Mojet: „ex aequo" op voordracht toch minder geschikt? „Kracht Warschau-pact groeit „Pappa": de leider van treinkapers Tarieven Rijnland toekomst drastisch omhoog gaan in Meer zekerheid huurders Kamer tegen sluiting van herseninstituut DONDERDAG 11 DECEMBER 1975 PAGINA 21 Benoeming directeur Endegeest weliswaar "ex aequo" met dokter zekere privacy. Ik Hustinx (dus zonder dat één van beiden door B. en W. een voorkeur werd uitgesproken), maar dat. wilde nog niet zeggen dat het college beide kandidaten van een even hoog niveau achtte. Deze stel ling poneerde het PvdA-raadslid Höppener gisteravond in de verga dering van zijn fractie, hem niet door iedereen werd afgenomen. persoon- Höppener"Er was twijfel over de bestuurlijke capaciteiten van Mojet (de huidige waarnemend di recteur van Endegeest, red.) en het feit dat hij ex aequo op de voor dracht werd geplaatst moet meer worden gezien als een gebaar in de richting van het personeel van En degeest. In een commissievergade ring heeft het college zijn voorkeur laten blijken. We zochten een man met betere bestuurlijke capacitei ten". Waarop zijn partijgenoten Peters en Duivesteijn uitrieoen: "Die interpretatie is voor jou". Pe ters veroordeelde het beleid van het college in de kwestie-Endegeest nogal scherp: "Als je inspraak creëert hoeft dat niet altijd de doorslag te geven, maar je moet er wel een zwaar gewicht aan toeken nen. Het college moet aantonen waarom Mojet er nu buiten moet vallen. Er is een spel gespeeld waar niemand meer iets van begrijpt". Höppeners verklaring van wat "ex aequo" kennelijk zoal kan beteke nen werd door Peters als een "Kremlingedachte" gekarakteri seerd. Trouwens: ook wethouder Tesselaar was het niet met Höppe ner eens: "Het college heeft geen enkelvoudige voordracht willen doen". Zoals bekend trok Hustinx zich terug toen bekend was gewor den dat het personeel hem niet wenste, maar B. en W weigerden toen om de overgebleven Mojet al leen op de voordracht te plaatsen. De raadsleden De Geus (CDA) lijk nog wel zulke procedures citeren". In de verga dering van maandag zal Höppener waarschijnlijk voor stellen dat er voor 15 Januari 1976 een stuurgroep moet wórden inge steld, bestaande uit adviseurs van buitenaf, raadsleden, wethouders en ambtenaren, die voorlopig adviezen moet uitbrengen over alles wat zich Endegeest afspeelt. Voor 1 dank maart 1976 zouden B Höppener, een voorstel o heersvorm vai het pi ziekenhuis moeten doen, een speciale commissie ingesteld moeten worden. Eveneens voor datum moet het college een voorstel doen over de topstructuur bij Ende geest (met name over de vraag of er zowel een "medisch directeur", als een "economisch directeur" moet bedenken om met worden benoemd. Ten slotte dient Leiden te solli- er, aldus Höppener, binnen Ende geest ook een stuurgroep te worden ingesteld die nauw gaat samenwer ken met de door de raad benoemde stuurgroep (zie boven). Of het voor stel precies in deze vorm zal worden ingediend is de vraag. Wethouder Tesselaar vond met name een aan tal van de genoemde data "irreëel" Du Gardijn (PPR/PSP 'D'66> kwam gisteravond nog vertellen dat W, aldus zijn fractie de benoeming 1 i Mojet tot medisch-directeur blijft staan. Daarnaast, op hetzelfde ni veau dus, zou een economisch direc teur benoemd moeten worden, aldus Du Gardijn. ANDRIESSEN WIL IDEE VAN GEBRUIKSWAARDE OMBUIGEN DEN HAAG (ANP) Mr. An- driessen, de fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer, wil het idee van de gebruikswaarde als waar debepaling bij onteigening van onroerend goed ombuigen. Die om buiging moet inhouden, dat het deel van de waardestijging, dat is ont staan door overheidshandelen, ten goede komt aan de gemeenschap, aldus Andriessen gisteren in de tv- rubriek "Den Haag vandaag". Hij reageerde hiermee op de twee wets voorstellen van het kabinet over de grondpolitiek, het ene over de ge bruikswaarde bij onteigening en het andere over het voorkeursrecht. Het kabinet heeft gekozen voor het idee van de gebruikswaarde, de waarde bij het bestaande gebruik, waarbij toekomstverwachtingen geen rol mogen spelen. Met name ook Wessels (VVD) stellen deze kwestie PvdA-fractieleider Ed van Thijn wil onvoorwaardelijk aan die gebruiks waarde vasthouden. Andriessen vindt het geen goed idee en wil het aanpassen. Daarover moet volgens hem een goede parle mentaire discussie mogelijk zijn. "Ik zal zeker een serieuze poging doen om op het punt van de ge bruikswaarde het wetsontwerp ge wijzigd te krijgen", aldus Andriessen. De KVP-leider mist in de voorstel len een mogelijkheid tot extra ver goeding in gevallen dat iemand zijn onroerend goed op een duurdere plaats moet vervangen. Die vergoe ding was in de afspraken bij de for matie van het kabinet-Den Uyl voor zien. In het wetsontwerp staat er niets over, aldus Andriessen. Met het voorkeursrecht, het recht van gemeenten om in bepaalde geval len het eerste recht van koop we nooit principiële tegenstanders ge- weest.We geven alleen de voorkeur aan een andere uitwerking, zo zei de KVP-leider. De wetsvoorstellen komen vermoe delijk volgend jaar voor het zomer reces in de Kamer. t OEGSTGEEST Bij een botsing tussen twee vrachtwagens, vanochtend om kwart over zes op de Rijnsburg er weg ter hoog te van wegrestaurant De Valk is de 29-jarige C.A. G. uit Rijris- burg vrij ernstig gewond geraakt. Met een vrij ernstige lin kerbeenfractuurkneuzingen en verwondingen in het gelaat is hij naar het AZL overgebracht. De chauffeur van de bloemenwagen, die op de linker rijstrook richting Leiden reed heeft waarschijnlijk te laat gezien dat de wagen met aanhangereveneens rijdend in de richting Lei den wilde voorsorteren op de linker rijbaan om het parkeer terrein van De Valk op te draaien. De chauffeur van de wagen met aanhanger, de 25-jarige J.N. uit Rijnsburg bleef onge deerd. Op de foto de kabine van de bloemenwagen. erontreinigingsheffing en omslag Wethouder Tesselaar gaf deze verklaring voor het gedrag van het college (hij sprak als, zoals hij het zelf noemde "betrekkelijke buiten staander" Oosterman gezondheids zorg en Van Aken personeelsza ken zijn nauwer bij de voordracht betrokken)"De inspraakcommissie van het personeel (door het college benoemd red.) gaf een verdeeld ad vies. Daarnaast hadden we een ei gen mening. Dan was er ook nog de mening van het totale personeel. Je kan je afvragen waar die me ning op gebaseerd is en welke waarde je eraan moet toekennen, ge zien het wisselend personeelsbe stand, maar goed. Je kunt ook nog vragen stellen bij de methode van het personeel: waarom hebben LEIDEN De verontreinigings heffing, alsmede de omslag die door het Hoogheemraadschap van Rijnland van huis-en grondbezitters wordt geheven, zullen de komende jaren waarschijnlijk nog drastisch omhoog gaan. Dit bleek gisteren uit antwoorden van dijkgraaf Van Kno- belsdorff op vragen die naar voren kwamen in de verenigde vergade ring van het hoogheemraadschap. In 1976 komen er weer vier gereed in Hazerswoude-dorp, in Katwijk, ir Bodegraven en in Gouda. De verho ging van Rijnlands tarieven is ni nog binnen de perken gebleven om dat het hoogheemraadschap beschikt zelfde over reserves. Wanner die uitge put zijn, zal middelde gezinsbezetting van drie en niet van drie-en-eenhalf, zo als tot nu toe. "Een politieke beslissing", zei Van Knobelsdorff (de voor be drijven gehanteerde norm blijft de- 10), ook onvermijdelijk zijn, met mogelijk nog een beperking dank zij eventu ele rijkssubsidie in het kader var gebaseerd is op cijfers. In het verdere verhoging ten wordt de gemiddelde woningbe- Een aantal grote investeringen de werkloosheidsbestrijding bouwwerken. "Maar in feite moet je datgene heffen wat drukt op de Van (het in aanbouw zijnde maal in Halfweg, een nieuw kantoor complex voor de technische dienst waterkwaliteitszorg", in de Leidse Breestraat) zullen hun Knobelsdorff. invloed doen gelden op de hoogte van de omslag; hetzelfde geldt voor de verontreinigingsheffing, die vol gens het principe "de vervuiler be- dere kandidaten zich teruggetrok- onroerend goed te hebben, heeft taalt" de kosten moet dekken ken? Ik geef toe dat er bij de pro- minder moeite. Daarvan zijn de bouw zuiveringsinstallaties. Volgens model-huurcontract DEN HAAG (SP) De Consumen tenbond en het Nederlands Verbond van Huurdersorganisaties hebben een model-huurcontract ontworpen dat met name de huurders van wo ningen meer rechtszekerheid moet bieden. Het ontwerp van het model huurcontract zal besproken worden in een werkgroep, die staatssecre taris Van Dam gaat instellen om een betere verstandhouding tussen huurders en verhuurders te bewerk stelligen. Volgens de ontwerpers van het model-huurcontract is het voornaamste doel van het contract de huurders een basis voor onder handeling met de verhuurders te ERNSTIGE BEZORGDHEID IN BRUSSELS NAVO-BERAAD lands Verbond van Huurdersorga nisaties wijzen op het veelvuldig voorkomen van eenzijdige bepalingen in huurcontarcten. Als voorbeelden noemen zij verboden van dieren hou den, het niet mogen verplaatsen van losstaande kasten en regelingen t.a.v. de tijden waarop de centrale verwar ming zal worden gestookt. Volgens het ontworpen model-huur contract zal de huurder 't recht heb ben zelf wijzigingen in de woning aan te brengen zonder de bruik baarheid en de bewoonbaarheid van de woning aan te tasten. Bovendien krijgt de huurder de bevoegdheid reparaties te laten verrichten voor rekening van de eigenaar, wanneer de eigenaar weigert die gebreken zelf te laten repareren. In het huur contract is omschreven welk onder houd voor rekening van de huurder komt. Tenslotte is in het model huurcontract ook geregeld dat bij overlijden of vertrek van cte huur der het huurrecht overgaat op dege nen met wie hij een gemeenschappe lijke huishouding voerde. Roken, kanker en Nobelprijzen STOCKHOLM (ÜPI) Tot verlegenheid van het publiek op de uitreikingsplechtigheid van de Nobelprijzen in Stockholm heeft een van de Amerikaan se ontvangers van de Nobelprijs voor medicijnen het roken van sigaretten gehekeld en erop aan gedrongen dat men ermee op houdt. Professor Howard Temin zei in zijn aanvaardingsrede dat hij "buien zichzelf" was door het uitblijven van maatregelen om het roken van sigaretten tegen te gaan. Tijdens Temins rede zag men rokende genodigden schielijk hun sigaretten doven, maar zo dra hij was gaan zitten kwamen de aanstekers weer voor de dag. zetting op 3,2 geraamd. De huis houdens hebben dus de laatste ja ren eigenlijk iets te veel betaald. Nu wordt dat in een zeker evenwicht gebracht". Op lange termijn wordt wellicht het hele systeem van heffingen vervangen, aldus de dijk graaf. Op vragen van burgemeester Van Evsinga (Oegstgeest) over het MAN (het Milieu Actiecentrum Nederland, "een groep die wel vindt dat het milieu schoon moet, maar er niet voor wil betalen", sprak de burge meester), antwoordde Van Knobels dorff, dat "wij er mijns inziens in zijn geslaagd om de groep te over tuigen van de onredelijkheid van haar standpunt. Of de andere par tij dit wel bevestigen, weet ik niet". Het MAN organiseert, zoals bekend een weigeringsactie: bewoners zou den de verontreinigingsheffing niet moeten betalen, alleen bedrijven. "Ik hoop dat de kwade weg die het MAN is ingeslagen geen succes zal boeken", zei de dijkgraaf. De vergadering ging akkoord met de verhoging van de tarieven. De verontreinigïngheffdng voor gezin nen gaat omhoog van 62,65 naar 70,50 per woning en voor alleen staanden van 17,90 naar 23,50. De omslag voor huis- en grondbezit ters (waaruit de kosten van weter- kering - dijken, duinen e.d. en wa terbeheersing - bemaling - worden bestreden wordt 39 per hectare land en 7,80 per honderd gulden belastbare opbrengst van huizen. Een stijging van ongeveer negen procent. ARNHEM (APA) "Wat is hier aan de hand?" zei de 83-ja- rige mevrouw Barger stomver baasd toen zij samen met haar man na 125 angstaanjagende uren uit de gekaapte trein bij Wüs- ter uitstapte. Gedurende de zes lange dagen dat de emeritus-pre dikant ds. G. A. Barger (84) en zijn echtgenote in de geblindeerde trein gegijzeld werden, hadden zij er namelijk niet het flauwste be nul van, dat een imposante poli tie- en legermacht zich bij de trein had samengetrokken. Bemiddelaar ir. Manusama wist de terroristen er zondagmid dag toe te brengen het bejaarde echtpaar uit Zutphen vrij te laten. Zij waren de oudsten onder de gegijzelde passagiers. Goedgemutst stapten de domi nee en zijn vrouw die dinsdag morgen in Groningen op de trein naar Zwolle. Zij hadden enkele dagen bij familie gelogeerd en gingen nu weer terug naar het bejaardentehuis 's Heerensteen in Zutphen. De acht Molukkers, die met een groot Sinterklaas pakket bij zich in Assen in stapten, merkten ze in het geheel niet op. Daar kwam echter snel verandering in. Ter hoogte van het Drentse gehucht Wijster. stopte de trein plotseling en een jonge Molukker, die dreigend met een Uzi-mitrailleur zwaaide, schreeuwde: "De trein is geblok keerd. U moet allemaal op uw plaatsen blijven zitten". De gij zeling, die in de hele wereld be- wekken, begon- roering nen. Mevrouw Barger, die in haar comfortabele leunstoel in het Zut- phense bejaardentehuis een won derbaarlijk fitte indruk maakt, zegt: "De eerste dertig uur hebben we helemaal niets te eten of te drinken gehad. Maar dat is heel gek: Je merkt het niet eens. Uit eindelijk kregen we wat uiterst zoete thee. Nou moet u weten dat ik zoete thee verafschuw, maar op dat moment was het voor mij een godendrank". De volgende morgen kregen we een paar be schuitjes. De tot aan de tanden bewapende Molukkers, letten er nauwlettend op dat alle passa giers in hun eigen compartiment bleven en geen woord wisselden met passagiers in een ander deel van de trein. De terroristen hadden hun gezicht nagenoeg af gedekt met een doek of een muts. Mevrouw Barger: "Tja, de gang naar de w.c. was dan ook ge woon een uitstapje. Hoewel dat eigenlijk niet het goede woord is. Er ging namelijk steevast een Molukker met je mee, die dan een pistool of een mitrailleur in je rug duwde. Je moest je handen wassen met een paar druppels wa ter. Doordat we zo geïsoleerd za ten in ons compartiment hebben we niet gemerkt dat er donderdag een passagier in koelen bloede werd neergeschoten. Vrijdagavond hoorden we een explosie, maar wat er nu precies gebeurde kon den we niet zien. Een Molukker zei alleen, dat er een ongelukje was gebeurd". Al kort na de aan vang van de actie in de trein. brachten de terroristen hun gij zelaars op de hoogte van hun mo tieven. Mevrouw Barger: "Wij kregen een boekje, waarin het nodige te lezen was over de Zuid- Molukken". Het echtpaar uit Zutphen kon uit alles opmaken dat zij gegij zeld werden door goed getrain de terroristen en ook dat de over val op de trein tot in de puntjes voorbereid was. Dominee Barger "Zij tradën zeer gedisciplineerd op en waren nogal zelfverzekerd. Dat blijkt wel uit het feit. dat ze ons altijd zeer correct behan delden. Nooit viel er een onverto gen woord". Inmiddels is bekend geworden dat de terroristen afkomstig zijn uit Bovensmilde (Drente). Voor dat ze dinsdagmorgen in Assen op de trein stapten namen ze uitvoe rig afscheid van hun familie. Al hun bezittingen gaven de Moluk kers alvast aan hun familieleden waarmee ze in feite hun testa ment opmaakten. Tenslotte zel den de jonge terroristen nog bij hun afscheid: "Jullie zien ons een lange tijd niet meer". In tegenstelling tot de schaarse informatie, die uit de trein sij pelde. bemerkte het echtpaar Bar ger dat de Molukkers wel dege lijk een leider in hun midden had den. "De Molukkers noemden hem "pappa", aldus mevrouw Bar ger. "Of dat nou een bijnaam is, weet ik niet. Hij was de onbetwis te leider van het stel. "Pappa" had een enorm gezag. Ik zag hem pas voor het eerst to«en we wer den vrijgelaten. Ik zei tegen hem: "Ben jij nu pappa? Je hebt nog zo'n jong gezicht". "Pappa" was kennelijk zeer vertederd door het optreden van mevrouw Barger, want bij wijze van afscheid gaf hij haar een kus op het voor hoofd. Dinsdagavond, de eerste avond in de trein, geloofden de heer en mevrouw Barger nog he lemaal niet in hun mogelijke vrij lating. "We zeiden tegen elkaar: "Dit wordt onze laatste nacht". Hoewel de dagen daarna er een zekere band ontstond tussen de terroristen en de gegijzelden ver trouwde het echtpaar Barger er nog steeds niet op, dat zij het er levend zouden afbrengen. Zon dagmiddag, kwart voor drie, zei de dominee tegen zijn vrouw: "Godzijdank, er is weer bijna een dag voorbij". Op dat moment kwam de dokter die zich onder de gegijzelden bevindt naar hen toe en vroeg: "Willen Jullie weg?" Mevrouw Barger: "We wisten niet wat we hoorden. Die dokter is trouwens voor alle passagiers een grote steun". In hun flatje in het 's Heeren steen vol met bloemen en ca- deau's lijken de doorstane ver schrikkingen al weer ver w(?g. De vitale mevrouw Barger glun dert. Haar man is enigszins ver magerd. maar ook hij lijkt de angstige dagen in de trein weer goeddeels te boven zijn gekomen. "Weet u. het waren volgens mij zeer godsdienstige Jongens. Ze hadden zakbijbeltjes bij zich en soms zongen ze een godsdienstig lied", zegt de dominee nog. DEN HAAG (SP) De Tweede Kamer heeft in grote meerderheid (PvdA, VVD, KVP, AR, CHU, PPR CPN en DS'70) bezwaren geuit te gen de sluiting van het Nederlands centraal instituut voor hersenonder zoek, zo is bij de behandeling van de onderwijsbegroting gebleken. Staatssecretaris Klein had de slui ting van het instituut als bezuini gingsmaatregel aangekondigd. Het CPN-Kamerlid De Leeuw dien de een motie in om de beslissing zwakke onderhandelingspositie de huurders zal blijven. De Consumentenbond en het Neder- Den Haag heeft haast met de Schiphollijn DEN HAAG (ANP) —De raad van Den Haag heeft de Tweede Ka mer gevraagd niet een zodanige be slissing te nemen, dat in de voorge nomen procedure van aanleg van de Schiphollijn vertragingen optre den. Dit staat in een gisteren door de raad van Den Haag aangenomen de raad van Den Haag aangenomen motie. Daarin zegt de raad, dat een spoedige aanleg van de Schiphollijn volgens het vastgestelde tracé (het zogenaamde tracé 2) voor Den Haag als regeringscentrum en internationa le vestigingsplaats van groot belang is. BRUSSEL (AP) De ministers van Defensie van de NAVO-landen hebben ernstige bezorgdheid uitge sproken over de toenemende militai re kracht van de Sowjet-Unie en haar bondgenoten in vergelijking met de Noord-Atlantische alliantie. Zij verklaarden dat de vuurkracht, mobiliteit en pantserkracht van de landen van het Pact van Warschau groeiende zijn en dat zij "een for midabele capaciteit" hebben aan tactische kernwapens, chemische en elektronische oorlogsmateriaal. De Sowjets stellen grote aantallen on derzeeërs in dienst, zowel typen die raketten dragen als typen die door kernenergie worden aangedreven. Zeer onlangs, aldus de ministers, hebben de Sowjets hun nadruk in de lucht veranderd van defensie op offensieve operaties. Dit bleek uit nieuwe bommenwerpers met grote prestatiekracht en tactische vlieg tuigen die in staat zijn tot diepe penetratie. De verklaring werd uitgegeven na een vergadering van anderhalve dag voor de commissie voor defensieplan ning van de NAVO. Op Frankrijk en Griekenland na waren alle lan den vertegenwoordigde. De verklaring zegt: "De ministers gaven uiting aan hun ernstige be zorgdheid over dde tegenwoordige trends die de relatieve militaire kracht van het Pact van Warschau en de NAVO wijzigen". De gealli eerde strijdkrachten moeten niet evenwichtige vermindering met het oosten wordt gesloten. Maar een aantal geallieerden - met name Groot-Brittannië, Italië en Nederland - zijn belangrijke ver minderingen van plan. Roay Mason, ae Britse minister van Defensie is gisteren uit Londen teruggekomen een kabinetszitting heeft besproken. Enige ideeën hierover zijn klaar om in een besloten zitting te wor den gepresenteerd door secretaris generaal Joseph Luns. wat er be handeld werd is niet bekend ge maakt. Maar het voornaamste punt zou standarisatie van wapens zijn geweest. Belangrijke vorderingen zouden gemaakt zijn om een einde te maken aan de duplicatie van wa pens. Er wordt aan herinnerd dat er in 1972 bijv. ongeveer 30 anti tankwapens in gebruik waren ter wijl er thans twee die reeds in pro ductie zijn door alle NAVO-landen zijn aanvaard terwijl een derde die nog in ontwikkeling is door een aan tal landen wordt overwogen. Nederland geeft, volgens een over zicht van de NAVO, 3,9 procent van zin bruto nationaal produkt (BNP) uit voor defensie, een percentage dat sinds 1971 vrijwel onveranderd is gebleven en slechts weinig onder het Europese NAVO-gemiddelde van 4,3 ligt. Het NAVO-land dat dit jaar het grootste deel van zijn BNP aan de fensie besteedt, is Portugal - 7,5 pet - gevolgd door Griekenland (6.9) en de Verenigde Staten (6,7). De ge ringste defensie-inspanning geuroo&t zich Luxemburg (1 pet van zijn BPN) gevolgd door Canada (2,4), Italië (2,8), Denemarken (2,9) en België (3,3). In de twaalf Europese NAVO- landen (IJsland heeft geen leger) wordt gemiddeld 4.3 procent van het BNP aan Defensie besteed, eenzelfde percentage als in 1971. Voor alle vijftien NAVO-landen bedraagt dit percentage 5,3 voornamelijk als ge volg van de inspanning die de Ver- einigde Staten zich getroosten. Per hoofd van de bevolking zal Nederlandf dit jaar ca 178 dollar voor defensie uitgeven, tegen België 160, Duitsland 228, de Verenigde Staten 380, Luxemburg 53, Grieken land 140 en Denemarken 147. over sluiting uit te stellen. Beine- ma, sprekend namens de drie grote confessionele partijen, zei eerst de resultaten van een (beperkt) onder zoek te willen afwachten alvorens de door Klein gewenste financiële maatregel te treffen, die volgens het AR-Kamerlid een uittocht van des kundigen tot gevolg zal hebben. Van Kuijen (PPR) en Kolthoff (PvdA) kwamen daarop zelf met een motie. Daarin wordt de rege ring gevraagd beslissingen over slui ting of sterke vermindering van ac tiviteiten van para-universitaire in stituten in het algemeen pas te ne men na uitvoerige studie. Ruim de helft geslaagd voor examen van zendamateurs DEN HAAG (§P) Van de 1071 kandidaten, die eind november in de Utrechtse Jaarbeurs werden ge machtiging, zijn er 671 geslaagd. De houders van een d-machtiging mogen twee jaar lang op zes kana len in de 2 meter band met fm wer ken. Na afloop van die twee jaar zal een houder van een d-machtiging zijn hobby alleen kunnen voortzetten als hij slaagt voor het examen voor de 1, b, of c-machtiging. Pas dan krijgt hij de officiële status van zendamateur.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21