Zoon meldt zich zelf bij de politie Orgel van Oudshoornse kerk kan met kerstmis spelen Bloembollenexport dit jaar iets teruggelopen Geen samenspanning rond pand aan Kraaierstraat Vader overleden na vechtpartij De Schutse wil gaan uitbreiden 4 WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 De export van bloembollen is dit jaar iets teruggelopen in ver gelijking met dezelfde periode van 1974. de 75.454.000 kg liep te rug naar 71.874000 kg. De waar de steeg echter met tweeëneen half miljoen gulden naar f261.833.000. Het is jammer, dat uit deze door het Produktschap voor Sier gewassen verstrekte cijfers niet blijkt, wat de oorzaak van de te ruggang is. Het is mogelijk, dat de gedeeltelijk mislukte tulpen- oogst er debet aan is. Anderzijds staat de vraag of de daling van de uitvoer naar West-Duitsland met bijna twee miljoen kilo tot nauwelijks tweeëntwintig mil joen kilo is veroorzaakt door de uitvoer van Nederlandse tulpe narcissen- en hyacintebloemen. Bloemen, die dikwijls in de leeg staande cellen van bloembollen exporteurs bij kunstlicht worden getrokken en in Rijnsburg ge veild. Er zijn bloembollenexpor teurs, die meer winst zien in de ze afzet dan in die van bollen. De gemiddelde prijs van f3.23 per kg. ligt in dat land het laagst van de Westeuropese landen. Een andere oorzaak kan ook liggen in het feit, dat vele lan den buiten Europa hun bloemen op de Europese markt brengen. Ir. J. van Doesburg noemde in een lezing de snelle vooruitgang van de export van anjers uit... Israël, Kenya noemde hij even eens, ook en Filippijnen, Hong kong (vooral orchideeën komen daar vandaan) de weg hierheen hebben gevonden. Eens waren de bolbloemen zo ongeveer de enige bloemen in de winterse eigenlijk alle soorten kopen en staan de narcissebloemetjes maar wat armetierig naast die hele en halftropische produkten. De VS van Amerika zijn iets gezakt tot 10.752.000 kg. Uit de nauwelijks noembare stijging van de prijs van f3.55 naar f3.57 per kilo kan men opma ken, dat de ontwaarding van di dollar van de laatste jaren niet door hogere prijzen konden wor den opgevangen. Steeds minder bedrijven zijn in staat om de daar hoge verkoopkosten te be talen. De koude sanering is daar volop aan de gang. De daüng van de verkoop in Zweden is wellicht weer tot staan geko men. De tien miljoen kilo is bij na bereikt. Franrijk blijft iets meer afne men en staat nu vast op de vier de plaats met bijna 7.200.000 kg. Engeland, eens de grootste afne mer, blijft ondanks alle pogingen tot coördinatie van reclame en vervoer minder kopen. De teelt daar loopt ook vrij regelmatig tarug. Men mag wel aannemen, dat de slechte economische toe stand een van de oorzaken is, waardoor men steeds minder voor luxe goederen uitgeeft. Italië, Finland en Zwitserland zijn de volgende in de rtf met een iets geringere afname. Verliezen die weer ongeveer door Oosten rijk, Noorwegen en Canada zijn opgevangen. Het zijn eigenlijk te geringe verschillen om er een lijn in te zien. De laagste gemiddelde prijzen per kg worrden door Tsjecholowa- kije en de USSR neergeteld. Ze betaalden resp. f2 29 en f3.12 tewijl het gemiddelde vorig jaar opliep van f3.44 naar f3.64 nu. Neemt men de ontwikkelingen op de Europese bloemenmarkten in ogenschouw dan lijkt het onjuist om het hoofd te laten hangen. Integendeel, ondanks de ge welda dig toegenomen concurrentie blij ven de bloembollen zich aardig handhaven. Zeer terecht kijkt men uit naar andere afzetgebeiden. Er zouden tienduizenden bloembollen in Da mascus in de stadsparken staan. Ook Mexico City krijgt zo'n ken nismaking-pakketje". Men zal in de bloembollenbranche wel weer wegen vinden om uit de moeilijk heden te komen. GEEN BROOD IN SERINGEN DEN HAAG Seringen behoren niet meer tot de belangrijkste pro dukten van de Nederlandse bloemis terij, wat zij vlak voor de tweede wereldoorlog wel waren. Oorzaak hiervan: de produktiekosten zijn te hoog, vooral door de stijging van de lonen. Er worden per jaar zeven tot acht miljoen bloeiende takken op de vei ling aangevoerd. Aalsmeer en om streken is met meer dan 95 procent van de landelijke produktie het be langrijkste produktiegebied. Dit blijkt uit een rapport van het Land bouw Economisch Instituut (LEI). De sering wordt overal als gele- genheicsbloem toegepast in bloem stukken en boeketten, als vaasbloem is het gebruik zeer beperkt, omdat de houdbaarheid op water gering is. Door toepassing van een nieuw houdbaarheidsmiddel is het moge lijk het "vaasleven" tot één k twee weken te verlengen, hetgeen de vooruitzichten voor de sering verbe tert, ook al omdat er in de winter weinig bloemen zijn. De aanvoer van seringentakken vertoonde de laatste twee jaren dan ook weer een lichte stijging, aldus het LEI. Hoewel de prijzen relatief hoog zijn, is op gespecialiseerde bedrijven geen lonende exploitatie mogelijk. De stijgende arbeidskosten zullen een rem betekenen op het herstel van de Nederlandse seringenteelt. Op veel bedrijven is de teelt van seringen gecombineerd met die van andere snijbloemen of potplanten Het exploitatieresultaat is op der gelijke bedrijven gunstiger dan op gespecialiseerde bedrijven, zo heeft het LEI berekend. SASSENHEIM Het bestuur van het protestants-christelijke bejaar dentehuis "De Schutse" heeft een brief aan de gemeente Sassenheim gericht, waarin kond wordt gedaan van plannen om de recreatiezaal van het tehuis uit te breiden. De zaal. die wordt gebruikt voor bazars, film voorstellingen en festiviteiten zou vijfenzeventig procent in oppervlakte vergroot moeten worden. Ook wil het bestuur een extra administratie ve ruimte erbij hebben. De kosten van deze verbouwingen worden be groot op 125.000 gulden en de gemeen teraad van Sassenheim ging er gis teren mee akkoord dat dit bedrag in de vorm van 'n lening aan de Schut se wordt verstrekt. De Jaarlijkse las ten, die uit deze lening voor de Schutse voortvloeien, kunnen worden gedekt door een verhoging van de pensionprijs met 1,6 procent. KATWIJK/ SASSENHEIM Frank W., de derde zoon uit een ge zin van vier kinderen, meldde zich gistermiddag omstreeks vijf uur op het politiebureau. Geheel over stuur stamelde hij: "ik heb m'n vader vermoord". Op dat moment twijfelde de po litie aan zijn verhaal. Zij wist nog van niets. Dat er wat aan de hand was, geloofde zij wel. De handen van de Sassenheimse bloemenrijder zaten onder het bloed. Tien minuten later kwam het "verlossende" telefoontje. Ie mand meldde, dat er een zwaarge wonde man lag bij het uitwate ringskanaal (bij de Katwijkers be ter bekend als de "waterring"). Met horten en stoten vertelde Frank, dat hij, op zijn verzoek, een stukje met zijn vader was gaan wandelen om wait te praten over de slechte resultaten, die er in zijn bedrijfje werden geboekt. Samen reden zij in de namiddag naar het Katwijkse strand om daar een "frisse" neus te halen. Nauwelijks een half uur hebben beiden op het strand gelopen toen Frank in een hevige woede uit barstte en zijn vader aanviel De ogen van de 57-jarige bollenhande- laar werden dicht geslagen. Het enige, dat de Sassenheimer nog kon uitbrengen voor hij in elkaar zakte, was: "Wat doe Je nou Frank"? Bij het lijk vond de poli tie later de bril van de zoon, die hij bij de vechtpartij was verloren. Na zijn daad is Frank het strand opgerend. Daar schoot hij twee zeer jeugdige kinderen aan, aan wie hij vroeg hem naar het politiebureau te brengen, omdat hij zijn vader had dood geslagen. De kinderen, die niet precies wisten wat zij met de bloe- menrijder moesten beginnen, klampten een andere wandelaar aan, die Frank in zijn auto zette en hem naar het politiebureau ver voerde. Frank, die niet getrouwd is. woonde nog bij zijn ouders in huis De verstandhouding, vooral met zijn vader, was bijzonder goed. Als er vertrouwelijke zaken moesten worden besproken deed de jonge bloemenrijder altijd een beroep op hem. Sinds enkele dagen echter was Frank onder behandeling van zijn huisarts. Hij was zwaarmoedig, door dat de zaken zeer slecht verliepen. Bovendien leed hij aan achtervol gingswaanzin en voelde zich ieder moment bedreigd. Ook op het poli tiebureau toonde hij zich angstig. Zo zag hij een balpen aan voor een in jectiespuit. De huisarts heeft aan de politie verklaard, dat Frank absoluut geen agressief karakter heeft De bloemen rijder staat in Sassenheim bekend als een rustige knaap. De arts stond dan ook versteld toen hij werd inge licht over het drama. Milieuraad nog geen voorzitter LEIDEN De milieuraad heeft gisterdagmiddag nog geen nieuwe voorzitter als opvolger van mevrouw Portheine kunnen kiezen. De enige die zich eventueel als voorzitter be schikbaar wilde stellen was de oud voorzitter La Lau, die momenteel echter in het buitenland vertoeft. De milieuraad was er enigszins beduusd van dat men niet voor ad vies gevraagd was over het bestem mingsplan voor De Camp, dat kor telings bekend gemaakt is; men had het plan ook niet toegestuurd ge kregen. "Ze zijn ons gewoon verge ten", merkte gemeenteraadslid Kuij- ers op die als tijdelijk voorzitter fun geert. LEZERS SCHRIJVEN: 1 Apothekersdijk Het schrijven van de heer Th. J. van der Heijden heb ik met belang stelling gelezen en wil dit gaarne als zijnde voor 100 procent juist onde**- I schrijven. Maar..wanneer de ge achte heren wettenmekers deze moei lijke materie gemakshalve on der de huurbeschermingswet schui ven, zou het de heren sieren wanneer zij aan die wet een paragraaf toe voegden dat: bij onvoorzienbare si tuaties de rechter de aangewezen persoon Is om daarvoor de beste op- lossing te bepalen. Nu de weg naar de rechter voor mij tot hiertoe ge blokkeerd is, voel ik mij als een drenkeling die in verboden ter gevallen is en niet i om er uit te komen. Ik heb een ogenblik gedacht (ach. laat ik maar verdrinken), maar ik blijf zwemmen al kun je het beter spartelen noe- A. .T B ROSELEUR Thorbeckestraat. 1 Nunspeet. EHBO-cursus in Zoeterwoude ZOETERWOUDE E.H.B.O.-Ver- eniging "Meerburg" begint op 27 ja nuari a.s. weer met een begincur- sus E.H.B.O. De opleiding voor het E.H.B.O.-diploma bestaat uit 12 we kelijkse lessen van 2 uur. De lessen worden gegeven in het verenigingsge bouw "De Drie Eendies" te Zoeter- oude H.R. U kunt zich voor deze cur sus aanmelden voor 6 ianuari bij: mevrouw R. de Vette, Bernhard- straat 6, Zoeterwoude. Telefoon: 146506 en m»j. R. Borst. Hubrecht- straat 10, Leiderdorp. Telefoon nr.: 132919. SASSENHEIM Van twintig tot en met vijfentwintig oktober jl. heeft in Sassenheim de jaarlijkse collec te plaatsgevonden ten bate van de Nierstichting Nederland. De totale opbrengst hiervan bedroeg f3194,5L NOORDWIJK De Noordwyk- se Van den Berghstichting kreeg gisteren een forse gift uit het fonds van de kinderpostzegelac tie. Van dit geld wordt speelgoed gekocht voor de patiëntjes. Drie vertegenwoordigers van de plaatselijke afdeling van het Ne derlands Comité Kinderpostzegel Actie, de dames Kruyt, Pasma en Tappenbeck, overhandigden een bedrag van ruim 23.000 gulden aan geneesheer-directeur me vrouw T. Pouwels (tweede van links op de foto). Het geld "zal gebruikt worden voor de aankoop van een tram poline, een verplaatsbare glijbaan in het zwembad, een pottenbak kersoven, weefgetouwen, klank staven en ander materiaal. On geveer tweehonderd kinderen zul len zich met deze nieuwe attri buten kunnen bezighouden. Bo vendien zijn ze van groot belang voor de toegepaste therapie op jonge mensen in de stichting. LEIDEN Van samenspanning tus sen de eigenaar van het pand Kraa ierstraat 2a en zijn huurder, om 22 Marokkaanse onderhuurders uit het pand te krijgen, is geen sprake, al dus deurwaarder Van der Heijden in een brief aan minister-president Den Uyl. Hiermee reageert hij op be schuldigingen van een aantal gastar beiders en leden van de Leidse werkgroep buitenlandse werkne mers die een open brief aan Den Uyl schreven over de huisvesting van buitenlandse werknemers in Lei den. Als één van de misstanden noem den zij het feit dat 22 Marokkaanse onderhuurders op straat zouden ko men te staan. Deurwaarder Van der Heijden schrijft dat er onenigheid was ont staan tussen de eigenaar van het pand en de hoofdhuurder, die op een gegeven moment een "niet onaan zienlijke" huurschuld had. Van der Heijden vermoedt dat deze moeilijk heden ontstonden dopr een conflict tussen de'hoofdhuurder en een door hem aangestelde "beheerder". De hoofdhuurder werd gedagvaard voor j het kantongerecht en omdat hij niet verscheen bij verstek veroor deeld; het vonnis maakte het moge lijk dat binnen een maand alle huur ders uit het pand geze zouden wor- den. Na dat vonnis, in juni, is er een briefwisseling geweest met de ge meente over andere huisvesting voor de 22 Marokkanen, aldus schrijft Van der Heijden Deze onderhuurders namen een advocaat in de arm en spanden een j kort geding aan tegen de eigenaar om te voorkomen dat zij op straat gezet zouden worden; daarbij uitten zij de beschuldiging van samenspan- ning, aldus de brief. Hierdoor warenwerknemers. de eigenaar van het pand en deur waarder Van der Heijden, die als ver dediger optrad, „bijzonder ge griefd". Nadat tijdens het kort ge ding bleek dat de onderhuurders hun eisen niet hard konden maken, trok ken zij deze in en boden zij hun ver ontschuldiging aan voor de „valse betichting van samenspanning, al dus Van der Heijden. De deurwaar der is verontwaardigd dat laatstelijk in een open brief aan Den Uyl deze beschuldiging toch weer geuit werd. Verdpr schrijft Van der Heijden dat de eigenaar van het pdan niet on gevoelig is voor de moeilijkheden van de onderhuurders en dat deze beslo ten heeft uiterlijk pas in april 1976 tot actie over te gaan zodat de ge meente Leiden de tijd gegund wordt alsnog voorzieningen te treffen voor de huisvesting van buitenlandse SASSENHEIM In het gemeen tehuis van Sassenheim ligt op het ogenblik het bestemmingsplan "Zuid" ter Inzage. Dit plan omvat de bebouwing aan weerszijden van de Hoofdstraat vanaf de Wilhelmina- laan tot aan de Wasbeekerlaan. In dit gebied komen gedeelten met veel krotwoningen voor die zullen wor den gesloopt om zodoende plaats te maken voor nieuwe huizen. Tot ne gentien december aanstaande kan een ieder in de hal van het gemeente huis kennis nemen van de plannen en kan nadere toelichting worden ver kregen bij de afdeling Algemene Za ken. Tot de zelfde datum kunnen bij de gemeenteraad bezwaarschriften tegen het bestemmingsplan Zuid worden ingediend. Kwartjes voor het monument ALPHEN AAN DEN RIJN "Als elke Alphenaar nou eens twee kwartjes zou geven voor het orgel. Dat is tenslotte het enige monument dat we in Al phen hebben. Dan komen we er financieel uit". Aldus een idee van organist E. Bos. Maar het mag natuur lijk ook meer zijn dan 50 cent. Want een feit is, dat er nog veel geld nodig is om de restau ratie van het orgel in de Ouds hoornse kerk "rond" te krijgen. Die restauratie gaat zeker f135.000 kosten. De leden van de hervormde kerk en "vrien den van het orgel" hebben vooral door de niet aflatende ijver van geldinzamelaar Cor van Vliet al f 108.741.12 op gebracht. Weliswaar draagt Monumentenzorg voor 90 pro cent bij in de "subsidiabele" kosten, maar deze instantie heeft niet gezegd wanneer die financiële steun tegemoet kan worden gezien. Dat kan nog wel vijf Jaar duren. Daarom moet nu het volle pond op ta fel komen. Wie daaraan wil meehelpen: geld kan worden gestort op gi ro 146364 van C. J. van Vliet, Talingstraat 15 in Alphen, met vermelding "orgel Oudshoorn se kerk". ALPHEN AAN DEN RIJN Het orgel van de Ouds hoornse kerk kan weer „juichen" met kerstmis. Eergisteren zijn de eerste exemplaren van de ruim 2000 klankpijpen op hun plaats gezet. Dat gebeurde, nadat de orgelombouw er maanden lang hol had bijgestaan. De vaste organist van de Oudshoornse kerk, de heer E. Bos, heeft vanaf het begin van de restauratie (februari jl.) op een elektronisch orgeltje gespeeld, achter de kansel. Nu stelt hij met intens genoegen vast, dat hij over twee weken, tijdens de kerstnachtdienst, de trap achterin de kerk zal kunnen bestijgen om zich weer uit te leven op het toetsenbord van het monumentale orgel. Letterlijk: "monumentaal". Want ver de wijze waarop het historische het inmiddels 220 Jaar oude orgel instrument moest worden gerepa- gebouwd door de Duitser Joachim reerd. Monumentenzorg verlangde Hesse, is - samen met de Ouds- bijv. dat vergane windladen op de hoornse kerk zelf - het enige op de klassieke wijze zouden worden her steld. Vervanging door windladen van plastic was voor Monumenten zorg uit den boze. Monumentenlijst prijkende object in Alphen. Windziek Een monument evenwel, dat be gin van dit Jaar in niet al te bes te staat verkeerde. "Het orgel was windziek", vertelt de heer Bos "Als je een toets indrukte met een be paald register, dan gingen de ande- Pijpen De restauratie vindt nu Inderdaad plaats via de methodiek van Monu mentenzorg. In overleg met deze instantie wordt het orgel ook uitge bouwd. Zo bedroeg het aantal pij- registers meespreken. Je had de pen in februari "Slechts" 1140 stuks. zuivere toon niet meer". Dat is nu verholpen. Het hele luchtperssysteem (aangedreven door motor, die ook is vernieuwd) Dat worden er straks ruim 2000. Die toename is een rechtstreeks gevolg van de uitbreiding van het aantal registers (klankbepalers). Be- vertoont thans nergens meer kie- droeg het aantal registers van het ren, waardoc- vroeger zoveel af- "oude" orgel 12, het worden er nu breuk werd gedaan aan de klank- 20. kleur. Het restauratiewerk wordt verricht Organist E. Bos zal - letterlijk - door in dit ambacht gerenommeer- nog niet alle registers kunnen open de firma Flentrop uit Zaandam. In trekken met kerstmis. De volledi- februari is met het karwei begonnen, ge afbouw van h'et orgel zal naar Toen kwam de hervormde kerk ein- verwachting nog wel een paar maan- d el ijk rond met Monumentenzorg o- den vergen. Toch zal de restauratie Met Kerstmis zal het 220 jaar oude kerkorgel we er gehoord worden. over twee weken wel opgeschoten, dat er minstens 5 zijn gisters kunnen worden gebruikt. "En dan het elektronisch orgel", 1 register klinkt al glundert organist Bos bij voorbaat.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 4