aan I Arias als premier met meer volmachten VERGADERING VEROORDEELT VAN VN ISRAEL Europa at meer vlees Frankrijk wil meewerken aan produktie van oorlogsmaterieel ]0p verzoek Spaanse koning Moeilijkheden rond Franse militairen in vogelvlucht in vogelvlucht ZATERDAG 6 DECEMBER 1975 «8 JL •MADRID (AFP/AP/DPA) De Spaanse koning Juan Carlos heeft Carlos Arias Na- lyarro gevraagd premier te blijven, zo is gisteren van officiële zijde meegedeeld. Arias heeft bet aanbod geaccepteerd. Alle Spaanse ministers hebben gis teren hun ontslag ingediend om Arias in staat te stellen een nieuwe regering te vormen, zo heeft de 'Spaanse radio gemeld. Arias heeft tevens nieuwe, onge kende volmachten gekregen, zo heeft minister van Coorlichting Leon Her- gisteren na afloop van de ka binetszitting bekend gemaakt. Volgens het dagblad Informacio- ïes zou het uitbreiden van de be voegdheden van de premier er toe Ikunnen leiden dat een aatal minim is zou verdwijnen of worden ver hangen door nieuw op te richten departementen. De afdelingen, die opgeheven zou den worden, zijn, aldus Informacio- mes, de ministeries van Informatie, landmacht, luchtmacht, marine en J liet algemeen secretariaat van de beweging. Daarvoor in de plaats zouden de ministeries van Defensie, Transport 1 en Toerisme, Volksgezondheid en Sport, en Jeugd en Gezin kunnen worden opgericht. hij zelf een liberalisering van het kabinet kunnen 'doorvoeren. Inmid dels is de eerste staking onder het bewind van Juan Carlos uitgebroken. In de Madrileense bouw zijn ar beiders in staking gegaan uit protest tegen de door de regering afgekon digde loonstop. De Spaanse 'Guardia civil' heeft naar aanleiding hiervan in Madrid drie houden, die de bouwvakarbeiders ven aan de stakingsoproep van de illegale 'Partido del trabajo de Es- pa na', de tweede communistische partij van Spanje. Volgens de politie werd in de woning van een van de arrestanten een grote hoeveelheid communistische geschriften gevon den en foto's van Stalin en Mao Tse-Toeng. De staking van de bouwvakarbei ders is bedoeld om de vastgelopen onderhandelingen over een nieuwe op gang te brengen trachtten te bewegen gehoor te ge- de regering te dwingen de beperkin- gen ten aanzien van loonsverhogin gen op te heffen. Het in Madrid verschijnende blad 'Ya' schreef gis teren dat de actie van de bouwvak kers weliswaar geen massale aange- 1 "genheid is, maar wel een teken aan wand. •Stakingen Portugese PPD wil communisten uit de regering LIBANON (DPA) De leider van de linksliberale PPD, Francisco Sa Carneiro, heeft gisteren na een gesprek met de Portugese premier i Jose Pinheiro de Azevedo verklaard dat de communistische partij verwij derd moet worden uit de Portugese regering. Enkele uren daarna zei de communistische partijleider Alvaro Cunhal na een onderhoud met Azfs- vedo dat voor de PPD geen plaats j meer is in de regering. De socialis- I tische partijleider Mario Soares waar schuwde donderdag tegen pogingen i de communisten uit de regering te f zetten. Een legerwoordvoerder in Lissabon maakte gisteren bekend dat h'at on- langs ontslagen hoofd van de Por tugese inlichtingendienst Carlos Al- mada Contreiras, is gearresteerd. Al- t de revolutionaire raad gezet. Ook een andere vooraanstaande marine-offi cier Miguel Judas, is gearresteerd. Hij was hoofd van de commissie van onderzoek die de activiteiten I geheime politie van h'et Caetano-re- 1 gime, de Pide, onderzoekt. Dertien PARIJS (AP) De plannen om een vakbond voor dienstplichtige mili tairen in het leven te roepen hebben gisteren in Frankrijk geleid tot hef tige tonelen in het parlement, een demonstratie in Parijs en een aan tal arrestaties. Het Franse hof dat belast is met de staatsveiligheid liet gisteren vier mensen arresteren op beschuldi ging van "medeplichtigheid partij ervan beschuldigd de hand te hebben in pogingen het leger te ondermijnen hetgeen heftig werd te- 'aïdus'dë prëëident"soeharto~gaf President Ford van de VS bij zijn aankomst gisteren in Dja karta. Met de Indonesische pre sident Soeharto inspecteerde hij de erewacht. Ford verklaarde in Djakarta dat "de Verenigde Sta ten zichzelf als een vredelievende natie beschouwen, die de plicht hebben bij te dragen aan de vrede en de veiligheid in geheel Azië". "Geen enkel gebied ter wereld is ons belangrijker dan Azië", gengesproken door het partijbestuur, Inmiddels heeft de CFDT (Franse democrat, arbeiders confederatie) 'n mars met enkele duizenden jongeren georganiseerd om te protesteren te gen de arrestatie en onmiddellijke invrijheidsstelling te eisen. Vandaag staat er opnieuw een protestdemon- als antwoord dat met het einde van de oorlog in Vietnam er een nieuw tijdperk, met onbegrensde mogelijkheden is aangebroken voor Zuid-Oost Azië. BRUSSEL/PARIJS De tden ken over Europese samenwerking Europese NAVO-landen die sa- op het gebied van militair mate- menwerken in de zgn. Eurogroep, rieeL De Franse regering heeft zijn verheugd de bereidheid dezer dagen laten weten bereid te Frankrijk in een onafhan- zijn te spreken samenwer king met deze werkgroep. Maar omdat zij rekening moet houden met gaullistisch en communis tisch verzet tegen een „verhulde terugkeer in de NAVO", zal zij niet toetreden tot het secreta- kelijke werkgroep te spreken samenwerking bij de ontwikke ling, produktie en aankoop van militair materieel. Het initiatief voor de oprichting van een dergelijke groep werd ge nomen door de ministers van De- riaat. fensie van de Eurogroep, die be- De vergadering gin november op voorstel van mi nister Vredeling in Den Haag bij eenkwamen. Standaardisatie van militair materieel, samenwerking by de de West- europese Unie (WEU), in Parijs bijeen, heeft gisteren gewaar schuwd dat de landen van het Sowjet-blok gestaag bezig zijn hun legers te versterken. Tegelijk vervaardiging, is langrijkste onderwerpen die ter sprake komen in de NAVO-con- ferentdes die volgende week in Brussel worden gehouden. Maan dag vergadert de Eurogroep, dins dag en woensdag komen de mi nisters van Defensie bijeen, en donderdag en vrijdag de ministers van Buitenlandse Zaken. Frankrijk heeft zich al onder De Gaulle teruggetrokken uit de geïntegreerde militaire organisa tie van de NAVO. Het maakte daarom geen deel uit van de Euro groep (evenmin) als IJsland en Portugal) en neemt niet deel aan de bijeenkomsten van de minis ters van Defensie van de NAVO- landen. Doel van de bijeenkomst in Den Haag was Frankrijk, dat over een grote wapenindustrie beschikt, nauwer by de defensieproduktie van de Europese landen te be trekken. In beginsel werd besloten ters een bescheiden secretariaat op te richten om het werk van de Eurogroep die geen officieel NAVO-orgaan is te vergemakke- lyken, en tevens een afhankeiyke werkgroep te vormen om te spre- de be- dronk de WEU er by de Atlan tische bondgenoten op aan deze dreiging het hoofd te bieden door een versterking van de Westerse defensie. In een resolutie vroeg de as semblee dringend om het vaststel len van krachtige richtiynen bin nen het Atlantische verbond om „de tactische concepten te har moniseren, de militaire behoeften te bepalen en de standaardisering van de toekomstige bewapening te bereiken". De resolutie was het antwoord van de vergadering op waarschu wingen van de Britse minister van Defensie, William Rogers, en andere Westeuropese functiona rissen eerder deze week, dat de landen van het Warschau-pact nu militair, zowel kwalitatief als kwantitatief superieur zyn aan het Atlantisch verbond. De WEU omvat de zes oprich- de Europese Gemeen- Frankryk, West-Duits- land, België, Nederland, Italië en Luxemburg), alsmede Groot-Brit- tannië en is de enige Europese organisatie die defensiezaken be handelt. Premier Arias Navarro poging het leger te demoraliseren", stratie op het programma, waarop vijf tot tien jaar gevangenis straf staat, m Verdun werden bo vendien twee linkse vakbondsfunc tionarissen gearresteerd en in Chau- De socialisten stellen zich op het mont drie soldaten. standpunt dat de 250.000 dienstplich- Een van de gearresteerde burgers tigen het recht moeten krijgen om heeft verklaard dat hij Francois gedurende het jaar dat zij onder de Mitterand, de socialistische partylei- wapens worden geroepen zich politiek der en voormalige presidentieel kan- Uit te drukken, didaat, zal verzoeken de verdediging Evenals de communisten zijn de op zich te nemen. Mitterand heeft socialisten echter tegen de oprich- reeds gezegd dat hij hier positief ting van militaire vakbonden en vat ten zij de regeringscampagne op als een directe politieke uitdaging. Door EG-campagnes BRUSSEL (ANP) De lidstaten van de EG (Luxemburg uitgezon derd) hebben een kleine tien miljoen gulden uitgegeven voor reclamecam pagnes die het vleesverbruik in de gemeenschap moesten stimuleren. Het Europese landbouwfonds had vleesverbruik werd gevoerd in twee vormen. Er werd reclame gemaakt via dagbladen, radio, televisie en tydschriften en er werd informatie verstrekt in de vorm van recepten en door middel van demonstraties. De opening van oriënterende be daarvoor eenzelfde bedrag uitgetrok- sprekingen tussen de Europese Ge- NEW YORK (REUTER/UPI/AP) De algemene vergadering der Verenigde Naties heeft de "voortdu- ,e-officieren hebben huisarrest rende bezetting door Israël van Ara- raad is gisteravond verdaagd tot bische,- gebieden in strijd met het maandagmiddag (16.30 handvest der Verenigde Naties" ver- tijd), oorde'ald. De Israëlische op drie Palestijnse vluchtelingen- menteel klaarblijkelijk de hele VN kampen in Libanon. zich met Israël bezighoudt. Er lig- De byeenkomst van de veiligheids- gen niet minder dan tien resoluties Israël. De wereldorganisatie ken. In totaal hebben de reclame- meenschap campagnes dus een kleine 20 miljoen China, gulden gekost. Deze gegevens heeft het dagehjks bestuur van de EG (de Europese commissie) verschaft in antwoord op schriftelyke vragen uit het Europees parlement. De commissie zegt dat moeilyk is te gaan welke invloed deze de Volksrepubliek sel een diplomatieke vertegenwoor diging van China gevestigd. Die ves tiging kan het verloop van de be sprekingen over een handelsakkoord vergemakkelyken, aldus de Europese commissie in antwoord op schrifte lyke vragen uit het Europees parle ment. De Europese commissie heeft 1 wordt binnenkort verwacht. Dat is eveneens medegedeeld door de Euro pese Zo'n overeenkomst zou in de plaats moeten komen van de bilaterale overeenkomsten die tussen China en enkele EG-lidstaten bestonden handelsakkoord, der besloten de oneeriyke reclame wordt geleidelijk het internationale clamecampagnes precies op het vlees- die eind vorig jaar zyn verlopen. In Herrema wacht groots onthaal :1 LIMERICK (AP) Het Ierse g stadje Limerick is van plan om de Nederlandse industrieel dr. Tiede \jg Herrema, die vijf weken lang door IRA-leden werd gegijzeld, een groots welkom te bereiden. De 53-jarige Herrema en zijn y. vrouw Elizabeth keerden gisteren in 4 Nederland terug na een vakantie op V. de Bahama eilanden en Herrema 2 wordt vandaag terug verwacht.in I'ar 5 land. gj Op 't programma staat ondermeer a een rijtoer door Limerick met daar- K dien overweegt het stadsbestuur hem ifc het 'ereburgerschap toe te kennen. Herrema verklaarde dat het Na afgevaardigde dee,„!PISL WÊÊÊÊ RRPLWU IHHÜ v. Midden-Oostendebat van <*ie de lopende zitting van tegen verzoening in het Midden- lidstaten „een gunstig effect hebben Chinese autoriteiten overhandigd. week deed de assemblee voorts de veiligheidsraad boycot, een beroep op alle landen Israël geen militaire of economische steun meer te verlenen zolang het de bezet ting voortzet en de 'onvervreemdba re nationale rechten van het Pale stijnse volk' blijft ontkennen. De resolutie verzoekt verder de veiligheidsraad actie te ondernemen voor een spoedige uitvoering van alle relevante VN-resoluties die de véstiging van een rechtvaardige en duurzame vrede in het Midden-Oos ten beogen. Volgens de resolutie dient deze re geling te worden uitgewerkt met deelneming van "alle betrokken par tijen, de Palestijnse bevrijdingsorga nisatie inbegrepen". De resolutie is goedgekeurd met i dat mo- oosten zijn, aldus Herzog. gehad". De campagne Onlangs is er by de EG in Brus- te pakken. De commissie is bezig met het uitwerken van een richtlijn die zal vaststellen hoe uitgemaakt kan worden of reclame bedrieglyk, misleidend, of in het algemeen on eer lyk is, die zal verhinderen dat belangen vari consumenten en con currenten worden geschaad en die, waar mogelyk, byzonder kwetsbare groepen zal beschermen. Dat heeft de commissie meegedeeld op schrifte lyke vragen uit het Europees parle ment. In de eerste rede die de PLO in •f' de pers zal afhangen hoe lang hij in de veiligheidsraad heeft gehouden Limerick zal blijven, K „Als wij met rust gelaten worden, a dan zal niets ons in de weg staan daar te blijven", aldus Herrema te- genover een verslaggever. „Maar als men ons blijft lastig vallen om in- terviews en foto's, dan zullen wij weg V moeten' Basel Amin Aql dat de Ameri kaanse VN-ambassadeur Moynihan 'een "oude krijger uit de koude oor log was, dus de verkeerde strijd ach ter de verkeerde linies voerde". "Hy vecht tegen de dakloze Pale stijnse slachtoffers van zijn Israëli sche bondgenoten die ons bestrij- Herrema zei dat in familiekring ba- den met Amerikaanse vliegtuigen, ra- sloten was naar Limerick terug te ketten en granaten", aldus Aql, het gaan. hoofd van de PLO-delegatie bij de „Ik heb mijn werk in Ierland, mijn algemene vergadering, huis is daar en al wat ik bezit", zei Aql noemde de cijfers van 174 do- Herrema. „Wij hebben daar ook veel den en 160 gewonden, ten gevolge vrienden". de recente Israëlische aanvallen ADVERTENTIE g Pj li^ Luchtverwarming Uw installateur: LUCOTHERM B.V.- ALPHEN a/d RIJM Kalkovenweg 58, Postbus 337. Telefoon (01720) 2 03 00 TANZANIA ERKENT DEMPLA DAR ES SALAAM (AP) Tanzania heeft de Angolese be- vrydingsbeweging MPLA offi cieel erkend, zo heeft de rege ring gisteren in een officiële verklaring bekend gemaakt. In de verklaring wordt gezegd dat het land de bevrijdingsbe weging al sinds het begin van de strijd tegen het Portugese koloniale bewind in 1961 heeft gesteund, maar dat officiële er kenning nog niet had plaatsge vonden om de dreiging van een burgeroorlog niet nog sterker te maken. Binds de massale invasie van Angola door troepen van het fa- cistische regime van Zuid-Afri- ka en huursoldaten van andere landen is de situatie in Angola echter op dramatische wyze veranderd". De Tanzaniaanse regering zegt in haar verklaring dat zy de plicht heeft, het Angolese volk alle mogelyke hulp te bie den by haar strijd om blyvende onafhankehjkheid. De strijdkrachten van de MPLA hebben het strategische stadje Caxito, vanwaar de noordoosteiyke toegang tot de hoofdstad Loeanda wordt be heerst, heroverd op de FNLA. Het plaatsje, gelegen op een kruispunt van wegen, is de laatste maanden herhaaldelijk van bezetter gewisseld. De bur gerbevolking is Caxito al lang ontvlucht. Sir Garfield Bar- stuurde. Op 13 december gaat Aus- wiok, voorzitter van de Hoge Raad. tralië weer eens naar de stembus. Australische gouverneur-generaal, Sir Als Whitlam nu zegt, dat zyn ontslag John Kerr, tot een verrassende stap: i samenzwering is hy ontsloeg de Labour-premier, kenlieden, ryke veeboeren en rechtse Twee eerzuchtige mannen staan Gough Whitlam, nadat de Senaat elementen", is dat een uitlating, die by de verkiezingsstryd tegenover el- waarin de oppositie een kleine meer- het in de verkiezingsstryd hier derheid heeft een maand tevoren daar wel aardig doet, maar, met het geweigerd had de begrotingsvoorstel- bovenstaande voor ogen, moeilyk i kaar: de 59-jarige jurist Whitlam, een uiterst bekwaam spreker, en de 45-jarige grootgrondbezitter Fraser, len der regering te aanvaarden. Kerr rieus genomen kan worden. Daarby eigenaar van tienduizend schapen motiveerde zyn 'besluit met de mede- komt, dat de kritiek op Whitlams be wind hy slaagde er in 1972 in de 23 Jaar deling, dat een regering die niet de nodige financiële middelen kan Labour-party beschikken, verplicht is nieuwe ver kiezingen uit te schryven. Maar daar bleek Whitlam niets voor te voelen, hy over een Sindsdien ligt Australië's bestuur in medewerkers e handen van Whitlams tegenspeler, de de doctrinaire socialisten uit de kern 900 koeien in Australië niets by- zonders en, op politiek gebied, lei- de coalitie tussen de Liberal vroegere oppositieleider Malcolm Fra ser, en verkeert het land in kiezingskoorts, die de tegenstellingen aantal veelbelovende digden bezet Labour 65 van de 127 zetels, 40 zyn er van de Liberal Party en 21 van de National Country Party. In de Senaat behoren 30 van de 60 leden tot de conservatieven (Liberal en National Country), 27 tot Labour en 3 tot de Onafhankeiy ken van wie er twee doorgaans met de c'onaerva- j tieven meestemmen. By een recent opinieonderzoek (van Gallup) kwa- Frasers aanhangers met 529? zyn kabinet te verdrijven, vooral de economische problemen wa ren hem kenneiyk boven het hoofd werkloosheid is gestegen tot 6% waardoor Fraser het regeren moeilyk kan worden gemaakt, al liepen de bonden, zoals uit de talryke stakin gen bleek, ook niet gedwee aan de hand van Whitlam mee. Zoals ge- bruikelyk speelt de propaganda voor de verkiezingen zich voor een deel af door het gebruik van speldjes, waar op by Labour staat: "Shame, Fraser, shame" (schande, Fraser!), terwyi hun tegenstanders nog één letter minder nodig hebben. „Sham, Whit lam, sham" (bedotterij, Whitlam!). En verder bedient Frasers aanhang zich veelvuldig van een verkiezings- lied< gebaseerd op de leuze: "Draai de lichten weer aan". Heel wat erger is, dat de conservatieve premier van de deelstaat Queensland een bom brief toegestuurd kreeg, waardoor een ambtenaar ernstig werd gewond. Later vond de politie nog twee soort- gelyke bommen, bedoeld voor Fraser en Kerr. Whitlam haastte zich elke vorm van geweld nadrukkeiyk te ver oordelen, maar de sfeer is intussen grondwettige handelingen en bestem- zal vermoedeiyk toenemen tot 400.000 aanzienlyk beter uit de bus dan de grondig bedorven en alle politieke pelt zyn ontslag als „een ontoelaat- werknemers (op een totale bevolking socialisten van Whitlam met 4291 bare ingreep". Nu heeft hy op dit punt weinig reden tot verwijten aan een ander. Enkele maanden geleden verving hy de Labour-voorzitter van het Lagerhuis omdat die zich, naar Whitlams opvattingen, wat al te on- i dertien miljoen). Het conflict be- Toch vraagt menigeen zich af of plaatsvervanger, dr. Jim Cairns, de minister van Energie en delfstof fen, Rex Connor, bezig waren dat Kerr destyds op zyn, Whitlams, Cairns werd toen ontslagen en Con- aanbeveling tot gouverneur-generaal onderhandelingsbevoegdheid op te lassen van de meerderheid de bevolking, die namely k in de le- steden woont. Wat zich in Australië afspeelt, is niet alleen een etryd tus sen socialisten en conservatieven, tussen Whitlam en Fraser, maar ook een conflict tussen stad en platte- werd benoemd. Kerr, zyn leven lang Werd ingetrokken. Maar het gevolg land. Daarby komt, dat vele Jongeren, aanhanger van de Labour-party, staat bovendien te boek als een van Australië's knapste rechtsgeleerden, grotingsgelden te blokkeren en daar- Vooral de houding van de vakbonden die trouwens zyn besluit pas nam na mee op nieuws verkiezingen aan- betekent dreigende spanningen. leiders hebben zich tydens hun kiezingstournee omringd door ïyf- wachten. Er is dus een sterke pola risatie in Ausrtalië merkbaar: de te genstellingen zyn aanzienlyk ver scherpt. In Melbourne eisten duizen den demonstranten, uit woede over iiet besluit van gouverneur-generaal Kerr, het uitroepen van de republiek en in Canberra zag Fraser zich op zeker ogenblik genoodzaakt het par lementsgebouw door een achterdeur te verlaten. Als Australië zaterdag 13 december naar de stembus trekt, gaat het zonder twyfel hard tegen hard. RL

Leidsch Dagblad | 1975 | | pagina 9