GOEDE RENTREE HULSHOFF Bekerstrijd: weinig schokkends Feyenoord ook bij Eagles nog kwetsbaar Supporters woedend: speler doodgestoken Amsterclam-Ajaxéén helft opwindend flipperspel Eerste divisie LOTING JAANDAG 8 DECEMBER 1975 SPORT SPORT SPORT SPORT TEL AVIV De 24-jarige Is raëlische voetballer Mordechai Kind is, zo meldde zaterdag de radio in Tel Aviv, met een keu kenmes doodgestoken toen woe dende supporters het veld op wa ren gekomen na een in hun ogen foutieve beslissing van de scheids rechter. Het drama gebeurde in de tweede helft van de wedstrijd Maccabi Rehovot tegen Kfar Gvi- rol bij de stand: 1-0 voor Mac- oabi, de club waarvoor Kind uit kwam. De Bayern Münchenspelers Uli Höness en Sepp Maier kwa men met de schrik vrij, nadat de wagen van Maier door een kapotte band van de weg raak te en tegen een boom knalde. De beide spelers waren op weg naar huis na de wedstrijd tegen Hertha BSC. De Jaguar liep voor 35.000 mark schade op. DEN HAAG Na bijna een uur spelen in de bekerwedstrijd SVV- PEC Zwolle deed zich een merk waardig incident voor. Rinus Is rael van de Zwolse formatie liet herhaalde malen blijken het niet eens te zijn met de leiding van scheidsrechter Klopper en diens grensrechter Kondeur. Klopper riep tenslotte Israel bij zich en toonde hem de rode kaart. Nog voordat de oud-Peyenoorder aan stalten had gemaakt om naar de kleedkamer te vertrekken bemerk te Klopper zijn vergissing en haalde de gele kaart te voorschijn. Door Piet Ocks De Deen Pedersen helpt FC Amsterdam aan een 1—0 voorsprong tegen Ajax. Doelman Piet Schrijvers is kansloos. DEVENTER GA Eagles—Feyen oord kabbelde rustig naar he einde, zo leek het. De voorsprong die minuten Feyenoord halverwege AMSTERDAM FC Amsterdam leek de verlate sinterklaas-surprise op bestelling te gaan afleveren. Een handvol minuten nadat de speaker in het Olympisch Stadion om zo n verrassing had gevraagd, stelde de Deense aanwinst Pedersen, verpakt" in eenzelfde soort figuur als Nico Jansen, zich met de beheerste 10 voor aan zijn nieuwe werkgever. Het was de enige gehonoreerde stunt waarvoor de langzaamaan weer enigszins in zich zelf gelovende Lieverdjes konden zorgen in het bekertreffen met Ajax. Voor- eji nadat in de tweede helft de lichtmasten werden ont- stoken (één voor één, en met tus senpozen, „anders slaat alles door" zo werd aan de 10.000 gemeld I leidden momenten van kortsluiting de beslissing in. Voorgelichtdoor Geels, die zich in de eerste helft op de penalty stip voor 11 had gemeld, speel de Ajax zich na de pauze naar een royale 13 marge en de laat ste acht. Na het van vreemde uitschieters bolstaande eerste deel van Amster- dam-Ajax, waren de magnifieke goal van Hulshoff en het doel punt van opnieuw Geels de spaar zame maar belangrijke hoogtepun-* Go Ahead Eagles Feyenoord 1—1 Feyenoord wint na straf schoppen; Roda JCTelstar 2—1; AZ '67 FC Twente 2—0; Eindhoven Wageningen 11 <na verlenging 41); SVV PEC Zwolle 02; FC Amsterdam Ajax 13: De Graafschap Haarlem 4—0; PSV FC Den Haag 3—2. Skiën Roland Collombin. win naar van het zilver in de afdeling tijdens de Spelen van Sapporo, heeft in het ziekenhuis van Bourg-Saint- Maurice verklaard zijn ski-loopbaan niet meer te willen hervatten. Co- loinbin kwam zaterdag ernstig ten val tijdens de training voor het cri terium „van de eerste sneeuw" bij Val d'Isère. ten van de tweede helft. Belangrijk vooral omdat Hulshoff met een leep lobje naar 2-1 de goede indruk on derstreepte die zijn rentree begeleid de en dat was een winstpunt; in verband met de midweekse return in de strijd om de UEFA-Cup. Mi- chels: "Het is wel de bedoeling dat hij woensdag meedoet. Daarom heeft hij nu ook gespeeld. Sofia is na tuurlijk niet de aangewezen plaats om dat risico te gaan nemen". Het veld in het Olympisch Sta dion kennelijk wel. Daar immers- werden gistermiddag massa's fouten gemaakt, met het zwaartepunt op de eerste hvlft die daardoor een uiterst attractief aanzien kreeg. Het be paald niet voluit voetballende Ajax bleek toen vooral in het hart van de Door Paul de Tombe defensie erg kwetsbaar. „Niet vol doende geconcentreerd", wist Mi- chels, "'kijk, zo'n bekerwedstrijd leeft wel, maar als er ook op wo'ensdag een duel volgt, weet je nooit precies of die nou overheerst. Aan de voor avond daarvan was dit natuurlijk een lastige wedstrijd, ook al omdat Amsterdam ons met het wapen van de inzet bestreed. Daarop ben je inderdaad te pakken, want onwille keurig speel je toch voorzichtiger." Het laatste woord was bedoeld in die zin dat er een grotere neiging be stond de echt moeilijke duels te ont lopen. Dat gebeurde dan ook met name in het centrum van de ver dediging. Daar werd de fout ge maakt 'op dat moment door Müh- ren) die Amsterdam-middenvelder Jaap Visser de gelegenheid bood Pe dersen 1-0 op een presenteerblaadje aan te bieden, maar óók daar von den vaak erg "diepe" AJax-passes die woensdag mogelijk moeten wor den gehanteerd) hun oorsprong. Eén van die over verre afstand ge stuurde ballen was de openingstreffer leiding tot de gelijkmakende 11. Steffenhagen tikte het van de Ajax- helft door Krol verzonden voorwerp door op Brokamp, die omvergelopen door Koopman kreeg waarom hij vroeg. Arbiter Corver deponeerde de bal op de stip, Geels werd uitgeno digd om het buitenkansje te benut ten. Er zouden er meerdere vol gen toen het duel zich ontwikkelde als een opwindend flipperspel met een bal die de meest merkwaardige om wentelingen maakte. En niet alleen voor Ajax (Krol en Stefl'enhagen) maar ook voor Amsterdam, dat ge ïnjecteerd door de komst van Pe dersen weer in de eigen mogelijkhe den gelooft. Daarvan getuigden a> de één-twee Boszhard-Petersen, die de wellicht wat trage maar goed met zijn lichaam werkende Deen alleen voor Schrijvers bracht hij schoot op diens lichaam (b) de afstands knal van Visser waarop Schrij vers de bal maar net de voet kon dwarszetten en (c) de doorbraak van Wetzel die de Ajax-doelman even eens tot een moeilijke redding dwong. De tevredenheid die Amsterdam trainer Pim van de Meent na derhand ventileerde, stamde dan ook voornamelijk uit die fase, want daar na kon zijn team nog maar zelden Ajax' kwetsbaarheid blootleggen Omdat Petersen ("een goede voet baller, maar hij heeft de Deense competitie nog in de benen en hij moet nog wennen") terugviel en om- Typerend moment ui tAmsterdam-AjaxBarry Hulshoff lijkt een gordiaanse knoop te willen aan leggen met een tweetal Amsterdam-spelers. dat Hulshoff al snel een belangrijk doelpunt maakte. Via de onderkant van de lat lobde de middenvelder magnifiek 1—2 over de uitgelopen Jongbloed die de bal even daarvoor voor zijn voeten had geslagen. Ook al omdat vlak daarna de eerste lam pen hun spaarzame licht over het veld wierpen, werd de wedstrijd een periode lang als een onderbelicht ne gatief, dat maar moeilijk ontwikkeld kan worden. Met Kees van Veenen- daal voor Koopman en later Snijders voor Visser >Ajax wisselde Steffenha gen voor Helling) ging van de Am sterdamse FC nog maar weinig ech te dreiging uit. Ajax hoefde zich dan ook niet al te zeer in te spannen om naar een nog royale marge te reiken. Geels, die de topvorm kwijt is en een aantal goede kansen liet liggen, knalde na vijf kwartier dia gonaal raak na een voorzet van Van Dord en een misser van Bianchi: 1 3. In de resterende tijd kon Ajax energie opsparen voor de confron tatie met Levski. "Het zou met een treffer voorsprong zo gek nog niet zijn om in Sofia 442 te gaan voetballen", stelde iemand in de dia loog met Micchels. Het laconieke ant woord: "Oh? Nou, dan doen we dat toch". Dit ging weer eens bepaald niet volgens verwachting. Nu waren we toch speciaal voor die beker- icedstrijd tegen Go Ahead Eagles in trainingskamp gegaan (omdat we voorlopig niet op een titel mo gen hopen en we toch iets achter de hand willen hebben) en nu ging het opeens weer zo slecht. Er werd net als vorige week roei hard gewerkt, maar anders dan toen liep het nu totaal niet. Dat kati natuurlijk aan de tegenstan der liggen, Go Ahead is de laatste jaren vaak een moeilijk te be strijden elftal voor ons, maar daaraan kan het toch niet hele maal liggen. We leden gewoon teveel balverlies, rommelden te veel op het middenveld waar de strijd zich voornamelijk afspeel de. Zeker, het heeft erop geleken- dat ivij die wedstrijd nog zouden gaan winnen. Toen we eenmaal de doelverdedigers het tenslotte moesten uitmaken, geluk met de loting hadden we bepaald niet. Wéér een uitwedstrijd en weer zo'n „lekkere". Roda kan ook een erg linke ploeg zijn, daar kun nen we in de competitie al een voorprosfje van krijgen. Nou ja. dan weten we in ieder geval wat ons te wachten staat. op 10 gekomen waren had het daar alle schijn van. Maar eer lijk gezegd verdiende Go Ahead de gelijkmaker volkomen en we mochten nog blij zijn dat Gluic in de verlenging niet scoorde. want anders ivas het met daan geweest. Kracht om terug te komen hadden we toen niet meer Met het nemen van die straf schoppen hebben wij geluk ge had, al was het wel grappig dat <v SC Cambuur—FC Vlaardin- gen 00. Scheidsrechter: Ram. Toeschouwers2500. Volendam SC Amersfoort 22. Scoreverloop: 33. Tol 1—0; 44. Ponsen 1—1; 81. Bond 21 (strafschop); 87. Ramaniok 2—2. Scheidsrechter: Van Ooijen. Toe schouwers: 2700. Haarlem 16 12 3 1 27 37-15 VVV 15 11 2 2 24 27-10 Wagening. 15 Fort. SC 15 Groning. 15 Heerenv. 15 Vitesse 15 PEC Zw. 16 Veendam 15 Will. 2 15 Vlaardin. 15 Cambuur 15 Volend. 15 D. Bosch 15 Dordrecht 15 H. Sport 15 Amersf. 15 Heracles 16 SVV 15 7 5 3 28-11 8 3 4 19 27-21 6 6 3 18 23-13 7 3 5 17 21-16 5 6 4 16 26-18 6 4 6 16 20-18 5 5 5 15 15-18 5 5 5 15 17-25 12 19-25 12 15-22 10 21-35 9 12-29 8 14-33 DEN HAAG De derde ronde in het toernooi om de KNVB-beker heeft weinig schokkende uitslagen gebracht. Bekerhouder FC Den Haag verloor in Eindhoven van lands kampioen PSV (3—2), waardoor in ieder geval vast staat dat het seizoen 1975 76 een nieuwe bekerwinnaar zal krijgen. Enigszins verrassend was de eliminering van FC Twente dat in de Alkmaarse Hout met 20 ten onder ging tegen AZ'67. Feye noord had het erg moeilijk en kon slechts door het beter nemen van strafschoppen Go Ahead Eagles ach ter zich laten. Eindhoven had een verlenging nodig om zich Wageningen van het lijf te houden en Ajax had vrij veel moeite in de hoofdstedelijke derby met FC Amsterdam (1—3). In totaal werden de negen bekerduels bijgewoond door 56.000 kijkers, een gemiddelde van 6200 man. PSV te gen FC Den Haag trok het grootste contingent (12.000). Twee wedstrij den kregen slechts 3000 man op de tribunes, nl. EindhovenWagenin gen en SVV—PEC Zwolle. In de ne gen wedstrijden werden 27 treffers gescoord. Het verlies van FC Den Haag is enigszins verrassend omdat PSV niet zijn sterkste team in het veld bracht. Niet alleen ontbraken de gebroeders Van de Kerkhof, die na de wedstrijd tegen FC Utrecht nog steeds geblesseerd zijn, maar ook Jan van Beveren kon niet meespe len daar hij tijdens de training zijn linkerduim had gebroken. FC Den Haag had op die verzwak kingen zijn spelconcept een beetje afgestemd. Het zorgde er in de eer ste plaats voor dat PSV niet kon ja gen en was zelf erg gevaarlijk met- counters. In de 27ste minuut kwam FC Den Haag verrassend aan de leiding. Een vrije trap van Mansveld werd aan vankelijk door doelman Van Gerwen gepareerd, maar een tweede inzet van Schoenmaker ging via de PSV- doelman in de touwen: 0—1. Vier minuten later kwam PSV langszij. Op een pass van Quaars kopte de uitblinkende Edström de bal voor de voeten van de Jarige Van der Kuijlen, die van dichtbij Thie geen enkele kans liet. (1-1). In de tweede helft lag het spelpeil aanzienlijk lager en was de wed strijd ook niet meer zo aantrekke lijk. PSV schiep zich veel kansen, maar het kwam toch wat fortuinlijk aan de tweede treffer, van der Kuij len schoot de bal tegen Van Vliet op en daarna stuitte het leer voor de voeten van Lubse, die 2-1 scoor de. Albertsen, die in het Zuiderpark met uiterst negatief voetbal Van der Kuijlen had bedwongen, liep na een zware charge tegen Poortvliet tegen geel aan en kort daarop maak te PSV de beslissende treffer. Na een foutieve pass van Mansveld speelde Van der Kuijlen Lubse aan, die met een zacht rollertje Thie passeerde (31). Verder dan 'n goal van Mans veld kwam Den Haag niet meer. Roda JC heeft zonder enige merkbare inspanning Telstar achter zich gelaten. De Limburgers gingen zeer fel van start, maar doelman Van der Meeren hield de eerste helft nog stand. In de tweede helft open de Toonstra reeds in de eerste mi nuut de score, waarna tien minu ten later Nanninga het overwicht wat meer reliëf gaf door een twee de treffer te laten aantekenen. Co Stout smaakte het genoegen in de allerlaatste omwenteling van de se condewijzer de 'eer' te redden. Middelmatig Wageningen boog pas in de ver lenging voor Eindhoven. Na 90 mi nuten voetbal van middelmatig al looi was de score 11. Daarna openbaarde zich plotseling een gro tere schotvaardigheid bij de Bra banders, die door Posthuma (inval ler voor Senders) met twee doel punten en Jacobs toch nog een on verwacht grote overwinning be haalden. Een machteloos SVV heeft ae overwinning aan het bezoekende PEC Zwolle moeten laten. De Schiedammers speelden krachteloos voetbal en hadden veel te veel tijd nodig. PEC Zwolle speelde directer. Hendriks en Veenstra zorgden voor de 02 eindstand. De Graafschap heeft op af doende, zij het geflatteerde wijze revanche genomen voor de beker nederlaag in het vorige toernooi. Haarlem, de trotse koploper in de eerste divisie, vertrok met een 40 nederlaag uit Doetinchem. Voor rust- was Haarlem de betere ploeg en het zag er somber uit voïor het team van Evert Teunissen. In de tweede helft trokken de Grafelij ken het initiatief tot zich. Zij had den echter de steun van Haarlem- c oei man Boersma nodig om tot treffers te komen. Bij de eerste twee doelpunten ging Boersma niet vrij uit en toen was het voor Haar lem onbegonnen werk nog terug te komen. Schoenaker. Hazelhekke (2) en een eigen inzet van de topscorer in de eerste divisie, Kleton, zorgden voor het kwartet oostelijke doelpun ten. helft had genomen, werd op routine en op meer voorradige klasse zonder overbodige inspanning naar het slot gedragen. Kortom, Feyenoord leek af te gaan op een zege dank zij een surplus aan kwaliteit. Tot het moment waarop Josco Gluic (zes tijd) dankzij onnauw- tweede keurige Eddie Trey tel, een hoek schop van Peter Arnta met een fraaie kopstoot omboog tot 1—L Plotseling veerde Go Ahead op, dwong het Feyenoord met de rug tegen de muur. Jorgen Kristensen: "Bij 10 was er niets aan de hand. maax na die gelijkmaker raakte iedereen in paniek". Het gevolg van een geïnspireerd'er Go Ahead. dat bijkans nog agressiever Feyenoord tegemoet trad. Eagles-trainer Leo Beenhakker: "We beseften te laat, dat dit Feyenoord kwetsbaar was. Eerst liepen wij achter dte Rotter dammers aan, later pas andersom. Ook omdat ik de nadruk op de verdediging had gelegd, als gevolg van die nederlaag van vorige week tegen Excelsior". Go Aheads misplaatste ontzag voor Feyenoord brak de ploeg uiteindelijk na de noodzakelijke strafschoppen op. Beklemd door de angst duldde Go Ahead het voortdurende offen sief van Feyenoord, dat zijn patronen opnieuw in het centrum van de aanval keer op keer zag mislukken omdat Nico Jansen te weinig raffinement toonde in zijn acties. Steve Wegerle zelden los kwam van Bert Stnjdveen en omdat Krisöensen zich telkenmale vastliep op de hechte Deventer muur. Het ontbrak Feyenoord aan ruimte, waardoor Theo de Jong slechts zelden kon doorbreken, terwijl Wiily Kreuz ijverig maar onzuiver naar de steeds tijdig gedichte gaten zocht. Antoni Brzezanczyk, die Krteuz na rust verving door John Steen Olsen: "Kreuz speelde te overhaast, te onrustig. Ik hoopte met Olsen meer rust op het middenveld te krijgen. In zo'n wedstrijd mis je Van Hanegem". Desondanks leek Feyenoord na 23 minuten in de tweede helft dte tot dan vlakke vertoning toch nog simpel naar zijn hand te kunnen zetten. Opnieuw leek de combinatie die Wim Rijsbergen door het centrum opzette. gedoemd tot mislukken. Totdat hij Nico Jansen aanspeelbaar vond. die - eindelijk - doordacht teruglegde op Theo de Jong. Hard en hoog suisde zijn kogel achter Hennie Spijkerman: 0—1. De tegenslag, die daarop volgde kwam Feyenoord niet meer te bo ven. Het verzuimde het gretige Go Ahead onder druk te houden, dat zich veerkrachtiger toonde dan Feyenoord. Moedeloos, zonder een vleugje overtuiging liet het zich terugdringen en gokte het armoedig op de counter. Ook in de verlenging, die daarna onder htet haastig ontstoken kunstlicht de beslissing moest brengen. Het leek evenwel alsof Feyenoord de beker negeerde, alsof het geen enkele belangstelling koesterde voor het kostbare kleinood dat recht geeft op deelname aan de EC n. Feyenoord dacht, zoals zo vaak. zonder extra inspanning zijn opponent op de knieën te kunnen krijgen, maar het tegendeel bleek bijna waar. Want toten Martin Haar na vijf minuten in de tweede verlenging een vrije trap mocht nemen, caramboleerde de bal onverwacht voor de voeten van de geheel ongedekte Josco Gluic, die alleen voor Eddie Treyttel meters naast mikte. Omdat diezelfde Gluic even tevoren zijn knal op de vuisten van Treytel zag gekeerd, omdat Nico Jansen zijn onverwachte inzet op de lat zag belanden en even later een kopbal door Hennie Spijkerman zag ge stopt, moest Eddie Treytel na een serie van vijf strafschoppen de uiteindelijke beslissing brengen. Als laatste mikte hij na Dick Schneider, Martin Vreysen, Jorgen Kristensen en Nico Jansen raak. Dat deden voor Go Ahead ook Martin Haar. Kurt Rettkowsky. Henk Warnas en Peter Arntz. maar John Oude Wesselink stuurde de bal naast het doel van Treytel. "Die strafschoppen zijn een loterij", treurde Beenhakker later. "Zoiets heeft niets met yotetballen te maken. Eigenlijk had Teun Kist die strafschop van Oude Wesselink moeten nemen, maar ik had hem vervangen voor Hendriks om tot een meer aanvallend middenveld te komen DEN HAAG De loting voor de kwartfinales in het toernooi om de KNVB-beker had het vol gende resultaat: Roda JC— Feyenoord: Eindhoven—AZ'67, PEC Zwolle—Ajax, PSV—De Graafschap. De wedstrijden worden ge speeld op woensdag 25 februari. Indien er echter clubs zijn, die- geen lichtinstallatie bezitten is er een uitwijkmogelijkheid naar zondag 29 februari.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9