Waarschijnlijk toch ontslag Daey Ouwens NZH-BUSKAARTJE VOOR LEIDEN WORDT 80 CENT Technologie voor de arme landen Steun in context van Derde Wereld Camel 20 is weer terug B en V komen met nieuw voorstel: Naaktstrand kost Rijnland veel extra geld n Philips Hoogtezon zorgt o.a. voor iveerstcind DONDERDAG 11 DECEMBER 1975 LEIDEN/HAARLEM Een busritje met de NZH in het Leid- se stadsgebied (waartoe ook het grootste deel van Oegstgeest ge rekend wordt) gaat met ingang van 1 januari 1976 80 cent kos ten. De verhoging met vijf cent maakt onderdeel uit van een nieuwe opzet van de tarieven by de NZH. Het huidige sectietarief zal vol gend jaar worden vervangen door een wijdmaziger zöne-ta- rief. Het hele vervoersgebied van de NZH, dat zich uitstrekt van Den Haag tot Den Helder, is inge deeld in 200 zones, elk met een doorsnede van ongeveer vier kilo meter. Binnen zo'n zone kan men gedurende één uur reizen voor 75 cent. Overschrijdt men één zone- grens, dan kost een enkele reis 85 cent (retour fl.50). Voor een derde, vierde en vijfde zóne komt daar steeds respectievelijk 30,30 en 35 cent bij. Reist men nog ver der dan kost elke zone 30 cent meer voor een enkele reis. Om een voorbeeld te geven: rei zend per NZH-bus van Katwijk naar Leiden passeert men drie zónes en betaalt daarvoor f 1,15 voor een enkele reis f 2.05 voor een retourtje. De zogenaam de "zónegrenzen" liggen voor een ritje via Rijnsburg bij het Rijn- zichtviaduct en de Achterkerkweg en via Valkenburg bij de Haag se Schouw en de Molentuinweg. Nog een ander voorbeeld: een busritje van Lisse naar Voorscho ten loopt door vijf zónes en kost dus f 1.80 voor een "enkeltje" en f 3.25 voor een retourbiljet. Anders dan bij het huidige ta riefsysteem gelden met ingang van 1 januari gewijzigde tijdslimie ten. Voor het reizen in één of twee zónes geldt straks een limiet van 1 uur. en voor busritten over drie tot acht zónes twee uur. Voor negen zónes en meer geldt een periode van drie uur waarbin nen gereisd (en overgestapt) kan worden. Werd tot nu toe op het buskaartje vermeldt tot welk tijd stip men kon overstappen, nu wordt steeds het juiste tijdstip (af gerond op een kwartier) op het kaartje gedrukt, zodat de busrei ziger zelf moet uitrekenen hoe lang het kaartje geldig is. In de overgangsperiode zal de ge wijzigde tijdslimiet soepel worden gehanteerd, maar in de toekomst zal onmiddellijk na het verstrij ken van de tijdslimiet een nieuw kaartje gekocht moeten worden. Voordeel van het nieuwe systeem is dat men nu met hetzelfde kaar tje kan overstappen van de ene in terlokale op de andere interlokale bus of van een interlokale-bus op een lokale bus of andersom. Voor waarde is slechts dat men slechts reist in zónes waarvoor betaald is en dat de tijdslimiet niet wordt overschreden. Geen extraatje De wijziging van de tarieven be tekent voor de NZH nagenoeg geen extra inkomsten, zo werd gisteren door de directie van de NS-dochter verzekerd. In vele gevallen zal het reizen met de bus goedkoper worden, vooral wanneer het ritten zijn waarbij overgestapt moet worden van de ene op de andere regionale lijn. In sommige gevallen merkt de reiziger hetemaal niets van het gewijzigde tariefstelsel en in en- te brengen. Centraal Nederland kele gevallen is mén duurder uit. en West-Nederland, andere ver- Dat men bij de NZH het tarief- voersbedrijven in dit gebied, gin- systeem heeft veranderd is ge- gen al eerder tot het zone-sy- beurd om een eenheid tot stand steem over. Het is een aanzet tot «rat over enkele jaren e<en natio naai tariefsysteem moet worden. Aan een uniformiteit in tarief voor trein, bus, tram en metro wordt hard gewerkt. Op het ogen blik is dit nog niet mogelijk om dat de tarieven die de verschil lende bedrijven berekenen nogal eens verschillen. Het zone-tarief dat nu wordt ingevoerd heeft nog een ander voordeel. Met ingang van 1 Ja nuari kan men in elke NZH-bus •een kaartje kopen dat geldig is tot de eindbestemming. Tot dusver moest men bij het overstappen op de interlokale lijnen steeds een nieuw kaartje kopen. Vanaf 1 januari is het theoretisch mo gelijk om opstappend in de Leid- se Breestraat een kaartje te ko pen naar Alkmaar. Zoals reeds vermeld gaat een enkele reis in het Leidse stads gebied «met Oegstgeest) f0.80 kosten. Een enkele rit voor kin deren van 4 tot en met 9 Jaar en voor de houders van een 65- pas kost 40 cent en een maand abonnement gaat straks f 27.50 kosten. Voor een jeugdabonne- ment voor een maand betaalt men vanaf 1 Januari f20.- Zes- rittenkaarten kosten straks f3.85 voor 65-plussers f2.40'. Deze "stadstarieven" wijken af van het gebruikelijke "zone-ta rief". Een enkele reis binnen één zone kost straks f0.75. een re tour f 1.35, een tienrittenkaart f 6 en een maandabonnement f22.50 Een dagkaart, die recht geeft op onbeperkt reizen met de NZH kost zeven gulden en een jaar abonnement f 99,- Abonnementskaarten die voor 1 januari 1976 zijn gekocht blij ven geldig tot d'e afloopdatum verstreken is. De tienrittenkaar- ten blijven geldig tot en met 31 maart 1976. Om de busreiziger volledig in te lichten over de nieuwe tarie ven van de NZH. die tot en met november dit jaar ruim 45 mil joen reizigers vervoerde, zal in de week van 18 tot 25 december huis-aan-huis een folder worden verspreid, waarin de wijzigingen worden toegelicht. De folder die een oplage heeft van 900 000 exemplaren, zal ook in de bussen verkrijgbaar zijn voor de reizi gers. Miskleuntjes LEIDEN „Ik zou niet één ambtenaar willen laten val len. Ik zou ze allemaal wil len redden van miskleunen, maar ze gebeuren zoel. dus dan laat je je emoties gaazi". Deze „rectificatie" wilde wet houder Verboom gaarne aan gebracht zien in de uitlatin gen die hij vorige week in een commissievergadering deed. Aanleiding hiertoe was het optreden van buitenland se werknemers in de Groene- steeg. Verboom gebruikte toen het xooord „miskleu nen", dat kwam in de krant en gisteravond zei hij in de fractievergadering van de PvdA: „Dat zoil ik graag af zwakken. Ik zeg die dingen wel, maar ze komen zo hard aan dat de ambtenaren er moeite mee hebben". Meer Leids nieuws elders in deze krant LEIDEN De kans is groot dat de gemeenteraad zal beslissen dat T. C. Daey Ouwens, de direc teur van de Groenoordhal die al gedurende bijna twee jaar op non-actief is gezet, moet worden ontslagen. Deze conclusie kan ge trokken worden uit de discussie die gisteravond in de vergadering van de raadsfractie van de PvdA plaats had. Daarin bleek namelijk dat een aan tal raadsleden (Van der Horst, Pe ters, Ranner) weliswaar in het be wuste voorstel v^n B en W onvol doende motieven tot ontslag vinden maar ook dat zij er op zichzelf wel voorstander van zijn om Daey Ou wens uit zijn functie Je ontheffen. Het college van B en W vergadert aanstaande vrijdag weer over de ze kwestie, waarna het voorstel zal worden aangevuld met een nadere motivering. Als de tijd het toelaat zal de gemeenteraad volgende week een beslissing nemen. In het nieuwe voorstel tot ontslag (eervol, dus met behoud van salaris) van Daey Ou wens zal straks vermoedelijk onge veer datgene komen te staan wat wethouder v. Dam zijn fractiegeno ten gisteravond voorhield. Hij name lijk. en niet Van Aken, de wethou der van zowel personeelszaken als de Groenoordhal. nam de verdediging van het voorstel voor zijn rekening. Van Dam zei o.a.: "Aan de direc teur van de Groenoordhal moet men 'n aantal eisen stellen die niet gel den voor andere plaatsen in het amb telijk apparaat. Is het feit dat Daey Ouwens een moeilijk heerschap is nu reden voor ontslag? Er zijn meer moeilijke ambtenaren en er zijn een heleboel plaatsen waar dat niet tot ontslag hoeft te leiden. Bij een hal als de Groenoordhal gaat het erom, dat de directeur functioneert met verschillend geaarde gebruikers. De verschillende belangen van de gebrui kers spelen mee, alsmede het finan ciële belang van de gemeente. Een directeur moet aan klantenbinding kunnen doen. Ik heb niet het ver trouwen dat wat in het verleden aan conflicten naar voren is gekomen bij handhaving van Daey Ouwens zal verdwijnen in de toekomst. Voor iemand die na een tijdelijke periode in vaste dienst treedt van de ge meente (zoals Daey Ouwens) geldt vaak het voordeel van de twijfel. Ik geloof dat we daar meer mee moeten gaan oppassen. Een verkeerde be noeming kan de werksituatie van an deren grondig bederven. Het kan best zijn dat de schorsing van Daey Ou wens indertijd beter niet plaats had kunnen hebben. De vraag is of wat er sindsdien naar voren is gekomen ertoe leidt dat de man gehandhaafd moet worden. Volgens mij is het be ter dat Daey Ouwens niet terug keert". Aldus wethouder Van Dam die de lange duur van de schorsing verklaarde met te zeggen dat er eerst naar andere wegen is gezocht dan ontslag: een andere baan voor Daey Ouwens binnen het gemeente lijk apparaat. "Een ontslag hadden we al in januari kunnen voorstellen. Maar we hebben in de richtingen gekoerst van: beëindiging van Daey Ouwens' functioneren in de Groen oordhal. Hij vond echter dat hij een andere baan niet moest aannemen om zijn positie niet te verzwakken en wij vonden dat we hem geen baan konden aanbieden, die hij niet wil de accepteren". Het betoog van Van Dam was voor het raadslid Van der Horst aanlei ding om te zeggen: "Ik wil een stuk hebben, waarin staat waarom het college meent dat Daey Ouwens niet kan terugkeren. Al stelt het college maar: op grond van zijn karakter kunnen we niet met hem werken. Een politiek bestuurder kan dat van efen ambtenaar zeggen. Maar dan moet je het wel zeggen". Zoals ge zegd zal het college van B en W nu met een nader uitgewerkt voorstel aan de raad komen. Du Gardijn liet gisteravond overigens weten dat de fractie van PPR/PSP/D'66 er naar "neigt om tegen het voorstel te stemmen", dus voor terugkeer van Daey Ouwens te pleiten, "al zijn we er nog niet helemaal definitief uit". De PvdA-fractie zal in zijn stand punt, gelet op de gebeurtenissen in het verleden rond deze kwestie, ech ter waarschijnlijk wel de steun krij gen van het CDA, waarmee een raadsmeerdertieid voor ontslag van Daey Ouwens zou zijn. LEIDEN De toenemende po pulariteit onder badgasten van het zich geheel en al naakt blootstellen aan de zonnestralen, blijkt niet al leen van nadelige invloed te zijn op de omzet van de textielindustrie. Ook het Hoogheemraadschap van Rijnland heeft er onder te lijden. Het zijn niet zo zeer de zonaanbid- dende Adams en Eva's die hun stempel drukken op de begroting van het hoogheemraadschap, als wel de niets betalende toeschou wers die dit nieuwe fenomeen ko men bekijken, dan wel begluren. Het Hoogheemraadschap van Rijn land ondervindt de gevolgen hier van met name bij het naaktstrand in Zandvoort waar het helm van de duinen door nieuwsgierig publiek wordt aangetast. Mede om deze re denen is de post "duinonderhoud" op de begroting van Rijnland voor 1976 van 328.000 gulden tot 620.000 gulden verhoogd. De begroting werd gisteren be handeld in de verenigde vergade ring van het hoogheemraadschap. Burgemeester jhr. T. A. J. van Ey- singa van Oegstgeest toonde zich daarin niet zo ingenomen met de verhoging van de post "duinonder houd". Het woord "naaktstrand" omzeilend met de term "dieren tuin" zei Van Eysinga: "Dit is blijkbaar een attractie voor het publiek, dat onze helm ver trapt. Maar daar hoeven wij toch niet voor te betalen"? Het bleek dat ook de financiële commissie van 't hoogheemraadschap bij het door nemen van de begroting "Lang bij het naaktstrand in Zandvoort had stilgestaan", zo vertelde commissie voorzitter H. P. Zwetsloot. Dijkgraaf J. baron van Knobels- dorff noemde de naaktstranden 'een extra zorg". De uitbreiding van de begrotingspost zal onder meer besteed worden aan een ver sterking van het opsporingsappa raat. Prikkeldraad blijkt in de praktijk weinig effectief omdat het vaak weer snel ondergestoven is met zand, als het al niet is doorge knipt. "Verder zal overleg met de plaatselijke overheid plaatshebben om met maatregelen deze ongewo ne toestand te bestrijden", zei Van Knobelsdorff. Waarop burgemees ter Van Eysinga uit volle borst uit riep: "Alle succes daarmee, dijk graaf"! ADVERTENTIE (ADVERTENTIE) PEPERZAK beheerst 'tvak! Ontmoet onze kollekties waardeer onze prijzen REPAREREN - MODERNISEREN Achterlichtjes voor hond en kat Niet te geloven en toch ze worden goed gezien 's avonds op straat. En makkelijke bevestiging aan halsband. DIERENSPECIAALZAAK ROBBERS Heeft ze. HAVEN 24 TOT 26A - LEIDEN - TEL. 125107 in Leiden Centraal vraagstuk op intenmiversitaire converentie LEIDEN "Hoe bevorder je de wetenschap en de techniek in de context van het land en wel zo dat het de arme bevolking ten goede komt. Dat", aldus de Leidse hoogle raar prof. dr. A. Querido, "is de centrale vraag van de conferentie". Prof. Querido is voorzitter van de interuniversitaire conferentie" over "Wetenschap en techniek voor de ontwikkelingslanden", die volgen de week maandag, dinsdag en woensdag aan de Leidse universitiet (Gorlacus laboratoria) zal worden gehouden. Op deze conferentie, die georganiseerd wordt door de NUFFIC (stichting van de Neder landse universiteiten en hogescho len voor internationale samenwer king) en de Leidse universitiet. zul len vertegenwoordigers van de Ne derlandse universiteiten en hoge scholen een nieuwe aanzet probe ren te geven voor het wetenschap pelijk speurwerk ten behoeve van de ontwikkelingslanden. Volgens prof. Querido zal het daarbij niet gaan om h'at doen van concrete projekt- voorstellen, maar wel om het ont wikkelen van projekt-ideeën. De conferentie ligt min of meer in het verlengde van een conferen tie die aohtjaar geleden in Utrecht werd gehouden en waar vertegen woordigers van universitieten ver klaarden dat de universitieten en hogescholen in Nederland een eigen verantwoordelijkheid en taak heb ben "ten aanzien van vorming, on derzoek en dienstverlening met be trekking tot de ontwikkelingslanden". Het gevolg van deze oonfereoti* was de instelling twee Jaar later van een Programma Universitaire Ontwikkelingssamenwerking en een aantal projekten die onder de noe mer van dit programma werden ontwikkeld. Intussen, zo zegt de NUFFIC, blijkt de universitaire in spanning voor de ontwikkelingslan den nog te eenzijdig te zijn geble ven. "De nadruk heeft gelegen op hulp bij het geven van onderwijs, maar gezamenlijke researchprojek- ten hebben geen hoge vlucht kun nen krijgen". Op de eerste dag van de confe rentie, 15 december, zullen door di verse vertegenwoordigers van uni- resiteiten inleidingen worden gehou den o.a. door dr. Ch. Cooper, staf lid van het Institute of Develop ment Studeis van de Universiteit van Sussex, en dr. A. Ramachan- dran, een van de ontwerpers van het Indiaase Science and Technology Plan. De laatsten zullen het heb ben over de voorwaarden waaraan universitaire ontwikkelingsbijstand moet voldoen wil deze. zoals dat ge noemd wordt, "ontwikkelingsrele- vant" zijn. Op de tweede dag gaan de univer siteiten en hogescholen met elkaar in de slag aan de hand van inlei dingen die twee maanden geleden geschreven zijn over alle mogelijke aspecten van het ontwikkelings onderzoek en die nu aan de universi teiten en hogescholen in discussie- gropen worden besproken en van commentaar worden voorzien. De bedoeling is, als een vervolg daarop, een aantal ideëen en uitgangspun ten op tafel te leggen en die te com bineren tot programma's. Op de der de dag zal gesproken worden over de algemene beleidslijnen en de orga nisatie van het ontwikkelingsonder zoek. Voor d'e ze organisatie zullen aan het slot van de conferentie aan bevelingen worden gedaan. Deze aan bevelingen zijn bedoeld voor de mi nister van ontwikkelingssamenwer king, drs. J. Pronk (die maandag avond zal spreken), de ministeries van onderwijs en wetenschappen (staatssecretaris Klein zal de laat ste dag spreken), landbouw en vis serij, volksgezondheid en milieuhy giëne. en ten slotte de colleges van bestuur van de universiteiten en hogescholen. Een van de aangepaste technieken die te zien zijn op de ten toonstelling: een windmolen met behulp waarvan energie kan worden opgewekt. EXPOSITIE IN LEIDEN LEIDEN "Tien jaar geleden zag men meer perspectief in de vergroting van de technologi sche groei in de ontwikkelingslanden dan nu. We hebben het inzicht gekre gen dat bevoorrechte groepen er meer van hebben geprofiteerd dan de ar me massa's en dat de sociale en- gelijkheid daardoor is toegenomen". Aldus prof. dr. E. W. Hommes, voor zitter van de nationale oommissie voorlichting en bewustwording ont wikkelingssamenwerking (voorma lige commissie-Claus), gisteren bij de opening van een tentoonstelling over aangepaste technologie voor ontwikkelingslanden, die in het col legegebouw van de Gorlaeuslabora - toria aan de Wassenaarseweg is in gericht. Volgens prof. Hommes, hoogle raar in de ontwikkelingssociologie aan de Utrechtse universiteit, laat de tentoonstelling een technologie zie (eenvoudige technische apparatuur) die beter toegepast kan worden op de niveau's van de arme landen. "Een technologie", aldus de' hoog leraar, "die daarbij niet alleen voor de arme, maar ook voor de rijke landen een oplossing van allerlei pro blemen zoals wind- en zonne- energie kan bieden". Op de tentoonstelling kan men zien hoe de in Nederland ontwikkel de technologie in het dagelijks leven van de mensen in de Derde Wereld kan worden ingepast. Er is veel fo tomateriaal te zien en tal van instru menten geven een beeld van simpe le maar uiterst vernuftige technie ken die nodig zijn om in elk geval aan de primaire levensbehoeften van de bevolking in de Derde Wereld te gemoet te komen. Zo zijn er enke le windmolens te zien. zonnereflec- taren. een landbouw-scootertractor, een hoogoventje waarmee hoogwaar dig staal kan worden gewonnen en allerlei andere technische apparatuur die door de bevolking van de arme landen zelf kan worden gemaakt en onderhouden. De expositie is ingericht in het ka der van de interuniversitaire confe rentie over "Wetenschap en techniek voor de ontwikkelingslanden" door vijf Nederlandse groepen, namelijk het Koninklijk Instituut voor de Tro pen (Amsterdam), de Stichting Tool (interuniversitaire stichting voor aan gepaste technologie), Bureau voor In ternationale Projekten van TNO, het Ingenieursbureau Dwars, Hee- óerik en Verhey BV en Demotech in Amsterdam. De expositie is tot en met woensdag 19 december elke werkdag van negen tot vtff uur ge opend. (ADVERTENTIE) PHILIPS

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3