„Damesjudoka's zijn echt geen manwijven' GOED DEBUUT ROBBY HUISMAN Méér rente Acid van Polanen coacht Oranje op eerste officiële EK Tototips de geniale vierkante miilimeter evoluon p eerste officiële EK WOENSDAG 10 DECEMBER 1975 PAGINA 13 LEIDEN Het is in de dialoog aan alles te merken: de dames-judoka's laten hem maar [moeilijk los. Eenmaal was dat trouwens maar goed ook voor Aad van Polanen, de Leidse bonds coach van het Oranje damesteam. Voornamelijk "daaraan" was het te danken' dat hij vorig jaar de eerste officieuze titelstrijd in Genua kon meemaken. Zelf aan zijn plaats genageld door een zeurende beenblessure werd de 29-jarige getrouwde trainer toen door zijn vrijgezelle kernploeg leden op handen gedragen van wedstrijd naar wedstrijd. Daarbij ondervond'hij af en toe aan 'den lijve hoezeer de judo-sters 'm knepen voor de internationale krachtmeting. Scylla-dames naar ereklasse AMSTERDAM Het eerste damesteam van Scylla Is gepro moveerd naar de ereklasse van de Nederlandse tafeltennisbond. Gisteravond won het Leidse trio Liesbeth van Winsen. Sandra de Kruyff en Marian Zoetemelk de promotiewedstrijd tegen Evro Salamanders. eveneens uit komende in de hoofdklasse met 6—0. :Door Pau! de Tombe Volkomen ten onrechte overigens, naar later bleek, want ce Haagse iRia Aka bijvoorbeeld reikte des- itijds naar de tweede plaats in haar gewichtsklasse. Het is één van de behaalde resultaten aan de hand waarvan Van Polanen de Oranje- kansen taxeert voor de eerste offi- jciële EuroDese titelstrijd voor da- imes. De groep van elf deelneem sters (waartoe mogelijk de Leidse Anneke de Vos zou hebben behoord als zijn niet met wedstrijd judo was gestopt) die morgen naar Miinchen afreist, kan daar vrijdag en zaterdag "voorzich tig geschat één a *wee medailles ophalen", meent Van Polanen. "Want ze hebben een goec'e voor bereiding met heel wat toernooien en zware trainingen achtei de rug. Afgelopen zaterdag en zondag zelfs voor het eerst een weekeindtrainine op Papendal". Dat laatste geeft, aan hoeveel het damesjudo als wedstrijdsport aan erkenning heeft gewonnen. De ge selecteerde meisjes, "de meesten zitten in de leeftijdsgroep van acht tien tot eenentwintig jaar", moes ten tot vorig jaar nog alles zelf be talen. Vrouwelijke judoka's werden in het recente verleden onthouden van financiële steun omdat hun wedstrijden binnen de Budo- bond als onesthetisch werden erva ren. Mede echter omdat tevee] vrouwen met judo ophielden als ze eenmaal de zwarte band hadden kunnen omgordden en dan nog geen "echte" duels konden aan gaan, deed de BBN in de afgelo pen vijf jaar een oplopende reeks aan concessies. Wellicht ook om het door de heren zo geschonden ge zicht van het Nederlandse Judo weer een aantrekkelijker aanzien te geven, leidde de gegroeide toe geeflijkheid dit jaar tot het. volle dig "vrijhouden" van de afvaardi ging naar München, die buiten de elf dames en de coach ook nog een verzorgster, een dokter, een chef d'équipe, een hoofdbestuurslid en een scheidsrechter telt Ontspannen "Er was bij de dames zoveel ani mo voor wedstrijdsport dat zo'n toernooi eenvoudig niet meer tegen was te houden", zegt Van Polanen die de vaderlandse damesjudoka's sinds 1 februari '74 traint en ln ip- der geval tot '76 aanblijft. "Het damesjudo is ontspannen naar zo'n officiële titelstrijd toegegroeid. Over een officieel wereldkampioen schap heb ik nog nooit horen praten, maar ik neem aan dat dat er ook wel zal komen. Voorlopig zijn we al blij dat deze "Europese" er is. Het damesjudo heeft toch al te lang in het verdomhoekje gezeten, omdat het zo onesthetisch werd ge vonden. Flauwekul. Zeker als je het gelijkt met het heernjudo. Damesju do is dan veel attractiever. Wel min der "bekeken", maar juist daardoor sneller; veel en veel aanvallender en veel minder gebaseerd op de brute kracht die bij de heren zo is Omdat het een oefenwedstrijd be trof kon Leiden-coach Henny Blom eindelijk de Nederlandse Amerikaan Robby (Bob) Huisman opstellen. De Leidse "aankoop" is al bijna twee weken in Nederland, maar zoals bekend heeft Mercasol Leiden voor de 22-jarige Huisman nog altyd geen Nederlands paspoort kunnen krijgen. Dit paspoort heeft Huis man nodig om in de competitie als Nederlander te mogen spelen. De situatie rond Huis-u-»n is er de laat ste dagen niet duidelijker op gewor- I 2 .1 Telstar Twente Ajax Eindhoven Sparta MVV I I 53 Excelsior NEC Den Haag G. Eagles j Roda JC Feyenoord PSV Amsterdam Graafschap Utrecht NAC AZ'67 gg Volendam Groningen Fortuna SC—Helm. Sp. E| Vitesse Wageningen! j Veendam VVV gaan overheersen. Natuurlijk ligt het peil wel lager (een top-dames- judoka zou het alleen tegen een mannelijke judoka van lage klasse kunnen redden), maar op dat ni veau is het wel veel aantrekkelijker. Vooral omdat het echt geen man wijven zijn. Ze mogen dan misschien wat sterker zijn dan andere dames, maar het is bepaald niet zo dat je zegt; "moet je dat nou toch eens Verleiding Van Polanen zelf, zei dat in zijn periode als actief judoka ooit wel van de Rus Koeznetsov. Een jaar voordat de Leidenaar in 1973 het slachtoffer werd van de verjongings kuur van de toenmalige bondscoach Wim Ruska (Van Polanen; „Nu heb ik geen tijd meer voor wedstrij den, al is de verleiding soms groot") den. Huisman zegt zelf dat hij voor de Amerikaanse wet al 22 jaar geen Amerikaan is, maar Leiden "weet" dat zijn vader in het Amerikaanse leger heeft gediend en dus geen Ne derlander is (was). Het "welles-nie- tes"-spelletje speelt Mercasol duide lijk parten, wanneer Robby Huis man onverhoopt geen Nederlander mocht zijn of wanneer de procedu re rond het aanvragen van een Ne derlands paspoort te lang gaat du ren (Kinzo wachtte voor Herman Pluim meer dan drie maanden) kan het zijn dat Huisman naar huis wordt gestuurd. Daarmee berokkent de Leidse club zich zelf niet alleen een schade van enkele duizenden guldens, maar wordt er tevens een klap toegebracht aan het eigen pres tige en aan de good-will. Robbv Huisman laat uiterlijk niet veel van de toestanden om hem heen merken. Gisteravond speelde hij een gave partij basketbal en toon de dat zijn komst wat dat betreft tenminste geen miskleun van Mer casol is geweest. Hij was bijzonder aktief, stoorde veel en verzilverde menige goede pass van zijn mede spelers, die hem opmerkelijk veel in het spel betrokken. Mercasol Leiden had het in de eerste helft erg moeilijk met het goed op schot zijnde BV Odijk. De ALphenaren namen onder lending van "good-old" Jan Schappert in de eerste tien minuten ruim afstand van Leiden: 23-9. Pas toen Robby Huisman en Walker Banks zich een beetje met het scoren gingen be moeien wist Mercasol op het goede spel van BVO een antwoord te vin den: 31-27 in de zestiende minuut. De thuisploeg nam vlak voor rust nog een keer flink afstand (37-28», maar moest bij het rustsignaal Mer casol Leiden alweer praktisch naast zich dulden: 39-37. Na de hervatting ging de condi tie een woordje meespreken en BVO viel ondanks de vele goede po gingen van Sas, Verschuren en Schappert al snel terug. Eindstand: 61-97. Topscorers BVO: Jan Schappert 15, Dick Sas 12, Wim Verschuren 11 pun ten en topscorers Mercasol: Robby Huisman 26, Walker Banks en Pe ter Kop ieder 18. Moerer en Van Rooden ieder 8, Plomp 7 punten. HANS JACOBS Nederlaag van Feyenoord bij Arsenal LONDEN Arsenal, zeventien de op de ranglijst van de Engelse eerste divisie, heeft gisteravond, op "Highbury" in Londen Féyenoord met 2—1 verslagen. Voor de Rotterdammers, die zon der meer zonder de geblesseerde Wim Jansen uitkwamen, scoorde de nieuwe aahwinst Nico Jansen.. Hij gaf Feyenoord in de 36ste minuut de leiding. Welgeteld 18.813 toeschou wers woonden deze erewedstrijd voor de middenvelder van de Gun ners, Peter Storey, bij. Voor de Engelse doelpunten zorgden Alan Ball, die een strafschop benutte, en Lian Brady. Plasticbommen op de tribune Groepen studenten hebben giste ren in Bangkok voor chaotische tafe relen gezorgd tijdens de voetbalwed strijd Thailand—Maleisië voor het Zuidoostaziatische voetbalkampioen schap. Elkaar bestrijdende groepe ringen brachten in de 29ste minuut van de wedstrijd zes plasticbommen op de tribunes van het nationale stadion tot ontploffing. Honderden toeschouwers, die bevreesd waren voor nieuwe explosies, vluchtten het speelveld op. Nadat de politie waar schuwingsschoten had gelost en 122 studenten had gearresteerd kon de wedstrijd worden voortgezet. Vier personen werden licht gewond. ALPHEN AAN DEN RIJN Gisteravond heeft Mercasol Lei den de al enige tijd circuleren de geruchten omtrent de moge lijke komst van Paul Hoeksema naar de Leidse 'ere-divisieclub be vestigd. Paul Hoeksema, 30 jaar en met ingang van dit seizoen uitkomend voor het Haarlemse Buitoni, heeft gisteren definitief ingestemd met een overschrijving naar Merca sol Leiden. De Amsterdammer, meervoudig international en voormalig speler van de evenens door Henny Blom van Mercasol getrainde clubs DED Amsterdam, en Typsoos Lions, heeft bij de baaketbalbond de voor een overschrijving beno digde papieren aangevraagd. In dien Buitoni eveneens haar fiat geeft is de overschrijving per 15 december een feit en kan Hoek sema vanaf 1 januari in offi ciële wedstrijden voor Mercasol Leiden uitkomen. Dat eerste op treden voor Leiden zou dan zijn tegen.... Buitoni in Haarlem. Hoeksema was Nederlands top scorer in het seizoen 1971-1972, hij scoorde toen in 32 wedstrij den 726 punten, dat wil zeggen gemiddeld 22 punten per wed strijd. Paul Hoeksema is een snelle, technisch vaardige speler 'lengte lm86). die Jarenlang on der Henny Blom heeft gewerkt, maar die bij Buitoni nauwelijks aan de bal kwam omdat de con currentie van Jongere spelers als Ombre en Hagens te groot was. Vandaar de overgang naar Leiden, waarvoor de Haarlemse club naar verluid bereid is toestemming te geven. 'ADVERTENTIE) En wat er nog meer te zien valt in Eindhoven, Het Evoluon is even dichtbij als de trein. Vraag dus meteen even bij NS naar de speciale tarieven. Da's nog verbazingwekkend voordelig ook! 'e anti-stoplicht-computer bijvoorbeeld. En de •.V l gidofoon. En de camera die je achterna zit. En de J\y*\ sprekende kikker. En de stottermachine En de j elektronische koffieroeper. En vijfhonderd- achtentachtig andere open-mond-verbazingen. Allemaal in het Evoluon. 'n Dag lang van de ene verbazing in de andere, het Evoluon in Eindhoven. de greep van het dames- judo. sprak hij tijdens het EK in Voor burg over de Rus: "Die wordt het hele jaar opgesloten in een kooi en alleen hier losgelaten" om daar mee aan te geven dat juist de ver tegenwoordigers van de Oostbloklan den ijzeren kracht het judo insmeten. Een indicatie die hij nu aangepast herhaald: "Misschien komt er ook in het damesjudo meer kracht als bijvoorbeeld de Russinnen zich er mee gaan bemoeien. Voorlopig wordt het aanzien daarvan nog bepaald door Engeland. Frankrijk en toch ook wel door Nederland. In die lan den is het damesjudo snel omhoog- gekomen. al kunnen de dames nog veel leren. Er zijn dan wel vrouwen met een tweede of derde dan" (de naar München meereizende voor vechtster van het damesjudo Kas- mira Liotard mag zich bijvoor beeld in een met drie streepjes ge merkte kimono hullen), „maar vooral op techniek kan ze nog heel wat worden bijgebracht. Dat maakt het werken met hen zo plezierig: ze leren ook snel tijdens de vier uur centrale training die ik per maand in Amersfoort geef. Daarom kun nen we nu ook twee kanshebsters voor medailles meenemen: Ria Aka en de Amsterdamse Carina Tho mas. Maken die de verwachting waar, dan krijg je ook als coach meer erkenning". Skieën Claude Trahan. oud-lid de Canadese ski-ploeg, met zijn zoontje om het leven ge- ^komen bij een verkeersongeluk in de omgeving van Montreal. ALPHEN AAN DEN RIJN Het basketbalteam van Mer casol Leiden heeft gisteravond in de Alphense Rijnstreekhal tweede divisionist BVO één helft naast zich moeten dulden. Pas in de tweede helft van de aantrekkelijke oefenwedstrijd konden de Leidenaars door een tempoverhoging de overwinning grijpen: 6197. Eric Ros van BVO maakte het de Nederlandse Amerikaan Robby Huisman, die gisteren zijn debuut maakte bij Mercasol Leiden, erg moeilijk. Maak het u gemakkelijk: voor alle geldzaken naar één adres, ook voor spaarvormen die méér rente geven LEIDSE SPAARRANK

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 13