veiu™: kans voor SALT ANTON HEIJBOER NVV-leden hebben pas terug 11tm17c!ecemb8r Zuidelijke begrenzing NAVO-gebied heeft militair gezien geen zin TT 7" OU© Scherpe rede van Ian Smith Londense terroristen weigeren hun voedsel Kissinger „gematigd optimistisch" CHILI IN DE VER. NATIES VEROORDEELD MEDE DOOR AMERIKA TSÏTiL Weekblad doTljd (1.80) ahormementra: 020 - 233984 WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 TEL AVIV (AP) De Israëlische minister van Buiten landse Zaken Yigal Allon heeft gisteren verklaard dat zijn land de weigering om de debatten in de Veiligheidsraad bij te wonen wegens aanwezigheid van PLO-vertegenwoordi- gers mogelijk zal herzien. Tijdens een televisie-interview liet Allon de mogelijkheid open voor eventuele discussies in andere forums waar de PLO bij aanwezig is. Hij zei dat Israel's participatie in der gelijke gevallen „niet bij voorbaat uitgesloten is." Lsraèl heeft vele malen gezegd dat het nooit met de PLO zal onder handelen, maar de Amerikaanse druk om het Veiligheidsraadde bat van 12 januari bij te wonen heeft blijkbaar resultaat gehad. SALISBURY Premier Ian Smith van Rhodesië heeft de gedachte van onmiddellijke instelling van een meer cierheidsregsring van negers in Rho desië verworpen. Het is de voor naamste eis van de nationalisten met w.e hij een grondwetsregeling to' -ntand wil brengen. In een felle toespraak in de Se naat verklaarde hij tevens dat. wan- n er querillastrijders bij duizenden binnen zouden komen, zij bij duizen den zullen worden gedood. Volgens Allon ls de Israëlische boycot van de raadsde'oatten "geen prinripezaak. Ik zie het als een vorm van politieke oorlogvoering". Hoewel de weigering om de debat ten bij te wonen officieel nog steeds geldt, zei Allon dar. "er nog veel t jd Ls" voor de raad opnieuw bijeen komt en dat "de omstandigneu n zich kunnen wijzigen". Allon staat er om bekond een meer gematigde houding aan te nemen tegenover de Palestijnen dan premier Yitzhak Rabin. Een paar uur tevoren had Rabin nog tegenover journalisten verklaard dat de Israëli's die aan dringen op erkenning van een Pales tijnse staat "vraagtekens plaatsen., die door vriend en vijand kunnen worden uitgelegd als zwakheid". Maar Rabin wilde niet ingaan op vragen of Israël alle toekomstige be sprekingen waarbij de PLO aanwe zig is gaat boycotten, en zei dat dat "afhangt van wat de regering be slist". Allon zou volgens onbevestig de berienten inmiddels bezig zijn aan een herziening van de Israëlische po litiek inzake net Palestijnse vraag stuk, en daarbij zou zelfs de moge- lijkneid tot oprichting van een nieu we Palestijnse staat worden bekeken. Israel's huidige politiek komt er op neer dat er geen plaats is voor een derde staat tussen israel en Jordanië gezien de bezetting van de westelij ke Jordaantoever suids 1967. De Israëlische luchtaanval op Pa lestijnse doelen in Lioanon, waarbij ruim 100 mensen om het leven kwa men, was volgens Raoin een suc ces omdat hierbij 50 guerrillastrij ders werden gedood, en oases en commandoposten van de P.L.O wer den vernietigd. Het Israëlische m.nisterie van Buitenlandse La^en sprak naar vol doening uit over het veto dat de Ver enigde Sta.en maandag hebben uit gesproken over een VN-resolutie, waarin Israël wordt veroordeeld voor de aanval op Libanon. In een verkla ring wordt gezegd dat de Verenigde Staten "de elementaire grondregels van rechtvaardigheid die verankerd liggen in het internationaal recht hebben verdedigd". Rabin zei dat Israël over de toe komst van de westelijke Jordaan- oever alleen met Jordanië zal onder handelen, en niet zal toestaan dat de Palestijnen hier een staat vesti gen. LONDEN (Reuter) De drie terroristen van het IRA die sinds zaterdag een echtpaar gegijzeld houden in zijn flatwoning in Lon- cten. hebben geweigerd de eerste voorraad voedsel aan te raken die hun is aangereikt. De container met eten was door de politie naar het venster van de betrokken woning gehesen (foto's links). Maar hij hing er vannacht Enkele uren eerder hadden de drie terroristen hun telefoonver binding met de politie verbroken door hun veldtelefoon naar buiten te gooien. Luidsprekeraanmoedigingen het eten binnen te halen hadd'an geen Intussen gaan geruchten dat Groot-Brittanniës meest gezoch te man, Miohael Wilson, zich niet in het belegerde appartement be vindt. Wilson, gezocht voor de moord op de schrijver Ross McWhirter, zou zijn ontsnapt in de verwarring tij dens de achtervolging, die leidde tot de bezetting van het apparte ment van het echtpaar Matthews. De geruchten ontstonden toen de politie maandagavond bekend maakte dat er mogelijk slechts drie mannen in het appartement waren in plaats van vier. zoals oorspron kelijk werd gedacht. Volgens de politie hebben de IRA-mannen in het laatste tele foongesprek niet alleen het voed selaanbod afgeslagen, maar tevens opnieuw £en vliegtuig geëist, om hen naar Ierland te brengen. Een politiewoordvoerder maak te gisteren bekend over belangrijke gegevens te beschikken die erop wijzen dat de belegerde IR A-leden waren betrokken bij een serie schietpartijen in Londen van de laatste tw^e Jaar. Na proeven met wapens waarvan de Ieren zich bij hun vlucht in het appartement hadden ontdaan, is volgens de woordvoerder gebleken dat uit de ze wapens de kogels afkomstig zijn, die zijn afgeschoten bij aanslagen op hotels en clubs in Londen. Een -politieman laat een mandje met eten zakken. Het zou er onaangeroerd blijven hangen foto boven). Het Britse echt paar John (53) en Sheila (50) Matthews op een recente ar chief foto foto rechts). MADRID (ANP) NVV-voor- zitter Wim Kok, Siem Barendregt (voorzitter vervoersbond NVV) en Lino Calle (secretaris buitenlandse werknemers van het NVV) hebben gistermiddag tegen drie uur hun gisteren tijdens een demonstratie in de Spaanse hoofdstad in beslag ge nomen paspoorten terug gekregen. Zulks geschiedde door tussenkomst van een medewerker van de Nede- landse ambassade in Madrid, zo doelde een ambassadesecretaris desgevraagd mee. Aan de Nederlandse vakbondsbe stuurders zijn geen beperkingen voor hun verdere verblijf in Span je opgelegd. Wim Kok. Siem Baren dregt. Lino Calle, Bram Buys, Hen- ne Pauli en J. Aauiriane (verte- g rwoord'cer van het interna tionaal verbond van vrije vakver- e neen bij de internationale ar- be dsorganisatie in Genève) zetten z het met veel vertraging hun rei"- gisternamiddag voort naar Se- v a. Ook daar zullen z-j gesprek ken voeren met kaderleden van de antifascistische vakbond UGT. Van daag staat een- bezoek aan Bilbao O"' iet programma. Volgens het reisprogramma komt de NVV-dele- gatie morgen omstreeks 18 uur te rug op Schiphol. De NV V-delegatie heeft met ver bazing kennis genomen van het bericht van het Spaanse persbu reau, dat zij verdacht zou worden van een schenking aan een illegale organisatie. "Een onzinverhaal", zo re "eerde Lino Cal'e. Van die be schuldiging was trouwens ook de Nederlandse ambassade in Madrid niets bekend Grote stakingen en demonstraties dreigen in Spanje te worden ge houden als eerste grote uitdaging van de oppositie van de ruim twee weken oude regering van koning Juan Carlos. Premier Carlos Arias Navar ro ziet zich geplaatst voor groeien de tegenkanting van links terwijl hij bezig is met het samenstellen van een nieuwe regering, die een nieuw gezicht moet geven aan het door generaal Franco achtergelaten autoritaire bewind. Linkse groeperingen, die tot het kookpunt zijn gebracht door krachtig politieoptreden tegen twee betogingen in Madrid, hebben sta- kneen uitgeroepen, die vandaag moeten beginnen en kracht moeten bij zetten aan eisen tot democrati sche hervormingen. In het noorde'ijke Baskenland wisselde de Spaanse politie gisteren schoten met twee "ewapende lieden, d*e communistische biljetten aan plakten. Marcelino Camacho en de pries ter-arbeider Paco Garcia Salve zijn gisteren ln Madrid voorgeleid De priester-arbeider kreeg een boete opgelegd van 200.000 peseta (onge veer 10.000 gulden). Betaalt hij de ze boete niet dan krijgt hij 60 da ger gevangenisstraf. De boete is er een wegens verstoring van de openbare orde. (Garcia Salve werd vrijdagavond gearresteerd tijdens Incidenten bij zijn aankomst in Madrid, na zijn vrijlating uit de ge vangenis van Zamora. De priester sprak een menigte toe op het sta tion van Madrid en gaf de commu nistische groet met gebalde vuist). Zowel Camacho als Garcia Salve waren gisteren bij hun voorgelei ding geboeid. OP-PORING VERZOCHT De AI.,onene Vergadering van de Ver enigde Naties heeft woensdag met 105 tegen 0 stemmen bij 26 onthoudingen een resolutie goedgekeurd waarin secretaris-generaal Waldheim wordt gevraagd behulpzaam te zijn bij het opsporen van personen die als gevolg van het gewapende conflict op Cy prus verdwenen. Waldheim moet sa menwerken met het internationale comité van het Rode Kruis en rap porteren aan de commissie voor de rechten van de mens van de assem blee. REGENS De stortregens waardoor Venezuela in de laatste paar dagen is getroffen hebben naar schatting vijf duizend personen dakloos gemaakt, vooral Ln het westen van het land, zo is in Caracas bekendgemaakt. BRAND IN KLOOSTER Gisteren heeft een hevige brand een deel van het klooster Simt Lazarus V2n de Ar meniërs, by Venetië, in as gelegd. Kostbare oude handschriften, enkele honderden middeleeuwse boeken en fresco's van de school van Tiepolo zyn verloren gegaan. (ADVERTENTIE) Geopend 10-17 en 19-22 uur, zondag 10-17 uur. Toegang f5,-, kinderen tot 14 jaar f3,-. Voordelige trein-toegangsbiljetten bij NS-stations. een caravan voor 't (goeie) ieven Con flict bij Usland verscherpt LONDEN (Reuter) IJsland heeft zijn actie tegen Britse vissers verscherpt. Voor het eerst sinds het conflict uitbrak over de eenzijdig afgekondigde visserijzone van 200 mijl rondom IJsland, probeerden zeker drie IJslandse patrouilleboten tegelijk de Britse treilers uit deze zone te verdrijven. Van een der vissersschepen wer den de kabels van de netten stuk gevaren. De gezagvoerder van een Brits fregat dat de Britse treilers probeert bij te staan, gaf de vissers opdracht de netten op te halen ge- zier de overmacht van de IJslan- ders. Naar uit kringen in de omgeving van de Britse regering wordt verno men. hebben Britse oorlogsschepen machtiging gekregen terug te schie ten als IJslandse patrouilleschepen het vuur zouden openen. BRUSSEL (ANP) De min of meer permanente aanwezigheid van twintig Russische oorlogsbodems in de Indische Oceaan is voor de voor zitter van het militair comité van de. NAVO. de Engelse admiraal Sir Pe ter Hill-Norton, gisteren in Brussel aanleiding g'eweest op te merken dat de kreeftskeerkring de zuidelijke begrenzing van het NAVO-gebled vanuit militair oogpunt geen enkele zin heeft. Deze oorlogschepen beschikken thans ook, dankzij een vliegveld en een opslagplaats voor raketten in Somalia, over luchtd'ekking. Sir Peter, voorzitter van het hoog ste militaire orgaan van de verdrags organisatie, bracht gisteren de mi nisters van defensie van de NAVO (met uitzondering van die van Frankrijk en Griekenland) verslag uit over de krachtsverhoudingen tussen de NAVO en het Warschau pact. De NAVO, aldus Hill-Norton, onthoudt zlöh vrijwillig van opera ties ten zuiden van dfc kreeftskeer kring terwijl de Sowjetactiviteit in dit gebied van vitaal belang voor de olie-aanvoer van west-Europa steeds groter wordt. Reeds op de voorgaande NAVO-con ferentie, in juni, verklaarde minister Vredeling "volstrekt afwijzend" te staan tegenover suggesties, in Zuid- Afrika een installatie te vestigen voor het volgen van Russische on derzeeërs en oppervlakteschepen. Hij waarschuwde toen dat indien de NAVO dergelijke installaties in De Amerikaanse minister van Defensie Donald Rumsfeld in gesprek met secretaris-generaal van de NAVO mr. Luns. Zuid-Afrika zou vestigen, hij niet zou kunnen garanderen dat de NAVO- steunpunten in Nederland zouden Kunnen worden gehandhafd en dat zelfs het Nederlandse lidmaatschap van de organisatie ter discussie zou kunnen worden gesteld. Kennelijk mede aan het adres van Nederland verklaarde Hill Norton dat in de Sowjet-Unie en de meeste Oosteuropese landen de dienstplicht twee jaar bedraagt. Uit militair oog punt is een periode van anderhalf jaar strikt noodzakelijk om een sol daat op te leiden voor gevechts handelingen in groter verband. Maar afgezien van de landen die een be roepsleger hebben, voldoen slechts drie NAVO-landen aan deze mini mumeis, en in sommige gevallen is de periode thans minder dan twaalf maanden". Ook de opmerking van secreta ris-generaal Luns, dat het moed vereist" om te besparen op de per soneelskosten (en op die manier meer geld beschikbaar te krijgen voor investeringen) zou aan het. a- dres van Nederland kunnen zijn ge richt. Sir Peter Hill-Norton legde er sterk de nadruk op dat de voortdu rende kwalitatieve en kwantitatieve verbetering van het Russische mili taire materieel, "met steeds meer nadruk op het offensieve vermogen" gekoppelde aan vergaande verbete ring van het wegen- en spoorweg net in Oost-Europa, de periode ver mindert waarin de NAVO zich kan voorbereiden op een eventeuele aan val. Ondanks een verlaging van de officiële cijfers van de Russlche defensiebegroting neemt de Russi sche defensie-inspanning toe. "Ondanks de slotaktie van Helsin ki (waar eind juli de conferentie over Europese veiligheid en samen werking werd besloten), hebben de landen van het Warschau-pact niet positief gereageerd wat betreft de vertrouwenwekkende maatregelen. Zij hebben zich in de onderhandelin gen over wederzijdse en evenwich tige troepenvermindering in Midden- Europa, en in de onderhandelingen met de Verenigde Staten over een beperking van de strategische bewa pening onwrikbaar opgesteld. Bo vendien heeft de Sowjet-Unie dui delijk laten weten dat er geen ideo logische ontspanning kan zyn, en heeft zij de Brezjnew-doctrine (de rechtvaardiging van de inval in Tsjechoslowakije fn 1968) opnieuw bevestigd. WASHINGTON (UPI/Reuter) De Amerikaanse minister van Buiten landse Za'.ien Henry Kissinger heeft tijdens een persconferentie gezegd dat hij "gematigd optimistisch" is over een overeenkomst tussen de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie inzake de SALT-besprekingen waarin wordt onderhandeld over de weder zijdse beperking van strategische wa pens. Hij zei ook dat hij pas volgende maand naar Moskou zal gaan. Dit in tegenstelling tot de geruchten als zou hij aan zijn reis langs enke le Europese hoofdsteden, hy vandaag vertrekt een bezoek Moskou wilde koppelen. "We eerst weten waar we aan toe zijn. Als de Russen niet bereid zijn tot een compromis, dan komt er ook geen nieuw akoord", aldus de Ame rikaanse minister. De SALT-bespre kingen geraakten in november in een impasse door de Russische wei gering hun "backfire-bommen wer pers" in het 'SALT-pakket' te laten opnemen terwijl Washington datzelf- zijn pas ontwikkelde "cruise-raket- de standpunt innam ten aanzien van ten". Kissinger nam bij de persconfe rentie de gelegenheid te baat de beschuldigingen van vooraanstaande Amerikaanse functionarissen tegen te spreken. Deze hebben beweerd, dat de minister het Congres en zelfs de president inlichtingen onthield over Russische schendingen van de reeds gemaakte SALT-afspraken. Kissinger weigerde in te gaan op vragen over eventuele maatrege len van de Verenigde Staten als vergelding voor de Russische inmen ging in Angola. Toen hem werd gevraagd in hoeverre Washington steun heeft gegeven aan de oppo santen van de door Moskou gesteun de MPLA, zei de bewindsman dat "ae Verenigde Staten hebben gepro beerd omringende landen te steu- Waarnemers maakten hieruit een bevestiging op van het vermoeden dat de Verenigde Staten Angola's buurland Zaire, dat sympathiseert met de Unita en het FLNA, wapens heeft geleverd. Ook dat weigerde Kissinger uitdrukkelijk te bevesti gen. "Als er al Amerikaanse hulp gebeurd lang nadat de Russen de MPLA massaal zijn gaan onder is gegeven aan Angola dan is dat steunen", verklaarde Kissinger die daar aan wilde toevoegen, dat de Russische interventie in maart van dit jaar op gang is gekomen. President Ford van de Verenigde Staten heeft gisteravond laat een onderhoud van veertig minuten ge had met de Sowjetrussische ambassa deur in Washington, Anatoli Dobri- Het onderhoud was niet van te voren aangekondigd en was eerder op de dag door president Ford ge arrangeerd. Mede aanwezig waren minister Kissinger en adviseur voor de natio nale veiligheid Brent Scowcroft. Een zegsman van het Witte Huis zei dat over "zulke onderwerpen" als de in een impasse geraakte Ame rikaans-Russische onderhandelin gen over beperking van de strate gische bewapening was gesproken. NEW YORK De Algemene Vergadering van de Verenigde Na ties heeft met 95 tegen 11 stemmen een resolutie aangenomen waarin Chili ervan beschuldigd wordt 'Tiet martelen van gevangenen tot een geïnstitutionaliseerde praktijk" le hebben gemaakt. Er waren 23 stern- onthoudingen. Tegen de resolutie, stemden Ar gentinië. Bolivia. Brazilië, Chili, de Dominicaanse Republiek. El Salva dor. Honduras, Panama, Paraquay, Spanje en Uruguay. De Verenigde Staten en de lan den van de Europese Gemeenschap stemden met de meeste communis tische en niet-gebonden landen vóór de resolutie. (ADVERTENTIE) Omstreden graficus exposeert schilderijen en publiceert een boek over zijn 'systeem'. De Tijd sprak ook met zijn drie vrouwen Harde aanpak Zuidmolukkers zou fataal zijn Hoger Personeel-voorzitter Van der Schalie'Nivellering helpt de massa nauwelijks' Mensenrechten-voorvechter Poncke Princen bijna twee jaar in Indonesische cel

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9