Alleen oplossing door hard werken en een lange adem 'Wiegel brengt LIBERALE gedachte VVD in gevaar...' DONDERDAG 11 DECEMBER 1975 PAGINA 11 Er is naar mijn mening, nauwe lijks reden zich te verbazen over de gijzelingsacties in Beilen en fLrsterdam: ze vloeien rechtstreeks voort uit de dubbelhartige geest van Ideze tijd, zoals die vooral in óns land tot uiting komt. Ik doel op het beruchte verschijnsel van meten met twee maten. Terwijl Den Haag zich Veroorloofde de Ambonezen jaar in jaar uit met een kluitje in het riet te sturen, gold én geldt daar ten .aanzien van anderen, dat men niet kan wachten, geen dag en geen macht. Reden voor zekere potenta ten geen middel te schuwen om be paalde problemen "gaar t*e stoven". Om met het eerste deel dezer te genstelling te beginnen: je zult maar deel uitmaken van, een ge meenschap als die van de Ambone zen hier te lande, die geen enkel juitzicht hebben voor hun ideaal van een eigen staat en wier plei dooien al een kwart eeuw door slof- 'fige Nederlandse regeerders in een of ander archief worden bijgezet. 'Want laten we elkaar niets wijsma- iken: de Nederlandse overheid heeft ideze zaak welbewust op de lange Ibaan geschoven, onder toepassing van het bekende "piep-systeem". Pas als de slachtoffers gaan piepen, zou je kunnen overwegen een com missie te benoemen, die op den duur piet h"et advies komt dat er eigen lijk wel iets aan gedaan zou kun nen wordenDe onvergeeflijke jfout van Den Haag is geweest, dat men de Ambonese "piep-signalen" niet heeft gehoord, vermoedelijk niet jheeft willen horen, onder het toepasselijke devies, dat j'e je in een zo moeilijke zaak als deze beter "oostindisch doof" kunt houden. En tenslotte is dan de allerlaatste "piep" nogal hard uitgevallen.... Zoals gezegd: de Zuidmolukse zaak ls inderdaad moeilijk. Daarover kan geen twijfel bestaan. En tientallen jaren hebben de Ambonezen zich betrekkelijk rustig gehouden. Waar om dan nu deze uitbarsting van Ambonese volkswoede? Omdat de "tweede generatie" het niet langer "pikt"? Ik geloof er niets van. Wat de Ambonezen, jong èn oud, bepaald stéékt is de liefderijke zorg van Den Haag voor de Surinamers die miiljarden krijgen toegeworpen, ter wijl "Ambon" in de kou blijft staan. H'et is larie te zeggen, dat de Suri namers tot "het Koninkrijk" behoor den en Ambon een gebiedsdeel van Indonesië is. Met dat soort formele uitvluchten kun je geen vruchtbare, progressieve d.w.z. op de toekomst gerichte politiek bedrijven. Neen, in Zuidmolukse kringen heeft men feil loos juist aangevoeld, dat Den Haag met twee maten meet: "afremmen" voor Ambon, geld in overvloed voor de Surinamers en, wat hun hele maal onbegrijpelijk voorkomt, over- heids- en kerkegeld voor in Neder land totaal onbekende Afrikaans» terroristen. Eenvoudige wijsheid Zoals altijd zit de rekening onder in de zak. Pronk met zijn agressie ve steun van tientallen miljoenen aan Afrikanen en Cubanen, Den Uyl met zijn demonstratie voor Spaanse terroristen, Ien van den Heuvel met haar vergoelijkende uit latingen over de moordenaars uit Oost-Duitsland, zij allen hebben, indirect gesteund door Van Agt met zijn slappe politiebeleid, de deur wijd opengezet voor wat ons volk nu overkomt in Beilen en Amsterdam. Terecht noemde H. J. Peetere dat zaterdag jl. in een inge zonden stuk in dit blad "een koekje van eigen deeg". Zolang Den Haag zijn mond hield over wat er buiten onze grenzen overal aan onrecht ge schiedt, zwegen ook de Ambonezen; nu de regering geen gelegenheid laat voorbijgaan altijd en overal haantje de voorste te spelen, nu die nen zich natuurlijk óók Ambonezen aan. Protesteren? Akkoord, maar dan ook protest naar &lle kanten, zo blijkt hun begrijpelijke standpunt te zijn. Er is dus, zoals ik begon, geen enkele reden zich te verbazen over de gijzelingsacties. Wié kaatst moet de bal verwachten, maar dat is een zeer eenvoudige wijsheid waaraan Den Haag nog lang niet toe is. Wie nu denken mocht, dat het bo venstaande bedoeld is om de daden van de Molukse terroristen te ver goelijken, vergist zich ten enenma le. Ik verwerp die om precies de zelfde reden waarom ik mij telkens weer te dezer plaatse verzet heb te gen de kortademige zenuwlijders uit de tweede helft van deze eeuw, die, zonder begrip voor de werkelijkheid en zonder geloof in een overwinning - op-de-lange-afstand, zich in haasti ge acties storten en zo de wereld on leefbaar maken. Om er geen doek jes om te winden: de "progressie - ven" met hun hypernerveuze bemoei zucht en aan dat soort is ons land bijzonder rijk en de "tweede ge neratie" Ambonezen, ze zijn voor mij lood om oud ijzer. Ze dromen allemaal van de wonderboom van Jo- na. Die boom groeide in zeer korte tijd tot schaduw voor deze Oudtes tamentische profeet, maar verdorde even snel als hij opgekomen was. Alsof de duivel hun op de hielen zit, willen de drammers in de kortst mo gelijke tijd resultaten zien. Die re sultaten zijn er dan ook naar. Wat blijvend is, groeit langzaam. Dan kan zelfs geslachten lang du ren. Zoals Rousseau zei: het geduld is bitter, maar zijn vrucht is zoet. Maar zoals de progressieve jakke raars over het hoofd zien, dat halve nomaden niet in een vloek en een zucht tot aangepaste bewoners van een industriële maatschappij kunnen worden omgetoverd, zo gaan de Am bonezen voorbij aan de onmogelijk- 'heid van een jonge en daardoor kwetsbare staat als Indonesië te verlangen, dat die open staat voor het verlenen van een zekere mate van zelfstandigheid aan bepaal de volksgroepen binnen zijn gren- Aamborstige heethoofden Daarbij mag niet uit het oog ver loren worden, dat Indonesië nu nog bezig is aan het basisprobleem van het afronden van zijn grondgebied (Timor!) en men bedenke verder, dat verlenen van regionale zelf standigheid in een land als Span je hoewel dat geografisch zoveel meer samenhang vertoont dan een eilandenrijk als Indonesië op grote moeilijkheden stuit. En nu niet domweg de neus ophalen over „dat" Spanje want kijk ook eens naar de telkens terugkerende span ningen in België, naar de Schotse kwestie in Engeland, om nog maar te zwijgen over tal van ande re landen waar een minderheid aanspraak maakt op (een zekere mate van) interne onafhankelijk heid. Door C. J. Rotteveel Wat dan de oplossing is? Die van de lange adem: zich door hard wer ken en overtuigende bekwaamheid onmisbaar maken. Waarom zou een uitzonderlijk geschikte Ambonees op den duur niet president van In donesië kunnen worden? Dat be hoeft allerminst verlies van identi teit te betekenen. Het door en door rooms-katholieke Ierland had kort geleden een protestants staats hoofd, evenals Frankrijk, en als ik mij goed herinner is de president van het overwegend-hindoeïstische India een mohammedaan. Denk ook eens aan onze eigen Friezen, die geen zelfstandigheid binnen ons staatsbestel genieten, maar op al lerlei terreinen een leidende plaats binnen de Nederlandse volksge meenschap innemen. Hoe ze dat bereikt hebben? Door hard werken, bekwaamheid en een lange adem! Nu weet ik wel, dat men deze din gen gemakkelijker kan beschrijven dan ze verrichten. Zo iets eist ge duld en de vaste wil om te winnen, geworteld in uithoudingsvermo gen en spankracht. Dat kan een "marathon" worden, maar die is verre te verkiezen boven wat zich nu afspeelt. Helaas, idealisme en misdaad schijnen tegenwoordig nogal dicht bij elkaar te liggen. Overal hoort men lieden, die zelfs van kansel en katheder verklaren, dat "geweld geboden kan zijn". Men luistere niet naar de wartaal van deze aamborstige heethoofden, die, waarschijnlijk omdat ze zichzelf onverbeterlijk achten, aan de "omstandigheden" en "structuren" gaan knutselen. Wat de Ambonezen betreft: die groep kan niet verstandiger doen dan d'e plaats hernemen in het land waar zij van nature thuis hoort en langs vreedzame weg de plaats veroveren waarop zij naar bekwaamheid recht heeft. Dat kan misschien een eeuw duren. Maar, zoals de Amerikaanse president Lincoln zei: men krijgt eerder een kip door het ei uit te broeden dan door het stuk te slaan. Gevaar van brain drain Jaren geleden heb ik, schrijvende over "apartheid", te dezer plaatse gewezen op het enorme gevaar van "brain drain", waartegen de Zuid- afrikaanse politiek van "gescheiden ontwikkeling" Juist een dam opwerpt. Wat is 'brain drain' (spreek uit: breen dreen) nu eigenlijk? Een een voudig, historisch voorbeeld: toen Amerika na de Tweede Wereldoor log een tekort aan artsen en tand artsen had, besloten tal van Engel se medici, aangelokt door de hoge sa larissen ginds, naar de V.S. te emi greren. Datzelfde verschijnsel deed zich ook in andere landen voor en betrof, behalve (tand)artsen, ook in genieurs en beoefenaars van exacte x wetenschappen. Het totaal aantal hogere gediplomeerden, dat uit Eu ropa naar Amerika trok (waarbij naast beloning ook andere motie ven een rol speelden) wordt ge schat op 65.000, zodat de aanduiding "brain drain", letterlijk: wegvloeien var. hersencapaciteit, waarlijk niet overdreven mag heten. Maar die emigratie uit Euro pa was nog maar een deel van het verschijnsel in zijn geheel. Want het gevolg was, dat met name in Engeland op zeker ogenblik even eens een tekort aan artsen en tand artsen ontstond. En aangezien elk vacuum de neigine heeft te worden opgevuld, zag men vervolgens dui zenden medici uit India en Paki stan naar Engeland trekken, voor namelijk omdat voor hen immers de salarissen daèr weer veel aantrek kelijker waren dan in eigen land. Samengevat kan men dus zeggen, dat de Amerikanen zich konden ver heugen in goede medische verzor gingop kosten van de bevolking India en Pakistan. Mooie toestand, zult u zeggen: die arme drommels werden en zijn de dupe van de beter gesitueerde Ame rikanen. Waarom werd daar geen stokje voor gestoken? Het antwoord is eenvoudig: dat zou gaan lijken op de verfoeilijke apartheidWant die verhindert, in Zuid-Afrika, dat Bantoe- en Indische academici naar de blanke gemeenschap afvloeien. Voor die gekleurde intellectuelen is dat doorgaans financieel niet zo prettig, omdat zij, werkend temid den van de gekleurde bevolking, veelal lagere inkomsten zullen heb ben dan temidden van de blanken. Maar dat is dan het offer, dat deze academici brengen voor de vooruit gang van him minder bedeelde land- en stamgenoten. Als er alge hele vrijheid zou zijn geweest, zou den die laatsten de dupe zijn gewor den van de financiële aantrekkings kracht van de blanke gemeenschap, zoals honderden miljoenen in India en Pakistan het slachtoffer zijn van het wegtrekken van hun aca demici r Schokkende cijfers Ik kom op dit onderwerp door een artikel in het NRC/Handelsblad on der de veelzeggende kop: "Talent trekt weg uit arme landen". Geble ken is, dat de stroom geldmiddelen in 1972 uit de Ver. Staten naar de ontwikkelingslanden ruim 7% mil jard dollar bedroeg, maar dat de immigratie van artsen, chirurgen, tandartsen, sociale wetenschappers, natuurkundigen en leraren uit die landen naar de Verenigde Staten een financieel voordeel opleverde van meer dan acht miljard dollar De brain drain, het vertrek dus van geschoolde mensen uit de ontwikke lingslanden leverde tussen 1961 en 1972 aan Amerika, Canada en Enge land samen gemiddeld 4.6 procent méér op dan de over diezelfde pe riode verleende officiële ontwikke lingshulp: 50.9 miljard dollar tegen 46.3 miljard!! Tussen 1961 en 1972 leverden de ontwikkelingslanden ongeveer 300.000 geschoolde arbeidskrachten aan de ontw.kkelde landen. De mees ten gingen naar de Verenigde Staten (90.000), Groot-Brittannië (84.000) en Canada (56.000). Van de totale im migratie van .geschoolde arbeids krachten in de rijke landen kwam in het begin van de jaren-'60 28 procent uit de ontwikkelingslanden. Nu is 37 procent van alle immigrerende ge schoolde arbeiders in de westelijke industriestaten afkomstig uit de Der de Wereld. In Amerika nam deze im migratie uit de Derde Wereld nog veel sterker toe dan het gemiddelde: van 37% in 1961 tot 86% in 1972. De meeste immigranten komen uit Azië (meer dan vijftig procent), vooral uit de Phillipijnen en India. Tot zo ver dit artikel, dat nog eens duidelijk onderstreept hoe de Westerse we reld als het ware parasiteert op de bevolking van de arme landen, in Zuid-Afrika, met zijn "gescheiden ontwikkeling", is dat dus niet mo gelijk. Niet leuk voor de gekleurde academici, maar een geluk voor de brede massa der niet blanke be volking. Overigens: vertelt u dit voor al niet aan iemand, die nauwe ban den heeft met de Verenigde Naties of wegloopt met de Wereldraad van Kerken, want in de kringen van die organisaties houdt men nu een maal niet van "eescheiden ontwik keling" van werkelijkheidszin.... Onbeleefdheid „ELseviers Magazine" wij de in een van de laatste nummers een kort hoofdartikel aan een Nederlands verzuim bij gelegenheid van de dood van Franco. Het kan in deze onge manierde tijd nuttig zijn dat stukje nog even onder de aandacht te bren gen. "Beleefde rouw, geen overdre ven vreugde", zo kenmerkte het En gelse dagblad 'The Times" de reac ties van de wereld op de dood van generaal Franco", aldus "Elsevier", dat betreurt, dat onze minister-presi dent de gebruikelijke beleefdheid bij dit gebeuren nauwelijks in acht heeft genomen. "Hij verzuimde althans zijn op wachting te maken bij de Spaanse ambassadeur om hem namens Ne derland zijn condoleances aan te bie den. Bovendien hing bij het ministe rie van Buitenlandse Zaken de vlag zelfs niet halfstok. Deze diplomatie ke gebruiken hebben weinig of niets te maken met de achting die men kan opbrengen voor een natte waar mee men diplomatieke betrekkingen ohderhoudt. Vorige kabinetten kon den dit rouwbetoon wèl opbrengen bij de dood van Stalin en Ulbricht. Waarom niet bij het overlijden van generaal Franco die, vergeleken bij dez?a twee tirannen, een goedmoedi ge dictator was? Eens te meer is ge bleken dat onze minister-president zich op zulke belangrijke ogenblik ken meer gedraagt als partijman dan als regeringsleider. Spanje waar mee Nederland vooral in het inter menselijke verkeer zulke nauwe banden onderhoudt, zal dit weinig deren. Het is wel Jammer voor Ne derland een minister-president te be zitten in wie men niet weet wat het meest te laken: zijn tekort aan di plomatieke hoffelijkheid, zijn angst voor zijn politieke achterban, of zijn gebrek aan ervaring in de internatio nale politiek". LEIDEN Ongeveer een maand geleden koos de Jon geren Organisatie Vrijheid en Democratie in het Gelderse Ellecom tijdens een tweedaags congres een nieuw hoofd bestuur. Tot vice-voorzitter werd de twintigjarige ("Ik schijn de jongste vice-voorzitter tot nu toe te zijn") Gijs de Vries gekozen. De in Leiden woonachtige student rech ten had voor zijn verkiezing van vice-voorzitter, binnen de JOVD reeds de functies van secretaris afdeling Leiden en redacteur van het verenigingsblad de Driemaster, bekleed. In zijn met documentatiemappen, krantenknipsels en lijvige boekwerken gevulde kamer aan de Pieterskerkchoorsteeg wil hij eerst een misverstand uit de weg ruimen. "We wil len van het image af dat we het jeugdclub je van de VVD zouden zijn. We zijn een onafhankelijke vereniging, die geen enkele verantwoording schuldig is aan de VVD". Op de viering van het 25-ja- rig bestaan van het district noord van de JOVD in Groningen zei Anneke Goudsmit, oud-kamerlid voor D'G6, dat de JOVD de fak keldrager zou kunn'an worden van een progressief liberale party. Gys de Vries voelt daar weinig voor: "Ik ben tegen de politieke ver splintering. Ik geloof dat de VVD een soort paraplu-functie kan vervullen voor liberale politiek. Daarmee bedoel ik dat zowel D '66-ers als VVD-ers een plaats kunnen krijgen in een grote li berale partij". Hij gelooft wel dat er binnen de huidige VVD wel iets zou moeten veranderen: "De VVD is geworden wat Wiegel al tijd al wou dat het zou zijn, na melijk een volkspartij. Dat is wel echter ten koste gegaan van d*e liberale gedachte. De partij is gaan functioneren als het alter natief voor de PvdA. Nu voert ei genlijk de materialistische denk wijze een beetje de boventoon, de huidige VVD maakt de mensen bang voor het verlies van hun autootje "en dergelijke verworven heden. Bovendien wordt er een korte termyn politiek gevoerd, terwyl wy meer voelen voor een denken op wat langere termyn". Een kwalijk voorbeeld van het conservatisme binnen de VVD noemt Gijs de Vries de fractie voorzitter in de Eerste Kamer, mr. Van Riel: "Je kunt die man nau welijks liberaal noemen, sterker hij is een anti-reclame voor het liberalisme. Je zou hem de ver persoonlijking van het negatieve imago van de WD kunnen noe men". Toch vindt Gijs de Vries binnen de VVD wel krachten die strijden voor het liberalisme. Hij denkt daarbij aan mensen als het Amsterdamse raadslid Jacobse, mr. Geertsema ("hij is erelid van onze vereniging".) Die man ziet er uit als een eli taire corps-bal, maar in zijn Door Bart Jungman denken is hij een van de meest liberaal denkende VVD'ers") en oud minister van Verkeer en Waterstaat Korthals. Ondanks al zijn kritiek op de VVD kan Gijs de Vries zichzelf toch ook niet vinden in D'66: 'De partij heeft wel goede punten, maar voor mij gaat het erom wat Je erin de praktijk van bakt, en dat vind ik niet zoveel. Bovendien missen ze iemand die het gezicht van de partij kan zijn, die de identiteit kan bepalen, zoals Van Mierlo kon. In Glastra van Loon zie ik het toch ook niet. Hij oogt te intellectueel". Van het DAC, Democratisch Actie Centrum, verwacht De Vries helemaal niets: "Het DAC ren kindje. De partij moeten samenwerken zijn toch eigenlijk allemaal poli tiek mislukten. Zo'n de Zeeuw, die is zijn eigen partij uitge trapt"! We hebben het nog helemaal niet over de JOVD zelf gehad, haar doelstellingen en plannen. "Voor ons is één van de priori teiten, de ontwikkelingssamen werking", zegt vice-voorzitter De Vries, Je moet bedenken dat wy vijf Jaar geleden al stelden dat de ontwikkelingshulp 3 pet. van het nationaal inkomen moest bedragen. Onder dit progressief kabinet bedraagt het anderhalf procent. Toch vind ik dat het kabinet op dit gebied zeker geen slecht werk doet. Wel vind ik het nogal neo-koioniallstisch ge dacht om aan je hulp voorwaar den te verbinden, zoals in het geval Indonesië met de politieke gevangenen". Een andere be langrijke zaak voor de JOVD is de ondernemingsdemocratisering. De Vries voelt niets voor perso.- neelraden omdat de leden dan niet op de hoogte zouden zijn van wat er in het bedrijf ge beurt. Daai-na ast zou volgens hem de personeelsraad een instru ment in de klassenstrijd zijn. In de naaste toekomst zy n er dan nog van de JOVD nota's te verwach ten op het gebied van de reorgani satie van het binnenlands bestuur en over de grondpolitiek. Begin volgend Jaar is er een congres, over de uitgangspunten van de Vereniging en de al eerder ge noemde democratisering van de ondernemingen. Verder proberen wy onze 1500 leden te stimuleren om voortdurend mee te denken, aldus Gys de Vries, "iets wat bin nen ed WD te weinig gebeurt". De JOVD kwam ook in Leiden nog in het nieuws toen een ver zoek van hen om niet-raadsleden tijdens openbare commissieverga deringen ook de gelegenheid te geven om iets te zeggen, door het college van B en W in beraad werd genomen. Gys de Vries licht het verzoek toe: JKyk Leiden is op het gebied van de inspraak al in een ver gevorderd sta dium, maar het woord geven aan een niet-raadsliü, daar ls men blijkbaar nog niet aan toe. Wij als liberalen vinden dat niet eens een gunst maar een recht". Om de functie van de JOVD aan te duiden, besluit hij met een uit spraak van de in '68 overleden ere voorzitter van de WD, Oud: De WD is de regulateur, de JOVD is de veer in het liberale uurwerk. Als de regulateur stuk is dan loopt bet liberale uurwerk onregelma tig, maar is de veer gebroken dan staat het uurwerk stil.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 11