Groot- of klein Zoeterwoude als bouwplaats Stichting komt op voor musea Hypotheken GEEN NIEUWBOUW Verontreinigingsheffing in Rijnland gaat flink omhoog Vierde Huizinga-lezing PPD van Zuid-Holland: J m Meer bekendheid aan Leiden als museumstad MAANDAG 8 DECEMBER 1975 LEIDEN/ZOETERWOUDE Als het gebied rondom Zoeterwoude door de provincie wordt aange wezen als plaats waar in de toe komst vele nieuwe woningen ge bouwd moeten worden, dan zijn er volgens de Provinciale Plano logische Dienst twee mogelijkhe den een „klein-Zoeterwoude" met circa 13.000 nieuwe woningen (plm. 33.000 inwoners) of een „groot-Zoeterwoude" met onge veer 20.000 nieuwe huizen (plm. 50.000 inwoners). Dat staat in het vandaag gepu bliceerde studterapport over moge lijke nieuwe bouwplaatsen voor woningen in Zuid-Holland. Volgens dat rapport zal er tot 1980 in het westen van de provincie ruimte ge vonden moeten worden voor de bouw van 65.000 woningen. In de periode van 1980 tot 1990 is nog eens behoefte aan bouwterrein voor 83.000 woningen. In de huidige bouw plannen van de gemeente kunnen dergelijke aantallen niet worden ge bouwd. Vandaar de opdracht aan de PPD om te zoeken naar nieuwe bouw mogelijkheden. In eerste instantie werden er in Zuid-Holland-West 33 nieuwe bouwlocaties gesignaleerd. Elke lo- katie zou maximaal 10.000 wonin gen kunnen omvatten. Vijf van dergelijke locaties werden rondom Zoeterwoude gepland. Bij een na dere beoordeling viel direct één lo- katie geheel en een andere gedeel telijk af, omdat zich ten noordoos ten van Stompwijk een weidevogel- gebied bevindt. Zou er uiteindelijk gekozen wor den voor een "klein-Zoeterwoude" dan zijn er volgens de PPD twee mogelijkheden. De eerste houdt een uitbreiding in langs de spoorlijn- LeidenAlphen met de bouw .van één of twee stations. Een andere uitbreiding is mogelijk aan de noord- en oostzijde van het dörp. Volgens de PPD kan men die uit breidingen ook zien als de eerste fase van een ontwikkeling tot 'groot - ZoeterwoudeIn een derge lijk omvangrijk plan zal het gehele dorp Zoeterwoude worden opgeno- Het verschil tussen beide ideeën is dat in een "klein-Zoeterwoude" volgens de PPD de nieuwe be woners nog echt het idee zullen hebben in Zoeterwoude te wonen. Voor voorzieningen boven wijkni veau en werkgelegenheid zal men aangewezen zijn op Leiden. Bij een keuze voor "groot-Zoeterwoude" zal het open gebied tussen Leiden en Zoeterwoude vrijwel volledig verva gen en is het in feite een uitbouw van de Leidse agglomeratie. Qua positie zal het enigszins vergelijk baar zijn met Katwijk. Op het punt van de werkgelegenheid zal men dan ook meer "op eigen benen" moeten staan. Wel zou de PPD het een onaan vaardbare situatie vinden wanneer de positie van Leiden op het terrein van de voorzieningen en de werk gelegenheid door de woningbouw zou worden verzwakt. Verder merkt de PPD op, dat woningbouw van Leiden in de polder Meerburg en Cronestein niet los gezien kan wor den van ontwikkelingen rondom Zoeterwoude. Bij een nader onderzoek van de bouwmogelijkheden komt de PPD tot de slotsom dat de bodem met uitzon dering van één lokatie aan de gestel de eisen voldoet en dat de grondkos- ten laag zijn. Bovendien,'zo staat in het rapport, behoeft niet te worden gevreesd voor geluids- en stankover last. Om de nieuwe woonwijken te bereiken zouden nieuwe stations op de lijn LeidenTAlphen geopend moe ten worden, al zullen er voor de verder van de stations afgelegen buurten grote' loopafstanden ont staan. Als de zuidelijk gelegen bouwplaat sen benut zouden worden, is aan vullend busvervoer naar de treinen, of snelbusvervoer naar Leiden en Den Haag noodzakelijk. Voor het particulier vervoer zou in de toe komst de geplande rijksweg 11 Lei- den-Alphen benut kunnen worden. Als probleem voor de hele ontwik keling in het Zoeterwoudse gebied wordt gezien het ontbreken van amb telijk apparaat om de grootscheepse bouwplannen tot ontwikkeling te brengen. Een tweede gebied dat door de PPD in studie is genomen omvat Voorhout en Sassenheim. Voor de beide bouwplaatsen moet volgens het rapport worden gedacht aan mi nimaal ruim 6.500 nieuwe woningen (plm 16.000 inwoners) Een "groot- Voorhout" kan uiteindelijk 32.000 a 33.000 nieuwe woningen herbergen maar tot 1990 zal de bouw van 10.000 tot 13.000, woningen het maxi maal haalbare zijn. Bij een nadere bepaling van de plaats zou onder meer rekening gehouden moeten worden met het natuurgebied Klein Leeuwenhorst en de rondom Voor hout gelegen waardevolle vogelwei degebieden. Als een nadeel wordt bo vendien gezien het feit dat Noord- wijk, Noordwijkerhout en Voorhout min of meer van elkaar vastgroeien. Voor het vervoer zal de opening van twee stations met aanvullend bus vervoer nodig zijn. De grondkosten zullen aanzienlijk zijn omdat de bouw gedeeltelijk op zeer dure bol- lengrond zal moeten plaatsvinden. Bovendien geldt voor de uitvoering hetzelfde bezwaar als bij Zoeterwou de: geen van de betrokken gemeen ten heeft een ambtelijk apparaat dat nodig is voor woningbouw op grote schaal. Onderzoek naar noodzaak aanleg secundaire wegen DEN HAAG Het dagelijks be stuur van de provincie wil de pro cedure op gang brengen voor het vastellen van de tracé's voor de se cundaire wegen 4 en 6, voor zover gelegen ten westen van rijksweg 44 (Den Haag-Wassenaar- richting Am sterdam). Met deze procedure willen GS gevlg geven aan het verzoek van de Leidse gemeenteraad, die in ja nuari een motie aannam, waarin werd gevraagd om een nieuw onder zoek naar de noodzaak van secun daire weg 4. Omdat het om drie pa rallel lopende oost-westverbindingen gaat, willen GS in dit onderzoek via de procedure voor vaststelling van de tracé's behalve de secundaire wegen 4 en 6 ook de tertiaire weg 13 nooor- delijke randweg van Wassenaar) be trekken en bij dat allees wordt dan uiteraard ook de functie van he opennbaar vervoder bekeken. GS zijn niet eerder op het ver zoek van de Leidse raad ingegaan omdat er toch geen geld was om de betrokken weg aan te leggen. Hoe wel dat ook nu op korte termijn nog niet het geval is, willen GS toch de procedure op gang brengen, aange zien daar nogal wat tijd mee ge moed zal zijn. LEIDEN Voor mij was en is het idealisme", zei se cretaris X. van der Zwart, van de Leidse Bond van Volkstuinders bij een terug blik op de 25 jaar, waarin hij een bestuurlijke junctie in deze bond vervulde en ver vult. Ter gelegenheid van dit jubileum werd hem zaterdag middag een receptie aange boden in het verenigings gebouw van de tuingroep Ons Buiten in Leiden-Noord. Van der Zwart (59) schat het aantal uren, dat hij aan se cretariaatswerkzaamheden voor de bond besteedt op „meer dan duizend per jaar'. Toch wil hij deze taak als het even kan nog lange tijd blijven vervullen. De receptie werd in ieder geval druk be zocht; dat en de lovende woorden die o.a. wethouder Tesselaar, vertegenwoordi gers van de landelijke en an dere plaatselijke bonden van volkstuinders aan Van der Zwarts adres uitten waren de bewijzen van waardering die men voor hem heeft. Het lo kale gezag ivas verder ver tegenwoordigd in de persoon van burgemeester Vis en zijn echtgenote, de wethouders Verboom, Van Dam en Van Aken en enkele raadsleden. Foto: de heer en mevrouw Van der Zwart (rechts) in gesprek met het echtpaar Vis. Per woning 70,50, alleenstaande 23,50 HENGELSPORT LEIDEN De visvereniging VOP '74 viste in De Zijl. Uitslag: 1. H. van Houten, 16 stuks (1500 gram); 2. A. van der Meij, 13 (960); 3. J. Kerkvliet 8 (670)4. J. van der Kaay 5 (640); 5. M. Kerkvliet 6 (590); 6. F. Veltman 7 (480); 7. A. Segijn 5 (480); 8. B. Kukler 6 (390): 9. A. Dubbeldeman 4 (360)10. R. van der Zeeuw 4 (290). LEIDEN Het hoogheemraadschap Rijnland is van plan de verontrei nigingsheffing het volgend jaar op te trekken van 62,65 naar 70,50; een verhoging met 12,5 procent. Al leenstaanden, die dit jaar 17,90 betaalden, worden in 1976 voor f 23,50 aangeslagen, wat neer komt op een stijging van bijna 32 procent. Het verschil in stijgingsper centage wordt veroorzaakt door een andere berekeningswijze. Tot dusver werd de verontreini ging per woning vastgesteld op inwoner-equivalent (1 e.v. is de ge middelde hoeveelheid vervuild water dat 1 persoon jaarlijks produceert), terwijl voor alleenstaanden 1 e.v. gold. Met ingang van 1976 is de hef fing per woning teruggedraaid van 3y3 naar 3 e.v., terwijl die voor al leenstaanden is gehandhaafd op 1 e.v. Aangezien het tarief per e.v. wordt verhoogd van f 17,90 tot 23,50 komen er aanzienlijke ver schillen uit de bus. De voorstellen voor de verhogin gen komen woensdag aanv de orde in de verenigde vergadering van Rijn land. Tevens zal dan beslist worden over de omslag die aan bezitters van grond en gebouwde eigendommen wordt opgelegd. Voorgesteld wordt de omslag per hectare te verhogen van f35,70 tot f39.— en per f 100 belastbare opbrengst van f7,14 naar f7,80. Volgens de toelichting die Rijn land op de verhoging geeft bete kent het voor de verontreinigings heffing geen hogere totaal op brengst. Wel een verschuiving van de lasten van de woningen naar de bedrijven omdat voor die categorie de norm van 10 e.v. blijft gelden. Blijkens een overzicht van Rijn land geven de bedragen die jaar lijks besteed worden aan nieuwe zuiveringswerken een forse stijging te zien. In 1973 was het 12 miljoen in 1974 22.5 miljoen en dit jaar naar verwachting 35 miljoen. Voor het volgend jaar wordt zelfs een bedrag van 48 miljoen bereikt, zo is de verwachting. De ramingen voor 1977 en 1978 bedragen respectie velijk 49 en 42 miljoen. In de vergadering van Rijnland aanstaande woensdag komt ook de aanbesteding van het nieuwe kan toorgebouw aan de Breestraat in Leiden aan de orde. De aanbeste ding van de eerste fase zal in maart van het volgend jaar plaatsvinden. Dat aal onderhands gebeuren om dat het werk zich niet leent voor openbare aanbesteding gezien de den gesteld. i die i het i ADVERTENTIE 1 1 1 de smaak il J 1 blijft raak! 7 LEIDEN De Franse essayist en filosoof Jean-Francois Revel zal op vrijdag 12 december 's avonds oan acht uur de vierde Huizinga-lezing houden in de Pieterskerk. Zijn onderwerp is „La tentation totalitaire" („De hang naar het totalitaire"). De lezing, die georganiseerd wordt door de faculteit der lette ren van de Leidse universiteit, de Maatschappij der Nederlandse Letterkunde en NRC,'Handelsblad, is voor iedereen toegankelijk. Kaarten zijn verkrijgbaar bij het bureau van de faculteit der letteren, Rapenburg 73. LEIDEN Nieuwbouw voor de brandweerkazerne is op het ogen blik geen haalbare kaartzo blijkt uit een voorstel van B. en W. aan de gemeenteraad. Volgens het college moet de gemeente, zelfs als er gébruik wordt gemaakt van de rijksregeling voor aanvullende werken, nog teveel geld beschikbaar stellen, wil er een nieuw gebouw neergezet kunnen worden. B. en W. hébben daarom gekozen voor verbouwing van het bestaande brandweercomplex en het gebouw van het Pedologisch Instituut aan de Langebrug. Het college ziet dit als de enige mogelijkheid om binnen een redelijke termijn een oplossing te vinden voor de bestaande huisvestingsmoeilijkheden van de brandweer. De verwachting is overigens dat het Pedologisch Insti tuut eind volgend jaar zal verhuizen van het gebouw aan de Lange brug naar het schoolgebouw aan de Bloemfonteinstraat. Voor de verbouwing wordt de gemeenteraad gevraagd een krediet be schikbaar te stellen van f 90.000. Daarnaast wordt er nog eens een krediet gevraagd van f 150.000 om de kosten te dekken die zijn g-- maakt ten behoeve van de nieuwbouwplannen- B. en W. willen aan het architectenbureau Kroneman in Leiden de opdracht gunnen voor het maken van een schetsplan. Foto: gebouw van het Pedologisch Instituut. ADVERTENTIE Maak het u gemakkelijk: vooralle geldzaken naar één adres, ook voor LEIDSE SPAARBANK LEIDEN De Stichting Leidein Museumstad is een feit. Op 11 sep tember zijn de statuten door de no taris met diens handtekening be krachtigd. Officieel heet het dat de stichting tot doel heeft de behartiging van ge meenschappelijke belangen van de muséa die in Leiden zijn gevestigd en van culturele instellingen, die na der door een commissie van overlég worden aangewezen. Verder houdt de stichting zich bezig met het bevor deren van de public relations en pu- bliekwerving. Voor veel Leidenaars is de leuze: "Leiden Museumstad" al e«en Jaar of vijf een begrip. Toen ook waren de tien musea, die nu in een stichting zitten, bezig met het uitstippelen van puzzelacties en speurtochten voor de jeugd. Allemaal dingen die het museum dichter bij de mensen moest brengen. De grootste bekend heid kreeg "Leiden Museumstad" door een kleurige folder, die elk voor jaar en zomer uitkomt en informa tie bevat over museumactiviteiten. In een jubelend persbericht wordt er melding van gemaakt dat er vroe ger tien in los verband samenwerken de musea waren en dat het nu een rechtspersoon is met flinke financiële bevoegdheden. Die financiële be voegdheid is een omschrijving van de subsidie van het ministerie van CRM en de culturele raad van de gemeente. Naar buiten toe Secretaris van de stichting is de heer P. P. Takken van het mu seum voor geologie en mineralogie. Hij zegt: "Toen we vijf jaar gele den begonnen, kwamen er op een ge geven ogenblik vragen van wat we zouden kunnen doen, naar buiten toe. We hebben twee Jaar terug op de Leidato gestaan met een goed be zochte stand en dit jaar zomer heb ben we op de Keukenhof veel bezoe kers getrokken. In die tussentijd had den we onderling erg vteel contac ten met elkaar. De educatieve dien sten en public relationmensen verga derden regelmatig. Natuurlijk heeft dat aan het publiek nauwelijks be kendheid gekregen. De voordelen van de grotere musea, zoals die van Volkenkunde en van Oudheden heb ben ons kleintjes geholpen. Ze heb ben meer personeel en geld en op die manlier hebben we veel hulp van hun kant gekregen". "Eind vorig jaar is het initiatief genomen om tot een stichting te ko men. We wilden namelijk een boek je maken, waarin alle musea staan vermeld met allerhande informatie. Volgens het ministerie moeten de musea zich richten op de zogenaam de "vergeten groepen". Dat zijn bij voorbeeld de werkende-jongeren, be jaarden, vrouwenorganisaties en groepen uit het buurt- en clubhuis werk". "Voor de mensen die met die groe pen werken, hebben we in eerste in stantie het boekje gemaakt. Verder is er ook een andere belangrijke ca tegorie die met deze publicatie moet worden bereikt: de verschillende on derwijsvormen: van kleuteronderwijs t.e.m. de universiteit. Een goede edu catieve begeleiding van dit soort groepen is een absolute voorwaarde voor een bewuster gebruik van het gemeenschapsgoed dat in elk mu seum aanwezig is. De gebruikers moeten wel ervan op de hoogte zijn". Volgens Takken is het bekend dat slechts de sociale bvonelaag zich voor museumbezoek interesseert. Dat ligt volgens hem ook aan het feit I altijd een sfeer van conservatisme heeft gehad. "Dat moeten we ombakken. Het moet niet. meer voorkomen dat mensen een museum iets geks vinden". Dat kan volgens hem gebeuren door de bezoeker gelegenheid tot zelfwerk zaamheid te geven. In het ene mu seum gaat dat erg makkelijk; in het andere natuurlijk moeilijker. De za ken van het museum van Volken kunde zijn veel makkelijker geschikt om iets mee te doen (zelf batikken enz)de stukken in het museum van geologie zijn er niet, om mee ge werkt te worden. Je kunt niet van Iemand verwachten dat hij stenen gaat slijpen. Verder is in het ene museum het personeel meer in staat om voorlichting te geven (omdat er meer personeel is) dan in het ande re. Een minder gelukkige zaak vindt Takken dat de mensen "de pijlen" moeten volgen naar de uitgang. Dat moet volgens hem een achterhaalde zaak worden genoemd. Het minste is toch wel een rondleiding en een film over het een of ander. "Het feit dat we dit boekje, dat begin volgend jaar verschijnt, laten uitkomen is daartoe een goede stap. We willen niet zoals wel eens is ge suggereerd, een vuist maken tegen CRM. Het is jammer dat dat inder tijd in de publiciteit is gekomen. Er is toen alleen geopperd één officieel lichaam te maken om in aanmer king te komen voor subsidie. CRM en de culturele raad hebben dat toe gejuicht. Het geld zou anders naar één van de tien musea zijn gegaan en dan had het verdeeld moeten wor den. Dat kan niet". Puzzelactie De stichting heeft in de komende kerstvakantie al meteen een eerste activiteit gepland: een puzzelactie vooi de schooljeugd. Niet iets nieuws; wèl iets nieuws voor de stich- „Leiden Museumstad"voor velen een begrip, ook niet. ting. Toen men eenmaal bezig was met de voorbereidingen van het boekje, bleek alras dat ook andere in stellingen - niet musea - zich er voor interesseerden. Het aantal deel nemers aan 't boekje ia daardoor ge stegen tot twintig. Gemeentelijke Ar chiefdienst, de afdeling plantsoenen van de gemeente, de bibliotheek van de universiteit, de Hortus, het pren- Takken, en met hem het bestuur, heeft er alle hoop op dat het boekje gebruikt gaat worden, dat de mu sea zich kunnen gaan verheugen in een groter bezoekersaantal dat in toenemende mate geïnteresseerd zal raken.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 3