"Rustig weekeinde' in hoofdstad en Beilen Vragenvragen en maar zelden komen er antwoorden Manusama roept de hulp van YN en Rode Kruis in flHZZEEEHB Kottervloot vandaag toch weer uitgevaren SIERADEN TER WAARDE VAN f 100.000 GESTOLEN ROEL VAN DUYN WIL AANBLIJVEN „Leo Bulters werd ook in koelen bloede vermoord" PAGINA 1 Door Thom Olink Beilen/Wijster De president slaapt. 138 uren zijn in golven voorbij gegaan _gn ir. Manusama heelt een boodscnap acntergelaten, die gemak kelijk kan worden vertaald: „Ik kan er niets meer aan doen". De president van de regering in ballingschap heeft net geen nul op zijn rekest gekregen; twee oude, vermoeide mensen zijn vrijgelaten. Maar de politieke eisen van de jonge Zuid-Molukkers, die de wereld hebben verbijsterd, staan onwankel baar overeind. De opperste leider kon slechts op hen inpraten en vrouwen, zieken en bejaarden bleven in de trein. „Het resultaat van de vier uur durende gesprekken is negatief". Van A tot Z geïnstrueerde voorlichters, Toos Faber en meneer Van Leeuwen, sluiten daarmede de deur voor meer vragen, die naarmate de uren zijn verstreken, hoger liggen opgestapeld, dan nieuwsgierig Nederland kan verdra gen. Na al die dagen is iedereen moe van het vragen, vaak naar een bij de mensen die thuis zijn in de beleidscentra, bekende weg. Elke keer gaat de deur dicht, terwijl de waarheid om de hoek ligt. „Hoeveel terroristen (een woord, dat overigens is gekozen door de officiële voorlichting om geen verwarring te stichten bij de buitenlandse pers) zijn er nu in de trein?" „Dat weten we niet". Onzin natuurlijk, teveel mensen zijn te lang in de trein geweest om dat niet te weten. Er is zoveel bekend bij de uitstippelaars in Den Haag, Amster dam, en Beilen. Gisteravond werd eindelijk schoorvoetend toegegeven, dat de identiteit van de kapers bekend was. Maar in elke huiskamer kon je al dagen eerder horen: „Dacht je nu werkelijk, dat ze niet wisten wie die mensen warenV' Natuurlijk wisten ze dat. In Den Haag liggen lijsten met verdachte Zuid-Molukkers. De gewonde kaper, die nu ergens in Nederland met nog maar een oog in het duister ligt te staren, was voorbestraft. Hoeveel van zijn kameraden ook? Welke Zuid-Molukse gezinnen in Assen en Boven-Smilde kwamen na de nacht van de 2e op de 3e december een zoon tekort? Natuurlijk wisten ze het eerder. Hoeveel gijzelaars' bevinden zich nu nog in dat stinkende voorste gedeelte van de stoptrein van Groningen naar Zwolle? Een omge ving, die voor enkelen een trauma zou kunnen blijven. Het officiële getal is 31 en de voorlichting zegt, dat de oudste 74 jaar is. Een mevrouw. En dat het getal zo moeilijk is, omdat zich twee dagen geleden nog mensen in Utrecht meldden, die familie misten. Natuurlijk weten ze hoeveel mensen er in de trein zitten. Want ze waren zo vaak binnen. Is het waar, dat er verschil van mening bestaat onder de terroris ten? Dat ligt wat moeilijker, al gaf Manusama een hint in die richting. Maar vijf of zes jonge mensen bijeen, samengeklonken door een doel het in het volle licht schuiven van de Zuid-Molukse zaak, desnoods met de grofste middelen krijgen ook onenigheid. Er is geen psycholoog voor nodig om te weten, dat de een langer bestand is tegen constante fysieke en geestelijke druk, dat de een het doodschieten van een gijzelaar meer zal afkeuren dan een ander. I Niet eindeloos Natuurlijk is er geen eindeloos doorgeitrokken parallel in de vijf of zes meningen. En natuurlijk maken het leger en de politie gebruik van de meest geavanceerde audio- en visuele middelen die beschikbaar- zijn Het is geen verwijzing naar James Bond als men veronderstelt, dat uiterst gevoelige afluisterapparatuur in de lange schaduw van die trein staat en dat conversaties kunnen worden opgevangen. Is het waar dat militairen bij de trein zijn geweest? „Nee, natuurlijk niet". Maar hoe is dat te rijmen met de uitspraak van de uit het achterste deel ontsnapte gegijzelde mevrouw Ten Wolde: „We konden nergens heen. De deuren zaten op slot. Maar een militair heeft de deur van buitenaf open gedaan. „Kunt u iets zeggen over de conditie, waarin de gijzelaars nu verkeren?" De bejaarde dominee Barger en zijn vrouw laten niets los. Naar omstandigheden redelijk wel. Maar Manusama en de zijnen, zoals daarvoor Pessereron, keken toch rond. En is er geen dokter, die vrijheid van handelen heeft gekre gen om gebruik te maken van de veldtelefoon. Ze weten van dag tot dag hoe de stemming en de conditie zijn. Vragen, vragen en maar zelden antwoorden. Wat veroorzaakte nu die explosie die met een lichtflits kwam, de deuren er uitjoeg en mensen verwondde. „Geen idee". Natuurlijk weten ze dat. in een tijd. dat stofjes onder iemands nagel een misdaad kunnen oplossen. Voorbeelden Meer voorbeelden? Beschikken de terroristen over een radio? „Geen idee". Wie gelooft dat nog. Wie gelooft, dat de NS niet weet of de leeggelopen batterijen nodig ziin om de trein weer te kunnen „starten". Terwijl ze de diameter van elke schroef in die trein op papier- hebben. Natuurlijk wordt er mondjesmaat informatie uitgedeeld om „Het Spel" te kunnen spelen, waarvan de inzet zo onmenselijk hoog is, dat zwijgen vaak gerechtvaardigd is. Niemand verlangt een blootleggen van de taktiek, net blootleggen van een uur, waarop zal worden aangevallen. (Dat is niet uitgesloten, want het is bekend dat de mariniers hebben geoefend op een trein om ie weten hoeveel tijd het kost de ramen in de slaan en de deuren te forceren. Ze weten best hoe het ervoor staat met de passagiers in de trein. Alle officiële berichten spelen mee in dat spel, evenals het zwijgen. Maar er wordt gezwegen op vra gen, waarop het antwoord miljoen- voudig is gegeven, dat er onrust ont staat. Niemand verlangt nu de na men van de vijf of zes Molukkers in de trein. Maar het zou raadzamer zijn de ant woorden op de vragen voor te blijven die voor het grijpen liggen, en nog worden ingeslikt. Iedereen wil immers weten, wat er gebeurt in en met die trein. Het Spel is mede mogelijk door dat deze kaping, deze gijzeling, deze driedubbele moordzaak zo uitzonder lijk is. In zijn lengte, in zijn offers en door de plaats van handeling: een trein in een kaal landschap, die geen vragensteller kan benaderen, me mand kan hem observeren; de bron van geruchten, die in alle conversa ties overheersen. Mondjesmaat Niemand, buiten de ijzeren ringen rondom de trein, kan iets zien. Slechts wachten op mededelingen die te mondjesmaat worden afgege ven. Taktiek, waaraan de voorlich ting met handen en voeten is gebon den. De deur zal van het slot gaan. als de kaping is beëindigd. En dan zal blijken, dat veel, zonder bevesti ging gegeven antwoorden juist wa ren. En anderen onjuist, geraden in het donker, dat een "onzichtbare trein" opgeeft. Iedereen raadt immers naar wat er gebeurt in die trein. Gisteren is Tie- de Herrema, eens 36 dagen in de greep van niets ontzienden, elders in deze krankzinnige wereld, gehuldigd als ereburger van Limerick. Hij vertelde na de goede afloop van zijn gijzeling hoe het werkelijk was gebeurd. Toen bleek, waartoe teveel zwijgen kan leiden. DEN HAAG (ANP) Het afgelopen weekeinde is het erg rustig geweest rond de twee gijzelingen in de trein in Beilen en in het Indonesische consulaat-generaal in Amster dam. Het belangrijkste was de vrijlating uit de trein van de 84-jarige emeritus-predikant G. A. Barger en zijn echtge note, de 82-jarige mevrouw N. H. Barger-Gregory uit Zut- phen. Dat gebeurde gistermiddag na een onderhoud in de trein tussen de kapers en ir. Manusama, mevrouw Soumo- kil, minister van Onderwijs van de RMS Kukhuwael en dr. Delima, een Molukse psychiater. Dat onderhoud duurde vijf kwartier. Tot verbazing van iedereen die de wacht houdt bij het consulaat in Amsterdam wandelde gister ochtend een oude baas op zijn gemak door de afzetting langs het bezette pand, ivaar de vlucht- touwen nog als stille getuigen uit het raam hangen. DEN HAAG (ANP) Ir. J.A. Ma nusama, president van de Zuidmo- lukse Republiek (RMS). heeft de vei ligheidsraad van de Verenigde Na ties gevraagd stappen te onderne men om een eind te maken aan het geschil tussen Indonesië en de RMS over de onafhankelijkheid van de Molukse eilanden in de Indonesische archipel- Hij heeft gisteren een telegram verstuurd aan de voorzitter van de Veiligheidsraad in New York. waar in hij tevens de secretaris-generaal van de VN, Waldheim, verzoekt ac tie te ondernemen om een eind te maken aan de gijzelingen in Am sterdam en Beilen. De RMS heeft ook het internationale Rode Kruis in Genève verzocht in deze affaires stappen te ondernemen. Beide tele grammen werden gistermorgen ver zonden. Ir. Manusama verwijst naar een beslissing uit 1950 van de toenmalige Veiligheidsraad, waarbij besloten werd de kwestie van de Indonesi sche agressie tegen de Molukken DEN HAAG (SP) De reac tie van het Nederlandse publiek op de gijzelingen in Amsterdam en Beilen hebben tot angst ge leid onder een deel van de Zuid- molukse bevoking. Een groot aantal mensen durft, bevreesd voor boze reacties van Nederlan ders de woonwijken momenteel niét te verlaten. Het heeft bij bedrijven met Molukse werknemers geleid tot vele ziekmeldingen. Een woord voerder van de provincie Drente heeft verklaard dat alleen al in die provincie bij de politie zo'n zesduizend anonieme dreigbrie ven en telefoontjes zijn binnen gekomen. donesië en de Zuid-Molukken op te lossen", aldus het telegram. Dit geschil „heeft na 25 jaar van lijden en geduld en voor velen van mijn volk in ballingschap, geleid tot een tragische uitbarsting in Neder land, die wij betreuren en veroorde len, omdat onschuldigen zijn gedood door enkele van onze medestanders", zo luidt het telegram van ir. Ma- XJik De kottervloot, waarvan een groot deel vorige week is binnen gebleven, is vandaag weer naar zee gegaan. Dit is het resultaat van een vergadering van 350 kottervissers, d e zaterdag in Urk is gehouden. D* vissers zullen op schol gaan vissen, warvan ze dit jaar nog vijfduizend ton mogen vangen. Zij zullen hun netten zo inrichten, dat er zo weinig mogelijk tong inkomt. De vissers willen echter wel, dat het absolute tongvangstverbod zodanig wordt verzacht, dat ze per schip per week nog 300 kg. tong als bijvangst mogen meenemen. Regelingen, die eerder dit jaar golden, stonden dat ook toe. De heer Th. J. Tienstra, directeur van de Visserijen bij het Ministerie van Landbouw zal de wens van de vissers aan de minister overbrengen. Datzelfde geldt voor het voorstel van een aantal vissers volgend jaar een vangstbeperking op te leggen naar tijd in plaats van hoeveelheid: men sou bijvoorbeeld een iedere naar een later tijdstip te verwijzen. De regering in Ballingschap van de RMS vindt dat de Veiligheidsraad nu "de noodzakelijke stappen moet ondernemen, bij Indonesië en bij Ne derland, om het geschil tussen In- visser kunnen toestaan 160 dagen per jaar op tong en schol te vissen. EINDHOVEN (ANP) Gisteren Js een inbraak in een zaak in byoute- rieën in de Eindhovensé binnenstad geconstateerd. Uit een eerste onder zoek is volgens de eigenaar geble ken, dat voor 100.000 gulden aan sie raden is ontvreemd. Zowel de deur als een etalageruit van de winkel bleken vermeld te zijn. Ds. Barger en zijn echtgenote, de oudste gijzelaars in de trein, zijn na hun vrijlating naar het medisch opvangcentrum in Beilen gebracht. Ze maken het goed. Aan dr. Delima vertelde ds. Barger. dat er geen zie ken in de trein zijn. De oudste gij zelaar in de gekaapte trein bij Bei len is nu 74 jaar. Eisen Sinds zich vrijdagavond een ont ploffing voordeed in de trein is er geen contact meer geweest tussen de kapers en de mensen in het beleids centrum in Beilen tot zaterdagmor gen 0.8.30 uur. Kort daarop versche nen twee nieuwe onderhandelaars in Beilehde minister van onderwijs van de RMS, de heer Kukhuwael en de Molukse psychiater, dr. Delima. Ze gingen met ir. Manusama en me vrouw Soumokil laat in de middag de trein in en bleven daar by na twee uur. Er is hoofdzakelijk gepraat over de vijf politieke eisen van de kapers, zo deelde mr. Van Leeuwen, het hoofd voorlichting van het ministerie van Justitie, na afloop mee. Die eisen ko men hier op neer: De soldaten die gisteren moesten patrouilleren in Beilen had den het bijzonder druk w ant duizenden belangstellenden pro beerden zo dicht mogelijk in de buurt van de gekaapte trein te komen. De hele middag bewoog zich een lange, trage stroom auto's op de ivegen richting Wijster. Ondanks de drukte heeft deze militair nog wel even tijd om een hapje te eten De Nederlandse regering heeft het volk van de Zuid-Molukken groot onrecht aangedaan, de Nederlandse regering moet de voorzitter van de Badan Persa- tuan en/of de hoofdbestuursleden van de Pemuda Masarakat (een Zuid- molukse jeugdorganisatie) een recht streekse tv-uitzending toestaan, en een persconferentie, de Nederlandse regering moet contact tot stand brengen tussen de Badan Persatuan en de Indonesische regering, met bemiddeling van een VN-commissie, de Nederlandse regering moet ervoor zorgen dat de zaak van de RMS wordt voorgelegd aan de VN. Amsterdam In Amsterdam is het - dn elk ge val waar het acties betreft - nog kalmer geweest na de vrijlating, vrij dag van zeven Indonesische kinderen. Vier kinderen zyn nu nog in het con sulaat, naar de politie vermoedt drie jongens en een meisje. Maar ook daar is druk geconfereerd en onder handeld. In Amsterdam waren de Zuidmolukse dominee Metiari en zijn schoonzoon Pessireron de onderhan delaars. De overvallers op het In- donesiche consulaat-generaal hadden een gesprek geëist tussen de domi nee en de Indonesische ambassadeur in Nederland. Ze wijzigden die eis na een Indonesische weigering: do minee Metiari zou dan met iemand anders van de ambassade moeten praten. Zaterdagavond laat kwam daarop de chef politieke zaken van de am bassade, de heer Scerjadi, naar Am sterdam. Even voor 01.00 uur was hij weer weg. Hij had alleen maar enkele vragen, waarop hij geen bevredi gend antwoord had gekregen, zo deelde een woordvoerder van het crisiscentrum in het Amsterdamse hoofdbureau van politie later mee. Het contact tussen ds. Metiari en de heer Soerjadi zou evenwel niet zijn verbroken. Gisteren werd om half twee eten gebracht naai* het consulaat-gene raal. Een blonde vrouw haalde het eten van de stoep voor het gebouw naar binnen. Geen concessies Nederland zal geen politieke con cessies doen om de gijzelingen tot een einde te brengen. Evenmin komt er een vliegtuig en ook zal de RMS niet erkend worden. Dit standpunt heeft de Nederlandse regering Indo nesië laten weten, aldus verklaarde een woordvoerder van het ministerie van Buitenlandse Zaken zaterdag middag in Den Haag. Het bezoek dat minister-president Den Uyl en minister van der Stoel vandaag aan de Engelse premier Wilson en minister van Buitenlandse Zaken Callaghan zouden brengen gaat ondanks de gijzelingsacties ge woon door. Tenzij er zich onver wachte gebeurtenissen voordoen, al- dua de woordvoerder. Beilen; „Die soldaat, Leo Bulters, is op dezelfde manier doodgeschoten als de derde man twee dagen later. Namelijk met zijn handen op zijn rug gebonden en niet bij de eerste aanval waarbij de machinist werd vermoord. Er was van tevoren aangekondigd: „De volgende wordt om half twee doodgeschoten." De Groningse makelaar Rob de Groot (33) leunt bijna ontspannen tegen de muur van een gang in het beleidscentrum, de emoties zo te zien onder controle, al wist hij dat hij eigenlijk de derde dode had moeten worden, want daar hadden de kapers hem al voor geselecteerd. „De politie heeft, dat weet ik zeker, gezien hoe Bulters is gefusilleerd, maar ze hebben er over gezwegen. Ze hebben in het uegin net gedaan alsof hij tegelijk met de machinist is gedood. Nou. het was gewoon een moord in koelen bloede, als afschrikkingsmaatregeL" De Groot is, sinds hij dinsdagmid dag wist te vluchten door ha zijn aangekondigde executie om een kans te vragen in Beilen gebleven. Zijn vader en een vriend, met wie hij samenreisde, zitten nog steeds in de trein. De spanningen die ongetwijfeld in hem woelen blijven onderhuids hij praat rustig en beheerst, maar de vraag is natuurlijk of er geen uitgestelde reactie zal komen: zijn toon lijkt te ongeëmotioneerd, te koel en afstan delijk; bijna alsof hij een verhaal uit de tweede hand vertelt. „Toen ik dinsdagmiddag wegrende en er op me geschoten werd en toen ik daarna die tien minuten op de grond bleef liggen om ze te misleiden, wist ik gewoon dat ik al dood was. Ik begrijp het nog niet ik was dood. Ik weet niet waarom ze mij hadden uitgekozen om, na de machinist en die soldaat, te worden gefusilleerd, maar ik kreeg de indruk dat ze met opzet de jongere mannen namen. Toen ik ze vroeg waarom, wilden ze daar geen antwoord op geven." Hoe was de reactie toen de kapers schietend door de trein oprukten naar de cabine van de machinist? „Er was geen sprake van paniek, daar was ook geen tijd voor de mensen waren alleen maar verbij sterd. Nee, ik ben niet bang geweest, ik heb het eigenlijk al van me kunnen afzetten. Natuurlijk zal je het nooit vergeten, maar ik zal er geen nachtmerries van krijgen." Hij is er maar betrekkelijk kort bij geweest. Heeft hij zich een oordeel De Groningse makelaar De Groot rende vorige week voor zijn leven nadat hij door de kapers was uitgekozen om te worden doodgeschoten. over de kapers kunnen vormen? „Het waren, afgezien van die moorden, eigenlijk best aardige kerels. Ze noemden elkaar bij Amerikaanse voornamen, Sam en zo, maar dat zullen wel afkortingen zijn geweest van al die bijbelse voornamen die die Jongens hebben. Gek, hoor, maar ze waren die eerste dag echt wel aardig." Hoe moeten de overgebleven gegij zelden zich na al die dagen voelen? De Groot, voor het eerst toch wat gespannen: „Ze gaan door de hel". HILVERSUM (ANP) "Diep gaand beraad tussen PvdA en PPR en gemeenschappelijke analyse van ae gerezen kwestie is de enige oplos sing om alsnog te komen tot verwe zenlijking van het afgesproken colle geprogramma in de Amsterdamse ge meenteraad". Dit zei wethouder Roel van Duyn (PPR) zaterdag in de VARA-radiorubriek "In de rooie haan". Van VARA-zijde werd ge steld, dat het conflict in het Amster damse college van B en W van veel meer betekenis is dan het lijkt. Het zou namelijk een controverse tus sen de partijen PvdA en PPR betref fen. Wethouder Van Duyn zei te ge loven dat het conflict over zijn Kal kar-nota als camouflage Is opgebla zen. Hij vreest een eventuele moti« van wantrouwen in de raadsvergade ring van vandaag niet. "Ik weet dat mijn portefeuille mi; kan worden ontnomen, maar dai: blijf ik als wethouder zonder porte feuille. Ik heb geen fouten gemaaki in de laatste maanden en ik had de ze uitbarsting niet verwacht", ver- klaarde hij. Naai* zijn mening gaat het niet on personen, maar om het ophef fen van het programcollege. Wethou der Lammers (die niet. In de Rooit Haan. wilde verschijnen) wil volgen: Roel van Duyn heengaan om he CDA in het college zitting te ge

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 7