Wereldraad pakt ook Rusland aan „ANTWOORD" Een uniek en magistraal boek over de levende godsdiensten. Fraser stevent in Australië op grote zege Mevr. Sacharow haalde prijs voor haar man af Israel krijgt van VS nieuwste straaljager TERRORISTEN IN LONDEN GOOIEN HUN ETEN TERUG Assemblee in Nairobi gesloten GEEN PLAATS IN LONDENS ZIEKENHUISBABY STERFT DONDERDAG 11 DECEMBER 1975 Mevr. Sacharow (links) ontvangt de Nobelprijs voor de vrede namens haar man, die Rusland niet mocht verlaten. Rechts de voorzitster van het Nobel Comité mevr. Aase Lionaes. STOCKHOLM (UPI) Elf mannen hebben gisteren voor "uiterste dienst baarheid aan de mensheid" hun No belprijs voor 1975 ontvangen uit han den van Koning ^Carel de zesde Gus- taaf van Zweden tijdens een plech tigheid die door 3.000 genodigden Werd bijgewoond. In de Noorse hoofdstad Oslo ont ving mevrouw Yelena Sacharow, vrouw van de Sowjetrussische "dis sident' Andrei Sacharow, namens haar man de Nobelprijs voor de vrede. Sacharow zelf had van de Scwjetregering geen toestemming ge kregen naar Oslo te reizen. Sacharow is er evenmin in ge slaagd door te dringen tot de rechts zaal waar zijn mede-dissident Ko- valew terechtstaat in verband met ondergrondse activiteiten in Litauwen Hij heeft vergeefs geëist als getuige gehoord te worden. Over de somma van 630.000 Zweed se kronen die aan Sacharows prijs is verbonden liet zijn vrouw zich niet uit wat de bestemming betreft. Ze zei in haar dankrede namens Sa charow wel dat zij hoopte dat uitein delijk vrede en mensenrechten zou den zegevieren. Het beste teken dat hiervoor zou kunnen worden gege ven zou algemene amnestie voor alle politieke gevangenen zijn, zei ze. De strijd om dit te bereiken noemde zij "de strijd om de toekomst van de mensheid". De prijs was mevrouw Sacharow overhandigd door de voorzitter van het Nobelcomité in Oslo, mevrouw Aase Lionaes. die betreurde dat de fysicus niet zelf aanwezig had kun nen zijn. Het was een lot dat hij deelde met de man aan wie veertig jaar geleden dezelfde prijs werd toege kend, Carl von Ossietzky, zo zei ze. De publicist Ossietzky werd als pacifist door de Nazi's vervolgd en in 1933 opgesloten in een concen tratiekamp. Hij mocht van daaruit de hem in 1935 toegekende Nobel prijs niet gaan halen. Acht Nobelprijswinnaars hebben gisteren op de Sowjet-Unie en Sy rië een beroep gedaan de Joden in beide landen 'culturele en godsdienst vrijheid" te verlenen en hen toe te staan te emigreren. De petitie is onder andere onder tekend door de mede-winnaar van de prijs voor geneeskunde van dit jaar, de Amerikaan Howard Temin. De oproep is gedaan in het ka der van de internationale dag van de mensenrechten. Zij is onderte kend door Paul Samuelson, Derek Barton, Rodney Porter, Max Perntz, Hans Krebs, Gerhard Herzberg en Geoffrey Wilkinson. NAIROBI De Wereldraad van Kerken loopt nidt langer omzichtig om de schending van de godsdienstvrijheid in de Sowjet-Unie heen. Dit is gisteren gebleken op de sluitings dag van de algemene vergadering (assemblee), die de We reldraad in Nairobi (Kenia) heeft gehouden. noemd, ook Rijn-Schelde-Verolme. Aan de kerken in deze landen werd gevraagd hiertegen passende acties te ondernemen. In ons land is men vanuit de Raad van Kerken in Ne derland hiermee al bezig geweest. Na achttien dagen intensief ver gaderen is de algemene vergadering nu gesloten. De conclusie is dat de christelijke kerken nog een lange weg lijk sprak. Wel werd gesuggereerd, vrijdingsbewegingen die geen geweld moeten gaan voordat eenheid is be- gebruiken zouden mogen worden ge steund. Het voorstel werd wegge- zaf het werk Verolme Aangenomen werd een oproep te gen 't leveren van (onderdelen yoor) kerncentrales aan Zuid-Afrïka. De gevaar wilde Europese ondernemingen die daar voor medewerking van hun regerin gen vragen werden met name ge- waarnemers Nairobi is ver zet meer dan vijftig documenten stonden ter discussie in de komen de tijd nieuwe gezichtspunten ople- De zesde assemblee van de We reldraad (1982) zal, naar alle waar schijnlijkheid, in Zuid-Amerika wor den gehouden. deze schending senrechten via een soort geheime di plomatie druk werd uitgeoefend: in Moskou. Er zijn ook aanwijzingen, dat dit inderdaad het geval is ge weest. Maar evenzeer was duidelijk, dat men de delicate positie van de (de Russische Orthodoxe Kerk Baptistenunie) niet brengen. In eerste instantie verzetten de Russen zich in Nairobi fel tegen een voorstel over de mensenrech ten, waarin ook hun vaderland werd genoemd. Het werd toch met grote meerderheid van stemmen aan vaard. In verband met procedure- kwesties kwam het voorstel gisteren, op de laatste dag van de algemene vergadering, nog eens terug. Nu was het wat vriendelijker aangekleed, maar de bedoeling laat zich in het licht van de eerste discussie gemak kelijk raden Oost-Europa wordt WASHINGTON/PARIJS (UPI) taing, zijn gastheren toegezegd dat niet langer met fluwelen handschoe- Het Amerikaanse ministerie van De- Frankrijk de Egyptische economi- nen aangepakt, ook al leeft de grote fensie heeft bekendgemaakt, dat de sche (weder)opbouw ten volle zal Russische kerk daar in de oosterse erenigde Staten erin toegestemd steunen, traditie dat de kerk niet ver van de bebl*n. Israel «f °P +vf™* staat verwijderd blijft. Israel ongenoemd aantal straalja- De resolutie die werd aangenomen houdt in dat de staf van de Wereld raad besprekingen moet voeren met de landen, die in Helsinki het be- kende ontspanningsverdrag hebben ondertekend. De gesprekken met die regeringen (ook, of liever: juist die van Oost-Europa) dienen te gaan over de godsdienstvrijheid. Secreta- ris-generaal Philip Potter moet over ™dert£ ruim een half jaar al een eerste Het eerste concrete bewijs van het type Eagle F-15 "te Giscard's woorden kwam uit be voce- verkopen. Dit is het nieuwste toe stel van de Amerikaanse luchtmacht. Geruchten willen dat de Egyptische bronnen, die meedeel den dat Frankri jk een kernenergie- 25 stuks centrale gaat leveren met een ver mogen van 600 megawatt. Deze moet in 1984 operationeel worden. Giscard prees Sadat voor diens het de F-15. Het toestel, dat 30- rol bij de totstandkoming miljoen gulden per stuk kost, is vliegtuigen bezit, slag over die besprekingen uitbrengen p_15 vervaI^er het bestuur van de raad. Phantom F-4 en moet in de komen tweede interim-akkoord met Israël, dat de Amerikaanse lucht- Deze Franse lof is voor Sadat een de- niet oninteressant tegenwicht voor de kritiek die hij deswegen van de de Palestijnse bevrijdingsorganisatie en Syrië te slikken heeft gekregen. Zuidelijk Afrika Met zijn krachtiger houding te genover onrecht in het Oostblook is de Wereldraad intussen niet afge- de jaren de ruggegraat de Amerikaanse luchtmacht. Het toestel kan tweeëneenhalf maal zo snel als het geluid vliegen kan, zo wordt van Amerikaanse i blan- zijde verzekerd, sneller dan welk t ier vlii Dit Het programma ter bestrijding moeten opnemen tegen de Russische andere geavandeerde Rus sische t oestellen die nu in de pro- duktie zijn. De Sowjet-Unie heeft voor het eerst aan het oordeel van de mene vergadering onderworpen Opvallend was de overweldigende supersonische Migs-23 geleverd meerderheid waarmee de Wereld- Egypte, Syrië en Irak. raad op zijn laatste vergaderdag het Op de eerste dag van zijn staats- gebruik van geweld in de strijd tegen be oek aan Egypte heeft de Fran- rassendiscriminatie niet wilde af- se president. Valery Gicard d'Es- LONDEN (AP) In Londen is een baby van vijf maanden overleden, nadat twee ziekenhuizen geweigerd hadden het kind op te nemen. De weigering was een gevolg van de stiptheidsactie van de Britse ziekenhuisartsen. Het kind van Indische afkomst, werd door de moeder in bewusteloze toe stand in zijn bedje gevonden. Na haar waarschuwing stond er binnen enkele minuten een ziekenauto voor de deur in de Westlondense wijk West Drayton. Twee ziekenhuizen lieten echter weten dat zij door de weigering van de art sen om overuren te maken, niet in staat waren spoedgevallen te behandelen. De ziekenauto moest toen 15 kilometer verder rijden naar het dichtstbijgele gen ziekenhuis dat wel open stond voor spoedgevallen. Bij aankomst in dat ziekenhuis was het kind al overleden. Een woordvoerder voor de stakende artsen, Paul Copeland, zei dat men eerst de details van het geval wil kennen, voordat men commentaar geeft. „Mis schien was de baby ook wel ondanks medische hulp ten dode opgeschreven", zei hij. Noodlanding. Dat maakte een zwaan gisteren in München toen hij verstrikt raakte in de bedra ding van de tram in het hartje van de stad. De politieman verleent eerste hulp en brengt het ge wonde dier naar een dierenarts in de buurt. (ADVERTENTIE)' Mishandeling De Westduitse politie heeft in Steinau (Hessen) een 14-jarig meisje bevrijd dat door haar ouders dagen lang opgesloten was gehouden in een donkere en ijskoude opslagruimte. De ouders, Italiaanse gastarbeiders, hadden haar hoofd kaal geschoren en haar met ijzeren kettingen aan haar handen aan het bed gekluisterd. De vader is wegens mishandeling en vrijheidsberoving in hechtenis ge nomen. Het meisje is in een jeugd tehuis ondergebracht. De mens zoekt in de godsdienst het ant woord op zijn levensvragen. Dat is het centrale thema van dit zeer bijzondere Boek van de Maand. Overzichtelijk naast elkaar vindt u de inhoud en achtergronden van de grote wereldreligies: het Hindoeïsme, het Boeddhisme, het Jodendom, het Christendom en de Islam. Daarnaast worden ook de gods diensten behandeld van die volken die wij 'primitief'noemen, de zogenaamde schriftloze godsdiensten. U ontdekt de verschillen tussen de religies, maar meer noe de treffende over eenkomsten. Een zeer deskundige redactie onder voor zitterschap van prof. dr. J. Sperna Weiland is verantwoordelijk voor de bijzonder heldere opzet van dit werk. In feite twee boeken in één: een boek om in te lezen en een kijkboek met meer dan 200 illustraties en 80 pagina's in kleur. De Commissie voor de Collectieve Pro paganda van het Nederlandse Boek vindt 'Antwoord' zo'n uitzonderlijke uitgave, dat het als Boek van de Maand voor^ een speciale, heel lage prijs wordt aangeboden. Zodat het binnen het bereik komt van iedereen, die geïnteresseerd is in de mens en zijn religie. „ANTWOORD." Gestalten van geloof in de wereld van nu. In speciale Boek van de Maand oplage: f22,50 Daarna f42,50. De aanbieding is geldig t/m 10 januari. Echter zolang de voorraad strekt. LONDEN (UPI) De leden van het verboden Ierse republikeinse leger IRA die een Londens echtpaar in gijze ling houden, hebben gisteravond laat het eerste voedsel dat zij van de belegerde politie hadden aanvaard, uit het raam gegooid omdat niet vlug genoeg werd ingegaan op hun ver- SYDNEY, CANBERRA (Reuter, UPI) De uit Liberalen en de Na tionale Country Partij bestaan de coalitieregering van Malcolm Fraser lijkt bij de overmorgen in Australië plaats hebben algemene verkiezingen op een grote overwin ning af te stevenen. De coalitiepartijen, die een voor lopig kabinet vormden toen de La- bourregering van Cough Whitlam vorige maand aftrad, stonden er bil de opiniepeilingen van de afge lopen weken al tamelijk gunstig voor. Hun voorsprong schijnt ech ter nog steeds te groeien, want uit de gisteren gepubliceerde uitslagen van de gecombineerde dagbladpei- lingen komt de Liberaal National Country Coalitie met een voor sprong van 12 procent op La bour uit de bus, namelijk 52.8 tegen 40 2 procent. Het onderzoek laat zien dat de coalitie een duidelijke meerderheid heeft in vijf van de zes Australi sche deelstaten. Alleen in Zuid-Au- stralië een traditioneel socialistisch bolwerk, leidt Labour. Indien de lijn van de opiniepei lingen zich voort zou zetten in de verkiezingsuitslag dan krijgt de coalitie een meerderheid van 49 tot 53 zetels in het Huis van Afgevaar digden. Zelden heeft Australië zo'n ver- vijandige sfeer beleefd als de vijandige sfeer beleefd als de de campagne die deze week ten einde loopt. De gebruikelijke politieke twistpunten als inflatie en werk loosheid komen ditmaal op de twee de plaats. De ongewoon felle ver kiezingsredevoeringen en manifes taties concentreren zich op de con stitutionele crisis, die de aanleiding gaf tot de vervroegde verkiezingen. De verkiezing is afgedwongen door de twee conservatieve partij en, de Liberale Partij en de "Coun try Partij", die hun meerderheid in de Senaat gebruikten om de be grotingsvoorstellen van de Labour- regering van premier Gough Whit lam te blokkeren. Whitlams rege ringspartij had alleen in het Huis van Afgevaardigden een meerder heid van drie zetels. Toen de im passe voortduurde dreigden vooi duizenden federale ambtenaren le ge loonzakjes aan het eind van de maand. Premier Whitlam stelde voor de verkiezingen voor de helft van de Senaat die in juni 1976 zouden moeten worden gehouden te ver vroegen, in de hoop dat hierdoor een regeringsmeerderheid in de Se naat zou worden verkregen. Maar in plaats daarvan stuurde de gou verneur-generaal van Australië, sir John Kerr, de regering naar huis en ontbond beide kamers van het parlement. Oppositieleider Malcolm Fraser werd benoemd tot waarnemend premier. De Senaat reageerde prompt op de gewijzigde situatie met het aannemen van de begro tingsvoorstellen. Maar Labour, en de Australische vakbeweging, was woedend op de gouverneur. Whit lam en zijn ministers beschuldig den Kerr van ongrondwettig han delen. Geruchten deden de ronde dat sir John Kerr en de liberaal Fraser het onderling op een ak koordje hadden gegooid. Maar zo wel Kerr, die ironisch genoeg vorig jaar door Whitlam zelf was voorge dragen, als Fraser ontkenden dat. De gouverneur en de waarne mend premier worden beschuldgd van het breken met de politie ke traditie (de "conventions") die wil dat de gouverneur alleen han delt op advies van de gekozen rege ring, die gevormd dient te worden door de partij die de meerderheid heeft in het Huis van Afgevaardig den, en dat de Senaat niet bevoegd is begrotingsvoorstellen te verwer pen of te amenderen. Deze consti tutionele kwesties zijn nu mede in zet van de verkiezingen geworden. Aanleiding tot de obstructie van de conservatieve oppositie was het optreden van de later door Whit lam ontslagen minister van Ener gie en Mineralen, die omstre den onderhandelingen voerde over een buitenlandse lening ter waard© van bijna 25 miljard gulden. Het optreden van minister Rex Connor verschafte de oppositie het "laak bare feit" dat ze nodig had om dooi het blokkeren van de be groting een algemene verkiezing af te dwingen. zoek om 100 sigaretten te verschaffen. De terroristen die na een misluk te aanslag op een restaurant hun toevlucht zochten in de flat van het echtpaar Matthews in de buurt van Regent Park, hadden tenslotte sandwiches, warme soep, koffie en 40 sigaretten aangenomen die in twee dozen voor het raam van het vertrek waar zij zich met hun twee gijzelaars bevinden, waren gehan gen. Toen hun verzoek om nog 100 si garetten niet vlug genoeg werd in gewilligd, wierpen zij het voedsel weer uit het raam. De politie noem de dit een tegenslag in het streven •om de mannen in handen te krij gen die verdacht worden van bom aanslagen en schietpartijen in het gebied van Londen waarbij in het afgelopen anderhalf jaar meer dan 30 mensen werden gedood. Alles wijst erop dat dit gijzelings drama een langdurige zaak gaat worden zo is van politiezijde mede gedeeld. Over de gezondheidstoestand van het echtpaar Mathews is niets be kend. De politieautoriteiten houden er rekening mee dat de honger nog geen ernstig probleem vormt. Ver moedelijk hebben de drie terroris ten levensmiddelen uit de ander© vertrekken bijeengehaald voordat zij zich in het woonvertrek verschans ten. Intussen is de politie voai^treid op afleidingsmanoeuvres vrJ' Jnde- re IRA-ledea

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9