Voor 4 miljoen aan Breugheis gestolen KW Kunstroof in Den Haag en Haarlem MAANDAG 8 DECEMBER 1975 IMIJFEL Men zegt terecht dat de televisie de wereld kleiner heeft gemaakt, omdat zij de gebeurtenissen van heel ver weg in ieders huiskamer brengt, maar waar je niet zo bij stil staat, is dat zij de om ringende wereld in sommige opzichten groter maakt. Uit het feit dat onze gijzelingen voorpaginanieuws waren voor de Engelse en Duitse zon dagsbladen (ik moet ontzet tend oppassen dat dit me niet met trots vervult, het is ten slotte geen prestatie verge lijkbaar met het winnen van de Europa Cup of het verove ren van de zilvervloot)blijkt icel dat Nederland momenteel de navel van de wereld is. Ik kijk nu al dagenlang naar de televisie, ik zie ivat er bij het consulaat en de trein gebeurt, en voor mijn gevoel is het even ver weg als Monasterevin, of Seoel, of Washington. De na men klinken wat vertrouwder, de mensen praten zonder on dertitels, maar voor het overi ge zijn het twee van die ge beurtenissen die de televisie dagelijks vanuit alle hoeken van de wereld de huiskamer binnenbrengt. Het gevolg daar van was dat ik, ook al schrijf ik een dagelijkse rubriek en bevond ik mij al die dagen op enkele kilometers afstand van het Indonesische consulaat in Amsterdam, geen moment de aanvechting kreeg de plaats des onheils persoonlijk te be zichtigen, terwijl ik zeker weet dat ik, als er nog geen televisie had bestaan, meteen een uur daarna al ter plekke zou zijn geweest. Doordat zoiets op de televisie komt, heb je onwille keurig het gevoel dat het van af een onbereikbare, ontoe gankelijke plaats komt. Met andere ivoor den: de televisie maakt de wereld groter Kaputt Toen ik zondag terug kwam van het Olympisch Stadion en in een zijstraat links op eens een pantserauto zag staan, werd het me toch te machtig. Ik parkeerde mijn auto, wrd bij twee afzettin gen doorverwezen naar hotel Cock, de laatste versperring nam ik zonder veel problemen hoewel ik eigenlijk een ram penperskaart had moeten hebben, en eenmaal binnen in hotel Cock werd ik onzicht baar temidden van de inter nationale sensatiepers Hoe in ternationaal die was werd wel duidelijk uit de mededeling van de receptionist, toen ik eerst een reep uit een auto maat wilde halen („kaputt", zei hij) en daarna met het er naast klaarliggende tafel mes het kwartje voldoende ver in de telefoonautomaat had geduwd zonder dat er noch tans een zoemtoon ontstond („kaputt", zei de receptionist weer). Een andere automaat was "out of order". Kortom, de typische fronttafrelen die iedere oorlogscorrespondent kent. Rondom de bar werd mijn indruk van de televisie beves tigd dat journalisten tot de jongere bevolkingsgroep be horen: althans de journalis ten die op zo'n klus worden afgestuurd, die voornamelijk bestaat uit landerig wachten, koffie drinken, en oppassen dat je tas met camera's niet wordt gestolen. Ik ontmoette in dit geïmproviseerde pers centrum kennissen die tot de tweedegraads Amsterdam mers behoorden, dat wil zeg gen dat zij wel binnen de af zetting woonden, maar vanuit hun huis niet (zoals de eer stegraads Amsterdammers) het consulaat konden zien. De derdegraads Amsterdammers (dat zijn de meesten) wonen buiten de afzetting. Hotel Cock was tweedegraads, om dat je schuin aan de over kant ivel de Brachthuyzer- straat kon zien, maar niet het consulaat. Heertje Ik werd meegetroond naar de achterkant van hotel Cock, waar ik door het raam een huis kon zien vanwaar je, vanuit het dakraam, het con sulaat wel kon zien: er was een tweetal fotografen met hun apparatuur in de aan slag. Het schijnt dat menige persmuskiet de huizen tegen over het consulaat vanuit de achtertuinen heeft benaderd, de bewoner met enkele hon derdjes naar een hotel als tij delijke woonplaats heeft ge stuurd, en met de camera nu alles wat beweegt vastlegt. Bij voorbeeld dat 80-jarige heertje met wandelstok en hond, dat volgens het verhaal gistermor gen vroeg op onverklaarbare wijze in de gedemilitariseer de zone voor het consulaat langs wandelde, terwijl de geschrokken politieman nen, die zich niet in het schootsveld dorsten te wagen om de oude baas uit de vuur linie weg te halen, vanaf de hoek „psst psst" tegen hem riepen en hem via armzwaai en weer op het rechte pad trachtten te krijgen... NICO SCHEEPMAKER Op tentoonstelling in Maastricht MAASTRICHT De politie m Maastricht heeft nog geen spoor van de daders van de schilderijen diefstal in de nacht van vrijdag op zaterdag van de beurs van oude kunst Pictura '75 in de Eurohal. Er verdwenen vier werken van Pieter Breughel, voorstellende de Vier Elementen, ter waarde van ruim drie miljoen êulden, die zich bevonden in de stand van een Engelse kunsthandelaar. Verder is ontvreemd een schilderij van Pieter Breugel de Jongere, getiteld Terug keer van de kermis, ter waarde van 800.000. T entoonstellingen CAMERA: „Once upon a time in the West", dag. 8.00 uur. 14 jaar. Nachtvoorstelling: ..Barbarella", vr. en za. 11.30 uur. 18 jaar. Kindermatinee: ..Sjors en Sjimmie en Intensieve verpleging: dag. v. 14.00 1 14.30 u 1.30 u en van 18.30 tot 19-00 uur Endegeert: dinsdag Vllst. Botermarkt Z deriJen. Auke Blan kevoort keramiek. Machteld Hoo- yeu gouaches en Sees Vlag - ke- TRIANON: .Kind 2.30. zo. 2.00 dag. 2.30. 7.00 dag. 2.30. 7.00 en 9.15 romiek Geopend di 2.30. 7.00 en 9.15 18 laar. REX..Porno bekentenissen", dag. 7.00 r Tentoonstelling schilderijen, Kindermatinee: eind november Open van 4.00-Ó De Lakenhal, Oude Singel 28-32. positie van werk van Ger van Elk Pieter Holstein t/m 13 december. exposlltie Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst miscb ziekenhuis zondags 11—12 uur en r: eerste klasse: de gehele Derde klasse bezoekuur 14.00 uur en 18.30-19.30 uur Knderzaal: van 1300-14.00 uur woensdagavond (uitsluitend voor oudersi van 18.30—19.30 uur ACADEMISCH ZIEKENHUIS Voor alle patiënten (behalve klnde- d Elke dag 14 18.30—19.30 Voor de z()n de bezoekuren al9 volgt: 'tg: 14.15—16.00 i 9—17 i Galerie üe Ruip. Hooglandse Kerk- 13.00 i gracht 40. expositie litho's elke dag Acade- roensdag 13 CO uur bezoekuren (a Maandag t/m vrUdag: 18 30—18 46 u Zaterdag en zondag: Bezoekuren Ziekenhuizen fpo- 6 uur nam, do Dlaoonessenbuls: Mlddi Avond bezoekdux; Klnderafdeune dage- 14 00—16.00 houtwerk tegels en mozaïeken Rllksmuseum van Oudheden Rapen- bure 281 Werkd 10 uur voonn 5 uur nam mnd i -6 uur nam Academlegeb Rapenburg 73 Ten- LeiH.se bioscopen LUXOR: „The Uakuza". dag. 2.30, 7.00 St. Ellsabeth-zlekenhuls volwasse- echtf 14.15—16.00 uur 18.30—19.00 uur Alphen aan den Rijn Rijnoord: le en 2e klas 11—11.80 13.30—14.16 en 18 30—19.30 u; 3e klas 13 30—14.15 en 18 30—19.30 u Kraam- afdeling 13.30—14.16 ir; klasse-afdelingen 18.3 15—f5.30 u alleen 19—20 u.; Kinderafdeling 18— ook 11.15 tot 12.00 uur Kraamafde- ling: dag. van 11.15 tot 12.00 uur (al leen voor echtgen.) v. 15.00 tot 16.00 uur en van 18.30 tot 19.30 uur. Kinder- afdeling dag van 15.00 tot 18.30 uur. CCU (hartbewaking) dag. van 14.15 (geluidshinder Schiphol Klachten over geluidshinder van vliegverkeer van en naar Schiphol kunnen dag en nacht worden gemeld bfj bet Informatiecentrum Geluids hinder Schiphol <020—1750OO1 (9ucf QTie teuws 8 december 1975 Honderd jaar geleden stond in de krant: Kerkvoogden van het bij Winterswijk gelegen Dinx- perlo hebben het regerings voorstel tot restauratie van het schilderwerk in de kerk aldaar, onder medewerking en toezicht van een lid der rijkscommissie, onder zekere voorwaarden aangenomen. Men is thans ijverig met die restauratie bezig. Deskun digen kunnen thans reeds de uitnemende teekening van een kolossale Christophorus- figuur beoordeelen. De schildknaap en de monnik zijn geheel gereed. Het hoofd van den eersten, dat door het afbikken was verdwenen, is met den besten uitslag her steld. Vooral blijkt de mon nik een fraai beeld geweest te zijn. Door een zeer ver nuftige bewerking zijn een aantal voorwerpen en letters van opschriften, die tot dus ver nauwelijks meer zicht baar waren, weder voor den dag gekomen, daaronder ver scheidene schuitjes en an dere kleine figuren in het water, dat door den heiligen ridder wordt doorwaad, als mede belangrijke deelen van het muurwerk van het kloos ter en den stadswal. Het ge heel belooft de kerk van Dinxperlo tot niet geringen luister en de kunst tot een wezenlijke aanwinst te zul len strekken. Vijftig jaar geleden: Reuter meldt, dat de bóe ren-generaal J. Visser door de Engelsche regeering is be genadigd en in het voorjaar naar Zuid-Afrika zal terug- keeren om het beheer over te nemen van zijn landerijen ter grootte van 6500 acres (2600 ha., Rd), die in den boe renoorlog in beslag genomen waren. Uit Duitschland, Tsjecho- Sloioakije, Frankrijk en Zwitserland komen berichten over strenge koude. Het vroor hier en daar 30 graden en meer. Zelfs in Italië heeft het in enkele plaatsen knap gevroren. In Frankrijk kioa- men drie personen om het leven als gevolg van de he vige koude. De scheepvaart op de Elbe is gestremd. PANDA EN HET MEESTER-MONSTER 8 - 131 Het Oudheidkundig Museum kent vele gangen en zalen - maar de piïl op Kalker's uitvinding wees onverbiddelijk naar een grote ruimte. Daar stonden voorhistorische monsters opgesteld - en toen Panda en professor Kalker daar aankwamen, be gon het apparaat luid met toeters te toeteren terwijl het groe ne licht schel aan en uit knipperde. "M-maar we weten niet, hoe we hem uit kunnen schakelen!" riep Panda ongelukkig. "De professor is een beetje vergeten hoe hij werkt en waar hij voor dient!" Een van de museum-wakers draafde nader met een emmer water om het apparaat daarin onschadelijk te maken; maar de curator stopte hem net op tijd. "De professor..." herhaalde hij. "Maar natuurlijk! Dat is professor Kalker! Eindelijk! Hij komt de monsterometer brengen waar een van onze medewerkers om gevraagd heeft". Kooktip „GESCHNETZELTES" UIT ZURICH Laat de slager 500 g. kalfslappen verticaal en overdwars in zeer dunne plakjes of in reepjes snijden. Bestuif deze met zout en 1 volle eetl. bloem. Fruit een klein, ragfijn gesnipperd uitje in 75 g. boter heel licht goudgeel boven laag vuur. Zet dan de vlam hoog, voeg het vlees toe en laat dit even kleur aannemen. Voeg 1 eetl. tomatenpuree toe, 1 theel. majoraan, 200 g. verticaal in plakjes ge sneden champignons, 2 glazen heet water en 1 glas eenvoudige witte wijn. Temper het vuur, voeg een snufje noot muskaat toe en versge malen peper, leg een deksel op de pan en laat het geheel nog 15 min. sudderen. FRED BASSET mooie? schoonheden! kijk eens moot, hoarom Hebje ze <to - ^rr^terug gegooid?^ 4 De Generaal: Het vlieg tuig De avonturen van Jommeke De Gras mobiel ik kruip nooit meer in cfie m/siukte kangoeroe Nog liever ioo voeten vol b/aren/.. smsuv-siu! Eerlijk gezegd, de professor had fl f er we! veiligheidsriemen j. llï m DEN HAAG/HAARLEM Bij een inbraak in een woning aan de Bezui- denhoutseweg in Den Haag ztyn een aantal schilderijen, en een groot aan tal zilveren- en porseleinen voorwer pen gestolen, waarvan de totale waarde ongeveer 300.000,gulden bedraagt. Onder meer zjjn verdwenen: een pa neel gesigneerd A. Willaerts-1649, voorstellende „Zeegezicht" met een waarde van f 45.000 en een paneel eenzelfde waarde. Elders in Den Haag is bij een inbraak in een villa aan de Zijdelaan even eens een schilderij verdwenen, dat volgens de eigenaar uit de middel eeuwen dateert. De waarde van dit doek, voorstellende een groep mensen met paarden, is de Hagenaar niet bekend. Uit het gebouw van de Gemeenschap pelijke Bibliotheekcentrale voor Noord-Holland in Haarlem zijn negen schilderijen gestolen. Het Frans Hals museum had ze in bruikleen gegeven, Zes van de schilderijen hebben een gezamenlijke waarde van f 52.000. Twee ervan zijn van Theophiel de Bock. De andere drie zijn moderne werken, waarvan de waarde nog niet bekend is. De schrijfster Hannah Ahrendt in de ouderdom van 69 jaar in Ne York overleden. Hannah Ahrendt met name door haar boek ov Adolf Eichmann bekend gewordt De in 1906 in Hannover geboren in Königsberg opgegroeide Hai nah Ahrendt behoorde tot de lee lingen van de filosoof Karl Jaspei Zij promoveerde in 1928 in Heide berg. In de nazi-tijd emigreerde eerst naar Parijs. In 1940 ging naar de Verenigde Staten. ZU d ceerde daar aan een groot aant universiteiten. Hannah Ahrendt maakte ook naa met haar analyses van het total tarisme en haar boeken over gewelddadigheid.

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 17