EO biedt bemiddeling aan Q£U tüÊpspeciaaltje Marokkaan voor 30 jaar cel in Ambtenaren benoemd om hun politieke kleur' Op dag zonder ontwikkelingen in Amsterdam en Beilen te- CJamsm Uit in de Randstad Verdacht uiterlijk Door vakbondswerk in ons land DONDERDAG 11 DECEMBER 1975 PAGINA brood en melk. MOORD DEN HAAG/BEILENAMSTERDAM (ANP) In de gijzelingsaffaires in Beilen en Amsterdam zijn gisteren geen echt nieuwe ontwikkelingen geweest. Zowel in Beilen als :n Amsterdam lijken ook de bemiddelingspogingen in een im passe te zijn geraakt. De Evangelische Omroep heeft gistermiddag aangeboden een poging te wagen. Dit aanbod is in Zuidmolukse kring met instemming ontvangen, het beleidscentrum in Den Haag had gisteravond nog geen reactie laten horen. In de loop van de dag is gisteren van Nederland een uiteenzetting te wel duidelijk geworden dat de autori- geven over de Molukse zaak. teiten in Beilen een heel andere tak- In Djakarta heeft piesident Sne- tiek gebruiken dan in Amsterdam. harto van Indonesië de politieke Met de treinkapers wordt geen con- cisen van de zuid-Molukkers "he- tact gezocht, elk initiatief moet van spottclijk" genoemd. De Indonesi- henzelf komen. Dat gebeurde gisteren sche regering staat afwijzend en éénmaal: er werd om voedsel (war- su,.ptisch tegenover de eis dat Soe- me maaltijden en brood) gevraagd. hart0 in Genève een gesprek zou "We zijn er al tien dagen mee be- moetCn hebben met Manusama. zU Laar ze er zelf nu maar eens Vooral in Beilen leidde1 het ge uit komen", lichtte mevrouw Paber brek aan echt nieuws tot onrust on- van het ministerie van justitie toe. der de journalisten van de schrij- In Amsterdam probeert het cri- vende en fotograferende pers. Zij siscentrum wel steeeeds met de be- hadden - afgezien van enkele schn- zetters van het consulaat te pra- ten die jn de ochtend vanuit de trein ten. 's Middags was tweemaal een op meeuwen werden gelost. - bijna gesprek met hen gevoerd. Later niets te verslaan. Zij wijdden hun werd om eten gevraagd en men tijd aan een protestactie tegen wat Wachtte gisteravond op een tele- Zjj noemden een voorkeursbehande- foontje uit het consulaat voor een unL, van het NOS-jOurnaal. derde gesprek. De bezetters en hun ue journalisten willen meer en gegijzelden waren inmiddels van jn ejk geval net zoveel bewegings- voedsel voorzien;: warme maaltijden, vrijheid in de omgeving van de trein als de journaalploegen. De autoritei ten hebben nog niet geantwoord op de wensen daaromtrent. In Amsterdam was het rustiger, i het ar- Daar waren alleen fotojournalisten bijzonder actief in het huren van gemaak dat de uit de trein geko- kamers die uitzicht geven op het be- men kaper, die na een ontploffing zette consuiaat. Menig omwonende werd gewond, wordt beschuldigd houdt met deze activieit een aar van moord. Volgens de wet kan hij dig j^drag aan de gijzeling over. daarvoor levenslang krijgen, of een tijdelijke straf van ten hoogste twintig jaar oei. De gewonde ligt waarschijnlijk in een ziekenhuis "ergens" in Drenthe. De plaats wordt geheim gehouden. Om de man langer in hechtenis te kunnen houden, moest hy gisteren worden voorgeleid aan de officier var justitie. In verband met de toe stand van de man - de 25-jarige P.S. uit Boven-Smilde- ging de of ficier "op bezoek". Hij werd verge zeld van de rechter-commissaris, die naar alle waarschijnlijkkheid de of ficier van justitie toestemming zal verlenen P.S. in hechtenis te hou- dep. GARANTIE De invloedrijke Zuidmolukse be- weging Badan Persatuan heeft gis teren In Moordrecht (bij Gouda) een buitengewoon congres gehouden naar aanleiding van de beide zaken. Het algemeen gevoelen van dit con gres was, aldus secretaris Putiray, dat de vrije Zuidmolukse republiek voor Nederland geen afgedane zaak is. Dit zou voor de leden van de Badan Persatuan, waar negentig pro cent van de in Nederland wonende Molukkers by is aangesloten, vol doende reden zijn de acties te beëin digen, meende het congres. Het congres nam een resolutie aan waarin de leiding van de Badan wordt gevraagd kabinet en parlement Morgen wordt Indonesische diplomaat begraven DEN HAAG (ANP) De 52- Jarige Indonesiër E. Abedy zal morgenochtend om tien uur worden begraven op de r.k. be graafplaats Buitenveldert in Amsterdam. De man overleed in de nacht van maandag op dinsdag aan de verwondingen die hij opliep bij een sprong uit het raam van de tweede verdieping van het consulaatsgebouw in Amster dam. Hij kwam by zijn sprong naast enkele matrassen terecht, die bewoners van een huis naast het consulaat op de stoep had den gegooid. De heer Abedy, die getrouwd was en vader van een zoon van 13 jaar, maakte deel uit van de administratieve staf van het Indonesische consulaat in Am sterdam. (ADVERTENTIE) Sportieve zuiver wollen mantel in trenchcoat stijl. In groene loden en zwarte flannel. M:34t/m 50 mantelspecialist Lelden: Haarlemmerstraat 163a. (donderdag-koopavond.) Leidsenhage: Jasmijnhof 8. (donderdag-koopavond.) i-A •- *3 gr* P}> E 1*1JBMSRPli iff 4 «■«mm****-: - -1 Met een baret op en Zuidmolukse terrorist stoep van het Indonesische consulaat in Amster dum doek voor zijn gelaat, spiedt een met een machinegewer bewapende zich heenterwijl een gijzelaar naar een doos met voedsel reikt op de WD over onderwijsbegroting Den Haag De VVD heeft tijdens de behandeling van de onderwijsbe groting in de Tweede Kamer zwaar geschut in stelling gebracht tegen minister Van Kemenade en zijn staatssecretarissen Klein en De Jong. Onderwijsspecialiste mevrouw Smit- Kroes verweet de minister dat hij zijn links-progressieve denkbeelden tot uitdrukking brengt inplaats van zioh te bemoeien met de procedures. De inhoud- van het onderwijs dient aan de democratische inspraak te worden overgelaten, zo betoogde zij. Zij wekte vervolgens de woede van de PvdA-leden La ban en Masman toen zij, aan de hand van verhalen die daarover in omloop zijn, suggereerde dat ambtenaren bij het onderwijs worden benoemd op grond van hun politieke overtuiging. De PvdA-leden interrumpeerden fel en vroegen om bewijzen. Mevrouw Smit-Kroes wees onder meer op „de laatste benoeming bij het kleuter- baslsonderwijs" en vroeg de bewinds man of hij de verhalen kan tegenspreken. Zij doelde op de benoeming van E. Steenbergen voorzitter van de Algemene Bond van Onderwijzend Personeel en tevens lid van de Eerste Kamer voor de PvdA. Haar geestverwante, mevrouw Gin jaar-Maas, kreeg het ook al aan de stok met de PvdA toen zij stelde dat er niet bezuinigd mag worden bij LOS ANGELES De Amerikaan- se filmregisseur William Wellman, die uit eigen ervaringen als vlieger in de Eerste Wereldoorlog en vreem delingen legionair püttend enige 'van de grootste actiefilms aller tij den maakte, is in Los Angeles aan leukemie overleden. Wellman werd 79 jaar. Wellman regisseerde in 1927 de eerste film die een Academy Award won, 'Wings'. Onder z(jn andere films zijn de beroemde gangster film „Public ennemy" (1931) 'A atar is bom' (1937) en de oorlogs film The story of G. I. Joe, (1945). In totaal maakte WeHman 75 films. het beroepsonderwijs, omdat hier juist de leerlingen uit de minder bevoorrechte milieu's terechtkomen. Laban wees daarop op de tegenbe- groting die de VVD eerder indiende en waarbij 450 miljoen gulden op het onderwijs zou kunnen worden bezuinigd. „Hoe valt dat te rijmen?", zo vroeg hij zich af. De PvdA-ers hadden daarentegen veel instemming voor het onderwijs beleid van Van Kemenade c.s., dat volgens hen vooral de zogeheten kansarme groepen niet in de steek laat. Overigens stelde Laban zich be slist op tegen enkele bezuinigings maatregelen. De verhoging van de groepsgrootte by het mto van 18 naar 20 stuit bij hem op onoverkomelyke bezwaren. Dat gold trouwens ook voor optrekken van de groepsgrootte bij de mavo en de -categorale streek scholen. De CHU-woordvoerder Van Lei jen- horst, mede sprekend namens de KVP en ARP. uitte zijn twijfels over Van Kemenade als de hoeder van de vrijheid van onderwijs. Daarenboven is het tempo waarin de minister werkt volgens hem zo hoog, dat het onderwijsveld niet snel genoeg kan reageren. Minister Van Kemenade vroeg de CHU-woordvoer der of hij zijn beweringen dat hij de vrijheid van onderwijs in gevaar zou brengen met voorbeelden wilde staven. Van Leyenhorst bleef daarop het ant woord schuldig. De KVP-er Hermes wees er op dat het gereedschap voor het onderwijs (leerkrachten, financien, gebouwen eet.) centralistisch is geregeld en dat is zijns inziens niet bezwaarlijk. Als dat maar niet geldt ten aanzien van de leerstof, zo stelde hij met nadruk. De AR-woordvoerster mevrouw Kraaijeveld-Wouters schaarde zich in grote lijnen achter het beleid. Wel constateerde zij dat de minister zeer slecht „overkomt". Namens DS70 noemde de heer Verwoert de bezuinigingen bij het mbo-hbo onaanvaardbaar en me vrouw Van der Heem-Wagemakers van de PPR drong er by de minister op aan de leerlingen zelf meer bij het overleg te betrekken. ADVERTENTIE Wij vragen voor spoedige indiensttreding VERKOOPSTER (plm. 1820 jaar) LEERLING-VERKOOPSTER (plm. 17 jaar) Sollicitaties gaarne na 18.00 uur: (J DAMESMODES DAMESMODES PRINCESTRAAT 17, KATWIJK AAN ZEE, TELEFOON 15467 AMSTERDAM Concertgebouw: Grote zaal: 12 dec., 20.15 uur. KRO Jubileumcon cert met het Radio Philh. Orkest en het Groot Omroepkoor o.l.v. Odon Alónso; 13 dec., 15.00 uur, Omroeporkest oJ.v. Hubert Sou- dant McDowell; 13 dec., 20.15 uur, het Ned. Kamerorkest oJ.v. David Zinman: 14 dec., 14.00 uur, Mandolineorkest Da Capo en 11 Mandolino; 15 dec., 2015 uur, de Wiener Philharmoniker o.Lv. Lorin Maazel; 16 dec., 20.15 uur, Amsterdams Sinfonietta o.l.v. W. F. Bon; 17 dec., 12.30 uur, lunch-ooncert door het Concert gebouworkest o.l.v. Bernard Haitink; 17 en 18 dec., 20.15 uur, Concertgebouworkest o.l.v. Bernard Haitink. Kleine zaal: 12 dec., 20.15 uur, Ulf Hoelscher, viool; 13 dec., 20.15 uur, het Vermer Kwartet; 14 dec., 20.15 uur, Paul Badura-Skoda, piano; 16 dec., 20.15 uur, Ernst Haefiger, tenor en Irwin Gage, piano. Stadsschouwburg: 12 en 13 dec., 20.00 uur, het Publiektheater met „Majoor Barbara": 14 dec., 13.30 uur, de Ned. Operastichting met „Orfeo ed Euridice"; 15 en 17 dec., de Ned. Operastichting met .Katja Kabanova"; 16 dec., 20.00 uur, Toneelgroep Thea ter met „Koning Hert"; 18 dec.. 20.00 uur, Ned. Danstheater. Brakke Grond: 12 en 13 dec., 20.30 uur. Noorder Compagnie met „Hans Kohlhaas"; 15 t.m. 18 dec., 20.30 uur. Toneelgroep Thea ter met „De andere dodendans". Carré: 14 dec., 11.00 uur. Koffieconcert door het Concertgebouw orkest: 15 dec.. 20.15 uur. concert door de Engelse groep Fair- port Convention. Centrum BeUevue: 12 t.m. 14 dec., 20.30 uur, Toneelgroep Centrum met „Monoloog"; 16 en 17 dec., 20.30 uur, Ned. Operastichting met „Der Kaiser von Atlantis"; 18 dec., 20.30 uur. Ned. Opera stichting met „The four note opera". Klein Bellevue: 12 t.m. 18 dec. <beh. 15 dec 20.00 uur, Kabaret Tekstpierement met „Ja we zijn daar gek". Nieuwe de la Mar: 12. 13. 14. 17 en 18 dec.. 20.15 uur. Paul van Vliet One-man-show. Shaffy-Theater: 12, 13 en 16 dec., 20.30 uur, toneelgroep Baal met „Getrommel in de nacht": 12 en 13 dec., 20.30 uur. Harlekyn Toneel met Het Dagboek van een gek"; 12 en 13 dec., 20.30 uur, De Ketelshow II. ROTTERDAM De Doelen: Grote zaal: 12 dec., 20.15 Hans Vonk Eisler; 14 dec.. 14.00 20.15 uur, Operakoor Maasstad er Frits Kox; 16 en 17 dec., 20.15 Hans Vonkodaly; 17 dec., 12.45 u\ 12 en 13 dec., 20.15 uur, Ned. Kamerorkest o.l.v. David Zinman: 18 dec., 20.15 uur. Solistenconcert. Rotterdamse Schouwburg: 12 t.m. 14 dec.. 20.15 uur, Stadstoneel Rotterdam met „De pop"; 15 tm. 18 dec., 20.15 uur. Publieks- theater met „Majoor Barbara". Luxor-Theater: 12 tm. 18 dec. <beh. 15 dec.). 20.00 uur, André van Duin's Lachcarrousel. Hof pleintheater: 12 tm. 18 dec. (belt. 15 dec). 20.15 uur, „Een VUl- Picco^Theater12 en 13 dec., 20.15 uur, Onafhankelijk Toneel met groernTkakatoe"14 dec 13.00 en 15.15 uur. Kindertheater Wiedus met de jeugdmusical „Tsjonge, tsjonge 16 tm. 18 dec.. 20.15 uur: Katheater met „Heliogabalus". DEN HAAG Koninklijke Schouwburg: 12 en 14 dec., 20.15 uur, Haagse Camedie met „De arrestatie" van Jean Anouilh; 13 dec., 20.15 uur, Haag se Comedie met „Al wie met ons mee wil gaan" van Noël Co ward: 14 dec., 14.00 uur, Haagse Comedie met „De Jongste dag" van Odön von Horvath; 15, 16 en 17 dec.. 20.15 uur, Nederlands Danstheater. HOT-Theater: 12 en 13 dec., 20.30 uur, Haagse Comedie met „De Zanzibar"; 14 dec., 14.00 uur. Kindertheater Pssstt met „Piccolo en de metroman": 14 dec., 20.30 uur, Ensemble Music Work shop Warschau; 16 tm. 18 dec., 20.30 uur; Nieuwe Komedie met „De komedie over de knecht van twee meesters" van Goldoni. Circustheater: 12 dec., 20.15 uur, uitvoering door leerlingen v. h. Kon. Conservatorium; 13 dec., 20.00 uur, Ned. Operastichting met „Katja Kabanova"; 16 dec., 20.15 uur, Zuid-Hollands Ope rakoor o.l.v. Harry Holtman en het Haags Jeugdkoor o.l.v. Ma- lur, Rott. Philh. Orkest o.l.v. :ur, Turkse Middag; 14 dec., het Gewestelijk Orkest o.l.v. ir, Rott. Philh. Orkest o.l.v. Koffieconcert. Kleine zaal: rius Borstlap; 17 dec., 20.15 Congresgebouw: 13 dec., 20.30 uu Duf allo; 17 en 18 dec., 20.30 u van Otterloo. Diligentia: 12 en 13 dec., 20.15 ir. Nationaal Ballet. Residentie-Orkest oJ.v. Richard ir, Residentie-Orkest o.l.v. Willem ïr, optreden van de Anglo Ame rican Theatre Groupes. 14 dec., 11.30 uur, uitvoering door Aulos Amsterdam; 14 dec., 14.30 uur, Ulf Hoelscher, viool; 16 dec., 20.15 uur, Kamermuziekavond door leden van het Residentie-Orkest; 17 dec., 12.45 uur, Lunchprogramma; 18 dec., 20.15 uur, Marian ne en Jaap Dieleman, alt-bariton, m.m.v. Gerard van Blerck. Theater aan de Haven: 12, 13, 16, 17 en 18 dec., 20.30 uur, Toneel groep De Appel met „Agamemnon". Theater in de Steeg: 12 en 13 dec., 20.30 uur, Nationaal Hekelcaba ret met „Het hemd van het lUf"; 14 dec., 14.30 uur, Haags Sprookjestoneel met „Spotje en de monstermaniak"; 15 dec., 20 30 uur, Frieda van Engelenburg, alt-mezzo, Wim de Jong, viool en Ab van Duuren, piano. Theater Pepvjn: 12, 13 en 18 dec., 20 30 uur, Cabaret Gerrit met „Jumping Gerrit '76"; 17 dec., 20.15 uur. Bob van Asperen, kla vecimbel. LEIDEN Rijnlands Lyceum: 13 dec., 20.15 uur, Kabaret Marijke en Sieto Ho ving „JU en ik". LAK-Theater: 17 dec., 20.15 uur, ,A Journal of the plague year". Ja panse show; 18 dec., 20.15 uur, „De heldentenor"; 12 en 13 dec., 20.15 uur, de Amsterdamse Handke/Weiss-groep met „Marat Sade" van Peter Weiss. St. Bonifaciuskerk, Alphen: 12 dec., 20.15 uur, Gewestelyk Orkest en het Maasstad Operakoor met opera „Wilhelm Tell" van Ros sini. 99 SCHIEDAM (SP) Vijftien gewa pende politiemannen hebben gister middag in het centrum van Schie dam een volkomen onschuldige bui tenlandse werknemer opgepakt. De man met een bivakmuts, een sjaal en zonnebril werd ervan verdacht dat hij het hoofdpostkantoor wilde overvallen. Later bleek dat de 41-Ja- rige Turkse fabrieksarbeider N. M. uit Rotterdam zo was uitgedost door een kaakontsteking en een oogaan doening. Het postkantoor bezocht hij alleen om 25 guldon te wisselen. De opschudding ontstond op het mo ment dat een vrouw de politie alar meerde met de mededeling dat een gemaskerde het gebouw was binnen gedrongen. Bij aankomst van de re chercheurs was hij echter al verdwe nen. Net op het moment dat de rond het gebouw verspreide politieman nen aan loos alarm dachten en weer naar het nabij gelegen bureau wil den terugkeren, kwam de man de straat inlopen. Hij had zoals na zijn aanhouding bleek in de buurt nog een boodschap gedaan en wilde nu in zijn auto stappen die nog voor het postkantoor stond geparkeerd. "Hoogst verdacht zag hij er uit. Op het moment dachten we zelfs aan een Palestijnse overvaller of terro rist", vertelt hoofdinspecteur D. P. van der Veen achteraf. "Voor de ze kerheid hebben we hem nog even voor verhoor naar het bureau ge bracht. De man bleek echter volko men onschuldig". UTRECHT (ANP) Amnesty In ternational en de Industriebond NKV gaan gezamenlijk een actie op touw zetten om de 45-jarige Marokkaan Ikhich Houssine vrij te krijgen. Housinne zit momenteel in z'n vader- land een gevangenisstraf van 30 jaar uit, omdat hij in ons land als lid van de Industriebond NKV vakbonds activiteiten ontplooide. Houssine, die zes jaar in ons land werkte, ging. aldus Amnesty en de industriebond, in juli '72 voor een bezoek aan zijn vrouw en zeven kin deren naar zijn vaderland. Een dag na aankomst werd hij gearresteerd. Na een jaar in voorarrest te heb ben gezeten werd Houssine in au gustus 1973 tijdens het mammoet proces in Kenitra veroordeeld tot dertig jaar gevangenisstraf. Hous sine stond in Kenitra tegelijk terecht met een groep officieren, die in het najaar van 1972 een aanslag op ko ning Hassan had gepleegd. Houssine werd veroordeeld, omdat hij mede plichtig zou zijn geweest aan een "complot dat tot doel had de open bare orde te vernietigen", zo blijkt uit een brief die zijn advokaat des tijds aan Amnesty stuurde. Klaas Groot van Amnesty meent, dat men heeft geprobeerd Houssine medeplichtigheid aan de aanslag op koning Hassan in de schoenen te schuiven. Maar dat is een loze be schuldiging, want toen de aanslag in het najaar van 1972 plaats vond zat Houssine al lang achter slot en grendel. "Hij is de dag na aan komst in Marokko gearresteerd, hoe kan hij dan aan de voorbereiding van het complot hebben meegewerkt aldus Klaas Groot. aan willen geven, omdat Amnesty, aldus Groot, op de Marokkaanse au toriteiten werkt als een rode lap op een stier. Langzamerhand acht men de tijd wel rijp om de zaak publiek te maken. Meespeelt ook het feit dat een andere Maeokkaan, die destijds tot Nederlander is ge naturaliseerd, enkele maanden gele den Is vrijgelaten, nadat minister Van der Stoel zich met de zaak had bemoeid. Amnesty is al anderhalf Jaar Amnesty en de Industriebond NKV met de zaak Houssine bezig. Tot zijn ervan overtuigd, dat Houssine nu toe heeft men er ruchtbaarheid en anderen het slachtoffer zijn van de activiteiten die verklikkers in dienst van de regering in Rabat sinds jaar en dag ontplooien in die landen waar veel Marokkanen wer ken. De vorig Jaar in Nederland opgerichte Culturele Vereniging Ami cale is, aldus de Industrie bond, een dekmantel waarachter de ver klikkersactiviteiten schuil gaan. Dat Amicale tot nu toe, voor zover be kend, in Nederland nog geen brok ken heeft kunnen maken is, verklaart het NKV. vooral te danken aan het feit, dat de vakbonden van meet af aan tegen Amicale hebben gewaar schuwd.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7