Monumenten in Leiden vergen ruim 36 miljoen Eerste gerenoveerde woning en eerste wisselwoning PvdA kiest voor nieuwe provincie ,Oude Rijnstreek' GEMEENTE MAAKT PRIORITEITENLIJST Langere openingstijden Leidse bars ten einde? WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 6F33» Bethlehemkerk die er zeer tafel gelegd worden. Dat bedrag moet elders in het investeringspro gramma van de gemeente gevonden worden. De toelichting zegt: "Bij de bruggen spreekt dit principe van maatschap pelijk herstel nog duidelijker. Ge restaureerd wordt bij wijze van spreken vc en wagen, wordt een belasting met een 10-tons autobus. De mogelijke tegenstelling tussen Oistenrijck ziet de noodzaak waarmee een monument bestemming eer maatschappelijke functie van dat monument maakt het stellen van prioriteiten moeilijk, aldus de toe lichting. Bij meer financiële ruimte kan meer zuiver monumentaal be zit behouden blijven. Opmerkelijk is dat men een moge lijke bestemming van de gewelven belasting met paard onder de Hoogstraat in de horeca- terwijl wellicht vereist sector ztet. De voormalige Bethle hemkerk zou men als woongebouw willen benutten. Voor de waltoren aen als mogelijke boetiek voor bij- LEIDEN Het overlegorgaan voor gewestvorming van de PvdA in de regio Leiden is voor een pro vinciale herindeling waarbij een pro vincie "Oude Rijnstreek", zal wor den gevormd maar is van mening dat in de voorgestelde verdeling van ta ken over provincie en gemeenten de nadruk teveel op de provincie is ko men te liggen. Het overlegorgaan onderschrijft het standpunt dat nu moet worden afgezien van de totstandkoming van een vierde bestuurslaag naast rijk, provincie en gemeente. Dit maakt het mogelijk om sneller tot de ge wenste gewestvorming te komen door herindeling van provincies en toe kenning aan de provincies van de uit voerende taken, die de meeste ge meenten te boven gaan. Een bezwaar is, volgen het over legorgaan, dat de gewestraad voor lopig niet onder leiding van een ge kozen voorzitter komt te staan, maar onder die van de commissaris van de koningin. Men is van mening dat deze concessie moet worden gedaan als daarmee de beoogde" gewestvor ming sneller tot stand komt. Voor het overlegorgaan is uit gangspunt dat zich binnen het ge heel van overheidsactiviteiten ty pisch nationale, regionale en lokale taken laten onderscheiden, zowel wat de coördinatie betreft van het be leid, als het tot stand brengen en beheren van voorzieningen. Men ziet als belangrijkste bezwaar tegen het huidige functioneren van het over heidsapparaat dat de provincie na genoeg uitsluitend regionale coör dinatietaken vervult en dat de uit voeringstaken met een regionaal draagvlak voornamelijk worden ver vuld door het rijk, door meerdere ge meenten samen via een gemeen schappelijke regeling of door een in de regio functionerende centrumge meente. Hoofddoelstelling moet dan ook zijn het scheppen van een kader voor de regionale planning en coördina tie en de uitvoering van regionale taken die voldoet aan moderne eisen wat betreft de democratische contro le op het beleid. Men acht het juist dat in het concept-wetsontwerp een groot aantal uitvoeringstaken bij de provincie wordt gelegd. Maar daar staat tegenover dat naar de mening van het overlegorgaan de opstellers te snel bepaalde taken als zijnde van regionale aard hebben aangemerkt, waardoor een "uitkleding" van het gemeentebestuur plaatsvindt. Het overlegorgaan meent verder, dat er voor provincie en gemeente een aan tal verplichte taken dient te wor den vastgesteld met inachtneming van het onderscheid tussen lokale en regionale taken, en dat overigens' voor provincie en gemeente een open taakstelling dient te gelden. Het overlegorgaan onderschrijft voorts de kritiek van allen die heb ben opgemerkt dat onvoldoende is aangegeven welke rijkstaken in aan merking komen voor overdracht aan de provincies. Wat de gebiedsindeling betreft vindt het overlegorgaan dat de schaal van de provincies nieu we stijl niet te groot zal mogen zijn. Het overlegograan betreurt het dat de provincie van mening is dat Lei den deel zou moeten uitmaken van een provincie Groot Den Haag. Er kunnen geen argumenten voor sa menvoeging ontleend worden aan een overloopfunctie van de Deidse regio voor Den Haag: de beschikba re ruimte in de regio Leiden laat dat niet toe. LEIDEN Uit het meerjaren plan van de gemeente Leiden voor de restauratie van monu menten is op te maken dat de restauratie van het Heerenloge ment, de Lakenhal en de kelders onder de Hoogstraat de hoogste prioriteit hebben. In dit plan, dat morgenavond in de gemeente raadscommissie voor ruimtelijke ordening besproken zal worden, wordt in systematische volgorde de urgentie voor restauratie aan gegeven van 18 grote monumen ten. Op een aparte lijst van te restaureren civiele monumenten staan als eerste drie respectieve lijk de Nonnenbrug, de Hoorn brug en de Doelenburg, die alle drie in zeer slechte toestand ver keren. Met de restauratie van al le 18 grote en 8 civiele monumen ten is een bedrag gemoeid van ruim 36,6 miljoen gulden. De gevel van het'Heerenlogement, Burgsteeg 14, en de gewelven van de kelders onder de Hoogstraat bevin den zich in zeer slechte staat. Van de Lakenhal, voor zover het het oude gebouw betreft, is alleen de kap in goede saat; het geheel moet onder heid worden. Op een gedeelde tweede plaats staan op de urgentielijst de restau ratie van de bovenbouw van de Hoornbrug, waarvan pilaren en kap in zeer slechte toestand verkeren, en van het gebouw Ars Aemula Naru- rae aan de Pieterskerkgracht, waar van de kap zeer slecht is, en het be lendend perceel. Na de. Zijlpoort prijkt op de vierde plaats de Bethle- waarvan zowel de fundering als de gevel en de kap zeer slecht zijn; op de voorgevel na wordt momenteel het hele bouwwerk gestut. Daarna vol gen op de lijst de Latijnse school aan de Lokhorststraat, de Morspoort, de voormalige Bank van Lening aan de Nieuwsteeg 4-6, het gebouw van de Sociale Dienst en de stadstimmer- werf aan het Kort Galgenwater. Op een gezamenlijke tiende plaats op de urgentielijst staan de walto ren Oistenrijck, de Witte Poortka zerne, het kasteel Endegeest, deTol- gaarderswoning aan de Haar lemmertrekvaart in Oegstgeest en het voormalige Waalse Wèes- en Oudeliedenhuis aan de OudeVest. Na de Nonnen-, Hoorn-, en Doe- lenbrug komt op de lijst van civiele monumenten de nu slechte Wijnbrug voor restauratie in aanmerking. Uit die lijst blijkt dat ook de Kerkplein- brug, bil de Oosterkerkstraat, en de Kerkbrug, in het verlengde van de Hooglandse Kerkgracht, er zeer slecht aan toe zijn. Bij een totaal van subsidies van 78 procent is een gemeentelijke in vestering noodzakelijk van ruim acht miljoen voor alle restauratiewerk zaamheden. In het investeringspro gramma van de gemeente is voor 1 miljoen aan restauratiekosten per jaar opgenomen. Dit betekent even wel niet dat men in acht jaar alle in de twee lijsten genoemde restau raties kan hebben afgewerkt, want technisch en administratief is men niet in staat zoveel te verwerken, al dus de toelichting bij het plan. Daarbij komt, aldus de toelichting, dat de totale restauratiekosten welis waar 36,6 miljoen belopen, maar dat daar een veelvoud van dat bedrag bijgeteld moet worden om het mo nument ook een maatscchappelijke functie te geven. Zo bedragen de res tauratiekosten van het Heerenloge ment 2,52 miljoen, waarvan de ge meente waarschijnlijk 22 procent, dus 550.000 gulden, moet betalen. Maar om tegelijk het Heerenlo- gemen geschikt 'te maken voor de vestiging van een bibliotheek, wat het plan is, moet nog eens 2,5 miljoen op De stadstimmerwerf is een markant punt aan het Kort Galgenwater. Het gebouw staat nummer negen op de prioriteitenlijst, die verder meldt dat de gevel en de kap er slecht aan toe zijn; de fundering is matig en moet versterkt worden LEIDEN Er zal waarschijnlijk een einde komen aan de uitzonde ringspositie van de drie bars in Leiden, die langer open mogen blij ven dan alle andere bars en café's in de stad. Dit laatste wordt name lijk door een groot aantal horeca- exploitanten als onrechtvaardig be schouwd. Wanneer er moeilijkheden zijn over de sluitingstijd, wordt er vaak gewezen op Pardoeza, Club '70 en Samantha, en men vraagt danwaarom zij wel en wij niet? Aldus gemeenteambtenaar De Raat gisteravond tijdens een verga dering van de raadscommissie voor Economische Aangelegenheden. De heer De Raat wees erop, dat de door hem genoemde zaken in de praktijk moeilijk besloten zijn te noe men, zodat de argumentatie voor het langer openblijven niet geldt. Hij zei dan ook te verwachten, dat er volgen de maand een voorstel zal komen oir. iets te doen aan de uitzonde ringspositie van de drie etablissemen ten Het probleem van de sluitingstij- BOfK N BlOtMTJt W0fUfrnnr,rrr IHI MOF. Sierbestrating in Haarlemmerstraat den was ter sprake gekomen naar aanleiding van een uitspraak van de Commissie voor de Beroepsschrif ten in een beroepszaak van een café-exploitant, wiens vergunning om langer open te blijven voor die maanden was ingetrokken. Bleijie (CDA) vroeg zich af, of het opleg gen van hoge boetes niet een beter middel was om dit euvel te bestrij den. De heer De Raat wees er ech ter op, dat de hoogte van de boe te (meestal 50,-) niet door de gemeente, maar door de rechter be paald wordt. Aangezien het boetebe drag in veel gevallen in geen enke le verhouding staat tot de verdien sten, die bij het overschrijden van de sluitingstijd binnenvloeien, wordt die regel dam ook vrij vaak overtre den De gemeente heeft dan geen ander middel dan de ontheffing van de algemene regel (d.w.z. om twaalf uur dicht) voor drie maanden in te trekken. Dit gebeurt overigens al leen, wanneer er binnen een half jaar tot twee maal toe een overtre ding is geconstateerd. Bloemenmagazijn Haarlemmerstraat 193 LEIDEN De raadscommissie voor interne Organisatie en Beheer is gisteravond akkoord gegaan met het voorstel om een bedrag van f 540.000.- beschikbaar te stellen ten behoeve van de sierbestrating in de Haarlemmerstraat. De totale kosten, verbonden aan de aanlag van sierbestrating in de Haarlemmerstraat, bedragen f 640.000.- maar daarvan is begin vo rig jaar al een ton ter beschikking gesteeld (om het plan voor te be reiden). Als alles goed gaat kost de sier bestrating de gemeente Leiden in totaal maar f 120.000, want het plan (dat in overleg met het Leids City Centrum en de Kamer van Koop handel is opgesteld) is aangemeld voor 50 procent subsidie op grond van de regeling modernisering win- kelconcentraties. Behalve deze sub sidie van f 320.000,- zal het Leids City Centrum f200.000,- bijdragen. LWS-complex van 188 in Schimmelstraat, Potgieterlaan, Toussaintkade, De Genestetstraat en Nic. Beetstraat Mevrouw Noordman, voorzitter van de Leidse Woning Stichting steekt de sleutel in het slot van de woning Schim,melstraat 6 en geeft daarmee aan dat de renovatie van deze woning voltooid is. LEIDEN Twee mijlpalen gis teren bij de renovatie in het Haag- wegkwartier.. Van een complex van de Leidse Woning Stichting werd de eerste verbouwde woning opge leverd: hetzelfde gold voor de eer ste van 24 wisselwoningen die nabij de Hoflaan zullen worden gebouwd. De woning die gisteren met enig officieel vertoon "heropend" werd verklaard, staat in de Schimmel - straat (nummer zes) en maakt deel uit van een complex van 188. Be halve in de Schimmelstraat zijn de ze woningen gelegen in de Potgie terlaan, Toussaintkade, De Genestet straat en Nic. Beetstraat. Wanneer de renovatie van dit complex is vol tooid, zullen er van de 188 wonin gen nog 153 zijn overgebleven; een aantal wordt samengevoegd ("ver heeld") en een aantal wordt afge broken om meer ruimte te schep pen in het Haagwegkwartier. De voorgeschiedenis van dit renovatie plan mag zondermeer als 'rtioeizaam' worden gekenschetst. De eerste aan zet werd in feite in 1972 gegeven, toen bewoners weigerden de huur verhoging van dat jaar te betalen, zolang de woningen nog niet zou den zijn opgeknapt. Op een bijeen komst, in het St. Leonardusparo- chiehuis aan de Haagweg schetste mevrouw Noordman, voorzitter van de Leidse Woning Stichting, giste ren de verdere geschiedenis. In mei 1972 werd aan de bewoners het be richt gestuurd dat de Nationale Wo ningraad een onderzoek zou instel len naar de kwalitiet van de huizen in het Haagwegkwartier. In maart 1973 werd voor het eerst met de be woners over renovatie gesproken; in januari 1974 werd de Leidse archi tect Schutte ingeschakeld. „Later in het jaar kwamen we in een im passe. Het bestuur van de woning stichting zei nee en de bewoners zei den nee. Er waren teveel wrijfpun ten", aldus mevrouw Noordman. De toenmalige wethouder Ham kreeg al te horen dat het bestuur de renovatie middeling van de heer Revet, con sulent stadsvernieuwing op het mi nisterie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening en de Welzijns- raad werd de molen weer aan het draaien gezet. Drie niet-Leidse aan nemers werden aangezocht om een prijsopgave te doen en "wie streek op ons dak neer? De firma Ooie vaar uit Alkmaar", zo zei mevrouw Noordman. Last Toen de verbouwingswerkzaamhe den eenmaal begonnen waren, kwam het probleem om de hoek kijken waar de bewoners tijdelijk gehuis vest zouden moeten worden. Dat dit niet vlekkeloos is opgelost blijkt uit een stukje in de renovatiekrant die in het Haagwegkwartier ver schijnt: "De Woninggstichting heeft samen met Buro Huisvesting en Welzjjnsraad niet overal kunnen verhinderen dat sommige bewoners de dupe geworden zijn. Ook was het niet altijd mogelijk rekening te hou den met de woon- en verhuiswen- sen van de bewoners. In een enkel geval moest een ge in zelfs twee keer een wisselwo ning betrekken. Met name de oude re bewoners ondervonden veel last en ergernis van de slopers, vooral wanneer ze niet op tijd aan een andere woning geholpen konden worden", aldus dit artikel. Om der gelijke problemen in de toekomst te voorkomen worden nu noodwo ningen, zg. "wisselwoningen" neer gezet, die gebouwd worden op een terrein tussen de spoorlijn en de Hoflaan, ter hoogte van de Louis Couperusstraat, Herman Gorter- straat en Jac. Perkstraat. Deze houten woningen komen in beheer bij de Leidse Woning Stich ting, maar ook andere woning bouwverenigingen kunnen er ge bruik van maken. Ze zullen op het terrein blijven staan totdat de re novatie in het Haagwegkwartier is afgerond. Daarna kunnen ze even tueel naar elders in de stad wor den verplaatst. Gisteren werd de eerste van de in totaal 24 wissel- woningen opgeleverd. Tegen de plaatsing van deze wo ningen in de nabijheid van de Kneppelhoutstraat is door een aan tal bewoners van deze straat en de Albert Verweystraat nogal bezwaar gemaakt. Men vreesde de "herrie en dronkemansgelal" die de toe komstige bewoners, afkomstig van de Potgieterlaan e.o. zouden ver oorzaken. Een brief van deze strek king werd destijds gestuurd naar de gemeenteraad. De redactie van de Renovatiekrant geeft er de vol gende reactie op: "We betreuren de inhoud van deze brief en eigenlijk vinden we de inhoud een beetje be ledigend. Een beetje beledigend, want op die manier worden alle be woners van het Haagwegkwartier, speciaal in de Potgieterlaan over één kam geschoren. Van de vele honderden bewoners in het Haag wegkwartier zijn de meeaten net zo gesteld op hun rust als de bewoners in de Kneppelhoutstraat en omge ving. En de enkeling die zijn of haar medebewoners overlast be zorgt, heeft ook een slechte naam in het Haagwegkwartier. Nogmaals, in onze buurt ligt dat net zo als in de Kneppelhoutstraat! Met andere woorden: de briefschrijvers verge ten dat zij een grote groep mensen verantwoordelijk stellen voor het gedrag van enkelen. Eigenlijk is dit een vorm van discriminatie, een vorm van optreden die in het alge meen aanleiding geeft tot veel ver driet. Op die manier zijn hele oor logen ontstaan met alle gevol?en van dien; de ouderen onder ons zullen zich dat nog maar al te goed herinneren! Op het eerste ge zicht lijkt de vergelijking overdre ven. Maar in wezen gaat het om hetzelfde feit: ik denk dat ik beter ben dan een ander. De brief van de bewoners van de Kneppelhout straat en omgeving was daarom voor velen erg verdrietig. De wisselwoningen nabij de Hoflaan, die als tijdelijke huisvesting gaan dienen voor mensen, wier woning wordt gerenoveerd. De iveg die op dit terrein zal worden aangelegd krijgt de naam "Wis- selweg", naar een idee van mevrouw Kerling, bestuurslid van de Leidse Woning Stichting.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3