GS VAAG OVER BOUWPLAATSEN IN ZUID-HOLLAND Arends wellicht Vakcentrales binnenkort vrij „aan praten met college IIII.U Ja.1.1 jN J.YJIIJ TTÏÏTTrm Portugal vraagt om spoeddebat V-Raad over Timor PAGINA 12 DINSDAG DECEMBER 1975 LEIDEN/DEN HAAG Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland heb ben zich gisteren bij de presentatie van de nota over mogelijke nieuwe bouwplaatsen in Zuid-Holland van de Provinciale Planologische Dienst duidelijk op de vlakte gehouden. Op geen enkele wijze werd getoond hoe de gedeputeerden over het rapport denken. Gedeputeerde Buijsert wilde alleen kwijt, dat het college een on derzoek naar nieuwe bouwmogelijk heden noodzakelijk vond, gezien de woningbouwproblemen, die vooral voor de periode na 1980 opdoemen. De uiteindelijke beslissing over aantal, omvang, tempo en situering (ligging) van de nieuwe bouwplaat sen zal volgens gedeputeerde Buij sert genomen moeten worden in het kader van de streekplannen. Voor het westelijk deel van Zuid-Holland (met o.a. bollen-, kuststreek en Leid- se regio) zal dat al op vrij korte ter mijn zijn. Want over drie maanden zal de nota alternatieven en varian ten worden gepubliceerd. Daarin zullen GS globaal aangeven welke bouwplaatsen in Zuid-Holland West tot ontwikkeling gebracht zou den kunnen worden. Als mogelijkhe den zijn door de PPD onder meer genoemd Zoeterwoude en Sassen- heim-Voorhout (zie onez krant van gisteren). Duidelijk werd gisteren tijdens de persconferentie in het Provinciehuis dat aan het rapport maar een betrek kelijke waarde kan worden toege kend. Zo is er nog geen rekening ge houden met de uitkomsten van het bevolkingsonderzoek, dat in 1971 plaatsvond en waarvan de resulta ten pas sinds kort bekend zijn. Ver der is nog onduidelijk of er enige overeenkomst bestaat met de ideeën, die het rijk heeft op het punt van de verstedelijking. Toch zal er volgens gedeputeerde Buijsert geen aangepast studierap port meer verschijnen. Nieuwe ge gevens, die nu beschikbaar komen, zullen betrokken worden bU de voor bereiding van het streekplan waarin uiteindelijk knopen moeten worden doorgehakt. Het nu gepublceerde stu dierapport, is in feite niet veel meer dan het wat meer uitgewerkte con cept, dat in februari van dit jaar verscheen. Toen werd er van vele kanten, ondermeer van statenleden en de Provinciale Raad voor de Ruimtelijke Ordening felle kritiek ge- aantal zogenaamde "additionele werkelijk economisch haalbaar is. (aanvullende - red) bouwplan® i te duiden dat er op kor- Ondanks die kritiek is er in het nu verschenen rapport maar bijzonder weinig gewijzigd. Het enige opmerke lijke punt is dat de PPD te somber is gebleken, waar het de bouwmo gelijkheden tot 1980 betrof. Uit onder zoekingen die de afgelopen maanden zijn verricht is gebleken dat er tot 1980 een tekort aan bouwterreinen bestaat van 5.000 woningen. Dat te kort kan volgens de PPD mogelijk opgevangen worden door het sneld tot ontwikkeling brengen voor woningbouw i maximale is. Zuid-Holland bij wil blijven met de woningbouw, noemde hij een termijn Men is er bij de opzet vanuit ge- van zes a zeven jaar, die nodig is om gaan dat aan zeer vele bestaande een nieuwe bouwplaats tot ontwikke- woonwensen wordt voldaan. Zo is ling te brengen. Verder deelde hij er onder meer rekening mee gebou- mee dat in januari 1976 deelrappor- den dat een vrij groot percentage al- ten zullen verschijnen voor het ge- ieenstaanden een eigen woning zal bied Sassenheim-Voorhout en Zoe- betrekken, wanneer die mogelijkheid terwoude. In deze rapporten zullen geboden wordt. Gedeputeerde Buij- de mogelijkheden •- sert voegde daar n de praktijk zal moeten blijken wat nader worden uitgewerkt. BRAM VAN LEEUWEN DAKAR (SP) De Nederlandse TNO-technicus Nioo Arends (24), die sinds zaterdag 15 november ge vangen wordt gehouden in een klein dorpje in de Spaanse Sahara op de grens met Mauretanië. komt waar schijnlijk binnen afzienbare tijd vrij. Dat hebben dr. L.B.J. Stuyt» voor zitter van de centrale organisatie TNO en drs. F. Walter, directeur van de Dienst Grondwaterverken ning: TNO, afgeleid uit de vele kon takten die zij ter plaatse hebben gelegd en uit de toegezegde steun van vele instanties, waaronder ook die van het internationale en Neder landse Rode Kruis. Beiden zijn het afgelopen week einde uit Mauretanië in Nederland teruggekeerd. De heer Arends is», aldus grensbewoners, regelmatig gesignaleerd op de binnenplaats van een huis. Hij zou goed worden behandeld en zyn gezondheidstoe stand zou redelijk zijn. Er is nog steeds niets bekend over de motieven van de bevrijdings beweging Polisario die Arends heeft gegijzeld. De grens tussen Maureta nië en de Spaanse Sahara is od geen enkele wijze in het veld aan gegeven. Op de dag van zijn gevan genneming verrichtte Arends dicht bij de grens metingen. Vermoedelijk heeft de Polisano-patrouille veron dersteld dat Nico Arends zich buiten Mauretaans territorium bevond. De Openbare Bibliotheek te Leiderdorp Jollenaersingel IA vraagt voor zo spoedig mogelijk MEDEWERKSTER die onder leiding van de bibliothecaresse in teamver band mee zal werken bij de uitlening. Werktijden: dinsdag- en woensdagmiddag. Mogelijkheid tot uitbreiding van de werktijden en bereidheid tot het verrichten van extra diensten op andere dagen dienen aanwezig te zijn. Schriftelijke sollicitaties onder vermelding van leeftijd en ervaring kunt U richten aan de Directie van de Ver enigde Provinciale Bibliotheekcentrales voor Zuid- Holland Westfrankelandsedijk 1, Schiedam. In de St. Lodewijkskerk aan de Steenschuur te Leiden zal van 11 december tot 14 december a.s. een EUCHARISTISCH TRIDUUM worden gehouden Donderdagavond 11 december 7 uur Vrijdagavond 12 december 7 uur Zondagmorgen 14 december 10 uur Zondagavond 14 december 19 uur Plechtig Sluitingslof met Preek en Processie. Vrijdag, zaterdag en zondag van 4 tot 6 uur Uitstelling van het Allerheiligste. Biechtgelegenheid: donderdag en vrijdag na de H. Mis en zaterdag van 4 tot 6 uur. LEIDEN Het overlegorgaan van de Leidse vakcentrales (NVV, NKV en CNV) zal op 15 januari as. een gesprek voeren met het College van B en W, d.w.z. met de wethouders Var Aken, Waal, Verboom en Oos terman. Aldus, een mededeling van NVV- voorzitter I. Coster gisteravond tij dens de najaarsvergadering van de NW-afdeling Leiden, die gehouden werd in het gebouw van de Bejaar- denbond aan de Pieterskerkgracht. Het gesprek, dat de vakbeweging met de vier wethouders zal voeren, zal voornamelijk gaan over het be vorderen en instandhouden van de werkgelegenheid binnen de gemeen te Zo zal ter sprake worden ge bracht wat de gemeente doet om te bevorderen dat bedrijven voor Lei den behouden blijven of zich kun nen uitbreiden. H. Mis met Predikatie Den Haag De Amsterdamse verzekeringsmaatschappij Blom en van der Aa heeft honderdduizend gulden uitgeloofd voor tips die kunnen leiden tot de opsporing van vier schilderijen van Pieter Breu ghel, die het afgelopen weekeind op de kunstbeurs in Maastricht werden gestolen. Dienstplichtige verongelukt OLDEBROEK (ANP) Op het terrein van het artillerie-schietkamp te Oldebroek is de 21-jarige dienst plichtige J. C. P. Vervenne uit Nij megen na een ongeval overleden kanonier der eerste klasse Ver venne diende als motorordonnance bij een uit Grave afkomstige batte rij artillerie, die voor schietoefenin gen in Oldebroek was. Op zijn motor rijwiel kwam hij gistermiddag in botsing met een kanon. De koninklij ke marechaussee stelt een onder zoek in naar de toedracht van het ongeval. Uit een "praatpapier", dat de vak centrales met het oog op het ge sprek hebben opgesteld, blijkt ver der onder meer. dat het overlegor gaan ernstige twijfels heeft over het besluit om de fifty-fifty rege ling, die voor het voordrachtsrecht van woningen van woningbouwcorpo raties bestond, te vervangen door een regeling, waarbij de gemeente van 75 procent van de woningen mag be palen wie er in kort. terwijl de wo ningbouwcorporaties dat van de res terende 25 procent mag doen. Het overlegorgaan meent hierin een on voldoend vertrouwen in het verde- lingsbeleid van deze corporaties te moeten konstateren. Tenslotte zal er met de wethou ders gesproken worden over onder werpen als algemene veiligheid in de stad, verkeersveiligheid en huis vesting van gastarbeiders en be jaarden. Het heeft overigens nogal lang geduurd, voordat er een definitieve afspraak met het college gemaakt kon worden. De heer Mattere (AB VA) noemde het schandalig dat het meer dan een Jaar geduurd heeft voordat de gezamenlijke Leidse vak centrales toegang tot het college kre gen. Er werd gisteravond ook nog even gesproken over de toekomst van het overlegorgaan van de vakcentrales in Leiden. Zoals bekend gaan NVV en NKV met ingang van het vol gend jaar een federatie aan, waar aan het CNV niet meedoet. Op de vraag, wat daarvan op plaatselijk niveau de gevolgen zijn, antwoordde voorzitter Coster, dat het NVV-Lei- den tot nu toe tevreden is over de gang van zaken in het overlegor gaan. Hü zei geen aanleiding te zien om op dit moment de contac ten met het CNV te' verbreken. De heer Mattere wees er echter op, dat wanneer NVV en NKV in Lei den met het CNV blijven optrekken, het gevaar bestaat dat het geza menlijke standpunt vaak een zwak ke afspiegeling zal zijn van het NVV en NKV-standpunt. "Op deze ma nier blijven we water in de wijn doen", aldus de heer Mattere. B en W: panden niet slopen LEIDEN De -panden Oranjegracht 87 t/m 93 zullen waarschijn lijk toch nog behouden blijven. B en W stellen de gemeenteraad voor deze panden definitief op de lijst van beschermde monumenten te plaatsen, en een krediet van 200.000 gulden te verstrekken om het exploitatietekort te dekken dat zal ontstaan in het gebied Heren gracht-Zijlsingel, waarbij eventueel ook al verkregen rijkssubsidie te ruggegeven zal moeten worden. De drie rechtse percelen op de foto stonden al op de lijst om behoe den te blijven. De drie linker percelen zijn op particulier verzoek door de Rijksdienst voor de Monumentenzorg op de lijst geplaatst. Wet houder Waal en zijn ambtenaren waren toen weinig gelukkig met het idee om ook deze panden te behouden. Op verzoek van raadsle den zijn alle financiële aspecten nu op een rijtje gezet. Gevoegd bij het oordeel van CRM over de cultuur-historische waarde hebben B en W nu toch voorgesteld de panden te behouden, al moet dan wel enige achterbebouwing achter enkele panden verdwijnen. Inbraak en moord De 30-jarige John Knight III, wiens grootvader het gelijknamige krantenimperium stichtte, is in de natiht van zondag op maandag doodgestoken door drie inbrekers die zich toegang hadden verschaft tot zijn appartement. De politie deelde mee dat zij Knight's lijk ontdekte in zijn slaapkamer. Het was volledig gekleed en aan handen en voeten gebonden. Knight was door zijn moordenaars vijf maal gesto ken. Gijzelaars vermoord In het moerasland bij Sunrise, in de Ame rikaanse staat Florida, heeft de po litie zondag de lijken gevonden van drie vrouwen en een man die vorige week na een overval op het restaurant waar zij werkten als gijzelaars wa ren meegenomen. De voortvluchtige moordenaars maakten bij hun over val 7000 dollar buit en dekten hun aftocht door gijzelaars te maken. voorheen lemco KUNDIG EN BETROUWBAAR NEW YORK DARWINDJAKARTA Portugal heeft de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties gevraagd om een spoeddebat over de situatie od Oost-Timor, waar Indonesië zich volgens Lissabon heeft schul dig gemaakt aan agressie. Het Indonesische persbureau An- tara heeft uit Dili bericht dat pro- Indonesische troepen op Oost-Timor de Portugese kolonie vrijwel geheel in handen hebben. De leiders van de vier samen werkende bewegingen zijn optimis tisch gestemd over het breken van het Fretilin-verzet binnen redelijk korte tijd als gevolg van de armos- de van het terrein waarop het zich heeft teruggetrokken en de steun die de bevolking aan hen geeft. De linkse onafhankelijkheidsstrij ders die door Indonesische troepen uit Dili verdreven zijn en nu hun toevlucht zoeken in de heuvels rond om, hebben gisteren gezegd dat zij hun strijd zullen voortzetten door middel van guerrilla strijdtechnieken. In hoger beroep 3 jaar geeist wegens diefstal DEN HAAG (ANP) Na in eer ste instantie door de Haagse recht bank te Den Haag te zijn veroor deeld tot twee jaar met aftrek van voorarrest, veroordeelde gisteren her. gerechtshof te Den Haag de 20-jarige Bela I. S. tot H., woonachtig in Den Haag, tot drie jaar gevangenisstraf met aftrek van voorarrest voor een diefstal middels geweldpleging. Op 20 juni dwong hij een lokettisto van het postagentschap aan de dr. Schaepmanstraat in Den Haag tot afgifte van f4700. "Geef voorzichtig f5000,- of ik schiet", had verdachte op het briefje geschreven, dat hij het meisje toeschoof. Toen zij niet da delijk aan dat bevel voldeed, schoof de jongeman zijn jasje open waarna de handgreep van het pistool zicht baar werd en het meisje het ver langde bedrag gaf. Nieuwe Rijn 32 - Leiden - Telefoon 071 -132900 Electro Combinatie Nederland - met 43 eigen vestigingen Nederlands grootste speciaalbedrijf Diversen i bier voor morgen? «ia.a.n. Been zorgen. SNELBIER Thuisbezorging Heineken Amstel. Telefoon 143452 Lei den. abc Voor betere verlichting Lu- tniere Classique Steenstraat 1 Lelden. Voorheen Lagendijk Huijboom. x Sexshop Haven, Haven 52, Lalden. Telefoon 121230 De grootste van Lelden en omge ving. x Gediplomeerd pedicure Co- Jonker Beukenrode 26 Lel den (Meremwijk) 071-131932 behandeling na afspraak. niet hoe hetlcaün, maar profi teer er van. Goedhart fin. Telefoon 071- 761428. abcd Heeft u snel geld nodig. Binnen 2 dagen afgewikkeld tot f 25.000,. Assurantie fin. Kantoor W. Ju. Strobloem l. Lelden, telefoon 144820. x Voor uw receptie, diuer of huwelijksfeest naar De Grote Burcht le klas verzorging, (geen zaalhuur) Burgsteeg Lelden. Telefoon 143185 b.g.| 153095, eigen parkeerterrein. b.g.g. >ln. x ïstel- f 25.C tciouuui financieringen den. Telefoon 131932. gele bandta of f. teg ue bezorgen, me- Noort, Valer! usstraat f 1000 en f20.000*lenen en aflossen in 6 tot 43 ge- 'ljke maandelijkse termijnen. Welkom bij ons 1* len. Steenstraat Toon 071—134347. Linnenverbuur, handdoek automaten. bedrijfskleding en instellingstextielDieben, Textlelrelniglng. Zoeterwoud- "gjf* telefoon 071— Heeft u wat te vieren? Voor een geslaagd feest moet u ln den Vergulden Turk zijn geweest. Belt u voor gr. prijs opgave telefoon 071—130335 of komt u eens langs Steen- straat 2, Leiden. d

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 12