„Pleintje is door verkeer opgegeten" Unicefactie verloopt succesvol STOPLICHTENA UTOMAAT AAN KATWIJKSE Stichting Dorp Lisse i.o. stelt leefbaarheid primair PAGINA 4 DONDERDAG 11 DECEMBER 1975 Gehandicapten welkom bij verenigingen ALPHEN AAN DEN RIJN Nu ongeveer twee jaar geleden heeft de afdeling Alphen aan den Rijn en Omstreken van Philadelphia, de vereniging van ouders en vrienden van het afwijkende kind, in de re gio een enquête gehouden on der ouders van gehandicapte kinde ren. Hieruit bleek, dat er in de maatschappij nogal wat ontbreekt aan mogelijkheden voor deze kin deren wat betreft vrijetijdsbeste ding, mogelijkheden tot contact, vorming en dergelijke. De oudervereniging heeft toen een werkgroep Sport en Recreatie in het leven geroepen. Deze werk groep bestaat uit ouders en des kundige van ondermeer het So ciaal Pedagogisch Centrum in Lei den, de sociale werkplaats De Spoorhaven, de dagverblijven Wou tershof en Zonnehof en leerkrach ten van het buitengewoon onder wijs. De werkgroep kreeg als opdracht het stimuleren van sportbeoefening en recreatie door geestelijk gehan dicapten. Men is van mening dat ook deze groep mensen zo veel mo gelijk in de gelegenheid gesteld moet worden, in de maatschappij te integreren. Daarom probeert dia groep gebruik te maken van be staande sport- en recreatievoorzie ningen en wil men niet overgaan tot het oprichten van een aparte stichting. Men is nu zover, dat onderzocht is welke mogelijkheden er zijn in de regio Alphen aan den Rijn. Van uit d'e werkgroep werden contacten gelegd met de sportverenigingen. De bereidheid geestelijk gehandi capten in de vereniging op te ne men, blijkt groot te zijn, temeer omdat vanuit de werkgroep gezorgd wordt voor deskundige begeleiding. Er moet Immers gezocht worden naar teen trainingswijze, die is aan gepast aan 'het niveau en de moge lijkheden van de gehandicapten. Deskundige hulp hierbij is onont beerlijk. Uiteindelijk is een "programma" tot stand gekomen van mogelijkhe den, dat iedereen wel iets biedt. De Streek-muziekschool probeert met de geestelijk gehandicapten een groep "Zingen en spelen met mu ziek" te vormen en nog meer mu ziek maken is mogelijk bij de Jos- ti-band, de band van de Hooge Burch, die bereid is ook niet-be- woners in de band op te nemen. Volksdansen gebeurt eenmaal in' de veertien dagen bij de dansgroep Nirkoda. Ook gaat bij voldoende deelname een soosavond starten bij 't Bunker- tje en wel eenmaal in de maand op donderdagavond. De soosavonden zijn bedoeld om gewoon een beetje met elkaar te praten, een plaatje te draaien, een spelletje te doen, enz. En dan nog de sport. Bij de gym nastiekvereniging Houvast kan men trimmen, hardlopen, balspelen, etc. De accommodatie van ARC is be schikbaar om voetballen te Ieren. Er wordt gezorgd voor gelijkwaar dige teams, zodat er ook wedstrijden gespeeld kunnen worden. Veel deel nemers zal ongetwijfeld ook de wan delsport trekken. In samenwerking met de AWSV The Quick Steps wor den wandeltochten georganiseerd, waarbij uiteraard de afstanden aan gepast worden. Het grootste probleem ontmoet de werkgroep op het ogenblik nog bij de motivering van de gehandicapten zelf. Juist bij deze groep blijkt een grote drempelvrees te bestaan. Het zal ook van de maatschappij om hen heen afhangen, hoe deze drempel vrees overwonnen wordt. Voor inlichtingen en opgave van deelname kan men terecht bij de se cretaris van de werkgroep, de heer G. J. v. d. Woude, Castorstraat 26, Alphen aan den Rijn, telefoon 01720—93110. Nadrukkelijk moet nog vermeld worden, dat de gehele re gio, van Bodegraven tot Hazerswou- de enz., van de mogelijkheden ge bruik kan maken. Bij eventuele ver voersproblemen wordt naar een op lossing gezocht. Automobilisten hielden zich aan maximum snelheid ALPHEN AAN DEN RIJN De Alphense politie heeft gistermiddag omstreeks het middaguur een ver keerscontrole gehouden op het kruis punt Steekterweg/ Spoorlaan in Zwammerdam, Niet één van de ruim 750 automobilisten die het kruispunt passeerde overtrad daarbij de maximum-snelheid van 80 km per uur. Wel hield de politie zeven bestuurders (allen van vrachtwagens* aan die door rood licht reden. De meesten van hen verklaarden dat zij dachten het stoplicht nog wel to zullen halen. Lisse heeft vrijwel geen enkele straat in de dorpskern, waar rustig kan worden gewandeld. Afgelopen maandag raakten op het kruispunt twee PTT-ers gewond waarvan één ernstig, toen een vracht wagencombinatie door rood licht reed. Enkele weken geleden werd op het geleden werd op het kruispunt een 11-jarige jongen dood gereden, even eens door de bestuurder van een vrachtwagen die het rode licht ne geerde. Een jonger broertje raakte daarbij zeer ernstig gewond. in herziening te nemen, afgewezen. Er is echter een voorstel van de protestants christelijke partijen ge komen, dat in de commissie ruimte lijke ordening gepraat moet worden over het bestaande bestemmings plan en te bezien, hoe noodzakelijk het is om het plan aan te passen. Ik heb dus wel de indruk, dat er iets is aangeslagen". Samenspel De Stichting is momenteel nog een beetje in afwachting. ''Wat stroomt er door, wat gebeurt er. We willen een groep zijn, die vanuit de bevolking zorg draagt. Noem het dus enerzijds een stukje actiegroep. We zouden graag een levendig sa menspel hebben met de gemeente lijke overheid, en derhalve vertegen woordigers uit de gemeente in de Stichting laten plaatsnemen". Verdubbeld De bevolking van Japan telde 1 oktober 111.933.818 zielen en is in 55 jaar verdubbeld, aldus de cijfers van een officiële volkstelling. Japan heeft 55.088.752 vrouwen en 56.845.066 mannen in 32.143.748 gezinnen. Gijzeling Een ontsnapte ge-, vangene in Frankrijk heeft gister avond in Valence in het zuidoos ten van het land een bejaarde vrouw gegijzeld om de vrijlating van twee vrienden en een snelle au to voor een aftocht af te dwingen. De uitbreker, de 21-jarige Michel Chezavel, drong bij de vrouw bin nen tijdens een klopjacht door mo torpolitie omdat hij door een rood licht was gereden. Ondanks, dat die afvaardiging op moeilijkheden stuit van beide kan ten, zal de Stichting toch binnen enkele maanden worden opgericht. „Er kleven nog wel bezwaren aan. We willen voorkomen, dat een groep mensen los van wat er binnen de ge meente gebeurt, gaat opereren. We zijn ons er van bewust, dat veel be langen tegenover elkaar moeten wor den afgewogen. We kunnen de zaak niet alleen vanuit bepaalde gezichts punten bekijken. Neem de Lissese middenstand. Die is bang, dat een verkeersarm gebied in Lisse klantenverlies betekent. Want de klant kan dan niet meer voor de deur komen met de auto. Zo'n kwestie vraagt om een politie ke uitspraak. Het gemeentebestuur meent in dit geval, dat zolang er geen duidelijke meerderheid is bij de middenstand, er geen beslissing wordt genomen. Dat betekent niet, dat B en W afwijzend staan tegen over plannen in die richting, maar wel dat ztij het niet verantwoord ach ten, verdere stappen te ontwikkelen". KATWIJK - B en W vara Kat wijk denken er aan om het aantal hondentoiletten uit te breiden. Vo rig jaar is een begin gemaakt met de aanleg van deze voorzieningen. In de wijk Molemblok is zo'n toilet geplaatst. Afhankelijk van het ef fect dat hiermee wordt bereikt zul len er elders in Katwijk nog enkele worden gerealiseerd. Voor de aanleg wordt een deel van de hondenbe lasting aangewend. KATWIJK Deze week is de nieuwe automaat voor de verkeers lichten op de Zeeweg in werking gesteld. Hiermee is een einde ge komen aan de langdurige periode van storingen aan de oude auto maat, die ver voor haar tijd ver sleten was. De nieuwe automaat werkt ge heel verkeersafhankelijk, d.w.z. dat auto's door middel van een in de weg aangelegd detectiesysteem ge meld worden en in volgorde van aankomst worden afgewikkeld. Fietsers en bromfietsers moe ten zichzelf melden via de druk knoppen. Een nieuwigheid, die'de Een andere nieuwigheid in deze installatie is, dat parallellopende rijrichtingen niet automatisch met elkaar meegaan, zoals bij de oude installatie. Als er geen fiet sers of voetgangers zijn gemeld kunnen verschillende, niet con flicterende rijrichtingen tegelijker tijd doorrijden, waardoor een snellere afwikkeling van het ver keer mogelijk wordt. Dit betekent echter wel, dat iedereen goed op zijn of haar eigen licht moet let ten. Voor fietsers en bromfietsers zijn er daarom bp geringe hoogte aan de paal nog emtra lampen aangebracht. De oversteektijd voor fietsers is gezien hun grotere snelheid korter dan die voor de voetgangers Deze laatsten hebben echter be halve de duur van de groenfase ook nog de 6 seconden speling om de oversteek af te maken, nadat hun licht rood geworden is. In de komende weken zullen ook de bij de voetgangersover steekplaats Waterloopje- Lyceum pad en bij de Callaoweg aange brachte lichten op de automaat worden aangesloten en wel zoda nig, dat een groene golf ontstaat voor het doorgaande verkeer. Sassenheimer wordt morgen voorgeleid KATWIJK/SASSENHEIM De Sassenheimse bloemenrijder Frank W, wiens vader na een korte worsteling met hem op het Katwijkse strand overleed wordt morgen voorgeleid aan de offi cier van Justitie. Hem zal waar schijnlijk doodslag of zware mishandeling ten laste worden gelegd. LISSE Het ziet er, na ander half jaar, nu wel naar uit dat de "Stichting Dorp Lisse" komend voor jaar haar beslag gaat krijgen. Sinds juni 1974 is de stichting "in oprich ting". De heer Paardekooper, architect en - tot vorig jaar - Lissenaar, is een van de initiatiefnemers van de ze stichting, die de leefbaarheid in Lisse primair stelt. "Of te wel: we proberen van Lisse een dorp te maken waar het pret tig wonen is. Centraal hierbij staat, dat de identiteit van het dorp be houden blijft. Wil dat verwezenlijkt kunnen worden, dan zal een duidelij ke verkeersstructuur moeten worden ontwikkeld, waarin het bewegen van de mens wordt vastgesteld", aldus de heer Paardekooper. De Stichting i.o. tracht deze doel stelling te verwezenlijken door over leg en samenwerking met gemeente bestuur, burgerij en middenstand van Lisse. De aanleiding tot de oprichting da teert van twee jaar geleden, toen het Lissese gemeentebestuur een zeven- tiende-eeuws boerderijtje aan de Grachtweg wilde slopen. Lisse heeft zo'n twintig van die boerderijen ge had, die vooral in en rondom de dorpskern waren geconcentreerd. De boerderij aan de Grachtweg was, al dus de heer Paardekooper, in rede lijk gave toestand, maar verwaar loosd. Blik Volgens het bestemmingsplan "Centrum" uit 1968 kon de gemeen te de Grachtweg verbreden naar het Vierkant en het parkeerterrein ver groten "om meer ruimte te geven aan het blik", aldus de heer Paar dekooper. Tegen dit besluit kwamen een aantal Lissenaren in het geweer. Men verzocht de gemeenteraad, de sloopvergunning niet te tolereren. De groep - zo'n dertien man - nam contact op met Monumenten zorg, teneinde de boerderij alsnog op de monumentenlijst te plaatsen. Van de zijde van Monumentenzorg werd spontaan gereageerd. In een paar maanden tijd stond de boerde rij op een voorlopige monumenten lijst. Er kan niet worden gesloopt. Centrum De Stichting onderscheidt het ver keer in Lisse tussen doorgaand en dat rond de oude dorpskern. Er zou een parkeervoorziening moeten ko men, die past in de filosofie van het behoud van het dorp, zo meent de Stichting. "Lisse heeft vfrijwel geen enkele straat in de dorpskern, waar rustig kan worden gewandeld, laat staan vertoeft. Het pleintje is door het ver keer opgegeten". De Stichting wil herziening van bestemmingsplan „Centrum". De heer Paardekoper heeft hier over gepraat op twee politieke bij eenkomsten, en wel die van de VVD en KVP in Lisse. "We zijn welis waar nog een onderstroom. Er is nog weinig van de Stichting i.o. merkbaar. Wel heb ik de indruk ge kregen, dat enkele politieke figuren in Lisse gevoelig zijn voor de ach tergronden. Tot mijn teleurstelling is bij de laatste begrotingsbehande ling een motie van de PvdA/PPR om het bestemmingsplan (Centrum" ALPHEN AAN DEN RIJN De Wenskaartenactie van Unicef ver loopt voorspoedig. In een tussentijd se stand van zaken meldt de organi satie dat de Unicefactie in het win- Smokkelaar De zoon van de Amerikaanse ambassadeur in Me xico is gearresteerd toen hij maan dag uit Frankrijk in Engeland ar riveerde. De 24-jarige John Tho mas Jova wordt beschuldigd van een poging ruim een kilo cocaïne het land binnen te smokkelen. Vrijlating bepleit Gisteren hebebn 410 Britse dokters in de Ti mes een beroep op Brezjnew ge daan, de dissidente Russische Jood dr. Michail Stern vrij te laten. Stern is tot acht jaar gevangenis straf veroordeeld. De Britse dokters achten de gevangenschap van Stern in strijd met de over eenkomst van Helsinki en vragen van Brezjnew hem toe te staan zich bij zijn gezin in Israël te voe gen. keicentrum de Aarhof 2440 heeft opgeleverd. Via de leerlingen van de Heliconschool werd bovendien een bedrag bijeen gebracht van ruim f 5320.-. Wenskaarten kunnen nog gekocht worden in de Unicefstand die aan staande vrijdag en zaterdag in de openbare bibliotheek aan de Pieter Doelmanstr. staat. De kaarten wor den verder verkocht op de volgen de adressen: P. Groenhart, Anna van Burenlaan 1Apotheek Somberg, Emmalaan 16; mevr. M.C. Meilink - Singer, Ericapark 33; mevr. T. Kla ver-Contant, Groenoord 162; mevr. L. de Graaf-Van Beek Jacob Cats- straat 5; mevr. A.E. Smits-Rosingh, Juweelstraat 71; mevr. W.J.M. Boot- Vis, Prins Hendrikstraat 73; mevr. P.M. Peters-Roelofs, Prunusstraat 5, De verkoopadressen in Ter Aar en Woubrugge zijn die van respec tievelijk mevrouw A. van der Meu- len-Coert, Vosholstraat 7 en mevr. D.M.A. Adema-Maxtijn, Schellinger houtstraat 23. Eén van de dorp-initiatiefnemers is de architect Paardekoo per. Hij zegt: Laten we proberen van Lisse een dorp te ma ken waar het prettig wonen is".

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4