Molukse bezetters Nieuwe eisen van cle Westerterp mikpunt van veel kritiek (TV GESPREK VRIJ ONTSPANNEN Pro-Indonesische Molukkers zijn bang voor RMS Politieagenten in kleuterschool mossel >versteege Gesprek Soeharto-Manusamci WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 BINNENLAND Onder grote belangstelling is gisteren het stoffelijk overschot van de bij de treinkaping omgeko men machinist Braam ter aarde besteld. Collega's van de Nederlandse Spoorwegen dragen de baar uit het kerkje in Barchum. Namens de regering was minister Gruyters aanwezig. SSr uwtokovoor Se" rijsttafelgerechten Soerjardi AMSTERDAM/BELLEN SP) De taktiek van tijdrekken die de Nederlandse regering toegepast om de gijzelingsdrama's in Beilen en Amsterdam zonder verder geweld te kunnen beëindigen schijnt te kun nen slagen. Deze overtuiging groeit bij de autoriteiten in het Haagse crisiscentrum. De kapers in de trein bij Beilen hebben gisteren voor 24 uur voedsel verkregen, om verder contact te vermijden. Minister Van Agt heeft verklaard dat de stilstand in het overleg in Beilen het moreel van de kapers absoluut geen goed zal doen. Premier Den Uyl heeft -eerder aan de fractieleiders van de politieke partijen laten weten minder somber te zijn over de afloop van het gij zelingsdrama. Hij had de indruk dat er minder direkt gevaar voor mensenlevens zijn. Hij zei: "Het zal me niet ver bazen als beide zaken nog geruime tijd zullen vergen, behalve indien er situaties ontstaan die onverwijld ingrijpen noodzakelijk maken. Ik hoop nog steeds op -een snelle op lossing", aldus Den Uyl. Hij sprak de vrees uit dat het overlijden van de Indonesiër Abedy, die vorige week donderdag uit het raam van het consulaat sprong en zwaar gewond raakte, de zaak po litiek nog gecompliceerder zal ma ken. Dat is overigens niet op te maken uit de Indonesischs reacties na hel. onderhoud gistermiddag tussen ds. Metiari en de chef politieke zaken van de ambassade Soerjadi. De gees telijk leider van de Zuidmolukkers las hem het eisenpakket van de ter roristen voor, waarin ze onder meer aandringen op een gesprek tuss-en de Indonesische president Soeharto en ir. Manusama. Soerjardi: "Ik hoop dat dit ge sprek dat zonder spanningen ver liep, er toe kan bijdragen dat er zo snel mogelijk een einde aan de zaak komt. De moeilijkheid is al leen dat het pakket eisen is gericht aan de Nederlandse regering ik heb het zuiver als privé-persoon aange hoord. En de Nederlandse regering heeft al duidelijk gemaakt dat er in geen geval op de politieke eisen kan worden ingegaan. De Indonesische ambassadeur in Nederland Supoto Juwono ziet vol gens het Indonesisch persbureau Antara mogelijkheden een' einde te maken aan de gijzeling in het con sulaat, nu het gesprek tussen ds. Me- tiary en de heer Soerjardi heeft plaatsgevonden. Hij zou gezegd heb ben "gaatjes" te zien om een ge weldloze oplossing te bereiken, die al besproken zijn tussen ds. Metiary en ambassadelid Soerjardi. Laatstge noemde trekt het bericht uit Indo nesië echter in twijfel, dat zou te optimistisch zijn. Premier Den Uyl heeft de frac tievoorzitters ook ingelicht over de veiligheidsaspecten. Met name frac tieleider Aantjes van de AR heeft zijn verontrusting uitgesproken over het in gebreke blijven van binnen landse veiligheidsdienst en de slech te bewaking van het consulaat in Amsterdam. Volgens de minister-president val len er nu honderden gebouwen en personen onder ijlings ingevoerde bewakingsregelingen. Aan de omrin gende landen is gevraagd ook at tent te zijn op eventuele acties van Zuidmolukse jongeren tegen Neder landse vertegenwoordigingen. Inmid dels is wel komen vast te staan dat beide acties nauwkeurig zijn voor bereid. De stencils met eisen die in Amsterdam en Beilen zijn uitgereikt zijn op één stencilmachine vervaar digd. Bij de actie in Amsterdam is een broer van een van de kapers van de trein in Beilen betrokken. Ze zijn afkomstig uit Bovensmilde. Daar hult men zich in de Zuidmolukse woonwijk overigens in een diep stil zwijgen. Dat bleek in een gesprek tijdens een bijeenkomst van de Vrije Zuidmolukse Jongeren. Een van de leiders van de plaatselijke afdeling is onderhandelaar Pesserion, schoon zoon van ds. Metiary. :fcvri vleugels* piano's«orgels ^Cvraag katalogus met L.P./7,90, giro 56631, Den Haag Demonstratie in Djakarta DJAKARTA (AP) Zeventig Indonesische jongeren zijn giste ren naar de Nederlandse ambas sade gemarcheerd. Zij dreigden het gebouw te bezetten tenzij een einde wordt gemaakt aan de bezetting van het Indonesische consulaat in Amsterdam. De Nederlandse ambassadeur Paul Jalink ontving zeven de monstranten, leden van het In donesische nationale jeugd- comité. Hij zei hun eisen aan zijn regering te zullen overbren gen. De delegatie bood tevens aan vervangers te zenden voor de In donesische gijzelaars in het con sulaat. De demonstranten begaven zich vervolgens naar het ministerie van Buitenlandse Zaken om hun regering te verzoeken de diplo matieke betrekkingen met Ne derland te verbreken indien de Nederlanders er niet in zouden slagen een einde te maken aan de bezetting en indien de zoge naamde republiek der Zuid-Mo- lukken niet zouden ontbinden. De minister van Buitenlandse Zaken Adam Malik zei: „De Mo lukkers zijn de bron der moei lijkheden. Bederf onze goede be trekkingen met Nederland niet als gevolg van deze affaire". Hij zei te geloven, dat de Nederland se regering alles in het werk stelt om de bezetting te beëin digen zonder de gijzelaars een haar te krenken. De heer Dardede midden ivordt na zijn vrijlating uit het consulaat verwelkomd door poli- tie-agenten. AMSTERDAM (SP) De Molukse bezetters van bet In donesische consulaat in Amsterdam zijn gisteren met nieu we eisen gekomen. Ze zijn gericht aan de regering van In donesië. Volgens een pamflet dat ze gistermiddag aan on derhandelaar ds. Metiary meegaven, verlangen ze van In donesië dat alle Zuidmolukse gevangenen op alle Zuidmo lukse eilanden en in Indonesië zullen worden vrijgelaten. Dat zou moeten gebeuren onder toezicht van Amnesty In ternational. Voorts eisen ze „vrijheid van spreken voor het Zuidmolukse volk in het vaderland, over de RMS". Wat de Molukkers precies met deze eis bedoelen is niet helemaal duide lijk. De derde eis staat letterlijk zo op papier: „Om persoonlijke gesprek ken op gang te laten komen tussen Soeharto en Manusama in Geneve". Het pamflet, dat gedateerd is op 6 december de bezetters hadden het gesprek tussen Metiary en Soerjadi kennelijk enkele dagen eerder ver wacht vervolgt: "Wij Zuidmolukse Jongeren eisen ten zeerste van de Nederlanse Regering, het Neder landse Parlement, het Nederlandse Volk. de Christelijke kerken in Nederland, om standvastig achter deze eisen te staan, voor de vrede, en het heil van het onderdrukte Zuidmolukse volk en voor de. vrede Ondertekend met het bloed van duizenden Zuidmolukkers, die geval len zijn tijdens de onderdrukking van de Japanners en Javanen gedurende de Tweede Wereldoorlog, tijdens de Rood-wit-beweging van Indonesië, door trouw aan het Koninkrijk der Nederlanden i.e. het Oranje Huis. Daarom zijn acties die ondernomen worden door Zuidmolukkers niet te vermijden ómdat Nederland, dat verantwoordelijk is voor deze zaak, zich al 25 jaar lang afzijdig heeft 'Verbeter de faciliteiten schrijvende pers' DEN HAAG (ANP) In een telegram aan de minister van jus titie heeft het bestuur van de sec tie hoofdredacteuren van de Neder landse Vereniging van Journalis ten de wensen onderschreven die de verslaggevers in Beilen eerder telegrafisch aan minister Van Agt hadden laten weten. De sectie dringt bij de minister "met de grootste klem" aan op dezelfde fa ciliteiten voor de schrijvende en fo tograferende pers als voor de NOS. gehouden. Want wie kan nu het Zuidmolukse volk ervan af houden om voor hun eigen Vaderland en eigen vlag te sterven!!!!!! Want zelfs met gerechtelijke straffpn en/of dood kan men de kracht van de Zuidmolukse ziel niet in de boeien slaan. Tenslotte: duizenden Zuidmolukkers zijn gevallen voor de Nederlandse zaak. enkele Nederlanders zijn gevallen voor de Zuidmolukse zaak, maar met de kanttekening dat dit helemaal niet de bedoeling was. Volgens de Amsterdamse politie woordvoerder E. Jagerman was het uitreiken van het stencil aan de pers voorwaarde voor de vrijlating van de laatste vier kinderen, gisteren, en van de 62-jarige hart patiënt J. P. Pardede. De heer Pardede, een Hagenaar die als ambtenaar op het Indonesi sche consulaat in de Brachthuizen- straat werkte, kwam gistermiddag om precies drie minuten over drie naar buiten wandelen. De bezetters hadden zijn komst telefonisch bij het beleidscentrum aangekondigd. Hij is naar een ziekenhuis gebracht waar hij zal worden onderzocht. Het is mogelijk dat hij enkele dagen in het hospitaal moet blijven. Volgens de politie moet de vrijla ting van de heer Pardede gezien worden in het kader van de onder handelingen. "Het is niet zo dat zijn toestand ineens zo was geworden dat hij acuut moest worden opgeno men", aldus de heer Jagerman. Een kwartier eerder was op het Am sterdamse hoofdbureau van politie het gesprek geëindigd tussen ds. Me tiary en de heer Soerjadi, de chef po-' litieke zaken van de Indonesische ambassade in Den Haag. Soerjadi sprak echter a titre personnel en niet als vertegenwoordiger van de ambassade. Ook aan hem zijn de bovenvermelde eisen overhandigd. Ook de inhoud van het gesprek wil de de politie niet loslaten. Alleen liet zij weten dat het werd bijgewoond door commissaris C. de Rhoodes, hoofd van de geüniformeerde dienst van de Amsterdamse politie. Dat gebeurde op verzoek van de heer Soerjadi. De heer Soerjardi van de Indonesische ambassade wordt bij aankomst bij het consulaat in Amsterdam opgevangen door hoofdinspecteur Toorenaar (rechts). APELDOORN (SP) De Van Ol- denbarneveldtstraat in Apel doorn. Een paar middelgrote flats op een rijtje. Een doodgewone straat in een doodgewone nieuwbouwwijk. Niks bijzonders. Tot het plotseling opvalt dat er wel erg veel ruiten gesneu veld zijn, meer dan vijftig. "Balda dige kinderen", zegt de een. "Agres sie van RMS-aanhangers", zegt de ander. In de Van Oldenbarneveldtstraat woont een vrij grote concentratie van Zuidmolukkers die voor Indonesië en tegen de RMS zijn. Zij hebben de Indonesische nationaliteit en zijn daar tevreden mee. Voor hen hoeft er geen deelstaat te komen. Die mening wordt ze door de voor standers van de RMS niet in dank afgenomen. De portretten van Soe harto en de Indonesische vlaggetjes zijn hun al jarenlang een doorn in het oog. De conflicten tussen de bei de partijen zijn dan ook niet van vandaag of gisteren. Het bericht (in de NRC van afgelo pen vrijdag), dat de Vrije Zuidmo lukse jongeren behalve de gijzelin gen ook een overval op een wijk waar pro-Indonesische Zuidmoluk kers wonen, in gedachten hadden 'n bericht dat door minister Van Agt overigens "kletskoek" werd ge noemd) heeft hier geen opzien ge baard. "Daar hebben ze al zo vaak mee gedreigd", wordt er gezegd. Toch is de angst voor een dergelij- Kamer wil meer geld voor openbaar vervoer Den Haag Minister Westerterp van verkeer en waterstaat heeft gisteren tijdens de behandeling van zijn begroting in de Tweede Kamer een stortvloed van kritiek over het terugdringen van de auto gekregen. Er bestond wel waardering voor de door hem genomen maatregelen voor een grotere verkeersveiligheid, zoals het verplicht dragen van valhelmen voor bromfietsers en de verplichting van het gebruik van autogordels. Zeer zware kritiek kreeg de KVP-minister te verwerken van de grootste regeringspartij, de PvdA. Het Kamerlid Van der Doef: „Minister Westerterp is onderuit gegaan in het kabinet. Geen bevordering van het openbaar vervoer en bovendien een slecht en negatief beleid ten aanzien van de auto", zo hield Van der Doef de Tweede Kamer voor. „De begroting is een afspiegeling van de verhoudingen in het kabinet", aldus Van der Doef, „en niet de financiële neerslag van de beleidsop vattingen van de minister". Het PvdA-Kamerlid pleitte er voor om meer geld uit te trekken voor het openbaar vervoer, omdat de nu uitgetrokken „honderden miljoenen" slechts dienen om de exploitatiete korten te dekken. „Voor structurele verbetering van het openbaar verveer komen geen bedragen beschikbaar", zo steunde VVD-woordvoerster Smit-Kroes het verzoek van de PvdA om meer geld voor het openbaar vervoer. „Een fijn mazig net is nodig om het openbaar vervoer in een wezenlijk betere rentiepositie ten opzichte van de auto te brengen". „De minister lijkt beter thuis in het verplaatsen van problemen, dan in de problemen van het verplaatsen", zo bekritiseerde zij „het ontbreken van een samenhangend en duidelijk totaalbeeld voor verkeer en vervoer in de komende jaren". Haar fractiegenoot H. Koning wees minister Westerterp er op dat hy, samen met KVP-staatssecretaris Van Rooyen (financien) wel eens door de kiezers verantwoordelijk .gehouden zou kunnen worden voor het „auto pesten". Mevrouw Smit-Kroes diende een amendement in op de begroting om - mede met het oog op het scheppen van werkgelegenheid - 23,7 miljoen gulden uit te trekken voor het aanleggen van extra parkeerga rages. Volgens haar heeft minister Boersma van sociale zaken het geld daarvoor beschikbaar. Complimentjes kreeg minister Wes terterp van zijn „eigen" KVP. Woordvoerder Van Zeil prees de minister voor het nemen van impopulaire maatregelen „als dat nodig was in het belang van d» Dieptepunt verkeersveiligheid". CHU-woordvoer der Tolman meende dat „de begroting van verkeer en waterstaat weinig hoogtepunten te zien gaf". Een dieptepunt noemde hij de toenemende tekorten van het openbaar vervoer. „Indien niet op korte termijn maatregelen worden genomen, wordt het een miljarden verslindende zaak. Het is verboden dit vraagstuk als prioriteit een te plaatsen", aldus Tolman. Het DS'70-Kamerlid J. J. Koningh bepleitte met het oog op de werkloosheid om goedgekeurde plan nen voor de aanleg van wegen versneld uit te voeren. De plannen van de minister om de auto terug te dringen kregen gisteren in de Tweede Kamer uit milieu-hygienisch oogpunt de „volle instemming" van het D'66-Kamerlid Imkamp: „Wij geloven dat er nog veel meer drastische maatregelen getroffen zullen moeten worden" De PvdA diende, mede namens de PPR en D'66, een motie in dat het wegvak Scharwoude-Den Oever van rijksweg 7 in het oorspronkelijke tempo moet worden uitgevoerd. Het PvdA-kamerlid Van der Doef: "De vertraging in de uitvoering van de werken voor de rijksweg is scha delijk voor de verdere ontwikkeling van het noorden van het land en in strijd met de en de geest van de no ta Noorden des Lands". In plaats van het uitvoeren van de verlengde Landscheidingsweg in Den Haag, kosten vier miljoen gulden, wil het kamerlid Van der Doef dat Rijksweg 7 alsnog in het oorspron kelijke tempo wordt uitgevoerd. De Landscheidingsweg zou dan voor lopig uitgesteld moeten worden. ke overval door de dramatische ge beurtenissen in Amsterdam en Bei len. heviger geworden. Dat blijkt vooral uit de pertinente weigering van de meeste buurtbewoners om ook maar iets naders te vertellen over tegen hen gerichte acties in het ver leden. Opmerkingen als: "Ik wil geen oude koeien uit de sloot halen", "De muren hebben oren", 'Je moet oppassen in deze tijd' en 'Je weet nooit wat er gebeurt', zijn een te ken aan de wand. De sympathie van deze Molukkers gaat uit naar de gegijzelden in de trein en in het consulaat. Hun hou ding tegenover deze acties is zoals die van de meeste Nederlanders. Ze spreken er schande van en vinden geen straf te erg. De Zuidmolukse zaak bestaat voor hen niet. "Land verraders" worden ze genoemd door de RMS-aanhangers. En ook door de Nederlanders, de zelfden waar ze het zo. mee eens zijn maar door wie ze nu met de nek worden aangekeken, alleen omdat ze ook Molukker zijn. Het klinkt wat pathetisch, maar er heerst vrees in deze Apeldoornse wijk. Het is nog niet zover dat men de straat ni'et meer op durft, maar het is wel treffend er in de vroege middag zoveel mannen thuis te zien. Bescherming van huis en ge zin? Ook hier is men op de hoogte van de wraakactie in Eist, waar in de afgelopen dagen het Molukse kerk je ernstig werd vernield. Alle rui ten werden er ingegooid, de kozij nen werden uitgerukt en het tegel werk is vernield. Ook in Eist is de angst voor nog meer wraakacties groot, de bewoners verlaten de wijk alleen als het hoognodig is. Datzelfde geldt voor Bovensmilde, het plaatsje waar vermoedelijk de meeste deelnemers aan de gijze lingsactie vandaan komen. In het wijkcentrum zijn leden van de Vrije Zuidmolukse jongeren aanwezig, maar vragen over hun plaatsgeno ten in de trein en in het consulaat «onder wie twee broers op ieder punt een) worden ontweken. Vraag: "Hoeveel jongens zijn er nu een week weg. En is de politi'e ook bij u met foto's van hen ge weest? Antwoord van een Zuidmoluk se jongere: "Wat zegt dat nu. Ik ben ook net vier dagen weggeweest Dat gebeurt zo vaak. Bovendien hoe Veiligheidstest attendeert op risico's kan de politie nu foto's hebben?" /^ENIiEr uwtokovoor Ma,Tsmansteeg 23-25 Le.den njSttafelgenSChten AMSTERDAM (SP) In wat waarschijnlijk de bekendste kleu terklas van Nederland is. name lijk die van Lily Petersen op de Amsterdamse Koninginneweg zit ten nu hoge officieren van de politie om het beleid van het crisiscentrum op het hoofdbureau van politie uit te voeren. Met gro te luchtfoto's op de wand en ande re gegevens op grote vellen papier zitten de politiemannen op de la ge stoeltjes aan de lage tafeltjes met om hen heen de creatieve bewijzen van de kleuters die hier normaal op school gaan. Het geheel doet een beetje vreemd aan, een levensgroot dra ma temidden van een wel zeer kinderlijke omgeving. Het moet ook op de inmiddels vrijgelaten gijzelaars die daar binnen ge voerd zijn en de bemiddelaars een wat vreemde indruk hebben gemaakt. Maar ook de kindertjes die hier normaal verblijven zou den 't schooltje niet meer zo goed herkennen. In de gang staan ka- rabijnrekken en op de tafels in de lokalen liggen de in deze omge ving wat erg grote politiepetten. Overigens grijpt deze gijzelings zaak ook in het leven van andere burgers vaak zeer vreemd in. Zo woont op het ogen blik in het Hilton-hotel een jong gezin. Reden voor dit verblijf dat voor hen geen normale gang van zaken is, is dat een NOS-televisie- ploeg bezit heeft genomen van hun voorkamer die een goed uit zicht biedt op het Indonesische consulaat. De verwarring in huis werd zo groot dat de man met zijn vrouw en vierjarig zoontje et niet meer konden wonen. Toen kwam het aanbod van da NOS om maar zo lang in het Hil ton-hotel te gaan wonen. Hun ver schijnen in de bar wekte enige be vreemding. Dat is niet zo onbegrij pelijk als men weet dat de man vijf jaar in het hotel heeft ge werkt. Dat hy nu eens terug kwam als gast had hij zelf ook nooit kunnen bedenken. Zijn oud collega's ook niet.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7