Williams (Mercasol) komt niet opdagen Artsen moeten niet meer aan verplichte keuringen meewerken Zwarte handel bedreigt een bonafide tongexport PAGINA 10 ZATERDAG 13 DECEMBER 1976 UTRECHT (ANP) Dr. W. Sengers van het instituut voor pi «datieve en sociale psychiatrie v te werken men va dienen van ziekten houden en o zouden hebben gevraagd. Dr. Sengers is er zeker van, dat het overgrote deel van de keuringen betrokkenen zelf preventie van verplichte keuringen die niet ziekten e.d.) maar dat ze geen an- de verspreidingskansen der doel hebben dan het financiële zo klein mogelijk te risico voor de in dienst nemende in- n ongevallen te voorko- stelling en haar pensioenfonds of voor de verzekeringsmaatschappij zo ge ring mogelijk te doen zijn. Omwille van het financieel-econo- Hij stelt in „medisch contact" kunst, dat andere oplossin- dienste structuur (bedrijf, overheid) door precies het tegen deel te doen van dat waartoe die ken- medisch gesproken ,Wij onderzoeken dan niet gen zal moeten worden gezocht het financieel-economische risico-: peet in de hand te houden. Hij vindt nis dat niet de taak voor de artsen alleen, strekt „Medisch gezien zullen wij allemaal met het oog" op medische hulp, cnae eigenlijke functie binnen de sa- met het oog op het uitzeven menleving moeten terugvinden", zegt door o hij, „we zijn er om iedereen die zich hoeve ziek of met goed voelt, die zich te codragers van het in bedrijven of zwaar belast voelt, die pijn lijdt of stellingen geïnvesteerde kapitaal", niet meer slapen kan, te helpen' Dagelijks worden volgens dr. Sen- I Dr. Sengers zegt verder, dat de meer, dat diens voorstellen verstrek- artsen zo spoedig mogelijk moeten kende economische gevolgen hebben, ophouden met de controle van werk- Monderdduizenden Jaarlijks door me- nemers die zich ziek melden. De posi- dici aan keuringen bestede manuren tie van het gros van de werknemers zouden komen te vervallen. Een be is gekenmerkt door machteloosheid, zwaar tegen de opvattingen van Sen- de grote kans om aan het kortste eind gers kan zijn, dat bij veel keurin- te trekken. Die situatie heeft met gen afwijkingen al in een vroeg sta- geneeskunde niets te maken, maar dium worden gevonden. Misschien, volgens dr. Sengers wordt ze wel aldus dokter Bol, kunnen de artsen bestendigd en bevestigd door het ver- en middelen die vrijkomen, worden plichte onderzoek bij ziekmeldingen, ingezet voor de preventie. moeten verantwoording Hij is evenmin als dr. Sengers erg i een voor hen wildvreem- onder de indruk van het argument de man of vrouw die geen rol speelt dat een aanstellingskeuring in de bij de eventuele medische behande- eerste plaats tot doel heeft de be- hng en die geen enkele invloed kan trokkene tegen zichzelf te bescher- uitoefenen op de werk- en levensom- men of de juiste man op de juiste standigheden van degene die wordt Plaats te brengen. „Zou dat zo zijn", onderzocht. aldus de heer Bol, „dan zou men er Ook onverantwoord noemt dr. Sen- naar moeten streven een eventuele gers elk verplicht medisch onderzoek afkeuring uitsluitend^ aan de gekeur- door bedrijfsgeneeskundigen dat een\ ander doel heeft dan het voorkomen van ongevallen en de verspreiding schermd of geholpen als hij er zelf ziekten. Het is volgens hem- de l overtuigd is dat afzien taak van de bedrijfsgeneeskundigen, aanstelling op grond van 't keurings- gers duizenden de werkplaats veilig te maken onderzocht Sengers het gevaar van generallsa- de werkers en de werkers te bescher- Is". hem het enig juiste tie (vooral voor hen die ooit psychia trisch zijn behandeld), onrechtvaar- men, maar niet om ziekten of ge- kunnen onttrekken. Hij denkt daar- digheden die particulier verzekerden handicapten te weren. De problemen bij aan keuringen voor een levens- worden aangedaan als htm verzeke- rond ziekteverzuim en invaliditeit be- ring niet meer voor een bepaalde zijn een onderwerp van bedrijfskum een aandoening geldt, ontslagen achter- dige, juridische, sociologische en (so- af als aan het licht komt dat men ciaal-) economische zorg. het keuringsformulier onjuist heeft Meer moeite heeft dr. Sengers met ingevuld, persoonlijke gegevens die het psychiatrisch onderzoek van ver in handen van derden komen en de dachten. De rechter moet namelijk zorgwekkende achterstelling van ge- over zoveel mogelijk gegevens be- handicapten in het arbeidsproces. schikken. Maar volgens dr. Sengers Over de militaire dienst zegt dr. staat daar tegenover, dat elke ver- Sengers, dat geen militaire keuring dachte in een zo sterke uitzonde onder- ringspositie verkeert (de druk van het functioneren van de de voorlopige hechtenis, het justitiële zintuigen, de psychische draagkracht onderzoek, de onzekerheid over de en naar tuberculose. Want daarmee toekomst), dat het zeer de vraag is is het gevaar voor het ontstaan van of er aan het oordeel van de psy- ongevallen en de verspreiding van chiater veel waarde kan worden ge- besmettelijke ziekten geminimali- hecht. Dit omdat de te onderzoeken seerd. Alleen wie erom vraagt, zal een vol ledig onderzoek moeten kunnen verzekering, voor opname jaardentehuis, militaire dienst, betrekking bij de overheid, semi-over- heidsorganen of bij veel bedrijven en aan de medische controle bij ziek meldingen. Juridisch gezien is er wel iswaar niet altijd sprake van een plicht, maar de betrokkenen hebben geen reële mogelijkheid om 't onder zoek te weigeren, aangezien ze dan geen levensverzekering krijgen, niet verder hoeft te gaan dan in het bejaardenhuis worden opgeno men, of niet de baan krijgen waar naar ze hebben gesolliciteerd of geen ziekengeld ontvangen. Het gaat bij de keuringen niet al leen of niet zozeer om de risico's van besmettelijke ziekten en ongeval len, maar om prognoses over ziekte verzuim, invaliditeit en levensduur. I Luba „bekert" tegen Buitoni persoon juist dan zichzelf niet is. Hij gelooft daarom, dat er wat r te zeggen- valt dit soort psychia- Dr Sengers meent, dat de artsen dergaan en ook zal elke militair die trisch onderzoek uitsluitend te zich weer moeten gaan beperken tot de eerste twee risico's bij alle onderzoekingen, waar zij zelf niet LEIDEN De Leidse basketbalver- ba-coach Ton Kallenberg zegt dan eniging Mercasol verwacht dat zij ook over de kansen van zijn ploeg: het resterende gedeelte van de com- "Veel zal afhangen van het feit petitie zal moeten afwerken zonder met welke instelling Buitoni in het Allen Williams. Het afgelopen week- veld komt. Als Buitoni kamt heid moeten krijgen. chiater alleen verdachten bij zich krijgt die weliswaar in even buiten gewone omstandigheden verkeren, maar die tenminste zelf om het on derzoek hebben gevraagd. De kans is groot, dat daardoor de objectieve waarde van de psychiatrische ana lyse zal toenemen. In een commentaar op het betoog competitie van dr. Sengers zegt hoofdredacteur vankelijk F. Bol van medisch contact onder einde vertrok Williams moeting tegen Pioneer Punch voor een korte vakantie naar Amerika. Gistermorgen of gistermiddag zou hij terugkomen. Dat is echter niet veel punten te maken en een full- court press gaat spelen wordt het voor ons heel moeilijk om daar wat tegenover te stellen. Buitoni heeft eenmaal goede basketballers, die gebeurd. De absentie van Wiilliams geacht worden beter te spelen dan "betekent een onverwachte tegen- wij, maar daar worden ze dan ook slag voor Mercasol Leiden, dat van- voor betaald. Wanneer zij echter ko- avond in Den Bosch moet aantreden men om te winnen en ons verder tegen Remington. De winstkansen ook gelegenheid geven om te spelen die in dit laatste treffen van de dan kan het voor het publiek best Dr de jaarwisseling aan- een aardige wedstrijd worden. We ren vergroot door het zullen in ieder geval proberen wat ,n Huisman, zijn hier- aanmerkelijk geringer IJMULDEN De zeevisgroothan del en voornamelijk de exporteurs van tong worden ernstig in hun bestaan bedreigd door de grote tong rato van hun motorvermogen: kan een ieder begrijpen aldus de zee visgroothandel dat er volgend zwarte handel in Praktijken Haagse politie gehekeld AMSTERDAM (ANP) De 53- meespelen door wee geworden. De Leidse tweede ontmoet morgen in de zestiende fi nale van de strijd om de nationale basketbalbeker de Haarlemse divisieploeg Buitoni. De Leidenaars, die eerder het Groningse Celeritas '65 en BV Haarlem uitschakelden, hebben weinig kans door te dringen tot de kwartfinales, daarvoor zijn de krachtsverschillen te groot. Buitoni draait al jarenlang mee aan de top van de eredivisie en erd de laatste vijf Jaar driemaal divisieploeg Luba Derde zege van i A* fi_ e. Gert Wiltfang in Zuidlaren ZüIDLAREN De Westduitse ruiter G'art Wiltfang heeft gisteren zijn derde achtereenvolgende we kunnen. Aanvang van het beker duel is half acht. Vanavond om acht uur speelt Lu- ba voor de competitie tegen hekke- sluiter Piazza Stars uit Gorinchem. Hoewel de Leidenaars zullen pro beren zich te "sparen" voor het tref fen tegen Buitoni, behoort een rui me zege tot de mogelijkheden van de Kallenberg-formatie. De wedstrijd van Luba wordt gevolgd door een beker treffen tussen de jeugd van Mercasol en Buitoni. In Leiderdorp speelt BV Leiderdorp om acht uur voor de beker tegen tweede divisio nist BVO Alphen. Sportnieuws via telefoon DEN HAAG De Nederlandse sportwereld heeft er. sinds gisteren, de twaalfde van de twaalfde, een nieuwe informatiebron bij: de tele foon. Onder nummer 020-214214 is het thans mogelijk op de weekends van vrijdagavond 18 uur tot maan dagmorgen 8 uur het actuele sport- W ASSENAAR (ANP) Dit zijn de twee Haagse vrouwen, wier stoffelijke overschotten donderdag in het park Clin- gendael in Wassenaar zijn gevonden. Het oudste slacht offer, de 69-jarige mevrcmuw M. J. ABuitendijk (links) is met ingeslagen schedel in het water terechtgekomen; zij kwam door verdrinking om het leven. De doodsoor zaak van de 43-jarige me vrouw E. A. Parlevliet (rechts) is eveneens verdrin king. De Wassenaar se politie tast over deze zaak verder nog in het duister. Zij ver zoekt ieder, die deze vrou wen woensdagavond heeft gezien zich met haar of de plaatselijke politie in verbin ding te stellen. die op onregelmatige wij- tongen zal ontstaan, ze in de handel worden gebracht en einde zal betekenen vai buiten de normale handel om in de handel in dit artikel. Zuidlaren. Met Firlefanz verzamelde Jhjj in het springconcours Speel uw vandaag net als Luba nog een com- Spel 910 punten in 72 seconden, petitie-wedstrijd moeten spelen, ko- Tweede werd Stanny van Paesschen men morgenavond in hun sterkste (Bel.) met Linda Lu en derde Paul deUmeestekTakër'AkgrMS'*Dirkp"er samemtening naar de Vijf Meihal. Schookemöhle (Wdl.) met Savanna de president van het gerechts- vöor de vierde maal in het verdach tenbankje voor verduistering van geld en het aannemen van giften winning behaald tijdens het CSI in nieuws te vernemen, zoals uitsla gen in de hoogste klassen van de lan delijke competities in diverse takken vaii sport, berichten wedstrijden, de cijfers en getallen de toto en de lotto, de uitslagen Ondanks het absolute verbod om tong aan te voeren, vangt men blijk baar nog zoveel tong, dat men ge noodzaakt wordt deze op onregelma tige wijze af te zetten. Ook onder vindt de handel veea last van de on gelimiteerde tongaamvoer in België, ondanks de kleine quota voor dat land. Aangenomen wordt dat een De groothandel overweegm e'en koop stop, indien wordt overgegaan tot deze „onzalige" regeling welke wordt geïnspireerd door medewerkers van het l.e.i. Er zijn voor de kottervloot voldoende uitwijkmogelijkheden hof in Amsterdam, mr. R. de Waard, die de indruk had dat hij slechts met het topje van de ijsberg te ma ken had. Hij trok fel van leer tegen de praktijken van de Haagse politie en verweet de hoofd-inspecteur van de rijksrecherche, J. Rood, dat hij de onderste steen niet boven Dat betekent met de Amerikanen Anton Ebben eindigde met Orlano Freeman en Bartholomé, de inter- de vijfde plaats. De uitslag is: hippique „Speel uw spel" nationals Ombre, Ruud en Hugo Harrewijn en met Emile Hagens, Johan Koster en Cees Limmen. Lu- in niet gequoteerde gebieden op tong gekregen. "Het enige steentje, datbo- deel vissen, zoals in het Skagerak/ Kattegat; de Ierse Zee en de Golf van Biscaye. De haringvloot heeft bewezen, dat ondanks zware vangstbeperkingen in die tongen op zee wordt de traditionele vangplaatsen, het Voor 1976 wil men een quotering matige vaststellen per sChip. Gezien het kwantum van 9200 ton, te verdelen vertekend beeld over een groot aantal kotters naar resultaten. water is gekomen, is de verdach te", waren de woorden dent waarmee hij doelde op meer ongerechtigheden onder net Haagse politiekorps. De hoofdinspecteur, die als getuige optrad, viel de president bij: "In mijn tas heb ik nog meer nare din- tong geeft gen die afgrijselijk zijn voor de poli tie, maar ik kan ze nog niet hard maken. Aage heeft nog geen namen genoemd". Belangrijk duel van De Spartaan LEIDEN De gewichtheffers van LKV de Spartaan kunnen van daag beslissend afstand nemen van Herkules Dordrecht. Als de Leidse ploeg de concurrent vanavond in de rechtstreekse confrontatie (aan vang 19.00 uur in Dordrecht) ver slaat, bedraagt de voorsprong vier punten en is De Spartaan welhaast zeker van een nieuwe titel. Voor de Spartaan tillen: Van 't Riet, Filip- po, Sanders, Swagers en Marijt. Vrouw die op Ford schoot verklaart zich schuldig SAN FRANCISCO De 45-jarige Sara Jane Moore heeft gisteren voor een rechter in San Francisco verklaard dat zij de aanslag op pre sident Ford "opzettelijk en met haar volle verstand "heeft gepleegd en verklaarde zich daarom schuldig. De rechter besloot daarop voor aanstaande maandag een onderzoek vast te stellen naar de toerekenings vatbaarheid van de verdachte. Haar verdediger Hewitt betoogde dat zijn cliënte haar houding tegen zijn zin veranderd had. Oorspronkelijk had hij haar verdediging willen bouwen op de ontoerekeningsvatbaarheid van mej. Moore ten tijde van de aan slag op 22 oktober Op die dag loste zij in S op president ter te raken. ;i0 hindernissen max. hoogte 1,40 m, max. tijd 60 sec.) 1. Gert Wiltfang (Wdl), Firlefanz, 910 punten-72,0 sec., 2. Stanny van Paesschen (Bel.), Linda Lu, 840- 67,7; 3. Paul Schockemöhle (Wdl.), Savanna, 840-72,6; 4. Liz Edgar (Gr. Br Everest Walliby, 810-75,6; 5. An ton Ebben (Ned.), Orlano, 760-67,1; 6. Hans Brugman (Ned.), Pizarra, 750-68,1. Renstal Embassy- Hill trekt zich terug voor 1976 LONDEN De tragische dood van Graham Hill en Tony Brise en van drie andere medewerkers aan de renstal van Embassy-Hill bij een vliegtuigongeluk in Londen twee we ken geleden, heeft een einde ge maakt aan de activiteiten van de fabriek voor tenminste het komende seizoen. De Engelse tabakshandela ren Wills, die de sponsors van het raceteam zijn, hebben gisteren be kendgemaakt dat zij niet genoeg tijd hebben om een nieuwe ploeg samen te stellen voor de eerste Grand-Prix, die op 11 januari in Argentinië wordt gehouden. De beslissing om weer deel te gaan nemen, zal afhan gen van economische omstandighe den. Enkele weken geleden trok Lord Hesketh zich met zijn raceteam al terug voor het Grand-Prix seizoen 1976. Bekerzege van Borussia MG DUISBURG Borussia Mön- chengladbach, lijstaanvoerder in de Westduitse Bundesliga, heeft gister avond in de derde ronde van h'at bekertoernooi gewonnen met MSV Duisburg. Het winnen punt in Duisburg werd in de 39ste de paardenkoersen en wat er verder over belangrijke sportgebeurtenis sen in binnen- en buitenland te ver melden valt. Gistermiddag is op het hoofd kantoor van het ANP, waarvan de sportredactie de nieuwsgeving ver zorgt, deze nieuwe dienst in gebruik gesteld door Nederlands snelste lange-afstandloper Jos Hermens, wereldrecordhouder op de 10 mijl, 20 km. en de uurloop. Hij draaide als eerste het „Golf geen volkssport SAIGON Een golfbaan, door de Amerikanen aangelegd net buiten Saigon, zal binnen kort door de Zuidvietnamezen worden gebruikt om erop te voet ballen. "Wij gaan", vertelde een bestuurder van de arbei derspartij, "er voetbalvelden van maken omdat golf bij ons geen sport is waarin het volk is geïn teresseerd". Onlangs heeft het centrale co mité van de partij een order uit gegeven, waarin staat dat het beoefenen van sport moet wor den aangemoedigd. Tot de tak ken van sport die daarvoor in aanmerking komen behoren ook tennis, paardesport, waterski en zeilen. Gymnastiek zal ver plicht worden gesteld voor alle studenten en fabrieksarbeiders. IJshockey Tilburg Trappers heeft gisteravond de thuiswedstrijd voor de Coupe NN tegen HIJS met 7 4 gewonnen. Amsterdam won met 7-6 van CPL Luik. 'GeenVS-wapens naar Angola' SAN FRANCISCO Bij een felle brand in een vijf verdiepingen tellend flatgebouw in San Francisco zijn vannacht 12 mensen om het leven gekomen en 17 anderen gewond. De brandweercomman dant heeft een onderzoek naar de oorzaak van de brand gelast, omdat het vermoeden van brand stichting bestaat. In haar verklaring zei Sara Moore minuut gemaakt door Vogts. Dietz WASHINGTON De Verenigde Sta- schoot in de 55ste minuut, voor Duis- ten sturen geen mensen, geen geld burg de bal uit een strafschop tegen en geen wapens naar Angola, zo de lat en vier minuten voor tijd had heeft een woordvoerder van president de thuisclub opnieuw pech toen Se- Ford gisteren in Washington mee- liger vanaf twintig meter de paal gedeeld. Hij zei dat als reactie op raakte. berichten in de New York Times De andere uitslagen van gisteren en de Washington Post dat de Ver zijn: Preussen Münster-Schwarz enigde Staten 50 miljoen dollar be strijden moet verwachten dat het Weiss Essen 2—2 na verlenging, Ar- steden aan wapenhulp voor de twee wapen ook op haar gericht kan wor- minia Bielefeld—DJK Guertersloh anticommunistische bewegingen in den". 3—2. Angola, het FNLA en de Unita. niemand terechtstaat poging tot moord op de Cubaanse premier Fidel Castro en andere bui tenlandse leiders, noch voor de moor den op Amerikaanse radicale lei ders". Zij voegde daaraan toe dat "een regering die moorden nodig heeft om andersdenkenden te be- Moluks bezoek aan Nederlandse ambassade in Indonesië JAKARTA (ANP) De Neder landse ambassade in Jakarta heeft gisteren voor de tweede keer in nog geen week bezoek gekregen van een delegatie van de Molukse ge- meenschap in Jakarta. Zij kwam haar bezorgdheid uitspreken over i, de voortdurende bezetting van het Indonesische consulaat in Amster dam en eisen dat daaraan snel een einde wordt gemaakt. In Semarang op Midden-Java heeft de plaatselijke afdeling van de Indonesische jongerenbeweging het optreden van de Molukkers in Nederland krachtig veroordeeld en de Nederlandse regering beschul digd van nalatigheid. In Surabaya op Oost-Java tenslot te hebben scholieren gedreigd met bezetting van het Nederlandse con sulaat binnen drie dagen, als aan de bezetting van het Indonesische consulaat in Amsterdam geen ein de wordt gemaakt. Bestand Libanon weer gebroken BEIROET (AP) De christelijke en moslims partijen hebben zich niets- aangetrokken van een nieuw door de Libanese regering geproclameerd „de- f finitief" bestand en hun bittere strijd 1 voor de beheersing van het centrum i van Beiroet voortgezet. Het bestand) J had gisternacht om 2 uur moeten in- gaan. Sinds dit ogenblik zijn er vol gens de politie 30 doden gevallen en 40 gewonden. Premier Kara-mi heeft 1 zijn bestandscommissie opnieuw bij-! eengeroepen om er achter te komen waarom het 14de bestand in de reeds acht maanden durende burgeroorlog bijna zonder effect is gebleven. j De voortdurende strijd wordt nog on- derstreept door de scherpe knallen van Israëlische jets die op lage hoog te boven Beiroet vliegen en de ge-' luidsbarrière doorbreken. Lucht alarmsirenes loeiden. „Elke keer dat er een bestand wordt bekend ge- maakt, zelfs als het niet wordt opge volgd, donderden de Israëlische jets over Beiroet heen om te trachten de oorlog weer op te rakelen", aldus een verklaring over de officiële radio van. Libanon. Adsteegparkoers is goedgekeurd DEN HAAG De sportcommissie; van de Koninklijke Nederlandse: Wielren Unie (KNWU) heeft het Ad steegparkoers te Beek goedgekeurd,, waar op 19 en 20 juni de nationale wegkampioenschappen zullen wor den gehouden. De lengte van het par-1 koers is 8200 meter. De dames (achti ronden) en de amateurs (24 ronden) rijden op 19 juni, de professionals; vertrekken op zondag 20 juni voor 28' ronden op het Adsteegcircuit. Brand Vier personen onder wie de veelbelovende jonge midden-af standsloper Justin Stupart zijn gis-' teren om het leven gekomen bij een brand in de personeelsverblijven van een 120 jaar geleden gebouwd hotel in het zuiden van Londen. Acht mensen raakten bij de brand ge wond. Het deel van het hotel waar de gasten sliepen, werd niet bescha digd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 10