„Bij Telstar nam ik niet eens de penalties..." PallMaU Export 4er Dick Helling: één brok wanhoop 1°lpvX& Koersen Nootdorp INDERDAG 11 DECEMBER 1975 Ajax moest de benzine zelf betalen SOFIA Anderhalf uur lang moest Ajax gisteravond op het vliegveld van Sofia bivakke- •en voor het de lucht in kon. "Martin Air" kon namelijk de benzine niet betalen die de Bul jaren voor de "F 28" hadden ge leverd. De Bulgaren eisten er 1400 dollar voor. Onmiddellijk »n contant. Met cheques nam men geen genoegen. Uiteinde lijk bracht Ajax-penningmees ter Timman de oplossing. Hij schoot Martin Air het geld 9 Volgens Piet Schrijvers wa len de doelen in het Vasil Levs- (ci-stadion te klein. De doel man: "De lat zat minstens tien centimeter te laag. Als ik in Hol land de lat wil aanraken, moet Ik op mijn tenen staan. Hier Icon ik de lat zó beetpakken. We hebben het nog tegen de scheidsrechter gezegd, maar dte haalde alleen zijn schouders op". Levski Spartak benutte bij de ontknoping alle vijf de straf schoppen. Tichanski, Panov, Mi- lanov, Borissov en Jotdanov lie ten Schrijvers vanaf elf meter kansloos. Bij Ajax troffen Geels Krol en Notten doel en miste Helling. Gerry Mühren behoef de daardoor de laatste straf schop niet meer te nemen. i°JIArT Als 66n brokje wanhoop zat hij gisteravond in de vertrekhal van de luchthaven van Sofia: Dick Helling, de man die vanaf elf meter had gefaald, waardoor Levski, het gisteren nog al fortuinlijke Levski, tussen de laatste acht van het UEFA Cup-toernooi plofte. Dick Helling. Doorgaans gunt Rinus Michels hem slechts een plaats in de dug out- De gene raal vindt hem een van zijn mindere soldaten. Maar gisteravond werd de 25-jarige aankoop van Hans Kraay toch even bij een werkelijk gro te veldslag ingezet Nadat Levski en Ajax al 110 minuten verheten strijd hadden gele verd tien minuten dus voordat ook de tweede vijftien minuten verlenging er op zat mocht Dick Helling dan toch zijn traininqs- pak uittrekken. Rinus Michels: „Ik begreep op dat moment al dat het uiteindelijk op het nemen van strafschoppen zou uitdraaien. Omdat Helling als een expert op het gebied van het nemen van penalties bekend staat, zette ik hem in. Alleen daarom. Voor de strafschoppen" En dus moest Dick Helling, nadat Ajax en Levski er inderdaad niet op de normale manier in waren geslaagd om een beslissing te for. ceren, vanaf elf meter gaan richten. Een opdracht, waar de voor malige speler van Telstar, die vandaag-de-dag door het vele vertoe ven in de dug out amper zelfvertrouwen meer bezit, weinig gelukkig mee leek. Maar het bevel van de generaal negeren, ja, dat kon hij natuurlijk niet. J Na een halve omhaal van Geels op de lat vliegt de bal alsnog langs Levski-doelman Stainov. Via het lichaam van Panov (midden), de man die ook de twee Bulgaarse goals produceerde. Snerpende fluitconcerten daalden vanaf de stampvolle tribunes van het Vasil Levski-stadion toen Hel ling aarzelend zijn aanloop nam. Een klungelig schot volgde. Hoog dwarrelde de bal over de lat. Even later werden er op de tribunes dui zenden kranten en programma blaadjes in brand gestpken. Want het gevolg van de I mislukte ac tie van Helling was dat Levski in het vski Spartak Sofia Ajax Am- derde Europese toernooi vertegen woordigd blijft en dat Ajax via vriendschappelijke wedstrijden in het buitenland zal moeten gaan pro beren om dit seizoen een sluitende begroting te krijgen. Door Rob Vente De uitslagen van de return-wed- 'ijden in de derde ronde van de SFA-beker zijn (de uitslag van de rste wesdtrijd staat tussen haak- irtak Moskou AC Milan 20 2 Oporto HSV Hamburg 2—1 —2). Verpool—Stal Wroclaw 3—0 (1—2). srpedo Moskou Dynamo Dresden -1 (0—3). asas Boedapest Barcelona 01 —3). S Roma Club Brugge 01 (01). Voor de kwartfinales hebben zich iplaatst: Levski, Stal Mielic, AC lilan, HSV Hamburg, Liverpool, Dy- imo 'Dresden, Barcelona en Club rugge. Als een hoopje menselijk leed zat Helling dus een paar uur later op het vliegveld van Sofia. Zielig kij kend. Nerveuze trekken rond de mondhoeken. Hij voelde zich schul dig, het bleek uit alles. Maar toch. de penalties. Daar was iemand an ders voor. Ja ,heel vroeger, bij ZFC, nam ik er wel eens eentje. Maar Ja, dat is al zo lang geleden", bromde hij. "Ik wil overigens geen excuses gaan zoeken, hoor. Ik was ook niet op van de zenuwen. Toen ik mijn aanloop nam, voelde ik me zelfs vrij kalm. Maar ik raakte de bal ge woon verkeerd en daardoor ging-ie En daarna, met een heel diepe zucht: "Het was de bedoeling dat hij in de rechter bovenhoek zou Als Michels heeft beweerd dat ik gaan i specialist in het nemen van straf- Rout™er R™d Krol, die zijn elf- Schrijvers pakt de bal voor de voeten van Jordanov (8) weg. Notten (links) zijn aanwezig om de Ajax-doelman zo nodig assistentie te verlenen. schoppen ben, zeg ik dat die woorden dan helemaal voor zijn rekening ko men. Bij Telstar nam ik niet eens ADVERTENTIE meter-trap wél had benut: "Het toch een vreselijk ifets, als Je van af de middencirkél naar de penalty stip loopt. Van alles gaat er dan door je heen. Ik dacht bijvoorbeeld: die keeper dook bij de strafschop van links, dus zal hij nou kwam de 33ste mi- Geels adat aan de andere kant rechts gaan. Of zal hij dat Geels finaal over een voorzet van juist niet doen, omdat hij veronder- de goed spelende Notten had heen- stelt dat ik dat denk". "Dan schiet er wet hoofd: gewoon rustig Leef met plezier Rook de échte Pall Mall Export Wereldbekend aroma Pall Mali Export in de hoek hem altijd neemt. En dan rustig nemen, dat is veel te riskant' "En dan zie Je dat armpje van de scheidsrechter. Dat gebaar van "ne men die bal". Nee, zijn fluitsignaal kon je vanwege de herrie niet ho ren. Alleen dat armpje, hè. En dan móét je een beslissing nemen. En toen schoot ik. Keihard. Ik legde gemaaid, wurmde Panov zich ineens los van Van Santen. Meteen stond de Bulgaar oog-in-oog met Schrij vers. Via het been van de Amster- nïet daJnse doelman bracht hij de stand op 1-0 en 75.000 Bulgaren in extase. Henk van Santen, somber: "Het de enige kans die Panov bij kels bezat, de zeventiende minuut Ajax naast Levski bracht. Een corner van Bro- kamp werd door Hulshoff, die gis teren vaak in spits opdook, doorge- kopt. Een magnifieke omhaal van Geels volgde. Keihard vloog de bal tegen de onderkant van de lat. Geels: "De terugspringende bal sprong toen tegen een Mulgaar op - al sla je me dood, ik weet niet wie het was - en daarna huppelde de bal ineens vrolijk over de doel lijn". Drie minuten later stond Ajax, dat. in Van Dord en de angstige Gerry Mühren weinig overtuigende scha- Sunny Willlamsprijs 2000 meter: 1. Lucky Star (H. Pools) 2.55.1, 1.27.6, 2. Martin Tefka, 3. Nadja van Delta. Winn 5.30, pL 1.70, 2.30, 6.10. kopp 13.20, trio 187.70. Zilveren Jubileumprijs 2000 me ter: 1. Nestor Roodnoot (P. Koppe- jan) 3.02.6, 1.31.3, 2. Nimone, 3. Net- ta Olivier. Winn. 3.90, pi. 1.60, 2.60, 1.60, koppel 52.30. Sportparkcentrumprijs le afd. 2000 meter: 1. Julia Axkit (P. Zandt) 2.53.5, 1.26.8, 2. Layla, 3. Manus Hanover. Winn 4.70, pi. 1.80, 1.90, 1.90, koppel 15.00, trio 196.40. Upie Scott P-prijs le afd. 2000 meter: 1. Mascotta (G. Gommans) 2.56.00, 1.28.00, 2. Marinus Roodnoot, 3. Miss Holland. Winn 5.40, pl. 1.70, 1.40, 1.90, koppel 11.20. Edel Scotprijs 1680 meter: 1. Ma ma Mia (P. Zandt) 2.21.7, 1.24.3, 2. Linda, 3. Jaap Eden. Winn 6.40, pl. 1.40, 2.40, 2.00, koppel 4.90, trio 582.30. De Zilveren Zweep 2380 meter: 1. Grand' Geste (W. Duivenvoorden) 3.22.5. 1.24.4, 2. Kwik Hanover. 3. Jewelprijs. Winn 28.20, pl. 4.00, 1.40, 1.50, koppel 20.50. 's-Gravenhofprüs 2380 meter: L Looper T. (W. Duivenvoor- Van Dord (2) qen) 3.28.1, 1.27.0, 2. Mission, 3. Ma xi H. Winn 10.10, pl. 2.70, 3.70, 2.10, koppel 25.10. Sportpark centrumprijs 2e afd. 2000 meter. 1. Lady van Hovi (J. R. de Boer) 2.52.7, 1.26.4, 2. Mack Ax- ville, 3. Junior Heather. Winn 4.80 pl. 2.00, 1.70. 3.10, kopp 10.30, trio 422.60. Upie Scottprijs 2e afd. 2000 meter: 1. Maiko W. (M. C. Ver- Maar gaay) 2.57.0, 1.28.5, 2. Nora Haghe- weyde, 3. Mac Rustburcht. Winn 5.30, pl. 1.80, 1.50, 1.60, koppel 6.20. Totalisatoromzet f 191.809.00. achter. Rechtsback kandidaten Verlengen, De zenuwen gierden door het Vasil Levski-stadion. In de eerste vijftien minuten zakte Ajax even weg, zonder dat Levski ervan profiteerde. In de laatste étappe van de lange race (Huls- hoff: 'Ik was toen al doodop") dic teerde Ajax het spel weer kenden Geels en Brokamp bij hun inzetten geen greintje geluk. Strafschoppen dus. Piet Schrij vers: "Rinus Michels had het er met Hulshoff over gehad wie ze bij ons zouden nemen". Hulshoff: "Het was zó: voor de wedstrijd waren er een stuk of acht me heeft gehad. Maar bij dat duel tussen hem en mij sprong de bal ineens op een polletje gras - het veld was trouwens toch een knollen - weg. Uitgerekend Grancarov ontfutselde Notten de bal en begon aan een merkwaardige, fortuinlijke solo. Hij raakte bal kwijt, kreeg hem weer terug en bereikte daarna Panov die voordat vrij voor het doel". Piet Schrijvers: "Om mijn doel te verkleinen, stapte ik naar voren. Maar hij schoot ineens en via mijn voet ging de bal er toen in. Een stomme goal". In de rust mocht Henk van San- ï«cn -TTWrVd"g'eT Rtas W- 'en gaan d°u,Th,!n„ AJa* T*8' nd immers in het offensief, dus werd Panov goede richting. Hij draaide gemakkelijk kon scoren omdat toen van me weg en stond prompt Schrijvers zijn doel had verlaten. Extase De dramatische serie strafschop pen bracht de ontknoping van een duel waarin Ajax aanvankelijk tracht te een 21 voorsprong veertien dagen geleden in Amsterdam stringente mandekking. De trai- ging de Michels-brigade 4-4-1 "En omdat ik wist dat Panov bij Levski de man is die altijd de be'slissende doelpunten maakt, had ik Henk van Santen om hem gezet. Die had overal heen volgen, waar dan ook. Een Van Santen is voor een derge lijke taak geschikt. Helling niet zo" Tik In het vrij saaie eerste half uur van de strijd hield "bikkelaar" van San ten de Bulgaarse sterspeler inder daad behoorlijk in bedwang. En om dat Suurbier de doorgaans toch ge vaarlijke Voinov geen kans gaf en Dusbaba uit de meeste duels met In de boeiende tweede helft kwam opdracht: Panov Ajax op de hobbelige, keiharde mat vaak tot vlot aanvalsspel, bij doorgaans op het "gouden hoofd" van Ruud Geels werd gemikt. Ne derlands produktiefste voetballer: "Ik kreeg inderdaad een handvol kan sen, maar om in te koppen was norm moeilijk. Want bij praktisch enorm moeilijk. Want bij praktisch nek. En de scheidsrechter zei daar niets van. Hij liet alles toe". Toch was het Ruud Geels die in De keeper: "Die Grancarov had nooit zo lang met de bal mogen lopen. Er liepen nota bene drie man van ons bij hem. Eentje had hem de tribune in moeten schoppen. De bal bedoel ik". John Dusbaba: "Het was een frommelgoal. Net als de eerste van die lui". Ruud Geels: "Het was onvoorstel baar. Wij kregen aardige kansen, zij geen één, maar die lui maakten er twee omdat wij achter ongeluk kige momenten hadden. Zo'n pech Eindhoven hebebn we tijden niet gehad". Zenuwen Opnieuw trok Ajax daarna ener giek ten aanval en weer ontston den er mogelijkheden voor de Mi- chels-elf. Maar het geluk bleef uit. Zo kopte Geels uit een voorzet van Steffenhagen tegen de paal en suisde vlak voordat de norma le speeltijd: was verstreken een an dere kopbal van hem rakelings over de lat. Great Escape de penalties. Vlak nu aangekomen SYDNEY De Friese tweemas ter the Great Escape is gistermid dag (Ned. tijd) als laatste van de vier deelnemende jachten aan de Londen-Sydney-race op de plaats van bestemming aangekomen. Het schip is 102 dagen onderweg ge weest. Bij een eerste inspectie ia gebleken, dat het schip minder ave rij heeft opgelopen dan werd ver moed. Tijdens zware stormen zijn twee spinnakers verloren gegaan. Twee spinnakerbomen zfjn gebro ken en één voorzeil dient te worden vernieuwd. Naar verwacht zullen de reparaties binnen enkele dagen zijn voltooid, zodat het schip ruim op tijd zeilklaar is voor de race te rug, waarvoor het vertreksein op 21 december wordt gegeven. Aan deze wedstrijd via de beruchte Kaap Hoorn zal worden deelgenomen door vijf jachten. De race is opgezet door de Financial Times om te zien of moderne schepen in staat zijn het record voor de overtocht, dat de klip per de Patriarch honderd Jaar ge leden vestigde, te verbeteren. De Patriarch deed destijds mev zowel de vijfde maal hebt de heen- als de terugreis 69 dagen. fijntjes Bij de heen-reis, die de Great Es cape nu voltooid heeft, waren zowel het Britse Jacht Great Britain als het Franse jacht Kriter binnen in 67 dagen. moesten worden geno> men, wees Michels de vijf aan". Omdat Michels bij die vijf Helling koos (waarom Brokamp niet voor hem in de plaats?) volg de vanaf elf meter een Bulgaarse victorie. Rinus Michels: "Het betere elf tal, het team dat de meeste kansen kreeg, verloor. Wij zijn uitgescha keld door een elftal dat beslist de mindere van ons was". In de woorden van de generaal school veel waarheid. Op Schiphol, waar Ajax van nacht landde, waren de meeste spe lers overigens al over de klap heen. Alleen Dick Helling keek nog erg beteuterd. Ruud Geels echter: 'Zondag kan er van lusten. In een interview heeft de keeper van Eindhoven, die Berendonk, gezegd dat hij liever PSV kampioen ziet worden, omdat Ajax zo'n kapsones heeft". Wim Suurbier daarop tegen Geels: "Als Je die Berendonk zondag voo gepaseseerd, naar hem glimlachen". Iedereen bij Ajax moest om deze woorden lachen. Alleen Dick Hel ling niet.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 15