvonne Vringer is gisteren in Mün chen derde geworden in het toernooi om de Europese kampioenschappen judo in de gewichtsklasse tot 61 ki lo. Zij moest de plaats delen met de Britse Kathy Nicol. De gouden me daille ging naar de Frangaise Marti- ne Rottier en het zilver was voor de Belgische Marie-France Mil. fabeltje komen dat hij niet weet hoe hij moet trainen of hoe het er met z'n conditie voor staat. Dat noem ik gewoon onvolwassen. Z'n conditie is trouwens nu al een stuk beter. Misschien heeft hij z'n lesje geleerd." WINSTKANSEN VOOR LZ'86 LEIDEN In de hoofd- en eerste klasse van de waterpolocompetit ie is er vóór de winterpauze nog één wedstrijd te spelen. Na morgen ligt de competitie stil tot 24 januari, waarna in hoog tempo de resterende tien ronden worden afgewerkt. Hoofdklasser De zyi 'LGB zal van daag in Bussum moeten proberen landskampioen HZC/De Robben partij te geven! Gezien de indruk wekkende resultaten, die de Hilver summers de laatste weken behaalden zou het voor de Leidse ploeg al mooi zyn als het verschil tot drie of vier doelpunten beperkt bleef. LZ'86 speelt vanavond in De Does tegen het Haagse DSZ, dat dit Jaar voor het eerst in de eerste klasse uitkomt. Doordat alle koplopers tel kens punten verspelen, kan LZ'86 nog steeds een rol van betekenis spe len: de achterstand op lystaanvoer- der Nereus bedraagt drie punten. Van DSZ moet wel worden gewon nen. Dat dat nog niet zo eenvoudig is bleek eerder dit seizoen in Den Haag, waar het 55 werd. Aanvang van de wedstryd: 20,00 uur. Aanvang 14 uur Zaterdag a.s. I I Sportpark-NoordJ

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11