Roerig vrouwenjaar bracht veel in beweging Vreemd fruit eten zonder poespas PALEÏ Vrouwen over verkrachting Katja WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 Het jaar van de vrouw zou wel eens kunnen uitlopen op een dave rende ruzie tussen de Nederlandse vrouwenorganisaties en minister Van Doorn. De georganiseerde vrouwen zijn er namelijk kwaad over dat de minister van CRM die door het kabinet Den Uyl met het bevorde ren van de emancipatie werd belast in een toelichting op zijn begro ting, wel fraaie woorden wijdt aan de noodzaak om vrouwen ook in de praktijk derelfde rechten en kansen als mannen te geven, maar niet met geld op tafel komt om die ontwikke ling te stimuleren. Alleen de Emancipatie Commissie, die over een paar maanden het werk Nellien de Ruiter van 't Comité voor het Jaar van de Vrouw overneemt, krijgt f 420.000. De vrouwenorganisaties waarin ruim een miljoen vrouwen zijn ver enigd, vind'en het een onbegrijpe lijke zaak. Te meer omdat de Ko ningin in haar troonrede aankon digde dat de regering de vrouwen emancipatie het volgend jaar wil be vorderen door het opstellen van een vijfjarenplan. Een idee dat deze zo mer tijdens de ministerraad, door minister Pronk van ontwikkelings samenwerking werd gelanceerd, al was er tevoren niet met de betrok ken organisaties gepraat. De Nederlandse Vrouwen Raad, (het overkoepelend orgaan van alle Nederlandse vrouwenorganisaties) het Comité voor het Jaar van de Vrouw en de Emancipatie Commis sie werken op het ogenblik dan ook aan een pittige reactie op de volgens de vrouwen weinig royaal uitgevallen CRM-begroting. Dit in de hoop dat de behandeling van de begroting door de Tweede Kamer nog iets zal ver anderen aan het regeringsbeleid. De Emancipatie Commissie, die de regering moet adviseren over de maatschappelijke positie van de vrouw had aan minister Van Doorn gevraagd om in 1976 opnieuw twee miljoen gulden beschikbaar te stel len voor de financiering van vrou wenhuizen, informatiecentra, rol- doorbrekende akties vormingstoneel en bijscholingscursussen. Dit jaar kreeg het Comité voor het Jaar van de Vrouw een derge lijk bedrag waarmee de landelijke Emancipademanifestatie in Utrecht en ruim tweehonderd plaatselijke akties werden betaald. De vrouwenorganisaties zouden de plaatselijke aktiviteiten, die de af gelopen maanden op gang werden ge bracht, graag willen voortzetten. Maar minister Van Doorn ging niet in op dat verzoek. Fiasco Zou hij het jaar van de vrouw misschien als een fiasco zien? Nellien de Ruiter, voorzitster van het veelbesproken vrouwenjaar co mité „Het zou best kunnen dat hij dat vindt, maar het jaar is geen fiasco. Er is tenminste nog nooit een VN-jaar geweest, waarover zo veel discussie zijn gevoerd. Uit 'n NIPO- onderzoek is trouwens gebleken dat maar liefst 92 procent van de Ne derlandse vrouwen en 93 procent van de Nederlandse mannen op de hoogte zijn van het jaar van de vrouw, ter wijl maar 14 procent weet dat 1975 ook nog het monumentenjaar is. Ik vind het typerend, want het betekent gewoon dat bijna iedereen in guns tige of ongunstige zin over de positie van de vrouw heeft nagedacht. En dat roept natuurlijk emoties op, want voor het eerst is door de Verenigde Naties een onderwerp aan de orde gesteld, dat bijna iedere wereldbur ger persoonlijk treft. Bedreiging Ve'el mannen voelden zich door het jaar van de vrouw persoonlijk be dreigd, terwijl sommige vrouwen door alle akties wat onzeker werden. En dat had weer tot gevolg dat, wie zich dit jaar aktief voor het verwerven van een gelijkwaardige plaats voor de vrouw in de maatschappij inzet te, het hard te verduren kreeg. Er werd ontzettend veel losgewoeld en overhoop gehaald, maar ik ben er van overtuigd dat spoedig zal blijken dat het jaar een geweldige invloed heeft gehad". Nellien de Ruiter voormalig plano loge van de Dienst Zuiderzee Wer ken, oud-tweede kamerlid van de CHU en ex-wethouder van maat schappelijk werk van Voorschoten heeft alle kritiek op het jaar van de vrouw als een vloedgolf over zich heen laten gaan. De lakonieke Friese onderwijzersdochter staat nog over- Wordt het jaar van de vrouw voor haar zo langzamerhand niet een 365-dagen durende Moederdag? Nellien de Ruiter, een door echt scheiding alleenstaande moder van drie kinderen, ziet de zaken nuchter: „Wij komen natuurlijk geen stap verder met van bovenaf opgelegde beleefdheid, die maar één jaar duurt" Vrouwen hebben er trouwens niets aan om zich zelf in een uitzonde ringspositie te plaatsen, want daar door discrimineren zij zichzelf. En emancipatie is trouwens een zaak, die ook mannen aangaat, want die wor den net zo goed achtergesteld. Het gaat er om dat wij de problemen sa men oplossen. En hoe moeilijk dat is blijkt wel uit het feit dat maar 22 procent van de gehuwde vrouwen werken en maar één op de drie man nen geregeld in het huishouden helpen. Er moet een mentaliteits verandering komen, maar dat vergt tijd". Tijd Tijdgebrek was trouwens de afgelo pen maanden het grootste struikel blok van het Comité voor het Jaar van de Vrouw, dat uiteindelijk op 12 november 1974 door premier Den Uyl werd geïnstalleerd. De regering gaf twee miljoen gul den met de uitdrukkelijke opdracht om het thema van de Verenigde Naties landelijk onder de aandacht te brengen. Intussen hadden de in de Neder landse Vrouwen Raad gebundelde vrouwenorganisaties al een plan ont wikkeld om een emancipatie-mani festatie te beleggen omdat iets der gelijks in 1948 ook zo'n succes was geweest. De ruim twintig leden tel lende commissie besloot na einde loos geharrewar om het initiatief over te nemen. Dit vooral op aan- Lekkere drop van Langenberg (16 variëteiten drang van de vice-voorzitster de VVD J. M. Corver-Van Haaften. De vertegenwoordigster van linkse groeperingen in het comité verzetten zich echter met hand en tand tegen een commerciële huishoudbeursach tige opzet. En zo werd de „Emanci- pade" in het Utrechtse Jaarbeursge bouw een bloedserieuze eisenmarkt. die twee weken duurde. Het organisatiecomité rekende op de komst van 300.000 bezoeksters, maar er kwamen er maar 70.000, ondanks dat er op het laatste mo ment toch nog stands met sateh en flipperautomaten werden aange voerd. De „Emancipade" leverde een ver lies van ruim één miljoen gulden op, waarvoor het ministerie van CRM opdraaide. Maar een pleister op de wonde is, dat uit een enquete is gebleken, dat 55 procent van de vrouwelijke bezoekers de „Emancipa de" zeer nuttig vonden, ongeveer 22 procent de manifestatie „wel vond gaan" en slechts 22 procent het be zoek achteraf overbodig achtte. Heeft de mislukking van de Eman cipade niet als een geweldige dom per op het jaar van de vrouw ge werkt? Nellien de Ruiter: „Neen integen deel, want juist door de Emancipade en het wereldvrouwencongres in Me xico zijn de traditionele vrouwenor ganisaties "en militante aktiegroepen, die eerst fel tegenover elkaar stonden veel verdraagzamer geworden. Er is veel meer begrip voor elkaar ont- staan. En groepen die eerst niet Samenstelling van eikaars bestaan afwisten werken nu samen. Dat vind ik geweldig po sitief. En verder werden door de finan ciële steun aan ruim tweehonderd plaatselijke projekten duizenden vrouwen bereikt, die vaak voor het eerst kennis maakten met de moge lijkheden om zich verder te ont plooien. Kortom het zal misschien pas over een jaar of vijf blijken hoe belangrijk het vrouwen jaar is geweest". Henriëtte v. d. Hoeven Als je tegenwoordig bij de groenteman naar binnen stapt zie je groente en fruit dat je van je leven nog niet bij de goede man had gezien. Onder invloed van de veranderde kook- en eetgewoonten en het aantal buitenlanders dat in ons land woont, is de groenteman zijn inkoop-pakket (jlrastisch gaan wijzigen. Om u een beetje weg wijs te maken in de nieuwe groentewinkel in dit artikel een aantal vreemde vruchten en hun toepassingen. Het is een gezellige maand, die decembermaand, maar wel een dure, Je gaat op bezoek, uit eten en altijd moet je voor de gastvrouw een at tentie meenemen. Een tientje ben je dan zo kwijt. In de cadeauserie van Ellen Betrix zijn een paar leuke artikelen in geschenkverpakking be neder een tientje uitgekomen. In een fraaie doos verpakt een stuk doorschijnende badzeep aan een koor (f 8,95). Een doos met daarin een fles hand- en bodylotion en een washandje (f 9,95). En voor de gast heer een fles aftershave lotion Hen ry M (f 9,85). Wilt u parfum cadeau geven, dan bent u met de Masca ra de in geschenkdoos wat duurder uit: f 13,95. Voor koks en liefhebbers van paar den is er bij de fa. Arolin, in Koe wacht, Zeeuws Vlaanderen een paar- deset uitgekomen. Deze set op de foto bestaat uit drie artikelen van 100 procent vlaslinnen (een schort (f 21,85), handschoenen (f 9,30) en een pannelap f 5,70) allemaal met paardemotieven er op. Van het zelfde materiaal is ook een ihee- kleed (f 13,90) en tafelkleed (f25,50) te koop. Avocado De avocado ziet eruit als een soms helder- en soms donkergroene glanzende peer met een harde schil. Hij wordt geïmporteerd uit Israel, Zuid-Afrika en Zuid-Amerika. Het vruchtvlees is geel groen en lijkt een beetje op boter. Prijs,: 1,75. Er zijn mensen die het vruchtvlees, eventueel met wat zout. zo oplepelen, maar het wordt ook vermengd met bijvoorbeeld fijnge- prakt ei. Of met fijngehakte ui, gepelde tomaat, een paar druppels azijn en wat zout. Dat is erg lekker als broodbeleg, of als voorgerecht bij de warme maaltijd. Mango Mango's hebben ook de vorm van een peer, maar platter. Ze verkleuren van hardgroen naar oranje-rood. Het vruchtvlees is gelig oranje. Het is een erg sappige vrucht die uit een groot aantal Afrikaanse landen wordt gehaald. Er zijn overigens over de hele wereld duizend verschillende soorten bekend. Prijsrond 2.-. De mango kun je eten zoals elke vrucht, zonder dat je er wat bij doet. De schil wordt niet e-egeten Hij wordt verder gebruikt in vruchtensalades, als taartvulling, in mango-chutney en bij ijs. Er zijn ook mensen die het vruchtvlees eten met wat sherry of citroensap erop gedruppeld. Kiwifruit Kiwifruit ziet eruit als een aardappel met een krokettenhuid. Het vruchtvlees heeft een prachtige heldere lichtgroene kleur, met «~n witte ster in het midden. De Kiwivrucht wordt ook wel Chinese kruisbes genoemd. Hij komt oor spronkelijk uit China, maar wordt nu uit Nieuw-Zeeland geïmporteerd Prijs: 1,20. De schil van de Kiwivrucht wordt niet gegeten. Je kunt hem doormidden snijden en het vrucht vlees eruit lepelen. Of in plakken snijden en als garnering gebruiken op gebak, ijs, toetjes enz. Lychee De Lychee is ook een Chinese vrucht, de Chinese kers. De buitenkant ziet eruit als een soort grote framboos met een harde schil. De kers binnenin is doorschijnend glanzend wit. Hij is in Nederland ontpit en op zoet sap in blik te koop. Vers is de lychee er van half november tot eind januari, geïmpor teerd uit Zuid-Afrika en Madagas car. Prijs 1,50 tot 2 per ons. Lychees worden met een mes of met de hand gepeld. Je eet ze net als „gewoon" fruit, als ie er trek in h'ebt, als toetje of geprikt op een stuk kaas als borrelhap. Papaya De Papaya is familie van de meloen, maar zo groot als een forse peer. Groen van buiten, gelig roze van binnen, met een kern van kleine pitjes. Wordt geïmporteerd uit onder meer Suriname en uit Ivoorkust Prijs: 2. Een van de veie manieren om een Papaya te eten: halveren, pitjes eruit, suiker erover en een tijdje in de koelkast zetten. In de gebieden waar hij wordt gekweekt, wordt hij als ontbijt gegeten, besprenkeld met citroensap. Passievrucht De Passievrucht is glad en ovaal als een grote pruim. Hij is er alleen in de winter. De kleur loopt van geel tot dieprood. Wordt geïmporteerd uit Afrikaanse landen. Het vrucht Jeanne Doornen, redaktioneel me dewerkster van onder andere Opzij en Sek en medeoprichtster van het Amsterdamse Rape Crisis Center is bezig voor uitgeverij In den Toren in Baarn een boek over verkrachting te schrijven. De bedoeling van het boek is de vooroordelen die er ten aanzien van verkrachting heersen te verminderen. Want die vooroordelen zijn hardnekkig. Zowel over vrou wen ("een vrouw vindt het leuk om verkracht te worden"), als over man nen ("ongure types, die in donkere steegjes vanuit portieken hun slag te slaan"). De werkelijkheid is wel an ders. En Jeanne Doornen, die al eer der, in Opzij een groot artikel over verkrachting schreef, komt tot de conclusie dat verkrachters (meestal) „gewone" mannen zijn en verkrach- (meestal) „gewone" vrou wen. In haar boek zal een groot aantal vrouwen aan het woord ko men. Darvoor zijn reeds tal van ge sprekken gevoerd. Toch zou het be langrijk zijn om met nog meer vrou wen te praten. Vrouwen die dat wil len kunnen Jeanne Doornen schrij ven. Adres: Jeanne Doornen, p.a. uit geverij In den Toren, postbus 1, Baarn. Verzoeke op de envelop te zet ten Vertrouwelijk. De brieven wor den doorgezonden en persoonlijk door JeaDne Doornen beantwoord. DAMESMODE in exclusie! jonge stijl BREESTRAAT I08a-!I2 LEIDEN vlees is glazig en glibberig, met pitjes. Prijs: 1. Manier om te eten: je snijdt hem doormidden en lepelt de vruchtvlees met wat zout en peper, of wat citroensap, of een scheutje sherry, uit de schil. Limes Limes zijn groene citroenen (uit Zuid-Ajnerika en West-Afrika), die je net als gewone citroenen gebruikt. Er wordt verteld dat ze zuurder zijn, maar meer smaak hebben. Prijs: 6 per kilo (15 stuks) Courgette De Courgette is epn groente, een soort komkommer. Wordt tegen woordig 's zomers in Nederland geteeld, 's Winters komt hij uit Marokko. Prijs: 1,25 in de zomer en 2 tot 2,50 inde winter. Courgettes worden gekookt (met kaassaus erbij) of gebakken (met ui en tomaten) gegeten. Mais Mais 'is voornamelijk bekend als veevoer, maar toch ook steeds meer als "mensenvoer". Komt naar Neder land uit Spanje, Frankrijk, Zuid- Afrika en Israel. Prijs: f 1,50 per twee. Mais wordt gekookt, en gewoon als groente gegeten. In stukken gesne den met wat zout bij de borrel kan ook. Er zijn ook mensen die de kolven op de barbecue leggen, eventueel in aluminiumfolie. Broccoli Broccoli is kleine groene Italiaanse bloemkool, die gekookt of gebakken wordt gegeten. Prijs: 1,50 tot 2. Okra Okra's lijken nog het meest op rechtopstaande, lichtgroene kabou termutsen. In Griekenland wordt de Okra "Griekse hoorn" genoemd, in de Verenigde Staten "Damesvinger" Okra's worden als groene gegeten, gekookt in bouillon. Je kunt ze ook in de groentesoep doen. Prijs: 1 per ons. Artisjokken Artisjokken komen uit Frankrijk. Een Artisjok is eigenlijk een grote Keus genoeg bloemknop. Hij wordt gekookt en daarna eet je de zachte onderkanten van de blaadjes en de bloembodem, gedoopt in een sausje van olie, azijn, mosterd, peper en zout. Prijs: 0,75 tot 1,25. Icebergsla Ten slotte Icebergsla, een Ameri kaans produkt, sla die groeit zoals een kool, maar waarvan het blad op andijvie lijkt. Het is geen diepvries- groente, ook al doet de naam (ijsberg) zoiets vermoeden. Je eet deze sla gewoon als de onze. Het blad is steviger en knisperig en beter te bewaren dan Nederlandse sla. Prijs: 1 in de zomer en 2 in de winter.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 21